eene flinke Meid, rolslIDIT WATERSCHAP „de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van HEUSDEN", AANBESTEED en VERPACHT: ris Bekendmaking. MAANDAG fa 20o Mil ei, WEDSTRIJD Dekhengsten, Zoog-Hengstveulens Springstieren, Tiend-Mooping. Op den 11 Joli 1 Donderdag 29 Juli 1886, Domaniale Tiendvruchten Op Woensdag den 28 Joli 1880, Domaniale Tiendvruehten GORINCHEM. LOUIS DE JONGH, MANUFACTUREN MODE-ARTIKELEN. Hew Kleedingstukkcn op 9 De Lintje. BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Maandag 26 Juli 1886, Het afbreken en weder op bouwen van een gedeelte! Kerkmuur, enz. vereenigd met den „Oudheus- denschen, Doeverenschen en Drongelenschen Zeedijk.h Maken Bekend 31 Hectaren op de Elanden enz., onder Drongelen, Besoijen en Eethen. 11 Hectaren onder Waal wijk en Baardwijk. onder de gemeenten Wer kendam, Sliedrecht en De W erken. onder de gemeenten Aal burg, Gansoijen, Heesbeen en Neder-Andel. Houthandel. Stoom Houtzagerij en Schaverij BotermarktHeusden Een korte maar geweldige storm heerschte onge veer één ure in den uacht van 19 dezer op de Zuiderzee. De Marker botter van C. de Groot Dz., die met zijn knecht aan de botvangst was, sloeg om, bij welk ongeluk beide mannen het leven verloren. De persoon, op wien zware vermoedens rustten, dat hij den brand te Etten (N.Bwaarbij een menschenleven was te betreuren, zou hebben aan gestoken, is te 's Bosch gevat en heeft bekend. Hij is 21 jaren oud. Als Belgisch deserteur zwierf hij rond. Te Oosterbeek is een voermansknecht, die onder het rijden van zijn wagen sprong, ge vallen en onder de wielen geraakt. Zwaar gewond werd hij opgenomen. Onder Dubbeldam is een boerenwoning met schuur door braud vernield. Het rijtuig van den koopman E. is onder Hoogwoud in de vaart gestort. De voerman redde zich uöet moeite. Zijne vrouw verdronk. Een 18-jarige knaap is te Sliedrecht van de stelling van den bijna voltooiden watertoren gevallen. Be wusteloos in huis gedragen en geneeskundig on derzocht, bleek het, dat een been was gebroken. Hoewel niet buiten gevaar, mag het een wonder heeten, dat het jongetje nog leeft. Te Har dingsveld viel de vrouw van A. J. S. bij het spoelen van goed in het water. Niettegenstaande men haar spoedig op het droge bracht, was het leven reeds geweken. Door de politie te Maas tricht is gearresteerd een zakkenroller, die met een schaar het kleed eener dienstmaagd openknipte, ten einde zich van haren zak meester te maken. De gearresteerde is een Franschman, te Maastricht woonachtig, die reeds eenmaal wegens diefstal was veroordeeld. Woensdagmorgen viel K. A. de Jonge, een knaap van 8 jaren, bij het wegwerpen van eenig afval van visch achter de Vischmarkt te Deventer in den IJsel. De jongen bezat zooveel tegenwoordigheid van geest dat hij zich aan de raderkast van de sleepboot ,/IJsel", waartegen hij met het hoofd viel en zich licht verwondde, vastklemde. De stuurman der boot, H. B. Nyman, verloste den knaap spoedig uit zijn benarden toestand en gaf hem aan zijn blijde verwanten behouden terug. Een meisje, dat te Breda werkzaam was op eene bleekerij, moet door een zonnesteek getroffen en reeds over leden zijn. f Heusden, van 8 tot 22 Jnli. Geboren: Johannes Josephus Adrianns, z. v. A. Dankers on M. MerkxTheodoras Adrianns, z. v. M. v. d. Kleiuemnldor en A. Franken. Overleden: J. Bruijstens, 8 m.J. C. A. M. v. Bavel, 3 m. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. Aangenomen naar Bezooijen, Z. J. Rijers, candidaat te Hekel dorp bij Oudewater. t ZEVENHUIZEN, 20 Juni. De hooibouw is af- geloopen. Het weder was gunstig, dus is het hooi goed «gewonnen.