samen groot 30 Aren, Mejuffrouw de Wed. Koek, Nieuwstraat, Heusden. M. L. KIÏÏT VAN DAM. BURGERLIJKE STAND. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIEN. Prijzen van THEE, bij D. J. DU CROO ZOON, te Gorinchem. H. W. KRUIJS en ZOON, J, Boeren teHeusden, AJmsen te VlijmenW. Bayens te Waal wijk, H, Castelijns te Baardwijk, A. van den OordteNieuwkuijk Jde Gouw te DrunenMej. D. Vugts te Haarsteeg, H. Molen schot te Kaatsheuvel. Donderdag 29 April 1886, Donderdag 6 Mei 1886, Voor Heusden en Omstreken wordt een solied AGENT gevraagd. Gids de schildering van hare kennismaking met Beets door bemiddeling van Potgieter. In de leerlooierijen wordt in „de Langstraat* in den laatsten tijd druk gewerkt. Door de da ling in prijs van de grondstoffen, werden de le dige kuipen gevuld, omdat door de prijsvermin dering de hoop op betere tijden levendiger wordt. Sedert jaren zijn de prijzen niet zoo in 't belang van de koopers geweest als thans. Door de commissie uit Ged. Staten, benoemd tot het aanhooren der bezwaren in zake de ver legging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer, is het verzoek van het Water schapsbestuur van den Hoogen Maasdijk van Stad en lande van Heusden c. a. tot het leggen eener brug nabij Heusden ter vervanging van het thans ontworpen stoombootenveer bij de Begeering ondersteund. De* directeur der Weesinrichting te Neerbosch is voornemens, ten gevolge van de vele en drin gende aanvragen tot plaatsing van weezen, over te gaan tot den bouw van nog een weeshuis voor 100 kinderen, mits men hem daarvoor de gelden verschaft. Beeds zijn eenige giften voor dat doel ontvangen. Als een hoogst zeldzaam verschijnsel mag zeker vermeld worden dat er op dit oogenblik 2 ko- meeten te gelijk aan ons uitspansel zichtbaar zijn. Behalve die van Fabry, heeft de heer Barnard van Nashville, in de Vereenigde Staten van N. Amerika, er een ontdekt, die haar loop heeft van af Trianguli opwaarts naar Andromeda en die zeer sterk in lichtkracht toeneemt. Thans is de eerste bij onbewolkte lucht 't best zichtbaar 's morgens voor zonsopgang in 't N.Oosten. In den nacht van j.l. Woensdag waren deze beide hemellichten nog geen 10° van elkaar verwijderd. Üe komeet van Fabry bereikt in den loop dezer week haar hoogsten glansdie van Barnard eerst twee h drie maanden later. Ofschoon uit vrijwillige bijdragen voldoende gelden bijeengebracht zijn om de door den dol len hond te Vroomshoop (gem. den Ham) gebe ten personen naar het instituut Pasteur te Parijs te zenden, weigeren allen er heen te gaan. Ook de arbeider Schipper», die zich eerst daartoe heeft aangemeld, weigert thans mede zich aan de kunst bewerking te onderwerpen. Door den heer A. W. N. Hinrichs te 's.Hage zal worden uitgegeven„Zedelijke moord onder hejfc tweede Kabinet-Heemskerk, niet hersteld on der zijn derde Ministerie.* Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat op den 2n Paaschdag. te Breda een echtpaar zijn gouden bruiloft hoopt te vieren, waarvan de man Adam en de vrouw Eva heet. Aangaande den moordaanslag te Stein (Limburg) op den, winkelier Jansen gepleegd, wordt nader gemeld, dat 2 neven van J. van het misdrijf ver dacht worden. Toen Jansen des avonds 11 uur voorbij het huis dezer twee kwam, viel er een schot, dat mi9te; een tweede trof echter J., die onder den uitroep: „nu heb ik het mijne*, ach terover viel. De kogel in de rechterzijde binnen gedrongen, bevindt zich, volgens de verklaring der geneeskundigen, in de nabijheid der linker nier. Hóewei J. niet, zooals aanvankelijk