LOUIS DE JONCH, BUCKSKINS, KINDER-COSTUMES Onroerende Goederen jis te Vlijmen, oew.aioeugHi ooor fleoerani, LilEOTffi* DRUIVENSAP, Wijnen en Cognac. ILII, BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. RECHTSZAKEN. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN." ADVERTENTIEN. Vrijwillige Verkooping onder VEENJ ff. I L Veilen en Verkoopen, Zeeland en Noordbrabant. Yoor Heusden en Omstreken wordt een solied AGENT gevraagd. Zuid-Afrikaansch Botermarkt, Heusden ger genoemden is ook zij omgeven door weelderig boom- en struikgewas; den bewoner schijnt echter een sterke voorliefde voor harmonie eigen te zijn, daar de kleuren van het nette gebouw zooveel mo gelijk met de frisch groene en andere natuurtinten overeenstemmen. Het genot, waarnaar wij als be kenden reeds watertanden, en dat wij op deze hoogte of in do boomrijke dreven der villa »Minstroom« of in de groene populieren van den aangrenzeuden theetnin »Groenzicht« van Van Spellen moeten zoeken, bestaat in het liefelijk geluid van den nachtegaal, dien zaDger bij uitnemendheid onder de woudbewoners, doch die trots zijne beweerde voorliefde voor het dichte woud, zich geregeld jaarljjks op een halfnnr afstands van onze stad doet hooren en velen lokt tot eene avondwan deling daarheen Hierna keeren wij stadwaarts terug doch langs een andoren weg, thans komen wij aan de Tolsteeg zijde binnen. Of zoo'n avond kan amuseeren Wij vertrouwen van wel en hopen al is 't een on gewone toch een goede en pleizierige gids te zijn voor al wie daarin genoegen vindt. Nog eene kleinigheid rest ons te vermelden, doch wij meenen 't is ook ieis speciaal voor de hoofd stad van 't Sticht, wellicht als bezitter in haar midden van deu Domtoren, bestemd. Wij bedoelen dat gedurende de geheele Meimaand de Utrechtenaar dagelijks van 5 tot 6 uur 's namiddags vergast wordt op het carillonspel van »zijn hoogste monu ment.* Zekereen eigenaardigheid, die toch nog altijd den opmerker genoegelijk stemt en: Was muziek (en zaug) er niet 't Leven had geen waarde. Hiermede eindigt ook uw gids, Utrecht, 15 Mei 1886. P. A. B. f Heusden, van 10 tot 17 Mei. Getrouwd: M. Hegkants en J. van Baard wijk. Geboren: Maria Cornelia d. van M. Kramer en H. J. C. de Hoogh. Overleden: J. van Mierloo 3 maanden. Kantongerecht te Heusden. Zitting 14 Mei 1886. Dronkenschap T. S., te Wijk, (art. 22) boete 10, subs. 3 da gen K. G. de Z, te Werkendam, (art. 22) b. 7. 8. 2 d.H. W., te Oudendijk, (Woudrichem), (art. 22) b. 2. 8. 1 d.C. A. de G. te Werkendam, (art. 22), gevangenisstraf 1 d.A. v. d. L., te Wijk, b. 2, s. 1 d.L. v. d. S, te Aalburg, b. ƒ6, 8. 3 d.A. v. B„ te Heusden, gev. 2 d. I. v. I., te 's Gravemoer, b. 1, s. 1 d.H. J. v. O, te Heusden, gov. 3 d.C. v. O, te idem, b. ƒ5, s. 2d.; C. v. Z., te Oudheusden, b. ƒ2, s. 1 d.J. v. T., te Wijk, b. ƒ2,8. 1 d.A. K., te Woudrichem, b. 6, s. 3 d. gev. Jacht en Visscherij A. v. d. S., te De Werken, b. 2 X 3, s. 2 X 1 d.J. v. d. G., te Heusden, b. 2 X h s. 1 X 1 d.L. de L., te idem, b. 2 X 1, s. 1 X 1 d. Voerwezen S. v. B., te Wijk, b. 3, 8. 