No. 504. Zaterdag 7 Augustus. 1886. Eene Hygiënische fout. Uitgever: L. J. VEERMAN Iïeusden. BUITENLAND. VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.Franco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte» Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Binnenlandsche ADVERTENTIEN waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegeven worden slechts tweemaal in rekening gebracht, llij toezending gelieve men vooral duidelijk den naam van den Uitgever op het adres te stellen. Onder ons leeken heerscht onder vele andere verkeerdheden ook deze, dat we elkander gaarne een of ander voedsel of middel aanraden, 't welk wij zelf gaarne lusten of waarvan we de goede uitwerking op ons zeiven meenen bespeurd te hebben. Er bestaat nauwelijks een spijs of drank, welke niet zijn vereerders heeft, die 't aan aanbevelingen niet laten ontbreken. Niet slechts ooft en vruchtensappen, groen ten, vleesch, visch en menigvuldige voort brengselen van keuken en fournuis moeten zich laten welgevallen als bijzonder nuttig en zeer gezond geprezen te worden,ook wijnen en bieren van alle soorten, thee en koffie, ongeroomde, geroomde en zure melk en wei, koolzuurhoudend water, gewoon water in- en uitwendig en wat nog meer door natuur en kunst voortgebracht wordt, 't wordt alles aan gezonden en zieken als heil zaam voor de gezondheid, als wonderbaar middel in zieke dagen aangeprezen. De een slaapt met de ramen opgeschoven en daar 't hem goed bekomt, beveelt hij het iedereen aan. Een ander neemt iederen dag een koud bad, in den winter zoowel als in den zomer. Nog een ander meent in warme of Russische of Romeinsche baden heil gevonden te hebben. Allen prediken op hun beurt: „Gaat heen en doet des gelijks Men behoeft geen arts te zijn om te zien, dat niet alles wat den een nut is, dit ook zijn moet voor alle anderen. Voedsel, rijk aan zetmeel en vet, goed bekomende en krachten schenkende aan hen, die dagelijks zwaren lichaamsarbeid verrichten, is te zwaar voor dezulken, die zittend werk hebben en stoort hunne denk kracht. Volwassenen kupnen niet van melk alleen leven, ofschoon die toch voor kleinen een volkomen voedingsmiddel aanbiedt. Wie door zwaren arbeid veel warmte ontwikkelt en water verdampt, moet noodwendig veel vocht tot zich nemen. Wanneer een ander, die weinig beweging neemt, gelijke hoe veelheid water gebruikte, zou hem dat zeker slecht opbreken. Wij weten toch dat b. v. niet alleen bier, maar ook wijn en zelfs water, vooral wanneer het in den vorm van koffie of soep genuttigd wordt, bij vele menschen doch ook weder niet bij alle de vetvorming begunstigt en de bezwaren, aan bovenmatige vetvorming verbonden, zeer verergeren kan. Beroep en leefwijzeouderdom en lichaamsgesteldheid, benevens vele andere bestendige of wisselende invloeden en om standigheden maken, dat 't geen voor den een nuttig is, den anderen schaadt, zoodat men nooit bepalen kan dit of dat is van zichzelf gezond of ongezond, nuttig of scha delijk. Het oordeel daarover moet zich richten naar de persoonlijkheid en naar omstandigheden. Is dit nu waar voor ge zonden, hoeveel te meer dan niet voor zieken, voor zwakke gestellen en voor hen, die voor sommige krankheden blootstaan. Een genezingswijze of middel, 't welk den een heilzaam is, zijn ziekte verdwijnen doet en hem de gezondheid teruggeeft, kan bij een ander, die misschien aan dezelfde ziekte lijdt, geheel tegengestelde gevolgen hebben hoeveel meer nog bij dezulken bij wie de aard der ziekte verschilt en slechts schijn baar dezelfde