buitenland. kennisgiyïngt^ binnenland;" Veine, bij het spel, voornamelijk bij het kaartspel, het stappen met het verkeerde been nit bed en misschien nog wel honderd andere. Moeten wij zeggen, dat wij lang nog niet van alle bijgeloof vrij zijnwij k u n n e n er bij voegen, dat we toch hard vooruit gegaan zijn op dat go- bied. De spookvertellingen zijn verdwenen uit de kinderkamers en het geloof aan werkelijke spoken is bij verreweg de meesten ook verdwenen, en on bewust schaamt men zich voor bjjgeloof, zoo dat men het zoekt te vergoelijken, of lachende en be vende tegelijk zijne meening er over zegt. Het ver minderen van hot bijgeloof is de toetssteen van de voortschrijdende ontwikkeling van een volk. Te Weeneu overleed dezer dagen, aan de gevol gen eouer beroerte, in bjjna 50-jarigen ouderdom, de moest, begaafde politieke schrijver van Oosten rijk, baron Ernst von Teschenborg. Hij voordeden titel van buitengewoon minister. Te Berlijn heeft zich de volgende quaostie voor gedaan: Een ouds-handelaar had op oen tocht tot inzameling van oudheden o. a. eeuo zoogenaamde relief-Maria-kroon voor 3 mark van een boer ge kocht. Nauweljjks te Berlijn terug gekomen, ver kocht hij de kroon, dio van verguld zilverdraad was vervaardigd en met veelkleurige steenen voor zien, aan een liefhebber voor 75 mark. Do kooper toonde de kroon aan een juwelier, die bij onder zoek bevond dat de steenen echte diamanten, ro bijnen, smaragden en paarlen warou, wat door prof. Lessing, directeur van het museum voor kunstnij verheid, word bevestigd. Het voorwerp wordt door sommigen op eeno waarde van 45,000 mark go- schat. Zoodra nu de ouds-bandolaar dit vernam, vorderde hij de krans weer terug wegens dwaling omtrent de verkochte zaak. De kooper weigerde en de rechtbank te Berlijn stolde hem in het gelijk, op grond dat er wel dwaling had bestaan, maar dat dit aan de eigen schuld van den verkooper was te wijten, die verzuimd had de steenen te onderzoe ken, zoodat hij zich niet meer op dwaling mocht be roepen. In hooger beroep werd dit vonnis bevestigd, op dezen grond dat de dwaling liep noch over de hoofdzaak van den koop, noch over uitdrukkelijk, stilzwijgend of gewoonlijk vooropgestelde eigenschap pen, aangezien de koop enkel betrekking had op eene Maria-kroon en het daarbij niets afdoet of de steenen al dan niet echt waren. De beslissing van het opperste gerochtshof is nu in deze juweelvn-quaestie ingeroepen. Het bericht omtrent het verzinken van 10 mor gen land te Zö;,chen bij Hallo, bljjkt een canard te zijn geweest. Te Munchen had dezer dagen een bal masqué van artisten plaats, alleen door dames bijgewoond. Van de 600 dames waren vele in officiers- en rid- derkleeding gestoken en zij vervulden de rol der heeren. Er werd geintrigeerd alsof de beide secten vertegenwoordigd waren en toch had zelfs de be diening door vrouwen plaats; de zaal was voor elk mannolijk wezen hermetisch gesloten. Een tweede proef met zulk een halfslachtig bal is aan staande. Den 13n Maart zal in den wintertuin van het (Jentraal-Hotel „te Berlijn het jaarlijksche tooneelknnstonaarsbal plaats vinden, waarbij de dames een eigenaardige verrasssing wacht. Zij zijn nl. uitgenoodigd geen waaier mee te brengen, op dat men haar bij het binnenkomen een prachtigen waaier kunne aanbieden. Deze waaiers zullen de 210 photographiën vertoonen van al de voornaamste loden der tooneelgezelschappen van naam in de Duitsche hoofdstad. To Calais hebben 2000 menschen zonder werk oen meeting gehouden en biljetten verspreid, waar op Brood of de dood* was gedrukt. Zondag zou weer een meeting worden gehouden. E n bericht uit Sofia houdt in, dat de waar schijnlijkheid van het onverwijld tot stand komen van den vrede, de Bnlgaarsche rogeering heeft doen besluiten stellen. den uitvoer van