Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND."^"" BEKENDMAKING. BINNENLAND. niet, ze wisten met welke eigenaardige per soonlijkheid ze te doen hadden. Verhuist is als directeur niet wat men noemt een lief man. Hij is een Boanerges, een zoon des donders. Desniettemin is hij een der weinigen, die met den dirigeerstok in de hand, als een vorst regeert over zijn zingend of spelend volk. Hij bezielt zijn zangers en 't publiek gevoelt dat daar voor hen niet staat een orkest en een directeur, aldus twee zelf standigheden, maar een onverbreekbaar ge heel. En trots den last van 70 goed be stede jaren is hij nog een even koninklijke verschijning voor den lessenaar als twintig jaar geleden. 't Was ons doel niet een levensbeschrij ving van Verhulst te leveren. Men kan die vinden in de //Mannen v. beteekenis." Ons doel was alleenlijk met een enkel woord dezen man van beteekenis te gedenken. Op Verhulst kunnen we trotsch zijn. De geni ale Schumann noemde hem ein en g a n z ungewöhn lichen Hollander en wij kunnen hem dat nazeggen. Zijn liederen voor den zang zijn bemind bij het zingende Nederland. Verhuist eischt veel van zijn zangers, dat getuigt vooral zijn liederenschat voor kinderkoren. Deze munten uit door schoonheden maar ook door technische moeielijkheden, en de laat- sten staan zoozeer de eersten in den weg dat men op kinderuitvoeringen slechts zel den een lied van Verhulst te hooren krijgt. Doch moeilijk of niet, elk lied van Ver hulst draagt bijzondere kenmerken, die men alleen bij hem vindt. Zijn compositiën zijn als 't ware door hem gestempeld en ook al droegen ze zijn naam niet, men zou ze onder andere voorgedragene terstond als van Verhulst herkennen. Men kan een goed aanvoerder van zan gers zijn, zonder als componist verdiensten te hebben men kan ook een geroutineerd toondichter zijn zonder eenige bekwaamheid te toonen als directeur, maar in Verhulst zijn beide persoonlijkheden tot één geheel vereenigd. Verhulst heeft verklaard nog lang te moe ten leven, zal hij eenigszins kunnen ver goeden al 't goede, hem op zijn 70sten verjaardag geschonken. We hopen dat hem nog eenige jaren levens zullen geschonken worden om, 't zij dan in bedrijvige, 't zij in rustigo rust de muzikale ontwikkeling zijner bewonderende landgenooten te volgen. ontving hom onder aan het bordes. Nadat hij de dames verwelkomd en de heeren begroet had, ge leidde hij mevrouw Mulalin naar boven. Do anderen volgden. Tarajewilsch verbleekte, toen hij Dragomira voor zich zag een beangstigend vermoeden maakte zich van hem meester en liet hem niet weder met rust. Nadat den nieuwe gasten hunne kamers aangewezen waren, verzamelden allen zich in den salon, om thee te drinken en een weinig te praten. Soltyk hield zich met opzet op een' afstand van Dragomira zij had hem bij hare aankomst in het voorbijgaan toe gefluisterd, dat dit de beste gedragslijn was, die hij te volgen had. Het trok niemands aandacht bizonder, dat hij in plaats van met haar, zich met llenryka onderhield en evenmin werd opgemerkt, dat deze hem een briefje in de hand stopte. Onder het souper wist hij een voorwendsel te vinden, om voor een oogenblik de eetzaal te verlaten en te lezen, wat Dragomira hem te melden had. Het briefje bevatte de volgende regels »Ik moet u spreken, heden nog en wei in het diepste geheim. Ziet gij daar kans op?