Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. 321ste Staatsloterij. AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws. t IIEUSDEN, 4 Juni. t Naar wij vernemen is de heer G. van Ever- dingen, candidaat gesteld voor lid van den ge meenteraad alhier, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. F. J. Pape. t De R. K. kiesvereeniging alhier heeft met algemeene stemmen besloten, voor de Tweede Kamer de candidatuur der beide oud-leden, voor het district Gorinchera de heeren H. Seret en mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, met kracht te steunen. D. t BAARDWIJK, 2 Juni. Het paard (ter waarde van ongeveer 500.van den landbouwer L. Pullens alhier, lag lieden morgen met de inge wanden uit de zijde, dood in de wei. Daar de koe, die met het paard in dezelfde wei graasde, bloed aan de horens had, vermoedt men dat zij het paard met bovenstaand gevolg gestooten heeft. t VLIJMEN. In het belang van den vruch- tenhandel zal het rijkstelegraafkantoor over het tijdvak; van 7 Juni tot 31 Juli a.s. op werkda gen open zijn van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 5, 6 tot 7 en 8 tot 9 uren namiddags. De diensturen op Zm- en feestdagen blijven on veranderd. tRAAMSDONK, 2 Juni. Bij het onweder dat gisteren middag boven deze gemeente woedde, werd een arbeider in het veld doodelijk getroffen. Hij was verzeld door 2 zijner kinderen, die onge deerd bleven. Hij laat na eene zieke vrouw met acht kinderen. ZEVENBERGEN, 1 Juni. Van katholieke zijde zal wellicht in dit district de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer worden aangeboden aan den heer Van Nunen, oud Oost- Indisch ambtenaar te Steenbergen. N. B. C. 3 Juni. Door de afdeeling Zevenbergen der anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" is tot candidaat gesteld voor de a.s. ver kiezing van lid der Tweede Kamer, baron Van der Borch van Verwolde, afgetreden lid. De liberale kiesvereeniging zal heden vergade ren om een candidaat te stellen. tALMKERK, 1 Juni. Bij het hevig onweder, dat heden middag alhier woedde, sloeg de bliksem in bij den arbeider A. Raams, in den nok van het dak, zonder evenwel belangrijke schade aan te richten. fGORINCHEM. Door de kiesvereeniging Al gemeen Belang" zijn tot candidaten gesteld voor de a s. verkiezing in dit district, de heeren C. van Andel en Mr. H. Pn. de Kanter. t ROTTERDAM, 2 Juni. Door de Afdeeling Rotterdam der schippersvereniging Schuttevaer, werd in Maart 11. aan het hoofdbestuur opgedra gen den Minister van W., H. en N. te verzoeken beperking der snelheid waarmede stoombooten van Rotterdam naar zee en omgekeerd moeten varen van zonsondergang tot zonsopgang ter voorko ming van ongelukken door aanvaring enz. Hierop is van den Minister een antwoord in gekomen, waarbij een wijziging van het koninklijk besluit van 13 Juni 1875 (Staatsbl. 119) hou dende bepalingen tot voorkoming van aanvaringen op de rivieren enz. wordt toegezegd, zullende daarbij ook op de bezwaren bovengenoemd wor den gelet. Het denkbeeld om het Nederlandsehe Volk een nationalen feestdag te schenken, waarvoor het „Utr. Dagblad," zooals men zich herinneren zal, ver leden jaar den geboortedag van het Prinsesje aanbeval, is te Utrecht nog niet opgegeven. Daar ter stede toch zijn een paar vergade ringen van belangstellenden gehouden en in een Dinsdag gehouden bijeenkomst is nu besloten, maatregelen te beramen, die tot viering van een nationalen feestdag kunnen leiden. Om bijzondere redenen is evenwel daartoe niet de Prinsessedag gekozen. Aanvankelijk is volgens het „U. D." be paald, dat men trachten zal den aanstaanden 70en verjaardag van Z. M. den Koning met meer dan gewonen luister te doen vieren. Eene commissie is benoemd, om het tot nu toe besprokene nader in overweging te nemen en voorstellen te ont werpen en die aan het oordeel van eene in Sep tember te houden vergadering te onderwerpen. Naar men verneemt is van wege het