* De opbrengst is als elders mim, doch de prijs laag. De karwij, die voor een drie tal weken gesneden is, wacht op den dorscher. De opbrengst er van is, naar het zich laat aanzien, vrjj goed. De peulvruchten slaan uitmuntend, ook belooft het koren een goed beschot. Het overge bleven oliezaad heeft te lang gebloeid, van daar dat het drie weken te laat rijp is. De prijs van de kaas is vau 20 tol 22 gulden per 50 KG. f DALEM. Ten opzichte van de te veld staande gewassen in den polder Dalem, kan het volgende gemeld worden. Wintertarwe is door den velen regen in het najaar van 1885 weinig gezaaiddie er is, staat goed. In de laatste dagen heeft zich echter het zoogenaamde zwart vertoond, waardoor het vooruit zicht op een goeden oogst zeer verminderd is. Zomer tarwe staat goed. Rogge en gerst zijn niet gezaaid, oliezaad slechts 1/g H.A., beschot middel matig. Haver staat niet zoo goed als in 1885, maar belooft middelmatig te zijn. De vroege aard appelen zijn middelmatig, de late hebben door de droogte veel geleden, maar kunnen door den regen van do laatste dagen nog terecht komen. Beet wortelen zijn er veel verbouwd, en staan, op enkele uitzonderingen na, uitmuntend. Hooi middelmatig, kwaliteit beter dan in 1885. Gras is er den ge- heelen zomer in overvloed, het vee doet het dan ook goed. Vraag naar kalfvee is er veel, maar de prijzen blijven dezelfde. f Maandag werden de Geldersche kralen aan de beurs te Vuren geleverd ad 1.371/» Per H.L. De hooioogst is hier en daar gelnkkig bijna af- geloopen, de aardbeziënvolden zijn reeds geheel van vracht ontdaan. De vroege aardappelen, die zoo veel gevaar liepen door de bekende ziekte aange tast te worden, worden met alle haast nit den grond gedaan en de toevoer op de markten is zoo groot, dat de prijzen voor dezen tijd van 'tjaar, uiterst laag zjjn. De Zwijndrechtsche tuinders hebben eenigo drukke weken achter den rug en haasten zich, zij 't dan voor kleinen prijs, zich van den overvloed van wortelen te ontdoen. De uien, waar van er zeer weinig zijn uitgeplant, zijn dit jaar laat. Toch werden de vorige week de eerste 10 manden verzonden. De hoop is levendig, dat dit artikel dit jaar veel hooger in prijs zal zijn dan verleden jaar. Ofschoon er wel eonigen grond voor deze hoop is, zal men weldoen zich niet al te zeer met hooge prijzen te vleien. De oogst van dit ar tikel is in Noord-Holland en Zeeland vrij goed, doch ook wel 14 dagen later, dan gewoonlijk. Over den toestand van den landbonw in Rusland wordt nit Petersburg geschreven: «De campagne dezes jaars heeft onzen landbouw ten doode ge doemd. De tarwe, van welker verbouw de landbou wers leven, is niet moer verkoopbaar en haar prijs dekt zelfs bij onzen ellendigen geldkoers de pro ductie-kosten niet meer. Tot het inslaan vau andere wegen en het aanvatten van andere bedrijven ont breekt de energie, de kennis en vooral het geld. De grootste grondeigenaars landbouwen zondor een j penning bedrijfskapitaal en kenmerkend voor onzen j toestand is het feit, dat hier, waar wij bij de schrale bevolking menschenhaudon door machines moeten vervangen, toch nog drie vierde van de fabriekou van landbouw-werktuigen op het punt staan ten onder te gaan.* Men heeft nu niet slechts vruchtenwijn en -likeur, eerlang zullen we ook groentenlikenr te drinken krijgen. In Oostenrijk althans neemt tegenwoordig reeds onder de fijnste dessert-likeuren goed toebe reide selderijlikeur eene eerste plaats in. Ofschoon selderij eenen zeer doordringenden en vooral in ge- concentreerden toestand eenen bepaald onaangena- men smaak heeft, wordt zjj toch, in verbinding met gember, vanille, kaneel, citroen en nog eenige ingrediënten, eene lefekerij, welke zoowel de tong als de maag streelt. Men late den smaak der sel derij niet te veel uitkomen en koke den vooraf goed sehoongemaakten selderij-knol met water, tot dat hij week is, daarna trekt men hem, nadat hij aan schijfjes gesneden is, met spiritus van 70 pCt. af. Te Parijs drijft thans een voorwereldlijke eiken boomstam in de Seine van waarlijk reusachtige af metingen. Hij is bijna 32 meter lang en heeft een omvang van 9 meter, terwijl hij 55,000 kilogram weegt. Deze reus werd in 1884 ontdekt in het bed van de Rhone bij het fort Pierre-Chatel. Reeds in 1874 bij zeer lagen waterstand had men een tak gevonden, die later tot het vinden van den stam leidde. Na vijf maanden arbeid met 150 man slaagde men er in den stam nit te graven en dus een groote hinderpaal voor de scheepvaart te verwij deren. De Fransche geleerden beweren dat de stam een tijdgenoot der mastodonten enz. was en reeds dnizenden jaren telde toen hij, bij de laatste ge daantewisseling der aarde, toen de Alpen zich be gonnen te verheffen, in het vloedbed van de Rhone te land kwam. I Men deelt aau de »N. Bred. Ct.