binnenland;- bij onvoldoende voeding zulke uitmunten de diensten deed en werd als een pas ont dekte waarheid vermeld dat doorvoede per sonen geen last van 't rooken hebben. Dat laatste zal niemand, die goed voedsel en geurige tabak kan koopen, tegenspreken, maar wie ter wereld kan gelooven dat een sigaar den hongerlijder de maag zal vullen? Ze mag hem afleiden en zijn geest met de rookwolkjes omhoog voeren, het zal hem daar binnen niettemin blijven hongeren. Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND."'"""- "^BEKENDMAKING. Er is maar één middel om den honger te stillen en dat is voedsel, men beproeve het maar eens met cenige Amersfoorders of Havanna's. En als voedsel moet vleeseh in de eerste plaats in aanmerking komen. De Nederlanders moeten hun ongegronde en flauwe vooringenomenheid togen paar- devleesch laten varen en ze kunnen eiken middag een stuk vleeseh op tafel hebben. Er is niets anders op. Elke andere raad stuit af op de schrielheid der beurs. Paar- devleesch is flink voedsel, van gelijken rang als rundvleesch; in smaak daarvan niet te onderscheiden en de prijs is nog niet het derde van 't geen thans de slagers voor rundvleesch vragen. HEUSDEN, 16 Maart. t In eene Vrijdag 1.1. te Waalwijk gehouden vergadering van gemeente- en waterschapsbestu ren in de Langstraat, met de Kamer van Koop handel, werden de belangen der betrokken be sturen op den gedecreteerden Nieuwen Maasmond gevestigd. Het doel dezer bijeenkomst was eenheid te verkrijgen bij de in te dienen bezwaarschriften, waartoe eerlang in de betrokken gemeenten de gelegenheid zou worden opengesteld. De voorz. stelde de volgende punten aan de orde: 1 De communicatie 2 de scheepvaart; 3 waterlossing en irrigatie. Omtrent de communicatie werd het navolgende medegedeeld Volgens het plan zullen worden daargesteld stoom boot veeren te Heusden en te Keizersveer en kabelpontveeren te Cappelle en nabij Waal wijk. De daaromtrent vroeger geopperde bezwaren zijn der vergadering bekend en vervat in het adres van 6 Oct. 1885, waarnaar wordt ver wezen. Naar aanleiding van den memorie-post, uitge trokken op de staatsbegrooting voor 1886, voor het bouwen eener brug bij Heusden, werd met algemeene stemmen de wenschelijkbeid uitgespro ken dat, ingeval de staat tot bet bouwen eener brug over de nieuwe rivier besluit, deze meer westwaarts van Heusden worde daargesteld en wel ter plaatse van het tegenwoordige Drongelsche veer, als zijnde in het centrum van de Langstraat, waar de drukste communicatie bestaat tusschen de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. t WAALWIJK, 13 Maart. Heden werd hier in tegenwoordigheid van den heer Districtsschool opziener het examen afgenomen aan hen, die wenschen toegelaten te worden tot de lessen aan de normaalschool alhier. Aan het examen voor de voorber. klasse namen 5 kandidaten en aan dat voor de le klasse der normaalschool ook 5 kandidaten deel. t NEDERHEMERT, 15 Maart. De zangver- eeniging alhier hoopt Vrijdag a.s. des avonds ten 7Va ure' eene uitvoering te geven in het school lokaal, aan de Noordzijde der Maas. De toegangs prijs, die zeer laag gesteld is, zal strekken ten voordeele der armen binnen deze gemeente. GRAVE, 12 Maart. Heden is alhier, onder na dere goedkeuring van den minister van oorlog, de levering van granen ten behoeve der garnizoens bakkerij aanbesteed. Minste inschrijvers waren: De Gier te Gorkum, voor de witte tarwe, a f 7.29 de HL., wegende 76 KG.voor de roode tarwe eveneens De Gier van Gorkum, h f 7.34 de HL., wegende 77 KG. t DALEM. 