buitenland. binnenland: burgerlijke stand. zal kunnen redden. Eén ding helpt nog alis de verkiezings strijd achter den rug, dan zijn ook de voorspellingen vergeten de een vergeet ze omdat zijn geheugen zoo slecht is, de pro feet vergeet ze, omdat het wel wat gevaar lijk is te herinneren aan profetieën die zóó slecht vervuld worden. Denk maar eens aan Godin de Beaufort., die indertijd in Gouda moest gekozen worden als fiuan- ciëele specialiteit en onze geldmiddelen weer in orde zou maken. Na de verkiezing heb ben wij er niets meer van gehooid. Belof ten en voorspellingen bij de vleet vóór de verkiezing, maar na de verkiezing, als de lui bij den neus zijn genomen, als de leiders ze zitten uit te lachen, niet omdat z ij zoo slim waren, maar omdat het volk zoo dom was, dan gaat het als met de ongelukspro feten voor 1886 en als met de stormbe- richten uit Amerikamen denkt er niet meer aan, men ziet niet dat men misleid is en een volgenden keer gaat het spelletje weer van voren af aan, zonder variatie, be halve in woorden en leuzen. Die verande ren wel, want de leuzen onthoudt men, maar de rest P In den aard der profetieën is ook nog een groot verschil. Wanneer iemand over staatkunde, oogst of weder profeteert, dan is dat doorgaans een toegeven aan eene ze kere liefhebberij; hij geeft zich het air wat meer van de zaken te weten dan een ander, hij wil voor zijn inzicht geprezen wordenhet is eene soort van grootdoe nerij. Maar de profetieën van deze dagen hebben eene andere strekkingzij worden verzonnen om het volk schrik aan te ja gen; allerlei spookgestalten worden opge roepen om de angst in de harten te brengen. Meermalen worden door een bijzonder soort dagbladen op valsche gegevens, op eene door een omhaal van woorden ge maskeerde onwaarheid, de oorzaken der ont binding verklaard en daarop worden voor spellingen gebouwd, zóó gewaagd en zóó beneden alle kritiek (om geen erger woord te gebruiken), dat de schrijvers al een zeer klein denkbeeld moeten hebben van de bovenverdieping hunner lezers, om met zulke praat voor den dag te durven komen. Maar zij zullen hunne luidjes wel kennen en wel weten wat vleesch zij in de kuip hebben. Al het gedierte ontvangt voedsel naar zijnen aard. Maandag is in don vroegen morgen bet stoffelijk overschot van Coenraad Busken Huet uit den voor- loopigen grafkelder, waarin het voor een maand gesloten werd, overgebracht naar een blijvend fa miliegraf op 't kerkhof Montparnasse te Parijs. Met Huet's eenigen zoon waren enkele vrienden op het berkhof Montparnasse tegenwoordig. Een eenvou dige steen, den naam der familie en dien van Hol- landsch grooteu letterkundige met zijne jaarcijfers vermeldende, dekt den kelder. De redactie van »De Nieuwe Gids* had een fraaien krans gezonden. Omtrent den Koning van Beieren loopen voort durend de wonderlijkste praatjes. De »Vossische Zeitung* deelt bijv. mede, dat de Koning den Mi nister Peilitzsch om 20 millioen Mk. liet vragen, maar terstond dat hij allerlei menschen, een veld wachter, een gemeen soldaat, aan de Koninklijke tafel noodigdeam een jong griffier de vorming van een nieuw Ministerie opdroeg, enz. Kortom feiten, die als ze waar zijn, zouden doen denken dat de Vorst niet wel bij het hoofd is. (In de Beiersche Kon. familie is krankzinnigheid herhaal delijk voorgkomen. Ook des Konings broeder, Otto, is krankzinnig). Nog wordt meegedeeld, dat de Koning den graaf van Parijs geld vroegdeze was bereid het voor te schieten maar op voor waarden van politiëken aard, die niet konden worden nagekomen. Men zegt dat Bismarck van den Pruisischen gezant te Munchen nauwkeurige berichten omtrent den zielstoestand van Koning Lodewijk