Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. ondervindelijk bewezen dat 't electrisch licht kan worden gemeen goed. Ge hebt u aan de spits gesteld der beweging. We wen- schen u 't succes toe, dat weldra anderen u zullen volgen en de overwinning der electriciteit van nu af zeker is. Met volkomen gehoorzaamheid neemt mevrouw Gden nog rookenden revolver over, gaat op P af, legt aan en trekt af. Onmiddellijk wordt zij door de omstanders gegre pen en in een zijvertrek gebracht, de commissaris van politie (mede in 't geheim) wordt gewaar schuwd en verschijnt. Ondervraagd, bekent mevrouw M geheel onverschillig dat zij de misdaad heeft bedreven. Zij heeft den heer P.... gedood, omdat zij niet van hem hield. Men kan haar arresteerenzij weet zeer" goed wat haar te wachten staat. Wanneer men haar zal ter dood brengen dan zal zij naar de andere wereld gaan, even goed als ha; r slachtoffer dat zij daar bloedend op den grond ziet leggen. Wanneer men haar vraagt of het niet mogelijk zou zijn dat ik haar den wil om te dooden zou hebben ingeprent, ontkent zij dit ten stelligste. Zij is er van zelve toe gebrachtzij heeft onafhankelijk gehandeld; zij alleen is strafschuldig; zij is gelaten in haar 'lot; zij zal zonder er over te klagen de gevolgen dragen van de misdaad die zij daar zoo even beging. (Slot volgt.) t HEUSDEN, 10 Mei. Heden morgen tussehen 7 en 8 uur kwam een zwervende hond de gemeente verontrusten, die, naar het algemeen gevoelen, lijdende was aan hondsdolheid. 't Was een vrij groote witbonte hond, moge lijk wel een losgebroken karnhond, die van Oud- Heusden komende, de wal opliep, zijn loop langs den kortsten weg tot het Burchtplein nam, al daar direct een hondje beet, vervolgens langs de Wijksche poort de Visehmarkt bereikte, en we der twee honden beet, daarna de Nieuwstraat af koers zette naar de Herptsche poort, inmiddels weder een vijftal honden beet om vervolgens met den staart tussehen de beenen de stad te verlaten. De wachtmeester der Kon. Marechaussee al hier zette met een zijner manschappen den hond na, doch geraakte onder Haarsteeg, gein. Hedik- huizen, zijn spoor bijster. Nader vernemen we, dat hij te Vlijmen is gezien en aldaar een kind in de kleeren heeft gebeten. Naar men verneemt is hij in richting van 's Bosch doorgeloopen. Dezelfde hond is gisteren middag onder Eeten gezien, komende van Babyloniënbroek. 't Is te verwonderen dat een ongemuilkorfde vreemde hond niet vroeger is afgemaakt. De gebeten hon den zijn of worden afgemaakt. De burgemeester vau Krom voort heeft doen weten dat de dolle hond onder zijne gemeente is doodgeschoten. j OUDHEUSDEN, 11 Mei. De kraaien, zeer vroolijk over de wet die hunne vervolging tegen werkt, hebben speciaal deze gemeente uitgezocht om zich in grooten getale te gaan nestelen. In het naburige Heusden gevoelden zij zich niet meer op hun gemak aldaar was verlof bekomen om gedurende eenigen lijd jacht op hen te maken en dat vonden zj te gevaarlijk. Doch ook deze gemeente was op die onderscheiding minder ge steld, waarom door de heeren Verhoeven uit Heusden alhier een wareverdelgings-oorlog onder hen is aangericht. Niet minder dan 1200 kraaien werden dan ook in de vorige weken gedood, het geen door den landbouwenden stand niet weinig wordt gewaardeerd. t OOSTERHOUT, 9 Mei. In enkele nieuws bladen komt het bericht voor, als zou gepas seerde Zondag in het gehucht Dorst, ouder deze gemeente, iemand in het brandtpuithuis geslikt zijn. Ons wordt het volgende voor waarheid me- degedeeldt. Genoemd gehucht wordt jaarlijks gedurende de maand Mei door tal van bedevaartgangers be zocht, Voor anderen is die ongewone drukte eene 9oort van kermis en blijft drinken natuurlijk niet achterwege. Zoo waren Zondag 11. drie jongens in tamelijk opgewonden staat. Een wilde op her haalde aanmaning der politie niet huiswaarts be geven, en werd eindelijk in het brandspuithuis opgenomen om daar op eenig stroo zijn roes uit te slapen. Toen men Maandag morgen hem wilde bevrijden, sloog rook uit het huisje en stond, bij opening der deur, het gebouwtje direct in vlam. De jongen, eenigzins bedwelmd