14 Maart. Bij het onderzoek der buitengrienden wordt opgemerkt, dal het lot of jeugdig hout veel dour het veldijs geleden heeft. t In de laatste dagen is weer meer vraag naar hooi. Enkele schelven zijn verkocht tegen f 18 a f 20 de 1000 halve kilo's. De pakketpost van ons land naar Engeland, treedt met 1 April in werking. Het port voor pakketten tot 3 pond zwaarte bedraagt een shilling; van 3 tot 7 pond achttien pence. In de „Enkhuizer Courant" vau 10 Maart komt een krachtig protest voor van dr. D. Har- ting ttgen „onveranderd behoud," een protest, komende van onverdacht liberale zijde en van iemand die zich steeds heeft doen kennen als ijveraar voor goed onderwijs. „Als er," zegt hij o. a., „nog iets is, waarvan een vernieuwing van ons schier uitgebluscht staatkundig leven tege moet gezien kan worden, dan is het de Grond wetsherziening, die thans eindelijk aan de orde is gesteld." Tegen deze een onoverkomelijke!! hin derpaal op te werpen, zooals onze onveranderd- behouders niet schromen te doen, het ver dient inderdaad niet slechts een misdaad, maar meer dan dat, een fout, een onvergefelijke fout genoemd te worden." Voor de bezitters van loten in de Antwerpsche tentoonstelling kan het van belang zijn te weten dat volgens aankondiging in de „Moniteur Beige* de prijzen, die vóór den 15den Maait niet zijn afgehaald op het daarvoor vroeger aangewezen tijdstip, na dien termijn alsnog zullen te verkrij gen zijn: tot 27 April aan het Paleis der Schoone Kunsten, rue de la Rógence, en wel: van 16 tot 31 Maart eiken Maandag, Woensdag en Vrij dag van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur; en van 1 tot 27 April des Dinsdags van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Na den 27sten April zullen de nict-afgehaalije prijsvoorwerpen worden verkocht en blijft de op brengst na aftrek der kosten, gedurende eet) jaar, ter beschikking van de bezitters der prijsloten. Bij het kantongerecht in Den Haag is eene plak zegel zaak aanhangig. Een timmerman aldaar werd door een deurwaarder gesommeerd om te betalen eene som van f 24 49, wegens geleverde glas- en verfwaren. Er werd eene gespecificeerde nota gevraagd, welke werd overgelegd en o. a. ook bevatte een plakzegel van 5 cents voor kwij ting. Hiertegen nu is door den gesommeerde bezwaar gemaakt, die bij monde van zijn zaak waarnemer erkende 24.44 schuldig te zjjti, maar de vordering van ƒ24.49 betwistte. Maan dag zal door den kantonrechter uitspraak wor den gedaan. Van wege de Marine zal te Maassluis een ge bouw worden opgericht ten dienste van het per soneel van het Loodswezen. Dit gebouw zal worden ingericht voor bureelen en woning. Vrijdag 11. waren ter paardenmarkt te Buren, welke door veel buitenlandsche kooplieden werd be zocht, ruim 400 paarden aangevoerd. De handel, vooral in fraaie soorten, kan levendig genoemd worden. Er werd zelfs f 1000 voor een schoon dier besteed. Zaterdagavond was er aan al de bureaux van politie te Amsterdam een heele drukte en de agenten hadden de handen vol om de orde te handhaven onder de woelige menigte. Nu echter behoefde geen gebruik gemaakt te worden van de wapens, want men was gekomen met een vreed zaam doel. De burgemeester, de heer Van Tienhoven, had eene belangrijke som gelds geschonken om daar voor aan de armen eene uitdeeling te doen van brood, spek, erwten, brandstoffen enz. Hij had de hulp der politie ingeroepen, daar de commissaris sen de behoeftigen in hunne sectie veelal v»h na- bij kennen. Het voorbeeld van onzen waardigen burgerva der verdient in allen deele navolging. De beste manier van weldoen in tijden als de tegenwoor dige, is het schenken van levensmiddelen, indien men tenminste in de onmogelijkheid is, werk te verschaffen. Woensdag a. s. zal weder een meeting van de sociaal-democraten worden gehouden. Te Brummen heeft een milde gever sinds eenige weken aan meer dan 40 behoeftige werklieden ieder 2 a 3 's weeks doen uitkeeren, om in hunne eerste behoeften te kunnen voorzien bij het voortdurend gebrek aan werk. t In Gorinchem zijn de eerste werkzaamheden voor de in September van dit jaar aldaar te hou den Algemeene Vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw reeds aangevangen. Eene commissie uit het Hoofdbestuur heeft Dinsdag als terrein voor de Tentoonstelling uit gekozen een stuk weiland bij de Varkensheul, toebehoorende aan den heer A. van der Giessen. Dit terrein is zeer goed gelegen en zeer geschikt voor een flinke, uitgebreide Tentoonstelling. Iu de laatste vergadering van de Afdeeling der Maatschappij Vijf Heererilanden c. a. is