Kleedermaker Bericht van Inzet J. S. JISKOOT, Praktizijn lillf DRUIVENSAP, Wijnen en Cognac. IA. 11. van Deuningen van Helsdingen, FRANS VAN DELFT, - HEUSDEN- Puike Kachel Steenkolen, Magazijnen: aan de GASFABRIEK. van Onroerende Goederen, onder Aalburg en Wijk. AANBESTEDINGEN. gedachten. Gemengd Nieuws. FRANS DENEN. MARKTBERICHTEN. AÜVKRTENTIEN. voor het kanton HEUSDEN, der Algemeene Onderlinge Yerzekeringmaatschappij bij Besmettelijke Ziekten „De Philantroop," geves tigd te Bolsward. Zitdag te Heusden iederen Zaturdag van 11 tot 1 uur, ten huize van de Weduwe N. Dekker, aan de Haven. liiir" Zuid-Afrikaansch a Contant 55 Cent per Mud (zelf afhalende), 60 binnen Heusden vrij aan huis. hij kan het niet vinden. Wel is het mij reeds zeer vroeg tot een verwijt gemaakt dat ik de oplossing zocht in de samenwerking van wat men gewoon was te noemen „kapitaal en arbeid'', en meermalen werd ik daarom voor verrader geschol den. Ik ben op dat standpunt blijven staan en sta er nog op. Nooit heb ik heil verwacht van de revolutie en altijd ben ik de meening toege daan geweest, dat, mocht door ongenoegzame me dewerking van gene zijde, die ik meermalen heb betreurd, gelijk ik nog reden heb te doen, de re volutie onvermijdelijk blijken, dit bet recht nog niet geeft haar te bevorderen of te verhaasten, maar integendeel al het mogelijke gedaan behoort te worden om haar te voorkomen; elke stap op dien weg gezet, beschouwde ik als een middel om de revolutie, als zij komen mocht, minder hevig te doen worden. Het bestuur van het waterschap Overbetuwe, zal doen overgaan tot verhooging en verzwaring van den Overbetuwschen Rijn band ijk onder Drie!, Heteren en Randwijk. Commissarissen van den zandweg TielCulem- borg, zullen aanbesteden het maken van een nieuwe brug te Buren. De heer ï1. Nagtglas geeft in de „Midd. Ct." nu en dan schetsen uit onze maatschappij vóór honderd vijftig jaren. In het laatste nommer komt, ondanks dat tijdverschil, een zeer actueel artikel voor; daarin toch worden een aantal bij zonderheden omtrent de kerkelijke twisten uit de dagen van Hellenbroek en Smytegelt medegedeeld en de verhouding geschetst tusschen de predikan* ten en de overheden. Het is eene welsprekende waarschuwing in voorbeelden en roept onzen tijd toe //Wie staat zie toe dat hij niet valle." Al de jammer en ellende van die dagen zouden zich wederom over ons land kunnen uitstorten, wan neer die twist op nieuw losbraken hij is reeds een goed eind op weg. Enkele bijzonderheden zouden zich intusschen wel niet herhalen; in dat opzicht althans is van v onze tijdgenooten geen concessie te wachtten. Wij bedoelen de lengte der predicatiën en het ge duld der toehoorders. Daarover schrijft de heer Nagtglas „De „la Rue" deelt mede dat hij in 1724 ds. Isaac Schorer (toen predikant te Vrouwenpolder, later hoogleeraar te Middelburg), op een Z >ndag avond hoorde prediken van 5 tot 9 uur en de intrée-predikatie van ds. Simon Sibersma, in 1728, duurde van halftwee tot halfzeven. Deze weiden nog overtroffen door de godsdienstoefeningen, waarin prof. Jac. Willemsen zijn 50-jarigen evan geliedienst herdacht en die o}> 27 November 1774 van vijf uur tot halftien duurde, terwijl op den 11 December de andere helft even lang duurde om fe worden uitgesproken." Er wordt beweerd dat in het wrak van een schip bij Terschelling nog ruim 13 millioen aan goud en zilver