Openbare Verkooping publiek verkoopen: Bekendmaking. Op Zaturdag 31 Julij 1886, VERHUREN: Daarna verkoopen: "VERKOOPING verkoopen V BEN. Brieven uit Amsterdam. AANBESTEDINGEN. Afloop van Aanbestedingen. 322ste Staatsloterij. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Notaris J. KERKHOVEN, het Heerenhuis met Tuin: TE 's HERTOGENBOSCH. Donderdagen 29 Juli en 12 Augustus 1886, zwaar beladen lorrie te geraken, waardoor hem dat lichaamsdeel groolendeels werd verbrijzeld. Te Delft is een jongen tusschen een schip en den wal geklemd geraakt. Zijn been werd zoo gekneusd dat het vleesch op 24 plaatsen aan een genaaid moest worden. Een metselaar, die te Amsterdam van den toren viel der op de Prins Hendrikkade in aan bouw zijnde R.-K. kerk, is aan de gevolgen be zweken. Gewikkeld in een oud hemd en met een koordje om den hals werd te Arnhem het lijkje van een pasgeboren kind op een der stads pleinen gevonden. De politie tracht de moeder op te sporeu. Te Nieuwe Schans is een jonge boerenknecht zoodanig door een paard geschopt, dat hij eenige uren later aan de gevolgen over leed. Een tweejarig kind, dat door de moeder in de Von Zessenstraat te Amsterdam eenige oo- genblikken was alleen gelaten, is in een tobbe met water gevallen en verdronken. Een vrouw, die een emmer in de Lindengracht aldaar wilde ledigen, viel in het water en werd, ondanks de pogingen van twee mannen, die gekleed te water sprongen, levenloos opgehaald. Een schuitenvoerder te Amsterdam viel van zijn schuit te water en geraakte onder een schip, dat over hem heen ging. De man werd levenloos opgehaald. Aldaar werd ook het lijk opge haald van een tot dusver onbekend gebleven vrouw van omstreeks 70 jaren. Haar goed was G. M. 12 gemerkt. Te Westbroek is een poging tot moord gepleegd op zekeren C. B. terwijl diens huishoudster S. gewelddadig werd aangerand. De daders zijn ontdekt. Zij zijn zekere E. S., A. S. en A. v. d. B. en werden naar de cellulaire ge vangenis te Utrecht gebracht. Bij een bewo ner van de Commelinstraat te Amsterdam is Za terdagnacht ingebroken. Uit een secretaire werden f 100 aan bankpapier benevens eenige kleinig heden gestolen. De door den officier van justitie te Utrecht gesignaleerde C. C. C. B., gegageerd Oost-Indisch militair, laatst wonende te Scher- penzeel, is uit Harderwijk naar de gevangenis overgebracht, ten einde zich te verantwoorden omtrent het te Scherpenzeel plegen van valschheid in een authentiek geschrift. (Particuliere Correspondentie.) Een hensch oproer, en nn niet door de socialen, al toonen de oproerlingen ook bij hen in de leer geweest te zijnze hebben nl. ook enkelo roode lappen te zien gegeven. Op de Lindegracht was men gisteren aan het palingtrekken, d. w. z. er was aan oen touw over de gracht een paling gebonden en diegeen die daar onder door voer en hem den kop aftrob, kreeg een* prjjsje. Een paar agenten verboden dit en sneden, toen men geen gevolg gaf aan hun aanmaning, het touw door. Een van deze twee mannen is gruwe lijk mishandeld, de auder is gevlucht in eeu bak- kerjj, waar men uit woede de boel kort eu klein sloeg. Spoedig daarop stond het deel der Jordaan tus schen Brouwersgracht en Westerstraat in opstand. De toesnellende