No. 458. Zaterdag 27 Februari. 1886. FEUILLETON. Uitgever: L. J. VEERMAN 1 leusden. BUITENLAND. DE DWEEPER3, VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1 verbooging. en ZATERDAG. Franco per post zonder prijs- De nieuwe Kamer kost aan Frankrijk thans na genoeg 36 millioen gulden per jaar, daar het aan tal afgevaardigden op 554 is gebracht. De presi dent der Kamer ontvangt 37,000 por jaar en het jaargeld der afgevaardigden alleen klimt tot f 2,400,000; het overige bedrag is besterad voor loon van ondergeschikte ambtenaren, drukwerk, vuur en licht, herstellingen, enz. Bovendien heb ben do vertegenwoordigers nog verscheiden voor dooien, commissiegelden en vrije spoorwegkaarten. De Duitsche dagbladen vermelden voortdurend gevallen van arrestatiön van Fransche officieren, die door Duitschland zouden trekken, om vestingwer ken en andere wetenswaardigheden, die bij een oor log van nut kunnen zijn, te leeren kennen. De Duitschers schijnen zich echter ook niet on betuigd te laten, want nu is volgens een Fransch blad een hunner te Parijs gearresteerd, die de mo dellen van nieuwe Fransche kanonnen gestolen had. Hoewel de eigenlijke meeting te Londen zonder rustverstoring is afgeloopon, hebben bij den terug keer uit het park toch eenige ongeregeldheden plaats gehad. Verscheidene ruiten werden ingeworpen en een troep kwaadwilligen trachtte de Parlements- straat, waarin de Ministeries liggen, te bestormen. Dit werd echter verhinderd door de politie. Bij West-Munsterbrug had een ernstige botsing plaats, en in deze streek werden heel wat ruiten vernield. Vele Londensche glazenmakers hebben in den laatsten tijd prachtige zaken gemaakt, want er viel menige ruit te herstellen en meu blijft niet gaarne met ingeslagen vensters zitten. De Prins van Wales zal te Cannes den eersten steen loggen voor een gedeukteeken ter eere van zijn aldaar overleden broeder, don hertog van Al bany. De politie te Madrid heeft proclamaties in han den gekregen, die in het geheim verspreid werden en waarin de werkeloozen opgeroepen werden het voorbeeld der werkelooze broeders te Londen te volgen. Het hoog militair gerechtshof bevestigde het von nis, waarbij do hertog van Sevilla tot 8 jaren ge vangenisstraf en tot verlies van zijn rang veroor deeld werd. 36) LEOPOLD VON SACHER MAS0CH. Het duurde niet lang of er weerklonken snel opeen volgende voetstappen en er naderde een hooge, slanke vrouwengestalte, wel is waar in een' langen mantel ge huld en inet gesluierd gelaat, maar toch kenbaar ge noeg voor den graaf. Zij, 'zij alleen droeg het hoofd zoo trotsch, zoo uitdagendzij alleen had zulk een majestueuzen maar toch veerkrachtigen gang. Toen de deur van Sergitsch huis achter haren rug gesloten was, wendde de heer Glinsky zich met een vragenden blik tot Soltyk. Zij is het, dat lijdt geen twijfel, mompelde deze, «maar toch wil ik mij eerst nog tastbaar overtuigen. Kom mee.» Zij staken de straat over en posteerden zich recht voor de deur. Om geen argwaan te verwekken, haalde Glinsky een pijpje te voorschijn, stopte het en hield vuurslag en tonderdoos gereed. Zoodra na verloop van eenige oogenblikken de deur geopend werd, sloeg hij, met den rug naar het huis gekeerd, vuur en stak zijne pijp aan. De graaf die zich volkomen on kenbaar liad gemaakt door zijn haar voor zijne oogen te strijken, vestigde een scherpen blik op Drago mira. Want zij was het, die thans, in mansgewaad gedost, naar buiten trad. Een oogenblik schrikte zij op het gezicht der beide boeren terug, maar stapte hen toen met rassche schre den voorbij. «Wat heeft dat kostuum te beduiden?» mompelde Soltyk. »Een liefdesavontuur?» «Neen,» antwoordde Glinski zacht, «dit meisje is van steen en wel van eene soort, die niet zoo licht vonken geeft. Hier is heel wat anders in het spel. »Ik ga haar na.