*~~"buiïenland. binnenland. Brieven uit Amsterdam. bracht, die dringend vorderen dat de bur ger tegen den wijnfabrikarit-chemist in bescherming worde genomen. I)ie chemische producten zijn doorgaans zeer goedkoop te vervaardigen. Het is be kend dat een fiesch nagemaakte, goed pa relende en schuimende Champagne tien ver vaardiger nog geen zeven stuivers kost. Be halve dat men met zulk goed vergiftigd wordt, wordt men nog bestolen ook. De strijd tegen de vervalsching is zelfverdedi ging van het publiek tegen laaghartige knoeiers. Rn de wakkere wijngaardenier, die in het zweet van zijn aanschijn de kos telijke vrucht verzorgt en aankweekt, die vol zorg den naderenden herfst en den komenden oogst te gemoet ziet, den nieu wen wijn bewaart tot hij 'tot rijpen leef tijd is gekomen, ons versterken en laven kan, ook zijn belang is liet dat het edele vocht zijn goeden naam terug krijgt, en dat liet oude woord „in vino Veritas," weer in zijn eer hersteld wordt. Uit Brussel wordt gemeld, dat de algemoene raad dor werkliedenpartij aan alle workliedenvor- eenigingen des lands eene circulaire gezonden heeft, ten einde hen uit te noodigen om aan de manifes tatie van 15 Augustus, waartoe de burgemeester toch verlof zal geven, deel te nemen. De regoering organiseert juist tegen dien datum en tegen het uur der manifestatie een grooten schiet wedstrijd, waaraan de Koning zal deelnemen. De procureur-generaal te Brussel heeft een circulaire gezonden aan alle ambtenaren van het openbaar ministerie in de provinciën, ten einde opgave te vragen vau het vermoedelijk aantal manifestanten tegen 15 Augustus. Voor den aanstaanden winter wordt door de socialisten te Berlijn een algemeene werkstaking voorbereid. L'Hoste, de bekende luchtreiziger, is te Cher- burg met zijn ballon «Torpillenr* opgestegen, mot het doel om, door middel van zeilen en andere stnurmiddelen, twee dagen boven de zee te blijven rondzwalken. Hij heeft het er kranig afgebracht. Tot 3600 voet opgestegen in een temperatuur van 7 centi graden, kwam hij, mot de sterrekundige Joseph Mangot, die hem vergezelde, te Tottenham Marshes aan. Hij was 46 uren in de lucht geweest. Thans denkt hij eeu reis van Cherbourg naar Noorwegen te maken met zijn luchtschip. De beroemde componist Franz Liszt is te Bay- reuth in bijna 75-jarigeu ouderdom overleden. Zijn lijk zal in den vorstelijken grafkelder te Weimar worden bijgezet. Het postmuseum te Berlijn is vorrijkt met een brief, dio een eeuw geleden uit Philadelphia naar Sternberg in Mecklenburg word vorzonden. Daarop komen voor do postmerken Philadelphia, London, Calais, Brussel, den Haag, Amsterdam en Hamburg. De brief kostte loon 10,80. In de groote verzameling oude papyrus-handschrif ten van den Oostenïjjkschen Aartshertog Reinier, is dezer dagen een handschrift gevonden iu de Griek- sche taal, gedagteekend uit het jaar 500 na C. en geschreven in de stad Jastianopolis. Het bestaan van die stad was tot dusverre onbekend, maar men gelooft dat zij in Neder-Egypte lag. Twee dorpen in Ohio zijn door een hevigeu storm verwoest. Men telt vele dooden en gewonden. Mystificatie of ernst? Volgens hot Journal de Bruxelles« schreef generaal Boulauger in 1880 (Mei) deti volgeuden brief aan don Hertog van Aumale «Monseigneur 1 't Is aan uwe hooge beschorming dat ik mijn benoeming tot generaal verschuldigd bon. Uwe Kon. Hoogheid veroorlove mij haar daar voor de verzekering mijner dankbaarheid aan te bieden. Gozegend zij de dag waarop ik weder on der de bevelen van Uwe Kon. Hoogheid zal mogen dienen. Van Uwe Kon. Hoogheid, Monseigneur, de zeer erkentelijke, zeer eerbiedige en zeer toego- genegeu dienaar generaal Boulanger.