agenten werden met een hagelbui van steenen begroet, zoodat een 20-tal hulp in 't gasthnis moest vragen, 't Is tot in den naeht woelig gebleven. Vandaag schijnen alle lieden in dezelfde bnnrt electrisch. De Lindengracht stond den heelen dag vol menschen, veel nieuwsgierigen maar ook velen die op de eerste de be9te gelegenheid wachtten hun wrok tegen de politie te koelen. De laatste hield zich geheel schuil. Op het Noordermarkt- bureel echter was ze gedwongen omstreeks 4 om- een charge te maken, die met honderden van straat- steenen beantwoord werd. In een der dwarsstra ten had men een barricade van straatsteenen op geworpen. Toen daarop een 40-tal infanteristen met een 20-tal huzaren op 't terrein kwamen, werden ook die onthaald op dezelfde harde begroetingen en toen toen is er geschoten en zjjn er offers go- Tallen de een zegt 40, de ander 20, niemand weet het ware getal. Er moet ook onder zjjn een brou wersknecht, die op zjjn wagen zat en een kogel vlak in 't gelaat kreeg. Nn kruisen deze patronilles, onder bevel van den hoofd-commissaris, maar de massa nieuwsgie rigen in de buurt is ontelbaar, 't Is opmerkelijk dat de van middag bewezen ervaring, dat blauwe boonen ook den meest onschuldige treffen kunnen, de lni niet afschrikt van een kijkje te gaan nemen. 't Is 10 nar. Ik heb 't gewaagd een kijkje te gaan nemen. Het was rnstig en de tal- rjjko wandelaars werden door de militaire macht door salvo's met los krnit nit elkaar gejaagd. Daar ik bang was, dat onder al dat losse goed soms een enkel vast dingetje mocht verscholen zitten, heb ik stilletjes de plaat gepoetst. Dat moeten ook enkele militairen gedaan heb ben die er den brni van gaven op 't volk te schie ten. Als 't waar is dan is dat een leelijk teeken des tijds. A.f 26 Juli. H. Kantongerecht te Hensden. (Zitting van 16 Jnli.) Uitspraak van Vonnissen in Strafzaken. Veroordeeld wegens overtreding drankwet.. J. V. te Veen, 1, snbs. 1 dag; S. v. D. te Heusden, gevangstr. 1 dag; Th. v. d. S. idem,/2, snbs. 1 dag. Jacht en Visscherij. M. v. d. B. t.e Bokhoven, ƒ3, snbs. 1 dag; M. v. d. B. idem, 2 X 3, snbs 2x1 dag; Th. D. idem, 2 X 3» snbs. 2X1 dag; C. v. R. te Veen, ƒ3, snbs. 1 dag; L. v. d. K. te Doeveren, ƒ10, snbs. 2 dagen. Der wet ter voorkoming van hondsdolheid J. S. wed. P. N. te Rjjswijk, 0.50, subs 1 dag; P. V. te Sleeuwijk, 3, subs. 1 dagC. J. v. W. te Wjjk, ƒ3, subs. 1 dag; A. v. d. M. te Heus den, ƒ3, subs. 1 dag; C. B. te Sleeuwijk, ƒ3, subs. 1 dag. Het loopen over een anders grond in den tijd dat die met rijpende vruchten is bezet. A. R. te Gorinchem, 3, snbs. 1 dag. Het laten loopen van paarden op eens anders in oogst staanden grond. L. C. te Uitwijk, Almkerk, 3, snbs. 1 dag. Hoe baggeren in eene rivier binnen den afstand van 20 meter rivierwaarts gemeten nit. den oever]ijn der rivier. P. S. te de Werken, 10, snbs. 2 dagen. Al de veroordeelden tevens in de kosten. 