Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. k trokken. Nog minder is het te berekenen op hoeveel het een land te staan komt, als het binnen enkele maanden 35000 man van het krachtigste deel zijner bevolking door den dood verliest, en als 40000 anderen zoo danig verminkt terug komen, dat zij geen voortbrengers, maar slechts verbruikers zijn. Dat maakt een getal van 75000 jonge man nen, die in den bloei huns levens aan de nationale nijverheid zijn onttrokken, dat is een verlies, dat moeilijk in millioenen is over te brengen. Frankrijk heeft betaald en toch is Duitseh- land op dit oogenblik er fijrianciëel niet be ter aan toe dan Frankrijk, hoewel dit land sedert die dagen nog heel wat rampen on dergaan heeft, die het enorme schade hebben aangebracht. HEUSDEN, 6 Maart. t Nauwelijks had het weder Dinsdag ll.eenige verandering ondergaan, of een ooievaar kwam liet terrein verkennen. Het schijnt hem echter nog niet geheel naar den zin te zijn geweest want hij is vertrokken, zonder zich nader te hebben vertoond. t WAALWIJK, 4 Maart. Heden worden op kosten van den burgemeester de kinderen der zusterschool onthaald. t BAARDWIJK, 4 Maart. In plaats van de heeren P. Schoep en II. de Rooy zijn gekozen tot. ouderling de heer J. Bogaerts en tot diaken de heer J. Treffers. t BAARDWIJK, 2 Maart. Door de tooneelveree- niging //Eensgezindheid// werd gisteren avond ten huize van den heer N. Dekkers eene uitvoering gegeven. Het programma bevatte eene drama tische schets „Uit het leven// en een blijspel z/Het is morgen de 13e.// Over het geheel werden beide stukken nog al goed afgewerkt. In het eerste stuk vonden wij het spel van William// een tooneelspeler van beroep waardig. In het tweede stuk zagen wij voor het eerst ,/Groote- mond/' hij speelde zijn rol meesterlijk. Tusschen en na de beide stukken onthaalde ons de komiek A. Hurkmans op eenige scènes, waarvan het laatste, //Hoe raar// vooral om zijne actualiteit, zeer beviel. t AALST a/d MAAS, 3 Maart. Gisteren-avond werden alhier de ingezetenen andermaal gealar meerd door het luideu van de torenklok. Ditmaal was het geen fopperij van het slaguurwerk, maar hooge ernst. Werkelijk was er brand uitgebroken in eene arbeiderswoning, die dan ook grootendeels in den asch is gelegd. t AN DEL, 3 Maart. In den nacht van Maan dag op Dinsdag 11. heeft in onze gemeente een zeer brutale inbraak plaats gehad. Zooals men weet verkeert Andel in het volsla gen gemis van cenen gemeenteraad, hetgeen ten gevolge heeft, dat de gemeente-ontvanger wel gel den kan innen, maar dat er niets, zelfs geen trac- tement, over een tijdvak van een jaar wordt uit betaald. Dit heeft natuurlijk ten gevolge dat de gemeentekas met den dag groot.er wordt. Hiervan schijnen een of mper onverlaten gebruik te heb ben willen maken. Op genoemden nacht toch is bij den heer C. Noorloos, gemeente ontvanger, door braak een raamvenster geopend, waarna door een scherp werktuig het kabinet is opengebroken. Hieruit is de sleutel van de brandkast genomen, waarmede men zich tot de laatste toegang heeft verschaft en daaruit 7000 a 8000 heeft ontvreemd. Dinsdag morgen werd de heer N. door zijn' knecht in den gang zijner woning gevonden, al waar hij zwaar gewond was neergezegen. De schrik en het lijden hebben den heer N. aanvankelijk de spraak benomen hoewel hij door gebaren heeft kenbaar gemaakt dat de inbreker of de inbrekers hem bekend zijn. De justitie en politie houdt zich met een nauw keurig onderzoek bezig. Op den Dijk is eene som van 150 gevon den, die vermoedelijk van den gestolen buit is verloren geraakt. t TIELERWAARD. Als eene der vermelding alleszins waardige bijzonderheid deelen we het navolgende hier mede: In het laatst van de maand Februari des jaars 1831 werd tot regent van het Burgerweeshuis te Tiel benoemd de heer C. Campagne, aldaar. De thans 89-jarige grijsaard, die steeds zich in eene vaste gezond heid onafgebroken verheugde, verzuimde in al de sedert verloopen vijf en vijftig jaren hoogstens een paar maal om de wekelijksche vergadering van het college van regenten van gemelde in richting te bezoeken, maar