« «Doe het niet,sprak Glinsky met aandrang. Gij bederft op die manier misschien alles, wat ik met zooveel moeite en overleg tot stand gebracht heb. «Ik zal voorzichtig zijn,antwoordde de graaf, »maar ik wil zekerheid hebben. Hij liet Glinsky alleen en volgde het meisje. Ondanks den voorsprong, dien zij op hem had, was hij haar spoedig, op de hielen. Eerst toen zij in de nabijheid van de «Hoode Kröeg» gekomen waren, merkte zij hem op, bleef plotseling staan oin hem voorhij te laten en vestigde een' uitvorschenden blik op hem. Gelukkig kwam Soltyk op de gedachte zich dronken te houden. Hij zwaaide waggelend over de straat, terwijl hij met eene schorre dronkemanstcm een weemoedig kozak- kenliedje uitgalmde. Dragomira liet zich beet nemen. Zij trad de herberg binnen en zelfs toen de graaf haar ook daarheen volgde en met de vuist op de tafel slaande, brandewijn bestelde, zelfs toen bemerkte zij nog geen onraad. Buiten hen tweeën was er niemand in de gelagka mer dan Bassi Rachellesnadat deze eenige woorden mei Dragomira had gewisseld, verdween zij échter weder en dadelijk daarop trad Karow, de dierentem mer, binnen. Het verschijnen van dezen schoenen atiileet joeg den graaf het bloed naar de slapenmaar hij wist zich te beheerschen, ledigde het glas brandewijn dat voor hem stond, liet zijn hoofd op de tafel zakken en hield zich alsof hij sliep. Karow had zich intusschen bij Dragomira neder- Ten blijke van het kwijnend leven en de daar uit voortvloeiende waardeloosheid der schoonste bezittingen in onze kolonie Suriname, ontleent de »N. R. Ct.« aan een particulier schrijven uit Pa ramaribo het navolgende: «In de laatste dagen is hier door eene aanzien UIT DE TRANSVAAL. gezet en voerde op gedempten toon een gesprek met haar. «Ik ben gekomen om u te waarschuwen,zoo begon hij, «sedert eenigen tijd wordt er op elk uwer schreden gelet. «Wie doet dat?« vroeg Dragomira, «de politie?» «Neen. Het is iemand, die herhaaldelijk in uwe nabijheid en in den omtrek van Sergitsch woning gezien is. «Dus dan heeft de heer Glinsky de hand in het spel.« «Zeer waarschijnlijk ten minste,antwoordde Ka row, «ik kan u slechts den raad geven, deze herberg eenigen lijd te mijden en de waardin niet meer bij u te ontvangen. «Gij hebt gelijk; ik ben u dankbaar voor uwen raad. Toen Dragomira de herberg verlaten had en in de nabijheid van Sergitsch woning was gekomen, hoorde zij op eens zware schreden kort achter zich. Zij bleef staan en wilde, toen zij den dronken boer herkende, haren weg vervolgen, doch deze trad op haar toe legde onverwacht zijne hand op haar' schouder en keek haar uitvorschénd aan. Dragomira,sprak eene bekende stern. 