Kleedermaker veilen en verkoopen: BOEW-enWEILAND „De Li De Gedichten van den Schoolmeester. Dichtwerken, )e Miiip iii Nèli land- en tuinbouw. ingezonden. aanbestedingen. marktberichten. Woensdagen 31 Maart en 14 April 1886, gelegen te Dussen, GO RINCHEM. Roetman Scheffers Co., Brieven uit de Residentie. ADYERTENTIEN. De Notaris VERBERNE, p. a. de gé¥estet, SCHIEDAM. ZUIVERE JENEVERGIST. BURGERLIJKE STAND. kerknieuws. Afloop van Aanbestedingen! Gemengd Nieuws. FRANS DENEN. 10.20.80 Hectaren Houthandel. Stoom Houtzagerij en Sohaverjj voor slechts 35 cents. eveneens voor slechts 35 Cent. Het Algem. Advertentie- Bureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam in deze Courant, trokken zijn. Een schipper te Dordrecht, die wegens misbruik van sterkendrank zonder werk was en wiens vrouw daarom bij haar vader was gaan inwonen, heeft, om zijn schoonvader en vrouw schrik aan te jagen, een revolverschot ge lost, waardoor een voorbijganger licht gekwetst werd. Ook had hij zijn schoonvader al eens met een mes bedreigd. Te Leeuwarden is een man aangehouden, die uit een waggon zakken aardap pelen stal. Op verschillende deuren te Groes- beek leest men: Besmettelijke ziekte Dysenterie. De patiënten lijden echter aan diphtheritis, maar daarvan waren geen biljetten voorhanden. Een man wonende in de De Wittenstraat te Amsterdam heeft aldaar twee revolverschoten ge lost op een vrouw, met wie hij leefde. Zij werd niet geraakt. De man is in hechtenis. Te Steenwijk is een touwslagerij uitgebrand. Drie jongens maakten zich te Schiedam schuldig aan het lichten eener toonbanklade. Zij werden aan het station aangehouden, juist toen zij naar Rotter dam wilden gaan om daar de gestolen 8 gulden te verteren. Aan de Baangracht te Amsterdam is een meisje al spelende in het water gevallen en verdronken. De hulponderwijzer v. S. te Noordeloos heeft een pistoolschot gelost op de dochter van zekeren B. aldaar. Hij trof haar niet. Minnenijd noemt men als de oorzaak. De dader is voortvluchtig. Te Bolsward heeft een zoon zijn vader met een bijl een slag op het hoofd gegeven en hem boven het oor een ernstige wonde toegebracht. Een twist over eenige door den zoon voor drank verkochte kleedingstukken, was de aanleiding. Onder Tilburg zijn drie jongens bij het zandgraven door een massa aarde begraven geworden. De oudste moest het met den dood bekoopen. Op de Geldersch-Overij- selsche locaalspoor is een man uit Haaksbergen overreden. De machinist bemerkte niets van het ongeval. De man werd met afgereden beenen aan den weg gevonden. Eenige uren later overleed hij. Aan boord van de „Schiedam7', welk stoom schip uit Amsterdam naar Amerika vertrok, zijn twee personen aangehouden, die zich te Rotter dam aan diefstal hadden schuldig gemaakt. In de Leeghwaterstraat te Amsterdam viel een meisje van den machinist Y. van de trappen ha- rer woning. Het kind kwam ongelukkigerwijze op haar hoofdje terecht en was eenige oogenblikken daarna een lijk. Bij den Uitgever L. J. VEERMAN te Heusden is verschenen en verder bij alle Boekhandelaars verkrijgbaar gesteld zooals die bij Algemeene Wet en bij Pro vinciale Verordeningen zijn verboden of toegestaanmet aanschouwelijke voorstel ling omtrent samenstelling en gebruik. Prijsingenaaid 0.50. Gebonden in stempelband f 0-75. Dit werkje, dat in zakformaat is uitge geven, is niet alleen onmisbaar voor de Rijks- en Gemeente-Politie, maar ook voor visschers en eigenaren van vischwater zeer aan te bevelen. Vereeniging van Gistfabrikanten. Bekroond met de Zilveren Medaille pp de Wereld-Tentoonstelling Amsterd. 