No. 507. Woensdag 18 Augustus. DeTelephoon. FEUILLETON. Uitgever: L. J. VEEEMAN Houden. Mijn meester eu ik. VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG Abonnementsprijs: per 3 maanden 1 verhooging. Dezer dagen zijn in Noord-Amerika zeer belangrijke proeven genomen met den tele phoon- Men had steeds geloofd dat de tele- phoon niet voor groote afstanden geschikt was, en ten tweede, niet alleen dat men niet langs denzelfden draad kon telefonee- ren en telegrafeeren, maar zelfs dat de tele- phoon meestentijds werkeloos bleef, wanneer telegraaf- en telephoonlijnen evenwijdig lie pen. Men nam in dit geval steeds belang rijke storingen waar. Die bezwaren zijn op dit oogenblik reeds glansrijk opgeheven. De proeven, waarvan sprake is, zijn genomen over de geheele breedte der Vereenigde Staten langs de telegraafdraden en hetgeen te Boston gesproken werd, werd duidelijk weergegeven te San Francisco en toch be draagt de afstand tusschen beide plaatsen zeven a acht honderd uren. Wie in onze groote steden het net van telephoondraden ziet, dat zich in alle rich tingen door de lucht over de huizen uit strekt, wie eens onderzoekt, hoevele plaat sen reeds den zegen van den telephoon deelachtig zijn en hoe gemeenzaam de menschen er over spreken en er mee omgaan, kan zich bezwaarlijk voorstellen dat het nog maar ruim elf jaar geleden is, dat de telephoon voor het publiek toegan kelijk werd. De uitvinder was Alexander Graham Bell, een Schot van geboorte en hoogleeraar in de physiologic der spraak werktuigen te Boston. Sedert 1872 hield hij zich bezig met de samenstelling van een sprekenden telephoon, waarbij hij gebruik maakte van undulatorische (golvende) elec- trische stroomingen, dat zijn de zoodanige, wier sterkte zonder afbreking van den stroom allengs vermeerdert of vermindert, in verhou ding van de bewegingssnelheid der lucht en ZATERDAG. Franco per post zonder prijs- Advertentiën 16 regels 60 et. Elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. deeltjes bij het voortbrengen van een toon. Zijn eerste octrooi in Amerika is van 6 April 1875. Zijn werktuig is bekend onder den naam van Bell's telephoon. Een groot verbeteraar van den telephoon is Edison, een man aan wiens werkkracht, gave van waarneming en combinatievermo gen wij verbazend veel te danken hebben, hoewel hij nog slechts 39 jaar oud is. Eerst krantenjongen, werd hij later geplaatst bij de telegrafie en deed weldra proeven, die tot de uitvinding leidden om langs denzelf- den draad tegelijkertijd naar beide zijden te telegrafeeren. Nadat hij voldoende geld middelen had verworven, liet hij den tele graafdienst varen en stichtte een laborato ritiin bij New York, waaruit na korten tijd de belangrijkste uitvindingen aan het licht kwamen, o. a. een verbeterde telephoon en een gozangtelephoon. Met den laatsten werd veel gespot, wij herinneren ons van de Am- sterdamsche lentoonsteling, hoe men opliet terrein ging luisteren naar muziek die te Buiksloot gemaakt werd, hoe men, ja, wat hoorde, maar het was niet veel bijzonders, de meesten waren zelfs totaal ongeloovig en geloofden bepaald aan fopperij. Nu is datzelfde werktuig zoo volmaakt geworden, dat men op zijn gemak thuis een concert kan hooren en volgen dat op verren afstand in eene concertzaal of andere besloten rfiimte wordt geven. Het wordt zelfs een soort weelde artikel op feestmaaltijden de muziek per telephoon te doen komen, dat wil zeggen, de eetzaal telefonisch met de concertzaal te verbinden. Wat voor een paar