Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNENLAND. Met vertrouwen hopen wij op de ver vulling onzer wenschen, te meer, daar wij onder u goede vrienden tellen, die ook in den winter de blijvende leden van onze vereeniging niet vergeten en dus gaarne ons verzoek zullen ondersteunen. Wij be loven u onze dankbaarheid door gestadige, goede muziek en onafgebroken jacht op schadelijk gedierte in bosch, veld en tuinen met de daad te zullen bewijzen. Hoogachtend verblijven wij, Uw dw. dr. Het vereenigd zangerskoor. April 1886. Dat bet gemakkelijker gaat koloniaal bezit uit te breiden dan de nieowe uitbreiding te behouden, ondervonden wij in Aljeh, ondervonden de Fran- schen in Tongkin en de Engelscben ontvangen er een zeer ernstig bewijs van in Birma. Men weet dat de Engelscben voor ettelijke maan den bijua zonder slag of stoot Birma inpalmden, de hoofdstad Mandalay bezetten en den koning Tkeeban als gevangene wegvoerden. Sinds dien tijd bleek dat de Birmanen volstrekt niet van plan zijn zich aan de Engelsche veroveraars te onderwerpen. Volgens eene depeche aan de Times* uit Mandalay dd. 15 dezer is die stad op 6 punten tegelijk in brand gestoken, waardoor bijna de go- heele stad is vernield en het koninklijk paleis met groote moeite is behouden. Men zeide dat die aanslag was geschied op bevel van den kroonpre tendent Myinzaing. Maar nog ernstiger is het feit dat oene Engelsche kolonne, uitgerukt van Mau- dalay, is moeten terugtrekken voor de verplet'e- rende overmacht der inlanders, die zelfs bergge- schut tot hunne beschikking hadden. Die nalatenschap van het vorig kabinet dreigt dus als een looden last op Engeland te gsan druk ken, waarbij nog eene politieke zwarigheid komt. Lord Salisbury heeft namelijk de onbegrijpelijke fout begaan de toestemming van China tot de verovering van Birma aan te nemen onder voor waarde dat de Engelschen om de 10 jaar dezelfde schatting van gesc enken aan den Chineeschon keizer zullen opbrengen als de Birmanen als zijne vazallen pleegden op te brengen. De Engelscben kunnen van de veroveringspolitiek van het kort stondig kabinet nog pleizier hebben Toch zijn er velen op dit oogenblik in Engeland van alle partijen, die samenspannen om Gladstone den voet te lichten, alleea ter zake van zijne Ier- sche plannen. Dat daarom nog zoo onherroepelijk vaststaat dat Gladstone voor dezen Eogelschen Aprilstorm zal vallea, zouden wij niet durven be weren. Dit slaat vast dat de oude staatsmau on- wiikbaar op zijn slok blijft staan en vol hoop is. Vreemd blijft do bonding door Engeland tegen over Griekenland aangenomen. Zoa Lord Roseberry evenals Salisbury de slippeudreger van Bismarck willeu zijn? Voor een minister van Buitenlandscbe Zaken in een kabinet Gladstone is dit wel wat kras. Zooveel is zeker dat Lord Roseberry, toeu deze week do Turkscbo gezaut kwaiu berichten dat de Grioksche troepen het er op schijnen toe te leggen eoue botsing uit te lokken, de Engelsche minister eene zeer dreigende taal tegen den Griek- schen gezant voerde en hem mededeelde dat een ultimatum der mogendheden spoedig was to wachten. In elk geval, do oorlog tusschen Turkije en Grie kenland zal wol niet, meer kunnen voorkomen worden. Maar dit is het, niet, dat hot ernstigst is in den tegenwoordigen polilieken toestand vau Europa. Dat ernstige is de (lubbolzinuige houding van Rusland. Terwijl de minister van Buitenland- sche Zaken te Petersburg allerlei vredelievende ge sprekken houdt, wordt iu het Zuiden van Rusland alles op een oorlog ingericht. Zaterdag houdt, de Czaar op zijn paleis te Livadia iu de Krim een ware krijgsraad. Zoowel de Russische gezanten te «Omdat er meer mannen zijn zooals hij, doch slechts céne vrouw zooals gij. Bovendien, door ti bemind te worden is een even groot wonder als een marmeren beeld te zien leven. «Ga nu en zeg dat ik hem verwacht.