1 d.N. V., te idem, b. ƒ3, s. 1 d.J, H., te Heesbeen, b. 1, a. 1 d.T. J. v. H., te Woudrichem, b. 3, s. 1 d. Het niet gesloten houden van eene herberg, niet tegenstaande dit door den burgemeester der gemeente is gelast. P. M., te Aalburg, (Wijk), b. 3., s. 1 d.H. G. v. d, M., te Wjjk, vrijgesproken. Al de veroordeelden tevens in de kosten. KERKNIEUWS. voor Nieuwpoort aan de Lek, ds. Wolf te Hur- wenen. Door het classicaal bestuur van Dordrecht, waarin geen enkel moderne of Groninger zitting beeft, is de heer ds. J. J. Ruijs, pred. te Mijns- Heerenland, voor onbepaalden tijd geschorst in zijne betrekking van consulent van Heinenoord, uit hoofde hij verklaard heeft niet tot de toelating tot het Heilig Avondmaal van ongeloovige jonge lieden te mogen medewerken. Uit de Langstraat wordt geschreven De verschillende pogingen in andere provinciën aangewend tot invoering van de hopteelt, worden hier natuurlijk met veel belangstelling, hoewel met minder ingenomenheid vernomen, vooral het besluit der Hollandsche maatschappij van landbouw tot eene proefneming in het Westland. Vrij alge meen is men hier van meening, dat elders de hop- cultuur nooit zoo voprdeelig zal kunnen worden uitgeoefend als hier, maar wel vreest men, dat de vermeerdering van hop invloed zal uitoefenen op de prgzen, en dat kan al erg genoeg worden. Die uitbreiding te verhinderen is echter onmogelijk, en dus zal men moeten beproeven het product te ver beteren.'Al jaren lang hebben de grootste en be kwaamste hopkoopers in deze streek er op aange drongen om toch vooral te zorgen voor betere plukking en droging, maar steeds te vergeefs, en zelfs de pogingen van een hunner om op eigen kosten gelegenheid te geven om beter te drogen, mislukten. De kweekers meenden maar dat de kooplieden van hen afhankelijk waren. Langzamer hand echter begint het gevaar der concurrentie door te dringen, en als nu de boeren zich maar willen laten raden ten aanzien van de soort die zij moeten aanleggen, en de wyze van plukken en drogen, dan zal de hopteelt hier nog wel goede vruchten kunnen blijven afwerpen. Dit is te meer te hopen, omdat ook andere cultures in de laatste jaren achteruitgingen, en de Brabantsche boeren verdienen hun brood in het zweet huns aanzijns. Wat dr. Mulder den Nederl. laudbouwers om trent weelde en verspilzucht heeft voorgehouden, geldt allerminst de N.-Brabantsche landlieden, die over het algemeen uitmunten door een dikwijls aartsvaderlijken eenvoud, zuinigheid en werkzaam heid. Nog eene tegenstelling met landbouwers in andere provincies kenmerkt, hen; zij houden van veel mesten en den grond goed bewerken; anders zouden zij er ook nog niet zooveel uit halen als tot nog toe hot geval was. Voor het oogenblik zijn noch de omstandigheden, noch do vooruitzichten mooi. Het schrale weder doet veel kwaad aan de hooilanden en de vruchten, zoodat het al weder te vreezen is dat het hooi duur zal zijn en de hoven niet veel zullen opbrengen. Er worden veel groen ten geteeld, doch de gelegenheid tot voordeeligen afzet kennen velen niet. De asperges leveren een ruim beschot en zijn uitmuntend van hoedanigheid, doch de prijzen zijn veel te laag, thans reeds 7 cent per bos; doperwten zijn ook in massa's ge legd, doch als er geen voordeelige gelegenheid tot afzet zich voordoet, dan alleen de Bossche markt, dan kan er niat genoeg aan worden verdiend. Vee vindt volstrekt geen aftrek, zoodat velen geen raad weten om hun pachten te betalen, daar zij willen verkoopen, maar