Erfhuis te Doeveren. VERHUREN: AARDAPPELEN!!! maken Mend: Boekaankondiging. BURGERLIJKE STAND. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBEBICIfjrENr" ADVERTENTIEN. Op Vrijdag 9 Julij 1886, publiek te yerkoopen op den 6 Julij 1886 om 11 uur des morgens, Een perceel WEILAND, voor het nog loopende seizoen en Een perceel HOOILAND, beiden gelegen op d' Akkers onder Doeveren. le KOOP 2050, Gehoogd - 40. 2e KOOP - 2100, Gehoogd - 1000. Massale en 2e koop- 5010. Gehoogd 500. Waterschap De hooge Maas dijk van Stad en Lande van Heusden/ De verslaggever rail het „Handelsblad" voor de Utrechtsche feesten, maakt gewag van een wed strijd die des ochtends te halfvier op het Oude Kerkhof gehouden werd. Over de breedte dier straat had men twee lij nen getrokken, binnen welke eenige manden met champagne-flesschen stonden. De deelnemers aan den wedstrijd stonden op eenigen afstand dier lij nen en wierpen van daar naar de beide grenslij nen. De projectielen waren mede champagne-fles schen; wie deze binnen de lijnen wierp, voor de manden met flesschen, verbeurde 12 flesschen; wie ze er binnen kon werpen, doch over de man den heen, won er 12. Men begrijpt het gevolg er van ook voor de „oude heeren" der ver liezende kampioenen. In een vorig no. deelden wij een geval van zelfmoord mede, door een militair te Breda ge pleegd. Bij de teraardebestelling viel iets opmer kelijks voor. Die begrafenis had niet plaats, zooals dit met zelfmoordenaars onder militairen gewoonte is, maar met alle eerbewijzen, aan zijn rang ver bonden. Dit trok reeds ieders aandacht. Nadat echter de kist in den kuil was gelaten, nam een broeder van den overledene het woord en zeide vernomen te hebben, dat zijn broeder tot die hoogst afkeurenswaardige daad was gekomen, omdat hij steeds door een zijner superieuren werd vervolgd, die hem in alles bevitte en het leven onhoudbaar maakte; doch hij zwoer, en hier deed hij een eed, bij het graf zijns broeders, niet te zullen rusten vóór diens dood gewroken te hebben. In de Groote Houtstraat te Amsterdam is Don derdagavond een moord gebeurd. Meermalen waren hevige tooneelen tusschen een daar wonend echt paar voorgevallen en de verhouding werd niet beter, omdat de man, zonder vast werk, weinig verdiende en buitendien dronk. Donderdag om streeks zeven uur kwam de vrouw uit haar werk huis en vond haar man te bed. Er ontstond twist en in haar woede nam de vrouw eerst een mes, daarna een bijl op en bracht haar man eenige wonden in den hals toe, aan de gevolgen waar van hij overleed, terwijl men hem per raderbaar naar het gasthuis vervoerde. De vrouw werd onder een toeloop van buren, die haar te lijf wilden, naar het politiebureau gebracht; het kostte heel wat moeite om te voorkomen dat de woedende menigte de lynchwet op haar toepaste. Te Friescheloo (Gr.) is een 70 jarige onge huwde vrouw, F. Koekoek, dood in haar bed ge- vondeu met een diepe wonde in den buik. Door den scheepjager v. D. is nabij de Amalia- stichting uit den Vaartschen Rijn het lijk opge haald van den knecht van den heer R. te Utrecht. Men had den ongelukkige Dinsdag nog zien loo- pen. Hij was vader van een talrijk gezin. De bliksem is ingeslagen in de woning van P. J. Remmen te Oette.lt. Huis, stalling en annexe schuur zijn afgebrand, zoomede de veldoogst. Al les was geassureerd. Een hooiberg gedeelte lijk gevuld met oud hooi, toebehooreude aan W. Ainmerlaan, onder Maasland, raakte in brand. Deze sloeg over op de stalling en het woonhuis. De meubelen enz. zijn in hoofdzaak gered, en woonhuis gedeeltelijk