No. Woensdag 5 Mei. 1886. Een geleerde nagepraat. Uitgever: L. J. VEERMAN Heusden. VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Ab onnementsprijs: per 3 maanden f 1.Franco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Binnenlandsche ADVERTENTIEN waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegeven worden slechts tweemaal in rekening gebracht. Bij toezending gelieve men vooral duidelijk den naam van den Uitgever op het adres te stellen. 1) Het is bekend dat men zich slechts een weinig onwel behoeft te gevoelen, om ter stond door huisgenooten en vrienden ver kouden te worden verklaard. Verkoudheid is naar het oordeel van de menschen de oorzaak van bijna alle kwalen en zonder zich te bedenken dat er dan toch nog on gesteldheden zijn, die uit andere oorzaken voortkomen, wordt een zieke in den beginne alvast maar verondersteld verkouden te zijn. Wanneer hij hoofdpijn heeft verkouden, kiespijn verkouden, kramp verkou den, enz. enz. Men zegge niet dit is maar bij wijze van spreken, want dat is zoo niet; het gebruik van den term verkoudheid is het sein voor een huiselijke behandelingen daarmee staat het leven des kranken op het spel. Zoo spoedig toch over eenige ongesteld heid het oordeel verkoudheid is uitgespro ken, gaat het er op los, men sluit alle luchttoegangen, pakt den zieke tusschen bedden en dekens in, giet hem vol warme dranken enz., eert methode, die bij een zoogenaamde verkoudheid totaal verkeerd is„ In Pruisen is 't voor korten tijd ge beurd dat een jonge, krachtige man, wegens plotseling ingetreden zwakte na tuurlijk door kouvatten door zijn vrou welijke omgeving, onder een berg dekens doodgemarteld is. Wij weten zeer wel dat een bloot theo retische uitlegging, al mag die ook voor 't oogenblik geloof vinden, slechts bij zeer weinigen zóó vastwortelt dat ze, wanneer de nood aan den man komt, in praktijk gebracht wordt. Het is derhalve noodza kelijk eenige bepaalde gevallen te bespre ken, welke ieder die zien wil de oogen zullen openen. Het schitterend gevolg, 't welk de koud- waterbehandeling in vele ziektegevallen heeft is bekend. De koude omslag is in korten tijd een geliefd huismiddel geworden, ja wordt ten onrechte als universeel middel aangegrepen en ook daar aangewend waar het niet past. Zelfs gezonden spelen er mee, zoodat ze er bloedzweren van bekomen. Er is nog niemand tegen deze methode opge staan en ook heeft niemand ooit gevraagd of hij daardoor ook verkouden zou worden. Inderdaad echter is de koudwaterbehande- ling een verkouding van den eersten rang, want water onttrekt aan het lichaam veel meer warmte dan de lucht en de natte af koeling kan naar binnen zoo geweldig wer ken dat, zooals we zeiden, het bloed naar buiten drijft. Het koude water is niet daarom een goed geneesmiddel, dewijl het een of andere heelende kracht bezit, want dat bezit het in geenendeele, maar daarom dat het door volgehouden afkoeling de koorts matigt en de ventilatie der huid onder houdt. Juist dus andersom als de oude re gel warm houden, neemt men er warmte door weg en maakt den zieke koud. Dat de verkoeling door middel van water zoo spoedig populair is geworden, geeft hoop dat ook de frissche luchtkuur spoedig in de familiën geloof zal vinden, ofschoon die, ge lijk we reeds opmerkten, heel wat minder snel werkt. Daardoor zal de waterkuur, waar ze ondergaan moet worden, eerst ten volle werken: longen- en huidventilatie, gelijk in gang gehouden, moeten elke koortsziekte bekorten. Vóór alles moet dat geloof veld winnen waar het de uitslagsziekten der kinderen be treft. De geneesheeren zijn n.l. reeds lang tot inzicht gekomen dat bij mazelen, rood vonk en pokken een bestendige frissche lucht- trek moet onderhouden worden, onverschillig of 't winter of zomer is. Dat is niet alleen in 't voordeel van den zieke, maar ook in dat