BINNENLAND. Maar neen, de Republikein* zegt: dit is de vraag niet, maar wel is de vraag: vóór of tegeu Paul Kruger; en zoo onze geachte Staatspresident naar die heillooze inblazing luistert, komt hij op dea dwaalweg van te denken, dat de herkiozing van S. J. P. Kruger do hoofdzaak in het land is, waaraan alles ondergeschikt moet worden en waar voor, om goede vrienden te behouden of te winnen, de verbetering van 's lands zaken moet achter staan. Wanneer de heer Kruger was, zooals wij weuschen dat hij ware, de ééujarige Voorzitter van den Uitvoerenden Raad, die het volgend jaar plaats maakte voor zijn opvolger, had hij zijn hoofd niet te kweljon met die persoonlijke quaostie, maar zou alleen aan het landsbelang kunnen werken met de anderen. Ziet daar al mede waarom wij ons plan aanbevelen.* De President was wegens ongesteldheid verhin derd geweest zijn gewone bezigheden te verrichten, doch weder aan de beterhand. Uit Soudan komen weer allerlei uiteenloopende berichten omtrent de bewegingen der Arabieren. O. a. heet het, dat de Emir van Kordofan, nu door geweld van wapenen, den tegenwoordigen opvolger va» den Mahdi tracht te verdringen en zichzelf aan het hoofd te stellen van de godsdienstige be weging in Soudan. HEUSDEN, 25 Febr. t Als een blijk van waardeering voor zijne vele bemoeiingen in zake eene te verkrijgen brug over de Maas nabij Heusden, heeft de gemeente raad van Heusden een sierlijken gouden gedenk penning doen vervaardigen en die met een bege leidend schrijveu den beer Seret als souvenir aangeboden. Aan de eene zijde van den penning staat re- li f het wapen van Heusden, aan de keerzijde „dc gemeente Heusden aan den volksvertegen- w mrdiger, den heer II. Seret, naar aanleiding van de aanneming van diens Amendement-Brug M lasmond op 22 December 1885. Het geheel berust in een sierlijk palissander doosje. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot burg. der gemeente Vuren, F. F. baron 'd Aulnis de Bou- rouillder gem. Geervliet, A. J. M. Visser, en der gein. Vucht, A. M. J. T. van Rijckevorsel. Bij Kon. besluit is het aan den burg. van Waspik, F. Kamp Az., op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente, goed gekeurd. wantrouw. Ik weet dat gij mij niet verraden zult, maar mijn geheim is niet het mijne alleen. Heb nog drie dagen geduld en ik zal 11 antwoorden. Zijt gij daarmede tevreden?» Ja.» Soltyk begeleidde haar nog een eind weegs en verliet haar daarna op haar uitdrukkelijk verlangen. Den volgenden morgen verliet zij in boerenkle ding en door Karow vergezeld hare woning, steeg in een gereed staanden boerenwagen en reed door den witten winternevel naar Apostol, in Myschkow. (Wordt vervolgd.) t WIJK. Door den Kerkeraad der Herv. Ge meente alhier is het bekende adres van Dr. Hoe- demaker na eenige discussie voor kennisgeving aangenomen. t EETEN. De Minister van W., H. en N., beslissende op het verzoek van den Raad dezer gemeente om des Zondags gcene bestelling van brieven enz. te doen plaats vinden, heeft goed gevonden „Aan den adressant te kennen te geven dat aan zijn verzoek, dat niet kan geacht worden den wensch van alle ingezetenen der gemeente uit te drukken, niet kan worden voldaan, doch dat het aan elkeen is vrijgelaten te verlangen dat des Zondags niet aan zijne woning besteld wordt, aan welk verlangen, zoo het ter kennis wordt gebracht van de brievengaarders in de betrokken plaatsen, zal worden gevolg gegeven. t DRONGELEN. Dinsdag j.l. was het feest voor de schooljeugd. Op een met ijs overdekt weiland had eene hardrijderij plaats onder de grootste scholieren. Door eenige welwillende in gezetenen en andere kindervrienden daartoe in staat gesteld, had inen tal van doelmatige prij zen kunnen aankoopen. Na afloop van den wed strijd werden allen in het schoollokaal op kren- tebroodjes en chocolade onthaald. Wat al vroolijke gezichten, wat een lustig