granen weer open te antwoordde Dragomira, terwijl zij traag de oogen opende, »die eene groote en verhevene zending te vervullen heelt. »Ga den algemeenen toestand van onze samenleving eens in uwe gedachten na, mijn waarde graaf. Aan de eene zijde het doode kerkgeloof, dat gedachteloos vormen aanbidt, die geen zin meer hebben. Aan de andere zijde ontwaart gij het ongeloof, dat niets meer heilig acht, dat de eeuwigheid meet met den maatstaf van het eindige, dat bij alles uit gaat van berekening en redeneering, dat alle elemen ten tot samengestelde stoffen herleidt, dat den wasdom van plant en dier, ja van de sterren aan den hemel in zijne wetten naspeurt, dat aan geen God gelooft, omdat de telescoop hem niet aan den hemel waar neemt. Begrijpt gij niet, dat er te midden van deze huichelarij en letterdienst, te midden van deze natuur- verguizing en menschenverdierlijking, welke in gelijke mate haat, zelfzucht en vertwijfeling kweeken, men schen gevonden worden, die dorsten naar den leven den God, die Hem zoeken aan gene zijde van de sterrenwereld en verre boven het oerslijm en de cel, de goden van onzen tijd? Menschen die aan eenebo- venzienlijke wereld geloovcn en met die wereld in ge meenschap trachten te treden «Gij gelooft dus aan liet beslaan van God?* Ja, daaraan geloof ik. »En dat er buiten deze eene onstoffelijke wereld bestaat Ja. En dat het mogelijk is, met die wereld in gemeen schap te treden?* Gat geloof ik niet alleen, maar ik weet het, ik ben er van overtuigd.* «Gij behoort dus tot de spiritisten Neen, ik houd er niet van, met zulke dingen Volgens officiëelo opgaven hébben de ontvang sten der inkomende rechten in Spanje een groote vermindering ondergaan, vergeleken met de elf overeenkomstige maanden van 1885. De invoer was 3.252.567 frs. minder dan verleden jaar. In het Westen van Ierland heerscht groot gebrek. Verschillende gevallen van hongerkoorts zijn reeds voorgekomen. De kunstenaarskring to Zürich gaf dezer dagen in hare lokalen een eigenaardig feest. De avond was namelijk uitsluitond gewijd aan het in levend beeldbrengen van tafereelen uit de *Zürcher Novellen*; van den in zijn vaderland en elders steeds meer gewaardeerden Gottfried Keller. Aan decoratief en costumes was de grootste zorg be steed, en er was dan ook maar één stem over het uitmuntend slagen van het feest, dat ook door den dichtor zelf word bijgewoond en met een vroolijk bal besloten. Volgens een bericht uit St. Petersburg heeft men dezer dagen ontdekt, dat het zandige bed van do Kasanska-rivier, in het district Kasan, zeer rijk aan gouddeeltjes is. Uit Odessa schrijft men het volgende: Het late van het saizoen in aanmerking genomen, is hier eeno buitengewoon strenge vorst ingevallen. De Engolsche stoombooton hebben moeite om zich door de groote massa ijs in de haven oen uitweg te ba nen. In geen 25 jaren had men in Odessa zulk een harden winter gehad. Uit Calabrië wordt bericht, dat 250 huizen zjjn ingestort, tengevolge van de zware regens. In het district Hanover, in de Kaapkolonie, heeft een geweldige hagelstorm gewoed, waaromtrent een correspondent het volgendo aan hot Volks blad* schrijft: Heden namiddag (Oudejaarsdag) hebben wjj een storm gehad, die Goddank niet lang duurde. Het zag er in het Westen zeer donker uit en wij verwachtten regen. In den namiddag werd de lucht al zwarter en zwarter en kwam er een vreeselijke stofstorm opzetten, en toen die over was, werd het geraas van hagel vernomen. In het eerst vielen er enkele stukken op den grond, die onmiddellijk braken. Gij kunt u verbeelden welk een geraas het was, als ik u mededeel, dat ik sommige hagelsteenen zelf gemeten heb, die 5 bij 6 duim in omvang waren. Sommige waren zoo groot al3 abrikozen. Op het veld waren ze groot als kalkoeneieren. Gelukkig vielen ze niet