7e collecte. Hagelslag 1 Juni 1886. Gemeente Steenbergen (le ged.) 235.025, bedrag der vorige opgave 16,169.71®, tot. 16,404,74. f 's-HAGE, 25 Aug. Het opruimen van een ge deelte der Rnigteplaat en van gronden in het bed der rivier de Amer, onder de gemeenten Hooge- en Lage-Zwalnwe, beneden kilometerraai 63, be- hoorende tot de werken van de verlegging van den Maasmond. Raming 86,500. Aanw. 18 Aug. f 's-HAGE, 20 Aug. Het bestorten van een ge deelte zeewering te Vlissingen. Raming 4000. Aanw. 12 en 14 Ang. t HEUSDEN, 24 Jnli. Bij de op heden gehou den aanbesteding door den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Hensden, van het daarstellen eener bergplaats te Vlijmen, waren ingekomen 6 inschrijvings-biljetten, te weten: A. van Eggelen, Heusden, ƒ445; A. Dankers, Heusden, ƒ444; N. C. van Rijswijk, Heusden, 425Mart. van Egge len, Vlijmen, 395Jac. Schermers, Hensden, ƒ386; A. van Stokkum, Vlijmen, 359. Het werk is aan den minsten inschrijver gegnnd. Op denzelfden dag werd door hetzelfde col lege verpacht, voor den tijd van 10 achtereenvol gende jaren: het genot en gebruik van de strook grond, strekkende van af de benedenste rijkskrib in de rivier de Maas onder de gemeente Wijk, bo ven de gemeente aanlegplaats aldaar, tot de Wijfe- sche krib, beneden voornoemde aanlegplaats, zoo mede het genot en gebruik van de boven gezegde krib. De pachtsom, bracht thans ƒ201 'sjaars op. t HEUSDEN, 26 Juli. Bij de door de Hervormde gemeente alhier gehouden aanbesteding, van het af breken en weder opbouwen van een gedeelte kerk muur, waren ingekomen 3 biljetten, te weten: A. van Eggelen, voor 358; A. H. Kramer, voor 260; M. Boeren, voor 228.99. Het werk is aan den minsten inschrijver gegund. Ie Klasso. Trekking van 26 Juli. Prijs van 20,000: no. 11374; 1500: no. 9907 1000: nos. 697, 11742, 15914; 400: nos. 8843, 20433; ƒ200: no. 3720; ƒ100: nos. 401, 1198, 12843, 14558, 18813, 20643. OR K N I pTu W S. Meu schrijft uit Leiderdorp dd. 5 Julij: Toen hedenmorgen de godsdienstoefening alhier zou aanvangen, ouder leiding van ds. Wildeboer te Benthuizen, drong een opgewonden menigte bet kerkgebouw binnen, en belette den goordenden pre dikant het dienstwerk te verrichten. In en b dten de kerk ontstond een tooneel van groote verwar ring, waarvan het einde was, dat de heer Wilde boer, bevreesd met geweld van den predikstoel ge sleurd te worden, van den kansel aftrad, en de afgezette predikant Ving de godsdienstoefening vooitzette. Aan het einde daarvan maakte deze bekend, dat hij denzelfden avond weder dacht op te tredonj; maar de hulpofficier van justitie, die des morgeus geen genoegzame macht had gehad om zulke on behoorlijke tooneelen te voorkomen, requireerde militaire macht uit Leiden, die de toegangen tot het gebouw afzette om het tegen aanslagen te be veiligen. Deze werden echter toen niet opnieuw beproefd, eu de dag ging verder rustig voorbij. GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. Wat, de vuist niet doet, doet het verstand, wat het verstand niet doet, doet de liefde. Indien ik mijn geheim bewaar, is het mijn ge vangene; laat ik het ontsuappen, dan ben ik zijn gevangene. Indien we van hot karakter der menschen do schaduwzijde willen kennen, moeten we hen met open oogen waarnemen in den zonneschijn van het geluk. De schaduw zal zelden ontbreken. Haat ziet scherp, liefde scherper, jaloezie het scherpst, want ze is gelijk aan liefde plus haat. Wie gelukkig wil makenmoet zelf den aanleg hebben het te worden. Een dwaas, die klaagt over zijn lot, omdat