Buitenlandseh Overzicht. ^BUITENLAND. BINNENLAND. Europeeschcn dokter verlangde dat deze eene zijner vrouwen genezen zou, maar niet wilde toestaan dat hij de zieke zag, veel minder dat hij ze onderzocht. De Europeescho staten hebben zooveel mogelijk hunne maatregelen genomen om do ziekten die zich uit het Oosten dikwijls over Europa verbreidden, tegen te houden en zij'zijn daar betrekkelijk goed in geslaagd; Hoe noode ook, de Muzelman heeft zich aan die maatregelen moeten onderwerpen, maar onbegrijpelijk blijven ze hem toch, daar het geloof aan het noodlot zoo vast bij hem geworteld is dat hij in voorbehoedmiddelen geen heil ziet en ze dus nutteloos oordeelt. Niet te laag moeten wij echter op hun bijgeloof neerzien. Bijna dagelijks lezen wij staaltjes van bijgeloof uit ons land op het gebied van geneeskunde, welke voor die der oosterlingen niet veel onder doen. Eeri volgende maal hopen wij er eene soort bloemlezing van te geven. Onmiddellijk stond deze op, betaalde het gelag en verliet met Soltyk de kroeg. Buiten gekomen vatten zij pest op eene stoep en konden, stijf tegen den muur gedrukt en zelf in de schaduw staande, ongezien de deur van Sergitsch huis, boven welke een lantaarn brandende, in het oog houden. (Wordt vervolgd.) O O HEUS DEN, Felir. Op gebruikelijke wijze werd 's Konings verjaar dag op 19 dezer herdacht. De driekleur wapperde van openbare gebouwen en een zeer groot aantal particuliere woningen, 's Avonds werd op de visch- markt klein vuurwerk afgestoken. Nergens in de stad werd de rust in het minst verstoord, het geen voor een gedeelte bevorderd werd door de weinige contanten, die velen wijsselijk in hun ge zin terughielden. Even buiten de Oudheusdensche poort had ech ter een lleusdenaar J. W. eene minder aange name ontmoeting. Hij werd naar buiten gelokt en toen door een drietal personen op zulk een duch tig pik slaag onthaald, dat hij niet meer in staat was terug te keeren, maar huiswaarts moest wor den gebracht. Naar men zegt, zou hij zoo ern stig mishandeld zijn, dat hij enkele weken zijn bed zal moeten houden* t De Rederijkerskamer „Oefening baart kunst* gaf Donderdag 1.1. hare vierde of laatste winteruitvoering. Een talrijk publiek was opgeko men. Het voorstuk was getiteld: /Pierre de galei- hoef/' een tooneelspel in 5 bedrijven, door E. S. Culp. Martin, Pierre en Jean vertolkten zeer goe(| de hun opgedragen rol. Floury, in zijn geestifr O genre, was weder op eigenaardige wijze werkzaam. Ook Bichon, maar vooral de Maire gaven blijken van vooruitgang in hun spel. Het nastukje Barbier Brugwachter" was een allergeestigst stukje. Alle de daarin optredende personen kweten zich goed van hun taak. De brugwachter Krasser was nu de held, daarbij krachtig ter zijde gestaan door zijn knecht Kees. Of er niets aan te merken viel, vragen moge lijk sommigen en dan zegden wij wel zeker. Wij hoorden 0. a. van verschillende zijden klagen, dat de groote pauze en ook de entre-actes wat lang gerekt werden verder hoorden wij iemand de opmerking maken, waarvoor toch steeds in het salon (zooals in Int voorstuk) alle handelende personen met gedekte hoofden bleven spreken dat is niet natuurlijk en toch het tooneel moet zooveel mogelijk de werkelijkheid weergeven. Deze opmeikiugen, niet direkl als aanmerkin gen neergeschreven, konden toch niet het succes van den avond wegnemen. Wij zagen het op ieders gelaat dat men dezen genoegelijken avond op prijs stelde en wij houden er ons van verzekerd, dat in het volgend seizoen de eerste uitvoering op niet minder belangstelling zal kunnen rekenen. Evenals de werkende leden dit hunne honoraire leden deden, roepen ook wij hen een welge