eene Com- Laatstleden Zaterdag heeft Gladstone in den Eu- gelschen ministerraad zijn wetsontweip tot hervor ming van het Icrsch bestuur ter tafel gebracht. De »Daily News,« het orgaan van Gladstone, deelt daaromtrent mede dat de hoofdbopaliugen van dit ontwerp zijn dat Ierland een eigen parlement te Dublin, een eigen financiöel beheer bekomt en dat de groote Engelsche grondbezitters in Ierland zul len worden afgekocht. Natuurlijk blijft Ierland een deel van het Britscho Koningrijk, zonder het recht tegenover het buiton land als mogendheid op t,o treden. Maar met dit al is de oplossing der lersche qnaestie, door Glad stone voorgestaan, eone van hoogst opmorkelijken aard. Het valt niet te ontkennen dat het een stap is iu de richting van de wederopstanding vau het lersche Koninkrijk. Hij getuigt van evenveel moed als rechtvaardigheid. Moed omdat al wat conserva tief is in het Engelsche rijk Gladstone voor een landverrader zal uitmaken. Wij verwachten dan ook dat de indiening van dit voorstel zal leiden tot eeno ontbiudiug van het Parlement. De Duit- sche kanselier, dio met geweld de Polen wil ver- dnitschen, kan aan zijn Eugolschen ambtgenoot een lesje nemen. Hot schijnt overigens dat het ook den geweldigen Bismarck niot gelnkt zelfs den Rijksdag naar zijne hand te zotten. Met de vérstrekkende handelsplan nen van Bismarck, plannen, dit moge men zich voor gezegd houden, waartegen het Duitsche Rijk zich eenmaal te pletter zal loopen, strookt het bij zonder om alle bedrijf zooveel mogelijk tot staats bedrijf te verheffen. Een geliefkoosd plan van do Dnitsche regeering was bot dan ook iu den laatsten tijd om de fabrikatie van sterke dranken tot e> n staatsmonopolie te maken. Het wetsontwerp, daartoe strekkende, is door deu Rijksdag naar een bijzondere commissie ver zonden, en deze heeft met bijna eenparige stemmen bet wetsontwerp verworpen. Nn welen wij dat het voor Bismarck een kin derachtig bezwaar is bet besluit van een Volksver tegenwoordiging als van nol en geener waarde te moeten aanmerken, maar Bismarck wordt oud en is zeer. lijdende. De aard zijner ongestuldbeid, zonnwrheumatiek in de spieren, doet denkeu dat tij wel eens zeer spoedig en zeer plotseling kon komen te vallen. Dit is dan ook de eetiige weg voor Dnitschland om van de gewoldenaarspolitiek bevrijd te worden. Wij herinnerden in ons vorig overzicht er aan dat bet bestaan van den drie-keizors-bond, das liet behond van den algemeenen vrede, fciteljjk berust op het leven van Keizer Wilhelm. Nu zijn de berichten omtrent dien stokouden vorst alios behalve gnnstig. Hij is nog steeds sukkelende aan de gevolgen van een val op deu gladden paikot- vloer eenor balzaal en lijdt aan de gevolgen eener maagontstoking. Neemt mon un iu aanmerking dat ook von Moltke zoo oud is geworden dat hij feitelijk slechts in naam hoofd van den generaleu staf is, dan is het vermoeden dat de drie histori sche personen uit den Fransch-Duitscben oorlog waarschijnlijk niet lang meer iu leven znlleu zijn, niet ongerijmd. Do Benrs te Berlijn, dit is zeker, was de vorige week iu die verwachting al blijk- -buar ged'ukt. Maar stel, de Keizer van Dnitschland wordt nog onder dan stokond is dan zoo zeker dat toch niet weldra het kanon in Europa aan het woord zal komen? Wij vreezen het. In de Oostersche qnaestie toch doen zich twee onheilspellende verschijnselen voor. Het eerste is dat vorst Alexander van Bulgarije op het laatste oogenblik heeft, verklaard geen genoegen te nemen mot de bepaling dat hij vo >r vijf jaren t >t gouverneur van het vereenigd Bulgarije zal wor den benoemd. Hij eischt nn benoeming voor onbe- paaldon tijd. Alles scheen verleden week in orde te zijn. De vrede tusscheu Bulgarije en Servië, een feit, die beide landen op voet van vrede, alle mogeudhedeu, ook Frankrijk hunne toestemming verleend tot de nienwe regeling van het bestuur over Bulgarije en Rnmeliö, zoodat do gezanten to Knustantiuopel hnn pindprotocol gereed maken. Eu daar komt na plotseling vorst Alexander met zijn eisch Die eisch is volkomen goed te begrijpen, want de vorst weet zoo goed als iederoeu, dat bet Rus- si-che hof niterst verbitterd op hem is en dat het machtige Rusland alles zal doen om hem ten val In brengen. Maar welke reden heeft hij gehad om op. het laitste oogenblik met zijn eisch te komen Vermoedelijk, want do vorst is zoowel een goed diplomaat als een dapper veldheer, om aan de we reld te tooneu dat Rusland de eenige oorzaak van het voortduren van den gevaarlijken toestand is. Rusland toch zal nooit den eisch van den vor.