* Dragomira trad het aangrenzende vertrek binnen. Henryka begaf zich naar Soltyk en wenkte hem. «Waar is zij?* vroeg hij, haar volgende en ver wonderd Henryka alleen te zien. «Daar.* Zij wees op het gordijn dat den ingang tot het aangrenzende vertrek verborg. Toen sloop zij, licht en veerkrachtig als eene kat, de kamer uit. Soltyk school' het gordijn terzijde en bleef als ver blind staan. In een matig groot vertrek, welks wanden, ven sters, deuren en zoldering met Perzische tapijten be hangen waren, zoodat het eene Turksche Kiosk ge leek en dat door eene roode ampel, die in het midden van de zoldering afhing, verlicht werd, lag Dragomira onder een prachtig baldakijn op zijden kussens, die door tijgervellen overdekt waren, liet weelderige, met gouddraad doorstikte hermelijn, dat haar als eene wolk omgolfde, de sierlijke Turksche pantoffeltjes en de munten en gouden ringen, die armen, hals en haar tooi versierden, gaven haar het voorkomen van eene jonge sultane. Bevend met kloppend hart, trad de graaf dit van bloemengeur en schemerglans vervulde heilig dom binnen en zonk, door zijn gevoel overweldigd, op zijne knieën voor haar neder. «0, wat zijt g<j schoon, fluisterde hij. Zij zag hem diep in zijne oogen en het was of er eene donkere wolk over haar voorhoofd trok. Diepe deernis met den man, dien zij ten ver- derve moest wijden, sloop haar hart binnen. Zij reikte hem hare hand, die hij met kussen overdekte. Toen de dag begon aan te breken en de eerste grauwe morgenschemering door de dikke tapijten heen drong, hief Dragomira zich van hare legerstede op, hulde zich langzaam in het zachte hermelijn, bond beur weelderigen, blonden haardos met een rood lint te zamen, wierp een groot blok buut h het half ver glommen vuur en wekte haren echtgenoot. «Wat is /r?« vroeg Soltyk, en zijne stem nam hare teederste uitkrukking aan. «Wij hebben genoeg gedroomd,* sprak zij, «het is thans tijd om te ontwaken. Bereid u voor op Koustantiuopel en te Weeüen als die te Athene zullen tegenwoordig zijn. Zou de Czaar met opzet de Krim, de plaats wear een vorig keizer door de Westelijke mogendheden werd overwonnen, geko zen hebben om zijne nieuwe Oostersche politiek in te wijden De uitkomst zal dit spoedig leeren, want lang kan eene uitbarsting zich niet meer laten wachten. In Griekenland staat bijna de geheele bevolking onder de wapenen, in Turkije heeft men uit geld gebrek sinds maanden de ambtenaren niet kannen betalen; het behoeft geen betoog dat zulke toestan den reeds al te lang geduurd hebben. Ook in Bulgarije loopen de zaken mis. Er be staat op dit oogenblik in Oost-Ru melië groote on tevredenheid op Vorst Alexander, die nota bene het land van het Tnrksche jnb heeft bevrijd. Da gelijks komen te Livadia adressen aan uit Rumelië, waarin dea Czaar wordt gevraagd toch met zijne troepen een eind aan de zaak te maken, en even zeer hebben er in Rumelië herhaaldelijk gevechten plaats tnsschen voorstanders en bestrijders vau Vorst Alexander. Dezen evnstigen toestand heeft men aan niets anders toe te schrijven als aan de opstokerijen van de Russische agenten en aan het Russi sche geld. Thans is dns het Oosten meer dan ooit de hek senketel van Europa. Als bewijs dat men voor het overkoken van dien ketel beducht is, kan dienen dat iu de Fransche Nationale Vergadering de Re- geering over den stand der Grieksche qnaestie is geïnterpelleerd. De minister de Freycinet heefteen zeer diplomatiek