ris eene flinke Meid, Donderdag 29 Juli 1886, „de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van HEUSDEN", verkoopen MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. WATERSCHAP AANBESTEED en VERPACHT: VERKOOPINGT" TE 's HERTOGENBOSCH. Donderdagen Juli en 12 Augustus 1886, LAND- EN TUINBOUW. AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. Maken Bekend 31 Hectaren op de Elanden enz.onder Drongelen, Besoijen en Eethen. 11 Hectaren onder Waal wijk en Baardwijk. vereenigd met den Oudheus denschen, Doeverenschen en Drongelenschen Zeedijk.H i DRIEL. In het afgeloopen voorjaar werden door den Voorzitter der afd. Bommelerwaard van de Geld. Over. Maatschappij van Landbouw, alhier proeven genomen met een tot dusverre in deze streken onbekend Zaaikoorn; het werd 't vorig jaar in Friesland voor het eerst met den besten uitslag beproefd, waar de opbrengst berekend werd op 60 hectoliter per hectare. Die proeven mogen als uitmuntend geslaagd be schouwd worden. Het koorn staat thans prachtig te velde en belooft eene hier in de laatste jaren ongekende opbrengst. Het stroo is lang en fijn en vermoedelijk voor fijne stroovlechterij bijzonder geschikt. De proef genomen met het teelen van blauw maanzaad, levert mede een gunstig resultaat op. De handel in Granen was 11. week in de Tieler- waard zeer slap. Voor de beste kwaliteit tarwe, werd op zijn hoogst 7.75 per mud bedongen mindere soorten golden van 6.50 tot 7. f 's HAGE, 18 Aug. De uitvoering van bagger- werk op het benedendeel der Nieuwe Merwede tusschen de kilometerraaien 116 en 118, onder de gemeente Dubbeldam. Aanw. 11 Aug. Raming 45,700. t 18 Aug. De vernieuwing van een gedeelte van het rijsstortebed in den Baardwijkschen overlaat. Aanw. 11 Aug. Raming 6470. ONEDELE PRAKTIJKEN ÏN HÉT NOTARIAAT. In No. 496 van ons blad namen wij op verzoek een schrijven over van Notaris Landré, voorkomende in het Weekblad v. Notaris-ambt. Thans worden wij opmerkzaam gemaakt op onderstaand schrijven, voor komende in genoemd Weekblad van 18 Juli, waar aan wij weder volgaarne een plaats afstaan. Het in no. 861 van het Weekblad voorkomend schrijven van den heer W. J. N. Landré, behelst aan 't slot de vraag of er ook een middel te vin den zou zjjn, om een eind te maken aan de on vermoeide en stelselmatige jacht op praktijk, in gemeenten waar notarissen gevestigd zijn door van buiten komende notarissen. Met uitzondering der verkoopiugen, volgens de wet van 22 Pluviose jaar VII kan m. i. die vraag zeer wel met ja beant woord worden. De wet van 81 Maart 1847, Staatsblad no. 12, bestaat en kan gehandhaafd worden. Wanneer een notaris zich enkele uren moet verplaatsen en niet aan zjjne cliënten afstand, rijtuig en verblijfkosten in rekening brengt, doet hij aan de eer of waar digheid van zijn ambt te kort. Eene klacht van den notaris, die indringing van een naburig collega gaarne wil tegengaan, zou bij den Officier van Justitie zeer goed ingang vinden. BS werkzaamheden voor minderjarigen onz. is taxatie zelfs uerplichlend en zal de cliënt, wanneer er op eene eenvoudige akte (b. v. eene afgifte van legaat, 2 uur afstand rijtuig etc.) 7,meer gerekend wordt, zich bij voorkeor tot den notaris zijnor woon plaats wenden. Ook zouden de notarissen door taxatie op den duur bevoordeeld worden. Contrac ten met burgemeesters, secretarissen, griffiers, cand.