snel en ook duurde de storm niet langer dan 10 of 15 minuten. De tuin is vreeselijk verwoest en bijna al de vruchten zijn van de boomen. Ons trof al leen de punt van den storm. Hier werden vijf groote struisvogels gedood, terwijl de schapen erg toegetakeld werden. Wij vernemen dat de storm zeer zwaar was bij den heer Hendrik v. d. Merwe, Bernardusdale, en bjjna ai zijne struisvogels ge dood werden, terwijl een groot aantal schapen werden gedood en andere hun gezicht verloren. Op laatstgenoemde plaats was het eerste stuk dat viel een stuk ijs, zoo groot als eene vrouwenhand. In de tuinen is niets overgebleven en de takken zijn van de cypresbooinen geslagen alsof ze afge sneden zijn.« Het graf der (Joodsche Koningen in Jeruzalem voor zoover 't niet verwoest en geplunderd werd werd in 1864 door den zoon van den Parijschen bankier, Isaac Pereire, aangekocht en is thans aan de Fransche Regeering geschonken. Alleen 'tgraf van David is nog ongeschonden; het wordt, met olielampen verlicht; op een heuvel boven 't graf staat een sarcophaag, met een groen zijden kleed, een geschenk van den Sultan van Turkije, bedekt. De kelders van Salomon en nog 14 andere koningeu ouder Israël zijn verwoest, doch hun gebeente rust in elk geval onder de gewelven, die thansonder bescherming zijn van de Fransche driekleur. Het cijfer van faillieten in aanmerking nemende, hebben handel en nijverheid ia de Vereenigde Sta ten in de laatste tien jaren geen ongunstiger tij- te spelen. Wee dengene, die roekeloos de hand slaat aan het gordijn, dat ons van het hier namaals ge scheiden houdt. Alleen het geloof kan ons den weg wijzen, die naar het Eeuwige Licht voert.* En gij bezit dat geloof?* Ja. Gij gelooft dus dat God u heeft uitverkoren?* Ook dat.* Dat Hij aan u verborgenheden geopenbaard heeft, welke geen sterfelijk oog aanschouwt?* Juist. Thans eerst begin ik u te begrijpen,* sprak Sol- tyk, die van aandoening verbleekt was, terwijl zijne oogen grooter en schitterender schenen. Gij wilt misschien slechts deswege door mij bemind worden, om mij vertrouwen in u te doen stellen en mij den weg te wijzen, die naar boven leidt.* Ja. Lever mij dan het bewijs dat er eene wereld be staat, die het zinnelijk oog niet ziet, dat er geesten zijn, die den Oneindige gehoorzamen en met wie wij in verkeer kunnen treden.* Dat kan ik. Ik bezweer u, Dragomira, misleid mij niet. Het zou verschrikkelijk wezen, indien gij met zulke din gen kond't spotten.* Ik spot of scherts niet,* gaf zij kalm en met eene zekere vrome gelatenheid ten antwoord. «Gij vraagt bewijzen, ik zal ze h geven.* Wanneer?* Spoedig, misschien reeds morgen.* Uw woord daarop?* Ik geef het u en zal het gestand doen, maar dan Dan behoor ik u, Dragomira.* (Wordt vervolgd.) den gekend dan do jaren 1878 en 1884, als: 187 6191.117.786 187 7190.669.936 187 8234.383.132 187 998.149.053 188 065.752.000 188 181.155.000 188 2101.547.564 188 3172.874.172 1884.226.343.427 1885124.230.321 Met het oog op den crissis, die zich in Enropa in hot afgeloopen jaar nog iu zoo sterke mate bleef doen gevoelen, is het opmerkelijk, dat het cijfer der faillieten in de Vereenigde Statou in 1885 circa 45 pet. minder dan iu 1884 bedroeg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Hens- den brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad, bestemd tot het onderzoeken 1°. van de aangeboden vrijwilligers, 2°. van do lotelingen, die redenen van vrijstel ling hebben ingediend, en 3°. van alle andere lotelingen, zal worden gehouden (voor zooveel deze gemeente betreft) op Donderdag den 11 Maart 1886, dos voormiddags lCP/a uur, op het Raadhuis te's Bosch. Heusden, den 1 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, HEUSDEN, 1 Maart, t Het is voorzeker een ongewoon verschijnsel dat heden, den eersten