was ge meld, reeds dood is, bestaat er geen hoop hem in leven te houden. De verdachte neven zijn voort vluchtig. Het treurig drama is veroorzaakt door een familietwist van zeer oude dagteekening ovei; een erfenis. Te Oostzaan is een broodbakkerij afgebrand. De bewoners ontkwamen met moeite. Een vrouw, die aan toevallen leed, is te Ureterp in het water gevallen en verdronken. Het bijna tweejarig zoontje van den brievenbesteller W. Peele, te IJselstein, wonende nabij de leerlooierij van den heer T. De Gruijter aldaar, geraakte al spelende in een der onoverdekte looikuipen, welke gedeeltelijk roet water gevuld waren, met het noodlottig gevolg, dat het eenige oogeublikken daarna levenloos er werd uitgehaald. Aan het station Kestereu is een onbekend man door den trein overreden. Slechts een zeer verminkt lijk werd van den weg opgenomen. Of hier aan onvoor zichtigheid of aan opzet moet gedacht worden, is nog onbekend. Te Dordrecht is een jongen van 9 jaar in het water gevallen. De 72-jarige veerman Verhoeven sprong in een roeiboot en had het geluk den reeds bewusteloos zijnden knaap le redden. Door de Leidsche politie is aan gehouden een persoon, die zich aldaar in een verdacht huis schuldig had gemaakt aan diefstal van een dameshorloge met ketting. Een jong- mensch van 20 jaren is te Leiden ter hoogte van de Zweminrichting op het Galgewater uit een roeiboot gevallen en verdronken. Tusschen het station Koudekerk en Alfen is een vrouw door een trein aangereden en ge dood. De persoon uit Vianen, die in de vorige week te Vreeswijk met moeite uit de rivier ge red werd, is Zondagnacht dood in de achter kamer van zijn huis gevonden. Hij laat eene weduwe met 9 kinderen na. Te Maastricht had in de vorige week eene Duitsche dame, die bij hare familie gelogeerd was, het ongeluk, door naar haar parasol te grijpen, in de Zuid-Willems vaart te vallen. Hoewel onmiddellijk daaruit ge haald, is zij nochtans aan de gevolgen overleden. f Heusden, van 12 tot 19 April. Geboren: Antonie Bastiaan, z. v. M. A. van der Mooren en M. A. M*. Jong. Overleden: C. F. J. Pape, eehtg. van E. A. Fenton, 72 j. IN MEMOBIAM. 13 April 1886. 't Huis Lauertiesse werpt een schaduw af, Al woelt nog 't volle leven steeds daarbinnen Een rouwvlag rimpelt van de hooge tinnen, En diep beneden gaapt een open graf. Zy, die dier grootsche schepping 't aanzijn gaf, Die duizenden van harten sinds mocht winnen En meesleepte in heur afkeer of beminnen, Als forsche luchtstroom 't zwatelende taf Zy boog 't vermoeide hoofd voor immer neder; Zy sloot liet oog, zoo heerlyk fier als teeder: De gouden air liet de aard heur zielloos kaf. Als flonkerende ster was zij verschenen Maar als een stralend zonlicht gaat zy henen, En eeuwig avondrood omgloeit heur graf. W. J. HOFDIJK. GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. VAN HET ƒ0.70 - 0.80 - 0.90 1 f - 1.— - 1.10 - 1.25 W - 1.50 1 - 1.75 - 2.— Handelaren in Verfwaren en Venster glas te 's HERTOGENBOSCH, Plaatsen waar nog geen depots ge vestigd zijn worden gevraagd. van AN DRIES ÖÖEÏLAKEN ta Wijt, op Donderdag23 April, nm. Sure, bij J. Bouman Jr. aldaar. Notaris KUIJPERS. Bij deze bericht ik TJEd. de ontvangst van de nieuwste Modellen Uwe Dienstwillige Dienaresse, Nooit is de mensch schooner dan wadneer hij vergeving vraagt of zelf vergeeft. Bekentenis van een misslag gaat boven toenaderingop de biecht volgt vergiffenis. Een vergeven feil blijve ook vergeten. De beker der verzoening waarin nog een drop pel bitterheid blijft, wordt vergiftigd. Vergeven