1883, LEVEREN UITSLUITEND in alle hoeveelheden, tot de laagste prijzen. bezorgt de plaatsing van Advertentiën 'sGRAYENHAGE, 18 Maart 1886. Eindelijk geeft Maart ons eens een zomerschen dag. 't Werd tijd. Allerwege hoorde men klachten over den laugdurigen en strengen winter. Meu wil wel eens beweren dat al wat de natuur geeft, ergens goed voor is. Ik wil het gaarne gelooven, maar weet toch niet waar of nu zoo'n langen nawinter voor moet dienen. Wanneer het in De cember koud is en de aarde hard bevrozen, dan is dit naar men zegt goed voor den grond, omdat dan al het ongedierte sterft en de aarde van vewl vnile stoffen wordt gezuiverd. Maar of de in deze lentemaand heerschende strenge koude daar nu nog wel nuttig voor is, durf ik, hoewel volbloed stede ling zijnde, en bijna geen kennis van landbouw kunde bezittende, toch sterk betwijfelen. Ik zou integendeel denken dat deze vinnige koude zeer nadeelig voor den plantengr oei i3. .Anders is een strenge winter nog eens een goede gelegenheid voor de bij ons vermaarde èchaatsen- rijderskunst. Jaren achtereen is er geklaagd dat er in Holland bijna geen gelegenheid bestond om die liefhebberij te beoefenen, omdat de winters te zacht waren. Bij de laatste schaatsenrijders-wedstrijd, waarbij de Friezen hebben ondervonden dat er meesters boven meesters zijn, werd o. a. over het gebrek aan oefening geklaagd, ea den ongunstigen uitslag voor een deel daaraan toegeschreven. Nu heeft men geen zachten maar integendeel een zeer harden winter, maar met het ijsvermaak wil het toch nog niet vlotten. De nieuwsbladen maken bijna geen melding van uitgeschreven wedstrijden en in de Residentie ziet men bijna geen ijs in de gewone stadsgrachten. Schaatsenrijden ziet men hier alleen op verdronken landen, op zoogenaamd veldijs, en de ijsclub kan hare tenten wel wegbreken, want van rijden onder het genot van een marschje of polka, zal wel niet veel meer komen. Het is maar jammer dat onze burgervader, die over het algemeen nog al voor de belangen der burgerij zorgt en ook voor hare genoegens, niet heeft kunnen goedvinden om het ijs in de zooge naamde Hofvijver, d. i. de vijver die zich achter de gebouwen van het Binnenhof bevindt, te sparen. Rondom wordt dit ijs stuk gehakt en daardoor een der prachtigste schaatsenbanen, die men zich denken kan, in het midden der stad voor het gebruik on geschikt gemaakt. Vroeger maakten duizenden van deze schoone gelegenheid druk gebruik, en op de uren waarop anderen daarvan weinig of geen gebruik konden maken, vermaakte de rijke Haagsche jongeling schap zich daar met de schaatsenrijderskunst. Het was eon schoon gezicht, die fraai aangekleede dames en heeren daar te zien rijden, maar helaas thans voorbij. Wil men in onze goede Hofstad eens schaatsen zien rijden, dan moet men eerst een uurtje loopen, om ver van de stad de Hagenaars zich te zien behelpen op een ongelukkig baantje. Het ziet er met de andere winter-vermaken voor een burgerman hier niet veel beter uit. Komedie en opera zijn dunr en de laatste nog niet eens bjjzonder goed. Concerten zijn er met de vleet, maar öf zij zijn ook te dunr of men krijgt een massa klassieke muziek te verduwen, waar ieder een maar niet tegen kan. Maar goede concerten, waar men populaire muziek hoort voor niet te veel geld, heeft men hier 's winters niet. Vooral in een stad als onze Residentie, waar