1 Zij herkende die oogen en dal stemgeluid, maar onmiddellijk wist zij ook hare tegenwoordigheid van geest te herwinnen. «Hé, zijt gij het?» sprak zij schijnbaar met de grootste kalmte, «wat beweegt u, mij op deze wijze te vervolgen?» «Vraagt gij dat nog?» antwoordde Soltyk. «Weet gij dan nog altijd niet, wat ik voor u gevoel «Dus gij handelt zoo uit jalouzie «Ja.» Zij begon te lachen. Wie is die man,met wien gij ccne bijeenkomst hadt? Ik had gehoord dat gij uwe liefde aan Jadewski geschonken hadt, maar nu zie ik dat zij iemand an ders behoort. Hoe is zijn naam? Een van ons moet van het toonecl afstappen.» Dragomira lachte weder. «Hier is mijne hand. Ik verzeker u dat die man zoo min mijn vereerder als mijn vriend is.» «Als dat waar is,antwoordde Soltyk, «dan ga ik eindelijk begrijpen, waarom men mij voor u waar schuwt. Wat zijn dit voor raadselachtige betrekkingen die gij onderhoudt? Welk geheim verbergt gij zoo angstig voor mij, ja voor iedereen «Gij vraagt als een rechter, die een beschuldigde in het verhoor neemt,» gaf zij ten antwoord. «Maar wie zegt u dat 'k u behoef te antwoordden. Men waarschuwt u voor mij. Maar heb ik ooit uw ver trouwen begeerd, naar uwe liefde gedongen? Gij zijt vrij, ga, ik weerhoud u niet. «Dragomira,hernam Soltyk, terwijl hij hare han den greep, «verdien ik deze verwijten? Gij weet, gij moet het weten, dat er niets ter wereld in staat is mij af te schrikken. Ik ben geen salon-held, geen dag vlieg en ik ben er van overtuigd dat gij mij moed genoeg toekent om u zelfs dan te beminnen, wanneer gij misdadig waart.» «Dat ben ik niet.» «Wat dan? Laat nu toch eindelijk eens het mas ker vallen, of ben ik uw vertrouwen onwaardigWilt gij mij tot uw bondgenoot maken, of wel, indien ge ,lie rol te hoog voor mij acht, tot uw werktuig? Ik k;m gehoorzamen, ja, ik zou u kunnen volgen, wuarheen het ook ging, tot zelfs in den dood, zoo 'hei zijn moest. Dragomira zag hem lang en onderzoekend aan. «Ik dank u,» sprak zij eindelijk. «Laat het u vooiloopig genoeg zijn dat ik u geloof en u niet I «W Prins Heiurich Von Reuss, van de jongere linie, is den 22a dezer te Jiinkendorf in den ouderdom van 88 jaren overleden. Generaal Werder, beroemd door het gevecht bij Belfort, warir hij het doorbreken der Franschen verhinderde, ligt op sterven. De wegruiming van sneouvv heeft te Berlijn de zen winter reeds 100,000 gekost. Er was slechts 75,000 voor op de begrooting gebracht- In de wapenfabrieken te S?« yer laat de directeur Werudl een nieuw geweer van eigen vinding maken, waarmede in een minuut 40 schoten kunnen wor den gelost. Hot geheel moet zeer eenvoudig zijn. In Pruisisch Holland,een kl -ine Duitsche geim eute, zijn vier personen, drie knechts eu een leerling, in een brouwerij door kolendamp gestikt. In het, dorp Dorndorf in Nassau heeft zich een zonderling verschijnsel voorgedaan. In de nabijheid van het dorp, in de richting van Thalheim, is eene oppervlakte bouw- en weiland, ter grootte van dertig hectaren, gezonken, en dat voor een groot doel wel een manslengte. In de aarde zijn groote spleten eu gaten. Aangezien het heet dat in 1886 de wereld moet vergaan, komt oud en jong naar het wonder kij ken en jongstleden Zondag luisterden draaiorgels het schouwspel op. De herbergiers zijn zeer in hun schik over het drnkke bezoek, maar de boeren kijken zuinig. De Lessops heeft nu met zijn genoodigden per stoomboot de vijf eerste kilometers van het Pana ma-kanaal bevaren en de doorgravingswerken be zichtigd. Het Engelsche stoomschip »Saxon,« van St. Do- DOOR Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. raingo naar New-York, is te Caicos verongelukt. De geheole ekwipage, behalve twee personen, is omgekomen. Te Wilmington, in Noord-Oarolina, heeft een hevige brand