Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNEN LAND. Brieven uit de Residentie. WAALWIJK. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen alhier, de heer A. H. van Deventer, thans te Zevenaar. t MEEUWEN, 8 Maart. Zoowel hier als in het naburige Dussen vertoonen zich in menig huis gezin de mazelen. Tot heden komt de ziekte slechts in lichten graad voor. t DUSSEN, 6 blaart. De vereeniging „Poly hymnia" alhier, gaf Donderdag l.l. hare 2e uit voering in het koffiehuis van de Wed. A. van Dijk alhier. Het programma bestond uit „Honderd jaar te vroeg geboren/' kluchtspel; „Sta pal," zang; „Dik en Dun," kluchtspel en „Sergeant Kwelgeest," blijspel. Het geheel, dat afgewisseld werd door verschillende voordrachten, voldeed zeer goed. De groote opkomst, die ge noegzaam bewees dat het pogen dezer jeugdige vereeniging op welverdienden prijs wordt gesteld, gaf herhaaldelijk blijken van instemming met het geen ten tooneele werd gevoerd. t DUSSEN, 3 Maart. Sedert eenige dagen komen in enkele gezinnen aan den dijk alhier gevallen van mazelen voor. Tot heden schijnt die ziekte geen kwaadaardig karakter te hebben. t MADE, 5 Maart. In den loop dezer week deed zich in deze gemeente een geval van pokken voor met doodelijken afloop. Ter waarschuwing van velen deel ik het ontstaan van dit geval mede. Een dienstmeid in een zeer talrijk gezin al hier, werd in kennis gesteld dat hare moeder te Terheijden ziek lag. Zij ging deze een bezoek brengen en vond nevens hare moeder de vader ongesteld en een zusje eveneens. De vader was 's avonds te voren, hoewel ongesteld, nog in een herberg gaan kaart spelen. Kort daarop stierf de kleine plotseling en is bij geneeskundig on derzoek gebleken dat allen pokken hadden, zelfs het meisje waarmede de vader kaart had ge speeld in de herberg kreeg die ziekte. Roeke loosheid en onwetendheid omtrent hunne toe stand hebben dus door schuld der ouders, al die gevallen na zich gesleept. Het is te hopen dat het bij deze zal blijven. Wederom heeft de verdienstelijke dr. De Wit in deze gemeente zich beschikbaar gesteld om arm en rijk gratis te vaccineeren. Talrijk was dan alweer de toeloop. Zoo zelfs dat de burgemeester met den meesten ijver bij het inenten de behulp zame hand bood. ■f OOSTERHOÜT, 6 Maart. Heden voormiddag is deze gemeente officieel eigenares geworden van de haven, havenhuis enz. voorheen behoord heb bende bij dc domeingoederen van Z. K. H. Prins Frederik. t AN DEL, 5 Maart. De heer Noorloos, geluk kig weder hersteld zijnde, heeft verklaard dat hij geene aanwijzing kan doen, welke aanleiding zou kunnen geven tot ontdekking der inbrekers. Aan gezien het in den gang donker was, heeft hij niets kunnen onderscheiden. Ook weet hij niet, toen hij werd neergeslagen, of de diefstal reeds geschied was. Uit de brandkast is circa 4000 ontvreemd, ruim 3000 aan bankpapier in een boek liggende is de aandacht ontgaan. Goud en zilver schijnt niet mede genomen te zijn. Tot nog toe hebben de bemoeiingen der politie geen resultaten opgeleverd. t ALM KERK, 6 Maart. Heden morgen verga derde de Gemeenteraad voor de tweede maal in dit jaar en had het voorrecht den Burgemeester weder in zijn midden te zien, die van eene hoogst ernstige ziekte thans volkomen is hersteld. Op de agenda kwamen vele onderwerpen voor, waar onder enkelen van zeer ondergeschikten aard. Na de mededeeling van enkele ingekomen stuk ken en van het verslag van den toestand der gemeente over 1885, kwam aan de orde de be handeling van het kohier der hondenbelasting voor het loopende dienstjaar. Die dieren vor derden een kwartier de aandacht der vergade ring. Hoewel hun aantal wel eenigszins ver mindert, leveren zij nog een