Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. recht heeft dat te zeggen, dan heb ik het ook, ergo Het is den mensch aangeboren troost te zoeken in tegenspoed, weinigen vinden dien troost in zich zeiven, het is een veeg tee- ken als men troost zoekt in het bekladden van anderen. Eene worsteling aan de stembus zonder voor beeld in de parlementaire geschiedenis is het, welke thans in Engeland is gestreden voor het twaalfde parlement, onder de regeering van koning in Victoria. Op het oogenblik waarop deze re gelen worden geschreven, is nog de helft der ver kiezingen in hare uitkomsten niet bekend. Er moeten toch niet minder dan 670 afgevaardigden worden gekozeu, en thans is slechts nog van 250 de kenze bekend. Als men das op dien aitslag wil afgaan, en omdat de conservatieven thans 16 zetels gewonnen hebben, zou willen voorspellen dat Gladstone eene zware nederlaag tegemoet gaat, zou men zich kunnen vergissen. Het is nu voor de tweede maal reeds in dit jaar dat de Engelsehe kiezers worden opgeroepen. Weet men wel dat elke verkiezing aan de candi- daten of aan de kiosvereenigingen te zamen de som van 24 millioen gulden kost Let wel, dit zijn de strikt wettige uitgaven. Volgens de wetten van 1854 en 1863, gemaakt om omkooperij bij de stembus te beletten, is in elk district een officieel persoon (>de returning officer») belast met de leiding der verkiezingen en met het waken tegen omkooperij. Elke candidaat moet een nauwkeurigen staat van zijne verkiezingsonkosten aan den .retur ning offieer» indienen, welke beambte verplicht is, zijn rapport binnen 14 dagen, op kosten van den candidaat, in een der plaatselijke couranten open baar te maken. Al deze inspanning, al deze moeiten, al deze kosten moeten de kiezers zich thans getroosten omdat de meerderheid van het parlement geweigerd heeft aan Ierland .home rule» (spreek uit: hoorn roei) te verleenen. En zelfs is het mogelijk, als deze verkiezing geen beslissend resultaat oplevert, en bet parlement ten aanzien der Iersche quaestie op het doode punt komt, dat opnieuw het parle ment wordt ontbonden. Het vraagstuk van .home-mie» voor Ierland moet tot eiken prijs worden opgelost. Wat is ei genlijk .home-rule» De letterlijke vertaling van deze twee woorden zou zijn: macht in eigen huis, maar wij hebben er een goed, kort en krachtig Hollandsch woord voor: .zelf regeering.» Dat is de beteekenis van .home rule.» De 5Y2 millioen Ieren zeggen, en met recht, dat zij door godsdienst en geschiedenis zoowel als door ligging en zeden on mogelijk als Engelsehe onderdanen kunnen behan deld worden. Zij vragen eigen wetten, eigen par lement, zooals de Zuid-Nederlanders in 1830 eisch- ten zelfbeheer, zoo doen dit ook nu de Ieren. Het is onmogeljjk om te beschrijven wat Glad stone in dezen verkiezingsveldtocht al doet. Zijn oudste en trouwste politieke vriend, John Bright, is hem afgevallen Geen nood, Gladstone schrijft hem een open brief, waarin hij hem kort en goed zegt dat hij noch de wet noch Gladstones redevoeringen heeft gelezen. En toen voor eenige dagen Gladstone elders moest optreden, zond hij zjjne echtgenoote, mevrouw Gladstone, naar eene meeting te Londen. Daar trad de trouwe levensgezellin van den grooten staats man op het spreekgestoelte en vuurde de menigte aan alleen te luisteren naar de stemmen van eer en moed Het is merkwaardig dat Randolph Chur chill, de jonge vurige conservatief, door zijn ge neesheer naar Zweden is gezonden om te bekomen van de vermoeienis in dezen verkiezingsveldtocht, terwijl de oude Gladstone oneindig meer doet en zoo frisch blijft als een hoentje. Dat te Dublin ditmaal de gemoederen zeer op gewonden zijn, is eene zeer begrijpelijke zaakhet geldt toch thans voor Ierland eene zaak van het allerhoogste gewicht. Dat de studenten te Dublin de candidaten met bedorven eieren naar het hoofd gooiden, moge mis selijk zijn, dat behoort zoo tot de Iersch-Ameri- kaansche kiesgewoonten. Zélfs doode katten wor den in den verkiezingsstrijd wel eens als werptuig naar de hoofden der candidaten gebruikt. Maar ernstiger is