men dos zomers veel goede muziek bijna voor niets ge nieten kan, valt het totale gemis aan muziek des winters den burgers erg af. Sommige eigenaars van inrichtingen tot ver maak hebben getracht daarin te voorzien door in zoogenaamde wintertuinen concerten te geven, die voor een matig entrée voor iedereen toegankelijk waren, maar de verwoede concurrentie die deze bet laatst met elkander zijn gaan voeren, is En toch bestaat er in de Residen tie behoefte aan eene inrichting waar men degelijke muziek voor een matigen prijs kan hooren. De maatsdaappij dia bet gebouw van Kunsten en Wetenschappen ex ploiteert is voor de bereiking van dat doel als 't ware aangewezen. Het eenige vermaak dat die maatschappij aan do Haagsche burgers biedt, is een reeks voorstellingen gedurende de kermis, en dan ééns in den winter tegen Vastenavondlijd een bal masqué. De eerste maal dat zoodanig bal werd gegeven, was alles even prachtig en er was maar één roep over den goeden uitslag; ook het daarop volgende jaar was alles nog goed, maar daarna is langzamerhand ook hier achteruitgang waar te nemen. Het voor eenige dagen gegeven bal was van dien aard dat spoedige staking van die vermakelijkheid niet lang achterwege kan blij ven. Niet alleen dat de versiering der zaal, een hoofdvereischte bij dergelijke gelegenheden, veel te wenschen overliet, maar ook het gehalte van som mige costumes was van dien aard, dat fatsoenlijke burgers zich wel eenige malen zullen bedenken, voor zij er wéér heengaan. Waar de Directie toch dames toelaat, die bijna halfnaakt, zijn, is het niet de plaats voor andere fatsoenlijke vrouwen. Beter dan voort te gaan met het organiseereu van dergelijke bals, deed naar m. i. de Directie van het gebouw dat gewijd heet aan Kunsten en Wetenschappen, wanneer zij door het geven van goede concerten de smaak voor de edele toonkunst ook onder de minder gegoede klasse hielp bevorderen. De Directie kan bijv. aan het geen in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam op dat gebied wordt gedaan een lesje nemen. Hopen we dat het een volgende winter beter is, X. t Heusden, van 1522 Maart. Geboren: Gerardus, z. van W. Hexspoor en A. M. Moonen; Befje, d. van H. de Wolff en S. van der Sluis; Albertus Arnoldus, z. van P. de Bree en C. van Hilvoort; Johannes, z. van T. Boeren en C. Verhoeven; Maria Josepha, d. van A. Hexspoor en M. Dankers. Overleden: M. B. A. de Wilt, d. 19 d. J. M. C. Weijgers, wed.; B. H. Frackers, 74 j. °P oorzaak dat ook dit geuoegen voortgeduurd. niet lang heeft Nedeel. Herv. Gemeente. Bedankt voor Besoijen, ds. J. Ossewaarde te Geuderen. f DALEM. Uit nog niet lang geleden met veel zorg verrichte proeven is gebleken, dat zonder eenige bijvoeging of bedekking bewaarde stalmest zeer aanmerkelijk verlies oplevert, wel tot een derde van de oorspronkelijk aanwezige hoeveelheid. En daar het thans vooral zaak is op de dubbeltjes te passen, zij het voor de zooveelste maal den land bouwers op het hart gedrukt toch in de eerste en voornaamste plaats te bewaren en te houden wat zij hebben, dus aan hun mest meer zorg te be steden, en dien tomergen bijv. met kainit of steeds met eene goede laag aarde bedekt te houden. ZALTBOMMEL7Ï9~Maart. Op de Dinsdag jl. alhier gehouden vergadering der Geldersche Maat schappij van Landbouw, is besloten tot veredeling en verbetering van het varkonsras, een Poland China boer aan te schaffen, welk ras ingevolge do door den Voorzitter gogeven inlichtingen als het meest