geen gelegenheid krijgen. Men schrijft uit Tilburg In den tuin van deu heer A. v. d. S. alhier staat een pereboom, wellicht de eenige in ons va derland, waaraan de Regina Sandro Knieora groeit. Als tenger scheutje door den grootvader des heeren v. d. S. in 1814 uit Rusland medegebracht als aandenken, en hier geplant, door zoon en klein zoon met zorg gekweekt, is 't boompje een kolos sale boom geworden. In Rusland, vooral in do streken bij Dorpa, inheemsch zijnde, bloeit en draagt hij daar om de 6 jaar, doch hier heeft hjj die gewoonte niet gevolgd, maar bloeit en draagt om de 8 jaar. Voor de 17e maal van zijn 73- jarig leven prijkt de boom met zijn prachtige goudgele, den ^angenaamsten geur verspreidende bloesems. De peer, een der edelste soorten, heeft bij haren vollen wasdom de grootte van een ge- wonon meloen, maar moet nadat zij geplukt is, nog circa 9 maanden liggen, alvorens zij gebruikt kan worden. De vorm is schoon en de smaak overheerlijk. In de zitting van den hoogen raad van Maan dag j.l., die wederom door oen vrij talrijk publiek «n verschillende rechtsgeleerden werd bijgewoond, werd door het openbaar ministerie, bij monde van inr. A. P. L. Gregory, advocaat-generaal, conclu sie genomen in de zaak mevr. Bulkley (poging tot kinderontvoering). De aangevoerde middelen van cassatie werden in eene zeer uitvoerige rede achtereenvolgens door hem behandeld en ongegrond verklaard, zoodat zijne conclusie dan ook strekte tot verwerping van het beroep in cassatie, met solidaire veroordeeling der requiranten in de kosten. De uitspraak is bepaald op 15 Juni a.s. GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. Hoogmoed kan leiden tot zedelijken adel, maar ook tot groote zelfzucht; hooghartigheid is een plant welke, gekoesterd door het zuidewindje en den lentezonnestraal, een welriekende bloem kan schenken, maar onder den invloed van koude en duisternis als een giftige parasiet kan opschieten. Waar geloof is, is liefde. Waar liefde is, is vrede. Waar vrede is, is God. Waar God is, is geen nood. Wanneer gij zelf geluk wilt smaken, Leer anderen gelukkig maken. Wees sterker dan uw smarte! Sta booger dan uw lot! Geloof en gij ziet wonderen! Geloof en gij ziet God Niet op ieders voorhoofd staat Hoe het hem van binnen gaat; Want menigmaal heeft menig hart Midden onder 't lachen smart. Hoe zou ik ooit het dierbaar huis vergeten, Waar moeder's hand mijn peluw heeft gespreid Waar vader, moê van 't dagwerk, neêrgezeten, Op zijne knie me een hemel heeft bereid. Wat me weérvaar' op mijne reis door 't leven, Streelt voorspoed mij, of treft mij bang verdriet, Herin'ring blijft als engel mij omzweven M ij n vaderhuisneen, dat vergeet ik niet Zoek niet te ver! Reis hier noch daar! Het waar geluk staat op uw drempel De binnenkamer zij uw tompel De liefde zij zijn hoogaltaar! Door de socialisten te 'sHageis het volgende strooi biljet verspreid: Eene buitengewone voorstelling van acrobatische en gymnastische toeren, uit te voeren door mijn personeel van 86 man, waaronder verschillende clowns en koorddansers, als ook goochelaars. Komt! ziet! oordeelt! Maandag half twee uur in mjju tent op het Binnenhof, zal deze voorstel ling plaats hebben en wel kosteloos, voor zoover de plaatsruimte strekt en die niet is bezet