« Als dit document echt ware De «Agence Havas* verklaart den door ons aan «'tJourn. de Bruxelles* ontleenden dankbrief van Boulanger aan den Hertog van Aumale, voor een verzinsel. Dat was dan ook wel te vormeoden. Het bekende reusachtig schip de Great Eastern* is ten slotte tot drijvenden schouwburg ingericht; hot schip zal, met Liverpool beginnende, aan alle Engelsche kustplaatsen tooueel voorstellingen te water brengen. Uit Pontrosina wordt bericht, dat do tempera tuur zeer is gedaald. Het vriest bijna en sneeuw stormen volgen elkander op. In Wisconsin steeg de temperatuur tot 169 F, in de schaduw! Bij een door 12000 personen bijgewoond stieren gevecht te Nlmes is de toreador Robert door een woedenden stier opgenomen, doorboord en in de lucht geslingerdhij stierf kort daarna aan de bekomen wonden. Te Bientiena, in Toskane, is de dichtbezette steiger van het badhuis, waar een weldadigheids loterij gehouden werd, ingestort. Ruim honderd menschen vielen daardoor in het water. Verschei- denen hunner zijner verdronken en oen aantal anderen werd gewond. Te Davos heeft, na een week van buitengewone warmte, gedurende vier uron een sneeuwstorm ge woed, van hevige donderslagen en weerlicht ver gezeld. Steeds hartverscheurender worden de berichten over den hongersnood in Labrador. Niet alleen dat de slachtoffers bij honderden sterven, maar 15,000 zijn geheel van alle communicatie verstoken door de sneeuw. De toestand der Indianen is hopeloos en reeds meermalen is het feit voorgekomen dat zij om den hongersnood to ontgaan, de lijken heb ben verslonden van de in den nood omgekomen medelijders. Door een botsing van twee treinen bij Framorios, zijn 10 reizigers ernstig gewond. Te Dioppe sprong de stoomketel vau oen baggerschip. Het schip zonk. Men telt 4 dooden en vele gewonden. Bij San- dyhove is een jacht omgeslagen, dat van Philadelphia naar New-York ging. Zes dames en een heer ver dronken. HEUSDEN, 2 Aug. Naar wij vernemen is W. van Duppen alhier, bij Z. M. den Koning iu hooger beroep gekomen van het besluit van burgemeester en wethouders, waarbij hem voorwaardelijk vergunning is verleend tot oprichting eener schietvereeniging. t Door de burgemeesters van verschillende gemeenten in het land van Heusden en Altena en de Langstraat zal een adres worden gericht aan de Provinciale Stater, om, ter voorkoming van onge lukken, eene verordening in het leven te roepen waarbij het rjjdon met hondenkarren alleen wordt toegelaten, indien do honden worden gespannen onder in plaats van vóór den wagen. Wij vortrou- wen dat de verschillende eigenareu van paarden met genoegen van dit pogen kennis zullen nemen, waardoor het rijden op don provincialen weg voort aan minder gevaarlijk wordt, dan iu don laatsten tijd het geval was. (Zie het bericht uit Elshout, voorkomende in ons vorig nummer). Ook van gemeentebesturenbuiten do genoemde streek, iu deze provincie golegen zonden wij, in het belang der openbare veiligheid, gaarne een adres van adhaesie zien uitgaan, waardoor het oor spronkelijk plan moer kans van slagen zou hebben. f Do loveriug en plaatsing, van een speelwerk met handklavier en rnitorwerk in den stadhuis toren alhior, is door het gemeentebestuur opgedragen aan deu heor J. H. Addiclcs, stads-uurwerkmaker te Amsterdam, die onlangs een gelijk werk heeft aangenomen te Stockholm. Het werk moet vóór 31 December 1888 zijn voltooid. fGisteren avond te circa 7 ure kwam, onder toeloop van een aantal toeschouwers, alhier voor do stad nabij de Wijksche poort, een vierriemsgiok, waarin 5 personen gezeten waren. Het waren leden van do Dordrechtsche roei- en zeilvoreeniging, die den vorigen dag van Dordrecht uit over Willems dorp en Geertruidenborg naar Capelle waren ge roeid, van waar zij Zondag tot Heusden waren ge vorderd. In eeu oogwonk was het vaartuig uit het. water op den wal om van het Oude Maasje naar de rivier de Maas te wordon overgebracht. Do schroef boot Maasstroomstond hen bereidwillig voor hun vaartuig een plaats op hot dek