"BUITENLAND. BINNENLAND. 321 ste Staatsloterij Eene reusachtige worsteling aan de Engelsche -li.mbus zal moeten dienen om het ministerie Glad stone te doen weten of het kan heengaan of dat het kan blijven en aan Ierland recht doen. Als men zich herinnert dat met 30 stemmen meerder heid Gladstones ontwerp door het Parlement werd verworpen, dat meer dan 80 leden zijner partij tegen stemden, dan zon men zoo oogenscbijnlijk zeggen dat eene ontbinding van het Parlement niet veel zou baten. Maar dit is dan ook slechts schijn. Alle geweld door de conservatieven gemaakt, zelfs de kroontjes met de rijkskleuren welke zij als partijteeken dragen, zal niet in staat zjjn het nuchtere volk van Engeland te verschalken. Reeds zijn er toekenen dat de liberalen die Gladstones ontwerp hebben helpen afstemmen, niet weder door de kiezers zul len worden aangenomen. De rekening is spoedig opgemaakt. De 86 Ier- sche home-rulers zullen worden herkozen. Wanneer uu slochts 250 geestverwanten van Gladstono wor den gekozen, dan is zijne meerderheid voldoende. De conservatieven begrijpen dit natuurlijk best, en daarom raden zij om overal waar een afvallige li beraal, van de type Hartington wordt candidrat gesteld, dien te stemmen. Verder volgen de anti liberalen, dezelfde faktiek van vroeger, en laten zij de hoofdkraag: of er recht gedaan zal worden aan Ierland en of Engeland aldus eene smet zal uitwisschen, welke de geschiedenis op het land heeft gelegd na de vermeestering van Ierland, zoo als Gladstone het zoo juist uitdrukt in zijn manifest aan de kiezers rusten. Zij trachten de kiezers vrees aan te jagen. Zoo zegt de conservatieve aanvoerder Northcote in zijn manifest, dat als Gladstone weder eene meerderheid bekomt, niet alleen home-rule zal worden ingevoerd, maar de staatskerk, het Hooger- huis en het eigendomsrecht zullen worden aange tast en op zij gezet. Daarentegen vindt Gladstone bij do liberalen in het gansche land veel steun en sympathie. Niet alleen in Schotland en Eugeland, maar zelfs in de koloniën van het Britsche Rijk worden minister meetings belegd om het votum van hot Parlement af te keuren en Gladstone aan te moedigen. Het is dus zeer wel mogelijk dat de uitkomst van de verkiezing de ontbinding van het Parlement vol komen zal rechtvaardigen. In Frankrijk heeft de Nationale Vergadering in do zaak der kroonpretendenteneene beslissing genomen. Uit die beslissing blijkt genoegzaam welke mooielijkbeid zij erin had. Het voorspel van de commissie uit de kamer om alle leden van over Frankrijk geregeerd hebbende families terstond het land uit te zetten, werd door de regeeri-ng bestre den en door de kamer met eene 100 stemmen meerderheid verworpen. Het lid der kamer Brousse had toen een ander voorstel: alleen terstond uit Frankrijk te verbannen de overblijvende kroonpre tendenten, den graaf van Parijs en Jérome Bona parte, aan de regeering de bevoegdheid latende om wanneer zij het noodig acht ook omtrent de andere prinsen zulk een maatregel te nemen. De Regeering verklaarde zich bij dit voorstel te kunnen nederleggen en het werd dus, ook met eene meerderheid van 100 stemmen, aangenomen. Onpartijdig geoordeeld, kan men Frankrpk met deze beslissing niet geluk wenschen. Had de kamer beslotou het consequente voorstel der commissie aan te nemen, het zou niet meer onbillijk zijn ge weest dan het nu aangenomene, maar de zaak zou uitgeweest zijn. Nu is dit niet het geval. Er bestaat alle kans dat over zes maanden eene zelfde bewe ging ontstaat tegen