meend tot weerziens toe. t BAARDWIJK, 18 Febr. Door de werkende leden van den Doelen „Soranus" werd Maandag avond ten huize van den heer A. Mulders aan de honoraire leden eene ,/Soirde amusante" aan geboden. Het gezelschap voerde een paar blijspelen op, waarvan ons „Een erfdeel op den neus" bijzon der heeft bevallen. In //Zooals het meer gaat" speelde Jochem Platvoet, die voor net eerst op trad, zeer natuurlijk. Een paar leden van de welbekende Waalwijk- sche liedertafelde h.h. Van Ree en Snijders, wa ren uitgenoodigd eenige nummers van het pro gramma uit te voeren. Zelden hoorden wij deze twee zoo goed werkenVan Ree scheen ons komischer dan ooit, Snijders boeiend als altijd, vooral met zijn //Die Leiche des Kriegers," met /Judas" en met "O, lsis" en ,/In diesen heili gen Hallen." Voegen wij hier nog bij dat in de pauze aan de honoraire leden een eenvoudig souper werd aangeboden, dat aan het slot van het programma, door den heer L. V. Cromvoirt, een prachtig stukje, „het Vergeet mij nietje" werd voorgedragen, dan zal men begrijpen dat allen wel voldaan huiswaarts keerden. "f BAARDWIJK, 19 Febr. De overlaat heeft opgehouden te werken. De weg van hier naar ürunen is watervrij die van hier naar Heusden over Doeveren staat nog onder water. t WIJK, 22 Febr. Deelden wij de vorige week mede dat onze gemeente-veldwachter Roza tot Rijks-veldwachter was benoemd, thans kun nen wij tot ons genoegen melden dat hij voor zijne nieuwe betrekking heeft bedankt en in onze gemeente in functie blijft. t WAALWIJK, 19 Febr. Gisteren had hier de plechtige installatie plaats van den nieuw- benoetnden Burgemeester, Jonkh. van Grotenhuis. Ten 2 ure deed hij zijnen intocht, begeleid door een veertigtal gardes d'honneur. Aan de Baard- wijksche grens der gemeente werd hem door den President, der feestcommissie, deri Heer Ingen- housz, een hartelijk welkom toegeroepen de lie dertafel zong een gelegenheidsstuk op de melodie van het slot der Piuscantate, 11a afloop waarvan de Heer van Grotenhuis zijn dank betuigde voor de belangstelling hem betoond. Vervolgens zette zich de stoet in beweging naar het raadhuis, terwijl de beide harmoniën beurtelings muziek stukken uitvoerden. Op het raadhuis had de plechtige installatie plaats en aanbieding van den eerewijn daarna hield de Burgemeester eene toe spraak van het balkon van het raadhuis tot de menigte. Hij wees op het goede, dat zijn voor ganger, de Heer Van der Klokken in de 24 jaren, dat deze aan het hoofd der gemeente stond, heeft gedaan, beloofde voor het belang der gemeente zijne krachten te zullen inspannen en verzocht daarbij den stedn der gemeentenaren. Van het raadhuis ging de tocht nu verder naar de Weste lijke grens der gemeente, van daar terug naar de Stationsstraataan de school werd onder leiding van den Heer de Bree door de kinderen een lied gezongen. Hier sprak de Burgemeester de Onderwijzers en leerlingen toe en spoorde de kinderen aan eerbied en liefde voor hunne onder wijzers te hebben, omdat zij hun zooveel te danken hebben. Op de markt teruggekeerd werd de stoet onthouden. Gedurende den optocht ont ving de Burgemeester verschillende bouquetten. Van 44/2 tot ö'Yj uur was er receptie ten raad- huize. 's Avonds ten 8 ure vuurwerk, dat een voudig doch schoon was. Op verschillende plaat sen werd geillumineerd met gas en la giorno. Tot laat in den nacht duurde de feestvreugde, die nergens ook maar eenigszins gestoord werd. ALPHEN (N.