woont die, op zijne hooge jaren, ook thans nog trouw bij. Moge het den waardigen ouden heer nog vele jaren gege ven zijn daarmede voort te gaan. t ALM KERK, 2 Maart. Den 7n April a.s. hopen Barend Biesheuvel en Jannigje van Rijs wijk, wonende aan den Uppelschen dijk, hun gouden huwelijksfeest te vieren. Dewijl zij in behoef' 'ge omstandigheden verkeeren, wordt daarop de bijzondere aandacht gevestigd. t De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Jan 3055 zielen. Zij is in 1885 vermeerderd met 110 geborenen en 90 personen van elders ingekomen. Het aantal overledenen heeft in dat jaar slechts 57 bedragen, terwijl er 112 per sonen zijn vertrokken. t GELDERMALSEN. De alhier van wege de dorpsvereeniging ter bezichtiging gestelde mon sters van zomer-zaaigranen werden druk bekeken. Flinke aanknopen er van werden gedaan, vooral van Probstey-haver, ingezonden door de firma Wed. J. Leupen Zoon, uit Haarlem, alsmede van Capucijner-erwten, ingezonden door de firma Hendriks, alhier. De eerste proefneming in deze door de Vereeniging genomen, mag alleszins wel geslaagd heeten. t DALEM. Heden (Woensdag) werd onze nieuw benoemde burgemeester, de heer F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, in eene raads-ver- gadering plechtig geïnstalleerd. Aller wege wapperde, zoowel van de verschil lende gemeentegebouwen als uit de particuliere woningen, de driekleur. t GORINCHEM, 4 Maart. Door wijlen Mej. W. C. van Hoeij, onlangs alhier overleden, zijn aan het Diaconie-Armhuis der Herv. gem. alhier, en aan de Diaconie-Armen te Arkel, waar zij des zomers haar verblijf hield, ieder eene som van 1000 gelegateerd, vrij van successierechten. t - De mazelen-epidemie is hier sedert de laatste vier weken zoodanig toegenomen, dat bijna geen huis, waarin kinderen zijn, daarvan ver schoond is gebleven. Sedert het begin der ziekte zijn reeds vijf kinderen daaraan overleden. t Van de geldleening, groot 165,000, in 1876 ten behoeve van het Hoogheemraadschap z/de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zuuwe// aangegaan, zijn sedert 1 dezer weder 13 aandeelen, ieder van 1000, aflosbaar gesteld, zoodat de schuld, na de herhaalde aflossingen, thans nog 17,000 bedraagt. "Van de leening in 1883, groot 58000, mede ten behoeve van het Hoog heemraadschap gesloten, zijn thans de laatste vier aandeelen van 1000 mede 1 dezer aflos baar gesteld en is deze schuld hiermede geheel geamortiseerd. t Op Maandag 8 dezer zal op het raadhuis alhier in het openbaar de uitloting plaats hebben van één aandeel van 500 in de geldleening van 1861 ten laste der gemeente, groot 25000, en zeven aandeelen van 500 in de leening van 1881, groot ƒ350.000. t Bij het toelatings-examen voor de lessen aan de Rijksnormaalschool ter opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen alhier, 1.1. Zaterdag gehouden, zijn geslaagd de jongedames A. Rede- ker, J. Kahlman en de jongeheer B. ter Haar. t De Rumeensche regeering heeft aan de onze verzocht de aandacht van belanghebbenden te vestigen op de aanstaande aanbesteding voor den aanleg van bassins enz. in de havens van Galatz en Ibraila. Aan A. K. v. d. Garden c. s. te 's Hage is vergunning verleend om gebruik te maken van rijksweg ten behoeve van tramwegen in het ei land van Dordrecht en in de Hoeksche Waard. Het saldo van 's Rijks schatkist bedroeg op 27 Febr. j.l. bij de Nederl. Bank ƒ13,251,991.285 en bij de betaalmeesters 1,470,530.345. Te zamen 14,722,521.63. Gedurende de maand Januari 1886 zijn in de Rijks-Postspaarbank ingelegd 588,023.445 en terugbetaald ƒ310,755.95, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 277,267.496. Aan het einde der maand December was ten name der verschil lende inleggers ingeschreven 6,368,017.405, zoo dat hetgezamènl. tegoed der verschillende inleggers aan het einde van Januari bedroeg ƒ6,645,284.90. In den loop der maand Januari zijn 4647 nieuwe boekjes uitgegeven; 752 zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 116,203 in omloop waren. De betaling van grondbelasting door middel van postwissels is volgenderwijze geregeld Aanslagen in de grondbelasting