GEVRAAGD, Burgerdienslbode, IMipi), Machinezijde, LOUIS DË JONGH, BUCKSKINS, KIMDER-COSTUMES Roetman Scheïers Co., 321ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIEN. S. DE HEER ZOON K| Klosjes Zwarte S. DE HEER ZOON. Leveren uitsluitend ZUIVERE JENEVERGIST. BotermarktHeusden in korten tijd, uiterst goedkoop en net afgelerai SCHIEDAM. 8o. Afdecling Appingadam: Afschaffing van de plaatsvervanging en numtnerwisseling bij de nationale militie. 9o. Meubelmakersvereeniging g Am9tels Eendracht^Wat kan het algemeen Nederlandsch werkliedenverbond doen om de con currentie van het buitenland tegen te gaan - lOo. Van dezelfde: Krachtig bij de Regeering aan te dringen opdat van staatswege toezicht ge houden worde op gereedschappen, machinerieën en werktuigen, ten einde zooveel mogelijk onge lukken te voorkomenvoorts de werkgevers te verplichten, om, indien er ongelukken plaats heb ben buiten de schuld der werklieden, de daar door* voor de werklieden ontstane schade te ver goeden. t Door de stoomboot-reederij Fop Smit Co. werden in 1885 op het traject Gorinchem- Rotterdam vervoerd 768.268 personen tegen 827,832 in 1884. De zomerdienst der verschillende spoorwegen zal dit jaar op den ln Juni een aanvang nemen. t De directie der stoomboot „Mercurius/ gevestigd te Gorinchem, heeft in hare vergade ring van Woensdag 11. besloten eene nieuwe stoomboot te laten bouwen voor haar dienst tus- achen Zalt-Bommel, Gorinchem en Dordt. Schip en machine zullen vervaardigd worden bij den heer van Reede, Scheepsbouwmeester te Papen- drecht a/d Noord. De directeur der Weezeninrichting te Neer bosch verzoekt zeer dringend geene weesjongens of meisjes in dienst te nemen van degenen, die buiten de inrichting zijn, zonder dat men hem vooraf hiermede in kennis heeft gesteld. Ge durende den laatsten tijd is het voorgekomen, dat familiebetrekkingen deze jongens en meisjes, die hij in goede diensten had bezorgd, tegen zijn zin en wil, op listige wijze naar hun woonplaats zoeken te lokken, waardoor veel schade wordt veroorzaakt aan hunne opvoeding. De heer J. F. Huijsser, die bij den jongsten wedstrijd te Nijmegen een prijs heeft behaald, heeft de reis van OverveenMaastricht per twee- wieler afgelegd. Hij vertrok nl. Donderdag och tend te 4 u. uit Overveen en kwam achtereen volgens aan te Amsterdam om 5.25 u., te Amers foort om 9.45 u., te Arnhem om 1.25 u., te Nijmegen om 3.10 u., te Venloo om 8.50 u., te Roermond om 12 u. 's nachts en te Maastricht om 3.38 u. 's morgens. Nu de firma Schumacher Co. alom bekend is, tracht zij ter opfrissching der vorige firma, ^zaken* te doen onder den naam ,/K. van Haart/' een vrouwspersoon die bij Schumacher, Lange Frankenstraat 6 te Rotterdam, inwoont. t Dinsdag bracht een geit van Joost de Koek te Herwijnen een jong ter wereld met 3 pooten, nl. 2 goedgevormde achterpooten en één voorpoot. Het diertje is volkomen gezond en staat op alle 3 de pooten zonder evenwel nog te kunnen loo- pen. Ook Dirk de Ruiter, uit Ridderkerk, die de vorige week door een dollen hond werd gebeten, weigert nu zich te Parijs door Pasteur te laten inënten. Een bekend veefokker te Roosteren (Limburg) verloor telken jare eenige runderen aan de ge volgen van miltvuur. Yoor 4 jaren liet hij zijn vee naar het stelsel van Pasteur inenten en deze kunstbewerking jaarlijks herhalen. Sedert is op zijne hoeve geen enkel geval van die gevreesde ziekte voorgekomen. Een windhoos van buitengewone afmeting is Woensdag bij stil weder over den Wageningschen Berg, nabij bet Koninklijk landgoed „Oranje NassauVoord" te Renkum, uit het N.-Westen naar het Z.