aardig voordeeltje aan de gemeentekas op. Het kohier met 69 honden le klasse en 66 honden 2e klasse werd vastgesteld op ƒ306. Daarna werden aan de orde gesteld de voor stellen van Burg. en Weth. om Mejuffrouw W. M. Mooij en de weduwe D. v. d. Plas, weder voor één jaar te benoemen, de eene als onder wijzeres aan de openbare school te Uitwijk en de andere als klokluidster te Almkerk. Voorts had er eene uitloting plaats van aan- deelen in de geldleeningen dezer gemeente, groot ƒ8000, 1000 en 5500. Na de benoeming van den nestor van den Raad (den heer Middelkoop) tot lid der lotings commissie voor de schutterij en de aanneming van het ontwerp-besluit tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1885, werd de vergadering door den Voorz. gesloten. t DALEM. Donderdag-avond, 6 uur, werd de 72 j:\rige D. v. d. G, arbeider dezer gemeente, dood op den weg gevonden. Men vermoedt dat de man aan een beroerte overleden was. t Maandag, 15 Maart, a.s. zal de heer Dr. Schaepman, lid der 2e Kamer, in de Doelen te Gorinchem eene voorlezing houden. t De winter van 1885/86 zal vooral den arbeidenden stand lang heugen. Ook hier ziet men reikhalzend, doch nog altijd te vergeefs, naar werk uit. Andere jaren begint men gewoonlijk om dezen tijd al aan het aardappelpoten te denken, thans heeft men zelfs het land nog niet gereed kun nen maken. Slaat het weer om dan zullen er zeker handen te kort komenin elk geval zullen de verschillende landproducten zich vrij wat later, dan in den regel plaats heeft, vertoonen. Bij den Raad van State zijn ingekomen ont werpen tot wijziging, in verband met de wet om trent het lichten van wrakken, van de reglementen van politie op de verschillende rivieren enz. Het bestuur van het Calamiteuse Waterschap Schouwen, zal aanbesteden eene bestorting der dijken over 5000 M2 en eene overbestorting van pl. m. 2300 ton. De jongste loting voor de militie te Amster dam, waartegen, zooals men weet, bezwaren wa ren ingebracht, is door Ged. Staten van Noord- Holland, na gehouden onderzoek, goedgekeurd. De „TJtrechtsche Kunstkring" wil, volgens de „Midd. Cour." op den 100-jarigen gedenkdag van het overlijden van den Zeeuwschen dichter Jacobus Bellamy een tentoonstelling houden van werken, portretten, souvenirs enz. van hem en van ge schriften over hem of betrekking op hem hebbende. Deze tentoonstelling, voornamelijk door de heeren prof. Gallee en J. W. Leeflang tot stand gebracht, zal geopend worden met een rede van jhr. mr. W. H. De Beaufort, lid van de Tweede Kamer en later zullen eenige liederen ran Bellamy op de oude zangwijzen ten gehoore worden gebracht. Men schrijft aan de „L. C." De naam ooievaar komt van het oudtijds ode- baer dat is gelukaanbrenger. Dit zij zoo het wil. Het geluk ligt soms op een klein plaatsje, met den vierkanten palm uit te meteu, zoo ook in een ooievaarsnest. Wij Hollanders hebben echter met de Denen altijd het oogenblik dat de ooievaar terugkeerde hoog gewaardeerd. De ooievaar toch is de lentebode, zijn komst verkondigt groei en bloei, de winter heeft afscheid genomen. Nu zijn er reeds 3 (4) ooievaars in Hollandte Bols- ward, Ameide, Schipluiden (en Sliedrecht.) Bren gen nu deze de lente, of om niet veeleischend te zijn, het voorjaar? Daarvan is nog niets gebleken. Integendeel, het voorjaar brengt de vogels tot hun vorige broedplaats, ook omdat het tijd wordt en Maart reeds is aangebroken. Daarbij heeft een ooievaar veel te beschikken. Vooreerst de kennis making, dan een paar te worden, hetgeen niet zelden veel meer omhaal veroorzaakt dan onder de raenschen. Is de zaak beklonken dan aan het werk om het verhavende nest op te knappen. Zoo wordt het spoedig Mei, zal er nog