Bekendmaking. el., j Dekhengsten, Zoog-Hengstveulens Springstieren maken Lekend: VEMOOPEN: Pas Getrouwd, Hótel Sluis, WEDSTRIJD GORINCHEM. Voor slechts 375Ct. p. maand, BERICHT YAN Stoom Houtzagerij en Schaverij Logies en Dejeuner 1.50. AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Waterschap De hooge Maas dijk van Stad en Lande van Heusden,11 le KOOP ƒ2050, Gehoogd - 40. 2e KOOP - 2100, Gehoogd - 1000. Massaleen2ekoop- 5010, Gehoogd - 150. Onder RIJSWIJK: 1 H. 80 A. 50 C. Weiland. 1 55 70 Onder WO UDRICHEM 71 A. 10 C. Bouwland. 40 30 Wilgebosch. Huwelijks mis ven, Houthandel. Voor Heusden en Omstreken wordt een solied AGENT gevraagd. AH»THE M, Nieuw-Lekkerland is een paard en wagen, bela den met 1000 pond bloem, toebehoorende aan den koopman A. den Boer aldaar, in de Lek ge vallen, tengevolge van de onhandigheid van een persoon, dien de voerman toegestaan had mee te rijden. Beide personen zijn, door van den wagen te springen, met den schrik vrijgekomen, doch het paard is een half uur later levenloos opge haald. Op de boerderij van den landbouwer B. te Sloterdijk zijn op heeterdaad betrapt twee personen, die bezig waren met zich door inbraak toegang tot de woning te verschaffen. Na door het werkvolk voorloopig in verzekerde bewaring te zijn genomen, werden zij later aan de politie overgegeven. Een twaalfjarig meisje viel in de Goudsbloemstraat te Amsterdam bij het uit hangen van waschgoed uit een raam op straat. Deerlijk gekwetst werd zij opgenomen. Een man is in het ruim van het stoomschip „Stella'', te Amsterdam liggende, gevallen, waardoor hij zich zoodanig verwondde dat hij met een rader- baar naar het gasthuis moest worden vervoerd. In de bierbrouwerij „De Amstel" aldaar is een man gevallen. Ook hij werd naar het gast huis gebracht. De 23-jarige W., een oppassend jongeling uit Rotterdam, die als le maehinist diende op het stoomschip „Erasmus," is bij het aan boord gaan te Dordrecht door het verschuiven van de loop plank in het water gevallen en verdronken. Aan het Rijnspoorstation te Amsterdam is een rangeerder, die voor den Gooischen stoomtram wilde wijken, door een locomotief overreden en gedood. De man laat vrouw en drie kinderen na. Een 16-jarige zoon eener weduwe uit Albergen, die van daar naar Tubbergen ging, is onderweg iu een sloot gevallen en verdronken. Hij leed aan zenuwtoevallen. In de Gouds bloemstraat te Amsterdam kregen twee personen twist, welke zóó hoog steeg dat de een den an deren met een mes in de borst verwondde. De dader ging daarna op de vlucht en de ander werd naar het gasthuis gebracht. Te Zutfen is de heer E. van een steiger gevallen en zwaar gekneusd naar zijne woning gebracht. Een ledige personentrein is daar tusschen het station en de Yselbrug gederailleerd. Bij het passeeren van een wissel wipten locomotief en tender van de rails. KERKNIEUWS. Nedïbl. Herv. Gemeente. Aangenomen naar Steenwjjkerwolde, ds. J. G. Harthooru, te (Jitwjjk en Waardhuizen. t 's HAGE, 28 Juli. Het maken van het zuide lijk deel der werken binnen den Morwededijk te Gorinchem voor het kanaal Amsterdam—Merwede. Raming 1,535,000. Aanw. 21 Juli. f Het verrichten van baggerwerk in en nabij den Amer en het herstellen en onderhouden van de werken op deze rivier en aan de monden van Lat Oude Maasje en de Donge tot 30 Juni 1887. Aanw. 21 Jali. Raming 10,000. f MIDDELBURG, 80 Juli. Het op diopte bren gen van de haven te Breskens. Aanw. 22 en 24 Juli. Raming ƒ3130. Omtrent het voorgevallene te Gorinchem deelt de »N. G. Ct.