heeft gevraagd. f Men schrijft ons uit Brussel, dd. 10 Juni »La patrie est en danger,* (het vaderland is in gevaar), zo# hoort men in de laatste dagen in estaminets en de openbare plaatsen, niet uit den mond der bekende socialisten, maar van de zijde der goedgezinde partjj. de knaap van de ontzaehelijke hoogte met al de hem ten dienste staande inspanning een sprong in de lucht deed. Een half gesmoorde angstkreet deed zich onder de manschap hooren. De vader gaf geen geluid hij scheen nauwelijks te ademen. De knaap viel pijlsnel van die vreeselijke hoogte in zee neer, en voor dat de golven zich over 'hem sloten, waren twintig krachtige zeebonken, waaronder ettelijke officieren, over boord gesprongen. Eene tweede angstvolle pauze volgde. Ein delijk dook de knaap op hij bewoog de armen hij zwom, door tal van armen ondersteund, op het schip toe, en niettegenstaande de strenge krijgstucht van een oorlogsschip gaf de ongehuichelde vreugde der vijfhonderd zeelieden zich in een luid driewerf herhaald hoerahlucht. Tot op dit oogenblik had de kapitein zijne gansche bedaardheid behoudendoch thans, nu aller oogen zich op hem vestigden, werd hij doodsbleek. Hij wilde zich verwijderen, doch zijn knirén begonnen hem te begeven; hij scheen niet te kunnen ademen en zou neergezonken zijn, indien de oude neger hem niet had vastgehouden. Hij werd in de kajuit gedragen, waar hij onder den bijstand van den scheepsdokter weder tot zich zei ven kwam. Zoodra hij genoegzaam bedaard was, liet hij zijn zoon Robert komen en had een lang gesprek met hem. Toen de kleine, roe- keloozc jonker eindelijk weer onder zijne kameraden verscheen, had hij de oogen nog vol tranen De socialisten houden zich rustig en kalm en nemen den schjjn aan alsof zij zich geen begrip kunnen vormen van de ongerustheid der bevolking. Intusschen is het een feit dat reeds drie dagon achtereen honderden socialisten uit de verschillende oorden des lands aan de stations du Nord en du Midi zijn aangekomen, men zegt financiëel gesteund door Engelsche en Amerikaanscho partijgenoot en. De stedelijke, zoowel als de hooge regeering, ne men krachtige maatregelon. Eene proclamatie van den burgemeester Buis noodigt de goedgezinde burgers uit hunne huizen en magazijnen op den gevreesden 13den van af zons opgang gesloten te houden. Rondom Brussbl wordt van af Zaterdag a.s. een cordon cavallerie getrokken, waarvan de verschil lende afdeelingen door telegraphische gemeenschap met elkander zijn verbonden. Een regiment guides en een regiment carabiniers zjjn geconsigneerd in de kaserne van Etterbeek, met last zich op het eerste signaal marschvaardig te houden. De openbare gebouwen, pleinen en boulevards worden van af middernacht bezet door de garde civique. NB. Op het verzoek om gratie vanVan der Smissen, dat aan de Jury was in handen gesteld, is door haar met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Van Sicilië komt de blijde tjjding, dat de Etna opgehouden heeft lava uit te werpen. Men hoopt nu den omtrek voor verdere verwoesting te kunnen behoeden. Verscheidene huizen te Chicago zijn door een brand vernield. 8 personen kwamen om, en men vreest dat het aantal slachtoffers nog grooter zal blijken te zijn. 300 huizen van de gemeente Botz in Hongarjje zijn door brand vernield. t HEUSDEN, 11 Juni. liet onweder dat gisteien en eergisteren zich in volle kracht boven de stad ontlastte, is inge slagen in een boom bij den hear P. Verhoeven te Herpt. t BESOIJËN, 10 Juni. Heden namiddag ont lastte zich boven deze gemeente een hevig onweder. Hevige bliksemstralen en* ratelende donderslagen wisselden elkaar af; op verscheidene plaatsen is de bliksem in de boomen geslagen. Ook werd een boom geraakt, in wiens nabijheid, ongeveer een paar M. er van verwijderd, zich twee personen be vonden, die evenwel niet gedeerd werden, hoewel stukken hout van den geraakten boom hun tegen het lichaam vlogen. Ongeveer een uur lang viel de regen in plassen neer, straat, hot en weide ge leek één zeenu is alles bedaard. EETEN. Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap den polder van Eeten hebben den omslag voor dit jaar bepaald op 3 per H.A. Tot lid van het bestuur werd herbenoemd het aftredend lid J. Branderhorst te Eeten. t Eenige openbare wegen of gedeelten daar van, door den Raad der gemeente niet meer ten openbaren dienst bestemd, en welke voorheen nóch voor de gemeente noch voor particulieren eenig voordeel opleverden, zijn thans ten voordeele der gemeente in het openbaar verkocht voor 756, plus de kosten. t BAARDWIJK, 8 Juni. Gisteren heeft hier de grasverpachting plaats gehad van ongeveer 52 bunders in het Noordelijk deel van den Overlaat. De opbrengst per bunder was van ƒ48 tot ƒ50, d. i. 5 A ƒ6 per bunder minder dun het vo rige jaar. tALMKERK, 8 Juni. Blijkens bericht van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoe zicht voor N. Brabant en Limburg, hebben de mazelen opgehouden epidemisch te heerschen. t WOUDRICHEM, 9 Juni. Van 30 Mei tot den 5en dezer werden 200 zalmen, 260 finten en nog 6 elften gevangen. Aan den afslag werd de zalm verkocht voor 80 A 92 cent per h. K.G., de finten 3 ct en de elft 40 A 65 ct. per stuk. t DALEM, 9 Juni. Bij de op Dinsdag jl. ge houden verkiezing van een lid voor den gemeen teraad te Vuren, ter vervanging van wijlen den heer C. A. v. Everdingen, werden 47 stemmen uitgebracht, als25 op den heer C. den Adel Jz 19 op den heer J. de Witt en 3 op den heer G. v. Willigen Sz., zoodat eerstgenoemde ge kozen is. t Wegens in naburige gemeenten voorge komen gevallen van hondsdolheid, is den houders van honden te Vuren bij publicatie, in dato 8 Juni, gelast, deze gedurende 4 maanden van muil korven te voorzien. t - Nauwlijks zijn de mazelen geweken, zoo dat ook de openbare school te Vuren sedert 8 dezer weder geopend is, of bijna huis aan huis doen zich in de afdeeling Dalem gevallen eener andere ziekte voor, n.l. van den zoogenaamden bof. t DUSSËN, den 10 Juni. Maandag 7 dezer en de beide volgende dagen was het waarlijk feest in onze parochie. De Z.Eerw. heer A. L. van der Heijden, pastoor der parochie van de H. Maria geboorte alhier, vierde die dagen het zil veren jübilé van zijn herdersambt in die parochie. Het feest nam Maandag een aanvang met eene plechtige II. Mis, door den Z.Eerw. jubilaris ge- Ct'lebreerJ met adsistentie van vier Eerw. Heeren Geestelijken. Het zangkoor voerde daarbij uit de Mis en het Te Deum van Verhulst en wel zoo keurig dat daardoor het bewijs is gele verd dat ook in eene plattelandsgemeente als deze, iets goeds kan worden ten gehoore gebracht. Na de II. Mis werden in de kerk ten toon gesteld de door den Z.Eerw. jubilaris voor de kerkelijke diensten ontvangen geschenken en werd aan hen die daarvan wilden profiteeren van wege den jubilaris krentenmik uitgedeeld. Door de kinderen van de bijz. school der E E. Zusteis van liefde werd de jubilaris in roerende taal, toepasselijk op het feest, toegesproken en met een goed uitgevoerd gelegenheidslied be zongen. De liedertafel „Dussen's Mannenkoor^ bracht den jubilaris in keurige gezangen hare heilwenschen, enz. enz. Reeds vroeg in den morgen bij het krieken van den dag wapperden de Ned. driekleur, de witte vlag en wimpels kwistig in de parochie, waardoor deze aldra, als het ware op een bosch van vlaggen geleek. De parochie-kerk was doel matig