iets van het kraambed komen. Een ooievaar vertrekt al tijd in het midden van Augustus, dus doorgaans in de warmste dagen. Hij verkondigt bij zijn terugtocht echter evenmin vroegtijdige koude als hij in het voorjaar, zonder zijn goeden naam te kort te doen, de lente bezorgt. Het verhaal van het „achtergelaten bloedje" in de kathedrale kerk te Breda is, volgens „de Tijd," onjuist. De vrouw, eene protestantsche dienstmaagd uit het ziekenhuis, is wel degelijk teruggekomen met de namen van peter en meter van het inmiddels hij den koster bezorgde wicht, dat. daarop terstond gedoopt en naar de moeder teruggebracht werd. Omtrent den moord te Haarlem wordt nader het volgende gemeldde huzaar Leenards, tot voor kort oppasser hij den luit. V., in de Frans Halsstraat aldaar, had wraak opgevat jegens de dienstbode, welke hij verdacht dat zij hem had verraden wegens oneerlijkheden. Hij stond in gemelde straat die dienstbode op te wachten, die met haar vrijer uit was. Toen zij terugkwamen, wilde Leenards met de meid gaan vechten en gaf den vrijer, een korporaal, een stomp in het gezicht, waarop de vrijer en het meisje de vlucht namen. Toen de korporaal in de kazerne kwam, werd terstond eene patrouille uitgezonden om L. te zoeken; deze ging vrijwillig mede, doch voor de kazerne gekomen haalde hij een revolver te voorschijn en binnen een paar seconden was het bekende treurige feit volvoerd. In den Haag is eene vrouw bevallen van drie welgeschapen kinderen, twee dochters en een zoon. Er is tusschen Frankrijk en Dnitschland iets voor gevallen, wat weet men niet precies, maar de twee onde vijanden vertrouwen elkaar blijkbaar niet. Er is zelfs sprake van geweest dat de baron de Courcel, de Fransche gezant te Berlijn, zijn post zou nederleggen. Het schijnt dat de oorzaak van do verwijdering wordt gegooid op de herhaalde spionnage van Frauschen in Duitschland. Om dit te bevestigen, wordt verhaald dat de Fransche Kegeering besloten heeft oen wetsontwerp op den militairen spiondienst in tijd van vrede aan do kamers voor te loggen. Dit zon inderdaad curious wezen. Maar overigons schijnt Bismarck op Frankrijk zeer vorstoord omdat hij zeer goed bemerkt dat dit rijk aan do politieke comedie in het oosten niet wil meedoen. Frankrijk begrijpt evenwel als elk ander dat die comedie op een treurspel moet uitloopeu, en het mengt zich daarin liever niet. Die houding is voor de Grieken een zijdeling- scho aanmoediging, en do zaken schijnen daar dan ook een bijzonder ernstigen keer te nemen. Zij die gedacht hadden dat na het lenke vredesver drag, verleden week te Bucharest gesloten, de Grieken een, twee, drie het hoofd in den schoot zonden leggen, vergisten zich. De Grieken zijn in staat om met het hoofd tegon een munr te loopen, en zoo znllon zij thans hunne plannen doorzetten. Eene aanleiding znllen zij waarschijnlijk krjjgen in een ultimatum van Turkjje, eischeudo dat Grieken land zich ontwapono. Is dit eenmaal afgeslagen, dan moet Turkije aanvallen, en dat. is juist wat de Grieken wen- schen. De regeering zou bevel gegeven hebben aan de vloot om als de Armada des vredes« haar mocht aanvallen, zich tot het uiterste te verde digen. Wij zouden ons zeer verwonderen als onder het kabinet-Gladstone de Engelsche kanonnen tegen Grieksche schepen gingen losbulderen, maar hoe dit loope, de zaak kan ernstig genoeg worden, daar zulke kleine oorlogen juist de aanleiding zijn voor de groote. En Bismarck wil geen groot» oorlogen. Niet omdat hij een man des vredos is, maar omdat het voor hem eene eere-zaak is, zijne belofte aan den ouden keizer Wilhelm te honden, dat gedurende diens laatste levonsjaron Duitschland niet meer in oorlog zou gewikkeld