aanwezig moet zijn. Twee stoom schepen zullen binnenkort gaan werken om het zand van 't wrak te verwijderen. Dit schip is daar in den Eranschen tijd vergaan en later zijn er nog wel eens goudstaven uit te voorschijn ge bracht. Aan de gemeente Gouda is dezer dagen eene aanzienlijke erfjpnis ten deel gevallen. Door eene schatrijke dame, mej. H. II. Hoffman, is Gouda tot erfgename benoemd van hare gansche nalaten schap, onder voorwaarde dat in die gemeente zul len worden opgericht: lo. een volksgaarkeuken; en 2o. een gesticht ten behoeve van behoeftige meisjes uit den fatsoenlijken stand. Slechts enkele legaten zullen moeten worden uitgekeerd, waaronder één van 10,000 ten be hoeve der werkinrichting ter wering van bedela rij te Gouda. Mevr. Bulkley liet Woensdag, de verjaardag van haar geliefd kleinkind Henri, zoowel te Sche- veningen als te Apeldoorn kleedingstukken uit- deelen aan behoeftige en versnaperingen aan zieke kinderen. Voor haar zelve een treurdag, verlangde zij toch dat er dien dag vreugde zou zijn voor vele arme kinderen. Onder Apeldoorn, en wel tusschen Ruurloo en Kootwijk, heeft een hevige heidebrand gewoed over orgeveer 300 hectaren is de heide eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak is on bekend. De nieuwe hofstede //Bloeraheuvel" van T. Wijnen te Soesterberg bij Zeist, is door een on bekende oorzaak in korten tijd geheel in asch gelegd. Het vee werd gered. De inboedel ging bijna geheel verloren. Aan de Delftsche vaart te Rotterdam ontstond brand. De bewoners waren niet tehuis en de oorzaak bleef onbekend. De benedenverdieping brandde geheel uit. Aan den Zijlsingel te Leiden is het lijk opgehaald van een sedert lang vermist persoon, genaamd F. C. C. Van E. Het verkeerde reeds in staat van ont binding. Een meisje uit de Conradstraat te Amsterdam, dat de vorige week met een emmer kokend water van de trappen viel en ernstige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen over leden. Te Zwolle is zekere H.t knecht in een Zout keet, gevallen in een ketel kokend zout, die hij bezig was om te roeren. Hij bekwam zware brandwonden. Een paar jongens, die zich te Leiden op het broze ijs aan den Singel waagden, vielen er door, met het ongelukkig gevolg dat een verdronk en een bewusteloos werd opgehaald. Ook een der redders werd met moeite uit het water gehaald. De werkplaats van een klom penmaker te Zoelen is afgebrand. Omtrent den vermoedelijken moord, te Linne nabij Roer mond gepleegd, wordt nader gemeld dat de jus titie aldaar ter plaatse een onderzoek heeft inge steld. De verslagene was bijna 70 jaar oud. Bij het geneeskundig onderzoek bleek dat zij, behalve een schedel wond, ook deerlijk mishandeld was ge worden. Haar man, die als de dader wordt aan gewezen, is 60 jaar oud en onbezoldigd rijks veldwachter. Hij blijft ontkennen en volhouden dat zijn vrouw doodgevallen is. Na de lijkschou wing is hij weder naar de cellulaire gevangenis te Roermond overgebracht. Te Heerenveen is een bakkerij uitgebrand. De knecht, een 18 jarig jongeling, kwam daarbij om. Men vond het ver koolde lijk onder het puin. De ondergeteekende heelt de eet* het geëerde publiek van H e u s- den en Omstreken te berich ten, dat hij zich alhier gevestigd heeft als - 2800.— ZALT-BOMMEL. 