niet alle verwachtingen zijner jeugd werden vervuld. Zelfkennis is een groote, maar moeilijke zaak; niemand wil zich zelf ziendo meusch heeft een ingewortelden lust, om zich zelf heen te draaien; hij vreest zich zelf te zien, zooals kinderen bang zijn, in een kamer alleen te slapen. Wees als het vuurvast edel metaal, dat met het aanbeeld spot en onder den hamer niet breekt. Hoe kan men zich zelf loeren kennen? Door beschouwing nooit, wel door handelen. Bei proef uw plicht to doen en ge weet tevens, hoe het met u gesteld is. Het begin staat dikwijls in onze macht; het mid den zelden, het einde nooit. Alleen hij, die volkomen waar is tegenover zich zelf, kan waar zijn tegenover anderen. Zou er wel ooit in de wereld iets groots onder nomen zijn, wanneer men vooraf het voo en tegen angstvallig had overwogen? Zou de meusch zijn1 waar hij thans is, zon hij ooit vooruit gegaan zijn, indien hjj, evenals de olifant, eerst vreesachtig on derzocht had, of de grond wel vast genoeg was, vóór dat hij den voet verzette? SK r H 1 f f UIT HET DORPSLEVEN. Iu 't midden van het dorpje, Daar waar het kerkje staat, Ligt ook de dooden-akker Zoo vlak maar aan de straat. Daar rusten op het kerkhof Geslachten reeds bijeen, Nog korllings trok men droevig Er met een lijkstoet heen. Een aardig, vroolijk knaapje, Der oudren lust en vreugd, Was plotseling ontslapen, In 't bloeien van zijn jeugd. Zijn makkertjes betreurden Den kleinen, dooden vrind, Die bij de dorpelingen Alomme was bomind. Een week slechts na zijn sterven Was 't kermis in het oord, En werden er de tonen Van de muziek gehoord. Een orgel draaide lastig Een walsje voor de jeugd, Die, dra tot dansen vaardig, Rond zwierde vol van vreugd. Terwijl het orgel speelde In 't midden van de straat. Danste, op den dooden-akker, De dorpsjeugd, op de maat. Definitie van hot boofd.« Hoofd.Een bult f vormig uitwas van den romp, velen voornameliji dienstig om er een hoed op te zetten een voor werp tot oefeuing van barbiersleerlingen ee snuifdoos een ding om door een strop te steke bij velen een reservoir voor grillen, nukkenj passies, vooroordoelen; kortom voor alles, behalve?; hersenon. Een echt komkommertijd-bericht,* in het leve ren waarvan vooral onze oostelijke buren ver zijn, doet de ronde door de Duitscbe bladen. Daarin wordt verhaald, dat in do wachtkamer van het spoorweg-station te Westererringen, op de blikken kap der petroleumlamp, een paar zwalu wen hun nest gebouwd en vijf jongen uitgebroed hebben. Of liever, de petroleumvlam van de lamp heeft de eitjes uitgebroed, terwijl de vogels, op den rand van den spiegel gezeten, toekeken! VERBETERING. In ons vorig hoofdartikel, 4e kolom, 2e regel van boven staat, »tegenbeginsol,« dit moet zijn: »re- georbeginsel.