worden. De >Vossische Zeitung*, een uitmuntend Ber- lijasch blad, stelde dit nog dezer dagen in het licht. »Het geheele verbond der drie keizers,* zeide het, »bernst op het bestaan van één persoon, wiens dagen geteld ziju. De zekerheid dat Duitschland, Oostenrijk en Rusland tot eon wereldstrijd zullen komen, dreef er daarom juist toe hen in één ver bond op te nemen. Maar dat duurt slechts zoo lang als de oude Wilhelm leeft. Na zijn dood staat alles op losse schroeven. Want een oorlog tnsscheu Duitschland en Rusland is om zoo te zeggon eene historische noodzakelijkheid. Laat ons das zorgen klaar te komen in hot weinigje tijd dat ons nog rest.* Heel opwekkend is zolk oen vooruitzicht niet. Het zon evenwel kunnen zijn dat de Duitschers deze verwachting zoo luide uitspreken in de hoop, dat Frankrijk zich late verleiden in het vooruit zicht op een Duitsch-Russischen oorlog, zich kalm te honden. Tijd gewonnen is reeds veel gewonnen. Do parlementaire oorlog in Duitschland is weder in vollen gang, thans vooral naar aanleiding van het door do Regoering ingediende ontwerp tot in voering van een rijksmonopolio over de vervaardi ging en den verkoop van brandewijn. Dit is weer een stukje van Bismarck, die niet weet wat hij toch zal uitdenken om met alle geweld de staatskas te vullen en de nationale nijverheid en handel te bevoorrechten. Zelfs de grootste vereerders van Bismarck moeten erkennen dat hij hard op weg is de hen te slachten om de eieren te krijgen. Het verzet in den Rijksdag was dan ook zoo hevig, dat mi n het er wel voor honden mag dat het plan zal schipbreuk lijden voor het oogeublik. Bismarck, dit weet men, verdraait om eene uitspraak van het Parlement zijn pink niet. Een zeer merkwaardig debat is in de vorige week gevoerd in het parlement van Engeland. Een der conservatieven stelde een reactie voor, waarbij werd uitgesproken dat het parlement weigerde de bcgrooting te behandelen, voor het was ingelicht omtrent do plannon der Regeering omtrent Ierland. Gladstone heeft toen in eene belangrijke redevoe ring als het, ware de proef genomen hjj liet door schemeren dat wat men ouder «Home Rale* ver- s.aat, een eigen parlement, ten slotte het eenige middel zal zijn om Ierland tot kalmte te brengen. Dc stemming, die met 160 stemmen Gladstone du meerderheid schonk, mag als een bewijs gelden dat Gladstone den toestand meester is. Gladstone is een oude vos, die op opmerkelijke wijze de kunst verstaat door vage beloften hen in bedwang te houden die hem ernstig konden wonden. Voor eene hervorming in Ierland, als Gladstone bedoelt, moet hij niet alleen zeker zijn van het Parlement, maar wat nog heel wat meer betee- kent, van het Hnis der Lords. Deze instelling is totaal veranderd. Er zitten in dat Huis de meest onbeduidende grootheden allen krachtens ïecht van geboorte of rang. Nu richtte tegen dit Huis verleden week de schitterende afgevaardigde La- honchere eene lang niet malsche motie. Gladstone maakte van deze gelegeuheid gebruik om te erkennen dat er in de samenstelling van dat Huis heel veel was dat volstrekt niet deugde, daarvan was de geheele natie overtuigd. Maar hij kon toch met de motie niet medegaan, daar men moot trachten naar verbetering, zoo mogelijk, niet naar opheffing. Do motie-Labouchere viel daarop, maar Glad stone had dit, voordeel gewonnen dat het Engel sche Huis dir Lords weet. dat hot zwaard van Damocles het hoven he' hoofd hangt,. En daarvoor zal het, niet licht Gladstone in den steek laten. Het is evenwel hiermede niet, uitgemaakt dat Gladstone zijne plannen mot Ierland zal kunnen doorzetten. Do markies Hartiugton heeft zich weder in het, openbaar zóó stellig daar tegen uitgelaten, dat