Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. gaan. Doch wij moeten bedenken dat we op een bol wonen, wiens vlakte wel groot, maar niettemin begrensd is. Overbevolking wordt veelal een spook genoemd, doch het is wel de moeite waard de aandacht te vestigen op enkele feiten. Dat in ons land de toeneming der bevol king beneden het cijfer blijft, door de theo rie aangewezen, toont dit lijstje in 1795 2,100,000 inwoners 1829: 2,613,487 1839: 2,860,559 1849: 3,056,879 1859: 3,293,577 1869: 3,579,529 1879: 4,037,000 1882: 4,114,077 Voor elke tien jaren ongeveer een aanwas van 1,2 procent. Nemen we nu aan dat ieder menschelijk individu dooreen genomen aan onderhoud jaarlijks noodig heeft 365 pond graan, 51 pond vleesch, 200 liter melk, 60 eieren, 2,2 pond wol, 5 meter linnen, 16 meter katoenwoning, meubilair, licht, vuur enz. blijven buiten rekening. Vermenigvuldigen wij nu deze levensbehoeften met 4,114,000, zoo verkrijgen wij een jaarlijksch verbruik van1,501,610,000 pond graan, 209,814,000 ti vleesch, 822,815,400 liter melk. 246,844,620 eieren. 9,050,970 pond wol. 20,570,385 meter linnen. 65,825,235 n katoen. Voorwaar enorme hoeveelheden. Ons land zou, zelfs al was al ons bouwland voor korenbouw geschikt en in gebruik, ternau wernood de hoeveelheid in 't eerste getal opleveren. Nu is 't wel waar dat de gansche wereldmarkt voor ons open staat, maar zal de korenmassa uit Noord-Amerika tot ons komen, dan moet ze door arbeid hier te lande betaald worden. Arbeid echter laat zich niet naar believen scheppen, daar het aanbod bereids zoo groot is dat het de vraag ver te boven gaat, vooral in den winter. Voortdurende overloop der arbeidsmarkt veroorzaakt verlaging van loon en 't een zoowel als 't ander zijn teekenen van over bevolking. Sommige politici en economen zien dat niet in. Ze meenen dat een land eerst dan aan overbevolking lijdt, wanneer de menschen zoo dicht op elkaar wonen als haringen in een ton. Het spreekt van zelf dfct' het tot zulk een opdringen nimmer kan komen, dewijl niet gebrek aan ruimte, doch gebrek aan voedsel de reden van over bevolking is. Het zeerst dwalen echter zij, die meenen dat van overbevolking nimmer sprake kan zijn. Zij zien niet dat de verdringing der overtolligen wel degelijk aan den gang is en hoe de zwarigheid voedsel te ontvangen, haar uitdrukking vindt in het voortwoeke ren van 't pauperisme, in de groote kinder sterfte en andere uitvloeisels der mensche- lijke ellende. Middelen tegen overbevolking zijn er zeer vele, gelijk tegen kiespijn. Tot heden toe is nog geen middel proefhoudend bevonden. In Frankrijk heeft men er een middel op gevonden, dat men liefst hier te lande niet noemt en dat zoo zeker werkt dat men groöte vrees koestert voor achteruitgang in zielental. In andere streken is landverhui zing het aangeprezen middel en kolonisatie slot gevallen was en zij zich veilig achtte, nam haar sclioon gelaat plotseling eene onheilspellende, duivel achtige uitdrukking aan en fonkelde er in hare oogen een1 beangstigende gloed. Hij is ons op het spoor,# fluisterde zij Henryka toe. '»Wat? Hoe heeft hij iets ontdekt?# stamelde Henryka tot aan hare lippen verbleekend. "Hij weet dat Pikturno vermoord is geworden, en heeft reeds argwaan opgevat tegen onze bondge- nooten in de »Roode Kroeg.Hij weet ook dat ik daar dikwerf geweest ben. Voor het oogenblik is hij op een dwaalspoor gebracht, maar wie verzekert ons dat de naaste dag, ja het naaste uur, ons niet aan het zwaard van den beul overlevert?» Zij liep in hevige gemoedsbeweging, met groote schreden, het vertrek op en neer. «Wat denkt gij te doen?