prachtig versierd, groen en bloemen waren aangebracht aan de ingangen van kerk en pasto rie in de versieriugen zoo in als buiten de kerk prijkten tal van toepasselijke gedichten en Cro- nicums en in de buiten-versieringen werd des avonds prachtig geïllumineerd. De Z.Eerw. jubilaris heeft, zoo ooit, dan toch ze ker nu kunnen ondervinden dat de harten zijner pa rochianen warm voor hem kloppen nimmer zag men eene deelneming meer algemeen; reeds dagen te voren was alles in de weer om toebereidselen te maken en den eersten dag van het feest was voor de parochianen werkelijk een Zondag. WAALWIJK, 9 Juni. Heden nacht, omtreeks twaalf uur, werd er brand ontdekt in de bakkerij van A. Verhoeven, in de Stationstraat, nabij de markt. Door het flink optreden der brandweer was men het vuur spoedig meester, dat beperkt bleef tot het aangetaste gebouwtje. Dit brandde uit, ter wijl het er tegen aan gebouwde woonhuis, waar uit reeds alles geruimd was, bewaard is gebleven. Oorzaak onbekend. MEEUWEN. Het bestuur der Hulpgaten in de Landen van Heusden en Altena heeft in zijne vergadering, alhier gehouden, besloten, dat de omslag over het geheele Waterschap dit jaar zou bedragen 0.30 per H.A. en voor die met uit zondering van het Nieuwland en den Zuid-Hol- landschen polder 0.01 per H.A. GËNDEREN. De omslag voor het Waterschap den polder van Genderen is door stemgerechtigde Ingelanden over het jaar 1886 vastgesteld op 2.75 per H.A. Tot lid van het bestuur werd herbenoemd L. van der Beek en tot secr.-pen- ningmeester M. A. Boll. WERKENDAM, 8 Juni. Hedenmorgen brandde op den Slavenpolder (Struikestuk) eene keet tot den grond toe af. Gelukkig dat de wind de vlam men afdreef van de boerenstelling, bewoond door Jan Ippel Cornz., anders zou deze wellicht een gelijk lot ondergaan hebben. Naar men veronder stelt was het niet genoegzaam uitdooven van het haardvuur de oorzaak van dit onheil. ALMKERK. 5 Juni. Ter markt zijn aange voerd 300 paarden, voor het merendeel aftands paarden. De handel was tamelijk levendig. De prijzen wisselden van 60 tot 160. Er heeft zich in Noord-Brabant eene commissie gevormd, om gelden in te zamelen voor de on- gelukkigen die door het vreeselijk onweder met hagelslag op 1 Juni j.l. van hun uitzicht op een goeden oogst zijn beroofd, voornamelijk in de ge meenten Hilvarenbeek, Diesen, Oostelbeers, Oor schot, Best en St. Oedenrode. Secretaris-penningmeester is de heer M. M. van Dijck, burgemeester van Diesen. In de nabijheid van Maastricht bevindt zich een uitgebreide grot, in de wandeling de groote grot van Valkenburg genoemd, waarin de laatste dagen eensklaps een meer is ontstaan. Niemand weet waar het water van daan komt, dat hier en daar tien voet hoog staat. Uit verschillende plaatsen komen weder berich ten, dat de jonge ooievaars gestolen worden, om deze kostbare dieren te verkoopen in Engeland, waar ze niet inheernsch zijn. Den 5en Juli a.s. zal de „Willem Barendsz,^ het bekende schip onzer Noordpool vaarders, te Amsterdam in het openbaar worden verkocht. Aan het Uddelermeer heerscht sedert eenige dagen, en vooral des voormiddags, een buitenge wone bedrijvigheid. Het is weder de tijd vau de jaarlijksche schoonmaak der Veluws.che schapen, en het koninklijk visch water is voor dat wasschen aangewezen en een bij uitstek gunstig gelegeu plaats. Dagelijks trekken tal van kudden en hare geleiders uit verschillende onder Appeldoorn, Epe, Ermelo, Barneveld en Putten gelegen boerenplaat sen de heide over en naar de eeuwenoude badplaats heen, voorafgegaan of gevolgd door de eigenaars en hunne buren, die elkander onderling bij dat wasschen behulpzaam zijn en meestal per as daar heen worden