gezang! Ook werden nog een drietal prijzen onder volwassenen verre den. Voorzeker was het voor ouden en jongen een prettige dag! t WOUDRICHEM, 24 Febr. Vrijdag 1.1. gaf de zangvereeniging „Oefening kweekt kunst.,' onder directie van den heer van Dordt, II. v. S. te Oudendijk, voor de eerste keer eene uitvoe ring, uitsluitend voor genoodigden, welke een zeer gunstigen indruk teweeg bracht en het bleek, dat het motto „Oefening kweekt kunst' niet te vergeefs gekozen was. Ds. Nonhebei, pre dikant bij deze Herv. gem., mede tot de genoo digden behoorende, bracht bij het eindigen zijn dank uit aan de leden voor den genotvollen avond bereid en gaf te kennen, dat de uitvoering als zeer goed geslaagd mocht worden beschouwd, daar de leden blijken hadden gegeven hunne stukken meester te zijn. In het bijzonder bracht ZEerw. ook nog zijnen dank aan de commissa rissen voor de goede regeling bij deze in acht genomen. De president, de heer J. L. G. Kingsman, had de vergadering met een zeer gepast woord geopend en de genoodigden een welkom toegeroepen, te vens met het oog op 's konings verjaardag het geëerde publiek gewezen op het le stuk van 't programma ,/Aan den Koning' opzettelijk voor deze gelegenheid gekozen. t De visscherij blijft steeds onveranderd slecht. Hier en te'Hardingsveld werden gedurende deze week niet meer dan 5 zalmen gevangen. De prijs was gemiddeld f 1.35 per half KG. Verder nog 2500 3000 pond visch, verkocht wordende tegen pl. m. 8 ct. per pond. t 25 Febr. De lotelingen voor de Nationale Militie van dit jaar met het op heden getrokken notnmer, waren: No. Namen. Vrijstelling. 5. Abraham Benjamins. 6. Bernardus Mattheus Borg, broedordienst. 17. Jan Borg Jz. 1. Mathijs Hartman. 7. Willem van Herwijnen, broederdienst. 12. Marinas van Hoven Dz., broederdienst. 13. Marinns van Hoven Joh.z. 8. Corue is Nnltenboek. 15. Engel Wijuand van Ooijon, in dienst. 18. Gerrit Ottevanger, 10. Dirk Pellikaan. 3. Goossen van Pelt. 19. Jan Schaap. 11. IJsbrand van Straten. 14. Cornelis Adriaan Strnijk, broederdienst. 2. Hendrik van der Tak. 9. Martinns Adrianns Weverling. 4. Hendrikns Widmer, eenige zoon. 16. Govert Wilhelm, broederdienst. Hiervan zijn zes dienstplichtig. De dag ging betrekkelijk rustig voorbjj, enkele vechtpartijtjes vielen voor en een paar belhamels worden ingerekend. De politie wist de orde goed te handhaven. broederdienst. De Koning heeft aan zijn dienst een bijzonderen ambtenaar voor waterstaats- en nijverheidsaangele genheden toegevoegd. Als zoodanig is benoemd de heer Hora Siccama, ontwerper van het jongste plan eener zeehaven te Scheveningen, met wien de Koning zich laatstelijk over de ontwikkeling der gemeenschapsmiddelen druk onderhield. De Regeering heeft groote veranderingen ge maakt in h£t ontwerp van wet op den kinder arbeid. Het geheel zal nu veel minder ingrijpend zijn. De Londensche berichtgever van het „N. v. d. D.' meldt dat de Nederlandsche Regeering mogelijk eerstdaags aai gezocht zal worden om afstand te doen van een kleine strook lands in Nieuw-Guinea, ten westen van de Ely River. t Naar wij vernemen bestaat bij de Regeering het voornemen wijziging te brengen in de tarieven tot heffing van ri chteu op eenige der voornaamste kanalen, o. a. het Noord-zeekanaal, het N.Holl. kanaal, het kanaal door Voorne, de kanalen door Walcheren en van Neuzen, enz. Een Kon., besluit van 17 Febr. j.l., ter aan vulling van het tarief van bruggeld aan de brug over de Donge onder Raamsdonk, vastgesteld bij Kon. besluit van 5 Maart 1876, is opgenomen in de „Staats Courant' no. 47. Voor de kostelooze afgifte van Nationaliteits- bewijzen aan in het buitenland woonachtige Ne derlanders, kan voortaan genoegen genomen wor den met een bewijs van onvermogen, afgegeven door een Nederlandsch consulair ambtenaar, in wiens ressort die Nederlanders wonen. Ds. Tiuholt, redacteur van „De Banier,' is plotseling te Amsterdam overleden. Ds. Tinholt was lid van de Synode, en deed daar, eenige dagen geleden, het bekende voorstel tot benoeming eener commissie, die een „modus vivendi' zal ontwerpen voor de Ned. Herv. Kerk. Hij was sedert 1867 predikant te Koudura. Op 1 Febr. 11. was het aantal hoofden van scholen zoowel openbare als bijzondere en daar onder ook de diaconie-scholen en die van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, in de ver schillende provinciën als volgt Noord-Brabant 320 openbare, 78 particuliere, 63 R.