antwooid gegeven, door te zeggen dat de groote mogendheden zich met de rol van scheidsrechter hadden belast. Daar Griekenland verklaart tevreden te zijn met de grens welke door het tractaat van Berlijn aan Griekenland is toegewezen, zou dunkt ons de rol van scheidsrechter kannen worden uitgeoefend zon der zulk eene ontzaggelijke oorlogsvloot. De Fransche Kamer heeft zich overigens met een waar werk des vredes bezig gehoudenmet de we reldtentoonstelling van 1889. Zooals wij vroeger reeds gemeld hebben, ge troosten Frankrijk en Parijs zich ontzaglijke gel delijke opofferingen voor de grootsche ouderne ming. Die hooge uitgaven waren dan ook het eenig bezwaar, doch met 350 tegen 131 stemmen zjjn de betrekkelijke wetten aangenomen. Eene wereld-tentoonstelliug strijdt reeds volko men met de begrippen van uitsluiting van artike len nit andere staten, welke in Frankrijk zoo goed als in Dnitschland heerschen. Zeker lid van de nationale vergaderiug scheen dit te begrijpen en kwam op het merkwaardig denkbeeld het voorstel te doen, door een amende ment voor te stellen, bepalende dat atle werklie den voor de tentoonstelling in dienst genomen, uitsluitend Franschen moeton zijn. De minister van koophandel was verstandig genoeg om dit amendement te bestrijden en de kamer om het met 304 tegen 202 stemmen te verwerpen. Wat er thans op oeconomisch gebied in Pruisen aan de hand is, weet men niet, maar wel is het zeker dat in alle deolen des lauds nauwkeurig wordt nagegaan de waarde van het grondbezit en het bedrag aan belasting dat er op drnkt,. De werkstakingen in België breiden zich weer uit. De werkstakers van Jnmet hebben besloten een petitie tot den Koning te richten. Het hof vau Charleroi heeft wederom 30 personen veroordeeld tot. 15 dagen a 6 maanden gevangenisstraf, wegens verhindering van anderen om aan het werk te gaan. Mevrouw Vandersmissen is Woensdagmorgen overleden. In het meelmagazijn van Braden te Londen brak een brand uit. Do schade bedraagt circa 6 ton. Bij een anderen brand te Londen kwam een 70- jarige vrouw in de vlammen om. Te Southpori stierf een 73-jarige man aan de gevolgen van een smart en ellende. Zij zijn ons eigenlijk aandeel aan het levendoor ze v "jwillig te ondergaan erlangen wij de eeuwige gelukzal:gheid.« «Is dat de leer van de sekte, waartoe gij behoort?* «Ja, dit en nog veel meer,* vervolgde zij. «Wij hebben gezond'gd d or van ons kortstondig geluk te genieten; thans moeten wij voor ons genot boeten, gelijk ons geheele leven eene boete is voor de zonde van ons bestaan. Zelfverloochening, lijden en foltering wachten ons en de dood zal de kroon op ons werk zijn.* «Spreek mij niet van "den dood,* zeide Soltyk. «Gij vermoedt n:et, hoe nabij hij is. «Zijt gij dwaas?* «Bereid u ten doode,* hernam zij. «Ik ben de priesteres, g'j zijt het offer. Doe boete voor uwe zonden en wanneer uwe ziel door ootmoed en kastij ding gereinigd is, offer ik u op het altaar des Hee- ren, gelijk Jephta eens zijne dochter aan den Aller hoogste ten offer bracht.* «Gij schertst. «Het is.verre van mij in deze ure te schertsen.* «Maar zoudt gij mij dan willen dooden!* «Ja, ik zal u aan God ten offer brengen.* «Droom ik dan?* riep Soltyk, terwijl hij van zijn leger opsprong. «Hebt gij uw verstand verloren of ikl Waar ben ik?« «In mijne macht.* «En wilt gij mijn verderf?* «Gij hebt mij gisteren gezegd: neem mijn bloed, als gij er lust in hebt,gaf zij ten antwoord. «Ik houd u nu aan uwe belofte, en neem het.* «Gij verstaat de kunst, iemand onnoodig beangst te maken!* riep Soltyk lachend uit en trad op haar toe om haar te omhelzen. Doch zij trad snel teiug, drukte op de schelleknop en keek hem met een' doordringenden blik aan. «Wat doet gij?