« het volgende mede: Maandag-avond is in deze stad een treurig dra ma afgespeeld. Zekere E. do Goejj, op het Laantje alhier woonachtig, verliet Maandag-morgen zeer vroeg zijne woning, zonder dat zijne vrouw wist waarheen, en keerde daarin niet terug voor des avonds te omstreeks 9x/2 ure. Daar het niet zelden gebonrde dat De G. zelfs heele nachten uitbleef, gebeurde het nog al eens dat er huiselijke twisten voorvielen, waarbij hij dan altijd dreigde zijne vrouw te zullen vermoorden. Het was niet te ver wonderen dat de vrouw, die algemeen als een braïe en oppassende huismoeder bekend was, en wolke dien dag weêr ijverig in de weer was geweest om door het rondgaan met groenten in de behoeften van haar talrijk huisgezin, bestaande nit man, vrouw en 7 kinderen, te voorzien, op het oogen- blik dat haar man om zoo te zeggen in eens in huis kwam vallen, zoo maar dudelijk gereed was met het eten voor hem. Hierover werd hij zóó driftig dat hij nu de daad bij de bedreiging voegde, daar hjj een mes op tafel ziende leggen, hetzelve opnam en zijne 87-jarige vrouw, Aaltje Adriana van Kekem, daarmede in de linkerzijde stak, waarop deze nog even den tijd had naar buiten te loopen en te roepen: «hij steekt me dood*, en daarop neêrzeeg. Hierop schoten eenige buren toe, waar onder een agent van politie, welke de vrouw in huis brachten, alwaar zij spoedig den geest gaf. De G., die inmiddels naar boven was gegaan, werd uit zijne woning gehaald en als moordenaar naar het bureau van politie gebracht. Spoedig was de commissaris van politie op de plaats des onheils aanwezig, die, nadat door den heer dr. v. d. Chijs de dood der vronw geconstateerd was, het lijk ver zegelde en onder zijn toezicht naar het gasthuis liet overbrengen, alwaar het den volgenden morgen in tegenwoordigheid der uit Dordrecht gearriveerde justitie, door de heeren doctoren v. d. Chijs en De Ridder in- en uitwendig werd geschouwd, uit welke schouwing bleek dat de linker long afgestoken en het hart als het ware doorboord was. De moordenaar is naar de gevangenis te Dordt overgebracht. Moge deze treurige geschiedenis tot voorbeeld strekken aan ieder, die zich aan den sterken drank verslaaft 1 Maandagavond had in de Buerenstraat achter het Arsenaal een treurig geval plaats. De 65-jarige vrouw van Joh. Dam, lijdende aan rheumatiek in haar boenen, had de onvoorzichtigheid die met petroleum in te wrjjven en zich daarna op een $toof met vuur te plaatsen. Doordat zij haar beonen te veel met petroleum had besmeerd, viel er een droppol in het vuur waardoor een vlam ontstond en de vroaw haar linkerbeen tot boven de knie deerlijk heeft gebrand. Terstond werd zjj door haar man uit dien benarden toestand geholpen en naar het gasthuis vervoerd. Haar toestan 1 is heden be vredigend. Dinsdagmorgen was het Schelpenpad te Leiden in rep en roer. Een man lag bewusteloos in de schuur van den heer A. v. N. en scheen door eene be roerte getroffen. Naar alle kanten werden boden uitgezonden om geneeskandige hulp voor den lijder te zoeken, maar te vergeefsch. De eene dokter kou niet, de tweede was niet thuis, een derde wilde niet, enz. Reods sprak men er over om den gees telijke te ontbieden, daar het einde van den man nabij scheen, toen een voorbij rijdende dokter zich bereid verklaarde naar den zieke te zien. Toen hij echter in de schuur