is, dewijl ze gelijke verschijn selen opmerken of 't geen ze opmerken op gelijke wijze uitleggen. Wij zien b. v. twee menschen op voor hen lastige wijze in zwaarte toenemen. Beiden leven goed en hebben niet overmatig veel beweging. De een neemt een water kuur, met gebruik van eenvoudige kost en veel beweging en verliest daarbij betrekke lijk veel van 't geen hem te veel is. De rijkelijke watertoevoer, zoo wordt hem ver klaard, lost de harde massa's op, verdunt de sappen en doet de afscheiding toenemen. Zijn confrater, deze ervaring en verkla ring vernemende en evenals hij doctorale hulp, van wege de kosten, onnoodig ach tende, begint dezelfde kuur met water. Hij baadt, stilt zijn honger slechts matig, al thans bij vroeger vergeleken, drinkt veel water, maar vreemd, ofschoon 't een tijd lang goed gaat en hij in gewicht afneemt, langzamerhand komen allerlei vreemdsoor tige verschijnselen: dikwijls stijgt hem het bloed naar 't hoofdbij bewegingen, die hem vroeger geen moeite kostten, wordt hij aamborstig en krijgt hartkloppingen; hij neemt, trots zijn dieet, weder toe in gewicht, en wel naar mate hij tot krach tige lichaamsbeweging minder in staat is en door veel waterdrinken vermeent zijn te dik en te veel bloed naar behooren te verdunnen en te verminderen. Wendt hij zich dan eindelijk tot een kundigen arts, dan kan hij tot zijn verbazing hooren, dat bij zijn lichaamsgesteldheid water juist het tegengestelde bewerkt heeft van 't geen hij er van verwachtte, het heeft zijn bloed massa vermeerderd, de spieren, in 't bijzon der het hart verzwakt en de vetvorming begunstigd. Of wij hebben met twee personen te doen, die door koude baden in rivier of zee hunne krachten willen doen toenemen. Beide volgen gelijke levenswijs en nemen hunne kuur op dezelfde manier. Den een bekomt ze heerlijk en de ander wordt zwakker dan ooit te voren. Dit kan daar aan liggen dat hij minder organische kracht bezit dan de ander, om de afkoeling door meer warmtevoortbrenging tegenstand te bieden, of zijn spijsverteering of bloedvor- ming kan minder goed zijn, of ook kun nen er andere oorzaken in 't spel zijn, om voor hem de kuur schadelijk te maken. Hetzelfde verschil vertoont zich bij 't z.g. harding-systeemkoude wasschingen en baden, dagelijks door duizenden met goed gevolg gebruikt, berooven anderen geheel van hun geringe weerstandskracht en zou den nog meer onheil aanrichten, ingeval de afkeer van 't koude water niet bij in stinkt onoverwinnelijk bleek en de schade lijke gevolgen zoo spoedig zichtbaar wer den. Wanneer welgevoede en van nature krachtige lieden, kinderen en volwassenen, door koud water, lichte kleeding, open ra men en andere afkoelingsmiddelen gehard worden, zoo verlangen zwakke, lijn ge bouwde, schraal gevoede of bovenmate vette personen in de eerste plaats verbete ring van voedingswijze en kleeding, en eerst daarna een zachten overgang van warm tot koel en koud waterin elk ander geval worden ze niet gehard maar ver zwakt en doen eene, dikwijls ongeneeslijke, ziekte op. Wanneer zich zulke verschillende geval len voordoen in de breede rij der gezon den, kan men zich'voorstellen hoe het in het leger der kranken moet uitzien, zoo men op deze dezelfde methode gaat toe passen. Wat ons als ziekte voorkomt, is altijd een product uit vele factoren en in vloeden van verschillenden aard en sterkte. Ziekten kunnen uit oorzaken ontstaan, welke bij andere personen volstrekt geen uitwer king toonen of zoo geringe, dat men de gevolgen niet als ziekte beschouwen kan. En voorts kan, in betrekking