# «Eer alles verraden wordt, moet er een koene slag geslagen worden. «Hem doodeng Ja. «Is hij niet een vriend van uwe moeder, uw eigen vriend Van nu af is hij voor mij niets dan een vijand van ons genootschap,gaf zij ten antwoordik kan en mag hem niet verschoonenhet zou eene misdaad wezen, mede lijden met hem te hebben en daardoor alles te be derven. Gij hebt gelijk.# «Zijn vonnis is geveld,ging üragomira voort «tot zijn dood is besloten, ik zelf zal hem vellen, aan u de taak hem in het net te lokken.# «Gij kunt op mij rekenen,# zeide Henryka, «wat moet ik doen?# «Gij zult het vernemen als de tijd daar is. De jager zelf zal thans ons wild zijn. Hij ontkomt mij niet, en is hij eens in mijne hand, dan offer ik hem op het altaar van de groote en heerlijke zaak, die wij allen dienen. (Wordt vervolgd.) van dun bevolkte vreemde landen. Dat is echter slechts een verplaatsing der kwaal en geen radicaal middel tegen overbevol king. Want na langer of korter tijd komen ook deze streken in den toestand van 't moederland en worden alzoo voor dezelfde vraag geplaatst, hoe het getal der inwoners in evenredigheid te houden met de mate van voortbrenging. Hierin ligt het hoofd- fmnt der bevolkingskwestie, welker behoor- ijke oplossing nog wijd van ons af ligt. In de vorige week, den verjaardag van de Pa- rijsche commune, is te Luik een tooneel voorge vallen, dat sprekend herinnert aan het gebeurde te Londen. Eerst eene vergadering van socialisten, waarbij de menigte tot overspanning wordt ge bracht, dan een optocht waarbij zich het gemeen, het gespuis dat tuk op roof en diefstal steeds tus- schen de mazen der strafwet tracht te sluipen, aan sluit, dan het inwerpen der ruiten, gevolgd door eene plundering der winkels. Men kan der politie te Londen evenmin als die te Luik misprijzen om dat zij de vergadering niet uit elkaar sloeg, want waar zij dit standrecht uitoefent, loopt het recht van vereeniging en vergadering groot gevaar. Wèl. echter kan men de politie in beido steden misprij zen niet door flinke maatregelen een baldadig ge meen belet te hebben, vreedzame winkeliers te plunderen en molesteeren. Te Luik was daartoe dubbele reden, omdat het bekend was dat onder de mijn- on fabriekswerkers in den omtrek eene sterke gisting heerschte, en omdat het wel te begrijpen was dat zij den ver jaardag der commune zouden herdenken door op roer te maken. Te ernstiger is zulk een staat van zaken in eene stad als Lnik mot hare wereldbe roemde wapenfabrieken, waar bijna in ieders bezit vuurwapenen zijn. Heeft de politie de plundering van een aantal winkels en koffiehuizen niet kunnen voorkomen, er is tusschen de oproermakers eu de aangevallen burgers dan ook menig revolverschot gewisseld. Nauwelijks was het Luiksche schandaal voorbij, of eene werkstaking op groote schaal met herhaalde aanvallen van eigendommen te Seraing, het wereld vermaarde etablissement van Cockeril, vestigt op nieuw de aandacht op België. De werkstakers zijn daar zóó vermetel dat zij de lanciers van de paar den trokken en de gendarmes genoopt werden met scherp te vuren. Op dit oogenblik is eene geheele legermacht te Seraing samengetrokken, en ook de Belgische minister van oorlog bevindt zich daar. Hot mag de opmerkzaamheid niet ontgaan dat de Duitsche bladen deze gebeurtenissen aan de Bel gen voorhouden als eene geschikte gelegenheid om eene soort socialistenwet vast te stellen. Zeer ge makkelijk zou dit in België niet gaan, maar van een zoo reactionair kabinet als het tegenwoordig Belgische ministerie zou eene poging tot