de dan nog iu Frankrijk wo nende prinsen en prinsessen. Het is niet goed dat zulke qnestios telkens opduiken, vooral niet in den toostand waarin Frankrijk verkeert. De tragische dood van den Koning van Beieren is door de telegrammen rerds bekend, en over het feit zelf behoeven wij dus niet veel te zeggen. Dat eene ongelukkige liefde en Wagners verbijs terende muziek den vorst krankzinnig hebben ge maakt, is zeker. Maar de3 te vreemder is het dat men niet de noodige voorzorgen genomen heeft om te voorkomen dat de Koning zich zelf het leven bi nam en zijn geneesheer nog in den dood meesleepte. Dat onder een deel der Beiersche bevolking het gerucht, loopt dat men den Koning met opzet den dood in de kaken voerde, is een feit, en zelfs zou het niet te verwonderen zijn zoo een deel der berg bewoners tot oproer oversloeg. In elk geval, het belangrijke politieke pnnt is: Koning Lodewijk II is dood, Koning Otto I, zijn broeder en opvolger, is reeds langen tijd krankzin nig en buiten staat het bewind te voeren, zoodat prins Luitpold het regentschap blijft voeren en dus feitelijk met de koninklijke macht is bekleed. Deze prins Lnitpold is de oom van den veron gelukten en van den krankzinnigen koning. Maar wat van meer belang is, dat is het feit dat deze Beiersche regent in de politiek veel met zijn oom verschilt. Luitpold wa# steeds een warm tegen stander van de Duitsche eenheid en van Bismarcka politiet, en daar Beieren na Pruissen de belang rijkste staat van Duit3cbland is, beteekent dit nog al iets. PARTICULIERE CORRESPONDENTIE. ■f BRUSSEL, 14 Juni. De lang verbeide, lang gevreesde 13de Juni behoort tot de geschiedenis. Dank do krachtige maatregelen der Regeering is alles zonder eènige botsing afgeloopen. De paniek was Zaterdag ten top gestegen, alle huizen in het quartier Leopold waren ontvolkt, vreemdelingen in Brussel vertoevende, keerden naar hunne haardsteden terug, 't Was eene ongekende drukte aan de stations du Nord et du Midi. 'tWas werkelijk angstig te zien hoe in de pas sage des Galeries St. Hubert allerlei voorzorgs maatregelen werden genomen. Meest alle Vitrines werden »beplankt« en van sloten voorzien. 't Wordt Zondag en ik kan den lust niet weer staan, mij naar 't slagveld te begeven, 'tis te bar te Rome te zijn en den Paus niet te zien en mijn weg voert me naar de Rue d'Or, naar de Salle St. Michel waar de eerste vergadering (séance) van het werklieden-congres zal worden gehouden: evenwel, de toegang daartoe werd mij geweigerdter oor- zake der beperkte ruimte (de zaal kan slechts 500 a 600 personen bevatten) zijn alléén de déléguós (afgevaardigen) toegelaten. Aan den ingang der Rue d'Or valt mijn oog op een monster-caricatuur-plaat, voorstellende een Ouvrier (werkmïflh,) die met de meest mogelijke offervaardigheid den burgemeester Buis een' strop, aanbiedt ten einde bem in do gelegenheid te stellen, der vergelding* te beleven. Iets verder een groot plakkaat, metAux barri cades (naar de Barricaden) bas le Roi de Car ton, (weg met den koning van bordpapier) en dergelijke liefelijkheden méér aan 't adres van het hoofd van den Staat. De politie bewaart bij dit alles een beminnelijk »sang froid.