zijner oppassers, die daardoor t.e zekerder gevrijwaard worden van besmetting. Het hoesten bij en na mazelen vindt zijn oorzaak niet in verkoudheid, maar is onafscheidelijk met deze ziekten en wordt door broeiing en luchtafsluiting slechts verslimmerd. Gelijk op de huid zoo bevindt zich uitslag in de lucht pijp en daar ontstaat dus evenzeer als buiten jeukte waardoor het hoesten ontstaat. Zoo binnen als buiten is frissche lucht het beste geneesmiddel. Evenmin behoeft men vrees te koesteren voor kouvatten der longen bij inademing van frissche lucht. Men houde toch op het eenvoudige hoesten te verwarren met den longhoest. Wel kan het eerste indien men trouw de frissche lucht weert, in den laatsten overgaan en zoo is het te verstaan dat long tering ontstaan is gelijk het heet wuit een verwaarloosden hoest." Gewoonlijk verstaat men onder wverwaarloozing" juist het tegen deel: niet de inademing van zuivere, koude lucht maar broeiing en opsluiting is ver- waarloozing Ons bloed toch wordt op zijn weg door de longen, waar het met de lucht in aan raking komt, volstrekt niet afgekoeld, men' kan dus vrij ademhalen in de koude lucht, al komt men ook uit een warm vertrek. Wanneer slechts de ingeademde lucht zui ver, d. w. z. stofvrij is, zal ze de longen geen schade doen. Er is onder de menschen een overgeërfde gezondheidsregel, die geen ouder nalaat zijn kinderen in te prenten. Deze luidt: drink nimmer koud water, indien ge verhit zijt! Men heldert dien regel zelfs voor de jeugd op door voorbeelden, ontleend aan de vaderlandsche geschiedenis. Toch berust deze regel op dwaling. Hon derden en duizenden drinken op een snik- heeten zomerdag ijskoud bier; in Indië neemt men wat ijs in den mond en nie mand ondervindt daarvan eenig nadeelig gevolg. Wanneer de regel verbood koud water te verzwelgen, dan was hij in orde, doch verzwelgen is steeds zeer gevaarlijk, ook bij 't drinken. Neen, een frissche dronk na een warmen marsch werkt weldadig en is noodzakelijk tot herstel van 't waterge brek in 't lichaam door 't zweeten ontstaan. De Russische generaal, die de expeditie naar Kiwa leidde voerde 3400 kameel en met zich, alleen om water te transporteeren en bij militaire manouvres is de zorg voor frisch water een gebiedend vereischte. Wanneer een door de honden half dood gejaagd wild aan den rand eener sloot neer zijgt en zich voor 't laatst de verdroogde lippen bevochtigt, dan zal toch niemand zeggen dat deze koude dronk het den dood heeft aangedaan Laat ieder ongeloovige Thomas, die over onzen raad 't hoofd schudt, naar buiten gaan en zien hoe de kudde, 't water in 't oog krijgende, daarop toeloopt met de honden vooraan en hoe de dieren zich te goed doen en weet dat ge, uwe kinderen water ver biedende na een vermoeiende wandeling, hen en uzelven kwelling veroorzaakt en van een weldaad berooft, die de natuur als op een presenteerblad u toesteekt Dat men longtering kan opdoen door, verhit zijnde, koud water te drinken, is al- zoo een bakersprookje dat men wel doen zal te vergeten, om daarvoor de ingeving van 't gezond verstand in de plaats te stellen. Hoe zich te hoeden voor kouvatten? Het best afdoende middel is zich te har den. Wij bedoelen daarmee niet dat men in den winter met de ijsschollen een wedden schap zal aangaan of halfnaakt door de sneeuw behoeft te loopen, om krachtig te worden. We waarschuwen alleen tegen te ver gedreven voorzorgsmaatregelen, waartoe men allicht zijn toevlucht neemt, indien men 't goed betalen kan. We moeten onze gevoeligheid voor de afkoelende werking der lucht zoo gering mogelijk maken. Deze werking is grooter naarmate de lucht meer bewogen is. Daar volkomen windstilte echter niet bestaat en de lucht even als het water in voortdurende beweging is, hangt het geheel van ons zei ven af of we last hebben van trek. De een zal daarover