-B.), 18 Febr. Voor eenige we ken werd door een twaaftal jagers van hier en omstreken besloten alle 8 of 14 dagen drijfjacht op vossen te houden. Naar 't schijnt zullen deze het nu hard te verantwoorden hebben. Althans in de drie eerste keeren, dat zulk een drijfjacht plaats had, zijn niet minder dan 5 vossen gedood. Als men nu nagaat, dat 't enkel rekelvossen wa ren, dan zal men begrijpen dat vossen hier ver van zeldzaam, en dus die jachten gansch niet over bodig zijn. HERWIJNEN. De achttiende Februari was voor deze gemeente een ware feestdag. Toen zou den de burgemeester met zijne echtgenoote huil intrede doen in deze plaats. Reeds dagen te voren was eene Commissie werkzaam om dien dag niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Door eene flinke {erewacht, te paard werd ZEd. Achtb. afgehaald aan de grens der ge meente, te Vuren, alwaar hem in welgekozen be woordingen een hartelijk wtlkom werd toegeroe pen en aan zijne gade een prachtig bouquet van frissche bloemen werd aangehode.n. Voorafgegaan door een eerewacht le paard van 86 ruiters, ge volgd door een rijtuig waarin de feestcommissie gezeten was, weder door rubers gevolgd, daarna een prachtig versierde wagen waarop een muziek korps zijn welluidende tonnen liet hooren; ver der 4 prachtig versierde paarden met hunne rui ters, gevolgd door een rijtuig, het „gevierde echtpaar" bevattende en tot slot weder een 25tal ruiters ving ZEd. de intocht iu de gemeente aan, die tot aan het einde der gemeente werd voort gezet. Vandaar werd de terugtocht ondernomen naar de woning des burgemeesters, waar de mu ziek zich liet hooren en den jubilaris en zijne echtgenoote door eene sierlijke rede, bij monde van het hoofd der openbare school, andermaal een welkom werd toegeroepen en door de kinderen eenige zeer gepaste liederen werden gezongen, en bouquetten werden overhandigd. De burgemeester, gevoelig voor al deze blijken van sympathie, dankte allen hartelijk voor deze feestelijke ont vangst,. De woning van den jubilaris was prachtig versierd, terwijl door illuminatie en vuurwerk de- ztn feestelijken dag besloten werd. t DALEM. Op Zaterdag 27 Febr. a.s. zul de afdeeling Vijfheererilanden, de Alblasserwaard en het land van Arkel beneden de Zouwe van de Holl. Maatsch. van Landbouw eene Vergade ring houden ten huize van den heer M. de Gier te Gorinchem. Aan de orde van behandeling zijn 0. a. lo mededeeling omtrent de tentoonstelling in 1886 te hi/uden en bespreken van door de afdeeling uit te loven prijzen2o de invoering van het rundvee stamboek in die afdeeling; 3o benoeming van bestuursleden; aan de beurt van aftreding zijn de h.h. mr. II. J. Dijekmeester en B. Kooij Gz. t Door de kerkeraden van Vuren en Da lem zijn de brieven van Amsterdam, Sneek en Voorthuizeu ter zijde gelegd, met den wensch dat het tegenwoordige kerk verband met de Synode aan het hoofd gehandhaafd blijve. Dat verordeningen van voor vijf of zes eeuwen het onderwerp zijn van een proces, komt van tijd tot tijd voormaar dat in rechten gestreden wordt over wetsbepalingen van vóór duizend ja ren, is zeldzaam. En toch is dat Vrijdag bij den Hoogen Raad het geval geweest, daar bij eene quaestie van tiendrecht der gemeente Zwolle hoofdvraag was, of een zoogenaamd capitulare, in 785 door Karei den Groote uitgevaardigd, het land tiendplichtig heeft gemaakt. Door wijlen den heer J. Kneppelhout te Arn hem werden aan het Nederl. Museum te Am sterdam geschonken 4 drinkglazen van groen glas. Door de te Leeuwarden gevestigde Friessche tuinbouwvereeniging is besloten, om te dier stede in 1887 een Ned. tuinbouwtentoonstelling te houden. Nijmegen ontvangt eerstdaags een bezoek van de meeste leden van den Duitschen wielrijders- bond in de Rheingau, om de wielrijdersbaan in oogenschouw te nemen, waarna de tocht naar andere plaatsen van ons land zal worden voortgezet. Thans is