* Thans is alles rustigde Brusselaars, meest allen met hart en ziel Sportsmen,* gaan hoden in grooten getale naar Berchem om daar de wed rennen bjj te wonen. De jury, die Vandersmissen vonnisde, heeft ge weigerd te teekenen op een petitie, waarin om gratie voor hem werd gevraagd. Behalve een reusachtigen toren, zal op de Pa- rijsche tentoonstelling van 1889 ook een reusach tige luchtballon, een »ballon-captif,« komen. Deze ballon zal een inhoud van 60,000 kubieke meter hebben en 100 menschen tot op eene hoogte van 1000 meter kunnen brengen. De ballon op de tentoonstelling van 1878 had 24,500 kub. meter inhoud en kon 40 personen omhoog voeren. De Fransche Raad van State heeft het besluit van den Algera. Raad van de Seine, om 5000 frs. toe te kennen aan de families van de mynwerkers van Decazoville, onwettig verklaard. De agenten der politie te Berljjn met uitzon dering van de straatpolitie zijn met revolvers gewapend van een bjjzonder model, dat het mikken met dat wapen gemakkelijk maakt; 350 agenten hebben reeds zulke revolvers ontvangen en andere groote steden in Duitschland zullen dat voorbeeld volgen. Te Borlijn is gestorven een zoou van den hor logemaker Naundorf, don pseudo Lodewjjk XVII. Hij was commissionair in effecten, maar op bals voerde hij don titel van markies of burggraaf. Te Berlijn is een dubbele moord, gepaard mot diefstal, gepleegd. Zekere winkelier Schiffling en zijne zwangere vrouw werden op gruwzame wijze omgebracht. Hun tienjarig dochtertje, dat wegkroop en aan do oogon des moordenaars ontging, zegt dat een weggejaagde huisknecht, Keiler genaamd, de gruweldaad bedreven heeft. De moordenaar is nog niet in handen der justitie. In het Hongaarsche plaatsje Bote (Torontaler comitaat; zijn door een hevigen brand 300 huizen vernield. Eene vrouw, die nog even terugkeerde in haar huis, om eene kleinigheid te baien, werd door neervallende balken gedood. Een 8-jarig meisje kwam met een kind van 4 maanden dat aan hare zorg was toevertrouwd, in de vlammen om. Eene vrouw is van schrik krankzinnig ge worden. Te Bucharest heeft een hevige storm gewoed, die groote schade veroorzaakte. 1 persoon werd gedood, 4 worden gewond. Bucher, de eigenaar van het Burgensbock-hotel bij Lucern, viel in een afgrond dicht bij het hotel; hij was onmiddellijk een lijk. Aan don magnetiseur Donald is in Italië het verlof geweigerd om zijne proeven met mediums aldaar voort te zetten. Eenige zijner slachtoffers zijn tot zoo treurige uitersten gebracht, dat de open bare gezondheidsraad, naar aanleiding van artike- lon van prof. Lombroso in den »Corrière della sera* tot dezen maatregel heeft geadviseerd. Een spoorwegbeambte bijvoorbeeld, werd na eeni ge proeven plotseling, zoo dikwijls licht op hem scheen, door hypnotische slaap overvallenhij liep met brandende lantaarns de waggons na, en deed allerlei dwaasheden. Ook op jonge meisjes waren allerlei verderfelijke invloeden geconstateerd; eenige zjjn wellicht voor haar leven krankzinnig geworden. Door de eruptie van de Tarawera in Nieuw Zee land zijn gebeele dorpen onder de asch bedolven. Reeds zijn 26 ljjken gevonden. t HEUSDEN, J5 Juni. t Sints eenigen tijd werd hier van mond tot mond verteld, dat en de omringende forten zou den worden ontwapend è:i het kruitmagazijn en verdere arsenalen binnen deze gemeente zouden worden ontruimd, waardoor van zelf bewaking en onderhoud zou vervallen en het weinige garnizoen dat hier nog rest, zou worden weggenomen. Tot ons genoegen vernemen wij dat een en an der niet juist is. Wel zullen de forten om 's Bosch (met uitzondering van Cièvecoeur en Nieuw St An- dries), alsmede die om Nijmegen en Heusden worden ont wapend maar ontruiming der magazij nen te Heusden zal niet daarmede gepaard gaan. Integendeel zal door de genoemde ontwapening weldra in onze gemeente eenige militaire vei- tooning kunnen worden te gemoet gezien, daar toch al dat materieel of alhier opgeborgen of van hier verzonden moet worden. t16 Juni. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier werden uitge bracht 144 stemmen, van onwaarde 8. Gekozen de heer G. van Eierdi'ngen met 123 stemmen. t DRUNEN, 14 Juni. Eindelijk schijnt men tot de gerechtelijke onteigening van de nog niet onteigende in deze gemeente liggende perceelen voor den spoorweg Zwaluwe- 's Bosch te zullen overgaan. 9 Juni 11. namelijk zijn eenige eige naars voor de arrondissements-rechtbank versche nen, om de onteigening te hooren uitspreken en de schadeloostelling te zien vaststellen. t NEDERHEMEUT, 12 Juni. Gisteren had L. van Wijk alhier, het ongeluk, terwijl hij aan het boschwieden was, zich met een riethaak in zijn een trekker geheel afsneed. t AN DEL, 15 Juni. Gisteren morgen om streeks 8 uur ontstond brand in de bouwmans woning van N. Millenaar, staande in het meest bebouwde gedeelte dezer gemeente. Spoedig was de brandweer met de spuit op de plaats des onheils en wist deze door juist ge nomen maatregelen de brand tot dit gebouw te beperken. De woning, met bijna den geheelen inboedel en 3 geiten, werd weldra door het vuur geheel vernield. De oorzaak was nog onbekend, terwijl het ge heel niet tegen brandschade moet verzekerd ge weest zijn. ,s BOSCH. De begrooting voor het dienstjaar 1886/87 van het fonds voor weduwen en weezen in Noord-Brabant sluit in ontvangst en uitgaaf met eene som van f 1843.20®. Het reservekapitaal is thans f 30300. Het fonds telt 63 leden, en heeft 17 dona teurs. Aan 25 weduwen en weezen wordt eene uit- keering van f 1543.75 gedaan. t RIJSWIJK, 12 Juni. Het steeds wassende water gaf kwade kansen bij het verpachten der Waard. Men was n.l. bevreesd voor inloopen. Om die reden werd de conditie gemaakt, dat indien het water binnen 4 dagen inliep, de helft der pachtsom bedongen bleef, terwijl na 8 dagen inloopens de se ide zou getaxeerd worden. Van de Waard onder Pouderoijen werd van wege het water de verpachting 8 dagen uitge steld. Over het geheel waren de pachten iets lager dan verleden jaar, terwijl er veel meer gras ge groeid is. t DALEM. Met de beetwortels wil het hier niet zeer naar wensch gaan. Enkele akkers heeft men reeds tot driemaal toe bezaaid, en nog zon der gevolg. Het schijnt, dat de aardvloo of een zekere soort van worm dezen toestand veroorzaakt. Intusschen wordt het tamelijk laat, om van de mislukte stukken veel goeds te verwachten. Het stoffelijk overschot van mr. W. A. J. ba ron Schimmelpenuinck v. d. Oije, zal uit Zwit serland naar het vaderland worden overgebracht en in het graf der familie te Brummen bijgezet. Mr. Ph. A. Haas Az., advocaat te Amsterdam, is door de Koningin-Regentes van Spanje benoemd tot commandeur in de orde van Karei III. Aan den heer L. Coenen, directeur van het Feestgebouw te Rotterdam, is vergunning verleend tot het plaatsen van een stoomwerktuig van 10 p.k. met dynamo tot electrische verlichting van dit gebouw. Door het Hoofdbestuur der Schippersvereeniging //Schuttevaêr// is een verzoek gedaan aan de hoofddirectie van 'a Rijks Waterstaat, om op de hoofdrivieren van Nederland, achter de kribben, waar een veilige ankerplaats is, borden te plaatsen, waarop bijv. ^veilige ankerplaats* te lezen staat. In het belang eener ongestoorde ligplaats voor honderden schippers vooral des nachts, was deze verbetering, volgens adressant, zeer geweuscht. Op de veiling-Bou8quet te Amsterdam is voor