* 'sHERTOGENBOSCH, 19 Juli. Op do heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 130 stuks. De prijs was le kwal. van 0.46 tot 0.48; 2e kwal. van 0.42 tot 0.463e kwal. van 0.40 tot 0.42 per kilogram. De handel was vlug. De prijs der boter was 0.90 k 1.26. VAN EEN TE te Werkendam, zal op WOENSDAGEN 11 en 18 Augustus 1886, telkens des namiddags ten 1 ure, in de herberg van VOS, aan het stoom- bootenveer te Veen, bij inzet en toewijzing, Een HEERENHUIS met fraai aangelegden Tuin, voorheen bewoond door den eigenaar den Heer J. S. JISKOOT, benevens den ondergrond van het aangrenzend Hee renhuis, bewoond door den Heer H. JISKOOT, staande en liggende te Veen, aan den Maasdijk, ter plaatse genaamd „het Paradijs, kadastraal bekend gemeente Veen sectie A, no. 883, Huis groot 01 a. 70 c., sec tie A, no. 882, Pleiziertuin groot 25 a. 90 c., samen groot 27 a. 60 c. en de ONDERGROND: sectie A, no. 140, Huis en Erf groot 3 a. 17 c. Het Huis heeft vóór een fraai uitzicht op de rivier „de Maas/' waar dagelijks vele stoom- booten passeeren en achter op de landelijke omgeving van Veen, is zeer logeabel ingericht en bevat vele gemakken. Aanvaarding eu betaling der koopsom 1 Octo ber 1886. Inlichtingen te bekomen en bezichting aan te vragen bij den Heer JOH. VAN HEMERT Ezoon te Veen, dagelijks uitgezonderd Zondag9 van 12 tot 2 uur, en 's namiddags mi 4 uur. Verder zijn inlichlingen te verkrijgen ten kan tore van den Notaris. des morgens ten 11 ure, is de notaris DE GIER voornemens ten huize van den Heer H. Mourik in het Wapen van Amsterdam publiek te ten verzoeke van den Heer ARIE STRAVER Jz. HET SPIJK, om te hooien. DE TIEN MORGEN, om te weiden. De noten te Aalburg tegenover wijlen ELISA BETH HASPELS. Het fruit in den boomgaard te Bern. VAN P. C. A. KUIJPERS, Notaris te Drunen, zal op telkens v.m. 11 ure, in het Koffijhuis „PLACE ROYALE" te 's Bosch, in het openbaar De snelvarende, goed onderhouden, en voor het vervoer, zoo van Pas sagiers als Goederen, zeer doel matig ingerichte schroefstoomboo- ten genaamd MAASSTROOM I en IIde le groot 46 tonnen met machi nes van 10 paardenkracht, de 2e groot 56 tonnen met machines van 10 paardenkracht, met staand en loopend want, booten en ver der toebehooren. Eerst afzonder lijk, daarna in massa. De zich in uitnemenden toestand bevindende machines en ketels rijn vervaardigd in de fabriek van de heeren Diepeveen, Leis Smit aan de Kinderdijk. De booten, waarmede de geregelde dienst tus schen Heusden en 's Bosch zal worden onder houden tot op den dag van aanvaarding (15 Sep tember 1886) door de koopers, kunnen dagelijks (behalve Zondags) worden bezichtigd te Heusden en te 's Bosch. De koopprijzen moeten betaald worden 14 Sep tember 1886. Inlichtingen geven op franco aanvrage de hee ren D. DUIJSÈR te Heusden, Gebroeders VAN DEN BOOM te 's Bosch en de Notaris KUIJ PERS te Drunen. Prijzen van 100 en daarboven. Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) WOUDRICHEM, 26 Juli 1886. 't Was 24 Juli jl. toen men met Hofdijk kon zeggen: „Als een lelie uit haar knop, Luikt de blonde daagraad op." En het weer, men mag niet anders getuigen, werd aangenaam. Te circa uur 's morgens stroomde liet volk naar de Land- poortstraat waar pl. m. 50 paarden aan één lijn te koop ston den ('t was in de stad paardenmarkt), weinig handel werd er gedreven en ten 12 uur 's middags, door het verwijderen van publiek en paarden, hield men de markt voor geëindigd. Vroe gere jaren was het op deez' dag en de 2 volgende dagen kermis, helaasdie is en is niet meer en zou men bijna ook uitroepen wat wel eens bij herhaling gezegd wordt: „Het is al de Woerkomsche pret, En op Brandewijntje gezet," toch kon men