® Soltyk dacht oen oogenblik na, toen riep hij den slotvoogd en gelastte hem, mevrouw Mulatin en hare dochter in alle stilte andere kamers aan te wijzen. Nadat dit geschied was, schreef hij aan Dragomira, keerde aan tafel terug en stak llenryka het briefje voorzichtig onder het servet door toe. Toen de gasten weder in den salon terugkeerden, trad llenryka een oogenblik met Dragomira in eene vensternis terzijde en drukte haar het papier in de hand. Mevrouw Mulatin stelde voor, om, met oug op de vermoeienissen van dc jachtpartij, die hun den vol genden dag wachtte, vroegtijdig ter rust te gaan. Aden gaven hunne instemming te kennen en men scheidde van elkander met dc beste wenschen voor den nacht. Op hare kamer aangekomen, bracht Dragomira hare moeder op de hoogte van den stand van zaken. De laatste begaf zich daarop naar hare eigene slaap kamer en Dragomira sloot de hare af. Ook het tusschen de beide vertrekken gelegen zitkamertje sloot zij. Nauwelijks was zij alleen, of er werd zacht geklopt. «Wie is daar?« vroeg Dragomira.' Ik, llenryka. <1 Dragomira opende de deur. Henryka trad binnen en draaide den sleutel in het slot om. »Ik kom u ontkleeden. «Ik zal nog wat opblijven. Ik verwacht Soltyk.® «Moet ik weer heengaan?® «Ik zal het u gemakkelijk maken,zeide Drago mira, gij kunt mij helpen en dan in het vertrek hier naast blijven. Henryka hielp haar bij het afleggen van hare flu- weelen robe, bij het aantrekken van hare zijden ka merjapon en van haar pelsjakje en schoof haar in knielende houding de pantoffels aan de voeten. Intusschen was het donker en stil geworden op het kasteel. Opeens liet zich weder een zacht geklop vernemen, dat ditmaal van richter de gebeeldhouwde wanden der kamer scheen te komen. Dragomira bracht haren vinger aan de lippen, llenryka verwijderde zich. Toen drukte Dragomira op eene verborgene knop, welke Soltyk haar in zijn briefje had aangeduid, eene geheime deur sprong open en de Graaf stond voor haar. «Mag ik binnenkomen?® «Zeker.® Hij trad binnen en sloot de deur achter zich toe. «Wat hebt gij mij te zeggen?® met die woorden begon hij. Dragomira zette zich tegenover hem hij den haard neder. «Gij hebt mij lief, niet waar,® zoo ving zij aan, «en wilt alles op het spel zetten om mijne hand te verwerven?® «Ja. «Welnu, ik geef u mijne hand er op, dat uwe hoop verwezenlijkt zal worden mits gij mij be wijst dat gij een man zijt, zooals ik eene vrouw, mits gij mij overtuigt dat niets u afschrikt wanneer het een verheven en heilig doel geldt.® bik zal u het verlangde bewijs leveren,® zeide Soltyk, «en zijt gij dan de mijne?® «Ja. «Wat verlangt gij dan van mij?® «Ik heb de stelligste bewijzen verkregen dat Ta rajewilsch handelt uit naam van uwe familie en van de orde derdweepers,® gaf zij ten antwoord; «men zal alles in liet werk stellen om eene scheiding tus schen ons te bewerken en u aan Anitta uit te hu wen. Gelukt dit niet, dan zal men zijne toevlucht tot het uiterste nemen. Men zal u hij gerechtelijk vonnis onder curateele laten stellen.® «Onmogelijk.® «Geloof mij, het is de waarheid. En legt gij dan nog het hoofd niet in den schoot, daai zal men u krank- zinnig verklaren en u in een dolhuis opsluiten.® Soltyk sprong toornig op. «Maar dat is een dui velachtig plan!® riep hij uit. «Wij moeten de uitvoering trachten te voorko men,® vervolgde Dragomira, «in mij hebt gij eene trouwe en onversaagde bondgenoote. Wij moeten handelend optreden en uwe vijanden onschadelijk ma ken.® «O, gij zijt mijn goede engel!® stamelde Soltyk, zonk voor haar op zijne knieën en bedekte hare han den met kussen. (Wordt vervolgd.) Du treurige gebeurtenissen in België zijn als eene donderbui plotseling over het beschaafd Europa ge komen. Men had wel eens gehoord van werksta kingen in Amerika, waarbij do werkstakers balda dig handelden, maar op het vasteland van Europa was dit nog niet voorgekomen, buiten deParijscho Commune, die ook ontstond meer door politieke dan door oeconomiscbe drangredenen. Veel nieuws kunnen wij ovor het iu België, vooral om Charleroi gebeurde, niet mededeelen na al wat onze dagbladen daarover reeds hebben