BUITENLAND. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. slechts te maken dus Zondag op 25 Maart, 1, 8, 15, 22 April, Epacta, 17, dus nieuwe maan 12 Maart en volle maan 27 Maart, de volgende Zondag is 1 April. Dus in 1888 op 1 April Paschen. Het jaar 1888 is een schrikkeljaar, dus heeft het twee Zondagsletters. Het is hier natuurlijk de plaats niet, het waarom uit elkaar te zetten, dit zou voor een couranten-artikel te ingewikkeld en te uitgebreid worden. Wie een lief hebber van rekenen is en geheel op de hoogte wil ko men, koope het boekje, getiteld ,/Paschen- berekening" van Mimi; te Leiden. Wij heb ben het bovenstaande slechts geschreven om te doen uitkomen dat de schijnbaar ongeregelde datums geheel op berekening steunen, waarmede het toeval niets te ma ken heeft. Met wagenvrachten worden voortdurend oude schuttersgeweren naar Luik, Namen en verschil lende andere gemeenteu in Henegouwen verzonden, om er de rustende burgerwacht mee te wapenen. Of dit verstandig is met 't oog op het gehalte de zer sehutterij-reserve en de bestaande gisting, meent de »Indép,« te moeten betwijfelen. Te Hamburg hebben 5000 metselaarsknechts ge dreigd het werk te zullen staken, ingeval hun geene verhooging van dagloon wordt toegestaan. Ook vreest men, dat de timmermaus- en scheepmakers knechts hnn voorbeeld zullen volgen. Prins Hendrik van Prnissen li^t in Thale, in het Harzgebergte, ziek aan de mazelen. De lichtende verf van Dailmain is bekend ge- nSeg. In het panopticum te Kopenhagen is er een zeer eigenaardig gebruik van gemaakt. Men heeft ze gebruikt voor muurschilderingen op groote schaal, en zóó, dat de figuren die men overdag ziet, bjj het donker worden der zaal verdwijnen en plaats maken voor geheel anderen. De Engelsche staatsman W. E. Porster is over leden. Een buitengewoon rijk geestelijke is dezer dagen in het Engelsche graafschap Kent overleden. Het is de Heer A. G. Graystone van Whitstable, die een vermogen van 4 millioen pond sterling of 48,000,000 nalaat. Een enkele vergissing van jaren geleden, komt nu een Parijsch notaris duur te staan. Hij maakte den 14en October 1876 een uiterste wil op, en dagteekende dien bij ongeluk 14 Febr. Dientenge volge werd het testament, toen het ten uitvoer ge legd moest worden, nietig verklaard, want er was ook een tostament van 10 Juli 1876, dat nu, blij kens de dagteekening, als het laatste en eenig gel dige beschouwd moest worden. De som van 800,000 francs ging aan een ander erfgenaam over. Maar nog in eenig ander opzicht van dienst zijn en daar om wil ik u voorloopig verschoonen, voorloopig hoort ge en uit welbegrepen eigenbelang. Versta mij wel Ik dank u.« «Bedank mij niet, ik heb u niets beloofd.» Zij trad kalm en onbewogen maar met de majes teit eener koningin naar buiten en liet hem in de diepste vertwijfeling achter. Eenige oogenblikken later verkondigde het klappen van de zweepen het vertrek van de beide sleden. «En nu staat gij onder mijne bewaking,» sprak Henryka tot Tarajewitsch. »Ik ben voor u verant woordelijk. Overtuig u, dat er geen hulp te wachten is en dat gij als een beest wordt doodgeschoten, zoodra gij eene poging doet om te ontvluchten.» Schier werktuigelijk trad Tarajewitsch naar het venster en zag op het erf twee mannen staan. Welnu dus wilt gij mij gehoorzamen?» vroeg Ibmryka, nog met het pistool in hare hand. ♦Ik heb geen keus.» «Kom dan.» Tarajewitsch wierp zijn mantel af, en daarop geleidde zij hem dwars door het huis naar het vertrek inet het valluik. Zij beval hem, dit te openen en in de diepte af te dalen. Hij gehoor zaamde en zij bereikten het verwulf waar het meisje zelf eenmaal onder gebed en tranen de vuurproef