No. 479. Woensdag 12 Mei. 1886. De Kinderdijk. FEUILLETON. e UitgeverL. J. VEERMAN Heusden. VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Ab o|nnementsprijsper 3 maanden 1.Franco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. De Kinderdijk geniet het voorrecht door het geheele land hekend te zijn. Hij ver dient dat wel, doch de reden waarom hij het verdient, is niet de eigenlijke reden dier bekendheid. Deze is een historische, een zoo genaamd historische althans. In 1421 moet ons land door een geweldigen watervloed zijn geteisterd geworden, den St. Elizabets- vloed (18 Nov.) die Dordrecht van den vas ten wal scheurde, het aanzijn schonk aan de Biesbosch, 72 dorpen verzwolg en aan den dijk langs de Noord gelegen een kind schonk, dat op zeer merkwaardige wijze van den dood gered was. Of dit alles ge schiedkundig vast staat, zouden we niet dur ven zeggen. Dat de Biesbosch er is, kan niet geloochend worden, evenmin dat in bovengenoemd jaar de Elizabetsvloed plaats vond, maar bij dat getal 72 zouden we een groot vraagteeken wenschen geplaatst te zien. De historie van het geredde kind is, in aanmerking genomen dat in vroeger eeu wen houten wiegen gebruikt werden, niet onaannemelijk. In elk geval, gebeurd of niet, de Kinderdijk heeft zijn naam aan de Elizabetlegende ontleend en wanneer hij een maal tot een afzonderlijke gemeente ver klaard mocht worden, waartoe vroeger reeds vergeefsche pogingen in 't werk gesteld zijn, dan loopt hij groot gevaar van in zijn wapen een wieg te krijgen, waarin een zuigeling door een kat bewaakt wordt. Toen te Rot terdam het feestgebouw opgericht was, bij gelegenheid van een vergadering van den zangersbond, zagen, de Kinderdijkers tot hun groote verbazing hun zangkoor op deze wijze in kleuren op glas voorgesteld. Doch de Kinderdijk is nog geen gemeente afzonderlijk, al is het in vele opzichten zeer onderscheiden van de gemeenten waaronder zijn bewoners verdeeld zijn. Hij behoort ge deeltelijk aan Nieuw Lekkerland, gedeeltelijk aan Alblasserdam, op welks grondgebied het z/Huis te Kinderdijk'' staat en beide ge meenten kunnen met trots wijzen op hun gezamenlijken spruit, ofschoon van dien trots weinig bewijzen gegeven worden. Dat de Kinderdijk zoo geheel op zich zelf staat en hoewel wettelijk in tweeën ge scheurd, toch één geheel uitmaakt, is al leen te danken aan de omstandigheid dat daar enkele door banden van bloedverwant schap verbonden familiën gevestigd zijn, in welke het werken en streven erfelijk schijnt, familiën, die onder hun leden heldere, den kende koppen tellen, met een hart dat klopt voor onzen handel en industrie en een hand, die durft aanpakken en doortasten mannen, gelijk we ons de zoekende en handelende voorvaderen denken, die bij al hun eenvoud, niettemin koningen waren in Oost en West en op de wijde zee. Door hen is de Kinderdijk feitelijk een op zich zelf staand dorp, voor welks belan gen men zelf zorgt, zonder de gemeenten waaronder hij ressorteert, erg lastig te val len. Hij is vooral wat vermaken betreft, scherp gescheiden. De Kinderdijk heeft een eigen zangkoor, dat in zijn veeljarig be staan maar zeer enkele leden gehad heeft, welke daar niet woonachtig warenhij heeft jaren lang een uitstekende rederijkers kamer gehad, die echter na den dood van haar verdienstelijken mentor weinig van zich laat hoorenhij heeft verschillende vereeni- gingen van nut, bijv. een tot het verkrijg baar stellen van deugdelijke eetwaren enz. Genoeg, hij staat in vele opzichten boven de gemeenten, waartoe hij behoort en wat een