gewoed, waarbij verscheidene werven magazijnen en woningen vernield zijn. De veroor zaakte schade wordt op ll/2 millioen dollars geschat. Een bericht uit Odessa behelst, dat in het Do- nitz-district rijke kwikzilvermijnen zijn ondekt. De gezamenlijke uitvoer van diamanten uit de Kaapkolonie in 1885 had eene waarde van 2,489,778 P- st. Een jeugdig haudolsroiziger uit Lyon, pas ge huwd, bracht met zijn vrouw de wittebroodsweken te Monte Carlo door. Hij verloor alles wat hij be zat aan de bank en maakte daarna door vergifti ging een einde aan zijn leven. Tn verscheidene deelen van Noord-Amerika is de winter bnitengewoon streng. In Jowa en Dakota was de kou soms zoo groot dat het kwik in de thermometers vast werd. De Rio Grande en au- dero rivieren in bet Westen zijn, niettegenstaande de sterke strooraing, dichtgevroren. De kndden vee van Montana en Dakota tot Texas en Nieuw- Mexico hebben vreeselijk van het strenge weêr te lijdende dieren vinden voedsel, water noch be scherming en sterven bij honderdduizenden. In de Zuidelijke Staten heeft de sinaasappelen- cultuur groot nadeel geleden de oogst voor dit jaar, die zich nog aan de boomen bevond, be schouwt meu niet enkel als geheel vernield, maar men vreest ook dat een groot deel der boomen bevroren is. Naar do overtuiging van deskundi gen, zal het er met de riotsuiker-cultuur niet beter uitzien. lijke dame aangekocht eene suikerplantage, waar niet minder dan 70 koelies werkzaam zijn en waar van het op wortel staand riot met de nieuwe ge- bonwen en verderen inventaris eene waarde van 30,000 vertegenwoordigen. De koopprijs beliep de ongeloofelijk geringe som van 450, behoudens verplichting, rustende op de nieuwe eigenares, om na expiratie van hot werk-contract dor koelies, de retour-passage naar Engelsch-Iudië voor dezen te voldoen. Naar men verneemt zal deze plantage nu in eene cacao-aanplanting wordeu herschapen.* De «Volksstem» wijdt andermaal een artikel aan een verandering die zij in den vorm van bestunr wenschelijk acht en zegt daarin o. a. het volgende: «De ondervinding der laatste maanden is droe vig, maar leerzaam. Het is onwedersprekelijk dat de toestand van het laud slecht, zeer slecht is het is een feit dat onze financiën zóó zijn, dat wij bij den dag levendat aan nuttige openbare wer ken niets gedaan wordt: geen telegraaflijnen, geen tolkantoren, geen verbetering der openbare wegen, geen scholen, of liever overal bijua een schande lijke verwaarloozing vau het onderwijs, eu vele hoofdambtenaren van het land ovoral, behalve in hun kantoren, op reis voor pleizier, voor hun pri vate zaken, of zaken vau bijzonderen aard. Onze vrienden in de Kaapkolonie raden ons daarom confederatie aan onder Engelsche vlagEn toch, wat wordt er gezegd? Dat het «volk tevreden is.« Het een of ander raadslid meestal znlk een lid die zijn plicht verzuimt eu zijn publiek niet inlicht over don stand van, zaken komt in Pre toria er wordt mooi met hem gesproken, en hij gaat heen, goedsmoeds. Hij is tevreden, zonder dat, er iets verbeterd is. Hoe geschiedt de genezing Men weet hem hier te vertellen dat eenige kwaad willigen al de onrust stoken, en dat het hnn te doen is om betrekkingen te krijgen, of vreemde lingen in te voeren, do arme zonen des lauds te verdrukken, de Hollanders te helpen. Do arme gaat huiswaarts eu meent zijn land te redden,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 1