4 »Behooren wij de lijkeu onzer afgestorvenen te [raven of te verbranden is de titel van een paar doorwrochte opstellen, door den heer J. Hobbel (den schrijver van Socialistisch Onverstand, Pokken en Cholera enz.), in De Dageraad (Amsterdafi J. F. Sikken) geschreven. De schrijver, die eerst voorstander der lijkverbranding was, geraakte aan het twijfelen door de lezing van een boekje van Dr. S. K. Thoden van Velzen. Daarna stelde hij een tiental belangrijke vragen over deze quaestie en kreeg deze beantwoord door: 1. Prof. P. Har- ting (in December overleden), die betreffende dit vraagstuk voor onzijdig kou doorgaan2. Dr. S. K. Thoden van Velzen, tegenstander der lijkver branding, en 3. -den heer Joh. J. Perk, voorstan der der lijkverbranding, (den algemeenen secretaris der Vereeniging voor Lijkverbranding te 's Graven- hage). Al hunne antwoorden werden door den heer Hobbel zoo onpartijdig mogelijk vergeleken. Nadat hij zich, tot een verdere uiteenzetting van onderscheidene onderdeelen tot nog eenige deskun digen had gewend, komt hij tot het navolgend resultaat »Men erkenne dat den crematislen (dat zijn de voorstanders der crematio of lijkverbranding) volle vrijheid behoort te worden gelaten om hun lijk langs snellen weg door vunr tot asch te doen ver teeren geen enkel bezwaar, met redelijken grond, bestaat, om hnn znlks te beletten. »Men erkenne tevens dat den voorstanders der begraving volle vrijheid behoort te worden golaten om hnn lijk langs tragen weg in zoo goed mogelijke begraafplaatsen te laten verrotten geen enkel bezwaar, met redelijken grond, bestaat om hun zuiks te beletten mits zij op de eene of andere wijze zorgendat de lijken onder henvan lijders aan besmettdijke ziekten, geen gevaar voor de gezondheid der levenden kunnen opleveren. Dergelijke lijken onschadelijk te maken, zal wel niet beter dan door den lijkoven knmieu geschieden. Deze uitspraak grondt de heer Hobbel op de onderzoekingen van wereldberoemde geleerden als Prof. Pasteur, Prof. Domingos Freire, Dr. Thou- venot en meer anderen, terwijl wij geleerde land- genooten als Prof. Hart.ing, Dr. D. Lubach, Dr. F. J. Dnpont. met zijn pen in aanraking zien. De beide opstellen laten zich door voor- en tegenstanders, zoowel van crematie als van sepul- tuur, aangenaam lezen. Vooral de laatste 20 blad zijden, over het gevaar, dat de grond der begraaf plaatsen in zich verborgt, bevatten voor eiken lezer veel leerrijks, wijl zij hem een blik gunnen in het geheimzinnige en tevens zoo gevaarvol leven der kiemen van besmettelijke ziekten. f 's HAGE. 24 Maart. Herbesteding. Het maken van de aardebaan enz. voor den spoorweg Rotter damHoek van Holland. Raming 672,000. (219 f14 April. Het maken van opritten met grond muren naar de perrons tusschen het hoofdgebouw en de beide doorgangen op het centraal personen- station te Amsterdam. Raming ƒ49,500. Aanw. 6 en 7 April. (220 t HAARLEM, 15 April. Het voortzetten der ver betering van den omringdijk om het eiland Mar ken. Raming ƒ4500. Aanw. 8 April. (221 t's BOSCH, 16 April. Het voortzetten der steen- glooiïng langs de dijken der Znid-Willemsvaart tusschen de Dungensche brug en 's-Hertogenbosch. Raming ƒ6700. Aanw. 9 April. (222 f 16 April. De voorziening der kanaalboorden van de Zuid-Willemsvaart in de provincie Noord- Brabant. Raming ƒ7000. Aanw. 9 April. (223 f MAASTRICHT, 19 April. Het leveren en ver werken van onderhou'is-materialen op den weg MaastrichtNijmegen en bet, maken van bestrate goten op den weg MaastrichtBattice. Raming 