door de rook, werd naar een nabij gelegen herberg gebracht, waar men hein zoo goed mogelijk restaureerde. In plaats van onmiddellijk naar huis te gaan, is hij nog onder weg blijven liggen, en toen hij 's avonds te hnis kwam en mededeeling deed van zijnen toestand, werd een geneeskundige gehaald, doch zonder succes. Kort daarop gaf hij den geest. Volgens zijn persoonlijke verklaring, wilde hij bij het licht met een lucifer op zijn horloge zien en moet hij nog half bedwelmd, de brandende lucifer in 't stroo hebben geworpen. Een gerechtelijk onderzoek heeft plaats gehad, en bleek dat de gestorvene lijdende was aan longtering. t 9 Mei. Gisteren is wederom een hond wegens dolheid afgemaakt. Het was een pracht exemplaar, toebehoorende aan den heer C. Ver- sehure alhier. Heden zijn een vijftal honden welke door bovengenoemde gebeten waren of met hem in aanraking zijn geweest, van wege het plaatse lijk bestuur doodgeschoten. t DRUNEN, 7 Mei. Donderdag 11. woedde al hier brand in de nabijheid van „de Klinkert", eene woning onder deze gemeente. Het was een den nenbosch, toebehoorende aan de heeren J. P. Pulles eu C. Brok alhier, dat op eene onbekende wijze in brand geraakt was, en over eene uitge strektheid van circa 4 Hectaren in de asch werd gelegd. Het genoemde nabij gelegen huis bleef gelukkig gespaard. t WIJK, 8 Mei. Gisteren is benoemd tot on derwijzer der openbare school te Aalburg de heer G. Zoon, vroeger leerling aan de kweekschool te 's Bosch. POUDEROOIJEN. Aan de openbare school alhier en te Aalst, waar nog steeds het onderwijs alleen door het hoofd der school gegeven werd, zullen thans ook onderwijzers worden benoemd. De jaarwedde is gesteld op f 400 en naar men verneemt, hebben zich daarvoor verscheidene sol licitanten aangemeld. DRONGELEN. In het westelijk deel der ge meente heeft zich een geval van besmettelijke keelziekte voorgedaan in het huisgezin van G. K. De conversiewet is door de Eerste Kamer aangenomen met 23 tegen 10 stemmen. Er is thans sprake van de bijeenroeping der Tweede Kamer tegen Dinsdag 18 Mei. De „Midd. Ct." vergelijkt het liberalisme bij een prachtigen boom, en zij beschrijft aldus het bedrijf der oppositie „Vier personen komen overeen een prachtigen boom omver te hakken, omdat hij hun in den weg staat. Zonder vooraf te bepalen wat zij met den boom zullen uitvoeren, beginnen zij het werk, en weldra ligt de boom geveld. De éen nu wil hem links, de ander rechts vervoeren, een derde- wil hem verkoopen, en de vierde hem voor brand hout hakken. Het slot is dat zij onderling ru zie krijgen en de boom op den grond blijft lig gen. Hun gemeenschappelijk doel is wel bereikt,, nl. dat de boom van zijne plaats is, maar zi| hebben daardoor anderen van de vruchten en de schaduw van den boom beroofd, en een leelijke open plaats gemaakt, die niet spoedig kan aan gevuld worden." Dit acht de „Midd. Ct." het onzedelijke van dat stormloopen op de liberale partij, zonder dat men de zekerheid heeft iets meer te zullen uit richten. „Het Centrum" vindt het tamelijk onnoozel,, dat de Midd. Ct. de omhakkers twisl( laat krijgen over de vraag wat met den gevelden boom aam te vangen. De hoofdzaak is dat hij geveld wordt, en dan zal men hem wel weten op te= ruimen. De algemeene vergadering van het Nederï, werkliedenverbond zal dit jaar plaats hebben op 13 en 14 Juni a. s. te Amsterdam. Op de agenda komt o. a. voor; lo. Mededeeling van het algemeen begrafenisfonds. 2o. Opmaken van een rooster van aftreding voor het centraal- bestuur. 3. Voorstellen van het rapport in zake een normalen arbeidsdag. 4. Meubelma- kersvereeniging „Amstels Eendracht": Wat is de richting van het algemeene Nederl. werklieden verbond; algemeen stemrecht of niet? 5. Afdee- ling Zwolle: Kan het verbond meerdere krach ten wijden aan de beweging voor algemeen stem recht? 6o. De afdeeling Amsterdam, Heeren veen en Leeuwarden: Wat kan er gedaan worden tegen de bestaaude en de elk jaar wederkeerende werkeloosheid? 