voornaam ding is, hij verschaft aan honderden brood. Wezenlijk, de Kinderdijk behoeft zich niet extra te verlichten om in 't oog te vallen. Nu hij dit evenwel doet en op eene wijze, gelijk nog in geen enkele gemeente van ons land beproefd is, nu mogen we niet nalaten den kloeken Kinderdijkers onze warme hulde te brengen. Licht verspreiden is steeds een zaak van liefhebberij geweest voor de industriëelen aan de Noord. Het lichamelijk en gees telijk welzijn hunner talrijke onderhoorigen ligt hun na aan het hart. Ze hebben, niet alleen met woorden, maar door daden en voelbaren geldelijken steun het onderwijs der jeugd behartigd, als maar op weinig plattelandsgemeenten gezien wórdt. En nimmer hebben ze hunne werklieden in eenig opzicht op godsdienstig gebied be moeilijkt, zoodat men in hunne werkplaat sen een mengelmoes van allerhande ge- looven en gezindheden en richtingen aantreft. Terecht begrijpen zij dat 't er niet toe dient hoe men smeedt of timmert of zaagt, of men dat doet met liberale of rechtzinnige gevoelens in 't gemoed, indien men, wat men doet, maar goed verricht. De Kinderdijk electrisch verlichtBravo, wakkere mannen, ge hebt daarmede uwen dijkgenooten aan u verplicht, gelijk met zooveel, dat op uw initiatief in 't leven geroepen is, ge hebt daardoor aan 't ge- heele land een wenk gegeven, waar't heen moet, een les, die zeker goede vruchten zal dragen. Er wordt namelijk altijd door geschreven en geredeneerd over de duurte van 't gas, over zijn warmteontwikkeling enz., er worden vergaderingen belegd, waar in ten slotte de zaak neerkomt op vermoe- delijken onwil der besturen, die van de bestaande fabrieken voordeelen trekken, welke ze niet kunnen en willen prijs geven 't gas is veroordeeld en theoretisch achter gezet bij de electriciteit, maar 't blijft bij praten en schrijven, onderzoeken en uitrekenen en er is niemand die de koe bij de horens vat. Dit nu hebt gij gedaan. Ge hebt proef- au i) i) Sedert eenige jaren zijn de magnetische studiën en onderzoekingen aan de hand der wetenschap eene nieuwe phase ingetreden: zij geleiden ons allengs tot de ontleding misschien tot de oplossing van een groot vraagstuk de geheimen van het zieleleven. Verschillende proefnemingen door wetenschappelijke mannen gedaan schijnen bestemd om meer licht te verspreiden over verschijnselen die tot dusver voor ons in 't volkomen duister lagen. Na de anatomie der hersenen, staat de vivisectie yan het/ menschelijk willen en denken aan de beurt een aafntal treffende voorbeelden, ontdaan van goo chelarijen en mystificatiën, brengen ons op den weg der wetenschap verder vooruit dan een philosopheeren, twintig leeuwen lang, van af Aristoteles tot op onze dagen. Ondanks den banvloek van Akademiën van we tenschappen, onbekookte en sceptische adviezen van doctoren der onderscheidene takken van de medische faculteit, is men genoodzaakt tot de ervaring te ge raken dat de memorie die in 1784 door den Mar kies de Puijségur werd uitgegeven over het te voorschijn roepen van het kunstmatig somnambulisme de studiën die over den magnelischen slaap han delen van Deleuze (1813), den abt Faria (1815), generaal Noizet (1820), den baron du Potet (1830), de Braid (1840), volstrekt niet de minachting ver dienen, waarmede men ze tot dusver wel wilde be jegenen. Toch roepen wij deze wijzen niet op om vonnis te vellen over de al of niet afhankelijk heid van het menschelijkheid zielelevenwij slaan liever het oog op onafhankelijke onderzoekers, die ni, uit liefde tot de ware kennis der natuur-wetenschap