* vroeg hij. «Ik roep mijne vrienden.* «Met welke bedoeling?* «Omdat ik zie, dat gij u niet vrijwillig in uw lot wilt schikken.* Wilt gij geweld gebruiken?* schreeuwde de graaf luid. «Geweld, tegen mij, uw' echtgenoot!* «Ja. «Hoe komt gij op eens aan zulk een haat en moordlust. wond aan den duim, hem door een haan toege bracht. De bekende Engelsche duiker, Kapitein Stevens is van de Canarische eilanden teruggekeerd met een waarde van ruim een millioen guldon aan goud, welke schat 153 voet diep begraven lag en afkomstig was uit het voor twee jaren vergane Spaansche schip «Alfonso XII*. Te Moute-Carlo heeft een ongelukkige speler zich aan de ronlette-tafel met een revolver doodgeschoten. De schade door de overstroomingen te Montreal veroorzaakt, bedraagt 10 millioen dollars volgens de raming der kooplieden. Men verzekert, dat ook te Venetië verschillende gevallen van cholera met doodelijken afloop zijn voorgekomen. In de stad Belyj, gonv. Smolensk, zijn Zondag honderden woningen door brand vernield, terwijl ook onderscheidene personen in de vlammen zijn omgekomen. Eene ontzaglijke ramp heeft het stadje Stry in Gallicië getroffen. Deze plaats, die 15000 inwo ners telt, heeft eenige beteekenis als vesting, of schoon er slechts een klein garnizoen ligt. Zij telt een aan'al fabrieken van mozaïek-vloeren, voor welke de Gallicische bosschen het materiaal leveren. Sedert eenige jaren werd Stiy door gegoede be woners van het op 12 uren afstands gelegen Lem- berg met voorliefde als zomerverblijf gebruiktge lukkig waren, tijdens de ramp, de zomergasten nog niet gekomen. Zaterdagmiddag had een goed deel der bewoners de stad verlaten, om in een naburig dorp de in wijding van een nieuw uitspanningsoord bij te wonen, toen zij plotseling in hnnne vrengde werden gestoord door het gelui van de brandklok. Reeds stond de oude stad iu volle vlam. Een hevige stormwind verspreidde het vuur met onbegrijpelijke snelheidbrandende daken werden over ontzagge lijke afstanden medegesleept, zoodat het vernielend element weldra op een dozjjn plaatsen tegelijk woedde. Er was slechts één oude, defecte brand spuit, maar niemaud dacht er aan die te gebruiken. De paniek was |onbesehrijfelijkieder snelde naar zijne woning, om te redden wat hij nog vinden kon de reeds verlaten huizen werden door de be woners van omliggende dorpen geplunderd. Eerst twee volle uren na het nitbreken van den brand, toeu reeds vijftien geheele straten in de asch waren gelegd, kwam men op het donkbeeld om naar Lemberg om hulp te telegrafeeren. Die hulp kwam echter eerst te vijf oren aan, toen het lot van het stadje reeds beslist was. Het aantal slachtoffers is nog onbekend, maar zeker zeer groot. In ééne school verbrandden vijf tig kinderen met hnnne onderwijzers. Velen werden in de nanwe straten door den rook verstikt; an deren bedolven onder de pninhoopen van instortende gebouwen. In een der beide gevangenissen wisten de gevangenen zich zeiven te bevrijden; in de an dere werden zij los gelaten terwijl het gebonw reeds in brand stond. De vonkenregen werd door den orkaan zoover medegevoerd, dat ook in enkele der omliggende dorpen brand ontstond. Het geheele verlies wordt op meer dan vijf mil lioen florijuen geschat, en slechts een gering deel van het verbrande was verzekerd. Zeven dnizend personen zijn zonder dak en van alles beroofd. Zondag kwamen troepen nit Lemberg de behulp zame hand bieden, maar Maandagavond was de brand nog niet geblnscht. «Het is geen haat, het is liefde. Juist omdat ik u lief heb, zal ik uwe ziel van het eeuwig verderf redden. «Maar ben ik dan een kmd!