bepaald dat het 22ste Christ. Nat. Zendingsfeest in Juli a.s. op het landgoed „Beeckenstein" te Velzen zal gehouden worden. Een wachtmeester der huzaren, te Haarlem in garnizoen, is op 's Konings verjaardag vader ge worden van tweelingen. De kinderen zullen de namen van Willem en Emma ontvangen. Bij Murmerwoude (Fr.) hebben twee grijsaards, 85 en 90 jaren oud, tegen elkander op schaatsen gereden en zoo dat eerst na den vierden rit de jongste de overwinning behaalde. Zaterdag was zekere R. R. te Lunteren met zijn vader en broeder bezig grint te graven, toen onverwachts eene rgoote massa zand naar bene den stortte, waaronder hij meer dan een meter diep bedolven werd. Terstond spande men alle krachten in om den ongelukkige te redden, doch toen men 11a veel moeite het zand tot zijne schou ders had verwijderd, bleek het leven reeds uitge- bluscht. M011 had hem bijna uitgegraven, toea amtm ijnimi \um i Tr-jn^r-rniTriiiiri 'i Timntrrrrrr'-rmT-rT-Tr Aanstaanden Zondag loopt de wapenstilstand tusschen Servië en Bulgarije ton einde en nog al tijd hebben de onderhandelingen te Bucharest uog niet tot den defiuitieven vrede geleid. Nog in de laatste dagen moesten de mogendheden zeer har tige taal doen hooren te Belgrado, om Servië te bewegen zijne vredes-voorwaardon op het papier te zetten. Voor ons leeken, baiten de hooge politiek staande, moge het een raadsel blijven hoe Servië, lam en kreupel geslagen in den jongsten tijd, nog last kan hebben den oorlog te hervatten, nu zelfs Tur kije heeft medegedeeld iu dat geval Bulga ije te zullen helpen wie zal zeggen welke geheime in vloeden er werkzaam zijn? Dat is zeker, er wordt hard geknipt. Graaf Kheverhüller, de Oostenrijkscho gezant to Belgrado, do man die alles heeft gedaan om Sol vit; de hulp en don invloed van Oostenrijk to ver zekeren, schijnt iu ongenade gevallen to zijn. Wan neer men dit iu verband brengt met deze twee feiten: dat do vorst van Montenegro een reisje heeft gemaakt naar Petersburg, Weenen en Ber lijn, on dat het Servische ministerie op het punt staat te vallen, dan mag men vermoeden dat de Russische invloed ook in Serviö thaus den boven toon voert. Nu is het, een publiek geheim dat er tusschen Serviö en Griekenland reeds eon verdrag bestaat omtrent de verdeeling vau do Tnrksche provincie Macedonië. Al3 Rusland dns Servië in zijne macht hoeft, kan het, weer nieuwe troeven uitspelen. Daarom blijft Griekenland het zwakke puut. Er schijnt, in de regeeriugskringeu aldaar eene vrede lievende neiging te bestaan, maar de volksgeest openbaart zich nadrukkelijk voor den oorlog. Intnsschen heeft de Engelsche admiraal die het bevel voert over do Armada des vredes* in de Grieksche watereu, gerapporteerd dat aan het zaakje der demonstratie meer gevaar is verbonden dan men vermoedde, daar do vlugge Grieksche schepen onverwacht de kolossen dor vredesvloot zouden kunnen aanvallen. De mogendheden zoudeu thans zinnen op eene nieuwe nota, waarin zij ver klaren dat Griekenlands boroep op het tractaat van Berlijn door hen niet wordt, erkend, en dat zij Griekenland aansprakelijk stellen voor do gevolgen. De internationale vredesvloot ligt op dit oogen- hlik geankerd iu de baai van Suda, en bestaat uit 20 pantserschepen, zonder de Turksche afdeeling te, rekenen, welke uit een houten fregat en eenige schepen van den tweeden en derdeu rang bestaat. Do Russische schepen zijn ten laatste ook komen opzetten, doch te Athene verzekert men op be slisten toon dat, als het er op aankomt, noch Rn-land noch Frankrijk aan eene demonstratie tegen Griekenland zullen meedoen. In elk geval, er is nog geen Fransch schip in de Sudabaai verschenen, en de