Medelezers gevraagd BEKENDMAKING. VERKOOPEN, 34000Sigaren Ossche Markten. Maasstroom" Joh. L.A.vanLübeek, DONDERDAG 8 APRIL a.s. Woensdag den 14 April 1886, BURGERLIJKE STAND. Piano-, Zang- of Orgellessen van Paarden, Runderen, Varkens, Linnen en Laken te K.lt. Stand- of Marktgeld wordt niet geheven. kerknieuws. gedachten. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. Yerzekering van YEE en PAARDEN tegen schade, wegens sterfte der dieren. Onderlinge Nederlandsche BRANDWAARBORG - MAATSCHAPPIJ ook voor Ylasserijen en Land bouw risico. Yerzekering van YEE tegen brand enz. te Amsterdam en te Rotterdam. De Notaris YERBERNI te Dussen, Op Zaturdag 10 April 1886, 's Morgens 6.30. Houthandel. Stoom Houtzagerij en Schaverij GORINCHEM. Het Algem. Advertentie- Bureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam in deze Courant, ftej aan staan onder redactie van de heerenJ. De Koo en Justus van Maurik Jr. Het hoofdbestuur van den Bond voor algemeen stemrecht heeft besloten een volksbeweging in het leven 1e roepen onder de leuze: naar den Koning. Door dat hoofdbestuur of door een com missie door het hoofdbestuur aan te wijzen, zal namelijk een adres waarbij algemeen stemrecht wordt verzocht ,/met passend vertoon7' aan den Koning worden aangeboden. Voor het in de maand April a.s. te houden examen voor onderwijzer en onderwijzeres, hebben zich in de verschillende provinciën te zamen aan gemeld 595 mannelijke en 261 vrouwelijke kan didaten. Den 1 April herdacht de rijkspostspaarbank het eerste lustrum van haar bestaan. Voor vijf jaren begon zij hare diensten het pu bliek aan te bieden en in dien tijd heeft zij zich buitengewoon ontwikkeld. Gedurende dien tijd zijn ingelegd 1Q1/S millioen gulden, terugbetaald ruim 9Yj millioen, verdeeld over circa één millioen inlagen en 200,000 terugbetalingen. Telde de directie bij den aanvang 6 ambte naren, thans is dit getal 38 en met een man als den heer Armand Sassen aan het hoofd, gaat de instelling eene schoone toekomst tegemoet. De philantropische bedoelingen, die bij de op richting voorzaten, n.l. bevordering van den volksvooruitgang, kan men niet genoeg waardeeren en zij, die den veel bestreden stelregel voorston den: ffde Staat behoort in het algemeen belang te doen wat nuttig is en hij zonder bezwaar kan verrichten", künnen hier tevreden zijn over de uitkomsten. Donderdag hebben de wevers in de fabriek van de hh. Stroink Co. te Enschedé het werk ge staakt, omdat aangekondigd was dat over 14 da gen het weekloon met 5 pCt. zou worden ver minderd. Nadat zij een onderhoud hadden gehad met de patroons werd de vermindering op 2y2 pCt. bepaald, doch het werk bleef gestaakt tot Vrijdagmorgen; toen werd het, op die verlaging van 21/2 pCt., hervat. Intusschen staakten Vrij dag ook de wevers van de firma Scholten Zoon het werk; de loonsverlaging was daar reeds 14 dagen geleden ingegaan; die firma wil van geen verhooging weten; des namiddags werd het ver bod op het houden van samenscholingen afgekon digd en de schutterij des avonds te 6 uur onder de wapens geroepen. Een 24-tal huzaren ontbo den, kwam daar aan en maakte des avonds pa trouilles door de stad. Er was veel volk op de been, maar baldadigheden werden niet gepleegd. Enkele personen werden wegens verzet tegen de bevelen der politie gearresteerd. Zaterdag werd het werk niet hervat. De werkstakers eischen herstel van 't vroegere loon. Al de andere fabrie ken werken, ofschoon de