zonder vergeten is maar half ver geven. Waar bet vertrouwen ontbreokt, wordt in den krans der liefde de schoonste bloem gemist. Een vrouw, die zich over het oordeel der men- scheu uiet meer bekommert, is geen vrouw meer. De Hoop zingt het best, als zij den Dank tot voorzanger h'-eft, Sommige karakters zijals de bijen, die wel eens steken, maar toch ook honing geven andere als wespen, die steken alleen. Wees uiet. bang voor vermoeienis joist in de vermoeienis schnilt het zoet genot van de rust. Genadige vriendelijkheid is dikwjjls niet minder kwetsend dan onvriendelijkheid. Er is geen grooter voorrecht, dan eene goede, brave moeder te hebbener is geen zegen, die dezen zegen te boven gaat. Wil men weten hoe lang een kanon dienst kan doen? Twaalf seconden! Onmogelijk roept men uit. Welnu, de kogel blijft er gednrendo het schot één twee honderd vijftigste deel van eene seconde in, en daar een kanon van het beste metaal na 3000 schoten versleten is, duurt zijn wezenlijke dienst maar twaalf seconden. Wat de chemie al niet aan hot licht brengt. Zoo is zij het middel geweest om te ontdekken, dat uit koolteer saccharine kan voortgebracht worden, van zulk een zoetheid, dat zij twee driehonderd maal sterker is dan suiker. De nieuwe doopnaam is ta- meljjk lang, misschien wel om daardoor de kracht van het product aan te duiden. Het zal heeten or- tho-snlphomine-benzoic anhydride, en is bestemd voor huiselijk gebruik, bij dranken, enz. Te Liverpool werden dezer dagen zeer bevredi gende proeven genomen met eene nieuwe electri- sche ouderzeesche boot, eene uitvinding van den beer J. T. Waddington te Birmingham. Het vaar tuig is weder sigaarvormig, heeft eene lengte van 37 en eene breedte van 6 voot, terwijl het voor- en achtereinde spits toeloopen. De boot draagt een toren, en het onderduiken van het ge- heele vaartuig wordt bewerkt door twee gebogen platen, aan de beide buitenzijden aangebracht en die men van uit het binnenste kan besturen. De boot heeft een roer en een zelfwerkend toe stel, dat haar in horizontale richting houdt. De bemanning bestaat uit twee personen, wien een voorraad saamgeperste lucht ten dienste staat, voor het geval dat de boot lang onder water moet blijven. De beweegkracht bestaat nit electriciteit, die in 50 accumulatoren aan boord voorhanden is, en deze drijft een gewone schroef. De voorraad electriciteit is voldoende, om de boot tien uur lang met eene snelheid van 9 Eng. mijlen in het uur, zoowel op de oppervlakte der zee als onder water, voort te bewegen. Dezelfde elementen verschaffen ook verlichting door gloeilampen, en brengen eene pomp in wer king, om de waterballast-resservoirs te ledigen, die voor het onderduiken gevnld worden. Bij de proeven waren eenige leden der admiraliteit te genwoordig. Onder de Roemeniörs, die in het westelijk deel der Karpathen wouen, heerseht eene zonderlinge gewoonte. Telken jare, op hot feest der aposleleu Petras en Paulu3, wordt er op den top der Gaina, 5000 a 6000 voet boven de oppervlakte der zie, eene markt gehouden, waar al de huwbare meisjes der streek met hare onders komen om bekeken en gevraagd te worden. »Zie maar eens hier, zie maar eens daar! Zeg, boe bevalt n deze waar?