geschikte voor den Landbouwer werd aanbevolen. Het plan tot aanschaffing van dorpsstieren van edel ras, moest wegens te weinig medewerking van den kanc der polderbesturen, daar alleen Bommel en Driel er hunne goedkeuring aan hadden ge schonken, worden prijs gegeven. BAARDWIJK. Een landbouwer uit de gemeente Drongelen c. a. met zijne eenige rijpe kalfdragende koe van do Waalwijksche markt huiswaarts keerende, ontwaarde, in den Baardwjjkschen polder zijnde, dat het beest weigerde hem verder te volgen na nog eenige passen heen en weder gegaan te zijn viel ze plotseling neder, zoodat hij onder het dier geraakte en met moeite zich overeind wist te helpen. Na eenige stuiptrekkingen volgde den dood der koe. Door den plaatsvervangenden districts-veearts onderzocht zijnde, verklaarde deze dat de dood een gevolg was van miltvuur. In overleg met deu burgemeester is het dier door verbranding ontsmet en daarna begraven, terwijl het bij de wet voorgeschreven kenteeken werd geplaatst. Menheer van de Krant;. Ik bin maor unnen lompen miens en hè nog nooit un stukske in de krant gezetmaor nou hè 'k iets, dè 'k is gerre aon andere miensen wou loateu lézen. Ge mot dan weten dè hier un aonbestejing is ge wist van den polder van Hesbeu, van wegens de uitwaotering. Dè kerrewaike is aongenomen deur Toon Baks en Henderik Verdoorn, allebei wegt- werkers van de provinciale wegt. Ze dejen ut veur 't minste en de aonbestejers h&'n gelyk dè z' ut ook aau hun gunden. Maor nou zè 'k maor, dè uu ander dè nooit veur diejen prijs kan doenwant 't is voor hullie un ekstra akkevietje dè ze boven dur vast wèèkgeld kunnen meenèmen. En nou zè 'k maor da die lui nie mosteu maggen meedingen en wa zegde gij Oeweu vrind, B. (Munne vollen naom zot ik er nie onder, daor hè niemand niks mee nödig.) Nijmegen, 16 Maart 1886. Geachte Redactie Bij dezen veroorloven wij ons U, ook namens eenige andere menschenvrienden, die zich het lot der arme Cathariua Bekkers aantrekken, de volgende bizonderheden over genoemde heldin mede te deelen, in de stille hoop, dat u termen znlt vinden deze in uw geacht blad op te nemen. U bij voorbaat onzen dank betuigende teekenen wij met hoogachting Het Comité. Op verzoek van eenige belangstellenden, die gaarne om trent de bijzonderheden wenschten ingelicht te zijn, hoe de oud-strijdster Catharina Bekkers aan de gevechten in Belgic heeft deelgenomen, diene het volgende, dat wij ten deele uit haar eigen mond en ten deele door nadere toelichtingen van enkelen harer tijdgenooten vernomen hebben. Na het uitbreken der Belgische onlusten in 1830 was de bevolking van Nijmegen terecht of ten onrechte door de Re geering verdacht van de toenmalige muiters niet zoo sterk af- keerig te zijn als men oirbaar achtte. Daarom en ook ten deele, omdat de tegenpartij zelfs de Geldersche grenzen uit de richting van Mook genaderd was, waren er vóór Nijmegen een aantal kanonneerbooten gestationeerd om mogelijke on lusten aldaar te onderdrukken, en bij overrompeling den over tocht over de Waal en het doordringen in de Betuwe te ver hinderen. Een dezer booten, de no. 22, telde onder hare bemanning een bottelier, die op het hart van onze toen 27-jarige schoon s een diepen indruk gemaakt had, die zoo sterk was, dat zij dez s kanonneerboot, na hare verplaatsing naar Amsterdam, volgd en aldaar door den toenmaligen commandant, luitenant te zee, Lochtman van Koningsveld, als wasehvrouw aan boord wer< aangenomen. Intusschen kreeg de no. 22 met tal