- not., rentmeesters enz. zouden dan van zelf vervallen. Op elk deurwaarders-exploit staat ge pecificeerd afstand,en daaraan is het te danken dat alléén bij hooge uitzondering deurwaarders buiten hun eigen kring worden gebezigd. De erfelijke kanto ren zijn zoodanig met hun speurhondeu-syste.un ingericht, dat de klacht van een nieuw benoemd notaris nooit den titularis van 't erfelijk kantoor zal kunnen treffen; deze toch blijft buiten fchot. Alléén wanneer partijen begrijpen dat het hun voordeel is den notaris hunner plaats te nemen, zal 'aan die onedele concurrentie een eind komen. HoogachtendM. GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. Al ons drijven en doen is vermoeien; wel hem die niet moe wordt. De wereld heeft veel van een groot rad, overal hetzelfde; dat wij het zoo vreemd vinden, komt alleen, omdat wij mee rondgedraaid worden. Hij komt het verst, die aanvankelijk zelf niet weet, hoever hij komen zal, maar die elke om standigheid, welke de tijd hem aangeeft, naar een vasten regel gebruikt. In 's levens perk spelen toeval en plan een even groote rol; het laatste maken wij, aan het eerste moeten wjj ons blindelings onderwerpen. Wel hem, dien de onvermijdelijke gebeurtenissen niet geheel zonder kalmte treffen, wiens moed en vastberaden heid reeds werden geoefend en wiens hart tegen de slagen van het lot is gehard. De ontevredenheid met zijn stand of zijn beroep spruit dikwijls voort uit het gevoel van onvoldaan heid over zjjn werk of uit traagheidmen zoekt de oorzaak der ongesteldheid liever in het min der aangename van het werk dan in zijn eigen karakter en onttrekt zich aan den zwaren strijd der zelfbeheersching, terwjjl men de schuld werpt op de omstandigheden. Slechts kleingeestige menschen storen zich aan de praatjes der wereld; zij vragen aan anderen, hoe ze zeiven moeten zijn. De werkelijk adellijke leeft en sterft door eigen gaven; hij is souverein. Al 't andere is hem armzalige kwellerij, uitgedacht door slechte, onbeduidende menschen, die zich niet tevreden gevoelen met hun lot en hun best doen om 't leven t.e verbitteren hunner ge lukkiger medemenschen. Wie zich dit laat wel gevallen, krijgt loon naor werk. Men kan er stok oud bij worden en toch eigenlijk nooit hebben geleefd. Er wordt tegenwoordig te veel gewerkt; er schijnt in de lucht eene rusteloosheid te zweven, die geen volkomen uitrusten toestaat en ten laatste eene koortsachtige opgewondenheid teweeg brengt. Menschen, die licht dronken worden, hebben zwakke hersenen licht ontvlambax-e bewonderaars een zwak hart. De sterkste band, waarmee liefde wordt vastge houden, i9 gelijkheid. Zoo hoog als de boetvaardigen staan zelfs niet de vromen, die nooit hebben gezondigd. Gelukkig hij, die in zijn laatste uur door zijne kiuderen wordt omringd. Zooals de wereld werkelijk is, Zóó wil de realist haar malen. Geen stofje ontsnapt zijn scherpen blik. Maarhg vergeet de zonnestralen. Als een nieuwe bijdrage tot de eeds-quaestie schrijft iemand aan de Asser Ct.« Dezer dagen kwam ons een copie in handen van een adres van een Drentschen boer aan den Minis ter van Financiën, met verzoek om ontslagen te worden van den eed, die vereischt werd bij een memorie van aangifte zjjner overleden zuster. Tot goed verstand diene dat adressant het licht en de vraagbaak van zijn dorp was en tevens een z.g. duizendkunstenaar, zoodat hij in alle gewichtige zaken, waar de pen bij te pas kwam, geroepen werd. Jammer, dat dat licht nu voor eenige dagen is ondergegaan. Uit bescheidenheid zullen we de plaats van her komst en den naam van den schrijver verzwijgen. R., den 29 Mei 1885. Aan den Edel Achtbaren Heer Minister van Financiën. Met gepaste eerbied kom ik tot u met een be leefd verzoek, daar ik door het overigden van mijnen eenigen en geliefden zuster op den 3 No vember 1884 en deswegens tot op dezen dag nog geen akte van haar overlijden is opgemaakt daar ik tegen het afleggen van de eed hebt opgezien en des wegens veele gemoedsbezwaren bij mij opge komen daar ik geleezen hebt Markus 6 vers 84 en Jakobus 5 vers 12, ik heb dus de heer ontvanger verzocht om mij van de eed vrij te laten en hem belooft niets achter te houden en hem dan daar enboven noch hondert gulden te geven kan UEd. mij dan ook in dezen vrijheid geven of kan ik ook met de aanvangers van Menno Simon op dezelfde ljjn geplaatst