door weesmeisjes. Ten Slotte: Groot Tableau, voor stellende 86 man op het doode punt, tegen elkan der opgehitst door den directeur met zijn helpers, •nder hoogere goedkeuring. De directeur He e m s k i n d. Bepaald geestig kan men de heeren socialisten ook al niet noemen. In de Nieuwe Provinciale Drentsche en Asser Courant* van Zaterdag 8 Mei komt de volgende advertentie voor: VERLOREN. Op tweede Paaschdag tusschen Rolde en Sleen in het heidevelde Een elastieken kouseband. Daar dezelve nog een geschenk is van mijn man zaliger, en mij eiken morgen op nieuw bij het optrekken van mijn kousen de dierbare herinnering aan den onverge telijke verlevendigt, zal de vinder, die .dezelve franco opzendt naar >Pesse« poste restante onder letters: Wed. P. geb. J., tot belooning en vergoe ding den anderen kouseband (die geen geschenk van mijn man is, het was een oneffen paar) en een bewijs van waardeering in klinkende specie krijgen. Eventueel bestaat voor hem, na andere kennis making, wellicht ook gelegenheid, als plaatsver vanger van den overledene op treden en mijn hart en hand te verkrijgen. Wed. P. geb. J. Het zal zeker wel tot de zeldzaamheden belmoren, dat iemand bericht geeft van zijn eigen dood. Toch was dit het geval met den burgervader van eene kleine plattelandsgemeente, die tot hulp bij zijne offioiëele bezigheden een dommen ouden kerel had, die al vijftig jaren achtereen de betrekking van schrijver ten gemeentehuize vervulde. Toen de bur gemeester eens een uitstapje van eenige weken zou gaan maken, onderteekende hij bij voorbaat eenige blanco formulieren, voor aangifte van geboorte- of sterfgevallen enz., die zijn schrijver dan, zoo noodig, alleen behoefde in te vullen. Hij werd echter op reis ziek, kwam geheel onverwacht terug en stierf kort na zjjn thuiskomst, waarna de snuggere klerk onmiddelijk een der door den burgemeester vóór diens vertrok onderteekende formulieren invulde, 't Behoeft niet gezegd te worden dat de nieuwe burgemeester raar opkeek, toen hij dit merkwaardig document van zijn voorganger onder de oogen kreeg. >Hebt u iets in den beklaagde opgemerkt, dat u als iels buitengewoons getroffen heeft vroeg de rechter deu aanklager in zake mishandeling, »Ja, mijnheer de rechter*. »Wat dan?« »Zijn vuist, mijnheer de rechter*. Men zegt dat mannetjes-wespen niet steken. Maar aangezieu een mannetjes- en een wijfjes-wesp beide dezelfde soort polonaise dragen en zoo sprekend op elkaar gelijken als een paar tweelingen, bestaat de eenige weg om te weten te komen tot welke sexe ze behooren, in ze te vangen. Als zij u steekt is het mevrouw zoo niet, dan is het mijnheer wesp. »Je moet je kind laten doopen, Sandy*, zeide een lid vau de kerk tot den zwarten vader. »Ja meneer, maar ik kan de kosten niet betalen.* >Het kost volstrekt niets.* »Ja! ik weet wel dat het enkele doopen niets kost, meneer, maar ik ben den dominee nog vijf gulden schuldig voor de huwelijks-inzegening van verleden jaar, en hij kon er dus wel op tegen hebben, een kind te doopen, waar niet voor betaald was.