beneden 5 in hoofdsom en opcenten ten name van perso nen, wonende buiten den kring van het kantoor, mogen uiterlijk voor 1 April van het dienstjaar iu ééns worden aangezuiverd door middel van een postwissel. Op de strook van dien wissel moeten naam en woonplaats van den belasting schuldige, het dienstjaar, de gemeente van aan slag en het artikel van het kohier duidelijk en nauwkeurig zijn vermeld. Indien niet blijkt tot welken aanslag de wis sel betrekking heeft, of indien het bedrag niet voldoende is, wordt het stuk door tusschenkomst der postbeambten teruggezonden. De reden van de weigering wordt door den ontvanger in be- knopten vorm op den wissel vermeld. Voér de storting der gelden moet het aanslag biljet aan den ontvanger worden gezonden met bericht dat het bedrag door een postwissel zal worden voldaan. De betrekking van deurwaarder der directe be lasting is vacant te Roermond, jaarwedde ƒ1100; Rotterdam, id. 1600; Maastricht, id. 1500; Schagen, id. 990 Amersfoort, id. ƒ850;Hoo- gezand, id. ƒ800; Deventer, id. 600Schoon hoven, id. 870. Door het bestuur der /Liberale Unie// is aan den heer P. L. Tak, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris dier Unie, en is in zijn plaats benoemd de heer P. J. de Witt te Amsterdam. De heer De Bergh, hoofdredacteur van de //Amst. Cour.// zal een reis om de wereld gaan maken. Hij vertrekt Dinsdag via Marseille naar Batavia, San Francisco, New-York enz. Omstreeks half Mei zal de jachtvereeniging Nimrod te Rotterdam eene internationale honden tentoonstelling houden. Als een bewijs van de uitgebreidheid der Ne- derlandsche kunstboter-industne mag dienen dat gedurende 1885 alleen over Vlissingen nagenoeg 5500 tonnen h 1000 kilo kunstboter naar Enge land, voornamelijk Londen, werden verscheept. Ook werden groote hoeveelheden over Rotterdam en Amsterdam verzonden. De thans opgeheven bank van leening te Hoorn had na liquidatie een batig saldo van ƒ31,977. Over de bestemming, welke aan deze gelden zal gegeven worden, moet nader door den gemeen teraad worden beslist. De algemeene vergadering van het traktaatge nootschap //Filippus// zal 28 April te Dordrecht worden gehouden. Op Terschelling waren iu de vorige week 25 gevallen van roodvonk aangegeven, waarvan 11 met doodelijken afloop. Op het dorpje West- Terschelling, met 2000 inwoners, stonden 9 lijkjes tegelijk boven aarde, en een paar malen kon men 's namiddags ieder half uur een nieuwen lijkstoet zich naar het kerkhof zien begeven. De oudste bewoners van het eiland hebben nog nooit zulk eene epidemie bijgewoond. Den 19 Febr. jl. werd te Amsterdam eene briefkaart op de post gedaan zonder adres, en slechts met letters onderteekend, en toch werd deze briefkaart den volgenden dag reeds bezorgd daar, waar de afzender ze had moeten adresseeren, nl. bij eene dame te Workum. Te Amsterdam schijnt men op het postkantoor door den inhoud van de briefkaart de bestemmingsplaats //Workum//, en te Workum, door vergelijking met andere brieven, de juffrouw te hebben uitgevonden, voor wie de afzender zijn schrijven bestemd had. Zulk eene proeve van nauwkeurigheid verdient vermelding! Naar aan het </Utr. Dbl.;/ gemeld wordt is het bericht dat, volgens verklaring van een lid van het classicaal bestuur, Zondag a.s. de pre dikanten van den Bergh en Houtzagers te Koot wijk en Voorthuizen door de gewapende macht zouden belet worden in de Hervormde kerken aldaar op te treden, niet alleen onwaarschijnlijk, maar zullen de zaken in elk geval dien loop niet nemen. Gaan genoemde heeren voort het predikambt waar te nemen in de vacant verklaarde gemeen ten, dan zal niet de tusschenkomst der regeering, maar der rechterlijke macht moeten worden inge roepen, en aangezien hunne partij in het bezit der kerkgebouwen en goederen is, kan heel wat tijd verloren gaan alvorens de zaak tot een bepaald einde is gebracht. De ex-colporteur van //RechtvoorAlle n,* de Zwart, heeft te Amsterdam zijn partijgenoot Eckhardt zoodanig met eene sabel verwond, dat deze in het gasthuis moest worden opgenomen. Woensdagavond ten 11 ure, voor de cava lerie kazerne te