nog genieten van eenige tentjes en niet minder van onze geachte koekkrainer Cornelia van Leeuwen, wel heeft de tijd zijn stem verzwakt, maar niettemin kon men toch nog duidelijk zijne stem hooren bij het roepen„gooi opno. 1 gooi op! no. 2; gooi opl no. 3; no. 3, elfoogen enz." Druk werd er gebruik gemaakt om langs deze tentjes te wandelen en te koopen, voegt men daarbij de goede orde welke er gedurende den loop van den dag heerschte, dan zal het niemand euvel duiden als men zegt dat het eene ware aangename dag was, het volk toonde dat het oprecht kermisgezind was maar non possumus. Voor dat het bevel tot sluiten van de herbergen gegeven werd, wekten nog eenige visscherszonen den lachtlust van velen op door het houden van voordrachten in de kerkstraat, welke afgewisseld werden door het zingen vanDe liefelijke meid van hierover; De schoone bruid; en het afscheidslied, waarna zij onder het zingen van „Zoo gaat die goed" met de menigte huiswaarts gingen. Een Voord van lof mag niet onthouden worden aan den EdelAchtb. heer Kingmans, burgemeester dezer gemeente, voor de wijze waarop hij alles heeft weten te leiden, zoodat de rust niet in het minst is verstoord geworden en ten slotte voeg ik er bij„Nu is weer de pret Op sterk water gezet, De vreugde aan 't harte onttogen 't Genot thans alleen, Ruischt nog om mij heen, En zweeft mij zelfs 's nachts voor mijn oogen. En zou ik dan niet. Al had ik verdriet, De lof van de kermis bezingen; Al was ook de raad, Op mij nog zoo kwaad, Men kan mij toch hier niet in dwingen. „De Phoenix." Zomerzitting der Prov. Staten van N.-B. van 21 Juli 11. f. Als voortzetting der zitting van 9 Juli 11. worden enkeld ingekomen adressen daarvoor bestemde afdeeliog verzonden. Bij indiening van de ontwerp-begrooting wordt den griffi^v lof gebracht over den vorm en de inrichting van dat ontwerp,; waardoor het overzicht zeer gemakkelijk is gemaakt. De rekening 1885 en de begrooting 1887 worden onveran derd goedgekeurd als ook een ontwerp-hesluit van Gedep. Sta?, ten tot verdeeling der provinciale bijdrage aan teekenscholeq; over 1886, als volgt: 's Hertogenbosch 900, Breda f 721.87,; Berpenopzoom ƒ544.80, Rosendaal ƒ541.40, Grave f 272.40», Eindhoven ƒ192.39, Helmond 170.25, Zevenbergen ƒ164.81/ Oosterhout ƒ161.75, Waalwijk ƒ153,24, Heusden ƒ102.18;; eu Waspik ƒ74.91. Over het verleenen eener bijdrage aan den weg te Oud-Gas»- tel, 20 pet. in hoogstens 32.575, staken de stemmen, zoo-* dat dit onderwerp tot den volgenden dag wordt aangehouden^' Aan den weg te Woensdrecht wordt eene subsidie van 5(® pet. in hoogstens 12.380 voorgesteld en ten slotte 60 pet; toegestaan. De weg te Rozendaal verkrijgt 40 pet. iu hoogstens^ 49.000. Aau de commissie tot leniging van de door den hagelslag varft 21 Juni 11. geleden schade, wordt eene bijdragen van 3006/ toegestaan. pi. In de vergadering van 22 Juli wordt de bijdrage voor deii weg te Oud-Gastel, waarover in de vorige zitting de stemraeii staakten, met 29 tegen 16 stemmen verworpen. Aangenomen wordt de prov. schuld van 4 in 31/, pet. te con? verteeren. Na nog eenige zaken te hebben afgehandeld wordt deze zo| merzitting gesloten. Stoombooten,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3