gespaard. Alles was laag verzekerd. Door een onbekende oorzaak is de boerderij van W. v. d. Heijden te Escharen afge brand. Alleen de woning, niet het roerende goed was geassureerd2 varkens werden een prooi der vlammen. Te Rooth, gem. Maasbree, is door een onbekende oorzaak de woning van den land bouwer H. P. met de meubels, de stal, schuur en akkergereedschappen een prooi der vlammen geworden, terwijl ook daar een varken omkwam. Alles was verzekerd. Te Harlingen is een houd van den grutter B., een prachtig gevlekt dier, doodgeschoten, daar het kenteekenen van dolheid tertoonde. Bij het lossen van spoorwegleggers in het dok te Dordrecht, schoot een dier voorwerpen uit den strop en kwam op 't hoofd van een oppassend jongeling, 3. A. v. D., oud 25 jaren, terecht. Hij was terstond een lijk Te Oostvoorne is 't huis van de wed. W. V. verbrand, met bijna al 't huisraad; het was laag verzekerd. Door gebrek aan water stond men weerloos tegenover het vernielend element. Schipper A. d. B. van Hoogeveen is tusschen Meppel eu Zwartsluis over boord geslagen en verdronken. Een boerenhuizinge te Zuid broek van H. Stukje, en door dezen bewoond, is afgebrand; de losse goederen werden raeerendeels gered. Alles was verzekerd. Een 15 jarig va rensgezel, S. G., is bij het aanleggen bij een vischbotter te Harderwijk in zee gevallen en om gekomen. Twee buurvrouwen te Oosterbeek kregen ruzie, die zoo hoog liep, dat de een, een 78-jarige weduwe, aan de andere een slag met een spade op het hoofd toebracht, die niet zonder ge vaar bleek. In den nacht van Zondag op Maandag, circa half éen uur, is te Delft een hevige brand uit gebroken in een huis van vier verdiepingen aan de Groote Markt, waarin een 30 cents Bazar werd gehouden. In den winkel ontstaan, kon de brand niet door de politie met handblusch- granaten worden overwonnen. In een oogwenk stonden alle verdiepingen in lichterlaaie, zoodat de brandweer, hoewel spoedig aanwezig, niets kon uitrichten, dan de belendende perceelen be schermen. De eenige bewoner uit zijn slaap gewekt, sprong in de gracht achter het huis, omdat hij aan de voorzijde niet meer ontkomen kon. Te half twee was het gebouw uitgebrand en het gevaar geweken. Huis en inboedel waren elk voor f 6000 verzekerd. Iu dienzelfden nacht is de groote sociëteit „Ken u zeiven/' aan bet midden veer te Sliedrecht, met woning, tot den grond toe afgebrand. Niets kon gered worden. Alles was verzekerd. vereenigd niet den „Oudheusdenschen, Doeverenschen en Drongelen- schen Zeedijk." DIJKGRAAF en HEEMRADEN van liet, Wa terschap „de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, vereenigd met den Oud- heusdenschen, Doeverenschen en Drongelen- schen Zeedijk," dat van af den 17den dezer ten kantore van den Secretaris-Penningmeester van het Waterschap ten zijnen woonhuize te Heusden, gedurende 14 dagen zullen ter lezing liggen lo. De rekening van ontvangsten en uit gaven, dienstjaar 1885. 2o. De begrooting van inkomsten en uitga ven voor den jare 1886. Heusden, 12 Juni 1886. De Dijkgraaf, De Secretaris-Penningmeester, HONCOOP. DUIJSER. Onderstaande circulaire werd dezer dagen algemeen verzon den. Wij nemen haar in haar geheel over en achten een woord van opwekking en aanbeveling overbodig, overtuigd als wij zijn dat een ieder gaarne zal medewerken om, zooveel in zijn vermogen is, het lot van de bewoners dier geteisterde streken te helpen verzachten. Red. VHertogenbosch, 25 Juni 1886. Aan de heeren Burgemeesters der gemeenten in Noord-Brabant. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant geroepen tot regeling van de ingevolge hun besluit van 10 dezer (prov. bijblad no. 54.) te honden collecte en tot het ontvangen en aanwenden der gelden, hekben we de eer aan u inede te (lee- len dat wij zijn opgetreden als: «Provinciale commissie voor de algeineene collecte ten behoeve van noodlijdenden door den hagelslag op 1 Juni 1886." Het Eere-Voorzitterschap door ons aan 's Konings Commis saris, Jhr. Mr. P. J. Bosch van Drakestein aangeboden, is door Z. H. EdelGestr, welwillend aanvaard. Tot bereiking van het beoogde doel en ter bevordering van gelijkmatigheid bij de hulpverstrekking verzoeken wij u lo. de collecte te doen houden vóór 12 Juli e.k. 2o. in overleg met het dagelijksch bestuur te zorgen, dat de inzameling der gelden zooveel mogelijk geschiede door in vloedrijke ingezetenen 3o. de heeren geestelijken en leeraren van de verschillende gezindten in uwe gemeente uit te noodigen, hunne geloofsge- nooten tot het geven van milde bijdragen op te wekken; 4o. de gelden zoo spoedig mogelijk, uiterlijk op den onder lo genoemden dag, bij aangeteekenden brief of postwissel over te maken aan den penningmeester onzer commissie, Jhr M. A. Snoeck te Hintham. Van de ontvangen gelden zal melding worden gemaakt in de Meierijsche-, in de Nieuwe Bredasche en Oosterhoutsche Cou rant, in het Nieuwsblad voor het Land van Heusden en Al- tena, in de Provinciale Noordbrabantsche en 's-Hertogenbossche Courant en in de Noordbrabanter. Voor zoover de schade door dien geduchten hagelslag gele den, globaal, doch met de noodige zorg reeds is opgenomen, bedraagt die: voor Oorschot f 61,000 voor Lagemierde c.a. f 2,000 Hilvarenbeek - 66,000 Moergestel - 3,600 Diessen - 36,000 St. Oedenrode - 30,000 Oostelbeers c.a. - 28,000 Best - 18,400 Van eenige andere gemeenten wachten wij nog opgaven. Dringend verzoeken wij dat overal, waar zulk3 nog niet mocht zijn geschied, de schade ten spoedigste opgenomen en daarvan aan ons eene specifieke opgave gedaan worde. Uit die opgave zal moeten blijken: wie schade geleden heeft en tot welk geraamd bedrag; waaraan de schade is toegebracht en welk vermoedelijk inkomen de noodlijdende heeft. Als regel wenschen wij te stellen dat degenen, welke meer dan f 800 vermoedelijk inkomen hebben, geen Tergoeding er langen en in evenredigheid van de ontvangsten voor vergoeding ia aanmerking zullen kunnen komenpersonen met een vermoedelijk inkomen van 600 tot f 800 voor x/$, met een vermoedelijk inkomen van 400 tot f 600 voor 2/3 en met een vermoedelijk inkomen van f 400 of minder, voor het geheele bedrag der opgegeven schade. De schadevergoeding zal door tusschenkomst van de Burge meesters der geteisterde gemeenten worden uitbetaald. Overtuigd van uwe gezindheid om, waar het geldt de ver zachting van bet lot van ongelukkige natuurgenooten, uwe krachtdadige medewerking te verleenen, achten wij elk woord tot opwekking daartoe overbodig. De Provinciale Commissie voor de algemeene collecte ten behoeve van noodlijdenden door den hagelslag op 1 Juni 1886, Mr. L. A. N. GERRITS, Voorzitter. Jhr. M. A. SNOEK, Penningmeester. Jhr. JOS. DE LA COURT. L. G. P MAX, Secretaris. Bij den uitgever dezer courant verscheen dezer dagen de tweede druk van het werkje, getiteld: »De vischluigen in Nederland, zooals die bij alge meene wet eu bij provinciale verordeningen zijn verboden of toegestaan; met. aanschonweljjke voor stelling en verklaring omtrent sameustelling en ge bruik. In de eerste dagen van Februari 1.1. kondigden wij de eerste oplaag aan, die, wij weten