-t toestaan. Maar jnist deze schijnbaar kleine verwik keling kan Rnsland hot voorwendsel tot zeer ern stige stappen aan de hand doen. Het tweede ernstige verschijnsel is dat Griekeu- l.nl ondanks de dreigende vredesvloot, ondanks een ultimatum van Turkije, ondanks het dreigen mot een ultimatum van alle groote mogendheden, maar blijft voortgaan zich steeds scherper op voet van oorlog te stellen. Het is niet aau te nemen dat do Griokscho Re- geering niet eeno of andere geheime reden heeft voor deze oorlogzuchtige houding. Er is ook iets zeer verdachts in, dat dio geheole vloot pantser- schepen niets uit richt, ondanks Bismarck herhaal delijk aan het Engelsche kabinet verzoekt nu tot dwang over te gaan. Dat Engeland voor deze houding eeno goede reden zal hebben, valt, niet te betwijfelen. Het zou wel eens geheel anders met die Engelsche hulp kunnen loopen dan Bismarck zich droomt. Daarenboven heeft Griekenland zeer zeker op don heimelijken steun van Frankrijk te rekenen. Ons dankt dut de twee genoemde verschijnselen ons moeten nopen niet al to rooskleurig over den staat van zaken te deuken. Hot Frausche kabinet, hoeft eeno nedorlaag ge leden, natuurlijk door de samenwerking vau cleri- calcn en socialisten. Het gold een debat over de werkstaking dor mijnwerkers te Decazeville, be rucht door den moord op don opzichter Watriu, welke moord in do Fransche Kamer door enkele socialisten meesterlijk is verdedigd. Men beweert dat de mijn wetgeving moot herzien worden en bet was omdat do Regeering daarom trent niet bondig genoeg was, dat Zaterdag een motie van vertrouwen werd verworpen. De wel sprekendheid en het kalm beleid van den minister president Freycinet hoeft ertoe geleid dat Maandag met schitterende meerderheid het vertrouwen in de Regeering werd uitgesproken. Maar men leert hieruit, dat in de Frausche kamer verrassingen eiken dag kunnen komen. 9) Uit alle doelen van Earopa blijven de berichten van strenge koude en hevige sneeuwstormen aan- hondeu. Do Eastern Telegraph «-kabel in do Middellandsche Zee is bij Valletta gebroken en de Alexandria- en Caudia-kabel bij Alexaudrië zwaar beschadigd. In het zuiden van Rusland en de Krim zijn ontzachelijko hoeveelheden sneeuw gevallen. Wegen zijn onbegaanbaar. De schepen in de Zwarte Zee moesten do noodhavens binnenloopen. Groote vrees bestaat voor do veiligheid der kustvaarders. Te Weenen is ^et ondragelijk kond. Een man vroor er dood. In de noordelijke provinciën is het nog erger. In Bohemen en Gallicië daalde de ther mometer tot 24 graden beneden het vriespunt. Het verkeer is op de meeste spoorweg!ijnen gestremd en evenzoo door geheel Rumenië en Moldavië. De postbooten tusschen Kiel en KorsÖr hebben de vaart moeten staken. In Parijs zijn tengevolge van den langdurigen, strengen winter een zoo groot aantal menschen ziek goworden, dat men er, evenals tijdens de cho- lera-epidemie, tijdelijke hospitalen is gaan oprichten, en te Londen is het evenzoo. Ouden van dagen, kinderen en gebrekkigen sterven er in groote ge tale, terwijl do vreeselijkste verhalen van armoede en ellende, veroorzaakt door de bittere koude Cu aauhondende sneeuwstormen, uit het platteland van Engeland en Wales bericht worden. De Rhöne is bevroren. Te Genéve is het gewel dig kond. Iu den Atlantischen Oceaan woedde een hevige storm. Bij Gibraltar hadden onge lukken op zee plaats. De Spaansche vlag is tban3 op al do eilanden van deu Carolinon-archipel geheschen. In den nacht van Zondag op Maandag is te Wiesbaden een hevige aardschok waargenomen. Twee jaren geleden kwam in 't