BUITENLAND. BINNENLAND. Een student in de geneeskunde te Brussel heeft 250 grammen van ziju bloed laten overtappen in het lichaam van eene vrouw, die den kanker heeft en door menigvuldige aderlatingen geheel uitgepnt was. De operatie is uitmuntend gelakt en de vrouw bevindt zich wel. Uit Brussol wordt bericht dat Carlier, afdeelings- chef aan het Ministerie van Openbare Worken, in zijn bureau met een revolver werd doodgeschoten door zijn zwager Verhaeren. De aanleiding was dat Carlier aan Verhaeren geld had geweigerd. Verhaeren zelf riep om bnlp, toen hij Carlier zag ter aarde storten. Na een doodstrijd, die 25 mi nuten duurde, gaf Carlier den geest. Verhaeren is gearresteerd; hij is 26 jaren oud en was onder cura- teele gesteld. Een der curatoren was Carlier. Honderd en twintig geheime politie-agenten zijn nit Odessa naar Sobastopol gezonden om de keizer lijke familie, pas voor een boschbrand uit Livadia gevlucht, te bowaken bij haar verblijf aldaar, ter gelegenheid van het van stapel loopen der nieuwe pantserschepen. Die agenten moeten den dag van hunne aankomst reeds groote hoeveelheden dynamiet ontdekt hebben. Uit Beieren wordt gemeld, dat de Regeering er van afgezien heeft om Koning Lodewijk's schulden door eeno staatsleening te dekken, omdat de cleri- calen tegen zulk eeno leeuing ziju. Ware die leo- ning tot stand gekomen, dan zon men jaarlijks eene som voor delging en rente op 's Konings civiele lijst gekort hebben. Nu heeft de ministerraad don Koning een schrijven gezonden, waarin schikking met do dringendste schuldeischers en staking der kostbare bouwplannen wordt aangeraden. De Koning heeft nog niet geantwoord; zijn zenuwge stel moet erg geschokt zijn. Als er in den jam merlijken finautiüolen toestand van den Koning geen wijziging komt, zal deze vorst moeten af treden, want het gaat toch moeilijk om over slechte betalers recht te sprekon in naam eens konings, die zelf tot de slechte betalers moet behooren. Van de hulp, die de baukier des Keizers van Duitschland zou verleenen, schijnt niets gekomen te zjjnde sommen, die betaald moeten worden, vallen waarschijnlijk geweldig tegen, want de Koning heeft gedurende zjjne reeds lange regeering nooit rekening gehouden met zijne inkomsten en altijd gewillige dienaren gevonden, die hem op lang crediet bij al zijne invallen dienden. Het einde moet nu den last dragen. Vrijdag heeft oen windhoos verschrikkelijke ver woestingen in Krossen veroorzaakt. Huizen stort ten in en bijna alle daken en veusterglazen zijn beschadigdde kerktoren is omgevallen. Soldaten en brandweerlieden ruimen de puinhoopen op en hebben eonige zwaar gowonden en verscheiden dooden gevonden. Op de Oder zonken twee schepen, waarbij vijf personen zijn omgekomen. Het Openbaar Ministerie van Madrid eischt de doodstraf voor Galeoto, den moordenaar van den bisschop van Madrid, en 50.000 pesetas schade loosstelling voor de familie van deu bisschop. Uit nadere berichten omtrent den cycloon te Madrid blijkt dat die in hevigheid alles overtrof, wat men zich berinneren kan; regen en hagel vielen bij stroomon neder, vergezeld van donder en weerlicht en een vreeselijke wind, die de vensters der huizen stuk sloeg, do scboorsteenen en dakpan nen medesleepto, en zelfs rjjtuigen deed omkantelen. Do voetgangers zochten hun hoil in de openstaande deuren der woningen, maar zij die daartoe geen gelegenheid hadden, werden tegen den grond ge slingerd, zoodat 260 personen wordeu gekwetst en 70 gedood. Vcrschoidene waschvrouwen, die aan den arbeid waren, werden in de Manzanares gewor pen; 28 verdronken. Do toren van een der kerken werd omgeworpen; verscheidene huizen liepen door het opgezette water onder; de daken van sommige waschhuizen stortten in en zeventien menschen werden onder de puinhoopen begraven. In bijna de helft der huizen, welke Madrid telt, zijn de ven stors verbrijzeld. Do gasthuizen zijn