af. Heden morgen te circa elf uur vertrokken de reizigers. Het ongunstig weder, voortdurend regen, was oor zaak dat ze niet vroeger vertrokken waren. Zoodra al len gezeten waren, dat in zoo een smal voortuigje minder gemakkelijk gaat, ging het als eon pijl uit den boog vooruit. Deze niet onbclaugrijke tocht, waarvoor oen flinke bemanning een vereischte is, mag zeer belangwek kend worden genoemd met het oog op het feit, dat het ranke vaartuig den overtocht over het Hol- landsch diep heeft moeten maken. j- 2 Aug. Heden op den verjaardag van H. M. do Koningin, heeft te 's Bosch het vierde jaarfeest plaats van don Provincialen bond der vereenigiug Hot Metalen Kruis* iu Noordbrabant, ter viering van den 55steu gedenkdag van den tiendaagschen veldtocht. Door eene daartoe snmeugestelde foestcommissie, onder eere-voorzittiug van den Burgemeester Jhr. Van der Doos de Willebois, wordt aan de oud strijders eeu genoeglijke reünie aangeboden, waarbij het niet aan schoone muziek zal ontbreken, bljjkens het ons toegezonden programma. Mochten we vroeger een aantal personen iü ons midden hebben, die met hot metalen kruis Waren versierd, dat getal is langzamerhand klein en de overgeblevenen zijn over hot algemeen oudjes ge worden. Eeu gunstige uitzondering onder hen maakt onze gemeente-architect de Hoer M. H. Ver- hoekx, die destijds op achttienjarigen leeftijd als vrijwilliger, in den rang van sergeant, met do Jagers van Guzot uittrok, aan den tiendaagschen veldtocht deelnam en die thans, trots zijne jaren, nog met jeugdig vnur bezield in zijn verschillende betrekkingen werkzaam is. fVrijdag 1.1., des avonds ten circa 9 uren, zagen we in de westelijke richting van deze plaats voortdurend bliksemstralen hot luchtruim door klieven, waartusschen weldi a een opkomende brand, die zijn lichtende gloed tot over deze gemeente wierp. Wo vernamen later dat door den eersten bliksemstraal, die van eeu hevig ouweder verge zeld ging, de bliksem insloeg iu de woning van Zeger van Herwijnen te Uitwijk. In een oogenblik stond aldaar alles in brand. Mot moeite moest de oudste bewoner, een man van 85 jaren, die reeds te bed lag gered worden. De aangebrachte schade is zoer belangrijk en, naar men zegt, was niots verzekerd. Gelijkortijd vertoonde zich hek on weder ook iu al zijn kracht te Sleeuwijk, alwaar do bliksem eon paard doodelijk trof. Des nachts te circa 3 ure, vei koudigde de ra telende donder ons d.tt. het onwoder nog verre van geweken was. Een knetterend geluid, als of achter eenvolgens verschillende schoten gelost werden, duidde aan dat het on weder dichtbij was. Waar schijnlijk ter zelfder tijd toch, was de bliksem in eon boom geslagen, staande in den tuin van raev. do wed. d. V. alhier. Van verdere ongevallen werd gelukkig niet gehoord. f DUSSEN, 29 Juli. Gisteren-middag werd de oude J. d. B., landbouwer alhier, nog bijtijds van eene wissen dood gered. Achter z|ju huis ligt een stukje bouwland, dat door een wiel van zjjn erf gescheiden is. Om dat stukje te bereiken, pleegt de man mot een bootje deu wiel over te steken. Toen hij gisteren weer iu het bootje was gestapt, kantelde het zoo ver, dat de man in 't water viel, terwijl het bootje buiten bereik dreef. Gelukkig stond er een paal iu 't water, waaraan de man zich na eenige inspanning wist vast te klampen. Daar hangende, mot het hoofd boven water, schoot hem niets anders over dan te roepen, hetgeen ein delijk door een kind werd opgemerkt. Met veel moeite, door het aaueenbinden van twee lange hou ten, kon men het bootje, dat ongeveer in 't mid den van den wiel lag, aan den bant trekken. Een paar personen plaatsten er zich nu in, en slaagden er in, den tachtigjarigeu man uit zijne hachelijke positie te verlossen. DRUNEN, 30 Juli. Op het raadhuis dezer ge- meento zijn eeigisteren de werkzaamheden aange vangen voor gerechleljjke