worden of tijd om tot hun kerk over te gaan. Begeert UEdele mij te zien of te spreeken dat kan wel, daar ik door de mijne beenbreuk mijn Regterbeen is verkort, hoe ik mijne oigen schoenen daarnaar hebt vervaardigt, hoe ik met een gebrokeu been op een ladder kan klimmen, hoe ik met een daartoe vervaardigt Instrument kan houwd kloven drie houwdjes in een stoot of slag dus spoedig gemakkelijk en voordeelig maar het is onmogelijk met dit Instrument vier houwdjes te kloven hier toe moet men weder een nieuw Instrument hebben en hiertoe is door mij noch niets in het werk ge- stelt. vriendelijk verzoek ik U Edele mij van de Eed vrij te laten of mij deswegens een goede en rechte weg te wijzen. Begeerd gij mij te zien en te spreeken hiertoe ben ik bij gezondheid alle da gen bereid doch den 9 Juni is bij ons tentoon stelling, dus liefst voor of na die dag. Na groete noem ik mij U onderdaan: Mijn adres is E te E. R. Bij do theorie mot de miliciens. Een onge- gelooflijk en toch historisch stuk, vertelt de »Zwol- sche Cl. Opstaan, Jansen, als ik tegen je spreek. Zoo recht op buik in borst voor uit armen en handen gestrekt langs het lijf en stil geslaan. Goed zoo. Vertel me nu eens, Jansen, hoe heet de Koning Watte? Watte? dat kennen wij hier niet,hoor! Als je iets niet verstaat of begrijpt, dan zeg je >Wat blieft u, luitenant en dan zeg ik het met pleizier nog eens. Is dat goed begrepen Jaowel, luutnant. Nou, onthouden dan. Ik heb gevraagd hoe heet de koning De koDik Ja, de koning onze koning de koning van Nederland Da' weet 'k neet, luutnant. Weet je dat niet?.... De officier kijkt Jan sen verbaasd en half lachend aan en wacht nog eenige oogenblikken op het gewenschte antwoord, dat echter niet komt. Jij, Pietersen. Hoe heet onze Koning? Pietersen, laat peinzend het hoofd op de borst zinken, verplaatst zijn voeten tegelijk met een kleine tijdpasseering achter de k'ezen van rechts naar links, zucht zwaar en verklaart zich ten laatste met. de woorden: »'kHet t wel eweten luutnant., maor 'k bin 't kwiet. Wat! Jij ook al niet. Je moest je toch scha men, dat je niet eens den naam van je Koning weetSmijt die pruim eens uit je mond Je bent hier niet op de deel, hoor! Als ik je weer met een pruim tabak in dienst zie, dan zal ik eens beginnen met je een dag of vier thuis te houen Jij, Dirksen, hoe heet de Koning? Dirksen gooit het hoofd achterover, beschouwt diopzinnig het uitspansel en fluistert: »laot 'k 's prakkeseeren Maar hij weet het ook niet, en No. 4 ook niet, en No. 5 ook niet Eindelijk zegt Klaasen, de laatste van het zestal vaderland- en Koningverdedigers en die al meer malen bij de onwetendheid van zjjn kameraden aan zijn ongeduld en ergernis had lucht gegeven met een »Herrejeunig, hoe's 't meugelijk Krimme- neelig* en zoo meer. »Wel! Wullem ommers, luitenant Van deze zes braven wist er verder niet een den naam van de koniugin. Slechts éen, dat er een prinsesje bestaat en hoe zij heet en van kroouprinsen, daar hadden zij geen van allen ooit van »eheurd?« Uia dit stukje kazerne-geschiedenis kan men af leiden, hoe gemakkelijk het is om in een paar maanden tijds van onze boerenjongens geoefende soldaten te maken Op een der stoombooten van de reedorij Fop Smit, komende van Rotterdam, is Zaterdagmiddag eene vrouw bevallen van eene welgeschapen doch ter. Moeder en kind zijn bij aankomst te Dord recht, naar Zwijudrecht vervoerd en beviuden zich zeer wel. Spotters beweren, dat met de aanbesteding van papier voor het drukken der Handelingen van de Staten-Generaal, gewacht wordt tot. na de verkie zing te Amersfoort. Mocht de heer Kenchenius gekozen worden, dan zouden ettelijke riemen meor moeten worden aan besteed, dan anders 't geval is. Is do courant, zooals men wel beweert, de lec tuur der toekomst, die meer en meer do boeken verdringen zal, dan is er voor die lectuur nog een