-Kath., 12 Chr. Nat., Chr. Ger., 473 totaal, 5 vacatures. Gelderland 361, 69, 43, 48, 7, 528 en 8. 3. 4. Limburg Zuid-Holland 150, 33, 36, 219 422, 97, 66, 45, 13, 643 Noord-Holland 402, 126, 38, 20, 6, 592 4. Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente 164, 6, 14, 12, 196 1. 96, 35, 83, 13, 352, 13, 13, 67, 235, 14, 15, 9, 257, 11, 8, 23, 154, 2, 5, Totaal 2913 hoofden van openbare scholen, 484 van particuliere, 329 van R.-Kath., 254 van Chr. Nationale, 40 van Chr. Gereformeerde, le zamen 4020 hoofden van scholen en 27 vacatures. 3, 180 1. 3, 448 1. 3, 276 1. 2, 301 1. 3, 164 3. Op uit0. December des vorigen jaars volgden 87 kweekelingen het onderwijs aan de Kweek school voor Machinisten te Amsterdam. Deze wa ren verdeeld in 46 in de eerste en 41 in de tweede klasse. 39 leerlingen werden na afgelegd toelatings-examen geplaatst, 42 voldeden aan het overgangs-examen van de le naar de 2e klasse en 37 leerlingen verlieten in 1885 de school. Het eind-diploma werd uitgereikt aan 22 oud-kweeke- lingen. Het Ger. Centraal Weeshuis „Bethel,' onder de leiding van Ds. Eigeman te Dordt, die er president-directeur van is, wordt hoe lang zoo meer bevolkt. Reeds zijn er 30 weezen in opgenomen, terwijl de aanvragen, om nieuwe weezen te plaat sen, zich allengs meer vermenigvuldigen, en behalve vader, moeder en dienstbode, ook eene naai- of binnenmoeder is aangesteld, die de kleine weezen onderwijst in het naaien, breien, mazen, stoppen enz. Vele giften worden reeds ten offer gebracht. Daaronder in de laatste dagen giften van f 100 en f 25 en onder anderen een geschenk, bestaande uit niet minder dan 200 pond prachtige Gelder- sche worst. Deelden wij onlangs mede, dat door den heer Frans Jonkers, aan het stationsplein te Breda, eene proef was genomen met glazen „ijzers' voor onderstellen van schaatsen, die voorloopig aan de verwachting van Axel Paulsen beantwoordden, thans hebben wij met genoegen vernomen, dat dezer dagen van het veldijs gebruik is gemaakt om die proefneming op meer uitgebreide schaal te herhalen. Verschillende liefhebbers en vaardige rijders maakten van een en dezelfde soort schaat sen gebruik en de ijzeren konden de glazen on derstellen in de verste verte natuurlijk bij ge lijke vaardigheid in het vlugrijden niet over treffen. Zijn wij wel onderricht, dan is de heer Jonkers nog ijverig bezig om zijne uitvinding te verbeteren, wat wij hopen dat tot een volmaakt stelsel leiden zal. Door wijlen mej. Croll te Oosterbeek is aan de Wees-inrichting te Neerbosch vermaakt de som van f 5000. De bazar, te Amsterdam voor het weeshuis te Neerbosch gehouden, heeft ƒ3000 opgebracht. De vele goederen, die niet verkocht zijn, worden nu op een bazar te Rotterdam te koop geboden. De aanklacht tegen ds. H. L. Vinke, predikant te Rotterdam, steunt, volgens de Sprokkelaarop een incident in den bijzonderen kerkeraad, enkele maanden geleden, toen ds. Vinke moet gezegd hebben niet te gelooven dat Psalm 137 vers 9 „(O dochter Babels,) Welgelukzalig zal hij zijn, die uwe kinderkens grijpen en aan de steenrots verpletteren zal', Gods woord is. Te Tichelt nabij Breda, is een boederij, bewoond door den landman Honcoop, een prooi der vlam men geworden. Het huisgezin, bestaande uit man, vrouw, negen kinderen en den broeder van den bewoner, werd gelukkig gewekt door het