* Een tract aat op een zakdoek. Een Zwitsersch correspondent van de »République Fran^aise* heeft, bij het doorsnuffelen van de papieren van wijlen den exentrieken hertog van Brunswijk, iu de bibli otheek van Geneve het ontwerp gevonden van een geheim tractaat van hulp en bijstand tusschen hem en wijlen keizer Napoleon. Het is gedagteekend 25 Juni 1844 en is door Lodewijk Napoleon Bona parte niet alleen onderteekend, maar eigenhandig geschreven op een wit zijden zakdoek met merkinkt. Het Fransch is vol germanismen. Het tractaat bevat vijf artikelen, en do contracteerende partijen verbinden zich onder eede en op hunne eer het na te komen. De Duitsche vorst zal den Franschen prins gold verstrekken om uit Ham te ontsnappen en het Keizerrijk te herstellendaarentegen zal Bonaparte den hertog van Bronswijk helpen om weder in hot bezit van zijne staten en goederen te komen en zoo mogelijk geheel Duitschland tot ééne natie te maken, met een constitutie in over eenstemming met 's lands overleveringen, zeden en gewoonten eu met de behoefte van den vooruit gang der eeuw. Een Napoleontische samenzwering werd gemaakt met de financiëele hulp van den hertog van Brunswijk. Den 22sten Juli 1876 werden de onder eede gedaue en op den zjjden zak doek geschreven beloften voor het laatst aan Napo leon III in herinnering gebracht. Hij antwoordde hierop in een kort briefje, dat op het zonderlinge document gespeld werd gevonden»ik heb uwen brief ontvangen, en het is mij onmogelijk aan uw verlangen te voldoen. Gelieve n van mijne ge voelens van oprechte vriendschap verzekerd te houden, Napoleon.* Zes weken later was de keizer de krijgsgevangene der Duitschers, en de hertog van Brnnswgk op weg naar Geneve. Een nieuw surrogaat voor caoutchouc, dat tegen woordig in Noord-Amerika op groote schaal ge maakt wordt, is de zg. rubber-shoddy. Deze stof wordt vervaardigd uit versleten overschoenen en andere gebruikte voorwerpen van caoutchouc, die tengevolge daarvan een gezocht handelsartikel ge worden zijn, waarvan de omzet zoo groot gewor den is, dat men het totaalgewicht der in N. Ame rika voor de nieuwe industrie jaarlijks vergaderde overschoenen op 12 tot 15 millioen pond schat. De grondstof wordt langs raechanischen weg gezui verd en tot poeder gemaakt, daarna ontzwaveld en zooveel mogelijk met ruw caoutcaouc vereenigd. Na vermenging met een zekere hoeveelheid dozei laatste stof worden er minder fijne artikelen van vervaardigd, die zeer goedkoop zijn, daar de rubber-shoddy slechts ongeveer een tiende kost van den prijs van het ruwe caoutchouc. Een fabel, die in onzen tijd zeker niet misplaatst is, komt in een feuilleton van de >Presse« voor. Het draagt tot opschrift: »Het gestolen boek* en luidt als volgtEen nieuw, prachtig ingebonden boek verhuisde van den boekhaudelaar N. naar eene bibliotheek. Du buren moesten zich togen elkander drukken om voor den nieuweling plaats te maken. »Ik ken,* zeide een ernstig boek tot zijn buurman, »den vader van het hoogmoedige, ondergeschoven kind hij is een compilator, die ook mij bestolen heeft..* De nieuw aangekomene hulde zich trots in zijn goudkleurig gewaad en vond het niet de moeite waard, op het gefluister acht te geven. Des nachts evenwel deden de boeken een alge- meenen aanval op hun nieuwen metgezel en ont namen hem alles, wat hun ontstolen was. Er bleef niets meer over, dan honderd vijftig malen het woord »ik« en de prachtband. t HEUSDEN, 15 Mei. Boter 0.56-0.60 per stuk van 6 ons. Eieren 3—cent. 