kwam, was de man verdwe nen en vond men hem in den tuin. De dokter zag toen met oen oogopslag dat de kwaal van den man geen beroerte, maar dronkenschap was. En dit was geen wonder, daar hij den vorigen dag en dien morgen op zijne gewone wijze had doorgebracht. Van het halen van den geestelijke of het geven van geneesmiddelen was nu geen sprake meer. De geboorte van tweelingen behoort niet tot de zeldzaamheden. Meer dan eens hoort men ook van drie- en vier-, ja soms van vijflingen. Doch wie heeft ooit van vierentwintiglingen gehoord? Nie mand? Die neme een kijkje in't konijnenhok, toe behoorende aan de kinderen van den heer v. d. P. te Asperen. Door een enkel konijn zijn daarin de zer dagen in éénen worp vierentwintig levende jongen ter wereld gebracht. Bjj de laatste verkiezing is met ijver gestemd. Een rechtgeaard vaderlander kwam zelfs, naar ge meld is, opzettelijk uit Berlijn over om zjjn bur gerplicht te vervullen. Maar er waren ook tragen, op wie het: «Dwingt zemoest toegepast worden. Een derzulken, kiezer in een kleine stad waar het wellicht op één stem zou aankomen en zeker op den dag der stemming niet van zijn reis teruggekeerd, werd verzocht en later gesmeekt toch te zorgen dat hij «present* was. Er schenen echter stellige beletselen bij hem te bestaan. Men twijfelde. Eindelijk gaf er een den raad, hem het geld voor de reis heen en terug per 2e klasse te zenden. En nu bleek 's mans hart verteederdhij kwam aan per 3e klasse, stemde, keerde per 3e klasse terug en stak het verschil in vracht in den zak. Welk een Staatsburger! Nog een bijzonderheid van de laatste trekking der staatsloterij Twee personen, die wij A en B zullen noemen, namen gelijktijdig een tientje in de üu afgeloopen staatsloterij. «Ik geloof dat uw nommor beter is dan het mijne,* zegt A tot B, laten wij ruilen.* B heeft er niets tegen en de ruil gschiodt. In een der eerste klassen valt op het lot, dat A nu heeft, de 20,000. Men stelle zich de vreugde van deze en den grooten spijt van B voor! Beider ge waarwordingen duren voort tot den laatsten dag der trekking, als wanneer op B's lot de 30,000 valt. Alsnu ommekeer der gewaarwor dingen: vreugde van B, spjjt van A. En indeidaad de slechtste ruil blijkt nu aan A's kant geweest te zijn, maar zij kunnen, dunkt ons, beiden toch tevreden wezen. Naar aanleiding van de verbanning der Fransche Prinsen heeft een statisticus eene lijst opgemaakt van Vorsten, die tot een ontijdig of gewelddadig einde zijn gekomen. Hij noemt er in deze lijst 2550 op, die over 74 volkeren geregeerd hebben. Van dezen werden 300 verdreven, 64 moesten afstand doen, 28 begingen zelfmoord, 23 werden gek of idi oot, 100 werden in den slag gedood, 123 door den vijand gevangen genomen, 25 doodgemarteld, 151 vermoord en 108 geëxecuteerd. Een Amerikaan is op de gedachte gekomen om voor personen, die klein behuisd zijn, een tafel te maken, die voor allerlei doeleinden goed is. Overdag doet de tafel gewone diensten, maar des nachts komen al de dougden er van te voor schijn. Door op een veer te drukken springt er een kleerenstandaard uit, waaraan men zijn boveu- kleedij ophangt. Een tweede drukking brengt een aantal droogstokken te voorschijn, die uitmuntend geschikt zjjn om het natte goed, dat uit de wasch- tobbe komt, te droogen. Het allermooiste is echter dat onder het blad van de tafel eene inrichting is gemaakt, waaraan men onderscheidene hangmatten kan hangen, waar