klagen, terwijl een ander, meer gewoon aan luchtbeweging, door den zelf den luchttrek verkoeld, zich aangenaam ge streeld zal gevoelen. De meeste menschen hebben echter zoo'n spookachtige vrees voor trek dat ze hem reeds meenen te voelen, wanneer een kastdeur of een lade open ge trokken wordt. Van verkoudheid veroorzakenden trek kan slechts dan sprake zijn, wanneer in een gelijkmatig verwarmde ruimte, plotse ling een veel kouder luchtstroom binnen dringt, zoodat het onderscheid tusschen warm en koud voor elks gevoel waar neembaar is en in thermometergraden kan uitgedrukt worden. Hoe grooter het onder scheid in temperatuur is, des te heviger zal de trek zijn. Van dezen kouden lucht stroom wel te ondescheiden, is de gewone luchtverversching, wanneer 't binnen slechts weinig meer warm is dan buitendeze werkt op den normalen mensch aangenaam afkoelend, op den verwenden echter zeer onaangenaam, doch nimmer schadelijk. Ieder, die 't. met de welvaart zijns lichaams ern stig opneemt, is verplicht zich aan trek in dezen onschadelijken vorm te gewennen, vooral in het warme seizoen, wanneer hij als een welkome gift der natuur te lo ven is. Doch ook in 't koude jaargetijde is't noo- dig zich te gewennen aan verwisseling van lucht, want ook al is de lucht binnenska mers koud, desniettemin wordt ze bedorven en behoeft reiniging. Volgt als voorbehoedmiddel koud water. Baden en koude wasschingen stalen de ze nuwen en stellen ze in staat verschillende, zelfs zeer lage temperatuurgraden te verdra gen. Dwaas is de regel dat men zich voor het bad moet laten afkoelen. Daardoor wordt de heilzaamwerkende afwisseling ge heel weggenomen. Van onze voorvaderen de Germanen, vertelt Tacitus, dat zij, mannen, vrouwen en kinderen, ook in den winter baden gebruikten. Met de toenemende be schaving zijn daarvoor baden binnenshuis in de plaats getreden en in de middeleeu wen waren de gelegenheden om deze te nemen even talrijk als thans de bierhuizen en restauratiën, die minder recht hebben op dezen titel dan een badgelegenheid. Ten slotte komt de kleeding in aanmer king. Eigenlijk behoort daartoe ook onze woning, die ons immers zoo goed als de kleeren behoedt tegen indringen van te koude lucht. Wij warmen onze kamers en zullen wijs doen daarmee voorzichtig te werk to gaan, om de schade te ontgaan, waarmee elke kachel onze longen bedreigt. Wij behoeden ons lichaam door kleeding en 't ware te wenschen dat hierbij meer gevraagd werd naar wat 't verstand en practijk, dan wel naar wat de mode vergt. Een bewijs hiervoor ligt in de verschil lende manieren waarop mannen en vrou wen zich tegen de koude beschutten. De vrouw stelt in den regel hals en hoofd aan de koude bloot, terwijl het sterke geslacht zich met pelsmutsen 't hoofd dekt en den hals omsnoert met wol of den kraag omhoog slaat? Hoe komt het dat een vrouw met bloote borst gaan kan zonder voor verkoudheid te vreezen, welke een manspersoon, indien hij haar wilde navolgen, gewis zou opdoen. Waarom is de vrouw aan hals en borst minder gevoelig dan de man? Alleen door opvoeding en gewoonte. Hoe komt het dat de man voor zich dikke kousen en zware dubbel gezoolde laarzen kiest, terwijl de vrouw door de sneeuw trippelt in lage, fijne, dun gezoolde schoentjes? alleen gewoonte. Gewoonte doet den gevoellige gevoelig worden en hoe meer hij daaraan toegeeft, des te lastiger maakt hij het zich. Men kleede zich naar het jaargetijde en na ir do mate waarop men beweging neemt, legge natte kleeren steeds terstond af en wachte zich wel deze aan het lichaam te laten drogen. Welgekozen kleeding, reine, frissche lucht, flinke beweging en goed voedsel zijn de beste en eenigste voorbehoedmiddelen te gen verkoudheid. i 1 Het Lun van lensden en Alten, LERVAABO Dr. Paul Niemeyer, prof. te Leipzig.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 1