Haarlem, heeft een huzaar een zijner makkers met een revolver doodgeschoten en daarna zich zeiven met dat wapen van het leven beroofd. De aanleiding tot deze daad ligt nog in het duister. Een 11-jarige knaap zakte in den Burgwal te Haarlem door het ijs en werd levenloos opge haald. Te Amsterdam is een 62-jarig spoor wegambtenaar, terwijl hij van den oenen wagen op den anderen wilde stappen, in aanraking ge komen met een rangeertrein, ten gevolge waarvan hij aan het rechterbeen en het hoofd zwaar ge wond is. Hij is na verbonden te zijn per rader- baar naar het Binnengasthuis gebracht. Een heer te Apeldoorn, die met den trein naar Am sterdam wilde medegaan, poogde terwijl de trein reeds in beweging was er op te springen, hetgeen hem mislukte; hij werd daarbij echter ernstig gekneusd en bewüsteloos in het station gedragen. Te Arasterdam is een student aangehouden, omdat hij in dronkenschap zich tegen de agenten verzette. Op het ijs aan den Kwakersdijk te Amsterdam is het bevroren lijk gevonden van een 20-jarigen, oppassenden jongeling, die Zaterdag de ouderlijke woning verliet. Vermoedelijk heeft hij, door de koude bevangen, zijn bewustzijn verloren en toen hij neerviel, was er niemand om hem hulp te verleenen. Het gerucht liep dat de jongeling was vermoord, maar dit is niet aan te nemen. Er zijn geen kenteekenen van geweld, en de voorwerpen van waarde, die hij bij zich had, zijn op het lijk gevonden. - Van het beeld, een Hun voorstellend, dat op de spits van het nieuwe gouvernementsgebouw te Assen staat, is door de vorst éen hand en een gedeelte van den pols afgevallen. Het lijk van een onbe kend manspersoon, circa 35 jaren oud, met bruL De politieke horizon in het Oosten is opgehel derd. De zwarte pnnten verbleeken of verdwijnen. Gisteren, Donderdag, heeft de Koning van Servië het bevel tot ontwapening geteekend, terwijl den dag te voren de vrede tusschen Bulgarije en Ser vië was tot stand gekomen. Er is in dit vredes- tractaat iets leuks. Het bostaat uit slechts één artikel, van den volgenden inhoud: »Do vrede tus schen Servië en Bulgarije is hersteld op den dag der onderteekening van dit verdrag. De ratifica ties zullen wor len uitgewisseld te Bacharest bin nen den tijd van 14 dagen, of zoo mogelijk vroeger.* Van de gebruikelijke plichtplegingen, van bij zondere verplichtingen geen woord. Nu is het waar dat de verzokeringeu van eeuwise vrede en vriend schap in vredes-tractaten bitter weinig waarde voor de toekomst hebben, maar het is een vorm, een hoffelijke vorm. Dat deze thans is achterge bleven, hoowel Turkije zeer nadrukkelijk hom had voorgesteld, is een gevolg van de omstandigheid dat de vrede zeer bepaald door Oostenrijk aan Ser vië is opgelegd. De Oosten rij ksche rogoering heeft thans slechts ééue staatkunde te volgen: de drei gende geweldige botsing met Rusland t.o ontgaan, of althans te vertragen, en zij begreep dat een nieuwe Servisch-Bulgaarsche oorlog die botsing zeer waarscnijnlijk zou maken. Want zelfs de te genwoordige Russische keizer, die tot don vorst van Montenegro onlangs heeft gezegd: «ik wilden vredo, en die hem verstoort is mijn vijand«, zou in zekere omstandigheden moeten bukken. In elk geval, laten Servië en Bulgarije vrede hebben gesloten, laten zij zich ontwapenen, dan dient nog altijd de gewijzigde toestand op het Balkan- schiereiland door de Europeesche mogendheden be krachtigd te worden, want, feitelijk is de thans bestaande toestand, waarbij Bulgarije en Oost-Ru- melië tot ééu Groot-Bulgarije zijn vereenigd, in strijd met hot tractaat van Berlijn. En om die bekrachtiging te verklaren zal eene nieuwe confe rentie noodig zijn. Conferenties over de Oostersche quaestie nu hebben veel van een kruithuis. Griekenlaud blijft ondanks de dreigende armada des vredes* met zijne oorlogstoebereidselen voort gaan alsof het geen raad wist met zijn geld en Zeker was van succes. Toch weet de Griekscho regeering zeer goed dat een aanval op Turkije en Griekenland zeer zeker door hot Turkscha leger wordt verpletterd. Hoe dit nu te verklaren De minister-president heeft dit uitgelegd aau den correspondent