* riep hij opgewonden uit. «Denkt gij dat ik nvj zal laten slachten als een weerloos lam «Gij zijt mijn gevangene; er is voor u geen kans op redding!* «Vrouw! Slang! Maak mij niet waanzinninnig Hij drong haar in een' hoek en greep haar met zijne beide handen bij den gorgel. Ofschoon zij zich met inspanning van alle krachten tegen hem verweerde, zou hij haar verworgd hebben, zoo er niet plotseling iemand achter hem gekomen was en hem ter aarde geworpen had. Het was Karow. Achter hem drongen twee andere mannen het vertrek binnen. Karow wierp zich op den ongelukkige, zette hem de knie op de borst, en terwijl de beide anderen hem in be dwang hielden, knevelde de handlanger der «Dwee- pers* hem vlug en handig als een beulsknecht. Toen liet drietal hem weder oprichtte, wierp hij een' blik vol gloeienden haat op Dragomira, die hem kalm en zonder erbarming aan zag. «Waarheen?* vroeg Karow zacht. «Naar Apostol.* Op dit oogenblik werd het gordijn teruggeslagen en verscheen de priester op den drempel. «Hier is het offer dat gij van mij verlangd hebt,* sprak Dragomira. «Neem het. Mijne taak is volbracht. Ik verwacht uwe verdere bevelen.* (Wordt vervolgd.) HEÜSDEN, 22 April. t Een breede schare vergezelde gisterenmorgen het stoffelijk overschot van den Weleerw. Zeer gel. heer Pape naar zijne laatste rustplaats te Oud- heusdeu. Behalve de zonen, behuwd- en klein zonen van den overledene, merkten we onder hen de vertegenwoordigers van den kerkeraad van Heusden en Herpt, van den Gemeenteraad en van het College van Godshuizen van Heusden op, alsmede eeu aantal vrienden en belangstellenden zoo van hier als van elders. Aan de begraafplaats gekomen, sloten de zusters van den overledene zich bij den stoet aan, waarna de kist, met bloem kransen bedekt, nederdaalde. Bij de geopende groeve nam Ds. Wielandt, predikant alhier, het woord, herdacht wat de afgestorvene voor zijne geliefde betrekkingen steeds geweest was, toonde zijne verdiensten aan als predikant van Heusden, Herpt en Oudheusden, maar ook als lid van den Gemeenteraad en van andere Collegiën hoe hij steeds werkzaam was voor de belangen van anderen en hoezeer dan ook zijn heengaan voor velen een groot gemis achterlaat. De oudste zoon, de heer Pape, Kapitein der Artillerie, bracht in korte maar hartelijke be woordingen namens de lamilie zijnen dank aan allen, die aan zijn overleden vader de laatste eer hadden willen bewijzeninzonderheid aan Ds. Wielandt, die zoo juist had vertolkt, hetgeen in den overledene wordt betreurd. Getroffen als hij was door de zoovele blijken van belangstel ling en waardeering, beval hij de nagedachtenis aan den overledene in ieders vriendelijk aan denken aan. t WIJK. Een onzer vroegere ingezetenen, de heer Van Beusekom, gyranastiek-onderwijzer te Rotterdam, is als zoodanig benoemd aan de H. B. S. te Tiel. t GENDEREN, 23 April. Alhier en in het aangrenzende Doeveren hebben zich 183 personen aangemeld om voortaan geen brieven, pakketten als anderzins op Zondag te ontvangen. De mid dagbesteldienst, op genoemden dag, was reeds sinds eenigen tijd opgeheven. t ZEVENHUIZEN, 20 April. Een kind van twee jaren viel heden ochtend in een pot met kokend water. De ouders waren afwezig en de zestienjarige zuster durfde geen geneeskundige hulp inroepen. Toen de ouders 's avonds thuis kwamen en den docter ontboden, was de toestand van het kind zeer gevaarlijk. t ALM KERK, 21 April. De Inspecteur voor het geueeskundig Staatstoezicht voor Noord- Brabant en Limburg heeft verklaard, dat de ma zelen in deze gemeent epidemisch heerschen. WERKENDAM, 20 April. Aan de oproeping van eenige invloedrijke