het dat men van weerszijden den bur geroorlog preekt. Een wapenfabrikant te Manchester heeft openlijk verklaard, dat als Gladstone's partij de zege behaalde, hij 10,000 geweren en een paar millioen patronen naar Ierland zou zenden, om de protestantsche Ieren in staat te stellen tegen de Parnellieten gewapend op te treden. In deze geheele quaestie worden veel groote woorden en holle drei gementen gebruikt, maar dit zouden wjj toch spe len met vuur noemen kunnen. Nu de kroonpretendenten over de Fransche gren zen zijn, beginnen de Franschen in het hoofd te balen dat de minister van oorlog, generaal Bou- langer, wel eens het plan kon hebben om de rol van Napoleon I te spelen. Boulanger is een jong, vurig generaal, die overal toespraken houdt en voor zeer oorlogszuchtig doorgaat, terwijl hij tegenover zijne collega's, de ministers, een vrij hoogen toon aanslaat. De minister heeft zich op de verwijten voldoende verdedigd en aan den correspondent van een dagblad verklaard, dat hij alleen reisde om door eigen oogen den toestand van het leger waar te nemen. Daar het leven van een minister in Frank rijk niet lang duurt, zeide de generaal, hoop ik alleen dat mijne legerorganisatie, waaraan ik tien jaar heb gewerkt, nog wet zal worden. De praat jes, als zou hij een staatsgreep in zijn schild voe ren, noemde hjj te ongerijmd om over te praten. Dit gelooven wij ook. Men heeft in de Fransche constitutie en in de regelen voor de Nationale vergadering zulke waarborgen gesteld, geleerd als men was door de misdaad van 1852 en staats greep van den lateren keizer Napoleon III), dat eene omverwerping der republiek bij verrassing niet licht zal geschieden. Eer zouden wij denken dat onverwachts het stem. In plaats van te antwoorden vertoonde hij zich zeiven in den ingang van het vertrek. .Is het gepermitteerd mij hier wat te drogen en te schuilenvoor den storm?» De vrouw aan den haard keerde zich langzaam om, zag hem aan en zweeg, ofschoon ze een antwoord op de lippen had en ook hij zweeg en deed verrast eene schrede ach terwaarts. (Wordt vervolgt.) Spaansche koningrijk een nieuwen staatsgreep zag geschieden. De generaal Lopez Dominguez heeft na melijk in de Cortes openlijk verklaard, dat er zulk een geest van ontevredenheid bij het leger bestaat, dat de eerste de beste generaal, die een staats greep wil beproeven, zeker kan ajjn dat het grootste deel van het leger hem zal volgen. Niet minder opmerkelijk is het antwoord dat Sagasta, de minister-president verleden week gaf, toen een der republikeinsche afgevaardigden hem vroeg wat hij doen zou, als de meerderheid der Cortes de republiek eischte. >Dan zou ik mij bui gen voor den wil des lands,» antwoordde de mi nister-president. Men kan uit deze feiten afleiden hoe vaag het bestaan der Spaansche monarchie is. Het is evenwel te hopen dat het land voor alle omwentelingen bewaard bljjft. De ervaring heeft voldoende geleerd, dat Spanje niet rijp is voor den republikeinschen regecringsvorm, en dat alleen eene constitutioneele monarchie vooreerst aan dat rijke doch diep gezonken land past. In België maakt men zich zeer warm over twee wetsontwerpen, welke de clericale regeering, naar het heet, plan heeft ter tafel te brengen een tot afschaffing van de plaatsvervanging bij het leger en een tot invoering van het proportioneel kies stelsel. Officiëel is van deze dingen niets gebleken. Intusschen, als zy worden bevestigd, zou men ook in de politieke wereld op wonderen kunnen wjjzen! 