vol gekwetsten. Het aantal verongelukten is onbekend, want verschei dene ongelukkigen liggen onder de puinhoopen be dolven. Een der gasthuizen werd door den bliksem getroffen en een brand ontstond, welke echter spoe dig kon gebluscht worden; de woningen der wer kende klasse hebben het meest geleden; ook in de omstreken der stad is de schade ontzettenddo storm kwam na verscheidene dagen van buitenge wone hitte opzetten. Het Eng. jacht »Oona,« van de Ulster jacht club, is een mijl bezuiden Malahide op strand ge dreven. Al de opvarenden zijn verdronken. Een van hen kwam te Malahide in een reddingboei aandrjjven, doch hij was reeds overleden. Regenvloedetf hebben in de districten Sheffield on Rotherham geweldige verwoestingen veroor zaakt. Een aantal fabrieken staan stil en honderden zijn zonder werk. De spoorwegverbinding is re stoord. Ook elders in Engeland hadden overstroo- raingen plaats. Op Lolland, een der Deensche eilanden, is eene groote boerderij benevens een aantal kleinere ge bouwen afgebrand230 koeien en 50 paarden kwamen daarbij in de vlammen om. De schade bedraagt één millioen. Van de 598 postzakken, die zich aan boord van het gezonken stoomschip Oregon* bevonden, zijn 276 zakkon aan het postkantoor te New-York af geleverd. De Amerikaansche stad Chicago, heden 700.000 inwoners tellende en het centrum van 41 spoorweg- lijnen, was nog in 1831 een door twaalf gezinnen bewoond vlek en is in een halve eeuw een der grootste fabrieksteden van de wereld geworden. Reeds in 1879 waren er 58,249 arbeiders in 2338 fabrieken werkzaam. Bij de jongste stormen is het stadje Xenia (Ohio) bjjna geheel vernield huizen en boomen dreven door den regenvloed weg. Reeds zijn 24 lijken ge vonden. Uit een particulier schrijven uit Atjeb, dd. 6 April jl., blijkt, dat twee der voornaamste deser teurs in onze handen zijn gevallen, nl. de sergt. der art. Rambonnet, die verleden jaar van Roempit, en de korporaal De Mey, die voor twee jaar van Toeng-Coep deserteerde. t HEUSDEN, 17 Mei. De hond die de vorige week alhier een aantal andere honden beet en te Kromvoirt is afgemaakt is, na gedaan onderzoek door den pl. districts-vee- arts, bijgestaan door den wachtmeester der maré- chaussé alhier, gebleken afkomstig te zijn uit, Besoijen. Aldaar is hij in den vroegen morgen weggeloopen, is het eerst te Ond-Heusden opge merkt om toen den bekenden weg af te leggen. Het is dus niet onwaarschijnlijk dat hij ook vóór dien tijd honden gebeten heeft, zonder dat zulks is opgemerkt, zoodat algemeene oplettendheid op honden, in de tusschengelegen plaatsen, zeer is aan te bevelen. t In den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. ten circa 2.30 ure, hebben twee maréchaus sees der brigade Heusden, bijgestaan door den onbezoldigden rijksveldwachter A. Bax, te Gen- deren, onder de gemeente Heesbeen op heeter- daad betrapt zekere M. K. met zijne huisvrouw uit Aalburg, die bezig waren op een stuk wei land koeien uit te melken, welke toebehooren aan G. V., te Genderen. M. K. is in arrest gesteld en overgebracht naar het huis van arrest te 's Bosch. t ZEVENHUIZEN, 13 Mei. Gisteren avond brak een felle brand uit in een gebouw in de kom onzer gemeente, bewoond door een handelaar in stroo. De bewoners, die reeds te bed lagen, hadden nauwelijks den tijd gekleed uit het huis te vluchten. Door spoedig aangebrachte hulp bleef de brand, die zich eerst ernstig liet aan zien, tot het eene perceel beperkt. Behalve de meubelen, is een paard, eenige kippen en konijnen een prooi der vlammen geworden. Huis en in boedel waren zeer laag verzekerd. t Heden avond brak opnieuw brand uit in deze gemeente, nu aan den ^Groeneweg*, een half uur van de kom. Een boerenschuur lag in een oogwenk in de asch. Ook een arbeiders huisje en een hooiberg werden eeu prooi der vlammen. De belendende boerenwoning liep groot gevaar. Verscheidene malen zag men de vlam door de pannen spelen. Aan de vereeuigde hulp der Nieuwerkerksche en Zevenhuizensche spuiten is het te danken dat het woonhuis be houden gebleven is. Bijna alle meubelen zijn gered. Het vee was in het veld, zoodat dit geen gevaar liep. De hooiberg brandt nog. t BRAKEL, 15 Mei. Gisteren had hier ten gemeentehuize door den Dijkstoel van ^Bomme- lerwaard beneden den Meidijk* de publieke aan besteding plaats van het herstellen of vierkanten van den kruin der dijken rondom dit district ia 3 perceelen, met den navolgenden uitslag: le perceel. K. de Kloe voor f 230. 