matrozen van de sch' pen die er wel liggen honden zich onledig mot 's avonds de netten van staaldraad te laten zakken en zo 's morgens op te halen, eene manoeuvre om eene of andere verwenschte Grieksche torpedo van het. lijf te houden. Alles te zamen genomen kan in en van den toestand iu het. Oosten alleen zeggen dat, hij zeer onzeker is, want wat heden wordt, geseisd wordt morgen weer tegengesproken. Eens heette hot beslist dat Rusland nu einde lijk zijne goedkeuring had gehecht, aan de over eenkomst. tusschen Bulgarije en Turkije, nadat met goedvinden van den Sultan daaruit de Vopaling was gelicht,, dat Bulgarije in tijd van oorlog aan Turkije een legerkorps moest leveren. Heden heet Let weer dat Rnsland eiken dag door zijnen ge- zanT, den heer Nolidoff, te Konstant.inopel in her innering brongt dat, het nooit, de overeenkomst, zal bekrachtigen. Thans zou eeno nienwe conferentie O in genoemde hoofdstad de overeenkomst moeten onderzoeken. De Bulgaarsche vorst,, die zich zoowel een goed diplomaat als een goed veldheer toont, heeft, thans none triomfreis door Rumeliö gemaakt eu in de Pbilippopel aan do consuls doen begrijpen dat de v, reenigiug van Bulgarije eu Rumeliö een feit is, waaraan slechts door overmacht een eind zon kun nen gemaakt, worden. Ouder al het gerumoer in bet buitenland stijgt in Duitschland, met name in Pruisen, de vloed der reactie. Tegen alle volkenrecht in worden niet alleen Polen, maar allo vreemden nit Oostpruisen verjaagd. E11 waagt de pers het eeno aanmer king te maken, dan werden do schrijvers en uit gevers heel spoedig tot ettelijke maanden tucht huis veroordeeld. De ministerraad in Frankrijk overlegt druk over het, voorstel van eenige leden der Kaïner, om de prinsen van Orleans nit het land te banuen. De heer Freycinet heeft zich zeer stellig tegen dit voorstel verklaard. Togenover bedoeld voorstel staat -■V,~ K•joimrtriHrxb'imm "VT "?UW jv 'te* 1."tVifwa1 «wrevv een ander, dat van den heer Rivet, dat aan do regeering het recht geeft do kroonpretendenten uit het, land te zetten, als dit door haar voor de vei ligheid van den staat wordt noodig geoordeeld. Bij dit voorstel hoeft de liegoer'.ng zich natuurlijk nedergelugd, eu er is geen twijfel aan of de Fran- scho Kamer zal wel zooveol gezond oordeel heb ben om de motie-Rivet met overgroote meerder heid aan te nemen. Nu het vaststaat dat de groote omwenteling in 1889 door eeno internationale tentoonstelling te Parijs zal herdacht worden, maakt de Regeering groote plannen; zoo zal een grooten spoorweg door en om Parijs worden gelegd, gedeeltelijk onder den groud, gedeeltelijk op viaducten ou bogen. Alles zal worden gedaan om millioeuen bezoekers te kunnen ontvangen. De monatermeeting, Zondag te Londen gehouden, is weer niet zonder standjes geëindigd. De politie was thans evenwel op hare hoede en hare ruiterij veegde iu enkele oogenblikken de ruitenbrokers van do straat. Do Londensche politie, met haar uitstekenden naam, heeft door de jongste standjes wel iet9 in aanzien verloren. (6 Het fonds voor do werkeloozen te Londen be droeg Vrijdagavond 52.000 pd. st. Hot schijnt, dat do Brusselsche advokaat Do gand 170.000 frs. heeft verduisterd van de erfe nis, die hem was toevertrouwd. Weldra zal een Krupp-kauon, van 121 ton ou 15 M. lengte, van Essen over Zwitserland naar la Spezzia moeten vervoord w ïrden. Daartoe wordt een wagon op 16 assen, 23 M. lengte en 100 ton gewicht, gemaakt. Zwitsorsche armenzorg. In een dagblad van het kanton Waadtland las men dezer dagen do volgende advertentie: »Do Gemeontoraad van Palézienx brengt ter kennis, dat hij een 76-jarig man, vau alle gebreken vrij en nog tot werken iu staat, heeft te verzorgen. Aanbiedingen aan don raad in te zenden.Eu verder: »De Gemeente raad van Le Lien wenscht spoedig een 60-jarige vrouw, gezond en geschikt, voor haar werk, in een dienst te zien geplaatst en wacht daartoe tot 15 dezer offerton in.