vaststel ling van eene socialistenwet zeker niet zoo vreemd zijn®. Het fraaiste van alles is dat Zondag geheel Brus-1 sel door een spotvogel in rep en roer is gebracht* omdat hij op een aanplakbiljet alle werklieden tegen- 's avonds 9 uur, tot een optocht a ,1a Londeneft Luik* had opgeroepen, schutterij en leger wayqft, onder de wapens, maar van een optocht was geen spoor te ontdekken! Men heeft trouwens in Duitschland zelf de bittere ervaring kunnen opdoen dat eene socialistenwet de geheime opruiïug der werklieden slechts doet toe nemen, en de politie bijna zeker tot nrsbruik van macht voert. Een voor Duitschland sterk spre kend bewijs is dat verleden week gevangenisstraf is opgelegd aan den commissaris van politie en agen ten te Frankfort a/d Main. Men herinnert zich dat deze commissaris, toen verleden jaar aldaar, bij gelegenheid van de be grafenis van een socialist, het kerkhof vol soci alisten, was deze plotseling door de blanke sabel liet uit elkaar slaan, omdat iemand aan het graf eene redevoering wilde gaan houden. Tot zulke dingen komt men door speciale wetten. Toch zal Bismarck ongetwijfeld, om zijne speciale wetten te kunnen handhaven, zich op het gebeurde te Londen en te Luik wel beroepen. De keizer die gisteren (Maandag) zijn verjaar dag vierde, verzekerde nogmaals aan zijn gene- neraals dat de Europeesche vrede verzekerd was. De vraag mag gesteld worden of Bismarck er ook zoo over zou denken. Het is een feit, dat zijn razende ergernis, wekt, dat hij door de Engelsche politiek finaal in de war is gebracht. Zoodra Gladstone was opgetreden riepen de Berlijnsche bladen in koor, dat Grie kenland» hoop op Gladstone ijdel was, want dat hij de politiek van Salisbury tegen Griekenland, zou voortzetten. Inderdaad zond Engeland niet alleen eene ont zaglijke pantservloot naar de Grieksche wateren, maar zooveel Gladstone als Chamberlain raadden de Grieken per brief en per telegram aan, zich toch aan de mogendheden te onderwerpen. Maar Griekenland deed maar net of er geen mogendheden bestaan. Het riep maar al door nieuwe reserve-troepen op, wapende en wapende nog eens, en legt de ultimatums van Turkije ter zijde. De internationale vloot met hare 300 stukken geschut verroert evenwel geen vin, en Bismarck begint thans in te zien dat deze machtige Engelsche vloot niet naar Griekenland is gestoomd om tot vrede to dwingen, maar om voorbereid te zijn op de ernstige gebeurtenissen, welke men in het voorjaar verwacht. Al zou Griekenland thans alle toebereidselen staken, het zou Turkije wellicht reeds meer heb ben geschaad dan door een oorlog. Turkije is door het op de been houden van een machtig leger totaal uitgeput. De Turksche soldaten verdragen veel, maar nu zij maanden lang werkeloos onder de wapenen siaan, terwijl hunne akkers onbebouwd liggen en de regeering eenvoudig geen soldij uit betaalt, nu beginnen die soldaten gevaarlijk voor hun eigen land te worden. De sultan, hoe betrek kelijk arm ook, heeft, om de eerste behoeften te lenigen, uit zijne eigen kas 50,000 Turksche pon den gegeven om de soldij te kunnen betalen. Daar Griekenland Turkije niet wil aanvallen, zal ten slotte de Turk genoopt worden zijn klei nen tegenstander aan te grijpen. Dit is juist wat de Grieken wenschen. Het heeft dan recht de hulp van Frankrijk en Engeland in te roepen. (10 Een vreeselijk ongeluk is te Calais gebeurd. Een 40-jarige werkman was bezig zakken steenkolen op een wagen te laden, toen een rad der stoom machine dat boven zijn hoofd werkte, den cachenez welke de ongelukkige om den hals droeg, greep en hem met