doorstaan had. Zij klopte tegen den muur, eene deur sprong open en zij betraden een tweede ruimte nog kleiner en donkerder dan de eerste. Twee krachtig gebouwde jonge meisjes in hoerendracht, wachtten hier het nieuwe slachtoffer af en monsterden den on gelukkige met onverschillige, gevoellooze blikken. «Boeit hem!» beval Henryka. «Wilt gij mij vermoorden?» kreet Tarajewitsch. Waag het niet u te weer te stellen,snauwde Henryka hem toe, terwijl zij hem haar pistool op de borst zette. Tegelijkertijd greep een der beide meisjes hem in den nek en had het andere hem een' strik om de beenen geslagen en die toegetrokken. Taraje witsch wankelde en viel als een blok op den grond neer met zijn aangezicht ter aarde. Behendig als een roofdier wierp eene van het tweetal zich op hem en na eene worsteling van een oogenblik lag hij aan handen en voeten gebonden aan den muur vastgeketend. «Heb ik u niet verboden, u te verzettenvoegde Henryka hem toe, terwijl zij hem een schop met ha ren voet gaf. Tarajewitsch zweeg. «Tuchtigt hem!» vervolgde zij, tot de meisjes ge wend «en leert hem bidden. Hij heeft zijn gansche leven lang zwaar gezondigd, a De beide meisjes rukten hem de kleederen van het lichaam en namen de roede in de hand, dien zij naast zich onder hare schapenvacht aan den gordel droegen. (Wordt vervolgd). de man, die alleen door do schrijffout van zijn er fenis verstoken bleef, had daarmee geen vrede. Hij bracht de zaak voor het gerecht, en hot Hof van Ronaan heeft nu den notaris tot een schade vergoeding van 800;000 francs veroordeeld. In de staatsbosschen te Chancx (Jura) zijn twee branden uitgebroken. De eene heeft vijf, de an dere vijftien hectaren hout vernield. De telegraafkabel tusschen Port Hamilton en 't vasteland is gebroken. De Poolsche dichter en patriot Bohdan Zaleski is dezer dagen te Villepreux overleden in den ou derdom van 84 jaren. Zelfs in Tunis is thans een inschrijving geo pend voor het Instituut-Pasteur. Uit Helsing- fors zijn drie vrouwen en twee kinderen, onder verdenking van hondsdolheid door 't Finlandsche gouvernement naar Parijs gezonden om door Pas teur te worden behandeld. Piof. Yirchow en dr. Koch komen te Parijs om Pasteurs proeven te volgen; zij zijn daartoe door de Duitsche Regee ring aangezocht. De Abyssinia,een Engelsche mailboot, groot 1126 ton, in 1868 gebonwd en eigendom van de Britsch Indische Stoomvaartmaatschappij, is op Pinda Shoal, 50 mijlen Noordwaarts van Mozam bique, gestrandde lading en 't schip zijn ver loren, maar de opvarenden zijn allen gered. Een bericht uit New-York meldt, dat groote vrees heorscht voor overstroomingen in de Ohio- vallei, wegens het rijzen van do rivieren door de sneeuwstormen. Generaal Guzman Blanco, bij eenparig votum van den Federalen Raad tot president van Venezuela gekozen, heeft het mandaat aangenomen, nadat met eene wijziging in de Constitutie het gezag voor 7 in plaats van 2 jaren hem was opgedragen. De president vertrekt 17 April naar zijn vaderland. t DUSSEN. Deze gemeente denkt eerstdaags getuige te zullen zijn van een gouden feestden 28 dezer zal het 50 jaren geleden zijn dat de echtelieden N. Veger en A. M. de Graaf door den echt aan elkander verbonden werden. Mogen zij dien dag en nog vele na dien met genoegen beleven. t Op 2 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Eerwaardige Heer Van der Heijden, R. C. pastoor, zijn herdersambt binnen deze ge meente aanvaardde. "f DRONGELEN. Het getal kiezers voor ljeden van den gemeenteraad bedraagt 43 en dat 'Voor de verkiezing van leden der Prov. Stalen en der Tweede Kamer 24. t UITWIJK, 6 April. In den tijd van een paar dagen was de openbare school zoo goed als