van andere kanonneer booten bevel naar de Schelde te stevenen en onze waschvrouv ging aldus derwaarts mede. Nu wilde echter het geval, da verreweg het meerendeel der bemanning dezer booten, te reede van Antwerpen aangekomen zijnde, werd gerequireeri om de bezetting der Antwerpensehe Citadel te versterken zoodat, toen het bombardement der Citadel in vollen gan was en de no. 22 met hare confraters als représaille de sta' beschoten, het vijandelijk vuur de bemanning der no. 22 zoo danig had gedund, dat slechts een 4-tal weerbare mannei i overgebleven waren. Onder de gekwetsten behoorde ook d i bottelier, dien men een arm had weggeschoten. Toen, t midden vaa het vuur des vijands, nam Catharina Bekker het kloeke besluit de kleeding vaa den gesneuvelden kajuits joDgen aan te trekken en op het dek het geschut te helpei bedienen, waartoe zij zich herhaaldelijk over de verschansinj der kanonneerboot buigen moest om met den wisscher di stukken schoon te vegen, terwijl 's vijands lood haar elk oo genblik met dood en verderf dreigde. Het geluk wilde echter dat zij ongedeerd bleef en na den afloop met groote plechtig heid werd geprezen, terwijl haar alle mogelijke belooning wer toegezegd. Het ging onze heldin evenwel later niet naar den vleesch en, na nog vervolgens gedurende een aantal jaren als marke tentster bij de artillerie in een niet al te gelukkig huwelij] aan de Belgische grenzen met het leger te hebben rondge zworven, ging zij na den vrede weêr in het burgerlijke leve over. Op haren ouden dag geraakte zij in diepste armoedi en moest zij hulpeloos en verlaten geruimen tijd een leve lijden zoo ellendig, dat menig dierenvriend voor zijne b schermelingen een dergelijk laven niet zoude wenschen. Van den een naar den ander verstooten, geraakte de oud vrouw in slecht gezelschap en «waar men meê verkeert, daa! wordt men meê geëerd" men scheerde haar met hare hospita'j over een kam. Door de zorgen van een paar menschenvrienden is dit n anders geworden. Zij bewoont nu een zindelijk vertrek en hee eene behoorlijke oppassing. De tot hare ondersteuning gi vormde commissie is voornemens van de ingekomen gelde' en hetgeen zij verder voor haar zal trachten te doen, een w kelijksch kostgeld te betalen en zich herhaaldelijk persoonlij te overtuigen, dat de ondersteuning ook doel treft. Dat de in te komen bijdragen der commissie dit voor ooge gestelde doel zullen mogelijk maken, is hare innige wensc en daarom veroorlooft zij zich de arme vrouw nogmaals i elks welwillendheid aan te bevelen. Nijmegen, 13 Maart 1886. De Commissie, S. NETTO, President. J. G. KOBUS, Penningmeester. P. J. GERRITZEN, Secretaris. f 's-BOSCH, 30 April. Het voortzetten der vei betering van het kanaal de Dieze. Ram. 50,00( Aanwijzing 24 April. (227 f 's-HAGE, 28 April. De uitvoering van graaf en baggerwerk en de aanleg van eenige rivierwei ken op het bovendeel der Nieuwe Merwede, tns scben de kilometerraaien 105 en 108 onder dij gemeente Werkendam. Raming 41,800. Aam 21 April. (228 t 's-HAGE, 28 April. Het uitvoeren van herstel lingen en vernieuwingen aan de Rijksrivierwerke| in de Noord, de Oude Maas, het Mallegat, de Dordf sche Kil en het Spui, behoorende tot de werken de| Dordtsche waterwegen, met het onderhoud didl werken van 1 Juli 1886 tot en met 30 Juni 188|i Ram. 26,000. Aanwijzing 21 April. Bij de te Leeuwarden gehouden aanbesteding van het verbeteren en kanaliseren der rivier Tjonger, was de minste inschrijver voor perceel T. Volker te Dordrecht, voor 25,850. Men schrijft uit Dordrecht Do vorige week had op de markt te Doesburj het volgende komische voorval plaats. Zeke Swaab uit Rotterdam, die ook geregeld de wee$ markt alhier bezoekt, was bezig Goldenberger kefi^ tingen uit te venten en prees deze aan als eef uitstekend middel tegen rhumatiek, hoofdpijn, tancL pijn enz., toen een man erg steunend op een krof? bij hem heil kwam zoeken voor »zien rimmeti^ kerig been.