7o. Afdeeling Appingadam; Kosteloos lager, middelbaar en hooger onderwijs. m**suuatmi n Het Grieksche kluchtspel heeft thans veel kans te veranderen in een treurspel van hoogst ernstige gevolgen. Als wij spreken van een kluchtspel dan doelt dat alloen op de houding der diplomaten, niet op die van Griekenland. Het Grieksche volk wil den oorlog. Correspondenten die het land heb ben doorgereisd van het eene eind naar het an dere, verzekeren dat men in Europa zich geen denkbeeld kanmaken van den toestand der Griek sche gemoederen. Alle herinneringen aan alle baat tegen' het Turksche juk zijn ontvlamd, en evenals in den vrijheidsoorlog waarin Griekenland zijne onafhankelijkheid bevocht, maken de vrouwen in Griekenland zich gereed de wapens tegen de Turken op te nemen. Is die geziudheid te billijken? Wij gelooven van ja. De Grieken rekenden op de nakoming van de belofte van het Berlijnsche congres, dat bun eene uitbreiding der grenzen toestond. Hoewel die be loften niet is nagekomen hielden zij zich rustig. Zoodra echter verleden jaar de omwenteling in Turkije uitbrak, begreep men dat een groot deel van Turkije, voornamelijk Macedonië en Thes- salië, door en door Grieksch is. Dat das de Grie ken nakoming van de beloften van het Berlijner Congres eischen is billijk. Alleen echter omdat, men te Berlijn niet wil en omdat do Eigelsche regeering onder den invloed van koningin Victoria handelt, dreigon alle groote mogendheden, behalve Frankrijk, Griekenland te verlammen. Het kluchtspel zit in de weifelende houding der gezanten, die nu eens om deze dan eens om gene reden uitstel zochten. Eindelijk ging het toch niet langer. Een tweede dreigend ultimatum werd door de Grieksche regeering zeer koeltjes beant woord, de vier gezanten vertrokken en de »vredes- vloot« zal Griekeulands kusten blokkeeren. Dit is eene bepaald vijandige houding, maar volgens de Engelsche regeering, die dit Maandag avond in het parlement aldus noemde, is dit eene vredelievende blokkade.Als thans de oorlog uitbreekt zullen de mogendheden dan een leger- koxps aan wal zetten en een »vredelievenden oor logtegen Griekenland beginnen? Dan ware het treurig kluchtspel volmaakt. Te Berlijn zegt men dat als Griekenland niet voor een oorlog in deze omstandigheden terugdeinst, het bp eene groote mogendheid moet steunen. Dat is dan natuurlijk Rusland. Wat daarvan zij, zal spoedig blijken. De Rus sische gezant te Athene vertoeft nog altijd bij zijn keizerlijken meester te Livadia. Hij wordt deze week Woensdag te Athene terugverwacht. Te Parijs blijft men de vaste hoop koesteren dat de Russische gezant als verzoenend bemiddelaar zal weten te slagen, daarin gesteund door Frankrijk. Om den lieven vrede is dit zeer te hopen. Maar op dit oogeublik ziet het er nog niet naar nit. Wat evenwel in de geheele historie het grappigst ishet blijkt dat de gepantserde internationale vredesvloot volstrekt niet in staat is de ontelbare eilanden en inhammen van Griekenland te be waken. Daarbij is bepaald dat vreemde schepen vrijen doorgang behouden. Blijkbaar gaat de vreed zame oorlog* niet van harte. De woede en haat tegen Eugeland moeten op dit oogenblik in Griekenland even sterk zijn als tegen Turkije. Bij de opgewonden stemming des volks, dat een regiment dat uit Athene naar de grenzen vertrok met bloemen overstelpte, is het moeilijk te zeggen waarop dit alles zal nitloopen. OnzeS' inziens is de eenige kans op behoud des vredes een nieuw ministerie te Athene. Doch hiertoe is Maandag eene vergeefsche poging door den Koning gedaan, daar Delyannis wil aftreden. Blijft de vrees voor Rusland, die Turkije ook tot uadenkun zal brengen. Montenegro, de voorpost van Rusland in het Oosten, begint verdachte vij andelijke manieren tegen Turkije aan te nemen. Dit zal wel werken als een waarschuwing! Maandag is hot Londensche parlement het debat begonnen over de vraag of de Iersche hervormings wet in tweede lezing zal worden behandeld. De dagbladen van Londen bevatten een brief van Chamberlain, waarin hij zich daarvoor verklaart, op deze voorwaarde, dat de vertegenwoordiging van Ierland in het rrjksparleruent worde gehand haafd. Deze concessie zou Gladstone moeten doen vóór de stemming. Men zal dus deze week be langrijke beslissingen van