onbevolkt, daar de kinderen op eens lijdende waren aan het zoogenoemde dikoor. Slechts een zestal, wier ooren nog in gaven toestand gebleven waren, bezocht de school. Ook in de naburige gemeenten vertoont zich onder de kinderen de zelfde ziekte. t De weilanden worden over het algemeen duurder verhuurd dan het vorige jaar. Bij de zeer lage prijzen van het fokvee, wordt dit door velen niet van de hand gedaan, van daar meerde re concurrentie bij de verpachtingen. Ook is in deze streek de hoeveelheid weiland gering in ver houding van het aantal veehouders, hoofdzakelijk veroorzaakt zijnde doordien in de laatste jaren veel land tot griendland gemaakt is. t AALBURG. Door stembevoegde manslidma ten zijn alhier met bijna algemeene stemmen herkozen tot Notabelen der Herv. gemeente de heer D. Vos en L. van Wijk. t WOUDRICHEM, 7 April. De elft-visscherij is tegenwoordig aan de orde, ten minste de lust om naar elft te visschen zoowel op de Merwede als op de Waal is daartoe alles in beweging. De elft zelf begint traag aan te komen, waardoor de pnjs nog hoog en 1.28 tot 1.50 blijft. Nu hij echter in aantocht is, kan men met recht vermoeden dat hij zich spoedig in grooten getale zal doen zien en daardoor de prijs zal verlagen. t DALEM. Zondag overleed te Gorinchem, in den ouderdom van 82 jaar, ds. J. Everwijn, in leven emeritus-predikant van Vilren en Dalem. Gedurende ruim 51 jaar (1828—80) was de waar dige overledene in de evangelie-bedieaiing te dezer plaatse, alwaar zijn verscheiden met algemeen leedwezen werd vernomen, werkzaam. t GORINCHEM. Hoewel de mazelen-epide- mie, wat het aantal ziekte-gevallen betrerft, schijnt af te nemen, zijn toch de vorige week weder 2 kinderen aan die ziekte overleden. t In de Andelsche quaestie is door dan Com missaris des Konings in Noordbrabant bij Z. M. hooger beroep aangeteekend tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij deze hunne .goed keuring hebben onthouden aan de, bij gebreke van een college van B. en W., door 's Kon ings Commissaris ontworpen en later, wegen9 weige ring van den gemeenteraad om ter vergadering te komen, door hem vastgestelde begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1886. Naar wij vernemen heeft het H. M. de Koningin behaagd voor 6 Ex. in te teekenen op het nieuw verschenen werk van Dr. C. E. van Koetsveld, ,/de gelijkenissen van het Evangelie," op nieuw bewerkt tot een Huisboek voor het Christelijk Gezin, met platen. Bij het nieuwe onderwijs-artikel in de Grond wet dat, volgens den heer Heemskerk de partijen in de Kamer kan bevredigen, heeft de Minister van Binnenl. Zaken het door de kerkelijke par tijen geëischte bijdrage-stelsel mogelijk gemaakt in de volgende bewoordingen /,De wet bepaalt, of en in hoever aan bijzon dere scholen onderstand uit openbare kassen kan worden verleend." Wie goed leest, zal evenwel ontwaren, dat subsidie aan bijzondere scholen daarmede nog niet wordt vastgesteld. In parlementaire kringen wordt de verwerping verwacht van alle amendementen op art. 194, zoomede van 't regeeringsvoorstel daaromtrent. In 't laatste geval zou 't ontslagnemen van 't ministerie spoedig te wachten zijn. Door de heeren Van der Kaay en Verniers van der Loeff is voorgesteld, aan de voorlaatste alinea van art. 194 der Grondwet, zooals die volgens 2 van het gewijzigd wetsontwerp zou worden gele zen, toe te voegen: z/Aan de openbare en uit openbare kassen on dersteunde bijzondere lagere en middelbare scholen wordt het onderwijs zoo ingericht, dat ieders Gods dienstige begrippen daarbij worden geëerbiedigd." Ofschoon het langdurig winterweder zijn in vloed op allerlei gewassen heeft doen gelden en het koude voorjaar op de