< als in dè Klokken van Corneville. Moeders, tantes, groot moeders en vriendinnen dragen iets bij tot den bruidschat, alles wordt netjes ingepakt in keurige koffers, met bloemen versierd, en door de mooiste paarden van het gezin getransporteerd. Vee, bijen en andere goederen worden bij dien bruidschat ge voegd. Op den top van den Gaina betrekt iedere fami lie daar een afzonderlijke tent, waar de bruidschat wordt uitgestald en de vrijers verwacht worden. Ook de joDge mannen zijn van onders of betrek kingen vergezeld, die met hen de meisjes, welke in do termen vallen, komen opnemen. De knapen brengen ook hun kostbaarste goederen mede, onder anderen dragen zij gonden of zilveren gordels. Na dat de bruiden gekozen zijn, heeft de verloving plaats, ten overstaan van een kluizenaar, die op den eenzamen top woont. Het zinnebeeld der verloving is niet een ring, maar een fraai geborduurde zakdoek. Zulk eene verloving is meestal reeds lang vooruit bepraat en iu orde gebracht, maar de plechtigheid op den Gaina moet toch plaats hebben. Als het meisje, naar de markt gaande, reeds weet dat de aanbid der er haar wacht, des te beter voor haar, maar zij stalt daarom niet minder gaarne haar bruid schat uit, en laat zich even geduldig bezien en on dervragen. .In een Duitsch blad wordt gewezen op de vol gende bescheiden huwelijks-aanvraag: Een han delsman, 32 jaar ond, wenscht in kennis te komen met eene dame, ten einde met haar een huwelijk aan te gaan, waartoe ouderdom, schoonheid, gods dienst, karakter, nationaliteit of vermogen niet in aanmerking zullen worden genomen. 's HERTOG ENBOSCH, 17 April. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette' kalveren waren aangevoerd 212 stuks. De prijs was le kwal. van 0.50 tot 0.56 2e kwal. van 0.46 tot 0.503e kwal. van 0.44 tot, 0.46 per kilogram. Het aangevoerde werd aan boven genoteerde prijzen ving verkocht. De prijs der boter was 1.10 a 1.20. Voorspoedig bevallen van een ZOON: H. A. M. VAN DER MOOREN-Jong. Hoosden, 18 April 1886, Heden overleed na een kortstondige ziek te, mijn geliefde Echtgenoot, de WelEerw. Zoergel. Heer CAREL FREDERIK JAN PAPE, Emeritus Predikant der Hervormde Gemeente van Hensden, Officier van de Orde van de Eikekroon, Lid van den Ge meenteraad en Regent der Godshuizen te Hénsden, in den ouderdom van 72 jaren. Uit aller naam Mevrouwde Wed. E. A. PAPE—Fenton. Heusden, 18 April 1886. DA Goed ordinair Vrij goed, frisch Goed en frisch Zeer goed Zeer goed, zwaar, Rijp, iets genrig, Rijp en genrig Fijn en Geurig Extra fijn en geurig. Bij 27a KG. 5 bij een kistje 10 korting. H \o De zoo zeer gerenommeerde i van is steeds verkrijgbaar in fleschjes 1772 CENT en bij de Heeren Fabrieksmerk gedeponeerd. UTRECHTSCHE MJISeiiGEVOLGEN, De Notaris VAN MEERTEN te And el, is voornemens voor de Erven I. A. Sonnevelt, in het openbaar te verkoopen, om terstond te aanvaarden EEN nis en Tnin, aan den Maasdijk te Veen, gedurende vole jaren gediend hebbende tot Broodbakkerij en Herberg. De verkooping zal plaats bebbon in de herberg van A, VAN WOERKOM te Veen, provisioneel en finaal beide dagen des voormiddags ELF URE. Nadere inlichting geeft genoemde Notaris. Goedgekeurd door Z. M. den Koning. Commissarissen de Heeren Dr. J. W. Schubart, Mr. H. Waller en Mr. D. J. H. van Eedeo, te Utracht, J. W. Middelburg te 's Gravenhuge Jhr. J. E. van Heemskerck van Beest te Dalfsen. Directeuren: K. A. MANSSEN en S. P. TEN HOLT. De Maatschappij sluit verzekeringen bij overlijden en bij leven, tijdelijke verze keringen. verzekeringen op twee levens, uitzetverzekeringen, enz. ES. tales- en hinderhoeden, waarmede ik, met mijn uitgebreid assortiment van IT O E D E 1ST in alle soorten en prijzen, van af 19 APRIL 1.1. ben uitgepakt teu huize van Voor eeu RUIM BEZOEK houdt zich ten zeerste aanbevolen,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3