loonsvermindering overal is ingevoerd. De socialist en gewezen ambtenaar Croll, zal in een door den druk openbaar te maken ge schrift behandelen het hem door den minister van binnenl. zaken verleend ontslag en al hetgeen daaraan is voorafgegaan. Te Amersfoort is een 11-jarig meisje gestorven tengevolge van overspanning bij het touwtjesprin gen. De kleine had ruim 550 sprongen achtereen gemaakt. Dit ter waarschuwing! In den nacht tusschen 1 en 2 April zijn te Kerkdriel afgebrand de woningen, bewoond door de wed. Baars en G. Pardoel. Van het huisraad is niets gered kunnen worden. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Een vreeselijke brand heeft het dorp Berg ambacht geteisterd. Hij brak uit in de schuur van K. Oskam en tastte achtereenvolgens 8 woonhuizen met schuren enz. aan, waaronder 2 groote gebouwen aan de overzijde der straat. On der de verbrande gebouwen is ook het postkan toor. Slechts weinig is gered kunnen worden, daar de Zuidwestelijke wind de vlammen aanwak kerde en nagenoeg al de huizen met riet gedekt waren. Op verre na niet alle huizen en inboedels waren tegen brandschade en sommige zeer laag verzekerd. Vijftien huisgezinnen zijn zonder dak. De brandweer, bijgestaan door die van Ammer- stol, kweet zich dapper van hare taak. Slechts met veel inspanning heeft men den verderen voortgang van den brand kunnen stuiten. Nabij het station te Wylre is een 60-jarig man door het schichtig worden van het paard onder zijn kar geraakt en overreden. Hij bleef op de plaats dood. Vrijdagnamiddag te P/4 uur is uit het Spuiwater te Rotterdam opgehaald het lijk van een vrouw, welke sedert vijf weken werd vermist. Het is onder politie-toezicht naar de loods voor drenkelingen overgebracht. Een tapster in de Raamskooi te Amsterdam is door een man, logeerende in de Hasselaarsteeg, die haar kwam bezoeken, bij een twist zoodanig in den neus ge beten, dat zij ter verbinding naar het gasthuis moest gaan. De wildeman is door de politie ge arresteerd en naar het bureau der 2e sectie gebracht. Een dergelijk geval overkwam een huisvader op en Haarlemmerdijk aldaar, die door zijn veelbe- venden zoon iu het been werd gebeten. De va- r werd naar het gasthuis, de knaap naar het litiebureau vervoerd. Te Apeldoorn heeft e bode W. van het Utrechtsch begrafenisfonds Let op uw einde" zich met een scheermes den als afgesneden. Oorzaak onbekend. Uit een der buitensingels te Amsterdam is het ijk van een pasgeboren jongetje opgehaald. Boksum is een landbouwer door een stier ngevallen. Het beest zette zijn horens in de zijns meesters en drukte hem tegen den stal- ur; ofschoon de man spoedig hulp kreeg overleed aan de gevolgen. Zekere D., herbergier te nstergeleen bij Sittart, die bij een vechtpartij zijnen huize zwaar aan het hoofd gewond 1, is waarschijnlijk ten gevolge daarvan over- 1. De justitie van Maastricht doet onderzoek. Aan verschillende schrijvers ontleend. De ondergeteekende betuigt, ook namens de verdere familie, haren dank voor de deelneming, ondervonden bij het overlijden hunner moeder en roept, bij haar vertrek naar Apeldoorn, aan vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel" toe. VICTORINE FRACKERS. in stevige kwaliteit voorradig bij L. VEERMAN. op het Algemeen Handelsblad, u Nieuws van den Dag, Dagblad v. Zuid-Holland en 's-Hage, en de Provinciale Noordbrab. Courant. Adres aan den Boekhandelaar L. Veerman. zal aldaar, ten herberge van de kinderen J. DE WIT, op