gegeven. Dit echter moeten wjj wel in het licht stellen: er kan hier geen sprake zijn van werkstaking alleen. De mijnwerkers verdienen van 75 cent tot 1.75 per dag en werken slechts 4 of 5 dagen per week om- dat er geen vraag genoeg is. Schitterend is hun lot dns niet en dat zij de bijl nederleggen, om op die manier tot hooger loon Ie dwingen, dat zon meu dus kunnen begrijpen, hoewel de mijn-directeuren vorklaren dat het niet mogelijk is, daar door de mededinging der Duitsehe en Franscho mijnen de kolen tot ongehoord lagen prijs moeten geleverd worden. De mijnwerkers daarentegen houden vol dat de administratie te weelderig is. Wie gelijk heeft valt op een afstand Diet te be- oordeelen, maar al zou eene algemeeno werkstaking te verklaren zijn, niet in het minst staat daarmede in verband het plnnderen en brandon van fabrieken en kasleelen. Dit heeft niets meer van eene werk staking, dit is zelfs geen oproer meer, het is de uit de geschiedenis bekende jacquerie, met deszelfs woede dezelfde wanorde, dezelfde blinde haaL die niet alleen de bezittingen der rijken vernietigt maar met eeu de bronnen van bestaan. Tegen znlk eeu anarchistische waanzin moet het gezag optreden met verpletterende kracht. Vastberaden moet het de oproerlingen dwingen. Dit is zeker in den tegenwoordigeu tijd met de vreeselijke vuurwapens ook tegen de grootste over macht mogelijk. Maar er is één bezwaar. Tegen gewapende oproermakers, brandstichters en moor denaars zal elk officier zonder sidderen laten vuren, maar anders gaat het er uitzien als men komt te slaan tegenover eeno menigte weerlooze vronwen en kinderen. En dat geschiedt natuurlijk als zulk eene beweging wat lang duurt. Het krachtig op treden vau Generaal Vau der Smissen zal, hopen wij, aan dezen auarckistischen waanzin spoedig een einde maken. Toch verdient het strenge af keuring dat de Belgische Regeering, na de gebeur tenissen te Luik, niet voor eeno spoedige bezetting der mijndistricten door de militaire macht heeft gezorgd. De ministeriëele crisis in Engeland is geëindigd zooals was te verwachten. Chamberlain en Tre- velyan, zich niet kunnende vereenigen met Glad stone's Tersche politiek, zijn afgetreden. Hunne plaatsen zijn ingenomen door de heoren Stansfeld en lord Dalhousie. Stansfeld was van 1868 tot 1874 reeds lid van een kabinet-Gladstone, doch wij betwijfelen of zijn optreden thans gelukkig is. De heer Stansfeld toch behoort onder de ijveraars voor aanstekelijke ziekten, dat wil zeggen, hij doet mee aan den strijd tegen wetten tegen die ziekten. Men zal nu moeten afwachten hoe de nieuwe Iersche wetgeving, door Gladstone voor te stellen, er wel zal uitzien. De Duitsehe Rijksdag heeft zichzelf overtroffen. Met 181 tegen 3, zegge 3 stemmen, heeft hij ver worpen een wetsontwerp waarop Bismarck hart en ziel had gezet: het braudewijnmonopolie. Bismarck toch begint in te zien dat de druk der belastingeu, dank zij Dnitschlands ontzachlijke legermacht, al te zwaar wordt. Bismarck zelf vei-- klaarde in den Rijksdag dat elk jaar in Pruisen D/g millioen inboedels door de deurwaarders der belastingen moeten verkocht worden. Het Rijk moet dus aan geld op andere manier zien te komen, en nu schijnt Bismarck het allergemakkelijkst te vinden, takken van nijverheid tot staatsmonopolie te maken. Dat, de Rijksdag Bismarck op dien weg niet wilde volgen is een bewjjs van onafhankelijkheid, dat men te meer moet waardeeren omdat Bismarck de ijsselijkste voorspellingen deed van hetgeen er gebeuren zon, als het brandewijnmonopolie werd verworpen. Het Duitsehe Rijk zon neervallen en het moest toch sterk worden, want oen sociale slorm evenals voor 100 jaren, de groote omwente- teliug, zou allicht over de grenzen van Frankrijk komen aanbrnisen De goede Duitschers in den Rijksdag keken elk ander verbluft aan. Het was bun bepaald onbe kend dat onze groote Modderman die omwenteling heeft aangekondigd «voor het eind dezer eeuw.