het Engelsche parlement kunnen verwachten. Het is bekend dat de Engelsche conservatieven in hunne dolle woede tegen Gladstone zóó ver gaan, van openlijk een godsdienstoorlog in Ierland aan te blazen. Het toppunt van razernij wordt wel bereikt door de openbare mededeeling dat gene raal Wolseley (een geboren Ier) als Gladstone's wet tot stand komt, zijn ontslag zal nemen nit den staatsdienst en zich aan het hoofd van 100000 (sicoproerige Orangisten (Iersche protestanten) zal stellen. Waarlijk, de storm tegen Gladstone is nog iets anders, dan de April-beweging tegen Thor- becke Niet minder dan op Griekenland en Engeland werd de aandacht gevestigd op het land der vrij heid, de Vereenigde Staten. Op eene wijze als in Europa, de Commune uitgezonderd, de socialisten nog niet optraden, dreigen zij thans daar met eene omwenteling die voor de grootste gruwelen niet terugdeinst. Het is niet tegen te spreken dat de uitgeweken Duitsche socialist Most aan die bewe ging den grootsten stoot heeft gegeven. In zijn blad »Die Freiheit,* (wij hebben dit blad meteen eeuwige bloedrooden band omgeven, een paar keer onder de oogen gehad) ontzag hij zich niet moord en brand als de eenig afdoende geneesmiddelen tegeu eene zieke maatschappij voor te schrijven. Over de beweging zelve behoeft men niet min te denken. De socialisten in Amerika hebben zich geregeld in het banteeron van wapens geoefend, niet alleen, maar de schrikkelijkste zakmoordtnigen loeren maken. Tegeuover dit geweld zal de regeering der Unie met verpletterende macht moeten optreden. Vol gens de jongste berichten heeft zij dan ook troepen met artillerie onder de wapens geroepen. (4 De Belgische Rogeering zal aan de »Norddeut- sche Lloyd* een jaarlijksch subsidie van 80.000 frs. geven voor het aanleggen te Antwerpen der schepen, die van Bremerhaven naar Azië en "Australië gaan of vice-versa. De conventie is ge sloten voor éen jaar. Omtrent de opening, den 4den dezer, van de Koloniale tentoonstelling in South Kensington, te Londen, deelt de Amsterdammer* eenige bij zonderheden meden, waaraan wij het navolgende ont- leenen: Daar kaarten slechts tot redelijke ontwikkelden spreken, worden zij aangevuld door decoratieveu, waarop men als in een schouwburg typische land schappen uit de koloniën ziet voorgesteld. Op don achtergrond der tentoonstelling van Victoria, die ook to Amsterdam een zeer goed figuur maakte, is een deel van het groote Australische Bushland weergegeven, een prachtig panorama. Op den achter grond met stoute kwast geschilderd, strekt het zich eiudeloos ver over de vlakten uit, doorsneden met de reien van kegelvormige heuvels, die aan het Zuid-Australische landschap zijn karakteristiek ui terlijk geven. Dank zij eene zeer kunstige perspectief, schijnen de zonderlinge Australische planten, eucalyptus, acacia, casuarine, blauwe myrten, zwarte, gele en olijfkleurige myrten, allen van natuurlijke grootte, terwijl het gezichtsbedrog volkomen wordt door dien de voorgrond, gelijk bij de panorama's, uit werkelijke voorwerpen is samengesteld. Levende boomen vertoonen daar den toeschouwers hun knoestige stam en zonderling gebladerte Opossums hangen er aan de takken. Kangoeroe's, wilde honden, slangen, kasuarissen en de groote wanstaltigen die ren die men wombats noemt, zijn met kunst door dat bosch verspreid. Een prachtige donkerblauwe hemel welft zich bo ven den toeschouwer; daarin zweeft een wilde sper wer-adelaar, met een jongen kangoeroe in zijne klauwen. Een andere jongere kangoeroe heft het kopje veilig uit den buidel der moeder. De tint van het gebladerte is, als in de natuur, somber, maar het wordt verlevendigd door de schitterende kleuren der papegaaien, goud, brons, rood, goel, groen, die in de boomen zitten. De vruchten en bloemen vau Australië kan men geschilderd en gebootseerd zien, maar ook in natura, in reusachtige serres met boomvarens en andere planten. De groote voorhal is versierd met muur schilderingen, de groote steden van het Britsch Co lonial Empire voorstellende, Sydney, Melbourne, Adelaïde, Brisbane, Quebec, Sound (op Nieuw-Zee- laud enz., en daarboven