02 De Paysvraagt, naar aanleiding van den maat regel tegen de Murats, of Lesseps niet uit Frankrijk moet worden verbannen, aangezien hij een neef is van de ex-keizerin Eugenie. De hertog van Alentjon is naar Boieren vertrok ken; zjjn vrouw heeft 't roodvonk. Victor Na poleon is te Milaan. Men noemt thaus graaf De Choiseul als opvolger van graaf De Montobello, als deze van Brussel naar Weenen wordt verplaatst; en Cambon, residont in Tunis als de a.s. gezant te Konstantinopel, ter vervanging van De Noailles; hij zou door Paten- otre worden vervangen. Te Saint-Ouwen heeft een hevige brand gewoed in een machinefabriek. De schade wordt geschat op ruim een millioen frs., maar de fabriek is niet geheel vernield. Van de 8 gebouwen, die een op pervlakte van 3000 vierk. meter innemen, is er éen afgebranddoor 5 stoomspuiten werd de brand bedwongen. Sommige spuitgasten werden licht ge wond. De oorzaak van den brand schrijft men toe aan vonken, die van den spoorweg vlogen. Te Lyon hebben 700 werlieden, die strike maak ten, een fabriek aangevallen. Zij trachtten over de muren te klimmen en wierpen met st'eenen. De politie moest vuur geven om hen uiteon te jagen. By de verkiezingen in Engeland zjjn niet min der dan 248 advocaten candidaat gesteld. De gezondheid van Koning Otto van Beieren gaat achterait. Hij weigert voedsel te gebruiken. Bij Rottendorf bad een botsing plaats tusschen den trein StuttgartBerlija en een trein nitSchwein- furt. De twee locomotieven en 5 waggons werden vernield. Behalve de beide stokers werden 7 reizi gers gedood, velen werden gewond. Het spoorwegongeluk bij Rottendorf heeft tot hier toe aan 17 menschen het leven gekost. Het aantal gewonden is zeer aanzienlijk en sommigen daarvan verkeeren in levensgevaar. Voor de Oostzeevloot zal een nieuw oorlogsschip worden gebouwdkosten 2.853.000 roebels l Uit Odessa wordt bericht, dat de beruchte roo- verhoofdman Shamur, die jaren lang de schrik was van Baku en omstreken, door Perzen is gevangen genomen. Hij zal aan de Russische autoriteiten worden uitgeleverd. De groote spinnerjjen van Watsen te Kiddermin- ter zijn door brand vernield. De schade bedraagt 1.200.000 gld„ 2000 menschen zijn zonder werk. Volgens berichten uit New-York heeft er te M'Cainsville, in New-Yersey, een vreeselijke ont ploffing plaats gehad in de dynamietfabriek aldaar. 2500 pond dynamiet ontploftentien arbeiders zijn gedood en twintig gewond. Er is over vjjf mijlen in den omtrek vernieling aangericht. Men Vond ledematen van lijken op een mijl. afstand. t HEUSDEN, 5 Juli. Een zeldzaam geval werd heden bij het vangen van een ratten-familie in de schuur van den heer van Andel opgemerkt. De heer v. A. toch, min der gesteld op de onderscheiding van geregeld door deze indringers te worden bezocht, plaatste eene klem met het doel daarmede één dier kna gende dieren te verschalken. Nauwelijks wordt het lokaas door hen opgemerkt of zij verdringen zich als om strijd, om er het eerste bij te zijn, met het gevolg dat op hetzelfde oogenblik drie ratten zich als in eene lijn op het aas werpen en gezamenlijk in de klem geraken. t De liedertafel „Heusden's Mannen koor" hield gisteren in de open lucht, op het eiland Nederhemert, eene oefening, waartoe zij het boomrijke gedeelte, nabij het koffijhuis van Vau de Werken had uitgekozen. Een groot aantal be langstellenden was daartoe saamgestroomd, dat blijken gaf den zang zeer op prijs te stellen. tEen bekende ridder van het Schiedammer nat, die ook de kolonie reeds met een bezoek vereerde, had zich met het warme weder van gisteren toch zoozeer daaraan te goed gedaan, dat hij gepasseerden nacht een hardsteenen stoep in de Putterstraat voor zijn bed aanzag en zich daarop ter ruste nederlegde. De politie, dit minder voegzaam oordeelende, heeft hem een plaatsje onder den trap van het stadhuis aangewezen, al waar hij zijn roes kon uitslapen. t GIESSEN, 3 Juli. Op de markt van he den waren dt 200 paarden aangevoerdmeest aftandsche. De groote drükte, die thans de hooi bouw teweeg brengt, oefende een merkelijken in vloed uit, want weinig kooplustigen waren aan wezig, dien tengevolge was de handel zeer gering. De prijzen liepen van 100 tot 200. De markt was, behalve de onkosten, voor 18 ver pacht. t WELL, 2 Juli. „Men kan niet weten, hoe een koe een haas vangt," zegt het spreekwoord. Héden waren wij echter getuige van een dusda nige vangst. In den vroegen morgen zou eene koeien-familie in de weide van J. van Heemskerk, vermeerderen. Op dit gewichtig tijdstip dartel den een dertig stuks natuur-genooten om de pa tiënte rond; zeer ten spijt van een haas die juist ter zelfder plaats zijn leger had en zich