tot het aan getaste orgaan, een en dezelfde ziekte een geheel verschillende beteekenis hebben eene longaandoening b. v. bij een kind, een volwassene en een grijsaard, bij zwak ken of gezonden, is zeer verschillend in ge volgen en gevaar. Bij groote epidemiën, b. v. in tijden van cholera, wanneer velen door dezelfde ziekte oorzaken getroffen worden, toonen zich toch zeer verschillende gevolgen, gelijk iedereen weet. Dezen komen er met een lichte on passelijkheid af, anderen met een meer of minder hevige diarrhee, weder anderen krijgen de werkelijke cholera, van welken, bij gelijke behandeling, eenigen sterven, anderen genezen. De groote verscheidenheid in gevolgen van gelijke ziekte-oorzaken, komt ten deele door de talrijkheid en werkingskracht der laatste, voor een groot deel zijn ze afhan kelijk van de natuur des aangetasten, die voor den verloop en het gevaar meestal nog gewichtiger is dan de oorzaak. Ziekten zijn bovendien niet geheel op zich zelf staande gevallen, die den mensch aantasten en schade toebrengen, ongeveer gelijk de bliksem onze woningen, maar 't zijn organische processen, die een oorzaak hebben, ieder oogenblik en in ieder indi vidu aan verandering onderhevig zijn. De ziekte kan derhalve niet van den zieke afgescheiden beoordeeld eu door vijandige middelen bekampt worden't voorwerp der behandeling is de kranke in persoon en zijn door de ziekteoorzaak veranderde toestand. Zelfs in gevallen waarin een bijzonder middel in den regel hulp bewijst, als bijv. wat chinine tegen koorts of salicylzure natron tegen reumathiek, is altijd nog de hoeveelheid en de wijze van innemen niet alleen van de hevigheid der ziekte, maar ook van den toestand des zieken afhan kelijk. Zoo min wij dus sommige spijzen, ge woonten e. a. uit hun aard voor iedereen „gezond" kunnen noemen, evenmin kan men geneesmiddelen of behandelingsme thoden op zichzelf beschouwd de eigenschap „heilzaam" toekennen, daar de heelende wer king in elk bijzonder geval afhangt van de natuur des kranken en van nog velerlei omstandigheden, die ter beoordeeling blijven, van een deskundige. Uit Familiënblatt vertaald. De volledige resultaten der verkiezingen voor de algemeene raden in Frankrijk zijn thans bekend. Gekozen zjjn 847 republikeinen en 411 conserva tieven. De republikeinen winnen 76 zetels en de conservatieven 83. Er moeten nog 177 herstem mingen plaats hebben. De Fransche minister van Financiën, de heer Sadi-Carnot, was in de vorige week druk aan de arbeid, toen een bode hom meêdeelde dat een zjjner vrienden, een referendaris aau een der ministeriin hem wenschle te spreken. Zijne excellentie liet den vriend binnenkomen en voegde 'hem dadelijk toe: »Wel, mijn waarde! h >o maak je het toch, ik heb je in geen heele tjjd gezien De referendaris zweeg aanvankelijk en zeide toen met ijskoude bedaardheid: »Het spijt mij zeer dat ik je een trenrig nieuwtje moot brengen; ik heb eeu onderhoud met mijne raadslieden gehad en wjj h- bben besloten dat je niet langer minister kunt blijven; pak je boeltje dus maar dadeljjk op en ga heen. Ik zal voortaan je plaats vervullen!* De heer Sadi-Carnot meende aan een laffe aar digheid te moeten denken, maar weldra bleek het dat zijn arme vriend plotseling krankzinnig was g worden. Hij riep de hulp zjjn er ondergeschikten in, die den gek met een zoet ljjntje wisten weg te troonen. Hij werd onmiddelljjk naar een gesticht vervoerd. NIEUWSBLAD Het Land van 1 Wen en Altena, LANGSTRAAT EN DE EOMELERVAARD m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 1