van de Parijsche »Temps«. Ont wapenen, zeide hij, zullen wij niet. Wij blijven op voet van oorlog. Wij zullen do dolheid be gaan om Turkije alleen aau te vallen wij wachten maar op eene geschikte gelegenheid onder gun stiger voorwaarden. Of minister Delyannis voert zijn land ten ver- derve of hij weet dat die gunstige gelegenheid, welke hij bedoelt, spoedig zal komen. De vraag is maar hoe hij dit weet. Dit is het zwartste punt van dit oogenblik. Iu de Duitsche bladen wordt Frankrijk beschul digd van oudershands Griekenland op te ruien en steun te beloven. Daar de Duitsche pers steeds klaar staat met leugenachtige voorstellingen om trent Frankrijk, mag men dit maar niet zoo dade lijk gelooveu. Daarenboven beleefr de republiek, zooals 11. Douderdag Minister Freycinet zeide, ern stige tijden en zal zij zich wel wachten voor ver wikkelingen in het buitenland. Het is de sociale toestaud welko den staat van zaken in Frankrijk ernstig maakt. In dat land zijn de loonen hooger dan b. v. in Duitschland en wordt do oeconomische crisis en do daling van do waarde van het geld dubbel gevoeld. Van daar dat op dit oogenblik de groote werkstaking der mijnwerkers te Decazeville geheel Frankrijk in spanning houdt. üp staatkundig gebied heeft gelukkig het gezond verstand der Franschen do overhand behouden over redolooze paniek. Het voorstel om do prinsen uit Frankrijk te verbannen, zoowel als dat om aan de rogeering daartoe bepaaldelijk de bevoegdheid te verleenen, is met overgroote meerderheid verworpen. Weldra komt op het gebied der Engelsche bin- nenlandsche staatkunde het gewichtig Iersche vraag stuk aan de orde. Na rijp beraad heeft Gladstone besloten voor te stellen aan Ierland eigen beheer en een eigen parlement te verzekeren. Het is zeer waarschijnlijk dat vele zijner vrienden hem uu nog in den steek zullen laten en dat eene parlemen taire worsteling voor de deur staat, welks weder gade niet in de Engelsche annalen te vinden zal zijn. Ja zelfs voor een burgerkrijg zou men moeten beducht wezen. Volgons den «Courier de Bruxelles* zijn een aantal valscho loten van de Antwerpsche tentoon- stoliingsloterij in omloop gebracht. Het afleveren van de prijzen wordt nu, door het. nauwkeurig on derzoek, waaraan do aaugehoden loten onderworpen moeten vsorlon, zeer vertraagd. In Sept. zal een internationaal handelscougros te Antwerpen worden gehouden. Zaterdag is te Cannes, door den Prins van Wales, de eerste steen gelegd van een te bouwen kapel, gewijd aan de nagedachtenis van zijn broeder, den Hertog van Albany, die daar zooals men weet, overleden is. De ministeriëeio bladen te Madrid o. keunon, dat i het tekort op den loopenden dienst waarschijnlijk 100 millioen francs zal bedragen. Do daling der invoeren in 1885 bedraagt 36 millioen. Door Shiston, te Stockholm, is oone kleeding uitgevonden, door middel waarvan men een uur te midden der vlammen kan doorbrengen. Het cos- tuum bestaat uit twee omhulselshet eerste, op het bloote lijf gedragen, is van een met caout chouc opgevulde stof, en dus ondoordringbaar voor water. Hot andere is gemaakt van molsvel. De twee omhulsels te zamen zijn verbonden mot een soort van helm, die 't gansche hoofd bedekt, en waardoor versche lucht kan binnendringen terwijl tevens een walerstraal door eene opening in dien helm tusschen de twee omhulsels wordt gespoten, zoodat do temperatuur vrij laag blijft. Do genomen proeven zijn met goed gevolg bekroond. De orkaan in de Noordelijke Staten van Ame rika had een snolheid van 84 mijlen in hot uur de hevigste tot hiertoe bekende had er slechts een van 77 mijl. Men hoort van een groot aantal on gelukken. De «New-York Heraldbevat een telegram be treffende het Panama-kanaal, waarin gemeld wordt, dat de Frausche regeeringscommissaris Rousseau heeft voorgesteld het plan van een open kanaal te vervangen door een kanaal met een roeks sluizen. Alsdan zou hot Panama-kanaal, met een verdere uitgifte van 600 millioen fres. door middel eener loterij-leening, binnen |Jen door De Lesseps geraamden tijd voltooid kunnen worden. A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2