ijzingwekkende snelheid rond slingerde. Ofschoon de machine spoedig tot staan gebracht werd, was de man letterlijk verbrijzeld. Jules Verne gaat goed vooruit en alle gevaar is geweken. Te Beauvais zijn de pachter Breton en zijn vrouw, bejaarde lieden, vermoord in hun bed gevonden. De hoofden waren bijna gescheiden van het lijf. Alle kasten waren opengebroken en al het gold gestolen. Over geheel Groot-Brirtannië is andermaal een hevige sneeuwstorm losgebarsten. In de Midland- Graafschappen is vervoer per as onmogelijk. In Schotland sneeuwde het 20 uren achtereen en geheele kudden schapen zijn weer omgekomen. In Wales schatten de boeren hnn verlies aan ooien, lammeren en bergponies op twee ton gouds. Het verkeer is allerwege weer gestremd. Een gasontploffing heeft aan 2 kinderen te Lon den het leven gekost, terwijl 4 personen ernstig gewond werden. Een weduwe zat in haar keuken en bemerkte dat het vuur van haar haard een stroom van gas aanstak, die uit den grond ontsnapte. Zij begon het vuur te dooven, toen plotseling een kleine ontploffing plaats had. De vrouw liep hierop haas tig het huis uit. Spoedig daarop had een tweede zeer hevige ontploffing plaats. De geheele voorgevel van het huis stortte in de straat en begroef een aantal menschen en kinderen. Toen het puin opge ruimd was vond men twee kinderen van 3 jaar dood, terwijl 2 kinderen en 2 personen zeer ernstig gewond waren. In de gemeente Bölzig (district Schlochau), zijn dezer dagen 5 kinderen, die op weg naar school waren, doodgevroren. Langs den geheelen zuidelijken Harts, in Sachsa, Lauterberg, Andreasberg, Zorge, Hohegeies, enz., heerscht eene epidemie van diphtheritis in znlk een hooge mate, dat de scholen moesten gesloten worden. Uit Madrid wordt bericht dat de ex-Maarschalk Bazaine ernstig ziek is. Van de speelbank te Monte Carlo, waar nog voort durend zelfmoorden voorkomen van lieden, die hun laatste goudstuk verspeeld hebben, wordt nu weder het volgend ongeval vermeld: Een jonge Rus, die zijn geheele vermogen had verloren, sprong in zijn wanhoop in zeeverscheidene visschers slaagden er in hem te redden, waarop de administratie van de badplaats hem dadelijk driehon derd francs gaf, met het verzoek te vertrekken. De Rus gaf er de voorkeur aan met het geld nog een kans te wagenhij verloor opnieuw en daarop hing hij zich in zijn kamer op. In vroeger tijd bestond het gebruik, dat de lui, die geheel platzak waren, niet meer in de speelza len werden toegelaten thans vergunt men hun het binnenkomen, waarschijnlijk met het doel hun ook het reisgeld weder te ontnemen en ze aan den dood over te leveren. i Uit Rome wordt aan het Wiener Tagebl.# ge meld dat Dinsdag in de nabijheid van Civitavechia een vreeselijk onheil plaats vond, waarbij zeventien menschen omkwamen. Gedurende een onweder zochten 36 vrouwen met haar kinderen een schuilplaats in een grot, in de nabijheid der stad, waarin zij, om zich te verwar men, een vuurtje ontstaken. Ongelukkigerwijze vatten verscheidene bossen stroo vlamde vlammen verbreidden zich met buitengewone snelheid en een verstikkende walm ontstond. Eene onbeschrijfelijke verwarring vond plaats; de vrouwen wilden naar buiten vluchten, maar het mocht niet allen gelukken om den uit gang te vinden. Later vond men in de grot 17 lijken van per sonen, die tengevolge van verstikking of verbran ding gestorven waren. Bij het vergaan der Oregon# is ook een belang rijk bedrag aan Amerikaansche effecten in de diepte gezonken, zoodat de assuradeurs groote verliezen zullen lijden als de effecten voor goed verloren mochten