2e n Jielis v. Dalen - 264. Se tt N. Kolbach - 140. Massa f 634. t VUREN, 16 Mei. Het aan schipper P. Bongers toebehoorende en met 50.000 steenen geladen tjalkschip „de jonge Willem*, dat ver leden Vrijdag ter hoogte van het dorp Dalem gem. Vuren door de Nijmeegsche boot 0 Koning in der Nederlanden* aangevaren en aanstonds gezonken is, zit in het vaarwater dat rondom het wrak ongeveer 11 voet diep is en 3 voet op dek staat. Het zal dientengevolge spoedig moeten worden gelicht en afgebracht, waarvan de kosten aproximatief 1200 a 1500 zullen bedragen. Gelukkig heeft men bij deze rivierramp geen menschenleven te betreuren, ofschoon een meisje dat zich voor pleizier aan boord bevond en tij dens het zinkon van het vaartuig nog naar be neden snelde om haar koffertje enz. te halen, slechts met groote moeite is gered. t DALEM. Oprecht feestelijke wijze had hier Vrijdag 14 dezer de plechtige intocht plaats van den heer Baron d'Aulnis de Bourouill, Burge meester dezer gemeente. Met ZEds. echtgenoote van de huwelijksreis lerruggekeerd, werden de jubilarissen met eene eerewacht van 70 netge kleede ruiters en de noodige staatsie-rijtuigen, alles opgeluisterd met muziek, door de geheele gemeente geleid. Op enkele punten hield men halt, en werden de feestelingen door hartelijke toespraken van verschillende autoriteiten en het gezang der leerlingen van beide scholen verwel komd. De geestdrift was algemeen, en uitte zich op stilzwijgende wijze door vlag en wimpel, door bloem en blad, door het feestgewaad als anders zins. Verscheidene prachtige eerebogen bewezen mede, dat de toegebrachte hulde wélgemeend was. t De mazelen-epidemie, die te Dalem ge weken is, heerscht nu in niet mindere mate te Vuren. Voor een groot gedeelte is de school aldaar ontvolktkwaadaardige gevallen kwamen tot heden nog niet voor. t Aan de gemeente-waag te Gorinchem werden in 1885 gewogen 58108 kilogram kaas en 38845 kilogram hennep, tegen 48.924 kilogram kaas en 23098 kilogram hennep in 1884. Het ontbindingsbesluit is in de ,/St-Ct.* her plaatst wegens misstelling. De correctoren van dat blad kunnen soms al heel vreemde fouten over het hoofd zien. Het ergste is dat zij nu nog een misstelling hebben laten staan, die nog verbeterd zal moeten worden. De datum der bijeenroeping der nieuwe Kamers moet blijkbaar zijn 7 en niet 14 Juli. De regeering heeft eene wetsvoordracht aan de Tweede Kamer ingezonden om art. 329 van het strafwetboek te wijzigen en te lezen als volgt Met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar wordt gestraft de verkooper die den kooper be driegt lo. door hem opzettelijk te verkoopen of te leveren wat niet of slechts gedeeltelijk is en uiterlijk gelijkt op hetgeen hij verlangde en meende te koopen of kocht; 2o. door hem, die een bepaald aangewezen voorwerp kocht, opzettelijk iets anders daarvoor in de plaats te leveren; 3o. ten opzichte van de hoedanigheid of de hoeveelheid van het geleverde, door het aanwen den van listige kunstgrepen. Deze wet wenscht zij in werking te doen tre den den eersten September 1886. Ook te Dokkum is de zege aan de zijde der vrijzinnigen gebleven, niettegenstaande vóér drie jaren de vereenigde kerkelijke partijen aldaar de overwinning behaald hebben. De hoofden tellende, heeft de liberale partij 36, de anti-liberale partij 14 