's HERTOGENBOSCH, 17 Mei. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 130 stuks. De prijs was le kwal. van 0.52 tot 0.56 2e kwal. van 0.48 tot 0.52 3e kwal. van 0.46 tot 0.48 per kilogram. Er bestond meer handel dan de vorige week. De prijs der boter was 0.80 a 1.10. Mevrouw D, VAN DER MADE, Ael- bert Cuyp-Singel 55, te Dordrecht, verlangt om dadelijk of tegen Augustus in dienst te treden, eene fatsoenlijke goed kunnende koken en aan net huiswerk gowo m. Zonder goede getuigen onnoodi" zich aau te meld n. ONTVANGEN een prachtige sorteering waarvan stalen franco aan huis gezonden wor den. Door overeenkomst met eenen bekwamen Cou peur, worden EN in korten tijd, uiterst goedkoop en net afgeleverd. OPENBARE van zal op Dinsdag 25 Mei 1886, bij Jan Vos Gz. in het Veerhuis te Veenbij inzet en op Dinsdag 1 Juni 1886, bij A. van Woer- kom te Veenbij toeslag, telkens des voormiddags te 10 uren, ten verzoeke van Mevrouw de Weduwe C. M. VAN HILLE Heijde, publiek de volgende onder VEEN gelegen goederen lo. Een perceel WEILAND, gelegen in de Pontveldsche hoek, sectie B, nommer 90, groot 1.26.50 Hectaren; 2o. Een perceel WEILAND, gelegen in de Slagen, sectie B, nommer 47, groot 1.33.00 Hectaren; 3o. Een perceel BOUWLAND, in de Ver- reweide, sectie A, nommer 133, groot 65 Aren, 20 Centiaren. Laatstgenoemd perceel is tot blootschoof 1889 verhuurd aan A. van der Velden te Veen, voor 200 'sjaars. Inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris. ZEGT HET VOORT. Bij den Uitgever dezes is de inteekening geopend op: C R A A N D IJ K, en wel door de provinciën Groot 320 pagina's met* een aantal Gravures. Ingenaaid 2.25. Gebonden - 2.75. Dr. J. W. Schubart, Mr. H. Waller en Mr. D J. H. van Eeden, te Utrecht J W Middelburg, te 's Gravenhage ihr. J. E. van Heemskerck van Beest te Dalfsen. Bg den ondergeteekende zijn alle merken def Wijnen en Cognac der Heeren Van Rijn te Kaap stad voorhanden, tegen dezelfde prijzen als bjj de Hoofdagenten. Proef kistjes van 12 halve fleschjes diverse mer ken a 8.50 per postwissel. Prijscouranten verkri gbaar. ZALT-BOMMEL. Eenig Agent voor Z.-Bommel, Hensden en Omatreken. 'I Nederl. Herv. Gemeente. Bedankt Dienstbode, In dit boekwerk komt ook voor: «Langs de Maas": van Hedel tot Woudrichem, met tal van wetenswaardigheden uit de gemeente Hedel, geschiedenis en voormalig slotAramer- zode, kerk en kasteel, slot, heeren van Amraerzode, lotwisse lingen, het veerBokhoven, riviergezichtWell, Nederhemert, kasteel, merkwaardigheden, onzekerheden. In en bij het kas- teelboseh, Bern, overblijfselen abdij, kerk, herinneringen, doode MaasHeusden, zijn verleden, verwarring, stadsgezichten, stad huis en kerk, doelen St. Joris, dorpen uit het Land van Heusden en Altena en overzijde, langs de rivier gelegen, ri viergezichten Woudrichem, oude gebouwen, oudheden binnens huis Loevestein, ligging, oudste geschiedenis, Herman de Ruijter, Huig de Groot, andere merkwaardigheden, slot en aanteekeningen. Goedgekeurd door Z. M. den Koning, Commissarissen de Heeren Directeuren: K. A. MANSSEN eu S. P. TEN HOLT. De Maatschappij sluit verzekeringen bij overlijden en nij leven, tijdelijke verzt- kerifiyrc; verzekeringen op twee levens, uitZrttverzekerlfi'eo, e->7.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3