men hem aanziet voor den nieuwen kabinet,stor meerder. zoo Gladstone's ministerie op het, lerscbe Imrvorrciugs-voorst el valt. Men zegt,, hoewel het haast niet, te gelooven is, dat zelfs de radicale Chamberlain ter zake van de lerscbe quaeslio nit Gladstone's ministerie wil treden. (8 Er is sprake van een spoorweg onder den grond to Parijs. Hot aantal broodeloozen bedraagt te Parjjs, vol gens den »Uri du I'euple,* niet ninder dan 230,000. Op de onlangs openbaar gemaakte ambtelijke ar- menlijsten staan er 180,000 en men kan daarbij gerust nog 50,000 armen voegen, die zich niet lieten inschrijven. Bij Calais voer een Engelsch stoomschip tegen een vissehersboot aan. Deze zonk en de beman ning (6 mannen) verdrouk. Ongeveer vijf jaar geleden vordwonen op hot goed van lord Trevor, in Derbyshire, familie-jn- woelen, ter waarde van 50.000 pd. st. Eerst dezer dagen zijn ze door een knecht, in een kelder, die niet gebruikt werd, teruggevonden. Dat op die zelfde plaats een stuk van de «Standard* van 18 Oct. 1885 gevonden werd, doet vermoeden, dat die juweeleu daar later neergelegd ziju Te Malplaqnet is voor 100 frs. een beker ver kocht, waaruit Marlborough dronk toen hij den avond vóór den veldslag daar vertoefde. De beker houdt D/s liter in. Het kleed dat de infante Eulalio bij haar huwe lijk droog, kostte 24.000 guldon. Do rok is van moréo antique met kant, waarop de wapens van de 12 rijken zijn geborduurd, waarin Spanje vroe ger was verdeeld. Men zegt dat de hertog van Sevilla ter eere van de bruid gratie zal krijgen van zijn gevange nisstraf en alleen zal worden verbannen. Zijn vroaw en kinderen worden te Parijs verwacht. In Febrnaii kwamen 36 stoomschepen te Buenos Ayres met 9363 landverhuizers. Te Bjelaja-Zerkow verscheen den 7n Febr. jl. een krant, de «Bjelozerkowitz*, die na het eerste nummer weer ophield te bestaan wegens ge brek aan stof! Hoog staat de journalistiek in Rus land dns nog niet. De Burgemeester van Hensden; Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82); Brengt ter openbare kennis, dat van af heden, geduronde 30 dagen, ter secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd staat no. 75 met een vervolg, bevattende de uitkomsten van de meting en schatting van de eigendommen, die ontstaan ziju, belastbaar zijn geworden of verandering heb ben ondergaan. Hensden, den 5 Maart 1886. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. 'sGRAVENHAGE, 6 Maart 1886. Zooals in mijn laatsten brief werd opgemerkt, vind ik het volkomen raiioneul dat de ambtenaar, die in strijd met zjjn ambtsplichten, deel uitmaakt van eene partij, welks streven het is de bestaande toestanden omvur te werpen, uit 's Rijks dioust wordt, verwijderd, zelfs al zon zoodauige verwjj- dering grondwettig minder juist ziju. Om die gedragslijn te kunneu billijken, moet echter de verwijdering alleen plaats hebben, om dat het deel uitmaken van gezegde partij onvaree- nigbaar wordt geacht mot den plicht om hot uit voerend gezag te handhaven en mogen geene an dere omstandigheden daarbij gelden. Wordt dit wel gedaan dan zon de indruk kunnen worden verkregen dat het motief dor verwijdering slechts een voorwendsel is, om zich op die wijze van een lastig persoon te ontdoen of ter voldoening aan persoonlijke vjjaudschap. Naar sommige personen, die góed ingelicht kunnen zijn, willeu beweren is de schorsing van de in mijn vorig schrijven bedoelden ambtenaar niet geheel te wijten aan het daarvoor aangevoerde motief. Bedoelde ambtenaar, die eene werkkring aan do afdeeling Binnenlandsch bestuur van het Departement, voor Binnenlandsche Zaken bekleedt., had namelijk een concept Koninklijk besluit ont worpen, waarbij aan een