van Lentemaand, de ijs baan voor de stad met een aantal schaatsenrijdende dames en heeren is bezet. Het geheel wordt door de daarbij onmisbare tenten niet weinig opge luisterd. Gelijkertijd, dat aan de eene zijde op de Maas (de z. g. „drie sluizen") een bonte menigte zich door elkander beweegt, brengt de veerman op Nederhemert, een weinig daarneven, rustig zijne passagiers naar de overzijde, terwijl iets verder de stoombooten onvermoeid hunne dagelijksche reizen naar Gorcum, Rotterdam en 's Bosch voort zetten. Hoezeer deze late winter ook voor een aantal personen zijne eigenaardige genoegens medebrengt, toch is bet niet te miskennen, dat de regeerende vorst onder de behoeftigen zich duchtig laat ge voelen. "Vooral zij, die zich schamen giften te vragen, hebben het nu zwaar te verantwoorden. Wij vertrouwen dan ook, dat zij, die met opge togenheid de voorzijde der médaille bewonderen, zich niet wars zullen betoonen om ook de seha- duwzijde te willen opmerken, die op de keerzijde te aanschouwen valt. t UITWIJK. Op den stal van den heer W. v. E. is een schoon stierkalf geboren, dat de buitengewone zwaarte van 107 halve K.G. had. "1 AN DEL. De onderwijzeres in de nuttige handwerken op de openb. school alhier moet ontslag aangevraagd hebben, ook om redenen dat zij steeds op de uitbetaling van haar salaris kan blijven wachten. t NEDERHEMERT, 26 Febr. De zangvereeni- ging alhier gaf óp den avond van den 26sten Eebr. hare eerste uitvoering van dit jaar. Niet het minst door de goede zorgen van onzen ge- achten burgemeester, den heer V. Ommeren, was het oude schoollocaal achter de kerk keurig ver sierd en voor de uitvoering geschikt gemaakt. Op verdienstelijke wijze vooral wanneer men let op den korten tijd der voorbereiding, werden de volgende stukken gezongen: //Volkslied," //Graf lied," //Lofzang," ,/Kerkhofbloemen," //Hymne," //Levensbron," „Dorst naar God," A, B." Het ge hoor was blijkbaar zeer voldaan en stemde vol komen met onzen predikant, Ds. Baljon, in, toen hij opmerkte, dat deze perzik naar meer smaakte. De heer Maris, hoofdonderwijzer alhier, die di recteur der zangvereeniging is, had veel voldoe ning van zijne moeitg. Na het zingen van het laatste vers van Ps. 72 scheidde men van elkander. NIEUWAAL. Dinsdag viel bij het rooien der aan den dijk staande boomen een derzelve op het achterhuis van Schröders alhier, waardoor ge noemd hüis, met het zich daarin bevindende ge deeltelijk vernield werd. t DALEM- De rijshakkers hebben in deze streken in de laatste weken geregeld kunnen werken. Het vervoer van het hout kost, nu het ijs zoolang in de slooten blijft zitten, niet. alleen veel arbeid, maar ook veel geld, daar alles per as moet vervoerd worden. t De aardappelhandel wordt levendiger, en de prijzen stijgen. In de laatste dagen zijn in deze streken veel aardappelen, zoogenaamde blauwe en lange wol kammers opgekocht tegen ƒ1.90 a ƒ2.10 de eerste en 2.75 de tweede soort. Ook de „Werkmansbode" is thans bekeerd tot het standpunt, dat de regeling van het onderwijs aan de gewone wet moet worden overgelaten, onder voorwaarde echter dat tevens algemeen stemrecht wordt ingevoerd. Zonder dat, zegt zij, in geen gevaldan liever niets en afgewacht. De zaak der loting voor de Nationale Militie te Amsterdam, waarbij briefjes van verschillende tint zijn gebruikt, wordt thans onderzocht. De beide agenten van politie, die bij de loting aan wezig war^n, zijn door den hoofd-commissaris, Mr. Van Doesburgh gehoord, en van dat verhoor is proces-verbaal opgemaakt. De heer Th. Ch. Magnenat te Amsterdam, die zich tot het Gemeentebestuur te 's Hage gewend had, om aldaar een velocipède-besteldienst op te richten, heeft nul op 't request gekregen. In Den Haag was geen behoefte aan zoo'n dienst. Een der Nederlaudsche dapperen, die het