ontwikkeling daarvan niet zeer gunstig kan worden beschouwd, hebben, met name de bloembollen welke te Haarlem en in de omstreken zijn geteeld, haar wasdom wel dra bereikt. Hier en daar ziet men de schoone bloemen reeds boven den grond. Te verwachten is het dat binnen eenige dagen de bloemenpracht in kleur en geur kan worden genoten. De telegrafistea van het corps genie-troepen te Utrecht hebben dezer dagen proeven genomen met tweewielige velocipedes, ten einde deze in tijd van oorlog voor het bezorgen van telegram men met grooten spoed te kunnen gebruiken. De Vereeniging van Beetwortelsuikerfabrikanten in Nederland heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij mededeelt dat zij tegen de aanneming der Regeeringsvoorstellen omtrent de buitenlandsche basterden geen bezwaar heeft. Volgens den Haagschen correspondent van de z/Midd. Ct.," is aan Domela Nieuwenhuis onlangs eene erfenis ten deel gevallen, van ongeveer een ton gouds. Het zal nu te bezien staan, zegt hij, wat hij daarmede zal aanvangen. Verdeelen onder zijn lijdende partijgenooten, of te hunnen bate aanwenden, door belegging in de eene of andere onderneming, die hun goed rente geeft? Als hij het geld niet weggeeft, blijft de redac teur van //Recht voor allen" toch in elk geval zelf een kapitalist. Door het Hoofdbestuur der Schippersvereniging z/Schuttevaer" is een adres verzonden aan de Tweede Kamer om adhaesie te betuigen aan het adres van de //Vereeniging tot behartiging van Stoomvaartbelangen in Nederland", in zake de spoorwegbruggen in ons land. Beide Verenigingen dringen er op aan dat bij de behandeling van het Rhijnspoorweg-contract verplichtingen aan die maatschappij zullen worden opgelegd, of om de spoorwegbruggen te verhoogen dat schepen met gestreken mast of schoorsteen kunnen doorvaren, of de spoorbruggen als schutbruggen in te rich ten. Sedert eenige dagen heerscht ook te Maastricht eenige beweging en onrust onder de bevolking. Hier en daar worden, vooral des nachts, ruiten verbrijzeld. De ontevredenheid onder de arbeiders op de fabrieken van de firma Regout schijnt aan deze verschijnselen niet vreemd te zijn. De werkstaking te Enschedé schrijft men aan het ,/R. N." moet, wegens hare oorza ken, voor niemand zoo ongelegen komen als voor den Minister van Koloniën. Ontbrak hem tot dusver de gelegenheid om de vijf telegrammen, die de heer Bahlmann in de Kamer heeft voor gelezen en waarin zijne bewering dat de katoen industrie in Twente bloeit, werd tegengesproken, te beantwoorden nu eene werkstaking is uit gebroken, welke geen andere oorzaak heeft dan loonsvermindering tengevolge van de slechte za ken, die de fabrikanten in Twente sedert gerui- men tijd maken, zal de Minister naar die gele genheid wel niet ijverig zoeken. Te verwachten is nochtans dat op eene nadere verklaring in de Kamer vroeg of laat zal worden aangedrongen. De politie te Gulpen heeft in de laatste dagen de handen vol weik met over de Bel gische grenzen gebrachte Duitschers, die de om gelegen plaatsen bedelende afloopen. Allen missen de noodige papieren hun eenig paspoort bestaat in een exemplaar van den beruchten vVolksca techismus." Mevrouw Bulkley c.s. zal, naar het *Vad." verneemt, in cassatie voor den Hoogen Raad ver dedigd worden door mr. Stipriaan Luïscius te '8 Hage. Men verneemt dat bij bevelschrift der raadka mer van de Arrond.