® Het gevaar voor een socialen oorlog® van Frank rijk tegen Duitschland is natuurlijk totaal denk beeldig. In Frankrijk plundert men niet als te Londen en in Belgiëmen heeft er geen vast ge organiseerde socialistische partij met een aantal vertegenwoordigers in het parlement. Daarenboven een leger van socialisten is op zichzelf een onding, eone onmogelijkheid. Sociaal-democraten hebben volstrekt geen begrip van tucht en volstrekte ge hoorzaamheid, zooals die de kracht van een leger uitmaken. De soldaten der republiek voor 100 jaron ver dedigden hun vaderland, hnn Frankrijk. Dat is een verschil. Als Bismarck, dit moet men vooral niet vergeten, de overstrooming van Europa door een socialistisch heirleger voorspelt, sterkt hij na tuurlijk de socialisten in hnnnen waan en zoo hebben wij dan het curieuse schouwspel gehad dat de man, die het hoofd en de arm van de reactie partij in Europa is, argumenten gebruikt die do socialisten niet zullen verkonden. Men zou moe ten gaan zeggenBismarck wordt oud De Oostersche qnaestie blijft, in een gevaarlijken toestand. Ondanks al het geschotter der Berlijn- sche pers, dat Bismarck wol eens gauw do boel in orde zou maken door eventjes donker te kijken, gaat Griekenland voort zich ton strijde toe te rus ten, alsof Bismarck niet bestaat. De laatste reserven van het Grieksche leger zijn de vorige week opgeroepen. Hot blad van Bismarck zegt wel dat dit tegen don wil dos koniugs was, maar dat deze gezwicht is voor den dwang van het ministerie, maar dat maakt de zaak nog erger. Dat bewjjst dat het Grieksche kabinet zich sterk gevoelt,. Noch van de internationale vredesvloot, noch van do conferentie te Koustantinopol hoort men meer gewagen. Wij vreezen dat Europa spoedig onaangenaam zal verrast worden in den lente droom. (11 Men berekent dat tot Zondag 30 personen bij de onlusten in België zijn gedood. De ellende moet in Charleroi en omstreken groot zijn, tengevolge vooral der plunderingen en de vernielzucht der werkstakers. In de gevolgen zal de beweging nog treuriger blijken, daar het op bouwen van elke vernielde hoogoven wel 6 maan den eischt, gedurende welk tijdstip de werklieden er zijn gemiddeld 300 bij elke hoogoven broodeloos znllcn wezen. Tnsschen Gilly en Charleroi hebben de werksta kers een stoomtram doen stoppen, onder bedrei ging van anders de machine omver te werpen schier overal zijn de telephonische verbindingen vernield. Eenige militairen van bet 2e regiment Guides te Brussel zijn gevangen geuomen, wegens bet roepen van: «Leve de republiekI® bij bet voorbij trekken van een anarchisten-troep. Vijf kastuelen en twee kloosters zijn door de muitelingen geplunderd en verbrandongerekend de verwoeste fabrieken en mijnbranden is reeds daardoor alleen een millioen schade aangericht. Aan het spoorwegstation is oen groote kist in beslag genomen, die aangegeven was als glaswerk, doch waarin zich revolvers en patronen bevonden, met een grooten voorraad doppen, gevuld met eene ontplofbare stof. De justitie is vau do vondst verwittigd. Wellicht zulllon onze lezers verwonderd zjjn, boe bet mogelijk is dat een oproer zich zoo snel uitbreidt: Men moet echter iu aanmerking nemen dat de provinciën Henegouwen en Lnik verbazend bevolkt zjjn. De arbeiders zijn er opeengehoopt en zeer onontwikkeld, zoodat de krankzinnige stellin gen der anarchisten daar in goede aarde gevallen zijn- Volgens oen bericht uit Plymouth ishotNederl. oorlogschip »Java« gisteren binnengekomen, zwaar beschadigd door eeu aanvaring bij mistig weder in het Kanaal. De aanvaring