zeer wijd verschiet. Er bestaan in het gebee 35,000 dag- en weekbladen. Dat is, over hot ge zamenlijk aantal bewoners van onzen aardbol ge rekend, ongeveer op iedere 28,000 menschen één courant. Snijdt men aardappels door en bevochtigt men de snijvlakto (na deze eerst zorgvuldig met schoon water afgespoeld te hebben, om de losgeraakte zetmeelkorrels te verwijderen), met jodium, dan wordt bijua die geheele vlakte blauw gekleurd. Alleen het buitenste laagje, tegen de schil aange legen, en eon kringetje in het midden worden niet blauw, maar geel. Nu is het bekend dat zetmeol, na bevochtiging met jodium blauw wordt, maar. de eiwitstoffen daarentegen er geel door gekleurd| worden. Uit deze proef blijkt dus, dat het weinigje eiwit in de aardappels voorkomende, grootendeels nabij de schil liggen. Het is dus zeer verkeerd bij het aardappelschillen de schil dik weg te snijden, wijl' daardoor juist de beste voedingstoffen worden weg genomen. Onderstaande aankondiging was kortelings geleden^ te lezen voor het raam van een huis in een der ZAL buitenwijken. »Te huur een zit- en slaapkamer, met prachtigS uitzicht op een grooten, lommerrijken, drukbezoeh- ten tuin, vol bloemen, standbeelden en andere; kunstwerken.* De tuin in kwestie was een kerkhof. Onaangename vergissing.Op een bal masqué Heer: Bekoorlijk masker, ik ken u! Vrouwelijke kelner, tot den ongemaskerden heer: Dat geloof ik graag! Ge zijt me 't bier van gis teren nog schuldig. Geruststelling. Onderwijzeres: Lief kind, gej weet toch, dat ge niet op school moogt komen, omdat je broerlje de mazelen heeft! Leerling: Och, juffrouw, 'tkomt er niet op aan, 't is mijn stiefbroer. »Dat is veel te duur,* zei iemand, die in een koffiehuis vijftien cent voor een kop koffie moest betalen. »In het koffiehuis aan de overzijde betaal ik maar een dubbeltje. De koffie is er wel een beetje slechter, maar 't verschil in prijs is ook een stuiver.* »Goedkooper is de koffie er zeker,* antwoordde de kellner, »maar of zo er slechter is daar twijfel ik toch aan.* Schaduwkant. Vriendin die een bezoek komt brengou: Klaral zooals ge me schreef, kunt ge 't tegenwoordig veel beter met je man vinden dan vroeger DIJKGRAAF en HEEMRADEN van het Waterschap wtle Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, vereenigd met den Oudheusdenschen, Doeverenschen en Drongelenschen Zeedijk,'' dat op Zaterdag den 24sten Juli 1886, Tr. 's voormiddags ten 12 ure, ter gewone ver- Klara: Ach ia, wat dat betreft! Maar waar geen i «r tt i strijd is, is ook geene verzoening en, weet ge, zoo gaderzaal, nabij de Waterpoort te Heusden, vaak we ons vroeger met elkaar verzoenden, schonk mijn man mij een nieuwe japon Een geschiedenis van Monsieur, madame et, bébé«, werd Zaterdag voor de rechtbank te Parijs afge- Céleste scheiden, omdat zij onophoudeljjk snuift De heer Duchamel klaagt:Wanneer ik haar 's mor gens, met de snuifdoos in de hand, naast mij zag sluimeien, dan kon ik haar voorbeeld volgen en weer inslapen; maar als ik haar 's avonds den nachtkus gaf, dan moest ik tot ver na middernacht niezen. Ik ben bereid haar een behoorlijk jaargeld te ver zekeren en verzoek dat ons kind mij wordt toe gewezen, daar het, als zijnde een jongen, mij toe behoort.* Daarop antwoordde Madame Duchamel i snikkend: »Het kind behoort aan zijne moederhet heeft mijne zorgen noodig, ik kan het niet laten gaan.* De strijd om bébé wordt heftig en pathetisch; eindelijk zegt de rechter: »Als eenmaal een kind veertien jaar is, mag het zelf beslissen, of het bij vader of moeder wil blijven.* »Het is veertien jaar!* roept madame Duchamel; »de knaap staat buiten, laat ons hem binnenhalen!* De deur opent zich en op den drempel verschijnt een zes voet lang luitenant der dragonders, die papa en mama hartelijk omhelst, en op de vraag der rechters, bij wien hij blijven wil, aan zijn knevel draaiend ant woordt, onder het lachen van het publiek»Ik wil noch bij papa blijven, noch bij mama, maar wel bjj mijn lieve Mimi.