een grootsch panorama van de stad Londen, zooals het wegens nevel en rook nooit door iemand gezien zal worden. Uit Engeland deelt men de tijding mede eener zeer merkwaardige vondst uit deu voorhistorischen tijd. Bij het doen van uitgravingen voor de plaat sing van een nieuwen gashouder op hut terrein der gasfabriek te Brigg, in het graafschap Lincoln, stuitten de arbeiders op een voorwerp, dat bij ver dere ontblooting een vaartuig bleek te zijn, uit éen massief stuk eikenhout gehouwen en binnenwerks lang 48 voet, breed 4 voet 4 duim en diep 2 voet 9 dqim. Men verbaast zich over de grootte en zwaarte van den eik, die voor den bonw dezer boot geveld moet zijn, daar men kan nagaan dat de stam, na ontbloot te zijn van de schors en de jongste zachte houtlaag, van onderen een diameter had van 5 voet 8 duim, en van boven, bij den eersten tak, van 4 voet 9 duim. Over deze geheele lengte van omtrent 50 voet was de boom zoo recht en regelmatig, alsof hij op een draaibank bewerkt ware, kan een inhoud gehad hebbeu van 900 a 1000 kobieke voeten en, na voor het gewenschte doel behouwen geworden te zijn, van nog wel 700 ku bieke voeten. De stam schijnt eerst aan éene zijde plat afgewerkt te zijn, en de uitholling is zeer handig met de bijl verricht. De steven is stomp afgewerkt en doet eonigzins aan een ram denken; ook ziet men daar eene holte, waarin een boeg spriet heeft kunneu rusten. Aan den achtersteven schijnt de boot een verheven dek of kampanje ge had te hebben. Het is het grootste en bpst bewaar de Oud-Britsche schip dat ooit gevonden is, en het zou, bemaud met zijne roeiers of passagiers, tegenwoordig een vreemd gezicht op de wateren vau den Humber opleveren. Het onlaugs in Noor wegen gevonden schip der voormalige Vikingen is er bij vergeleken modern. Daar het hout grootendeels zijn samenhang hoeft verloren, zal het noodig zijn de boot, naar mate zij bloot komt en droog wordt, met olie te dren ken en haar tegen de zon, alsmede ook tegen al te nieuwsgierige bezoekers te beschermen. Adeline Patti, die thans weder op haar kasteel Cray Y Nos, in Wales, vertoeft, zal den 7n Juli in het huwelijk treden met haar getrouwen med- gezel Nicolini. De beroemde zangeres treedt in het begin der volgende maand op in vier concerten in de »A1- bert Hall* te Londen en krijgt daarvoor een som van 25.000. Door geheel Noord-Hongarije en Transsylvania blijft het sneeuwen en vriezen. De oogst heeft zwaar geleden. Ook nit Galicië, Bosnië en Her- zegowina komen gelijkluidende berichten. In Weenen is het bitter koud. Eene armoodig gekleede vronw te Weenen ging met hare kinderen, een zuigeling van 8 maanden en een zesjarigen knaap, naar de derde verdieping van oen huis in de Hernalserstraat, wierp hare kinderen uit het venster en sprong daarop ook zelf naar beneden. De moedor en de knaap zjjn dood; de zuigeling is zwaargewond. Te Mannheim is Zondag een gedenkteeken voor Jean Becker, den leider van het beroemde strijk kwartet, onthuld. Te Bellegarde (Frankrijk) plaatste zich Woens dag een net gekleed persoon, toen de exprestrein voor Lyon aankwam, rechtop, midden tussehen de rails, met de handen voor de oogen. Het hoofd vrerd den ongelukkige van het lichaam gescheiden. De koningin van Rumenië is, naar men zegt, ernstig ongesteld. Te Bari is de cholera hevig uitgebroken. Woens dag werden te Venetië tien lijders in het nieuwe lazaret te Guidecca opgenomen. Volgens een par ticulier bericht waren er op 5 Mei te Vicenza 12 gevallen, 5 sterfgevallen. Op een pachthoeve, 12 mijlen afstands van Rus- siaville (V. S.) gelegen woont een vrouw, die den 17 April 1769 geboren is, d. i. bijna 4 maanden voor Napoleon I. Aan den oever van het Ontario-meer kwam de zer dagen eene prachtige »fata morgana* voor. Hoog in de lucht zag men de ver verwijderde stad Rochester en het daarachter gelegen landschap, met torens en gebouwen, stations en voortrollende treinen, zoo duidelijk mogelijk in de helderste kleuren weerspiegeld. Het schouwspel komt slechts zeer zelden en dan nog alleen in de warmste da gen van den zomer voor.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2