had plaats even voor middernacht, twaalf mijlen bewesten den vuurto ren van Eddystone. De «Java® heeft een groot gat aan stuurboordzij en heeft haar grooten mast veiloren. Vier der manschappen worden vermist men hoopt dat zij aan boord zijn gesprongen vun het schip waarmede de aanvaring plaats bad. Dit was een viermast-zeilschip; naam onbekend. Na de aanvaring verdween het in den mist. Naar wij vernemen, zal de hoofdingenieur der marine Beeloo naar Plymouth vertrekken om daar een onderzoek naar den toestand der «Java® in te stollen. Graaf Arnherst, een der oudste lords van Enge land, ruim 80 jaren, is overleden. Admiraal Schostakoff, de Russische Minister van Marine, ligt gevaarlijk ziek. De Dnitsche Kroonprinses is ernstig ongesteldzij heeft hevige koovtsen en vreeselijke hoofdpijnen. De weduwe van den Graaf van Chambord heeft een fortuin van vijftig millioen francs nagelaten. Don Carlos en zijn broeder don Alphonso zijn haar universeele erfgenamen. Op 't oogenblik is de speelwoede te Berlijn tot eene gevaarlijke hoogte gestegen. De keizer heeft gepoogd paal en perk aan de ondeugd te stellen, maar op vele wijzen wordt zijn verbod ontdoken. De prins Franz Von Hatzfeldt-Wildenbnrg wordt op 't oogenblik vervolgd tot bet betalen van eene som van 376,000 mark. Reeds moer dan 4 millioen beeft de familie van bovengenoemden vorstelijken persoon ter afdoening zijner speelschulden mooten betalen. In een apotheek te Berlijn zijn de fleschjes en potjes, welke vergift bevatten, op een afzonderlijke schap geplaatst, die met eene batterij en oen wek ker verbonden is. Zoodra de bediende een flescbje van de plank afneemt, wordt op automatische wij ze een contact gevormd, waardoor de electrische schel in beweging komt. Door op deze wijze de aandacht van den bediende of zijn patroon op het medicament ie vestigen, vertrouwt men de vergis singen te knnnen voorkomen, welke soms znlke treurige gevolgen hebben. De patronenfabriek te Presborg heeft onder goedkeuring van het departement van buitenland- sche zaken eene bestelling der Servische re geering, tot het leveren van 10.000.000 scherpe geweerpatronen aangenomen. Meu heeft Ie Kopenhagen eeu groote vlek op de zon ontdekt, welke ook met het bloote oog zichtbaar is. Iu het Noorden van Schotland was de hitte in de vorige week buitengewoon. Te Kirgnssie wees de thermometer 58 graden in de schaduw en 107 in de zon aan. De havens aan de Baltische zee zijn weder geheel vrij van drijfjjs. In de prov. Constantine is ook weer een hevige schok van aard beving gevoeld. Hoeveel moeite men ook beeft gedaan om het geheim te honden, toch is bekend geworden, dat verleden week weder twee personen, een Hon- gaarsch en een Italiaansch edelman, te Monte Carlo, na zich aan de bank te hebben geruïneerd, zelf moord hebben begaan. Bij de publieke verknoping der paarden van den onlangs overleden Amorikaanscben sportsman mr, George L. Lorillard, werd voor 27 paarden 29,800 pond sterling betaald, dus gemiddeld 1104 pond per paard. Den hoogsten prijs bracht de driejarigo «Dewdross® op, namelijk de kapitale som van 5800 pond 69,600). Het stoomschip «Rapidan®, van New-York naar Costa Rica is verongelukt23 personen zijn daarbij verdronken. Men vermoedt, dat het schip waar door de «Oregon® werd aangevaren, de schoener «Charles Morse® is, met kolen van Baltimore naar Boston. Drie brievenmalen van de «Oregon® zijn gered, o. a. die van Spanje naar Mexico. Volgens berichten uit Panama, doorde»Haarl. Ct.« meegedeeld, is de ontvangst welke daar don thans teruggekeerden Heer De Lesseps te beurt viel, zeer warm geweest. Vijfduizend vlaggen van allen landaard waren uitgestoken en het wemelde van opschriften en eerebogen. Een feest-comité had zeshonderd man aan het werk gezet om de straten te versieren. Op de zegebogen las men: «Panama aan den grooten Franscbman. Eer aan het genie van de 19de eeuw. De wereldhandel groet «De Lesseps.