een viool van Amati (Cremona) de som van dui zend gulden betaald. De heeren Van der Poel en Oly, parfumeurs, Nieuwendijk Amsterdam, zijn er in geslaagd, een zeer volledige keuze van fijne reukwateren van de beste soort in hun laboratorium te bereiden. Niet alleen de heliantroop en de hyacint moeten daar hare frissche geuren aan de nijverheid af staan, maar zelfs een uitstekende qualiteit van rozen-olie wordt door deze firma gewonnen. Te Vlaardingen zijn ongeveer 40 schepen voor de haringvisscherij naar zee vertrokken, grooten- deels bemand met Duitschers, die in dezen tijd van het jaar in grooten getale overkomen en tegen den herfst weder naar hun vaderland terugkeeren. t De besturen der Calamiteuse waterschappen de Suzannapolder, Vierbanneu van Duiveland en Oostbevelandpolder zullen de uitvoering van eenige buitengewone werken aanbesteden. Het manifest der Liberale Unie zoo ver haalt de ffZw. Ct. was ook te Wezep aange plakt. De hoofd mderwijzer, die de zorg heeft voor het aanplakbord, ontving echter bevel van den burgemeester der gemeente, den heer Heitinga, dat bedoeld biljet moest worden verwijderd. En aldus geschiedde het. Donderdag 17 Juni zal, onder voorzitterschap van den heer J. A. Francois, directeur van de gasfabriek te Dordrecht, de 14e algemeene ver gadering van de gasfabriekanten in Nederland, te Amsterdam, in het Café „Krasnapolsky", een aanvang nemen. Tot het bijwonen van deze vergadering zijn ook de leden van de Associa tion des Gaziers Beiges* uitgenoodigd, en een dertigtal hebben reeds hun voornemen te kennen gegeven van die uitnoodiging gebruik te maken. Behalve punten van huishoudelijken aard bevat de agenda belangrijke technische vraagpunten. Onder deze merken wij op o. a. de vraag: Wat zou de Vereeniging kunnen doen ter bevordering van een prijsverlaging van goede gaskomforen, ten einde beter te kunnen concurreeren met de goed- ring van het gebróik van gasmotoren? Door den heer Van der Stad, den spreker op de monster-meeting der socialisten te 's Hage, is volgens /j,R. v. A.* bij den officier van Justitie een aanklacht ingediend wegens diefstal, tegen den hoofdcommissaris van politie, den heer Van Schermbeek aldaar. Eene arme vrouw bezocht te Rokanje het strand en had het geluk een zalm van minstens 10 pond te vangen, die zij verkocht voor de som van 35 cent. Donderdag deed zich te Amsterdam het niet alledaagsche geval voor, dat een man voor de vijfde maal in het huwelijksbootje stapte. Te Herwijnen is Vrijdagavond het schip ^Moers,* bevaren door Hermann Bottges, van Meidrich a/d Ruhr met bestemming naar Gorinchem, even be neden de steenfabriek van den heer Mijnliefl', aan den grond gevaren en tengevolge van den ster ken stroom en golfslag bij het passeeren eener stoomboot in tweeën gebroken en gezonken. Het vaartuig, dat op het zand zit met den kop onder water, was voor eigen rekening geladen met 1176 kar steenkolen, vertegenwoordigende eene waarde van ruim f 700. Naar men verneemt, was het schip geassureerd bij de Amsterdamsche verzekering-maatschappij. Het bericht dat te Rotterdam de bliksem zou ingeslagen zijn in een school in de Hovenier straat en in de Schielaan, blijkt op onjuiste in lichtingen te zijn gegrond. Het eenige wat er gebeurd is, is dat de bliksem rakelings langs het dak van eerstgenoemde school is gegaan. Onweders. Te Zaandijk werd de molen #De Ezel* door den bliksem getroffen. Een wiek werd gespleten. Te Liersum werd een boerenwoning getroffen en brandde af. Te Baarn sloeg de bliksem in de R.