zijn. Onlangs is het gedenkteeken ter eere van Was hington, opgericht in de hoofdstad naar zijn naam genoemd, voltooid. Verdient het, naar men beweert, niet het schoonste monument te worden genoemd dat ter wereld bestaat, in één opzicht overtreft het alle werken door menschenhand tot stand gebracht; 't is het hoogste bouwwerk, 't welk in eenig land wordt aangetroffen. De beide torens van den Keul- schen Dom, die eene hoogte hebben van 500 Rijnl. voet, moeten er voor zwichten, want de top van het gedenkteeken rijst 9 meter hooger in de lucht, namelijk 169 meter boven den beganen grond waarop het is gebouwd. Uit de Caucasus wordt het overlijden bericht van een schaapherder, die den ouderdom van 124 jaren had bereikt. t ZEVENHUIZEN, 22 Maart. De armen worden hier niet vergeten. De diaconie en het armbestuur bedeelen ruimschoots de gewone ar men. Meer nog dan deze lijden de werkeloozen gebrek. Zijn er onder hen verscheidene, die in het begin van den winter spek en aardappelen in overvloed hadden, de lange winter met zijn aanhoudende vorst heeft ben genoodzaakt de werkzaamheden op het veld te staken. De voor raad raakt op en armoe en kommer staat voor de deur. Daarom hebben er reeds twee uitdee- lingen van brood en steenkolen plaats gehad en de derde en de laatste volgt a.s. Vrijdag. HEDEL. LI. Zaterdag geschiedde alhier door den heer Burgemeester en den Gemeente-Veld wachter huiszoeking bij lieden, die van diefstal op verschillende plaatsen werden verdacht. Het schijnt dat het onderzoek niet geheel vruchteloos is geweest, althans in zekere arbeiderswoning werd door de politie de hand gelegd op verscheidene voorwerpen, die men vermoedt dat aldaar van elders geborgen zijn. Het is te hopen dat deze ontdekking tot meerder licht zal leiden en de schuldigen zal doen bekend worden, die in den laatsten tijd zich meermalen aan het goed van anderen hebben vergrepen. Bij de laatste loting voor de nationale mi litie deed zich alhier het zeldzame geval voor, dat twee broeders, geen tweelingen, in ditzelfde jaar moesten loten en opvolgende nummers, 5 en 6, trokken. DRJEL. In deze gemeente heerscht eene ware ontsteltenis en vrees, dewijl zich alhier acht ge vallen van pokken hebben vertoond, waarvan reeds vier personen zijn overleden. In één gezin was het getal aangetasten vijf. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht bezocht de gemeente, om in overleg te treden met den Burgemeester en den geneeskun dige, betreffende de maatregelen, die kunnen ge nomen worden om de ziekte-verspreiding tegen te gaan. Te Ophemert kwam ook een geval van pokken voor. Door de ijverige bemoeiingen van onzen ge- achten Burgemeester, is in den tuin van het R. C. ziekenhuis eene tent opgericht om de pok lijders zooveel mogelijk af te zonderen en te verple gen. Ook de geneesheer W. J. A. Franken beij vert zich om door vaccinatie en révaccinatie de ziekte zooveel mogelijk in haren loop te stuiten, terwijl de gezondheidscommissie, met onzen wak keren Burgemeester aan het hoofd, door ontsmet ting enz. alles in het werk stellen, om verdere verspreiding te voorkomen. In de laatste 24 uren zijn weder gevallen in drie verschillende huishoudens voorgekomen. t WERKENDAM, 20 Maart. In de heden ge houden raadsvergadering is tot onderwijzer aan de openbare school (hoofd de heer Mussert,) be noemd de heer C. A. Struick te Gorinchem. t De heer J. H. Perk, arts alhier en gem.