schreien van een zuigeling en wist zich nog bijtijds te red den, terwijl ook het vee gered werd. Alles was geassureerd. De justitie doet onderzoek, op ver moedelijk kwaadwilligheid, daar de vorige bewoner wegens op de hoeve gepleegde oneerlijke hande lingen een veroordeeling moet ondergaan. De 20-jarige werkman J. van Stapelen te Ro- zendaal, wien eenige dagen geleden in de kandij- fabriek der firma Castelot Co. aldaar een ern stig ongeluk overkwam, is in het gasthuis ten gevolge der bekomen wonden overleden. Te Maastricht is een 21/2-jarig meisje in een mest- kuil geraakt en daarin omgekomen. De sedert enkele dagen vermiste F. K. te Vaassen (gem. Epe) werd dood teruggevonden in een schuur bij het huis van zijn broeder; misbruik van sterken drank wordt als oorzaak van zijn ongeluk be schouwd. In de Haarlemmertrekvaart zijn Dins dag twee schaatsenrijders verdronken. Beiden waren uit Amsterdam afkomstig; een hunner was machinist bij de Kon. Ned. Marine. De lij ken zijn gevonden. In de Delte, te Kantens, is het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Reeds lang had men vermoeden dat een dienst meid J. K., van een landbouwer aldaar, heimelijk bevallen was. Doch het ontbrak tot nog toe aan bewijs. J.l. Vrijdag nu zag een knecht, terwijl hij op schaatsen reed, een kinderlijkje tegen het ijs ügge i. Dit werd vervolgens uit het water ge haald en naar het gemeentehuis gebracht. Naar men zegt, moet de meid bekend hebben het kind, waarvan zij bevallen was, aanstonds bij de ge boorte gedood en daarna in de Delte geworpen te hebben. Zaterdag werd zij gevankelijk naar Groningen getransporteerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Naar men zegt is de man, die het vervalschte loterijbriefje te Haarlem aanbood, te Velsen ge arresteerd. Onder Well is uit het water op gehaald het lijk van Hendrika P., wonende te Kerkwijk. Zij werd sedert Maandag vermist. Een heer, die in het postkantoor te Amsterdam even zijn wandelstok met ivoren knop had neer gezet, kwam tot de onaangename ontdekking dat een ander die „even' had medegenomen. Een erge verwonding is te Maten toegebracht aan zekeren A. v. d. P. Hij had de herberg in ge zelschap van een meisje verlaten en werd op korten afstand van daar door drie onbekende personen overvallen en verwond. Dienzelfden nacht werd hij nog per rijtuig naar den naastbij wo nenden geneesheer vervoerd. Te Valthermond heeft een treurig voorval plaats gehad. Een knecht, Jan Jansen, op schaatsen zijnde, had het ongeluk met, het hoofd tegen een draaibrug te loopen. Hij viel achterover en toen men hem naar huis wilde brengen, was hij reeds een lijk. De ongeluk kige was een braaf en oppassend jongraensch. Te Heeze (N.-Brab.) is door een onbekende oor zaak het huis afgebrand, bewoond door de Wed. Sliegers. Er werd niets geredalles was verzekerd. Wjj ontvangen het volgende schrijven van onzen correspondent uit Utrecht, dd, 18 Februari. Terwijl ik zoo langs 's Heeren wegen Joop te flaneeren een bladschrijver is er vaak op uit om maar wat nieuwtjes op te vangen hoor ik een buitenman verzekeren Bjj ons is 't ijs sinds 15 November nog niet uit 't water geweest.* 't Is in onze dagen niets bevreemdends dat men bijna overal, waar men komt, vau koude, ijs en schaatsen hoort gewagen, immer3 de winter duart lang (niet die volgens den kalender, maar volgens de natuur wetten). Dat 't nu echter al meer dan 3 maanden zou zijn geleden, siuds men voor 't eerst een harden korst op de watervlakte vond, dat dunkt ons wel wat lang. Zeker, de liefhebbers van schaatsen rijden hebben dezen wintertijd gelegenheid te pro- fiteeren, en anderen zich te oefenen in die trotsche kunst onzer Noordelijke bewoners, maar ook gelijk alles oen licht- en schaduwzijde heeft talrijk zijn zij, die als verslagenen door een onzicht- baren vorst, vallen en ook hun leven laten op of onder de door moeder