-K. kerk. De leien werden tot op aanmerkelijken afstand weggesliugerd en de bebording geschroeid, zonder evenwel brand te veroorzaken. Zekere M. Gerrits te St. Agatha, werd door den bliksem getroffenhij bleef op de plaats dood. Zijn moeder, die zich bij hem onder denzelfden boom bevond, kwam met den schrik vrij. Een werkman is te Kralingen met de hand tusschen een stoomkraan geraakt. Dat lichaams deel werd geheel verpletterd. De landbouwer H. Van Woudenberg, wonende in den Grooten IJpolder onder Sloten, is door een stier, dien hij in den stal verzetten wilde, op den grond gewor pen en doodgetrapt. Het lijk van den schip persknecht, die in de Maas is verdronken is op- gevischt en door de familie herkend. - Uit het Zuider Buitenspaarne onder Z. Schalkwijk, is op- gehaald het lijk van een 60-jarige onbekende vrouw, gekleed in zwart jak met fluweeleu op slagen, zwarte rokken, zwart boezelaar, omslag doek en zwarte pantoffels. Het lijk is naar het gasthuis te Haarlem overgebracht. Door de Delftsche politie is een schippersknecht aangehouden wegens poging tot diefstal, gepaard met insluiping en binnenbraak ten huize van de wed. S. aldaar. Te Havelte heeft een kind een pot heet water omgetrokken en zich daarbij zoodanig gebrand dat zij kort daarop overleed. Een vrijwilliger van de instructie-compagnie te Schoonhoven is, te Rotterdam, ten huize zijner ouders, voor een open raam der 2e verdieping in slaap gevallen en er uitgestort. Hij werd zwaar gekneusd naar het ziekenhuis overgebracht. De spoorwegambtenaar K. te Zwolle heeft getracht zich te Groningen in het Sterrenbosch door een revolverschot van het leven te berooven. Zijn toe stand is niet gevaarlijk. Te Schiedam is een man in het water geloopen en verdronken. Een 19-jarig jongeling, bediende bij een kruide nier le Amsterdam, dezer dagen uitgezonden met quitantiën tot het incasseeren van gelden, keerde niet terug. Verdacht van zich het geld van zijn patroon toegeëigend te hebben en op valschelijk geteekende quitantiën eenige gelden ontvangen te hebben, is hij door de politie gearresteerd. Kantongerecht te Honsden. Zitting II Juni 1886. Veroordeeld wegens dronkenschap. J. v. H. to Aalburg (art. 22), 1, subs, ld.; A. v. d. L. te Wijk (art. 22), 2, subs. 1 d. Wegens overtreding voerwezen. A. v. T. te Rijs wijk, 3, subs. 1 d. Wegens overtreding jacht en visscherij. M. B. en A. K. te Heusden, beide ƒ3, subs. 1 d.; P. v. O. en J. T. te Drongeleu, no. 1, 2 X 3 en 2 X L subs. 1 d.no. 2, 2 X 3, subs. 2 X 1 d. Wegens het doen van gevoeg op straten, open bare wegen of wandelplaatsen. S. v. D. te Heus den, 1, subs. 1 d. Het gaan op- en over een stuk grond in den tijd dat het met rijpende vruchten is bezet, zonder recht van door- of overgang op dien grond te hebben. H. v. d. W. huisvr. v. B. G. te Heusden, 3, subs. 1 d. Toebrengen van schade aan een anders roerend eigendom. G. en A. V. te Veen, ieder 6, subs. 2 dagen. Al de veroordeelden tevons in de kosten. 5e Klasso. Trekking van 11 Juni. Prijs van 1000: nos. 7335, 11327, 14526, 15607 en 19740; ƒ400: nos. 865,4056,5330, 12545, 14856 en 18792; ƒ200: nos. 2259, 4204, 12059, 12351, 13332, 17489 en 20034: ƒ100: nos. 1588, 5985, 7011, 7418, 8012, 9199, 12511, 14749, 17342 en 17492. 5e Klasse. Trekking van 15 Juni. Prijs vau 1000: nos. 6522, 8527 en 18850; wvvu wvj onijutüii wei zoouauig aai. nvj Jcoope petrolea Bi-kooktoe*tellen Wat ter bevorde- Prijzen van 100 en daarboven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2