® Aan den grooten denker. De beschaafde wereld juicht u toe,® onz. Op transparenten zag men het tafereel van «Columbus® met het ei, «Galilei® mot zijn draaieuden aardbol en wat dies meer zij. Do Heer «Poblo Orosemona® bood den. bezoeker uit naam der stad een adres aan, waarin o. a. gezegd werd, dat zijn werk hot voorkomen onzer planeet zou veranderen en hem zou doen schitteren «aan het uitspansel der onsterfelijkheid Wanneer het werk tot stand was gekomen, zou hij bekroond worden met eene glorie, welke hij alleen in staat was te torsen, enz. Daarop nam de heer De Lesseps plaats in een rijtuig aan het hoofd van een zinnebeeldigen op tocht. Hem volgde de wagen der industrie, waarop eene drukpers, waarmede vliegende blaadjes ter cere van den bezoeker gedrukt werden, welke voorts onder het volk werden verspreid. Achter dezen wagen volgde die van Europa, waarop acht jonge meisjes, voorstellende de groote mogendheden, en een wagen van China, gevolgd door een reeks van rijtuigen met de voornaamste Chineezeu der stad. Des avonds electrische illuminatie. Bij het onthullen van een standbeeld van Co la mbus het woord voerende, sprak de heer De Lesseps® zijn onvoorwaardelijk vertrouwen uit in het welgelukken van het ondernomen werk, en de bisschop van Costa-Rica sprak in denzeifden geest, Burgemeester en Wethouders der Gemeente Housdeu brengen ter konnis van belanghebbenden dat de tweede zitting van den Militieraad, tot het doen van uitspraak omtrent alle iu de eerste zit ting niet afgedane zaken en omtrent hen die ala plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden, zal plaats hebben te 's-Bosch, op Woensdag den 14 April 1886, des voormiddags ten 11 ure, in do gewone lokalen van bet stad huis. Hcusden, den 27 Maart 1886. Burgemeester ou Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, HONCOOP. H. J. VAN EGGELEN. HEUS DEN, 30 Maart. t Voor de a.s. kennis, die weldra invalt, heb ben zich reeds enkele eigenaars van tenten en kra men tot het gemeentebestuur gewend, als: 2 galanterie- en 2. koekkramen, een kraam met ververschingen, een Amerikaansch eendenver- maak (pak de leuning!), een panorama, een Bel gisch Paardenspel, de Schouwburg van Hart en het Theatre de nouveautés et de métamorphose9 van R. Mullens. Het voornaamste ontbreekt echter nog, n.l. de caroussel. Wij hopen voor het jonge volkje dat die ook nog zal komen. fWIJK. In de raadsvergadering van 24 dezer is aan den heer V. van Doveren, onderwijzer te Aalburg, als zoodanig eervol ontslag verleend wegens zijne benoeming te Leiden. De jaarwedde voor den te benoemen onderwijzer werd bepaald op 500, zoodat die verminderd is met 100. Een der raadsleden stelde voor de wedde op 400 te bepalen, hetwelk bij de overige raads leden echter geen ingang mocht vinden. t WAALWIJK. De telegraphist 2e kl. G. Gijzen is van hier verplaatst naar Rotterdam en vervangen door J. L. Pitlo Rz. van Tiel. AALST. In de Maas (aan den Meidijk) onder deze gemeente is tot groote verwondering van den eigenaar in een fuik een zalm gevangen. t VLIJMEN. Als een bijzonderheid kunnen wij mededeelen dat op den stal van B. de Laat al hier een stierkalf is geboren, dat eene zwaarte had van 110 pond. t DE WERKEN, 27 Maart. Uit een alhier ter inzage liggende lijst blijkt dat deze gemeeute telt 401 kinderen tusschen 6 eu 12 jaren, waar van door 61 geen onderwijs wordt genoten. t SLEED WIJK, 27 Maart. Het getal kiezers bedraagt, alhier: voor leden van den Gemeenteraad 133, de 2e Kamer 76, Prov. Staten. 76..

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2