in men de spruiten der familie te slapen legt. In gewone omstandigheden is volstrekt niet aan de tafel te bemerken dat die tevens kleerenstand- aard, droogrek en slaapkamer is. In een harer jongste nummers maakt »La France* gewag van eeu zonderling geschenk, dat admiraal Jurien de la Giavière ontvangen heeft. De voor zitter dor akademie van wetenschappen had eoi| graankorrel gekregen, op welken een schrijfkun stenaar een zin had geschreven, die 221 woorden inhield. Dit meesterstuk van kunst en geduld ik echter niet eenig in zijn soort. Een Poolsche monnik uit de XVIIe eeuw had de geheele «Iliadw* van Homerus op een rol papier overgeschrevenwanneer men deze oprolde, kon men haar in eon notenschelp verbergen. In de XVIe eeuw bood zekere Mark aan koni: gin Elizabeth van Engeland een gouden ketting aan, uit 50 ringen samengesteld. Deze ketting was zóó klein, dat men hem slechts kon zien als men dien op een wit papier legde. Om de lichtheid te doen bewonderen, Ling Mark de ketting aan de pooten eener vlieg, welke er mee opvloog, Het zonderling ste van de zaak was, dat Mark, die zulk een mi croscopisch werk kon aflevereu, eeu hoefsmid was, gewoon den geheelen dag om te gaan met zware werktuigen. Een Spanjaard, Jose Faba, maakte omstreeks dienzelfden tijd een koets ter grootte van een tar wekorrel. Met het vergrootglas zag men de ban ken binnen in bet rijtuig. Al de bijzonderhedeti waren goed zichtbaar. Een geestelijke, FerrariuB, vervaardigde een ivo| reu kanon, met al zijn toebehooren, dat in eeh peperkorrel kon gezet worden. Een nog wonderlijker werk is dat van den Zweed Noringerns. Deze maakte 1200 ivoren borden, zóó klein en zóó onzichtbaar, dat insgelijks één peper- bol ze allen kon bevatten. Armoede en rijkdom staan in het leven naast elkander, en soms ook rijke armoede en arme rijkdom. Rijken, arm aan liefde en dus aau geluk en wezenlijk geuot armen, rijk aan dit alles. Slager (tot zijn knecht): Kom, Piet, vooruit nou, hak de beenen van mijnheer Peters door en leg dan vast mevrouw Looker's ribbenstuk in de mand; we hebben een boel te doen van morgen. Knecht: Ja, baas, zoo dadelijk; ik moot nog even mijnheer Wipstra's kalfspoot afzagen. Bij het drillen van rekruten riep een onderoffi cier: «Kerel, als je zoo lang waart als je stom bent, zou je uit de goot van den kerktoren kunnen slurpen Voor de rechtbank: Gij zijt wederom tot 40 gulden boete veroordeeld wegens beleediging. Och, mijnheer do rechter, kan het niet voor wat minder, ik kom hier zoo dikwijls. Moderne kinderwijthoid. «Och wat, die praatjes van een ooievaar! D'r zijn niet eens ooievaars.* «Wel juffrouw,* sprak eene vrouw die eieren kocht, tot de verkoopster, «aan die kleine eieren hebben de kippen niet veol moeite besteed.* «Wat zal ik u zeggen,* was het antwoord, «tegen Paschen zijn er zooveel eieren noodig, dat de kippen geweldig veel haast hebben en er de hand een beetje meê moeten lichten.* f DUSSEN, 23 Juni. Op de heden alhier gehou den botermarkt worden aangevoerd 199 kilo boter. Zij gold van f 0.80 tot 0.96. DORDRECHT, 25 Juni. Weiboter 0.50 a 0.40. Kunstboter 0.30 a 0.24. Grasboter 0.65 a 0.55. Tonnen, 10.75 4 9.50. Eieren 4.25 a 3.25 per 100. De Noordbrabantsche Maatschappij van Land-I bouw, afdeeling H e u s d e n zal óp gelijk met de Heusdensche Jaarmarkt, eene doen houden van Anderhalfjarige- en Twee- en een halfjarige waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een Diploma en 50.en als 2e prijs een Diploma en 35 VAN waarvoor wordt uitgeloofd een Diploma en f 15, EN VAN Diploma en ƒ25.