stadje Teschen een tooneelgezelscbap, waaraau een jong, beeld schoon meisje, van fatsoenlijke familie, nit Buda- pesth, verbonden was. De zoon van een bekend Weener bankier raakte verliefd op haar en binnen zeer korten tijd zonden ze trouwen. Voor enkele dagen kwam echter een zwager van den binide- gom mej, B., do actrice, meedeelen dat de ouders van haar aanstaanden man onder geen voorwaar de ooit hnn toostemming zonden geven. Hij bood haar echter een belangrijke schadeloosstelling in geld aan. Doch 't meisje wees die fier af, nam een oplossing van phosphorus in en maakte oen einde aan haar levtm. Zij gelastte dat mon haar in 't gereed liggend bruidskleed waarmee zij naar het al laar jiad willen gam begraven zon. Uit Trier wordt de opgraving van een stand beeld van een zittenden Jnpiter gemeld, van on gewone groot.e. Het was ingebouwd in eenen, en kele voeten onder den beganen grond liggenden rnwen muur, en is vervaardigd van fijnen geel- aebtigen kalksteen nit de buurt van Metz. Ook eene rijke muutenvond3 heefr, in de nabijheid van Trier plaats gebad. Aan deu ingang van eene mijugalerij ontdekte men in eon koper keteltje 443 Romeinsche munten, die nit den tijd van 260 tot 360 na Christus herkomstig zijn. De munten zijn in Trier geslagen. Het spoorwegstation te Oldham is door brand zwaar beschadigd. De bergplaatsen, met een voor raad tot een bedrag van 70.000 pd., st. werden geheel vernield. De dochter van een bejaard lid van het Engelsch. Lagerhuis, een zeer geacht mau, is weggeloopen met den stalknecht, in dienst van haar man. Te Londen is de Russische Prins George Eristoft' gevangen genomen, wiens uitlevering door Frank rijk gevraagd word, wegens daar te lande gepleegde oplichterijen. Bij onderzoek vond men in de zakken van den gevangene, behalve verscheidene papieren, de niet zeer vorstelijke som van 4 pence (20 cents) en 7 bank van leeniug briefjes. Over de uitlevering wordt onderhandeld. Een waanzinnige heeft, te Amiëns t,wee revolver schoten op Jules Verne gelost en hem in het lin kerbeen getroffen. De wond is niet ernstig. De waanzinnige, de eenige neef des schrijvers, werd door zijne familie bewaakt, doch hij wist aan het toezicht te ontsnappen. De erfgenamen van prins Ypsilanti zullen onge veer 4 millioon frs. aau schulden te betalen heb ben. De prins had zijn vermogen van 30 millioen frs. bijna geheel verkwist. Zijn echtgenoote is door de rechtbank te Weenen in start van onvermogen verklaard. Nader wordt nit Monte Carlo bericht, dat bij het spoorwegongeluk 6 personen werden gedood, 32 gewond, waarvan 17 gevaarlijk. De stations-chef van Cabbé, Roqnebrnne, heeft zich in zee geworpen die van Monte Carlo is gear resteerd. Het stoomschip van de Cnnardlijn Oregon* is na een aanvaring gezonken. Alle passagiers wer- don gered en zijn aan boord van do »Fulda« der Noordduitsche Lloyd. Meu zegt dat de aanvaring met de »Fulda« is geschied, maar bijzonderheden ontbreken nog. Te Black llills (Zuid-Anstralië) is een zeer rijke zilvermiju ontdekt. Burgemeester en Wethouders van Hensden bren gen ter openbare kennis, dat de lijsten, aanwijzende de personen, bevoegd tot het kiezen van Loden voor de Tweede Kamer der Staten-Goneraal, do Provinciale Staten en den Gemeenteraad, zijn vast gesteld, in de vestibule van het raadhuis aange plakt en gedurende 14 dagen tor Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn ncdorge- legd. Degenen, die bezwaron tegen de lijsten hebben in te brengen, worden nitgenoodigd deze vóór deti 26en dezer, bij ongezegeld verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aau den gemeen teraad in te dienen. Heusden, 12 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. Do Secretaris, H. J. VAN EGGELEN, Burgemeester en Wethouders van Heusdon noo- digen de voor de dienst der Nationale Militie aan gewezen lotelingen dezer gemeente uit, om, zoo zij verlangen bij de Zee-Militie te worden ingelijfd, daarvan vóór l Apiil a.s. ter Secretarie der go- meente keunis te geven. Heusden, 13 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2