jaar nog voor eene aardigheid gold en niet voor genot kon dienen, is thans voor velen werkelijk een genot geworden. Zoo duide lijk en helder klinkt alles dat men de per sonen, die zingen of spreken, duidelijk aan de stem kan onderscheiden. De electriscbe schellen zijn ook reeds door de telefonie in beslag genomen. De heer Barbier te Parijs heeft het middel ontdekt om de electrische schellen te ge bruiken als telephoon. Wie zoo'n toestel bezit, schelt niet meer om de dienstmaagd te roepen, als deze zich b. v. in de keuken bevindt, maar men deelt haar terstond de boodschap mede. Willy Smith en Edison hebben het middel bedacht om een telegrafisch ver keer tot stand te brengen tusschen voort snellende treinen en de stations van den bereden spoorweg. Phelps had reeds vroeger zulk een middel uitgevonden, maar zijn stelsel vor derde den aanleg eener bijzondere leiding en dit maakte de zaak zeer kostbaar. De eerstgenoemde werktuigkundigen hebben dit bezwaar overwonnen, want zij maken ge bruik van de bestaande geleiddraden, zon der dat het gewone telegrafische verkeer, dat er mede onderhouden wordt, daardoor eenige stoornis of eenig beletsel ondervindt,. Het verbeterde stelsel heeft echter-nog ge breken, die zij hopen te zullen verhelpen. Om te seinen nl. heeft men een telephoon noodig, welke de per telegraaf aangebrachte seinen tot hoorbare teekens herleidt, zoodat zij verstaanbaar worden. Dit geschiedt door middel van een gonzend geluid, van lan- geren of korteren duur naar gelang punten, lijnen of streepen worden overgeseind door middel van een Morse toestel. Het gonzend geluid, voortgebracht door den telephoon, heeft veel overeenkomst met het geluid eener stemvork en het vordert een zeer geoefend oor om den duur van het geluid zoo juist te onderscheiden, dat het geseinde goed verstaanbaar wordt gehoord. Het ge ratel, veroorzaakt door het loopen van den trein over de rails, is daartoe niet veel bevorderlijk. Een ander electricus te Parijs, de heer 8) (SLOT.) Hij slaagde naar wenscli in zijn laatste examen, en kon dus als proponent afwachten uit welk oord men hem als herder en leeraar in hun midden hoopte te zien. Zijn meisje was intusschen druk in de weêr, met behulp harer moeder, die haar in alles met raad en daad ter zijde stond, om haar uitzet iu orde te brengen. Korten tijd daarna werd mijn eigenaar verrast door een brief van een ouderling uit een lief dorp in Gel derland, die hem uitnoodigde den volgenden Zondag in zijne gemeente te komen prediken. Zijn eerste preek was natuurlijk al lang in orde en ik mocht liet genoegen smaken hem op zijn onderneiningstocht te vergezellen. Na eerst een hartelijk afscheid van zijn meisje genomen te hebben met de beste wenschen voor den goeden afloop, vertrokken wij moedig, ik natuurlijk zorgvuldig ingepakt, en vol verlangen op de dingen die komen zouden. Eene boerensjees met deszelfs eigenaar stond aan den trein ons op te wachten Hij maakte zich dade lijk bekend als de schrijver van den brief, niet weinig trotsch op zijn postje van ouderling. Hij rekende er stellig op dat de nieuwe dominé zijn gast zou zijn, en zijn vrouw had de logeerkamer reeds een groote beurt gegeven, opdat alles toch goed in orde zou zijn. Het zou ondankbaar zijn geweest zooveel hartelijk heid niet even welwillend aan te nemen en welge moed beklom mijn eigenaar met den ouderling de sjees om het naburige dorp te bereiken. Het nieuws was, zooals op een klein dorp te begrijpen is, reeds verspreid dat een jonge leeraar den