Departe ment van Koloniën, de bouw van een stoomschip 4e kl. voor de Indische marine, opgedragen aan de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. Het plan bestaat verder om deels aan de ge noemde fabriek, deels aan die der Kon. Nederl. stoombootmaatschappij te Rotterdam (Fijenoord) op te dragen het verwisselen van de bestaande ma chines van alle stoomschepen le kl. der Indische marine, met triple compound-machines. Mr. W. A. J. baron Sehimmelpenninck van der Oye is in Zwitserland overleden, nadat hij in de laatste dagen aan hevige aanvallen van koorts had geleden. De overledene was grootkruis der orde van de Eikenkroon en kommandeur der orde van den Witten Valk van Saksen Weimar Eisenach. In de te Amsterdam gehouden algemeene ver gadering der maatschappij van weldadigheid werd het jaarverslag uitgebracht. Wat landbouw en veehouding betreft, luidt het verslag ongunstig, de iudustriën van juteweverij en mandenmakerij le verde goede resultaten op. Aan giften en legaten werd ontvangen ƒ32,532, sedert 1 Januari werd nog 8000 geschonken. De balans sluit met een verlies van 10,641, wat werd opgewogen door buitengewone inkomsten van giften en legaten ad 12,510. De bezittingen bedroegen 1,300,000, welke uit. December daalden tot 1,291,873. De schuldenlast is verminderd van 135,730 tot 126,292. Een denkbeeld der finantiële commis sie tot oprichting eener houtteeltschool zal over wogen worden. Door het bestuur werden het ver slag en de balans goedgekeurd. De heer Quarles van Ufford is met algemeene stemmen tot com missaris herkozen. De toestand der maatschappij laat het opnemen van nieuwe gezinnen niet toe. Naar men meldt, is de firma Petrus Regout en Co. te Maastricht., welke dit jaar het 50- jarig bestaan van de groote glas- en aardewerk fabriek herdenkt, voornemens bij die gelegenheid ten behoeve der werklieden een philanthropische inrichting in het leven te roepen. Een Leidsche dienstbode, die rekeningen zou gaan betalen, maar iulusschen eerst een kijkje ging nemen in het wassenbeeldenspel, moet een som van ruim tweehonderd guldeu uit haar zak zijn ontfutseld. Toen zij dit ontdekte, werden eenige der nog in de tent aanwezige personen gevisiteerd, maar zonder gunstig resultaat. Het geld met de rekeningen incluis, was spoorloos verdwenen. Als eene bijzonderheid deelt men mede dat een landbouwer te Berkhout, nabij Hoorn, eene koe heeft, welke gemiddeld dagelijks 42 kan melk geeft. Het beest wordt driemaal daags gemolken. Te Nieuwersluis en omstreken viel tengevolge van een onweersbui een hagelslag zóó sterk dat de oudste lieden zich niet kunnen herinneren ooit iets dergelijks te hebben bijgewoond. Stuk ken ijs, waarvan verscheidene tot ruim drie cen timeters middellijn, vielen neder en richten op verschillende plaatsen groote verwoestingen aan. Vogels werden doodgeslagen, bladeren en zelfs takken van de boomen gescheurd, en honderden vensterruiten verbrijzeld, terwijl het aantal gebro ken ruiten van broeiramen duizenden bedraagt; op eene buitenplaats onder de gemeente Breuke- lenNijenrode stelt men het aantal stukgeslagen ruiten op niet minder dan 4000. Te Oirsehot heeft een hevig onweder gewoed vergezeld met geweldigen hagelslag en wind, waardoor van de te veld staan le vruchten letterlijk niets is overgebleven en alle huizen schade aan glazen en pannen be kwamen. In het klooster alleen is voor meer dan 1000 schade aan glaswerk en pannen. Ook te Geertruidenberg trof de bliksem het huis, bewoond door mevr. de wed. Atlard en sloeg daar een stuk van den schoorsteen. In het pakhuis van den heer S. te Kralingen had Dinsdag een ernstig ongeluk plaats. Terwijl die heer zich daar met een zijner knechts bevond, vielen een paar van op een hoop gestapelde met graan gevulde zakken naar beneden, met het ge volg dat zij op het lichaam van den heer S. neerkwa men.Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen. Het bleek dat de heer S. zwaar, en zijn knecht licht was gewond. Bij Rijssen is in de Regge verdronken de schipper Bokdam, te Wierden te huis behoorende. Dinsdagmorgen heeft in de Goudsche Wagenstraat te Rotterdam een jongen zich meester gemaakt van een zakje met geld, dat een bakkersknecht in de hand had. De jeugdige gauwdief, die met het geld op den loop ging, werd ingehaald, maar op aandrang van eenige vrouwen werd hij niet aan de politie overgeleverd. De landbouwersknecht J. B. uit Hansel heeft zich Zondagavond in een herberg te Grathem aan bier doodgedronken. Een huzaar, van het 3e regi ment, in garnizoen in Den Haag, die wegens wanordelijk gedrag door een patrouille werd ge arresteerd, maakte tijdens zijn overbrenging naar de kazerne van een onbewaakt oogenblik gebruik om bij de brug over het water aan de Maurits- kade zijn geleiders te ontsnappen en in een mod derpoel - water is het niet te noemen - te springen. Hoewel spoedig hulp werd verleend, was de man reeds in den modder gestikt. De vader van een gezin, aan de Schildersteeg te Rotterdam wonende, heeft zich in de Koningsteeg zoozeer met een mes in den hals gestoken, dat hij naar het ziekenhuis is vervoerd en in hoogst beden- kelijken toestand verkeert. Gedurende het zware onweder, dat te Grave en omstreken woedde, sloeg de bliksem in een hofstede te Beers. De boerderij brandde geheel af, het vee werd gered alles was tegen brandschade verzekerd. KERKNIEUWS. V erloofd per dag op hun beenen moeten staan, om voor het pnbliek buiten een paar plaatsen meer beschikbaar te laten. Dergelijke voorbeelden van onnoodige meuschenkwelling zijn legio. Het is niet overbodig er nu en dan eens op te wijzen. Wij schreven verleden week dat het Grieksche comediaspel toch op een treurspel zou uitloopen, dat wil zeggen op een oorlog. Gelukkig is dat zoo niet goloopen. Na het bloedige gevecht op de grenzen, dat werkelijk een veldslag was, waarin de Grieken geslagen werden, besloot de minister president Tricoupis aan den gespannen toestand ten spoedigste een eind te maken, zoodat binnen luttel dagen 29000 soldaten naar huis waren ge zonden. Bovendien sloot Griekonland met Turkije een verdrag, waarin werd overeengekomen dat do beide legers terstond van de grenzen zouden te rugtrekken. Deze donkere wolk is dus spoediger overgedreven dan men mocht hopen, en het lijdt geen twijfel dat de vriendschappelijke raad van Frankrijk al leen hiervan de oorzaak is. De minister De Frey- cinet heeft door zijn beleid den naam der Fran- sche diplomatie weder in eere hersteld en Frank- rijks invloed belangrijk versterkt. De overige mo gendheden maken daardoor wel een eenigszins mal figuur. Hunne vloot blokkeert de Grieksche knsteu omdat Griekenland zich niet wilde ontwapenen. Maar nu het toont hot ernstig te meeuen mot die ontwapening, kon toch de blokkade wor den opgeheven. Dit wil ook Engeland, doch Oostenrijk en Duitschland verlangen dat Grieken land officieel kennis zal geven aan do mogendheden dat het zijn leger op voet van vrede biengt. Noen, zegt Tricoupis, dat doen wij uiet. Daardoor zouden wij Europa met onze onafhankelijkheid laten spelen. Als wij morgen door eene of andere omstandigheid gedwongen werden ons leger op voet van oorlog te brongen, zouden wjj eveneens de toestemming van Europa dienon te vragen. Het is niet te ontkennen dat deze redeneering billijk en logisch is. Wanneer dus Duitschland en Oostenrijk ten slotte niet met hangende pooten willen afdruipen, zullen zij nog eenige maanden eene geheel nuttelooze blokkade kunnen volhouden. En dit ware een zeer ernstig feit. Zonder eenige wettige reden den handel van eene geheele natie te onderdrukken, zou tot groote moeielijkheden kunnen aanleiding geven. De Koning van Grieken land gaat weldra eene buitenlandsche reis onder nemen, terwijl de minister Tricoupis tijdens zijne afwezigheid het regentschap zal waarnemen. Waar schijnlijk zal de Grieksche Koning van de gelegen heid gebruik maken om