hooggeplaatst ambtenaar in eene der provinciën een maand verlof werd vorloend. De ambtenaar belast met bet overschrijven van dit stuk vergiste zich met den datum van ingang vau dat verlof, hetwelk door don ontwerper werd ontdekt. Deze niet op goeden voet staaude mot den Chef der afdeeling, waarin de ambtenaar die de fout had begaan, werkzaam is, wilde niet met eerstgouoomdo iu aanraking komeu en begaf zich dus naar don schuldige om hem hot abuis onder hot oog te brengen. Op verzoek van den belang hebbende stond hij hem toe dit te vorbeteren, of schoon hjj vooruit kon weten, dat dit hem bij ont dekking kwalijk zon kannen geuomen worden. Op welke manier is niet bekend, maar de Chef van den kopiïst kwam te weten wat geschied was en vond dit een schoone gelegenheid om den ont werper van het besluit eens een lesje te geven. Hij diende eene nota iu aan den Secretaris-Gene raal waarin hij zich beklaagde dat een ambtenaar van eene andere afdeoling de vrijheid had genomen om buiten zijn weten aan eene ondergeschikte van hem bevel te geven tot verandering van een stuk. Deze nota werd in handen gesteld van den Chef der afdeeling, waarin de thans geschorste ambtenaar werkzaam was en deze stelde hem natnurljjk ter hand aan den belaughebbende. En dat zij in goede handen was gesteld, ble< k nit het antwoord, waarin de aantijging dat bevel was ge geven tot verandering, zoo goed was weórlegd, en het doel om hom in een kwaad daglicht te stellen zoo goed was aangetoond, dat aan de zaak geen verder gevolg werd gegeven. Maar dit was voor het eergevoel van den be langhebbende niet genoeg en daarom begaf hij zich op een goeden dag naar den Minister, om zich over het gebeurde te beklagen. ZExc. liet zich do zaak bij nota duidelijk uiteenzetten en hot gevolg er van was, dat de klager, de kopiïst en diens Chef by den Secretaris-Generaal werden ontboden, en eerstgenoemde aldaar in zijn eer werd hersteld. Nu zal men zeggen dat dit niet moer dan billijk was, maar wie gelooft dat men aan een Depar tement van algemeen bestuur van dergelijke billijk heden houdt heeft hot mis. Natnurljjk wordt het hem die recht vraagt kwaljjk genomen en eene goede gelegenheid afgewacht om hem dit te doen voelen, of indien dit niet gedaan wordt, moeten daarvoor bjjzondere, niet voor iedereen te begrijpen redenen bestaan. Dat deze somwijlen moeten bestaan, blijkt uit het volgende staaltje. In het laatst der maand December van 1885 kwam aan hot Departement van Binnenlandsche Zaken een schrjjven in, waarin verschillende ambtenaren, zoowel hoog- als laagge plaatsten, van minder goede handelingen werden beschuldigd. Niet alleen dat, het schrjjven den indruk gaf dat oneerlijke daden werden gepleegd, maar ook de in de laatste jaren plaats gehad hebbende bevorderingen werden daarin danig ge- critiseerd. Daardoor ontstond het vermoeden dat hier gedacht moest worden aan een achtergesteld ambtenaar, die onder verdichte naamteekening op deze wijze zjju hart eens wilde luchten en wellicht 's Ministers aandacht wilde vestigen op hem nof onbekende feiten. Het bleek echter dat de brief door eene vrouw was geschreven, en daarom was het moeieljjk do schuldige te ontdekken. De hulp van experts werd ingeroepen, en op welke wjjze men tot de ont dekking kwam is duister maar zeker is het dat men te weten kwam dat de brief was geschreven door de dochter van een klerk, die door een vori- gon miniiter van bode tot die rang was verheven. Nu zou men toch deuken dat zulk oeu ambte naar, die door onwaar geschrijf den goeden naam van hoofd-ambtenaren durft aan te tasten, als ver diend loon daarvoor, zoo al niet ontslag, dan toch

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2