-— en als 2eprijs een Diploma en 15. Om de toegekende prijzen te kunnen genieten zullen de bekroonde Dieren gedurende een zoogenaamde dektijd, d»t is van den dag dat de Wedstrijd plaats had tot den In JULI daaraanvolgende, in een der gé- meenten tot de afdeeling behoorende, tot dek king beschikbaar moeten zijn. Ook zél voor de Dekhengsten niet meer dan ƒ10 voor de Springstieren niet meer dan f 1.vo^r dekloon mogen gevorderd worden. De prijs voor het bekroonde Zoog-Hengst veulen wordt alleen uitbetaald wanneer het op de Heusdensche September Jaarmarkt van 1887 als Hengst kan worden getoond. De Wedstrijd zal plaats hebben op het BURGT- PLEIN, des voormiddags ten elf ure. Heusden, 25 Juni 1886. Het Bestuur der afdeeling voornoemd L. J. VEERMAN, M. A. BOLL, Secretaris. Voorzitter. f vereenigd met den „Oudheusdenschen, Doeverenschen en Drongelen- schen Zeedijk." DIJKGRAAF en HEEMRADEN van het Wa terschap „de Hooge Maasdijk van Stad |n Lande van Heusden, vereenigd met den O#!- heusdenschen, Doeverenschen en Drongrljp- scheu Zeedijk," dat van af den 17den dezer ten kantore van den Secretaris-Penningmeester van het Waterschap ten zijnen woonhuize te Heusden, geduieijde 14 dag n zullen ter lezing liggen lo. De rekening van ontvangsten en uit gaven, dienstjaar 1885. 2o. De begrooting van inkomsten en uilga ven voor den jare 1886. Heusden, 12 Juni 1886. De Dijkgraaf, De Secretaris-Penningmeester, HONCÓOP. DUIJSER. van de GOEDEREN, Erven V. D. ENDEN, onder Doeveren, als De fiuale verkoop geschiedt te D o e v e r e n, op DINSDAG 6 JULI 1886, bij G. Kramer, preciea ten 11 UUR des morgens, ten overstaan van den Notaris DE GIER. zal aldaar in „'t Zwart Paard," Woensdagen 30 Juni en 7 Juli 1886, nam. 6 uur, wordon zeer goed koop, netjes en spoedig geleverd door L. VEERMAN, Heusden. „De Linge MKSRlillHIAf Café R estaurant, la Station Arnhem. Onder aanbeveling T. SLUIS l f 21 Juli. Het uitvoeren van werken tot oevervoorziening en verbetering der rivier de Maas onder de gemeente Wessem, tusschen de kilometor- raaien 66 en 67 en tot verbetering van het lijn- pad onder de gemeente Kessel tusschen de kilo- meterraaien 90 en 91. Aanw. 14 Juli. Raming 12,250. waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een INZET UTRECHTSCHE Goedgekeurd door Z. M. den Koning Commissarissen de Heeron Dr. J. W. Schubart, Mr. H. Waller en Mr. D. J. H. van Eeden, te Utrecht i W Middelburg, te 's Gravenhage Jlir. J. van Heeinskerck van Beest te Dalfsen. Directeuren: K. A. MANSSEN en S. P. TEN HOLT. Do Maatschappij sluit verzekeringen bij overlijd an en bij leven, tijdelijke verze keringen. verzekeringen op twee levens, uilzutverzekeringen, enz. komt men in het bezit van DeHuisvriend Een degelijk Maandwerk voor het Huisgezin, bijeengebracht door Neder- landsche Letterkundigen en Geleerden, op elk gebied van Wetenschap en Kunst, met twee honderd Illustratiën per jaar gang. Bij de Juli-Aflevering ontvangen alle Inteekenaren, ter versiering hunner huiskamers, de Oleographie ter grootte van 34 X 47 centimeter, naar een Schilderij van Wm. Stkeunk, die uitsluitend voor „De Huisvriend" geschilderd is. Alle Boekhandelaren nemen bestel lingen aan, evenals de Uitgever II. A. M. ROELANTS, te Schiedam. ^■PinnWM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3