schatting der perceelou, die aangewezen zijn voor onteigening ten behoeve van den spoorweg van Zwaluwe naar 's Bosch, en waarvan de eigenaren geen genoegen hebben genomen met de aangeboden sommen. Daaronder behoort o. a. de stoomkoren-schorsmolen van den heer L. Manders, vlak voor de brug over den overlaat al hier. De werkzaamheden aan het baanvak van Baardwijk naar Vlijmon zijn krachtig ondernomen en er loopt reeds eene locomotief tot vervoer van zandtreinen. f GORINCHEM, 2 Aug. De algomeene vergade ring van de leden dor onderwjjzers-vereenigiug «Arrondissement Gorinchem,* II. Zaterdag in den Doelen alhior gehouden, werd door 35 onderwij zers bijgewoond, terwjjl de heeren Blokhuis, dis- tricts-schoolopziener, Post, vroeger arrondissemeuts- schoolopziener, Van 'tSant, oud-instituteur alhier, ds. A. de Pecker en Kuipers, leeraar aan do hoo- gere burgerschool, do vergadering als gaston met hunue tegenwoordigheid vereerden. Bij afwezigheid van den arrondissements-schoolopzieuer mr, E. v. Popta, werd het presidium waargenomen door don heer J. M. Elshout, iustituteur alhior. Na de werk zaamheden van 1012 en van 24 uren, ver- eenigden zich 19 hunner aan een gemeenschappe lijk diner, waarmede de avond vorder gezellig on aangenaam werd doorgebracht. f Van de 67 sollicitanten, die zich voor de betrekking van onderwijzer aan de tusschenschool voor jongens, op eene jaarwodde van 600, hadden aangemeld, is in de raadsvergadering van 11. Vrij dagavond benoemd de heer H. L. A. van Bommel, te Rurapt. f WOUDRICHEM, 2 Aug. Gisterenmorgen had het 5-jarig zoontje van M. van der Wiel te Ou dendijk het ongeluk al spelende in een sloot te ge laken, waaruit het levenloos werd opgohaald. t UITWIJK, 30 Juli. Omstreeks 9l/s uur ont lastte zich dezen avond boven de gemeente een hevige donderbui. De bliksem trof de bouwmans woning van Z. van Herwijnen, die weldra in lichte laaie stond. Wel was er spoedig de noodige hulp bijeen, doch aan blusschen viel niet te denken de woning met inboedel en de schuur met eenige duizenden ponden hooi was weldra ten prooi van het woedende element. De bewoners, die reeds te bed waren, konden zich nog gelukkig door eene overhaaste vlucht redden. Eenige kippen en een varken werden nog ver wijderd, een kalf kwam om. De brandspuit uit de hoofdgemeente was zoo spoedig mogelijk van daar gehaald en gedurende den nacht en den daarop volgenden dag werd door de brandweer gezorgd, dat het steeds brandende riet en hooi geen verder onheil verwekte. Alleen de woning was verzekerd doch tegen circa de helft van de waarde. t ALMKERK, 30 Juli. Ten gevolge van 't mis bruik van sterken drank ontstond Donderdag 1.1. bij het eindigen van de werkzaamheden op een zaadkleed twist, die zoo hoog liep, dat zekere v. d. K. met een mes zulke zware verwondingen toebracht aan zijn tegenpartij, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aan Z. M. den Koning is door den commis saris des Konings in Noord-Holland schriftelijk uitvoerig verslag gedaan van het oproer te Am sterdam, de oorzaken en beteekenis daarvan, het forsch optreden van de burgerlijke en militaire macht en de later genomen voorzorgsmaatregelen. Te Amsterdam is de volgende kennisgeving afgekondigd De Burgemeester van Amsterdam, Overwegende, dat in een gedeelte der gemeente de openbare orde op diep te betreuren wijze is verstoord, en dat het in dien toestand noodig is algemeene voorschriften van politie uit te vaar digen Overwegende, dat het venten en het versprei den op den openbaren weg van nieuwsbladen of andere gedrukte of geschreven stukken tot wan ordelijkheden aanleiding geeft; Gelet, op art. 187 der wet; ^Verbiedt het venten en het verspreiden op den openbaren weg van alle nieuwsbladen of andere gedrukte of geschreven stukken. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, heden den Sisten Juli 1886. De Burgemeester voornoemd, Van Tienhoven. Bij den burgemeester van Amsterdam zijn voor het personeel der politie een aantal giften ont vangen, waaronder van f 7000, f 4990, 3035, enz. Eene nog niet bekende bijzonderheid, door de *Prov. Gr. Ct.' medegedeeld, is dat de comman dant op den Dam al de Arasterdammers onder de troepen, die onder de wapens waren om de ongeregeldheden te onderdrukken, vooruit deed treden; het waren een zevental. Deze moesten in het paleis blijven, opdat niet de eigen burgers op elkander vuurden. De parapluiemaker A. Renat, op de Prinsen gracht bij de Prinsenstraat te Amsterdam, heeft sinds jaar en dag eene parapluie met roode stof overtrokken aan zijn deur uitgestald. Op een der woelige avonden der vorige week trok de kleur der parapluie de aandacht van een voorbijganger, die waarschijnlijk gekscherende riep: Kijkdaar woont zeker ook een socialist.' Nauwelijks trof dit het oor van Renat, of met de hem aangeboren fransche voortvarendheid schuift hij het venster open, waardoor hij de parapluie in zijn bereik krijgt. Haar ronddraaiende, drukt hij zijn vinger door de verweerde stof, en baan voor baan verscheurt hij het voorwerp, dat diende om attentie op zijn nering te vestigen. Dat het publiek met 's mans doen instemde, bewees het luid applaus, hetwelk uit de verza melde menigte opging. Renat zal nu waarschijulijk wel eene andere kleur kiezen voor zijn reclame- parapluie. Zaterdagmiddag heeft de justitie een onderzoek ingesteld op de socialistische drukkerij v Excelsior" in de Westerbaenstraat, te 's Hage. Het onder zoek geschiedde door den heer v. d. Kemp, olf. van just., den rechter commissaris den heer Van Heusde, den griffier, een commissaris van politie, een inspecteur en twee rechercheurs. Van den uitslag van het onderzoek is niets met zekerheid bekend. In verband met loopende geruchten, dat Domela Nieuwenhuis te Leiden gearresteerd zou zijn, kunnen wij hier bij voegen, dat hij kort voor de huiszoeking nog op de drukkerij aanwezig was. Naar men verneemt, is er ernstig sprake van, het gezantschap van Turkije bij ons hof op te heffen. Het //Dagblad' meldt, dat de minister van koloniën aan de firma L. J. Enthoven en Co. te 's Gravenhage de levering opgedragen heeft van 39 bruggen, ten dienste der staatsspoorwegen op Java, hoewel de heeren Enthoven eenige honder den guldens hooger dan de laagste buitenland- sche mededingers hadden ingeschreven. Iemand in Friesland, die een //garnisair' in huis kreeg wegens wanbetaling van gemeentebe lasting, gaf dezen 's morgens, 's avonds en 's mid dags niets anders te eten dan salade zonder iets er bij. Dit begon den ^garnisair" spoedig te ver velen en hij vertrok zonder dat de schuldenaar een cent had betaald. Van dit feit is aanklacht gedaan bij de justitie en 't zal ons een benieuwen, of deze herhaalde salade aanbieding ook straf baar i», t Bij het on weder van Vrijdagnacht sloeg de bliksem in een boom te Vlijmen, terwijl nagenoeg gelijkertijd te Tilburg de stoomelastiek en schach- tenfabriek van de hh. Gebr. Lombart op 't Goorke, met woonhuis en daar naast staande boederij, af brandde. Bij het gerechtelijk onderzoek in zake den moord op vrouw Claessens te Maastricht gepleegd, zijn feiten aan het licht gekomen, die zeer bezwarend voor den gearresteerde Van Damme kiinnen geacht worden. Zoo o. a. werden eenigen tijd vóór den moord in het bed van den verslagene, doozen met lucifers gevonden, die vermoed worden door v. D., bij een bezoek aan zijn schoonzuster, daarin te zijn gelegd, met het misdadig doel het bed te doen vlam vatten en zich op die wijze van haar te ontdoeu. Voorts is door een vrouw verklaard, dat zij na den moord een jasje voor vrouw v. D. heeft gewasschen, waarop bloedvlekken zijn be vonden. Ook had zij opgemerkt, dat de mouw van het jasje, waarschijnlijk