van den Czaar raad te ontvangen. Turkije is ook op het oogenblik volstrekt niet gerust. Het weet zeer goed dat in Bulgarije veel ernstiger storm elk oogenblik kan opsteken dan in Griekenland. Russische agenten hebben de gemoederen in Bulgarije en Oost-Rnmelië zoodanig opgewonden dat er reeds een moordaanslag tegen vorst Alexander is gepleegd. Nu zijn do verkiezin gen wel in den geest van den Vorst uitgevallen, maar Turkije vreest niet ten onrechte da» het wel eens zou kunnen gebeuren dat de uieuwe Volks vertegenwoordiging van Bulgarijë besloot vorst Alexander tot Koning van Bulgarijë nit te roepen. In dit geval is het wiskuusiig zeker dat Rusland zal tusschenbeide komen met zijn geducht leger. En daar Turkije met alle recht niets zoo zeer ducht als zulk een geval, ontwapent Turkije zich niet, on danks het gevaar van Grieksche zijde geweken is. Het is en het blijft waar dat Turkije eén bron van altijddurend gevaar voor den vrede is. Het Fransche vertegenwoordigende lichaam staat op het punt een beslait te nemen tot verbanning van alle leden van vroeger over Frankrijk geregeerd hebbende stamhuizen, dat zijn dus de Orleanistische en Bonapartistische prinsen. De minister van onder wijs, de heer Goblet, overigens een zeer vrijzinnig man, heeft de wet, waarbij de regeering het recht tot onmiddelijke verbanning heeft, welsprekend verdedigd. «De prinsen,zeide de heer Goblet, «zijn geen burgers; misschien hadden zij het kunnen worden, maar zij hebben zich jaist andersom gedragen.* »De republiek heeft de edelmoedigheid zoover mogelijk gedreven. Zij heeft aan de prinsen eon vaderland, burgerrechten en fortuin gegeven. Hoe edelmoediger de republiek handelde, des te opge- blazener werden de prinsen. Zij leveren voor de republiek zeker geen gevaar op, maar zij scheppen een toestand welke het land ontrust en waaraan het tijd wordt een eind te maken.* Als wij ons niet vergissen zullen met 30 a 40 stemmen meerderheid die inzichten door de Fran sche Kamer blijken gedoeld te worden en de ver banning der prinsen kan dus binnen een paar we ken volgen. Men kan natuurlijk lang en breed redeneeren over de vraag of zulk eene verbanning verstandige politiek is of niet, of zij een bewjjs is van zwakte of van kracht der Fransche republiek. Dit kan echter niet ontkend worden dat de prinsen van Orleans wel een weinig vergaten in welke omstan digheden zij verkeeren. De krachtige houding van den heer Bnls, don burgemeester van Brussel, die alle optochten van socialisten op Pinksteren heeft verboden, wordt alom, zoowel in België als Frankrijk en Duitsch land goedgekeurd. Vrijheid van vereeniging en ver gaderen is zeker een schoon recht, maar dolkoppen die met revolvers in den zak tegen de maatschap pelijke inrichting losbulderen, vallen buiten de termen der constitutieneele rechten. Trouwens, met die rechten plegen zij altijd den spot te drijven 1 (7 De te Munchen verschijnende «Allgem. Zeit.* waarschuwt tegen overdreven berichten betreffende koning Lodewijk van Beieren. Ofschoon de toe stand zeer hagchelijk is, verzekert het blad dat het regentschap van prins Luitpold nog volstrekt geeue uitgemaakte zaak is, Von Ranke, de onlangs overleden Duitsche ge schiedschrijver, werkte zeer geregeld en liet zich door niets afhouden van zjjn ernstige bezigheden. Toen eens een vriend hem verhaalde dat hij dage lijks oen paar uren besteedde aan het schrijven van brieven, zeide hij: «Als ge dien tijd besteeddet met voor de pers te werken, zoudt ge twee flinke 8o. deelen per jaar kunnen leveren.