dit, vrij aanzienlijk was. Niettemin was zij iu enkele weken nagenoeg geheel uitverkocht.. Thans is de tweede druk verschenen, die op ver-chilleude plaatsen ge wijzigd is door de welwilloule opmerkingen, die de bewerker nit verschillende deelen des rijks ont ving. Do prijs is niettemin dezelfde gebleven: 50 cent ingenaaid en 75 cent gebonden in stempel- band. We twijfelen, dan ook niet of dezen druk zal even goed zijn weg vinden en we bevelen hem dan ook gaarne weder aan in do belangstelling van de justitie en politie, maar ook in die der visschers eu der eigenaren van visch water. Met genoegen maken wij melding van twee ver schillende uitgaven, die achtereenvolgens de vorige week de Nederlandsche pers verlieten en die met elkander in degelijkheid, netheid van uitvoering en goedkoopheid wedjjveren. De eerste is: Brouwer's geïllustreerde encyclo paedic, een werkje dat een schat van kennis op allerlei gebied te aanschouwen geeft op zijn circa 1500 pagina's. Alleen de rubriek aardrijkskunde is daarin zoo uitgebreid behandeld, dat hot tevens tot aardrijkskundig woordenboekje zou kannen ver strekken. Gebald in een net rood stempelbaudje, is het geheel voor slechts 1.90 verkrijgbaar ge steld. Het andere is: volledige dichtwerken van Ber nard ter Haar. Wie kent niet zijn zllnibert en Klaartje*, Eliza's vlucht*, Abd-el-Kader«, »de St. Paulusrots* en zooveel meer andere. Toch wa ren allo verzen van den grooten dichter tot he den niet algemeen bekend, omdat de aanschaffing van de compleete uitgaaf menigeen te hoog in prijs kwam. Ook dat bezwaar is thans opgeheven, In twee nette deeltjes, versierd met het portret van den schrijver en met een aantal nette gra vuren gebonden in twee sierlijke stempelbandjcs, worden ze thans voor slechts 1.90 de beide deelen verkrijgbaar gesteld en, wij vertrouwen al- gemoen met graagte outvaugen. f Heusden, van 1 tot 28 Juni. Geboren: Johanna Hendrika, d. v. C. A. Hansen en P. P. Baaijens. Overleden: J. van Balkom, man van J. Brnijstens, 58 j. Een ieder die met het telegraafschrift volgens Morse bekend is, weet dat men de teekens op het gehoor kan opvangen. Men beeft dan ook hiervan gebruik gemaakt om de gemeenschap tnsschen spoorwegstations en loopende treinen te onderhou den, waarbij de Morse-teekens door middel van telephonen wordt afgeluisterd. Dit middel wordt ook aanbevolen voor de militaire telegraphic, om dat de installatie van telephoon-posten zoo eenvou dig is en de isolatie der geleiddraden minder zorg vereischt dan die voor lijnen waarop met tele graaftoestellen moet worden geseind. Door de hh. John. B. Donghty, photograaf, en Alfred More zijn onlangs gedurende eenfiRuchtreis photographiëu genomen van de landstreken, waar over zij heen voeren, maar ook eene van de»scha duw* van den ballon zeiven, door de zon tegen eeu bank van wo!keu geworpen, benevens de om gekeerde schaduw daarvan, mot de onderkanten van de schuitjes tegen elkander, terwijl er in den vorm van eono schijf, wolker diameter tnsschen de halzen van dm ballou schaduw en omgekeerde schaduw was begrepen, een prachtige cirkelvor mige regenboog ontstond. Het gebrnik van den ballon met de camera obs- cura voor panoramische en vogelvlncht-opnamen neemt toe, en zal in oorlogstijd groote diensten bewijzen voor do vorkenning van vijandelijke stel- liugou. De verwijdering van zoogenaamde moederteekens en wratteu had tot nog toe eigenaardige bezwaren, doordien dikwijls, bij het gebruikelijk wegsnijden of wegbranden, litteokens achterbleven, die nog hinderlijker waren. Daarom