volgenden dag voor de gemeente zou optreden. Toen het rijtuig dus door de dorpsstraat reed, zag men hier en daar een nieuwsgierig gezicht voor het raam, om morgen vroeg, te kunnen vertellen, dat men gisteren reeds de dominé •gezien had. De vrouw van den ouderling, die er zeer goedhartig eu welgedaan uitzag, ontving de nieuw aangekomene hartelijk en als een oud bekende. Met veel zorg had zij een middagmaal in orde gebracht en had geen rust voordat men er een ruim gebruik van had gemaakt. Toen moest dc logeerkamer en verder het geheele huis in oogenschouw worden ge nomen, de stal en de boerderij niet uitgesloten, en de nieuwe gast deed zijn best in alles belang te stellen, hoewel hij in veel zaken een oningewijde was. De afspraak was dat de predikant na zijne leerrede bij al de kerkeraadsleden een bezoek zou gaan brengen en dan tevens de pastorie eens in oogenschouw zou nemen. Vol illusiën betraden wij den volgenden morgen den kansel, en aller oogen, niet het minst die der jonge dames, waren op den predikant gericht. De uitslag scheen in het voordeel van mijn eigenaar uit te vallenwant vol aandacht hing de gemeente aan zijne lippen om al zijne woorden op te vangenen bij het einde gaven enkele vriendinnen van leeftijd elkander een knikje hij wijze van goedkeuring. De kerkeraad scheen ook zeer voldaan en sprak al dadelijk over het beroep dat zij wilden uitbrengen. Nu ging men in optocht naar de pastorie, die van den zolder tot den kelder bezichtigd werd, en het einde van alle besprekingen was dat de beroepsbrief dezelfde week afgezonden zou worden. Nu kwam er voor mij weêr een vroolijke tijd aan, want ik was getuige bij het huwelijk van mijn eigenaar, evenals bij de receptie die in de bruidsdagen vooraf was gegaan. Ik hoorde veel wenschen uiten, die gemeend of geveinsd waren, maar de bruid en bruidegom namen alles voor echte munt aan. Het leven scheen hen zoo rooskleurig toe, dat men niet aan onoprechtheid kon denken. Bij dc intreépreek in de nieuwe gemeente was ik wéér tegenwoordig, en nu was men nog nieuwsgieriger om de nieuwe dominé's vrouw te zien dan den leeraar. Het onderzoek scheen haar gunstig te zijn, want met welgevallen zag men haar aan, en in de pastorie werd zij, na afloop der preek, dadelijk door verscheidene dames omringd. Ik heb daarna veel preêken en huisbezoeken bij gewoond, maar langzamerhand kwam er een einde aan mijne goede dagen. Op zekeren dag dat ik weêr aangetrokken werd, ontwaardde mijn eigenaar met schrik dat ik op den rug begon te glimmen en welke kunstmiddeltjes er ook gebruikt werden, kon ik toch niet nieuw weêr te voorschijn treden. Nu werd ik niet meer zoo ontzien als vroeger en had nu wel het voorrecht meer in het publiek te treden, maar dat was meer bij catechisaties en met regenachtig weêr, en met spijt moest ik ontdekken dat eene andere bevoorrechte rok de leden van mijn eigenaar mochten omknellen ais er iets feestelijks plaats had. Ik heb nog twee jaren doorgebracht in dat gelukkig gezin, heb veel huwe lijken helpen inzegenenkinderen mede gedoopt en vele afgestorvene vrienden grafwaarts helpen brengen. Ik was dus zoo vereenzelvigd met alle lief en leed in en buiten de pastorie, dat ik noode er van zou hebben kunnen scheiden. Ik ging echter in andere handen over, maar mocht tusséhenbeide de pastorie aanschouwen als mijn nieuwe bezitter, in de functie van aanspreker, aan dc huizen aanschelde. Het kostte mijn eerste eigenaar ook veel, geloof Cassagnes, heeft de stenografie toegepast op het telegrafisch