voormiddags 10 UUr, finaal VERKOOPEN: op 2800. I.21.00 WEILAND-aldaar, ingezet op 2350. en verhoogd tot slechts ƒ2575. en verhoogd tot slechts 2500. MUZIEKONDERWIJZER te GORIN- CHEM, Gasthuisstraat. Dinsdag en Donderdag disponibel heb bende tot het geven van te Werkendam of omstreken, beveelt zich beleefdelijk aan. „De Linger bezorgt de plaatsing van Advertentiën Het Gemeentebestuur van Heusden brengt ter algemeene kennis dat de VOORJAARS- MARKT alhier, vroeger gehouden wordende op den eersten Dinsdag in Maart, in 't vervolg zal plaats hebben DEN TWEEDEN DONDENDAG IN APRIL, alzoo dit jaar op Heusden, den 6 April 1886. Het Gemeentebestuur voornoemd HONCOOP, Burgemeester. H. J. VAN EGGELEN, Secretaris. TE OP t Heusden, van 29 Maart tot 5 April. Geboren: Johanna Catharina Maria Anna, d. v. J. A. v. Bavel en M. v. Schijndel; Johannes Jacobus, z. v. J. J. Heijkans en P. Dukind. Overleden: Johannes de Kort, 4 m. z. Kornelia v. Koijk, 22 j. vr. v. D. Gautier. Kantongerecht te Heusden. Zitting 26 Maart 1886. Veroordeeld wegens overtreding dronkenschap. G. B., te Oudheusden (art. 22) boete 3, subs. 2 dagen; G. M., onbekend (art. 22) b. 2, s. 1 d. J. L. v. E., te Heusden (art. 21) b. ƒ6, s. 3 d. A. v. B., te id. (art. 22), 2 d gevangenisstraf. Jacht en Visscherij. P. den D. en T. M. P., te Werkendam, no. 1 b. 10, s. 2 d. en no. 2 vrijgesproken A. V., te Waalwijk, b. 2 X 20, s. 2 x 3 d.S. V., te Veen, b. 2 x 3, s. 2 x 2 d.A. P., teHerpt, b. ƒ20, s. 3 d. Voerwezon. G. L., te Dassen, b. ƒ1, s. 1 d.M. v. D., te Heusden, b. ƒ3, s. 1 d. Werpen met sneeuwballen. C. H., te Heusden, b. 1, s. 1 d. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: 1 tot predikant te Brakel (cl. Zalt-Bommel,) de heer W. van Esveld, eand. Chr. Gerep. Gemeente. Door de synodale commissie der christ. geref. kerk is een adres aan de Tweede Kamer verzonden, het verzoek inhoudende, het voorstel der regeering omtrent art. 168 der Grondwet te verwerpen, dat artikel zelf te verwijderen en de financieele be trekking tusschen den Staat en sommige in het Rijk bestaande kerkgenootschappen zoodanig te regelen, dat bevoorrechting van het eene kerkge nootschap boven het andere ophoude, door aan geen enkel kerkgenootschap subsidie of restitutie toe te kennen. Het is een wis kenteeken van een goed boek als het u steeds beter bevalt, hoe ouder ge wordt. Gemeenschappelijk lijden verbindt de harten; maar hiervan zijn gebrek en schulden uitgezonderd, die verkoelen het hart. Kleine genoegens verkwikken, als het brood, al tijd, en men eet het zich nimmer tegen; groote vermaken zijn als de suiker, waarvan men spcedig walgt. De herinnering die een vermaak achterlaat is de proef van zijn gehalte. Al is soms het licht van den hemel verdonkerd, de God des hemels is niet weg. 't Is met vele gevaren en bezwaren als met de brandnetelsals men ze flink aanpakt, dan deeren ze niet. Zelfkwelling is de helft van de kwellingen des levens. Het stille huiselijk geluk is het edelste, omdat men het ougestoord smaken kan. Luidruchtig ver maak is een vreemdeling die ons met beleefdheden overstelpt, maar geen vaste huisvriend. Gij zult zelf 't geluk nooit hebben, als gij't niet aan andren gunt. De wonderen die de wetenschap ontdekt, zijn eindeloos van getal en weer met een vermeerderd. Voor de dwaling, dat de aarde het middelpunt van ons zonnestelsel zou zijn, schijnt men slechts eene andere dwaling in de plaats gekregen te hebben, namelijk dat de zon