verkozen velen ze maar te bonden. Professor Voltolieri nu heeft voor de verwijdering gebruik gemaakt van de chemisch op lossende kracht van den electrischeu stroom, de z. g. electrolyse. Tot dit doel hseft hij een batterij van vijf elementen geconstrueerd, waarvan de ge- loidingsdraden van twee zeer scherpe platina naal den en voor bijzonder harde uitwassen van stalen naalden voorzien zijn. De naalden worden gestoken iu den nitwas, dien men wil verwijderen, en daar op laat men den stroom eenige minuten werken. Na deze operatie verdroogt de wrat en valt na eenigen tijd af, zonder spoor van littecken achter te laten. Voltolieri heeft deze methode in talrijke gevallen met gunstig gevolg aangewend en wil nn, door er openbaarheid aan te geven, andere genees- hoeren in de gelegenheid stellen, ze toe te passen. Een droevig ongeval heeft Woensdagnacht plaats gegrepen in de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Aan den Binnebroekerweg aldaar lag de met stroo geladen scbnit van den schipper J. Romijn te Lei- muiden. Door vonken uit de pijp van eene nacht boot schijnt de lading vlam gevat te hebben. De schuit is tot het water toe afgebrand. Een men- schenleven is daarbij te betreuren. Heeft de schip per zich kunnen redden, niet alzoo de knecht, die verbrand is. De praam was beladen met p. m. 2000 bossen stroo en is later gezonken. Schip en lading waren verzekerd. Van den schipper is nog ruim 800 gulden aan geld verbrand. Wij lezen in het »Iiott. Nieuwsblad*: In stede van broederlijke samenwerking en voor beeldige eensgezindheid, treft men in sommige kerkelijke lichamen een schromelijke verdeeldheid aan, die waarlijk niet in den geest lag van den stichter van den Christelijkeu godsdienst. Ons deelt men onder ar.deren mede, dat op een der laatste kerkeraadsvergaderingen te dezer stede een der leden, terwijl men het druk over kerkelijke aange legenheden bad, sprak van kwajongens,Het toe val wilde dat de persoon, die dit woord bezigde, nog al groot en de ander, die zicb dit gezegde niet liet welgevallen, betrekkelijk klein is. Deze nu voegde den eerste toe: »in elk geval, mijnheer, zon ik dan toch een kleinere kwftjongen zijn dan u.« Zoo ziet men: van het verhevene tot het bela chelijke is slechts één stap. De volgende zonderlinge reclame tegen don aan slag in den hoofdelijken omslag werd dezer dagen ter secretarie van een plattelandsgemeente in onze provincie ontvingen »ik rikele meer dat ik veel te veel Ge, meente Geld betaal nevens een auder. F Hoe men bedelt. Een tamelijk goed gekleede vrouw, met een meisje van een jaar of zes aan de hand, loopt, zoo schrijft men uit Voorburg, met koopwaar langs d« straten. Voor het hnis van welgestelde lieden, die voor de ramen zitten, valt ze neer. Hulp is dadelijk bij de hand. Ze wordt naar binnen gedragen en ruimschoots van hot noodige voorzien. Ondersteund door eene der dienstboden wordt ze vervolgens naar het stal ion geleid, een kaartje naar Den Haag wordt voor haar genomen, en mot behulp van des conducteur wordt ze in den waggon geplaatst. Na vijf minuten is de trein in de Hofstad en de beklagenswaardige moeder sukkelt, neen, loopt, alsof er niets gebeurd was, het. perron af naar huis. Uit Duisburg ging verleden week Donderdag een ingezetene naar Keulen om een bekenden dokter te raadplegen. Deze verklaarde den patiënt dat hij kanker in de tong bad en dat deze half weg gesneden moest worden. Na dat advies zond de zieke aan zjjne hnisgouooten het geld, dat hij bij zich had, met nog eenige inlichtingen, alsook de mededeeling, dat