gedreven, mogen genoemd worden als apostelen van den vooruitgang. Galilei werd als ketter veroordeeld. Maar de aarde draait toch Als gevolg van de proefnemingen, waarvan we zoo straks eenige merkwaardige voorbeelden onder de oogen onzer geachte lezers zullen leggen, mag vast gesteld worden dat een groot aantal onzer in een magnetischen slaap kan worden gebracht, zoodanig dat we onder den invloed van den proefnemer vol slagen automaten worden, zoowel in zedelijken als physieken zin. Die toestanden zijn te vergelijken bij de verschil lende vormen die de klei aanneemt in de hand van den pottebakker, die zijn specie naar willekeur kneedt en van gedaante doet veranderen. Dikwijls zelfs schijnt de magnetische slaper als werktuigelijk de wenschen, het verlangen van den magnetiseur te raden, zonder dat hem dit op beve lenden toon te kennen gegeven werd. De slaper ziet slechts wat de magnetiseur wil dat hij zal zien, hij gevoelt enkel wat met hem zegt dat hij voelt, hij gelooft alleen wat men verlangt dat hij zal gelooven. Het eigen zieleleven is verdwenen; een vreemde wil heeft om zoo te zeggen den eigen wil uit hel lichaam verjaagdhoogstens stelt die verzwakte eigen wil nog enkele grenzen vast, die bij voortzetting der proeven ten laatste geheel vervallen om slaafsch te gehoorzamen aan de begeerten van den proefnemer. Grondgedachten en denkwijzen die zich spontaan ontwikkelden, of wel door opvoeding werden verkre gen, gewaarwordingen, neigingen, sympathie of weer- .zin, vooroordeelen, liefde, haat of hartstocht, alles kan in een oogwenk worden omvergeworpen, gewij zigd of het onderste boven gekeerd. Men verbeelde zich niet dat een dergelijke vreemde toestand moeilijk is te voorschijn te roepen. Op 1,014 menschen die door den magnetiseur, doctor Liébault aan den magnetischen slaap werden onderworpen, waren slechts zeven en twintig sujet ten, waarvan hij geen somnambuien kon maken. Onder dit aantal van 1,014 personen waren 162 vatbaar voor somnambulisme en 692 voor den die pen magnetischen slaap. Er bestaat verschil tusschen somnambulisme en den slaap. In het eerste geval wordt ook wakend gehandeld, in het laatste enkel gedurende den slaap. De somnambule staat willoos onder den invloed van den magnetiseur, verliest zijn persoonlijkheid, ontvangt denkbeelden, die hij in regelmatige volgorde in zijn brein opneemt en die zijne eigene vervangen, terwijl zonder dat hij er zich rekenschap van weet te geven die gedachten in automatische feiten en handelingen overslaan, waarhij verantwoor delijkheid en toerekenbaarheid vervallen. Dat een sujet gedurende het tijdsverloop dat het onder invloed van den magnetiseur staat, dezen blin delings gehoorzaamt, weten we sedert lang; menig een onzer heeft zich bij vertooningen op het gebied der biologie daarvan kunnen overtuigen. Maar wat geheel nieuw is en niet van hoogen ernst ontbloot, bij de tegenwoordige proefnemingen, is dat men tot de ontdekking is gekomen dat de pa tient na de proefneming de denkbeelden bij zich houdt die hij in zijn hoofd opnam en die uitvoert in wakenden toestand, een dag, twee dagen, een week, maand, ja somwijlen vele maanden nadat hem het bevel tot uitvoering werd gegeven en dat wel nauw keurig en onweerstaanbaar op den dag en het vast gestelde uur. Bij deze soort van proeven trouwens verkeert de persoon die er zich aan onderwerpt niet in den slapenden of bewusteloozen toestandhij is wakker en even helder als gij of ik, de oogen staan flink open, de bewegingen zijn gemakkelijk en na tuurlijk, hij spreekt, loopt, handelt als