-Oosten getrokken, ter hoogte van 20 meter van den grond. De hoos was, zooals dui delijk werd waargenomen, geheel samengesteld uit kiezelsteenen, zand en bladeren. Het weg trekken ging vergezeld van een sterke zuiging, zoodat de boomen in beweging werden gebracht alsof er een zware storm woedde. Terwijl een moeder, te Ruurlo woonachtig, haar zuigeling een oogenblik alleen had gelaten, kwam een varken het huis binnen dat het kind uit de wieg haalde en het hoofdje geheel ver scheurde. Bij het overvaren te Katerveer met de pont, is een 7-jarig kind door een wild geworden rund zoodanig gehavend, dat men voor behoud vreest. Donderdagnamiddag ontstond plotseling een hevige brand in de bosschen van de Pampel nabij Otterloo, toebehoorende aan den heer Terwindt te Arnhem. Eene aanzienlijke partij dennen enz. zijn verbrand. De brand wordt toegeschreven aan kwaadwilligheid, te meer omdat de laatste dagen op verschillende plaatsen in den omtrek eveneens brand is gesticht. Een dienstmeisje te Amsterdam, bezig met het uithakken van spek, had het ongeluk dat de vlam in de pan sloeg. Haar kleederen geraakten daar bij in brand en zij bekwam zulke brandwonden dat zij weinige oogenblikken later bezweek. Te Nieuw-Leuzen is een 4-jarig knaapje in een diepen kuil vol water geraakt en verdronken. Bij het stoken van een heidevuurtje bekwam te Kerken veld (zuidelijk Drente) het vierjarig doch tertje van den heer A. G. B. zulke ernstige brandwonden, dat het kind daaraan is overleden. Een vrouw uit de Gouwenaarsteeg te Amster dam stak een buurvrouw, met wie zij twist had, met een ijzeren vork in den arm. De gekwetste werd in het ziekenhuis verbonden. Uit Apel doorn is naar Zutfen gevankelijk overgebracht F. H. E., 23 jaar, smid te Apeldoorn, verdacht van diefstal bij nacht in een bewoond huis met be hulp van binnenbraak gepleegd te Apeldoorn. Woensdagavond zou in de buurt Hoefkensdijk onder Hontenisse zekere A. Van der K. zijn ge weer ontladen, toen het plotseling afging en het schot hem in het hart trof. Hij was oogenblik- kelijk een lijk. De kleederen zijner moeder, die in dezelfde kamer waren, vatten bij het afgaan vuur, doch werden spoedig gedoofd. De ongeluk kige was ongetrouwd, doch de kostwinner van zijn arme moeder. Te Kampen is een 18-ja- rige dienstmeisje plotseling overleden. Omtrent de oorzaak van haar dood zijn allerlei geruchten in omloop. De justitie heeft een lijkopening gelast. Zaterdagmiddag is de stoomkatoenspinnerij der firma Stroinck en Co. te Enschedé totaal uitge brand. De weverij der firma bleef behouden. Een arbeider, die zich door een sprong uit de eerste verdieping moest redden, is vrij ernstig aan het hoofd verwond geworden. Dit is de derde keer in 20 jaren, dat deze spinnerij is uitgebrand. Onder Edam is een kind van een landbouwer aldaar te water geraakt en verdronken. Op de hoogte van den houtmolen van den heer Stof fel te Deventer is in vergevorderden staat van ontbinding in den IJssel gevonden het lijk van den op 23 April jl. verongelukten A. W. V., die werkzaam was bij den onderbouw der spoor brug aldaar. f Naar men verneemt is aan eenige rijtuigen der S.-S.,met Westinghouse-rem voorzien,een toestel aan gebracht, waardoor het aan de reizigers mogelijk is den trein tot stilstand te brengen. De inrichting is als volgt: 1. In elke afdeeling der rijtuigen is aangebracht, in het midden boven de zitbank en tegen het schot, ter behoorlijke hoogte een hefboom, waardoor een lucht.klep der W. H. inrichting wordt geopend en geopend blijft, wanneer die hefboom naar rechts wordt gedraaid. Door deze luchtontsnapping wordt de trein geremd. Bij het naar rechts bewegen van den hefboom wordt daardoor een zijden draad (gesloten door een lood) in de rijtuig aid. verbroken, terwijl tevens buiten aan het rijtuig een witte plaat te voorschijn komt, die de afd. aanduidt., waarin de hefboom is gedraaid. Door het weder naar links draaien van deu hefboom wordt de remluchtklep weder geslo ten, doch blijft de witte plaat (buiten) in het go- zicht, totdat zij door het treinpersoneel weder wordt opgeklapt. Boven den hefboom is een aankondiging die de wijze van gebruik en de waarschuwing tegen mis bruik vermeldt. 