hij zich niet zon laten opereeren, doch dat hij zicb ook niet door den kanker zou laten opeten. Sedert is door zijne kinderen steeds vruchteloos naar den ongelukkige te Keulen en omstreken gezocht. Aan een der Dnitsche bladen wordt uit Münehen een merkwaardig tooueeltje in heriuueriug gebracht, dat jaren geleden tnsschen de twee helden in het treurig drama, Koning Lodewijk van Beieren en dr. Gndden, voorviel. Het was in 1875, weinige dagen vóórdat 's konings broeder, krankzinnig verklaard werd. Koning Lodewijk had den beroemden krank zinnigendokter in audiëntie geroepen, om van hem zelf zijne meeuing omtrent deu toestand van 's Ko nings ongelnkkigen broeder te vernemen. Het on- dorhoud had getuigen, want het werd met open deuren gevoerd, en in de voorkamer werkten een aantal heeren van het* koninklijk secretariaat. Toe vallig was er ook de toenmalige secretaris van den later gestorven prins Adelbort bij, Baier, die zich later, na den dood van den prins, vergiftigde. Dr. Gudden, stond midden in de kamer, toen Lodewijk trotsch en met opgericht hoofd binnentrad en hem scherp aanzag. Wat dankt n van den toestand van mijn broeder?* vroeg de koning rechtaf. Majesteit*, antwoordde de dokter met, eene bui ging, »naar mijne meening is zijne koninklijke hoog heid bedenkelijk ziek.* »Zoo!« De koning zweeg zeer lang, toen zeide bij: Zon mijn broeder onder owe verpleging genezen?* Dat is niet te beloo- ven* antwoordde Gaddeu, »maar het is te hopen, althans indien datgene geschiedt, wat ik zou wil len doen.* »Nu, en wat zouden dat dan v< or dingen ziju? Ik ben er nieuwsgierig naar.* Oud- don overlegde bij zich zelf, en zeide toen, dat in zulke gevallen alles streng naar het oordeel van den dokter moet worden opgevolgd. Zoo moest zijn koninklijke hoogheid geheel onder mijn opzicht, on der mijn opzicht, onder mijn commando geplaatst worden. De prins moet in één woord alles doen, wat ik voor raadzaam houd, dan kan ik hoop be loven, anders niet.* Bij deze laatste woorden liep de koning met ge kruiste armen voor Gndden heen en weer. Plotse ling bleef bij staan en zeide.- »Ik dank u, dokter, een Wittelsbacher moet niet, onthoud dat.* De koning keerde zicb om, en veidween zonder te groe ten. Gndden kreeg intusschon toch het oppertoe zicht over prins Otto, en de prins »moost,« echter zonder gevolg. Koning Lodewijk echter »moest« niet, hij heeft het den man der wetenschap op vreeselijke wijs bewezen. 's HERTOGENBOSCH, 28 Juni. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 143 stuks. De prijs was le kwal. van 0.48 tot 0.52 2e kwal. van 0.44 tot 0.483e kwal. van 0.40 tot 0.44 per kilogram. Er was veel handel. De prijs dor boter was 0.80 k f 1.06. des morgens ten 9 ure, is de Notaris DE GIER voornemens, ten huize van de Wed. van den Enden OM CONTANT GELD 1 aftands PAARD met VEULEN, 1 eenjarig RUINPAARD, 3 MELKKOEIEN, 2 HOKKELING VAARSEN, 3 KALVEREN, 2 BIGGEN en eenige KIPPEN, LANDBOUWGEREEDSCHAP PEN, KARN- en MELKGERIEF, KOPER-, TIN-, IJZER-. AARDEWERK en eenige MEU BELEN. Na afloop der verkooping van het vastgoed, VAN van de G O E D E R E N Erven V. D. ENDEN, ouder Doeveren, als De finale verkoop geschiedt te Doeveren, op DINSDAG 6 JULI 1886, bij G. Kramer, precies ten 11 UUR des morgens, ten overstaan van den Notaris DE GIER. Men wenscht in kennis te komen met een of meer AARDAPPELEN HANDELAARS of LANDBOUWERS, welke ge negen zijn geregeld JIPPm/M Adres mot franco brieven o/h motto Aardappe len a/h Bureau dezer Courant.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3