stemmen in de Staten, zoodat er van het om zetten der Gedeputeerde Staten of van verkiezing van anti-liberale leden der Eerste Kamer nog wel geen sprake zal zijn. De heer mr.'t Hooft te 's-Bosch heeft ontslag genomen als lid der tweede kamer voor het kies district Middelburg. De heer J. P. J. Hendriks, gemeente-secretaris te Bezooien, is benoemd tot lid-plaatsvervanger der commissie tot herziening van de belastbare op brengst der ongebouwde eigendommen, district Tilburg, onderdeel Oosterhout. Ruim een viertal maanden geleden, deed de heer E. Brandsma, theehandelaar te Amsterdam, eene oproeping o. a. in dit blad om een handels merk voor eene op te richten koffiezaak. Hij loofde voor 't best gekeurde merk eene som van f 100 uit. Van niet minder dan 1004 inzenders met 1664 mer ken, ontving hij opgaven. Uit dat groote getal werd de teekening van den heer C. Bieren, huis-en rijtuig schilder te Bovenkarspel, gekozen, aan wien een paar dagen geleden de uitgeloofde' f 100 met begeleidend schrijven werd toegezonden. Tusschen twee van onder saamgevatte takken, van gestileerde laurierbladeren voorzien, waarvan de uiteinden harpsgewijze tot elkaar komen, ver toont het merk drie koffieboonen, met desleuven naar den aanschouwer gekeerd en door eene kroon gedekt. Boven de kroon staan de letters E. B., terwijl onder de geheele voorstelling boogsgewijs het woord Trade Mark wordt gelezen. Van de volksuitgave van de „Gedichten v. d. Schoolmeester* (Elzevier), in hetzelfde formaat als dat van De Génestet, zijn reeds 20.000 ex. verkocht. Hendrik van de Pavert, eigenaar van het zeil- vaartuig genaamd „Gezina*, wordt uitgenoodigd zijne woonplaats op te geven aan het departe ment van Waterstaat Handel en Nijverheid, ten einde aan hem te kunnen uitreiken eene ordon nantie van betaling, groot f 90. Men schrijft uit Winterswijk aan de „N. R. Ct.* Bij de verkiezing voor de Prov. Staten te Aalten deed zich het volgende geval voor dat als een staaltje van gebrek aan welvoegelijkheid ver melding verdient. Toen de uitslag ten gunste van de liberale candidaten bekend was, liet ds. Gangel, ^de bekende drijver der anti-revolutionai ren, zich door zijn toorn zoo ver verleiden dat hij den voorzitter van het stembureau toevoegde: „Mijnheer de voorzitter! wilt u eens ziert of er ook een dubbele bodem in de stembus is?* De voorzitter antwoordde doodbedaard en gepast „Zooals de waard is, dominee, vertrouwt hrj zijne gasten.* Te Dinter (N.B.) sloeg Donderdag de bliksem, gedurende den dienst, in het R.K. kerkgebouw, waardoor 8 personen min of meer getroffen wer den. De bliksem vond zijn uitweg langs den afleider. Aan de kerk zelve werd geen schade aangebracht. Het pakje met 2 snoeren paarlen van zeer hooge waarde dat kort geleden te Amsterdam werd verloren, is teruggevonden. Eene arme vrouw vond den schat en onbewust van de hooge waarde liet zij er hare kinderen mede spelen. Op aandrang van eene buurvrouw die dacht dat de bolletjes wel waarde konden bezitten, besloot men er eens mede naar een goudsmid te gaan. Deze gaf on middellijk aangifte bij de politie, zoodat de eige naar spoedig weer in het bezit zijner kleinoo- diën zal zijn. De in Maart aangehouden onbezoldigd rijks veldwachter Loomans, uit Linne, heeft nu be kend werkelijk zijn vrouw te hebben vermoord. Te Arnhem is de conducteur B., van de Oosterstoomtram-maatschappij, bij het rangeeren van wagens daaronder geraakt, tengevolge waar van hij een hoogst ernstige beenbreuk heeft be komen. Hij werd onmiddellijk ter verpleging in het gasthuis opgenomen. DE MEIMAAND IN DE SÏICHTSCHE HOOFD STAD. >Als Meimaand schenkt een nieuwen dosch Aan boom en heg en plant, Dan ziugt 't gevederd koor in 't bosch Op onderscheiden trant!