- geneesheer van Dewerken en Sleeuwijk is als zoo danig benoemd te Loosduinen. t WOUDRICHEM, 21 Maart. In deze ge meente overleed heden de oudste bewoner (Arie Pellikaau), in den ouderdom van ruim 93 jaren. t DALEM. Donderdag-avond j.l. trad in de Doelen te Gorinchem dr. Schaepman op. De ge vierde spreker hield voor een auditorium van naar gissing omstreeks 500 personen, eene geïmprovi seerde voordracht over het genie en bijzondere genieën. De ademlooze stilte, die onder de behan deling van genoemd onderwerp heerschte, lag de sprekendste getuigenis af van het genot, hetwelk verstand en gemoed van zoovele belangstellenden mochten smaken. Het zalmtractaat met Duitschland is door de Tweede Kamer met 50 tegen 12 stemmen aan genomen. Namens het centraal comité van anti-revolutio naire kiesvereenigingen is een schrijven gericht aan de heeren van Diggelen en Smeenge, die voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor Assen in herstemming komen, waarin naar hunne politieke gevoelens gevraagd wordt ten aanzien van kiesrecht en onderwijs, om van de antwoorden daarop den eventueelen Steun der an ti-revolutionaire partij afhankelijk te stellen. t De aflating der Zuid-Willemsvaart en van het kanaal Luik-Maastricht zal dit jaar naar wij vernemen 14 Juli aanvangen. Naar men verneemt worden er thans krach tige pogingen aangewend om te verkrijgen, dat er weder vee uit Nederland in Engeland onbe lemmerd worde ingevoerd, nu hier te lande se dert lang geene besmettelijke veeziekte meer heerscht. Te Renkum is Donderdag een levende vlinder (koolwitje) gevangen. Zeker een zeldzaam ver schijnsel om dezen tijd van het jaar en na zulk een strenge vorst. t Het bestuur van den Oud-Kempenshofstede' polder (Zeeland) zal spoedig overgaan tot het ma" ken van een onderzeesche oever verdediging. Ra" ming ongeveer f 14,000. De Weesinrichting te Neerbosch ontving in Oct., Nov. en Dec. 11. aan giften bijna f 28,000, voor druk-en bindwerk bijna ƒ16,000. Eene nieuwe waschinrichting met stoommachine en eene sme derij zijn in het afgeloopen jaar tot stand geko men. Het nieuwe weeshuis voor 120 kinderen, met keuken, provisiekamers enz. is bijna voltooid. Voor de boerderij zijn 2 bunders bouwgrond en 5 bunders weiland aangekocht en de koopsom is betaald. Donderdag heeft te Arnhem een droevig onge val plaats gehad. Vier knapen hadden zich op de Lauwegracht op het zwakke ijs gewaagd en zak ten er door. Twee wakkere mannen, baron D. van Asbeck en de politie-agent J. K. Bijsterbosch, begaven zich terstond te water en mochten er na groote krachtsinspanning in slagen twee knapen te redden. Na het gelukken van deze daad ver keerden zij echter zeiven een tijdlang in levens gevaar. De Heer Van Asbeck moest zich gedu rende twintig minuten boven water trachten te houden terwijl de beide andere jongens naast hem in de diepte wegzonken, terwijl aan den wal zijne jonge echtgenoot in doodsangst het ongeval aan staarde. Op het uiterste oogenblik werd hij ech ter nog gered door middel van een lijn, welke de heer H. Bronsdijk, vader van het Stadszieken huis, over het water spande. Met zijne verkleumde en bebloede handen wist hij gelukkig nog deze lijn te grijpen en werd alzoo gered. De twee andere knapen zijn verdronken. Des avonds werd den heer Van Asbeck door eenige honderde jongens eene serenade gebracht. Te Margraten (Limburg) zijn twee personen, 30 en 15 jaren oud, bezig met het uitgraven van kiezel, onder de afvallende aarde bedolven. Beiden bleven op de plaats dood. Twee jongelieden uit Pernis, die te Autwerpen. een partij visch voor 600 hadden verkocht, zon den f 300 aan den boekhouder en behielden de andere helft. Men zegt dat zij naar Amerika ver--

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2