5000 en 2000. Aanw. 12 April. (224 t 'sHAGE, 21 April. Het maken van werken lot. verdediging van den rechteroever der Dordtscbe Kil, tusschen de kilometerraaion 123 en 125 onder de gemeente 'sGravendeel. Raming ƒ4760. Aanw. 14 April. (225 t21 April. Het voortzetten der verdedigings- werkotj aan den rechteroever der doorgraving aan den Hoek van Holland. Raming 16,800. Aauw. 14 April. (226 Aan verschillende schrijvers «ntlceud. De alledaagsche zorgen en plichten, die do men- schen een last noemen, zijn de gewichten en tegen- gewichten van het nnrwerk des tijds, die aan zijn slinger do juiste trilling en geregelde beweging geven. Wanneer zij, die vijanden zijn van onschuldig vermaak, bet bestuur der wereld in handen had den, dan zonden zij de lente en de jeugd wegne mende eerste uit het jaar en de andere uit het menschelijk leven. Jemand die niet in staat, is eiken morgen eene buiging voor zijn eigen geweten te maken, kan bezwaarlijk op eenen anderen tijd van den dag de wereld eerbiediglijk groeten. Wanueer wij naast de rimpels van don ouderdom tevens don goelijken glimlach des vredes bespeuren wauneer wij in het fletsche oog een weemoedigen glans zien schitteren als die van het avondrood eens helderen herfstdags, dau spelt de grijze haar lok wel de wegsterveude levenskracht, maar zij draagt er tevens toe bij om het gelaat, dat er door wordt omlijst, te tooien met dien schemer van geestelijke schoonheid, die ieder treft en ieder ge reed is te huldigen. Denkers zijn zoo zeldzaam als goud; doch hij wiens gedachte zijn geheel onderwerp omvat, ver volgt, zulks onafgebroken, en is, over de gevolgen onbekommerd, een diamant vau vei bazende grootte. Zninigheid is geene schande; 'tis beter van een weinig, dan van veel te leven. Zeg altijd de waarheid, doch op eene aange name wijze. Waarheid is de schilderij; de wijze is de lij-'t die haar voordeelig doet uitkomen. Over de hier te lande teruggekomen ooievaars schrijft »L. Crt.«; Waar leven deze ooievaars vau? Als dit raadsel eens kon worden opgelost. Een dikke ijskorst toch bedekt de slooten, het weiland is als een plank, kikkers en paling zijn nergens te vangen, ook geen aal, waarmede de ooievaars zich anders ook wel vergenoegen en daarin niet ongelijk zijn met de menschen, die van de honderd gevallen negen tig maal aal voor paling gebruiken. Het is een zonderlinge tijd, men zou zeggen, had den de vogels niet wijzer gedaan en een veel beter leven gehad als zij vooreerst bijv. aan de Nijl ge bleven waren? Het is hier voor onze lenteboden* nog den dood in den pot. De volgende curieuse brief werd, naar de »Midd. Ct.« verhaalt dezer dagen ontvangen: A... 1886. Ik hebt gezien dat het tijd is om te benoemen van dijkgraaf en plaatsvervanger dijkgraaf en ont vanger griffier te benoemen. Ik benomt mijn zelf... voor dijkgraaf en ont vanger griffier ook mijn zelflandbouwer te A. van de polderEn landbouwer te B. voor plaatsvervanger-dijkgraaf van mijn polder Ik ondergeteekenen EN In het bezit van de nieuwste modellen en van eene ruime collectie stalen, vertrouwt hij aan alle gestelde eischen geheel te knunon voldoen. Woonachtig op het bovenhuis vau don Heer J. SPIEREN BORG H, Botermarkt, zal het hem hoogst aangenaam zijn door zijne begunstigers al daar te worden ontboden of te worden bezocht. Hoogachtend heeft hij de eer te zijn, Uwe Dienstwillige Dienaar, Hensden, 