« mede, dat een visscher uit Sprundel (N.-Br.) een belangrijke «ont- dokkiug* heeft gedaan. Wanneer hij op de paling vangst uitgaat, gebrnikt hij daartoe een kalf, zoo mogelijk vet gemest, ontdoet het beest van kop, staart en ingewanden en plaatst het vervolgens op de pooten in het water, 's Morgens gaat hij, ge wapend met twee stroppen, naar zijn fuik, sluit de oponingen en sleept dan den romp van het kalf die vol paling zit, aan wal. Op deze wijze heeft hij zich al heel wat voordeel verschaft. Op een plaatsje in Noord-Holland, dat even als vele anderen over den druk der tijden klaagt, was het onlangs kermis. In de week, waarin het volks-1 feest gehouden werd, keerde de directeur van del bank van leening ƒ1700 nit aan lieden, die den boel gingen verpanden om maar kermis te kannen boudpn. »'tls om te klagen,zong Jndels eenmaal Een leelijk misverstand bereidde den Dnitschen reiziger in Afrika luit. Schmidt bij den Sultan van j Sofie een «onaangename ontvangst. Snltan Matumnla betoonde zich, zoodra de heer 1 Schmidt hom met. «Jambo Nrosikec («goeden dag vriend 1.) begroet had, zeer onvriendelijk. Hij ver-| waardigde zijn bezoeker zelfs niet met een blik, en Schmidt moest matten om op te zitton vragen, vóór die hem gegeven werden. Eindelijk gelukte het echter Matumnla vriende-1 lijk en spraakzaam te krijgen, en nu kwam het uit, f waarom hij eerst zoo onvriendelijk was geweest. Hij was de Suahelitaal, waarin Schmidt hem had aangesproken, niet volkomen machtig, en in zijn eigene taal, hot Kisaramo, beteekeud het woord! Nrosiko niet «vriend* maar «oud zwijn!* Geen wonder dat hij het kompliment, zóó op gevat, kwalijk had genomen. Een boer had kwestie advocaat in den arm Beter dan procedoeren. met zijn buurman en een genomen. De boer verlangde namelijk een afrastering, daar bunrmans kippen zijn tuin beschadigden. Op zekeren dag kwam de advocaat, die de zaak juist aanhangig wilde maken, op het erf eu tot zjjno verbazing zag hij de afrastering reeds voltooid. Wat is dat? Ja, 't is al in orde, meneer. Ziet n, nu heeft hij ze geheel vrijwillig laten maken. Hoe heb je dat gedaan gekregen, zonder deur waarders-exploot? 't Kost me' gelukkig geen procoskostenenkel, drie dozijn eieren. U moet dan wjten dat, toen mijn bnurman weer met mijn klachten over zijn kippen don draak gestoken had, ik hem 'n paar dagen later een dozijn eiereu liet brengen, met de boodschap, dat zijn kippen die in mijn tuin gelegd hadden. Dat heb ik nog tweemaal herhaald en toen heb 'k er bij laten zeggen, dat ik zo verder niet moer zon laten brengen. Dadelijk is hij begonnen met de schutting te maken. Dank u voor de ver dere hulp. De advocaat, kon ditmaal niet ontkennen, dat de boer het dilemma vrij schraudor had opgelost. Jan, wat heb je met den brief gedaan dien ik van ochtend op mijn lessenaar liet liggen Naar de post gebracht, mijnheer. En er stond nog niet eens een adres op! Jk dacht dat mijnheer voor mij niet weten won voor wien hij bestemd was. Mooi signalement. Haren: blond. Oogeu: blauw. Neus: gewoon. Bijzondere kentoekeuen Hij gelijkt sprekend op zijn vader. Heb je gehoord, Piet, dat zo nu al van papier dakpannen gaan maken Ja, Jan, en op zoo'n manier zullen ze er nog wel eens in slagen sommige papieren in de hoogte te brengen f DUSSEN, 22 Jnli. Op de heden alhier gehou den botormarkt worden aangevoerd 155 kilo boter Zij gold van f 0.83 tot 1.05. f WAALWIJK, 22 Juli. Op de beden gehouden markt was de aanvoer vee weinig, handel vlugger, aangevoerd werden 420 KG. boter, die 0.94 a 