* Swaab bestreek het been met eeö zijner miracnlense kettingen en zietl oogenhlikköf lijk was het been genezenhij wierp jubelen^ zijn staf over de straatsteenen en was onuitputtelijk in loftuitingen aan het adres van zijnen weldoene§. Jammer dat de politie, wie hot wonder-bedrog oo|t al ter oore was gekomen, zeker van oordeel dèt dergelijke vortooningen te rangschikken zijn ondèy overtredingen der wet op de uitoefening der ge neeskunde, den verkooper van een zoo heilzaaqj werkend kettingje belette de goé gemeente verd van haar rhumatiek en geld af te helpen. De laatste tanden. »Leerares.« Welke zï de laatste tanden, die de mensch krijgt. »Een der leerlingen.* De valsche. Pessimistisch. Papa, waarom begeleidt mi eigenlijk iemand, die ons een bezoek heeft gebracb|, tot de deur. Om zich te overtuigen, mijn zoon, dat hij o< werkelijk vertrekt. »Wat zeg je er van, Mie, daar is non c man van Kee van de trappen gevallen en heit z'n ne gebroken Jongens, jongens! wat je daar zegt....! I heit er ook al lang slecht uitgezien.* Het is slecht, zich over zijn armoede te schame|, maar veel erger is het nog, wettige middelen oj het te verbeteren ongebruikt te laten. Curiosa uit veldwachters processen-verbaal »Wij vonden op den verdachte niets verdach dan een stuk brood. »De door ons in beslag genomen kippi zijn het eigendom van de vrouw en van den maj», zijnde 2 jaar ond en van het laatste broedsel, f »Wij steldeu ons verdekt op een brng om zien, doch zagen niets.* fli f HEUSDEN, 20 Maart. Boter 0.62 a 0.$5 per stuk van 6 ons. Eieren 372 cent. 's HERTOGENBOSCH," 22 Maart. Op de heden (Maandag) gehouden markt v$« vette kalveren waren aangevoerd 120 stuks. De prijs was le kwal. van 0.50 tot 0.54; 2e kwal. van 0.46 lot 0.50; 3o kwal. van 0.42 tot 0.46 per kilogram. Het aangevoerde werd aan boven geuoteorde prijzen vlug verkocht. De prijs der boter was 1.10 1.30. De ondergeteekende heeft de eer het getierde publiek van Heus den en Omstreken te berich ten, dat hij zich alhier gevestigd heeft als EN In het bezit van de nieuwste modellen en van eene rnime collectie stalen, vertrouwt hij aan alle gestelde eischen geheel te kannen voldoen. Woonachtig op het bovenhuis van don Hear J. SPIERENBORGH, Botermarkt, zal het hem hoogst aangenaam zjjn door zijne begunstigers al daar te worden ontboden of te worden bezocht. Hoogachtend heeft hij de eer te zijn, - Uwe Dienstwillige Dienaar, H e n s d e n 17 Maart 1886. Wordt tevens zoo spoedig mogelyk een LEERLING gevraagd. te D n s s e nzal aldaar, ten herberge van de Kin deren J. DE WIT, op telken dage des voorm. 10 ure, in het openbaar in het Noordeveld, in 6 koopen. Bij den Uitgever dezes zijn to bekomen1 Uitgegeven door Mr. J. VAN LENNEP, groot 180 bladzijden, Verzamold en uitgegeven onder toezicht van C. P. TIELE, groot 240 bladzijden, en in alle andere bladen van Nederlandttjnt Koloniën en het Buitenland. llooge korting bij veelvuldige plaatsingen of eenigszins belangrijke orders.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3