-Rechtbank te Rotterdam, de zaak van J. Bevaart te Heenvliet, verdacht van moord, is verwezen naar den proc-.gen. bij het gerechtshof te 's-Gra ven hage. t Het bestuur van den Calamiteusen Nieuw- Neuzenpolder zal spoedig de onderhoudswerken over 1886/87 aanbesteden. Raming ongeveer ƒ25,000. t Een onteigeningswet is opgemaakt ten be hoeve der verbetering van de watergemeenschap tusschen Rijn en Schie. t Het bestuur van het Calamiteuse waterschap Stavenisse zal het onderhoud der werken spoedig aanbesteden. Raming 11,000. De uitgestrekte heide, om en bij het dorp Kootwijk en het 's-Gravenholtsche bosch gelegen, zuidelijk van de baan van den Oosterspoorweg, richting Apeldoorn, mocht' wel het brandveld heeten. Maandagavond en een goed deel van den nacht woedde het vernielend vuur er weder in al zijne kracht, en door voortdurende droogte begun- tigd en een feilen Zuid-Westewind aangewakkerd, nam het geduchte afmetingen aan, en gingen we der tal van hectaren voeder- en bezemheide ver loren. 't Kostte meer dan gewone inspanning het vuur in zijn vaart te stuiten. Op uren afstand?, te Uddel, Meerveld, Garderen eu Speult, was de vuurgloed zichtbaar. Te Delft is op last van de justitie, op //Jaffa", het lijk opgegraven van den heer E., die sedert tien maanden begraven was. De aanleiding daar toe was het vermissen uit de nalatenschap van een geldsom van ongeveer 30.000, terwijl de omstandigheid dat de heer F., die in zijn laatste levensdagen aan een zielziekte leed, steeds een groote geldsom in een gordel bij zich droeg, tot het vermoeden aanleiding gaf dat genoemd bedrag met hem zou zijn begraven. Het onderzoek heeft evenwel tot niets geleid. Te Nijmegen heeft een beer, die daar tijdelijk met zijn meester logeerde, zich uit zijn hok we ten los te breken en is daarop een wandeling door de stad gaan doen. Hij ontmoette des morgens vroeg eenige vrouwen, die, door schrik bevangen, nagenoeg in zwijm vielen, terwijl een lantaarn-op steker, die aan het blusschen was, op het zien aankomen van het dier, zonder muilkorf, in den angst van zijn ladder sprong, en in allerijl, met achterlating van zijn gereedschap, vluchtte, tot dat de man meer dood dan levend een veilige schuilplaats bereikte. Later is de beer door zijn geleider, die hem onmiddellijk achterna had geze ten, gevonden tusschen een hoop twijg, dat nabij de spoorwegbrug aan bossen stond. Te Irnsum (Friesland) is in een sloot het lijk gevonden van een dienstmeid, die des morgens zeer vroeg haar woning stil had verlaten. Nadat de justitie van Arnhem te Reenen een onderzoek had ingesteld, is de ongehuwde vrouw A. Beumer naar de gevangenis te Arnhem over gebracht. Zij moet bekend hebben haar kind in een privaat, waaruit het werd opgehaald, te heb ben geworpen. De reiziger van een commis sie-handelaar te Amsterdam werd gevankelijk naar de cel gevoerd als verdacht van het verduisteren van koopmansgoed, zijn patroon toebehoorende, en van het doen van schijnbestellingen, met het bedrieglijk oogmerk om zoo doende het provisie- loon te bemachtigen. Dinsdag in den vroegen ochtend is door twee spoorwegarbeiders op de spoorweglijn onder Nijmegen, het vermorzelde lijk gevonden van den heer W. D., oud 19 jaren, werkzaam op het registratiekantoor aldaar. Het schijnt dat hij den vorigen avond bij het over steken van dien overweg door den trein uit Til burg, welke te 10.18 te Nijmegen aankomt, is overreden, daar zijn horloge op 10 uur 17 was blijven stilstaan. In de Conradstraat te Am sterdam werd in een modderpoel het lijkje ge vonden van een pasgeboren kind, in een ouden rok gewikkeld. t Eeten, van 1 Maart tot 1 April. Ondertrouwd: A. J. Sak, wedn. v. N. Mil- lenaar en M. Lankhaar. Geboren: Arnoldus, z. v. P. Smits 't Hooft en J. Schetselaar Antonie, z. v. J. J. L. Hagen en J. M. Vos; Mueuwis, z. v. A. Smits en Joh. de GraafHendrik, z. v. H. M. Redeker en E. Coljjn. Overleden: Johanna Knijpers, wed. v. J, v. Baardwijk, 82 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2