nu bij al die drukte niet durfde verroeren. Nog een sprong door de koe van de wed. Wijburg en het haasje komt op eene onzachte wijze met de klauw der koe in aanraking. Wel trachtte lang oor zich nog door de vlueht te redden, maar de aanraking was te gevoelig geweest, zoodat hij weldra dood nederviel. t GENDEREN, 2 Juli. In deze week is al hier een hond, toebehoorende aan A. L. Bran derhorst, als verdacht van dolheid afgemaakt. t Gisteren avond werd alhier besteed een te bouwen brandspuithuis. Ingeschreven werd als volgt: A. Dankers te Heusden, voor 577, J. van Fuuren te Meeuwen, voor 565, C. van Hoven te Meeuwen, voor 559, J. van Wijnen te Eeten, voor ƒ476, Q. van Wijnen te Gen de ren, voor ƒ472, J. Haspels te B. Broek, voor ƒ446, J. Kleinloog te B. Broek, voor ƒ440, B. Haspels te Genderen, voor 415 en H. Klein loog, te Genderen, voor 404. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. t UITWIJK. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot hoogheemraden van het waterschap 't Oud- land van Altena, de heeren A. van Eeten en W. van Eeten alhier. KAATSHEUVEL, 30 Juni. Gisteren morgen circa één uur, ontstond alhier op 't gehucht Wit- tendijk brand in het pand, toebehoorende aan W. Van Beers. In eenige oogenblikken lag het geheele gebouw in puin, hetwelk verzekerd was in de maatschappij A. G. Brussel. Daar het pand door twee huurders bewoond was, die toen reeds naar het hooiveld vertrokken wa ren, denkt men dat er kwaadwillgheid in 't spel is, zoodat de politie een onderzoek heeft inge steld. In het Staatsblad no. 115 is opgenomen een kon. besluit van 29sten Juni 1886, bepalende, dat de buitengewone vergadering der staten-gene- raal zal worden geopend in eene vereenigde zitting der beide kamers op Woensdag 14 Juli e. k., te één uur des namiddags. Gedeputeerde staten van Noord-Brabant heb ben aau de provinciale staten een voorstel gedaan tot conversie van een gedeelte 4 pet. rentege- vende provinciale schuld, ten bedrage van ruim 1.000,000, in eene rentegevende schuld van 8yg pet. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch heett in de 28 jaren dat deze stichting bestaat, uitsluitend aan giften en legaten ruim 1,800,000 ontvangen. De Onderofficiers vereeniging der Zeemacht „Admiraal de Ruyter" te Nieuwediep bracht Maandag 5 Juli jl. „en corps" een bezoek aan het „Adder"-monument om het lint van den krans dier vereeniging, daaraan gehecht, te vernieuwen. Over 1885 leverde de stedelijke gasfabriek te Maastricht, bij een gasprijs van 8 cent per M8., 12.094.37 winst op. Er zijn gemeenten waar 't verbruik oneindig grooter, het licht niet beter, de prijs van 't gas duurder en de winst evenre dig kleiner ismaar wie kan de raadselen van gemeentelijk industrie oplossen? Als iets merkwaardigs voor bloemenliefhebbers kan gemeld worden dat te Lobith, in den tuin van den heer S., een rozeboom staat, welke ge heel in den vorm van eene bouquet is geleid en ongeveer 15,000 witte rozen en knoppen draagt. Men meldt uit Amsterdam dat de „Willem Barends" in veiling 2650 opgebracht heeft. De Oranjevaan kan uit goede bron mededeelen, dat in den loop der volgende week het officieele bericht kan verwacht worden, dat de heer Mackay de op hem uitgebrachte keuze in het hoofdkies district Utrecht aanneemt. Bij gelegenheid van de 109e algemeene verga dering van de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem, zal de directie der flaar- lemsche gasfabriek, als bewijs van sympathie, den voorgevel van het Paviljoen illumineeren met meer dan 10.000 spruiten. Uitslag van den internationalen wieler-wedstrijd te Maastricht. Kampioenschap Limburg; 5000 meter. Eerste prijs Huijsser, Maastricht. Tweede prijs Dumoulin, Maastricht. Internationale kna- penstrijd; 800 meter. Eerste prijs Stokvis, Rot terdam. Tweede prijs Bongaerts, Roermond. Groote internationale wedstrijd; 8000 meter (9 racers); eerste prijs Kiderlen, in 19 m. 88 sec., tweede prijs Swéron, Leuven, in 19 m. 45 sec., derde De Stuers, vierde Huysser. Die laatste was de mooiste race, die in ons land nog gezien