ge luk gehad heeft de zon na den slag van Water loo op het slagveld te zien ondergaan is overle den. Het is de 89-jarige J. Schenken uit Lopi- kerkapel. De tijd is niet meer ver, dat de laatste der mannen, die de groote gebeurtenissen in den aan vang dezer eeuw medegemaakt hebben, de eeuwige rust zal ingaan. Op 3 April zal te Dordrecht, bij den boekhan delaar II. J. Koebrugge, verschijnen „De Maas- en Merwebode," Christelijk historisch weekblad. Het voorstel van den heer H. de Jong, tot opheffing der weduwen- en weezetibeurs van on derwijzers in Friesland, is met 250 tegen 100 stemmen aangenomen. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, is voornemens, naar aanleiding van dringende verzoeken, om in Ame rika mededeelingen te komen doen over den Weezenarbeid, reeds spoedig derwaarts te ver trekken. Zijne reis heeft tevens ten doel voor de wees jongens, die eenig handwerk geleerd hebben en naar Amerika willen vertrekken, aldaar goede plaatsing te vinden. De Naamlooze Vennootschap „Corona" brengt nette doozen in den handel, waarin, in keurige verpakking, 20 soorten bloemzaad voor den tuiri. Elk pakje is voorzien van eene afbeelding der bloem, die uit het zaad zal ontspruiten, de naam daarvan en den tijd van zaaien, beide zaken in het Fransch, zonder vermelding in het Neder- landsch, welke laatste ons onpractisch voorkomt. Als alles goed opkomt, heeft men een heerlijk tuintje van den zomer. De zakjes zijn ook 10 cents elk afzonderlijk verkrijgbaar. Dat zelfs in onze dagen, nu de betrekkingen waarlijk niet voor het uitzoeken liggen, een ieder toch niet met zijn vaste betrekking tevreden is, wordt door het jongste nummer van het Politie blad bewezen. Gedurende 1885 zijn toch niet minder dan 95 personen uit den Nederlandschen krijgsdienst gedeserteerd, omtrent wier lot, bij de korpsen waartoe zij behoord hebben, niets stelligs bekend is. Hieronder bevinden zich 20 personen die een graad bekleed hebben en 6 tamboers of trom petters. Negen personen verlieten het koloniaal werf depot, zestien waren van Duitsche- en Zwitser- sche en 2 van Belgische afkomst. Hetzelfde politieblad toont aan, dat de ontevredenen het ook door desertie niet zoo dadelijk gewonnen hebben. Twee en twintig personen, van de vroeger jaren gedeserteerden, werden of gearresteerd of gaven zich vrijwillig aan. Hieronder komen deserteurs van 1876 en 1877 voor, waaronder zich een gewezen sergeant en sergeant-majoor bevindt. Door de erfgenamen van den onlangs te Leeuw arden overleden heer T. A. Keikes is, overeen komstig den wil van den overledene, aan het museum van het Friesch genootschap aldaar ten geschenke gegeven een zilveren inktkoker, waar op in fraai drijfwerk de Slag bij Nieuwpoort is afgebeeld. De heer Keikes arbeidde aan dit kunst werk ruim 15 jaar; een bod van ƒ30,000, dat hem eenige jaren geleden werd gedaan, werd toen door hem afgewezen. Een vast postje, hoe gering de inkomsten daarbij ook zijn, is tegenwoordig, om 't maar eens zoo te zeggenroofgoed. In de cellulaire gevangenis te Rotterdam komt binnenkort een betrekking als gevangenbewaarder open, en reeds nu hebben zich 328 sollicitanten daarvoor aangemeld, 't Is te voor zien, dat dit cijfer nog aanmerkelijk klimmen zal. De „Arnh. Ct." meldt, dat het proces van mevrouw Bulkley c. s. niet den 15 Maart e. k. door het hof te Arnhem zal worden behandeld, zooals onlangs door dat blad werd vermeld. Ten overstaan van notaris Koning te Zuidhorn werd eene boerenplaats te Saaksum verkocht met ongeveer 38 bunders land voor 27,500. De zelfde plaats werd in 1877 verkocht voor ruim 106,000. Men meldt uit Amsterdam Op een vraag hoe lang de gespannen toestand te Kootwijk en Voorthuizen son duren is door een H. J. van Eggelen. Honcoop.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2