* Do beroemde geleerde was dus geen groot brief schrijver. Geheel anders was het met Goethe, die toch ook heel wat «voor de pers* gewerkt heeft, en wiens particuliere brieven per slot van rekening voor een groot gedeelte ook al op de pers terecht kwamen. Het aantal brieven van Goethe, dat thans reeds openbaar gemaakt is, bedraagt rnim 7500, en met de nog onuitgegeven brieven van het Goethe- archief medegorekend, kan men aannemen dat een maal 10,000 brieven van deze grooten dichter pu bliek eigendom zullen zijn. Von Ranke's letterkundige nalatenschap, welke zeer rijk is, zal door Dr. Wiedemann, die 50 jaren lang zijn vriend en medewerker was, zorgvuldig gerangschikt en later uitgegeven worden. Het 7e deel der «Wereldgeschiedenis,* dat nog, wat vorm en inhoud betreft, Ranke'3 eigen werk is, zal in het laatst van dit jaar verschijnen.Voor de volgende deelen is overvloed van stof voorhan den. Ranke's boekerij bestaat uit 30.000 deelen. De Spaansche minister van marine, admiraal Berenger, heeft bij do admiraliteit een ontwerp ingediend tot het bouwen van 11 kruisors, 10 groote torpedobooten, 69 torpedobooten der eerste en 42 der tweede klasse, 28 kanonneerbooten en 20 stoom- barkasson. De onkosten worden geraamd op 11,000,000 p. st., welke som men hoopt te ver krijgen door den verkoop der staatsbosschen. Ten behoeve der nagelaten betrekkingen van do politio-agenteu te Chicago, die de vorige maand vermoord werden met dynamietbomraen, is oeno som van 125.000 gld. bijeengebracht. De agent van den ex-khédive te Caïro heeft de consuls uitgonoodigd tot eene zamenkorast met O O hem, ten einde een modus procedendi aangaande Ismaëls cischen te bopalen. Ismaël eischt 5 milli- oeu p. st. en jaarlijks 150,000 p. st. -mask?* t Dassen. Gehuwd: A. v. Gerwen met H. F. Garston; H. B. Deijen met A. van Nunen; W. Verhoeven met B. Kant; J. Merkx met A. C. Snellen; 0. de Graaf met J. Bouwman; J. D. van den Broek met M. Lensvelt. Geboren: Antonie, z. v. J. van Vark en O. van Daalen; Johanna Everdina Petronella, d. v. A. v. d. Pluijm en P. v. d. PlnijrnJosephus Petrus, z. v. J. Reijnaars en M. van der Pluijm; Maria Ferdinauda, d. v. B. van Alphen en A. W. van Dijk; Goverdina, d. v. H. v, d. Pluijm, en A. Ver schoor; Josephus, z. v. C. van Erp en A M. v. Velthoven; Antonia, d. v. L. v. d. Stelt en M. van Os. Overleden: J. van Wijngaarden, 5 j.; A. Visser, jm., 66 j.; J. van den Broek, 37 j.; G. Donkersloot, 19 m.; A. Donkersloot, echtg. van J. van Tilborg, 76 j.; J. C. van Dinteren, 77 j. A. C. Verbunt, 1 m.; J. van Wijngaarden, 18 m.; W. J. Peterse, 5 w.L. W. Timmermans, 11 m.; C. Malland, echtg. van G. Knijpers, 69 j J, van Erp, 6 d een levenl. kind mann. geslacht; M. Li- bert, jm., 32 j.; A. M. Meijers, 2 m. Nederi,. Heiiv. Gemeente. Beroepen naar Steenwijkerwolde, prov. Overijsel, J. G. Hart- hoorn te Uitwijk en Waardhuizen, Prijzen van 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 1 Juni. Prijs van 5000 no. 18459; 1000 nos. 177, 2163, 3109, 5059, 7367 en 19986.; ƒ400: nos- 5768, 9499, 9814, 11170 en 19785ƒ200no. 5111; ƒ100: nos. 1563, 2674, 5704, 8458, 8885, 12479, 12652, 17333 en 20434. 5e Klasso. Trekking van 2 Juni. Prijs van ƒ10,000: no. 3994 1500: no. 15551 1000 no. 4875 400 nos. 5664, 15821, 16372 en 20820; ƒ200: nos. 2532, 8173, 15762, 16867 en 17430; J100nos. 741, 1704, 2167, 2443, 3487, 3727, 4342, 5914, 6038, 8046, 8451, 8735, 9588 en 16663. t MIDDELBURG, 2 Juli. Het maken van een peilput, terp en gebouwtje voor een registreerenden getijmeter op den westhavendijk bij het hoofd te Zierikzee. Raming ƒ8000. Aanw. 24 en 26 Jnni. f HAARLEM, 1 Juli. Het maken en leveren van 100 betonblokkon voor do zeebrekers aan de ha venhoofden te IJmuiden. Raming f 16000. Aanw. 24 Juni. f 's BOSCH, 2 Juli. Het maken en leveren van drie nienwe brugschepen en de uitvoering van bij- behoorende werken ten behoeve van de schipbrug over de Maas te Hedel. Raming j 7200. Aanw. 25 Juni. Men zal zich de konseband-ad verten tie van een jufvrouw nit Drente herinneren, die ook ons blad als een bericht meededoeldo. De «Nieuwe Drentsche Courant* deelt het volgende antwoord van Jan Pierlala mede: JAN PIERLALA, vinder van den konseband en Wed. PIETERSEN, geb. JANSEN. P e s s e, 21 Mei 1886. Volstrekt eenige keunisgoving.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2