verkeer. Aanvankelijk had hij daartoe niet minder dan twaalf draden noodig. Dit stelsel is dermate door hem vereenvoudigd, dat één draad thans vol doende is. Daarmede seinde hij onlangs in één uur 24000 woorden over. Voor dagbladen is het eene belangrijke uitvin ding, waaraan echter nog een euvel kleeft. Heeft men geen letterzetters, die het snel- schrift vlug genoeg kunnen lezen om op dergelijk seinen van berichten tijd uit te winnen, dan moet de toevlucht worden ge nomen tot afschrijven en dat is eene tijd- roovende arbeid. Bij de ontwikkeling die de telephoon in den laatsten tijd heeft gekregen, wordt eene wet noodzakelijk. Zoo heeft de regeering het ten minste begrepen en een wets ontwerp aanhangig gemaakt. Op den 17n Juni van het vorige jaar is zulk een wets ontwerp door de Tweede Kamer verworpen. Nu wordt aan hetzelfde ontwerp een zelfde lot voorspeld. De Minister van Waterstaat enz. schijnt bij het maken van dit ontwerp alleen aan de schatkist gedacht te hebben en niet. aan de belangen van het publiek. Vooreerst bestaat de wettelijke regeling in niet veel anders dan in eene aanvulling van de telegraafwet. Maar ten andere zijn in het ontwerp zoovele draconische bepa lingen opgenomen, dat belanghebbenden er ten sterkste tegen op komen. De bepalin gen, waarlegen verzet wordt aangeteekend, zijn de volgende lo. De heffing van een concessierecht door en ten bate van het rijk, voor tele fonische verbindingen over het grondgebied van één zelfde gemeente. 2o. De bevoegdheid van de Regeering om te eeniger tijd den concessionaris te verplichten, bo vengrondsche door onder- grondsche leidingen te vervangen. ikcm van mij te scheiden. Er werd ten minste met zijne vrouw eerst eene conferentie over mij ge houden, ik werd uit de kast gehaald, van binnen en buiten bekeken, op een afstand op den arm gehouden, maar het noodlot besliste over mij. Men begreep er aan den koster, die tevens aan spreker was, een groote dienst zou bewezen worden, als hij mij in bezit mocht nemen. De dominé liet hem door dc meid roepen en nu mocht hij mij eens passen en ik moet zeggendat hij veel meer voldeed toen hij gerokt was dan in dat afge dragen jasje waarin hij verscheen. Ik bloos nog en zal het steeds meer gaan doen toen ik mijn eerste tocht als aanspreker deed. Men had meer oogen voor mij dan ooren voor hetgeen aangekondigd werd en hij werd door velen benijd, die ook wel wenschten in zoo'n goed blaadje bij den dominé te staan. Jaren heb ik op datzelfde dorp doorgebracht, veel vreugde en leed mededeelende aan de gemeente, want ik verkondigde ook de geboorte aan de huizen mede aan van menigen spruit. Toen ik oud van dagen werd, was ik ook ongeschikt voor dit werk en werd ik gemetamorphoseerd tot een buisje voor den oudsten zoon van den aanspreker, die zijne belijdenis zou doen. Ik voelde mij tusschenbeide nog jong als ik 's Zondags meê ter kerk ging of eene wandeling met enkele vrien den meê mocht maken, maar ook dat kon niet altijd duren en eindelijk werd ik ongeschikt verklaard ora meer dienst te bewijzen en hang nu aan den kapstok af te wachten tot het eindelijk mijn tijd zal worden om aan stukken gesneden, het een of ander kleeding- stuk te helpen opknappen. De eenige lof die ik dan nog zal hooren, zal zijn: dit is toch maar een degelijk soort laken geweest, veel duurzamer dan in den tegen- woordigen tijdElyuu. NIEUWSBLAD Bet Land van iteisdm ra Alten», DE LANGSTRAAT EN DE BOMMERWAARD m mam

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 1