gebracht. Helder als een brand komen de schapen uit hunne handen te voorschijn, en als de witte die reu over de vale hei weder huiswaarts trekken, verschaft de tegenstelling tusschen schapen en heide een werkelijk verrassend schouwspel. Vroo- lijke liederen, zoo in het water als langs de wegen, getuigen van de goede buurschap en van gezond heid en levenslust. De stoomboot „Panhuijs" van Amsterdam naar Harlingen, kreeg op de hoogte van Hindeloopen brand aan boord, en wel in die mate dat de vlam men boven de brug uitsloegen. Van de vracht goederen, grootendeels bestaande in kisten, man den en pakken, is veel beschadigd geworden en brandende collis manufacturen heeft men over boord geworpen. Daar de bemanning der boot en een 40 tal passagiers dadelijk gingen blusschen, was men den brand spoedig meester. De oorzaak moet gezocht worden in zelfontbranding van een kist lucifers waschlucifers, volgens een der reizigers onder de vrachtgoederen aanwezig. Te Rektum, gem. Wierden, is een 67-jarige weduwe, terwijl zij alleen thuis was, van den zol der gevallen. De vrouw was onmiddellijk dood. Twee dochtertjes van een aan de Kalvermarkt te Leiden liggeuden schipper, vermaakten zich met touwtje springen. Een jongen ontrukte haar het touw, waarmede hij wegliep. Op het geschreeuw der kinderen sprong de vader van de schuit en zette den dader achterna, die in zijn vaart met zooveel kracht tegen een wagen aanviel, dat hij op de plaats dood bleef. Zaterdagavond viel het kind van A. v W., op de hofstede Witten berg, te Scherpenzeel, in een pot met kokende pap en stierf na vreeselijk lijden. De 21-jarige C. P. is te Ommeren te water geraakt en ver dronken. Onder Tilburg is een man, die op den akker bezig was met het losaen van een kar mest, door het omhoogslaan der kar daaronder geraakt en zoodanig gekneusd, dat hij aan de ge volgen is overleden. De Monstermeeting* door den Sociaal-demo- cratischen bond belegd tot bespreking van de ver volging van de le'ders Domela Nieuwenhuis en Croll, bad Woensdagavond in Walhalla* te's Hage plaats of liever kwam tot een begin van uitvoering. De vergaderzaal was door een dichte menigte par- tijgenooten en een buitengewoon groot aantal nieuwsgierigen bezet. Aanwezig waren de hoofd commissaris van politie, verschillende inspecteurs eu een 25 tal agenten, in de zaal, de corridors en voor het gebouw verdeeld. Nadat do president Baye de vergadering geopend had zette hij kortelijk het doel der bijeenkomst uiteen te protesteeren tegen de vervolgingen en beloedigingen die de partij ondervond, vervolgingen en beleedigingen welke echter geen doel treffen, daar het gerecht wel personen, maar niet de ziel der partij treffen kon. De inleider, P. v. d. Stad Jbzn., trad daarna op en begon evenzeer de houding der Regeering te genover de socialisten te bespreken en te veroor- deolen,om daarna hevig tegen de houding der Regee ring, tegenover het volk dat zooveel lijdt, uit te varen. Hij ging de verschillende vervolgingen na, en kwam ook op de vervolging tegen Portuya e.a. ingesteld, wegens het dragen van wapenen. Dit was z. i. geoorloofd geweest na de houding van »Stork en zijn trawanten* in Café Zincken te Am sterdam. De wet verbiedt dit, doch die wet behoe ven wij niet te erkennen, die wet is niet door het volk gemaakt of goedgekeurd. Men behoejt haar niet te eerbiedigenwaar de omstandigheden dit medebrengen. Een oorverdoovend leven volgde op deze woorden; verwarde kreten van blijven blijven* gefluit, gesis en gezang mengden zich dooreen. De Voorzitter maakte aan het tumult in zoo verre een einde dat hij zich kon doen verstaan en ten sterkste protesteerde tegen de ontbinding, doch de menigte ried, ordelijk en gematigd uiteen te gaan. »Wij gaan,* zeido hij, »maar met wraak in het hart over de wijze waarop ons het vrije woord ontnomen is.