het onbeweeglijk middelpunt van het heelal zou zijn. Reeds lang twijfelde men daar aanthans heeft dr. H. Homann te Berlijn de ontdekking gedaan, gestaafd door verschillendo waarnemingen, dat ons geheele zonnestelsel in be weging is, en wel met de snelheid van 30,000 me ter in ééne seconde, in de richting van zeker punt in het sterrenbeeld Hercules, Te Sheffield stierf den 15en der vorige maand de vrouwelijke dwerg Kato Towsand, die onder den bijnaam van Mevrouw de Markiezin* in een groot deel van Europa bekend was. Toen men Kate, die den leeftijd van zeven-en- twintig jaar heeft bereikt, mededeelde dat alle kans om haar leven te redden verloren was, begon zij als een kind to weenen en maakte haar testa ment, dat in deze bewoordingen was vervatMijne boven- en onderkleedoren zijn zelfs voor de jongste kinderen te klein; opdat echter arme meisjes er plezier van hebben, legateer ik de som van tien pond om daarvoor twintig poppen van mijn groot te te koopen, die met mijne garderobe moeten wor den gekleed en aan de weeshuizen ten geschenke gegeven.* In hartroerende bewoordingen smeekte de Mar kiezin, dat men haar zou beloven dat haar dood kist niet door een man onder den arm zou worden weggedragen, maar dat haar lijk in een lijkkoets grafwaarts zou wordeu gebracht. Mama schreit, omdat haar vader gestorven is kleine Lina klimt op haar schoot, streelt haar wan gen en vleit: »Niot huilen maatje, niet huilen: neem mijn papaatje dan maar; niet huilen hóór!« Professor: »Als men een bevroren mensch vindt, mag men hem niet in een warm bed leggen, maar moet men zijn leden flink met sneeuw wrijven.* Student: »Maar professor, hoe moet men dan des zomers handelen, want dan is er immers geen sneeuw.* t HEUSDEN, 3 April Boter 0.55 k 0.58 per stuk van 6 ons. Eieren 3 en 21/2 cent, 's HERTOGENBOSCH, 5 April. Op de heden (Maandag) gebonden markt van vette kalveren waren aangevoerd ISO stuks. De prijs was 1e kwal. van 0.54 tot 0.56; 2e kwal. van 0.52 tot 0.54; 3e kwal. van 0.50 tot, 0.52 per kilogram. Het aangevoerde werd aan boven genoteorde prijzen vlug verkocht. De prijs der boter was 1.00 1.30. Heusden, 3 April 1886. Schoonmaak! Bij den Ondergeteekende, Hoofd- Agent voor Wijk Omstreken voor de Algemeene Waarborg-Maatschappij van VEE- VERZEKERINGEN, gevestigd te Antwerpen, zijn alle gewenschte inlichtingen te verkrijgen en verzekeringen te sluiten. Is ook te ontbieden aan het adres van den Heer H. K. KONING, ten bnize van den Heer H. van Wijk Adzu. te Wijk. Inlichtingen te bekomen bij H. K. KONING, Agent van bovenge noemde Maatschappij voor Heusden, W 0 u - drichem, Zalt-Bommel Omstreken te W ij k bij Heusden. H. A. C. 95.30 WEILAND, te Dussen, in het Noordeveld, ingezet en ver hoogd tot 1900 1.52.70 WEILAND aldaar, ingezet 2.98.00 WEILAND aldaar, ingezet 1.18.40 BOUWLAND aldaar, inge zet op slechts ƒ1375. 2.35.20 WEILAND aldaar, ingezet des morgens 11 nur, is de Notaris DE GIER voor nemens, ten huize van den Heer H. Mourik, in het Wapen van Amsterdam* te Heusden, voor de Erven Kleinemulder, publiek te OM CONTANT GELD: Zegt het voort. vertrekt 's nachts 2 ure van HEUSDEN. Aankomst te LITHOOIJEN Van LITHOOIJEN na afloop der Markt. en in alle andere bladen van Nederland, zijne Koloniën en het Buitenland. Hooge horting hij veelvuldige plaatsingen of eenigszins belangrijke orders. TRUE JAARMARKT PAARDENMARKT WA AL WIJ K, Donderdag tö April.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3