1.06 per kilogram gold. Mevrouw VAN OMMERENNiemeijer te Nederhetuert, vraagt tegen 1 Augs. e.k., van de P. Gr., die huiswerk kan verrichten en een burgerpot koken. Verzoeke in per soon zich aan te melden. met breede vellingen over te nemen van den Burgemeester van Sleeuwijk. KERKVOOGDEN der Hervormde Gemeente te Keusden, zullen op des avonds ten acht ure, in de Kerk, bij enkele inschrijving AANBESTEDEN: Aanwijzing in loco zal plaats hebben op den; dag der besteding, 's morgens 9 uur. Inlichtingen te bekomen bij den opzichter J. VAN TUIJL Gz. te Heusden, bij wien het be stek ter inzage ligt. De Kerkvoogden, S. VERHAGEN, Pres. J. J. LUGTEN Bz., Secr. Heusden. 23 Juli 1886. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van; het Waterschap vde Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, vereenigd met den Oudheusdenschen, Doeverenschen en; Drongelenschen Zeedijk," dat op Zaterdag den 24sten Juli 1886,] 's voormiddags ten 12 ure, ter gewone ver-5 gaderzaal, nabij de Waterpoort te Heusden,, publiek zal worden het daarstellen van eene BERGPLAATS; te V 1 ij m e n, (aanwijzing Vrijdag 23 Juli,' des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten kantore van den Opzichter te Heusden), voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren het genot en gebruik van de strook grond, strekkende van af do benedenste Rijkskrib in de rivier de Maas onder de Gemeente W ij k, boven de Gemeente aanlegplaats al daar tot do Wijksche krib, beneden voor noemde aanlegplaats, zoomede het genot en gebruik van de bovengezegde krib. Inlichtingen geven Dijkgraaf en Heemraden en de Opzichter van het Waterschap. Heusden, den 15 Juli 1886. De Dijkgraaf, HONCOOP. De Secretaris-Penningmeester, DUIJSER. De Nnordbrabantsche Maatschappij van Land bouw, afdeeling Heusden, zal op gelijk met de Heusdensche Jaarmarkt, eene doen houden van Anderhalfjarige- en Twee- en-een-halljarige waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een Diploma en 50.—- en als 2e prijs een Diploma en f 35 VAN waarvoor wordt uitgeloofd eeu Diploma en 15, EN VAN waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een Diploma en ƒ25.—en als 2eprijs een Diploma en 15. Om de toegekende prijzen te kunnen genieten zullen de bekroonde Dieren gedurende een zoogenaamde dektijd, dat is van den dag dat de Wedstrijd plaats had tot den ln JULI daaraanvolgende, in een der ge meenten tot de afdeeling behoorende, tot dek- king beschikbaar moeten zijn. Ook zal voor de Dekhengsten niet meer dan ƒ10 en voor de Springstieren niet meer dan 1.voor dekloon mogen gevorderd worden. De prijs voor het bekroonde Zoog-Hengst veulen wordt alleen uitbetaald wanneer het op de Heusdensche September Jaarmarkt van 1887 als Hengst kan worden getoond. De Wedstrijd zal plaats hebben op het BURGT- PLEIN, des voormiddags ten elf ure. Heusden, 25 Juni 1886. Het Bestuur der afdeeling voornoemd L. J. V E E R M A NM. A. B O L L Secretaris. Voorzitter. De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te Werkendam, zal bij opbod en afslag VERKOOPEN: ZAL n/m 4 uur, te D r o n g e 1 e 11 in 't Veer i huis, PUBLIEK VERPACHTEN OM TE WEIDEN: OM TE HOOI JEN des voormiddags ten elf ure, ten herberge van Wink te Werkendam, ten overstaan van den Notaris KERKHOVEN aldaar, de des voormiddags ten elf ure, ten herberge van Mourik te Heusden, Nadere inlichtingen geeft voornoemde ontvanger. v MAGAZIJN VAN EN ALS: Prachtige PLOOISELS, FESTONS, KNOOPEN, KANTEN enz. tegen zeer la ge prijzen. HINTHAM, 21 Juli 1886. Bij den Penningmeester der Provinciale commissie voor da algemeene collecte ten behoeve van noodlijdenden door den hagelslag op 1 Juni 1886 is ont- gen, 6e opgave Collecte gemeente Ossendrecht, ƒ60; TJdcn, 118.43''; Van den heer U te 's Bosch, die tijdens de collecte afwezig was, 2.50Van een whist-partijtje, 25. Te samen ƒ200.935. Bedrag der vorige opgave ƒ15968.78, dus over het geheel 16169.715. NAGRAS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3