* Geen bezoeker der oude Bisschopstad of wande laar door de bekende Maliebaan, zal 't ooit in 't gezonde brein opkomen, de waarheid van boven staande regelen tegen te spreken zoo ten min ste een Mei-dag hem hier heen voerde. Zonder bluf en onbewimpeld mag men vrij be weren dat de Maliebaan bij de Stichtsche hoofd stad een der geliefkoosdste wandelplaatsen van ons vaderland is, die zelfs in het gare seizoen zijne aanlokkelijkheid niet geheel verliest, 't Onderscheid is maar dat ze dan wat sneller wordt doorloopen. Wilden wij den lezers een voorstelling geven van het prachtig tableau, dat zich aan het oog voor doet bij haar aanschouwen, onze pen zou zeker te kort schieten, hoeveel te meer .dan na, nn men bjj haar bezoek nog onthaald wordt op dat duizend- stemmig koor, waarin, hoe vorschillend ook, geen wanklank ooit gevouden wordt. Neen, daaraan wa gen wij ons 't liefst niet, maar raden elk nieuws gierige dan aan, een kijkje te komen nemen en zich te vergasten in haar natuurschoon en vogelenge- kweel, 't zou heuach niet berouwen! Toen wij ons zetten om dezen te schrijven, stel den wij ons voor den lezeressen en lezers van dit blad eene korte mededeeling te doen van 'tgecn de Mei-maand voor onze stad oplevert, en aldus zou deze brief wel zoo'n gids gaan gelijken voor bezoekers; in de hoop echter dezen of genen nog een dienst daarmede te kunnen doen, gaan wjj er evenwel mede door. Meen niet, lezersdat na uw bezoek aan de Ma liebaan de bijzondere genoegens uitgeput zonden zijn! O, neen, want zoo gij u dan in het avond uur daar heen begeeft en uwe schreden wendt over de ijzeren baan der Hollandsche ijzeren spoor, her inner u dan ook wat op de versregelen in den aanhef volgt: En ouder al dat blij geluid, Roept steeds een vogel vroolijk uit: Koekoek Ook dat is nu geen klink-klare bombast meer, want nit het dichte boomgewas der villa >het Hoogeland* klinkt u lnide het bewjjs tegen dat de gevederde bewoner met zjjn stem ook zijn naam verraadt Oudtijds, toen de stad onzer inwoning nog in kwartieren verdeeld was, heette de plaats, waar wij ons thans bevinden, >Oudwjjk«, de weg heet nu >Oudwijkerlaan«. Hoewel eene avondwandeling voor een vreemde ling niet tot de nitlokkendste behoort, meenen wjj geen ondienst te doeu met n vooraf op de hoogte te stellen van wat u verder wacht. Wij >spatsieren« zoo achter langs de genoemde buitenplaats van den Jhr. Ram ter linker- en krijgen dra de villa ter rechterzijde, die door uw landgenoot den heer Boxman sinds zijn vorblijf in '1 Sticht bewoond werd. Daags zouden wij u toonen hoe de witte muren van het gebouw door het frisscbe groen schitteren, in een waterrijke gracht weerspiegeld worden en hoe deze op hare beurt rjjlr voorzien is van waterbewoners, als gewone en kuif-eenden, die op het aanbieden van broodkruimels of ander eten, spoedig hunne bloedroode snebben door het omstaand ijzeren hek steken doch 't is avond En al stellen wjj ons nu al voor, een avond >wuDder herrlich,* gelijk Gottfried de Duitscher in zijne liefdessagen, toch zijn zijne genoegens eigenaardig en verschillend. Wanneer wij ons verder begeven, komt men dra in een ander kwartier, nameljjk Abstededit doorwandelende is echter meer oplettendheid aan te raden dan elders, daar zijne donkere lanen en naastloopende nog al diepe wateren een onbekende vrees zouden aanjagen, 't Is dan ook nog niet zoo heel lang geleden dat een jong meisje het leven liet nabij den vonder over den minstroom, die dicht nabij de stad doordringt. Een vreemde naam, denkt wellicht deze of gene lezerester op heldering diene dat een oud verhaal den naams- oorsprong verklaart uit het geval dat twee gelieven hnnne harten »gloénde aaneensmeedden* in den stroom. Toevallig juist, niet waar, of 'took waar zou zijn Wij zouden echter zoo geheel van ons a propos geraken, gaan wij dus voort. In een hoek van de laan, daar waar het water slechts tusschen weilan den spoelt, zien wij bij maanlicht de villa van dien zelfden naam, op deu achtergrond. Evenals de vroe-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2