personen uit deze en an dere gemeenten uit het Land van Altena om eene vergadering te Gorinchem te beleggen, ten einde te bespreken wat er gedaan zou kunnen worden om eene vaste overbrugging nabij het Keizersveer te verkrijgen, gaven jl. Maandag ruim 100 perso nen gehoor. Allen waren doordrongen van het groote belang dat deze welvarende en voortdu rend in bloei en welvaart toenemende landstreek bij deze brug heeft en besloten gezamenlijk alle stappen te doen die nuttig en noodig geoordeeld worden om dit doel te bereiken. Eene vaste com missie van 10 leden werd benoemd om daarvoor werkzaam te zijn. Het verheugt ons zeer dat juist uit onze ge meente de eerste stoot voor deze belangrijke aan gelegenheid gegeven is, terwijl het ons nog te meer verblijdt dat er zoo velen zijn, die de be langen van het Land van Altena can trekken en ons van hunnen steun verzekerd hebben. Heeft Heusden hulp en medewerking mogen ondervinden en zijn doel mogen bereiken, aanvan kelijk mag men zich hier verheugen in de wel willende en zeer gewaardeerde medewerking van lieden, die door hunnen invloed zeer veel kun nen bijdragen om deze levenskwestie voor het Land van Altena in goeden zin op te lossen. Men heeft de piano's en de speelkaarten, de lucifers en de spoorwegbiljetten enz.., willen tref fen om onze finantiën te herstellen. Zoover we weten heeft men er echter nog niet aan gedacht om, op het voorbeeld van Oosten rijk, eene belasting te heffen van almanakken. Als men één almanak per yziel" rekent en ze met 5 cents belastte, zou dit eene inkomst zijn van ongeveer twee ton en drukkend zou die be lasting zeker niet zijn. (Arnh. Ct.) Het Museum van Natuurlijke Historie te Lei den is dezer dagen verrijkt door een prachtig exemplaar van het ei van een uitgestorven vogel soort, die op Madagascar tehuis behoort, nl. Ae- pyornis maxima, een soort van grooten struis vogel. Het ei heeft een inhoud van ongeveer 71/2 liter. Een staaltje varï~le algemeene vereering, welke men wijlen mevrouw Bosboom toedroeg, wordt nog door het //Vad.'' gemeld. Toen de rouwstoet n.l. zich Zaterdag aan het sterfhuis in beweging stelde, viel van een der kransen eene bloem, welke door een knaap werd opgenomen. Eene dame, die de beroemde schrijf ster slechts door hare werken had leeren kennen en liefhebben, kocht die bloem, om haar als een dierbaar souvenir te bewaren. In de Tielerwaard kenmerken zich de landver huringen algemeen door prijsverhooging. De wei- en hooilanden van deu polder Herwijnen hebben thans ongeveer f 500 en die van den dorpspolder Hel- louw ruim f 1000 meer dan verleden jaar opge bracht. De postdienst tusschen Gorinchem en Herwij nen zal naar alle waarschijnlijkheid zeer verge makkelijkt worden voor den bode. Bij wijze van proef zal hij nu de eerstvolgende dagen brieven Burgemeester en Wethouders van Heusden Gelet op art. 1 der wet van 25 Juni 1881 (Stbl. no. 102) brengen ter openbare kennis dat het kohier van den hoofde- lijken omslag dezer gemeente voor het dienstjaar 1886, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 20 dezer G no. 8, aan den gemeenteontvanger ter invordering is toege zonden en te rekeaen van 27 April a.s. gedurende 5 maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd Dat ieder aangeslagene biunen 3 maanden na de dagteeke- ning der uitreiking van het aanslagbiljet, zich met zijne be zwaren tegen den aanslag, bij ongezegeld aires, tot den ge meenteraad kan wenden, van wiens beslissing 30 dagen na de mededeeling daarvan, in beroep kan wordèn gekomen bij Gede puteerde Staten. Heusden, 22 Aril 1886. Burgemcjster en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2