« Armenzorg of moderne sla vernij mag men vragon, vooral wanneer men weet, dat Palézieux on Lo Lien welvarende ge meenten zijn. L.l. Woensdag heeft to Kopenhagen een wed strijd in het schaatsenrijden plaats gehad, waaraan vele Denen, Zweden en Noren hebben deel geno men. In het snelrijden werd de overwinning be haald door Thorwald Groth, uit Kopenhagen, die eene baan van 6300 voet in 3 min. 44 seconden aflegde en dus nog sneller reed dan Axel Paulsen te Hamburg had gedaan. Groth hoeft nu alle lief hebbers, eu inzonderheid Paulsen, uitgedaagd tot een wedstrijd, wasrtoe bij als prijs een pracht,igen zilveren beker heeft uitgeloofd. Volgens hot rapport van den fabriek's inspec teur in don staat Now-Yersey, waren aldaar in het afgeloopeu jaar 15000 kinderen in fabrieken werkzaam. Het gemiddelde van den ouderdom waarop deze begonnen te werken, is negen jaar. Hnn werkdag was gewoonlijk tien uren, en zelfs voor een groot aantal hunner veertien uren. De genen die in den jeugdigsten leeftijd in de werk plaats waren gekomen, waren het zwakst en het on wetendst. Het gemiddelde van de woekloonen dier kinderen is twee dollars per week. In sommige fabrieken trachten de fabriekanten zeer jonge kin deren aau te werven en wordt het den opzichters vergund zweepslagen rond te deelen. Huisvaders werden uit fubriekeu weggezonden om door vrouw en en kinderen te kunnen worden vervangen. Een fabriekdirectenr zeide: Er komen zich hier tal rijke familiën nit Ierland aanmelden; bij de aan komst zijn de meisjes blakeud van gezondheid, maar na een paar jaar ziet men ze wegkwijnen en de helft, der familieleden is na het zevende jaar bezweken. Het dorp Hassenbach, nabij Kissingen, een plaatsje met 80 huizen en ongeveer 300 inwoners, is ge heel verbrand. Volgens do »Würzburger Telegr.«, die dit meldt, moeten er ook eenige personen zijn omgekomen. Iu de Easton-steenkoleumgu bij Bristol had een ontploffing plaats. 4 mannen werden gedood, 13 gewond. O f ELSHOUT, 22 Febr. Gisteren zakte J. Ste vens Mz. alhier door het ijs on wel op den groo ten wiel nabij de woning van den hoer M. Klerks. Hij zon vermoedelijk verdronken zijn, indien de moedige 0. Klerks Az. hem niet te hulp ware ge komen. Hij begaf zich eerst een eind weegs op den wiel, wist vervolgens Stevens, die zich met de armen op hot ijs geklemd hiold, een langen stok toe te steken, waarna het hem gelukte, hem uit zijn minder benijdenswaardige positie to verlossen, t VLIJMEN. De hoer Dalemans alhier, zag dezer dagen dat zijn kippenhok open stond. Hoe bleek weldra dat het met geweld was open gebroken en de 22 zich daarin bevindende kippen waren ontvreemd. Men is de dieven uog niet op het spoor. t 's BOSCH. Door den commissaris des konings iu deze provincie is aan de burgemeesters mede gedeeld, dat de visscherij met ankerknilen van l April tot 15 Juni 1886 en de visscherij met spie ringzegen van 1 April tot 15 Aujustns 1886 zal gesloten zijn. De officier van Justitie to Arnhem bericht iu het Alg. Polit eblad, dat ten platten lande wordt rondgevent met z.g. Aandeelen in de Lotenbank For- tuna te Amsterdam. Hij vestigt hierop de aan dacht, daar vele ODingewijden de vorplichtingen niet begrijpen, die zij op zich nemen. Hoewel de voorwaarden op het stuk zelf voorkomen, worden die meermalen door de rondventers mondeling go- heel anders uitgelegd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2