ieder ander, neemt deel aan het gesprek, antwoordt op vragen die gedaan worden, treedt in discussie, kortom ver keert in geheel normalen staat, behalve op het en kel punt waarbij de wil van den magnetiseur hem is opgedrongen. Aan den heer Jules Liégois, professor in de rech ten aan de hoogeschool te Nancy, is men eene se rie van zeer belangwekkende studiën over het ern stig onderwerp verschuldigddiens beschouwingen, bekeken van juridisch standpunt, omtrent persoonlijk heid, toerekenen verantwoordelijkheid, zijn zeer merk waardig te noemen. Naar aanleiding van de voorzorgen die men ge nomen heeft om simulatiën of schijn vertooningen van den kant der patiënten onmogelijk te maken, is de neer Liégois tot de volkomen zekerheid geraakt dat wilsoverbrenging met al haar gevolgen niet langer kan worden tegengesproken. We laten eenige treffende voorbeelden volgen van proeven, die door hem persoonlijk werden genomen. Op zekeren dag geeft hij een jongen man te Nancy een papieren pakje waarin een wit poeder was be sloten in de hand, zeggendeDit pakje bevat arsenic; zoo aanstonds zult gij in de woning uwer tante (gezegde tante was in het gezelschap aanwezig) terugkeeren; gij zult een glas water nemen, er het vergif in doen en wachtten tot dat het is opgelest; gij zult vervolgens dien vergiftigden drank uwe tante te drinken aanbieden.* Jawel, mijnheer!* Nog denzelfden avond vernam de heer Liégois, van mevrouw M zelve dat de proef volkomen was geslaagd en dat de neef haar het vergif had toegereikt en stiptclijk de bevelen opgevolgd. Men zou hier tegen in kunnen brengen dat simu latie mogelijk ware. Veronderstellen we eens dat de jonge man niet ter goeder trouw was. Hij outvaugt in tegenwoordigheid der tante het bevel om haar te vergiftigen. Hij weet wel dat het poeder schade loos is en handelt dus met de overtuiging dat hij comedie speelt. Daartegen zal de proefnemer te berde brengen dat hij zijn sujet volkomen kent. B zien van liet standpunt eener onafhankelijke, af doende proefneming, zou derhalve het resultaat nog aan twijfel onderhevig kunnen zijn. Ziehier evenwel eene proef, waarbij poging tot si mulatie geheel moet worden buitengesloten. Ik had mij schrijft de heer Liégois van een revolver met eenige patronen voorzien. Ik wilde niet dat het sujet waarmede ik ging opereeren, en dat ik koos uit een van de zes somnambules die dien dag bij den heer Liébault aanwezig waren zon kunnen vermoeden dat het hier gekscheeren gold.* »Ik laadde dus den revolver oogensehijnlijk ge heel, doch werkelijk deed ik er slechts een kogel in. Ten aanzien van het gezelschap ga ik in den tuin, mik op een stuk wit cartonpapier tegen den muur genageld, trek afvervolgens neem ik het stuk carton af om de toeschouwers te laten zien dat de kogel, het papier had doorboord. Binnen een halve minuut tijds breng ik op mevrouw Gmijn wil oyer, om den heer P met een schot te dooden.* De heer Pwas natuurlijk in het komplot en zou als de proefneming gelukte, den schijn aannemen als )t' hij getroffen was en op den grond vallen. en Alle», Dit Feuilleton ontvingen wij van een onzer geëerde lezers, die. in Indië geruimen tijd in de Journalistiek werkzaam (jlf is en wiens stukken onder den gefingeerden naain Slamat (ge- groet) zeer gewild zijn. Wrj meenen onze lezers geen ondienst V» met de opname te doen. Wij loopen de zaak niet vooruit eu „j( spreken geen oordeel uit over de daarin voorgestelde natuur kracht, maar laten dat liever na lezing aan onze lezers over. Rbd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 1