2. Onder het geheele rijtuig is een metaaldraad, dat aan de beide einden door een spiraalveertje wordt gespannen en op plaats gehouden. In dien metaaldraad zijn schakels met langwerpige gaten, één onder elke rijtuigafdeeling. Wanneer de hefboom in een der rijtuigafdeelingen naar rechts wordt bewogen, wordt deze beweging door middel van een koperdraad en tuimelaar aan den metaal draad onder het voertuig medegedeeld en hierdoor aan eeu klep, die in de hoofdluchtleiding is ge schroefd, zoodat de lucht ontwijkt. De vertikale arm van de tuimelaars reiken daar toe in de bovengemelde schakels mot langwerpig gat, zoodat, wanneer de hefboom in oen der rij tuigafdeelingen wordt bewogen, de hef boomen in de andere afdeelingen niet medewerken, en dus de witte plaat daar niet te voorschijn komt. In elke rijtuigafdeeling kan de rem in werking worden gesteld, wanneer dit niet reeds in eene an dere afd, heeft plaats gehad en wanneer in een afdeeling het in werking brengen van den rem om eenige reden wordt gestaakt, kan in de andere af deeling steeds de rem weder zonder eenige hinder paal in werking worden gebracht. Als voorzorg wordt door een wrijvingsveer achter den hefboom in de rijtuigafdeeling belet, dat die hefboom door de veeren die het metaaldraad onder het voertuig spannen, wordt verplaatst, zoodat het sluiten der luchtklep alleen kan plaats vinden door het draaien van den hefboom in de rijtuigafd. Indien het gebruik heeft plaats gehad bniten het geval van gegrond vermoeden van sevaar, hetzij voor den trein, hetzij voor de zich daarin bevin dende personen, worden de schuldigen op het eerst volgend station waar de trein stilhoudt er uit ver wijderd en bovendien van de ontdekte overtreding tegen de daders proces-verbaal opgemaakt. KERKNIEUWS. voor IJzendoorn, J. Ossewaarde te Genderen. Eenige dagen geleden sommeerden de voorzitter en scriba namens den algemeeuen kerkeraad te Amsterdam de belegeraars der Nieuwe Kerk om binnen acht dagen de kosterij voor de gewone bij eenkomsten te ontsluiten. Do predikanten Van der Dussen en Westhoff met den deurwaarder Stapel veld kwamen acht dagen later aan de kosterij om te zien of aan de sommatie gevolg was gegeven. De portier antwoordde dat aan ds. Adriani rap port op de sommatie was gezonden en dat aan niemand toegang werd verleend, wat de kerkmees ter Meier bevestigde. Van een en ander onderrichtte de deurwaarder de heeren Westb Van der Dassen, die buiten in een rijtuig wachtten. Vele nieuwsgierigen waren voor de kosterij bij een, onder wie de politie-commissaris Stork met eenige agenten orde hield, hetgeen echter niet kon beletten dat het vertrekkende rijtuig met luide kreten achterna werd gejouwd. De zaak gaat nu in rechten. Na het doen van exploit door den deurwaarder aan de Nieuwe Kerk te Amsterdam, is ten huize van ds. Adriana een brief bezorgd, bevattende het voorstel om het geschil of te onderwerpen aan de beslissing der gemeente, öf de zaak te laten be rechten door gekozen mannen van eer, mits slechts dit scheidsgerecht in christelijken zin en met bui ging voor de autoriteit des Woord worde opgevat.* GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. De liefde is de gouden ladder, waar langs het hart hemelwaarts stijgt. Een hart dat lief heeft, kan niet haten. Het teedore gevoel der liefde duldt zoo iets afgrijselijks niet. Voed uwe kinderen op uit liefde, door liefde, tot liefde. Een leven zonder liefde is een vuur op het doek. Het is te vergeefsch dat gij licht, te vergeefsch dat gij warmte er van verlangt. Zonder liefde ware de wereld een graf en het leven de dood. Wie bloemen strooit op den lijdensweg van den evenmensch, is een engel in menschengedaante. Wie het geluk van den evenmensch vernietigt, is een duivel in menschengedaante. Het hart van den jeugdigen mensch is gelijk aan een akker, die nog braak ligt; wie daarop goed zaad uitstrooit, zal tweemaal oogsten. Beleefdheid is een maatschappelijke deugd, zij is gelijk aan eene welriekende bloem onder distelen en doornen. Het geloof aan eene eeuwige vergelding is een veilige gids op den levensweg. Wie de toekomst voor zich wil winnen moet met hare moeder het tegenwoordige op geen kwaden voet staan. Het kwade in de wereld is niets dan eene in werking gebrachte dwaling, het goede niets dan in werking gebrachte waarheid. 4e Klasse. Trekking van 10 Mei. Prijs van ƒ2000: no. 8633; 1000: no. 15877; 400: nos. 4536, 11777 en 14404; 200: nos. 1578, 3220 en 18694; 100: nos. 8568, 16793 en 20041. Afschrift van een verzoekschrift aan Gedepu teerde Staten »Aan de eleagbaare gedeputeerde Staten van... terweil (naam) sig beswaart gevoeld wegens de verguinig weizein in medons Cesse en andere jaren stonden weimed ons beidegleik en ik heeft maar een Kamer en die andere drie Kamers en die staat op 98 guide en ik op houdjrd en 16 gulden en ter Weil het voor ons alle Slegteteit is ik verwoont vier guide per week en moed med mein verguinig en belasting 3 guide petaalen en heef weekeu gonoeg dat ik er geen 10 ontvangt en heeft nog nooit geklaagt maar numoed ik kla gen duis nu is mein Vnedeleik versoek of de edele agbarehere een besikkin sonde Willen brengen om mied mein medemens geloik te staan dat is een versoek van Onze dienstboden. Mjjnheer komt even itt de keuken om zijn handen te wasschen. De keukenprinses. Mijnheer, ik heb er niets op tegen dat je in de keuken komt, maar dan verzoek ik je behoorlijk te kloppen. Hier ia 't mjjn depar tement. Uit Chicago vermeldt men een curieus dieven- verhaal. Een politie-rechter aldaar kreeg van eeu advocaat oen goud horloge ten geschenke. Dit hor loge echter was gestolen en de advokaat had het van den dief gekocht, dien de politie-rechter met het gestolen horloge in den zak juist had te von nissen. De detective, die dezen dief met zijne vrienden had opgespoord en doen vatten, droeg een gouden bril, die hij in een pandjeshuis gekocht haddezelfde dief had dezen bril ergens anders gestolen en verpand. Noch de politie-rechter, noch de detective wisten, dat zij gestolen goed droegen, zoodat, toen de zaak bij het getuigenverhoor lang zamerhand aan het licht kwam, het gezicht van den dief nog het minst beschaamde van allen was# De personen, die een bijgeloovige vrees voor den Vrijdag aan den dag leggen, zullen dit jaar zeker niet gerust zijn. Het jaar "begon en het eindigt op een Vrijdag, dus telt het 53 Vrijdagen en er zjjn vijf maanden die 5 Vrijdagen hebben. Daarenboven zijn er vijf nieuwe manen, die op Vrjjdagen vallen en zijn de langste en de korste dag ook Vrijdagen. Afgetroefd. Kellnerin>En wat blieft u meneer ook roomkaas met boter zooals de an dere heeren?* Student: »Een kus van u zou me beter smaken.* Kellnerin: »Staat niet op spijskaart meneer f HEUSDEN, 8 Mei. Boter 0.58—0.60 per stuk van 6 ons. Eieren 33V2 cent. 's HERTOGENBOSCH, 10 Mei. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 150 stuks. Tijdens de markt liep de prijs zoo omlaag, dat zelfs een groot getal boeren hunne kalveren mede naar huis namen. Voor vette kalveren, die verleden week op stal waren aangekocht tegen ƒ0.46 tot ƒ0.52 per kilo, ban thans niet meer gemaakt worden dan f 0.26 tot 0.34 per kilo. Die daling moet toe te schrijven zijn aan de wei nige vraag voor rekening van kooplieden in Enge land. De prijs der boter was 1.00 1.16. In een gezelschap besprak men onder meer ook de schranderheid der dieren, voornamelijk die van de honden. »Er zijn honden die bepaald verstan diger zijn dan hun baas,* zeide een der aanwezi gen. »Ja, zegt u dat wel,* antwoordde hem een jong mensch, »ik heb ook zoo'n verstandigen hond.* Als men in de illustraties de portretten der Rus sische en Afghaansche generaals ziet, moet men onwillekeurig denken aan de opmerking der kleine meid aan do theetafel, naar aanleiding harer forsch gebaarde en kaalhoofdige ooms. Zij schijnen allen met hun hoofd het onderste buven geboren te zijn.* Zelfkennis. Een toerist aan den voet van de Jungfrau staande: Die berg is te steil, daar kan zelfs geen ezel tegenop. Ik zal 't dan ook maar niet probeeTen. Voor tweo kwaden..,. Man: »Ik hoor dat juffrouw H., de bekeude schrijfster zal gaan trouwen.* Vrouw: »Ja! ze heeft langen tijd getwjjfeld of; zij zich aan de literatuur zou wjjden of aan een echtgenoot, en ze is dwaas genoeg geweest om van twee kwaden het ergste te kiezen.* Man: »Arme kerel!* Dichterroem. Dame: »Wat ben ik blij, nu. eens persoonlijk met u kennis te maken; ik heb al zoo dikwijls uw naam gelezen.* Dichter (gevleid): »Zeer vereerd! Mag ik vragen of u dan bekend zijt met mijn lyrische poëzie of mijne novellen?* Dame: »Geen van beide.* Dichter Mijn treurspelen dan Dame: »Ook niet! Maar u woont toevallig vlak naast een goede vriendin van mij, en zoo dikwijls;! ik haar een visitie ga maken, zie ik uw naam aan de deur staan.* Een toonbeeld van voorbeeldelooze hardnekkig heid bood een gemeenteraad van een stad in Mi chigan, die een geheelen dag en bovendien een avondzitting wijdde aan het kiezen van een voor- zitter. Er waren 16 leden, die zes-en-negentig maal stemden en telkens was de uitslag Farrar 8, Cooke 7, Pollitt 1. Eindeljjk was men uitgeput en werd de vergadering verdaagd tot 's avonds. Allen b <- loofden, wederom precies op tijd present te zullen zijn. Spelden in grootte en vorm, zooals wij thans; gebruiken, zijn uitgevonden te Neurenberg, in 't§ begin der 16e eeuw en in zwang gebracht in dien tijd. Hetgeen deze tak van nijverheid thaus betee- kent, laat zich naar 't volgende beoordeelen. Dage lijks vervaardigt men in Engeland 54 millioen stuks spelden, in Frankrijk 20 en de overige 4 mil lioen in andere Staten van Europa. Berekent men het aantal bewoners van Europa op 340 millioen, dan verbruikt gemiddeld genomen ieder hunner vier spelden por dag om dadelijk in dienst te treden, eene P. G., tegen hoog loon en Wasch buitenshuis. Zich te adresseeren bij den Boekhandelaar K. L. VISSER AAz. te Sliedrecht. Mevrouw D. VAN DER MADE, Ael- ■PRr bert Cuyp-Singel 55, te Dordrecht, verlangt om dadelijk of tegen Augustus in dienst te treden, eene fatsoenlijke goed kunnende koken en aan net huiswerk gewoon. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Levert het zoo welbekende O groot 680 Ellen, fej per* Klos voor 14 Cent. Per 6 Klossen genomen, desverkie- zende gesorteerd in nummers wit en zwart 13i/2 Cent per stuk. per stuk voor ÏO Cent. ONTVANGEN een prachtige sorteering waarvan Stalen franco aan huis gezonden wor- t-ii. Poor overeenkomst met eenen bekwamen Cou peur, worden EN Vereeniging van Gistfabrika&ten. Bekroond met de Zilveren Medaille op de We reld-Tentoonstelling te Amsterdam 1883. in alle hoeveelheden, tot de laagste prijzen. Nederi,. Herv. Gemeente. Aangenomen naar Sluis, J. Ossewaarde te Genderen. Bedankt Prijzen van 100 en daarboven. Dienstbode, •te •te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3