17 Maart 1886. WÊÊST* Wordt tevens zoo spoedig mogelijk een LEERLING gevraagd. nb. allen onbezoeden (onbezoldigd). Wanneer een cent wordt geplaatst op bet eerste vierkant van een dambord en voortdurend verdub beld, dan zal het bedrag, nadat het de 64 vierkan ten heeft bedekt, meer geld bedragen dan de be woners van deze wereld bezitten. Reken dat eens na! Een der leden van de Fransche Académie des Sciences heeft in de jongste vergadering een graan korrel vertoond, waarop door een Weener knutse laar een zinsnede van 26 woorden gegraveerd was. Voor de rechtbank in een provincie-stadje in Beieren, zegt de »Augsb. Abend-Zeit.«, moest dezer dagen een getnige, wiens waarheidsliefde men niet al te zeer vertrouwde, een eed afleggen. Nadat hij nog eens verklaard had: »Alles wat ik gezegd heb, mijnheer de rechter, is waar en daar wil ik op zweren*, noodigde de voorzitter hem uit om luide en duidelijk te herhalen wat hij hem zou voor zeggen. »Ik zweer,* begon de president; »ik zweer*, herhaalde de getuige; »bij God* »bij God* »den Almachtige* »den Al... Al... All...* stotterde de getuige, hij keek strak naar een deur van de zaal en schreeuwde eensklaps: »De duivel komt, de duivel is er al, de duivel komt mij ha len!* toen viel hij bewusteloos op den grond. Terwijl men den man weder tot bewustzijn trachtte te brengen, werd de aanleiding tot zijne zonderlinge wijze van doen ontdekt. Men had er niet aan gedacht dat eene zitting van het gerechts hof moest plaats vinden en bij vergissing een schoorsteenveger opgedragen den schoorsteen in de gerechtszaal te vegen. Jnist op het oogenblik dat de eed werd afgelegd, kwam de schoorsteenveger, die van den prins geen kwaad wist, het vertrek binnen. Toen de getnige weder tot bewustzijn kwam, riep hij op smeekenden toonMijn beer de rechter ik trek alles terug wat ik heb gezegd, want het was van A tot Z gelogen.* Een koopman ontmoet een van z'u vroegere kler ken. Ach, beste vriend, zegt hij tegen deze, de zaken zijn nog nooit zoo slap gegaan als tegenwoordig. Hé. wat zegt u! Bij ons is men verplicht ge weest hot aantal bedienden te verdobbelen. Waratje? In welk vak ben je dan tegenwoordig? Ik ben bij de bank van leeniDg. f DUSSEN, 18 Maart. Op de heden alhier gehou den botermarkt worden aangevoerd 232 kilo boter. Zij gold van 1.04 tot ƒ1.11. WORDT GEVRAAGD om met 1 MEI a.s. in dienst te treden, eene fatsoenlijke le Koop: 2e Koop: 3e Koop: 4e Koop: Waarvan 30 TVXa ten herberge te W ij k. Iugezet op Gehoogd met 4350.— - 350.— - 2500.— - 500.— Ingezet op Gehoogd met Ingezet op Niet gehoogd. Ingezet op - 1300. Gehoogd met - 100.— de afslag zal plaats hebben op art I88Ö, vm. 11 uur, van den Heer JAN BOUWMAN Jr. Notaris DE GIER. *r//'W als MEID alleen, neijes kunnende werken, een goedeu burgerpot koken, tevens genegen om buiten Ie wonen en van goede getuigschriften voorzien. Adres Notaris DE GIER, Heusden. Bij den ondergeteekende zijn alle merken der Wijnen en Cognac der Heeren Van Rijn te Kaap stad voorhanden, tegen dezelfde prijzen als bij de Hoofdagenten. Proefkistjes van 12 halve flescbjes diverse mer ken k f 8.50 per postwissel. Prijscouranten verkrijgbaar. Eenig Agent voor Z.-Bommel, Heusden en Omstreken. (Voor* "buiton do Stad bij minstens 20 Mnd.) - Afnemers bij 100 Mud en meer genieten eene aanzienlijke prijsvermindering. -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3