ten gevolge eener worsteling met zijn slachtoffer, was gescheurd. Ondanks al deze feiten blijft Van Damme zijn onschuld betuigen. NOG EENS DE OPSTAND Ik vang dit schrjjven aan mot een rectificatie. Op den avond van 26 Juli in der haast u bericht zendende van 't voorgevallene, vermeldde ik ook daarin het gerucht omtrent het deserteeren van enkele militairen. Dat is geheel bezijden de waar heid. Men heeft een kanonnier gevangen genomen in de meening dat dit beer b|j do opstandelingen hoorde, maar hem in vrijheid gesteld toen het dni- dolijk bleek dat hjj zich van z|jn familie naar de kazerne begeven wilde. De troepen hebben allen lof verdiend voor hunne houding, Ze zjjn volko- komen bedaard gebleven ook onder den regen van klinkers en alle bevelen zjjn met de moeste kalmte nagekomen. Nu me dit van 't hart is nog een verbetering ter nagedachtenis van een doode, die door u onder de gesneuvelden geraug chikfc is. Het blad n.l. waaruit ge de lijst der dooden hebt overgenomen, had ook daaronder gerekend H. Brandsma, 51 jaar, Spnistraat 207. Die man had ook wel het ouge- lnk op den 27sten in hot gasthuis te sterven, maar h|j had 'daar reeds eenigen tijd vertoofd en van don opstand heeft hjj nooit iets vernomen. 't Is een heele lijst, ook al valt die ééne er af. Droevig ook voor de nabestaanden. Daar is o. a. bij zekere Ehlebracht, 24 jaar oudstraatmakor van beroep, die toevallig b|j zijn ondorsoeu bezoek bracht, die boven >de Kat in den W|jngaard« wonen. Hij sloeg het schouwspel gade uit e-n raam aan de straatzjjde en ontviug daar een doodeljjk schot. Lambert os Goiter, 20 jaar ond, komende van 't. station, gaat, ofschoon op alle treinen gewaarschuwd werd voor de huurt der Noordeimarkt, regelrecht naar 't tooueel en wordt doodgeschoten. Een milicien uit Assendelft, door nieuwsgierigheid gedreven, gaat er kijken en is er dadelijk geweest. Een sjouwerman du Pree helpt op do Zatordagscbe brug (ovor de Lindengracht) een doode tillen om hem thuis te brengen en outvangt een kogel in don rechter schouder; zjjn stiefbroeder Steenkamp, 21 jaar, een vrouw geleid hebbende uaar de Goudsbloem straat, ontvangt op zijn terugtocht uaar de Bloem gracht con doodeljjke wonde. Onder de dooden zijn ook nog Kramor, colpor teur van »R. v. A.«, vóór enkele weken gekwetst, Ilalg en Paters, eerste belhamels en nog enkele audere opgewonden socialisten, o. a. de 18-jarige Le onard van Djjk, die op een barrikade in de Linden- straat met de roode vlag in de hand doodgeschoten werd. Ja, daar liggen ze nu, de beklageuswaarde offers van opwinding. Ze hebben vele malen onder 'tge hoor geweest en hebben de geschriften gelezen van Nieuwenhuis, Fortnin, Van der Stad en consor ten, ze zijn week op week aangehitst tegen de po litie en andere machten, maar nu de kans schoon was om vereenigd tegen de verachte regeerders op te trekken, gedekt als ze waren door het paling oproer, nu bleven genoemde heeren thuis. Neen, thuis niot. Er zijn er gezien tnsschen de groepen ontevredeuen, maar op de barrikaden in de Lin den- en Boomstraten heeft geen enkele zjjn leven gewaagd. Ziet ge, kogels en sabelhouwen kan men schitte rend te pas brengen in een speech in 't Volkspark, daar maken ze fnrore, maar met die arme drommels Van Dijk, Penning, Kramor etc., vallen op de barri kaden daar passen de heeren voor. Hun werk is opwinden, is onkrnid zaaien; vallen er echter klappen dan stormen ze naar hniskomen ze voor deu rechter dan hebben ze 't zoo niet gemeend schrijven ze verachtelijke taal, dan verklaren ze met een onschuldig gelaat: ze wisten niet dat daarop straf stond. Aldu3 Fortnin, die beschuldigd wordt van een blaadje verspreid te hebben, waarin o. a. staat: »Er is een aderlating beproefd op de worklieden om elke poging van verzet in bloed te smoren eu

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2