Natuur aangelegde baan. »'t Is toch een verleidelijk vermaak, dat schaat senrijden,* zoo hoorden wij wel eens beweren, en wij willen niet ontkennen dat 't zoo is. Waar men toch overal streeft naar vooruitgang en om elkander in snelheid te overtreffen, daar kan men 't ook wel billijken dat de gelegenheid wordt te baat genomen om op de spiegelgladde ijsbanen anderen in vlugge vaart de loef af te steken Daarbij, elk jaaigetijde levert zoo zijne eigenaar dige vermaken, en zoo de winter op de gestold© watervlakte. En dat er pretjes van gemaakt wor den, daarvoor behoeft men slechts de bewering t© uitten, dat bijna alles wat men 's zomers op het land ziet gebeuren, 's winters op het ijs plaats vindt. Bijv. hardrijderijen in het warme seizoen met paarden te land, in het koude seizoen door menschen te water. Zoo heeft men kermissen in miniatuur op het ijs, volksfeesten en volksvorma- kelijkheden. Van volksfeesten gesprokenook Utrecht had 't reeds dezen winter en 't slaagde zeer goed, evenals in den vorigen. Daar zulke fees telijkheden ook meestal 's avonds plaats hebben, met verlichting der baan en hot afsteken van vuur- work, terwijl de muziek hare vroolijke toonen door den omtrek doet weergalmen, heeft zoo'n ij*feest uog iets aantrekkelijks te meer. Thans is een gelijk feest met, hardrijderij georganiseerd voorden burgerman. (Men ziet overal verdeeling in klassen, tot zelfsMaar laten we die zaak stilletjes rusten, dra zou men gevaar loopen in stellingen van Nieuwonbuis, Fortuyn c. s. te ver- terwijl hij niets anders doet dan de zwakke en I krachtelooze stuurlieden te stijven in hun eigen waan. Dat is bet ongeluk, de kanker van ons land. De ernstige klachten, do oprechte voorstellen tot verbetering, de eerlijke aanwijzing der groole gebreken, alles in één woord wat echte liefde voor het land den oprechten burger de stem doet ver heffen en naar herstel doet vragen, wordt tot een vraagstuk van personen gemaakt. Noodlottig is de invloed van zulke dingen op een Staatspresident. Bij de minste verandering, als hij verbeteren wil, of bestraffen moet, wanneer hij zou moeten door tasten om een Volksraadsbesluit uit te voeren als hij onkundige ambtenaren zou moeten tot hun plicht brengen, rijst dit denkbeeld op als ik dat doe, dan worden al die personen mjjn vijanden, en ik wordt niet herkozenIn eiken ambtenaar, die zich een beelje op den voorgrond weet te plaatsen, ziet hij een mededinger die hem uit den zadel zal lichten. Populariteit is de grondsteen van zulk een staat van zakenpopulariteit van boven naar beneden niets doen wat een aanmerkelijke partij dor kiezers kan onvergenoegd maken populariteit van beneden naar boveu alles doen wat mij do in de oogen van een Staatspresident behagelijk maakt. Zoo wascht de eene hand de andere. Wij schermen niet in den wilde. Terwijl wij duidelijk, openhartig en herhaaldelijk geschreven hebben, dat het bij ons niet eeu personen-quaestio, maar een zaak van landsbelang is, wordt door do Republikein* alles gebracht tot dit puntvóór of tegen Kruger. On beschrijfelijk veel nadeel wordt daarmede aan onzen geachten Staatspresident berokkend. Zijn oog wordt daardoor afgetrokken van het ééne noodige voor hem, namelijk het landsbelang en gericht op den persoon van Paul Kruger. Een van tweeënons plan is goed, is beter voor het land dan het te genwoordige, of het is slecht. Dat is de vraag. Laat ons die overwegen, samen, rustig, zonder op roer, zonder kwaadslokerij, zonder beleediging van personen, zonder eigenbelang. Is er iemand beter in het land, om in deze voorlichting to geven dan Paul Kruger? Als hij met, ons het plan wil aan prijzen, zullen wij dan niet schielijker tot een goeden uitslag komen Misschien is ons plan slecht; welnu, is hij niet juist de persoon, die door zijn ondervinding de nadeelen kan aantoonen -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2