werd. H. J. J. Ratelband, gep. sergeant-majoor van het Indisch leger, deelt aan het „Vad." mede, met verzoek daaraan publiciteit te geven, dat door hem èen aanklacht is ingediend bij den Off. van Justitie tegen de militaire autoriteiten (ft c. den commandant der veldartillerie), wegens wederrechte lijke gevangenzetting. De zaak is deze. Hij bad zich als burgerschrijver geëngageerd bij het tweede reg. veldartillerie, op 12 Mei 1886, doch vroeg Uit deze betrekking ontslag op 21 Juni jl. Op 28 Juni door den kolonel-commandant ontboden, vernam hij dat deze in last had hem te straffen met 4 dagen provoost-arrest, welke straf door hem in derdaad werd ondergaan, echter onder herhaald protest bij verschillende autoriteiten. Hij is van oordeel dat hij als niet-militair aan de militaire wetgeving niet onderworpen is. Hij grondt zich daarbij op de feiten dat hem bij zijn indienst-tre- ding de krijgs-artikelen niet zijn voorgelezen, ten blijke dat hij niet als militair wordt beschouwd; dat zijn vorig paspoort niet is ingenomen, zoodat hij het karakter van gepensioneerd militair heeft behouden; dat zijn contract slechts één straf kent, ontslag uit den dienst, hem op te leggen door den Minister van Oorlog. Aan den Hors op Tessel is door een visscher een geheele haaien-familie gevangen. Een haai, van IV, meter lang, was in zijn schakelnet vast geraakt en werd gevangen. In zijn gevangenschap wierp het dier 24 jongen. De visscher heeft de haaien naar de Tesselsche kermis gebracht qm er eerst op die wijze voordeel van te trekken. Een der verpleegden te Veenhuizen Ho. 2, van wien men reeds eenigen tijd zeide dat hij een- aanzienlijke erfenis zou te ontvangen hebben, is door een heer uit Frankrijk afgehaald. Natuurlijk had men zich bij den Minister van Justitie eerst van het ontslag van den man verzekerd, die Ou,, naar men zegt, behalve eenige vaste goederen, een kapitaal van 80.000 frs. aan contanten in bezit kan gaan nemen. Belderok, de Amsterdamsche socialist, i* door den rechter commissaris in verhoor genomen. Op de vraag, waarom hij de bewuste biljetten had aangeplakt, antwoorde hij: „Natuurlijk opdat het publiek ze lezen zou!" Later werd weder een oproerig, majesteit-schennend biljet tegen de mu ren der beurs te Amsterdam geplakt. Een 18-jarige knaap L T., die te Nieuwediep in de mast van het schip „Brouwershaven" in de Binnenhaven was geklommen, om te zien of zijn vader, die thuis verwacht werd van een reis ip de Noordzee, met zijn schip al in het gezicht was, stortte naar beneden en was kort daarna een lijk- Arme jongen, arme vader! Te Breskens zijn drie leden uit het huisgezin der wed. v. L., moe der en twee dochters en een logé plotseling on gesteld geworden, ria het gebruik van boterham men met leverworst. Bij het zwemmen in het Verlaat onder Prinsenhage, is de 16-jarige W. Ypelaar, uit Breda, verdronken. Zijn lijk is door de gemeente-veldwachter opgehaald. De boer derij van en bewoond door raej. de wed, Leijser, te Angeren, gemeente Bemrael (woonhuis en twee schuren), is verbrand. Een groot deel van het huisraad, eenige deelgereedschappeu, een kalf en 11 varkens zijn gered, maar twee varkens zijn in de vlammen omgekomen. Huis en inboedel waren verzekerd. Het onderzoek te Vriescheloo inge steld naar een moord, die daar gepleegd zou zijn, heeft aan het licht gebracht dat zelfmoord heeft plaats gehad. S. P. v. d. M. te Bolsward, die verleden winter met een belangrijke geldsom zijn huis verliet, om die te Amsterdam te gaan beta len, doch sedert spoorloos was verdwenen, is, blijkens thans ontvangen mededeelingen, naar Amerika doorgereisd. Terwijl W, v. d. M. van St. Hubert zijn laatste kar hooi huiswaarts voerde, geraakte hij bij den oprit tegen den dijk van polder Mars en Wijth onder Grave, onder dén wagen, met het ongelukkig gevolg dat deze over zijn lichaam ging, waardoor hij weinig tijds daarna stierf. Te Delft klom een kind van 7 jaar op 't dak der ouderlijke woning, verloor 't evenwicht en stortte naar beneden. De kleine werd met ge-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2