« Het tumult van zooëven herhaalde zich, nu ver sterkt door toejuichingen en het gezang der Hollandsche Marseillaise. Verzet van beteekenis werd niet ontmoet, alleen moesten toen de 10 mi nuten verstreken waren, eenige toehoorders met den sterken arm uit de vergaderzaal verwijderd worden, dat evenzeer zonder gebruikmaking van wa penen geschiedde. Natuurlijk hadden af en toe hier en daar nog samenscholingen plaats, die echter alle op dezelfde kalme wijze verspreid werden, in dier voege dat te kwart ovor 10 (te 9y3 uren had de ontbinding plaats) de gewone stilte in deze stads wijk wedergekeerd was, met uitzondering van de Westerbaenstraat, waar de politie nog iets langer de wacht had te houden. Door de arrondissements-rechtbank te 's Hage werd Donderdag zitting gehouden ter behandeling van het bekende rechtsgeding tegen de socialisten F. Domela Nieuwenhuis en Croll. De officier van justitie requireerde tegen Domela Nieuwouhuis eene cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren en 100 boete, subs. 7 dagen gev.tegen Croll 200 boete of 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Na afloop der terechtzitting volgde een talrjjke menigte de beschuldigden en de andere leiders der partij op hun weg naar Walhalla*. Vlak vóór 's Konings paleis gekomen, nam de onstuimigheid onder den troep zoodanig toe, dat de politie het oogenblik geschikt achtte om de menigte uiteen te drjjven. Men liet de agenten, die tot hiertoe de schare als 't ware voorafgegaan wa ren, rechtsomkeert maken en met de stokken de menigte uiteen jagen. Daarbij stuitte men bij velen op eenig verzet, en er vielen (natuurlijk ook tegenover onschuldi- gen, dit is steeds onvermijdelijk hevige klappen. Een man haalde zelfs een schildersmes (stopmes) te voorschijn, wat hem terstond werd ontnomen. In een oogwenk was de razzia volkomen en de dichte menigte naar alle zijden verspreid. Ook Donderdagavond, toen Domela Nieuwenhuis ongeveer half acht eenige Amsterdamsche vrienden naar den trein bracht, volgde weldra een hoop volk, die zoodanig aangroeide dat de politie aan de Veerkade tot uiteendrijving overging, waarbjj de stok dienst deed. Op den terugtocht kwam het in de Boekhorst- straat,, Groote Markt en Schoolstraat tot ernstiger botsing en chargeerde de politie met den stok, waardoor menigeen eene gevoelige les kreeg. Arrestatiën hadden niet plaats. Alleen word la ter op de Dagelijksche Groeumarkt, waar den gan- schen avond bij tusschenpoozen eene menigte het politiebureau stond aan te gapen, nu en dan de tusschenkom8t der politie noodig om den weg vrjj te honden en werd ook een persoon die zich tegen het bevel der politie om zijn weg te vervolgen verzette, tijdelijk in het politiebureau opgenomen. f Meeuwen c. a. van 1 Mei1 Juni. Getrouwd: J. C. van Bergeijk en A. M. v. BuurenM. Arendse en W. in 't VeldJ. Lank- haar en C. Verzijl. f Drongelen, van 1 Mei tot 1 Juni. Geboren: Goertruidns, z. v. P. Nieuwkoop en A. Boon. Overleden: Geertruida van Rijswijk, 80 j., wed. J. Nieuwkoop; te Waalwijk, Jacobus Schil ders, 24 j., echtg. v. S. van Emden. t Eeten, van 1 Mei tot 1 Juni. Ondertrouwd: M. K. Dekkers (van Wijk) met G. Baaijens. *JYu is het uit,<i met deze woorden viel de hoofd commissaris, de heer Van Schermbeek, die van verschillende andere deelen der rede aanteekeningen had gemaakt, don spreker in de rede: >Ik gelast den spreker te zwijgen en beveel de vergadering uiteen te gaan. Binnen 10 minuten moet de zaal ontruimd zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2