* De rechter heeft op deze keus weinig aan te mer ken, eene verzoening komt tot stand. Madame be looft slechts matig te snuiven, het echtpaar om helst elkander en den zoon, die haastig vertrekt, zegt: »Mimi wacht mij.* De dames te New-York hebbon eene nieuwe dwaasheid verzonnen, n.l. het eten van bloemen. Besuikerde viooltjes zijn de laatste smaak en kos ten 6 dollars per pond. Ook besuikerde rozenblaad jes zijn zeer in trek. Deze komen uit Frankrijk, ntaar de vraag naar de lekkernij is zoo sterk, dat het wel niet lang zal duren of ook in New-York zal zij gefabriceerd worden. Op te merken valt, dat ook deze nieuwigheid eigenljjk oud is. In Beieren verstaat men de kunst, zekere bloe men, de bloesems der acacia bjj voorbeeld, na ze in koekdeeg te hebben gewenteld, tot smakelijke knap- koekjes te bakken. In Thüringen steekt men zelfs vlier-bloesems in eene kaas, die men dan twee jaar laat uitdrogen, waarna men haar met het grootste welbehagen en den meesten smaak oppeuzelt. KERKNIEUWS. te Horwijnen, Lohman te Wel en Znilichom. •s HERTOGENBOSCH, 19 Jnli. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 130 stuks. De prijs was le kwal. van 0.42 tot 0.44 2e kwal. van 0.40 tot 0.423o kwal. van 0.38 tot, 0.40 per kilogram. De handel was vlug. De prijs der boter was 0.90 a 1.16. Mevrouw VAN OMMERENNiemetjeb te Nederhemert, vraagt tegen 1 Augs. e.k., van de P. G die huiswerk kan verrichten en een burgerpot koken. Verzoeke in per soon zich aan te melden. n/m 4 uur, te Drongelen in 't Veer huis, PUBLIEK VERPACHTEN: OM TE WEIDEN: OM TE HOOIJEN publiek zal worden het daarstellen van eene BERGPLAATS speeld. De heor Duchamel wil van ijjne vrouw te Vlijmen, (aanwijzing Vrijdag 23 Juli, des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten kantore van den Opzichter te H e u s d e n), voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren het genot en gebruik van de strook grond, strekkende van af de benedenste Rijkskrib in de rivier de Maas onder de Gemeente W ij k, boven de Gemeente aanlegplaats al daar tot de Wijksche krib, beneden voor noemde aanlegplaats, zoomede het genot en gebruik van de bovengezegde krib. Inlichtingen geven Dijkgraaf en Heemraden en de Opzichter van het Waterschap. Heusden, den 15 Juli 1886. De Dijkgraaf, HONCOOP. De Secretaris-Penningmeester, DUIJSER. VAN P. C. A. KUIJPERS, Notaris te Drunen, zal op telkens v.m. 11 ure, in het Koffijhuis PLACE ROYALE" te 's Bosch, in het openbaar De snelvarende, goed onderhouden, en voor het vervoer, zoo van Pas sagiers als Goederen, zeer doel matig ingerichte schroefstoomboo- ten genaamd MAASSTROOM I en IIde le groot 46 tonnen met machi nes van 10 paardenkracht, de 2e groot 56 tonnen met machines van 10 paardenkracht, met staand en loopend want, booten en ver der toebehooren. Eerst afzonder lijk, daarna in massa. De zich iu uitnemenden toestand bevindende machines en ketels zijn vervaardigd in de fabriek van de heeren Diepeveen, Leis Smit aan de Kinderdijk. De booten, waarmede de geregelde dienst tus schen Heusden en 's Bosch zal worden onder houden tot op den dag van aanvaarding (15 Sep tember 1886) door de koopers, kunnen dagelijks (behalve Zondags) worden bezichtigd te Heusden en te 's Bosch. De koopprijzen moeten betaald worden 14 Sep tember 1886. Inlichtingen geven op franco aanvrage de hee ren D. DUIJSER te Heusden, Gebroeders VAN DEN BOOM te 's Bosch en de Notaris KUIJ PERS te Drunen. Van Jen heel M. F. van Piere te Eindhoven, ingekomen gif ten bij de „Meierijiche Courant," f 15.Bedrag derboven- venataande opgave 15,580.23s, alzoo te samen 15,968.78. Mijnheer de Redacteur! Chr. Geref. Gemeente. Beroepen NAGRAS, Stoombooten,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3