Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. KENNISGEVING. BINNENLAND. 3o. Ilet recht van den Staat, om na het verstrijken der concessie (er wordt geen concessie gegeven voor langer dan 25 jaar), de aangelegde lijnen te naasten zonder e e n i g e vergoeding. Vooreerst zou dus het rijk concessierecht heffen (de gemeenten kunnen het ook nog doen), dan zou op eenvoudig bevel de goedkoope bovengrondsche, door een dure ondergrondsche leiding moeten worden ver vangen, en ten derde, als na zorg en in spanning de concessionaris er in geslaagd was, in groote steden bijv. duizenden abon- nenten te krijgen, dan zou de Staat na 25 jaar er de hand op kunnen leggen en zeggen wNu is het mijn eigendom." Hier zou het met recht kunnen zijnEen ander is het die zaait, een ander die maait. Wij gelooven nooit dat zoo'n wetsontwerp kans van slagen heeft. Men zon uit de feiten welke zich op politiek ge bied voordoen tot de gevolgtrekking knnnen komen dat op do keizerlijke bijeenkomst te Gastein is be sloten aan Bnsland de vrije hand te laten, doch dan ook zeker te zijn dat Rusland der Franschen haat tegen Duitschland niet aanmoedigt, zooals dit in den laatsten tijd nog al eens gebeurt. Er is althans een merkwaardig feit gebeurd. De heer Paul Délourède, de vurige Franschman, die overal en altijd den wraakoorlog tegen Duitschland predikt, is over Griekenland naar Rusland gekomen. Délourède, die eenmaal verklaard heeft niet te zullen rusten voor hij Rusland tegen Duitsch land had in het harnas gejaagd, bewierookt natuur lijk in Rusland ijverig de Panslavisten. Verleden week werd hem echter uit naam des Keizers de boodschap overgebracht, dat de Czar hem, bij de eerste tegen Duitschland vijandige rede, het land zou doen uitzetten. Dit is een klaar bewijs dat de Czar reden heeft om Duitschland te ontzien. Ernstiger is nog de wijze waarop de Köln. Zeitung« (in dit blad Teert men de waarheid spoediger kennen dan uit de offi- ciëele Berlijnsche couranten) spreekt: i> De personen die het lot van Rusland in handen hebben,zeide dit blad, hebben niets te maken met. die verachtelijke vereenjging van politiek ra dicalisme en hoop zonder grond, welke in Frankrijk zich hult in de driekleurige plooien van de re vanche. Wanneer eenmaal het treurige gezelschap Bonlanger en consorten zijn laatste woord zal ge zegd hebben, zal misschien een vredewoord van Duitsche zijde in Frankrijk een weerklank vinden. Deze laatste woorden bevatten eene niet ondui delijke bedreiging aan het adres van Frankrijk. Het heeft daarom de aandacht getrokken dat Zaterdag ochtend te Parijs eene buitengewoon lang durige zitting van den ministerraad is gehouden, door allo ministers bijgewoond De correspondent van een Berlijusch blad, welke doorgaans goed inge licht is, zegt dat do vergadering hoofdzakelijk was gewijd aan eene zeer ernstige bospreking van den geheelen politieken toestand van Europa. De minister vau oorlog, generaal Boulanger, gaat niettemin voort door tal van maatregelen en be velen het leger te verbeteren en van onnutte lasten te bevrijden. In het Franscho leger bestond na den oorlog van 1870 de onnutte gewoonte dat de sol daten, op post staande, steeds in volle oorlogstenue, dus met den zwaar gepakten raudsel op don rug, moesten staan schilderen. Do minister merkt terecht op dat dit niet alleen eene nuttelooze kwelling is, maar dat schildwachten zich juist gemakkeljjk en vlug moeten kunnen be- wegeu, en dus is dit gebruik afgeschaft. Door zulk een maatregel wint de generaal Boulanger aller harten bij het leger. Hoe dikwijls men dan ook reeds heeft gewaagd van zijn aftreden, wij gelooven niet dat dit zoo spoedig zal voor de deur staan. De Duitsche pers zorgt er intusschen voor zoo wel Frankrijk als R island te bedreigen. Een mili taire studie is verschenen, waarin Rusland met een nieuwe tocht naar Moskou wordt bedreigd. Die tocht zou ditmaal door Duitschers geschieden en met eene verpletterende nederlaag van het groote Russische rijk eindigen. Om dit spel te volmakon meldde verleden week de kolonel Komaroff, redac teur van een militair Russisch blad, dat in Smolensko een Duitsche spion is gevat, en zogt de kolonel zeker te weten, dat de Duitsche officieren op dit oogenblik Napoleons tocht naar Rusland bestudeeren. Niemand laat zich evenwel door al die geruchten van de wijs brengen. Het is tegen Frankrijk, dat in Duitschland wordt gewurmd en blijkbaar tracht men den dag te verhaasten waarop dit land voor goed onschadelijk zal gemaakt kunnen worden. Men wil slechts zeker zijn dat Rusland niet van die gelegenheid gebruik maakt om zich met de Franschen te verstaan. Daartoe zal men Rusland vrjjlaten het tractaat van Berlijn als niet te bestaan te be schouwen. De wapeningen in Servië en Bulgarjjë duren dan ook voort, zoodat Turkije aan Servië reeds heeft gevraagd wat die te beteekenen heeft. Servië heeft daarop zeer lakoniek geantwoord, dat die wapeningen alleen geschieden voor de herfst-ma- noeuvres en dat de toestand in het binnenland zooveel te doen gaf, dat er voor oorlogsplannen geen plaats is. Dit is echt naar Russischen trant geantwoord, maar denkelijk zal Turkije begrijpen, dat Servië de mijn is welke volgeladen ligt en door Oostenrijk is bestemd als eerste middel van aanval tegen Turkije gebruikt te worden. De volks-demonstratie te Brussel, op laatstleden Zondag, ten behoeve voor algemeen stemrecht, is voortreffelijk geslaagd. Er waren militaire maat regelen genomen alsof België eene omwenteling te gemoet ging, hoewel de burgemeester Buis te voren had verzekerd dat hij voor de orde kon instaan. De uitslag heeft ziju inzicht bevestigd. De 20 a 30000 werklieden hebben zich in de grootste orde door Brussel bewogeD, zich onthoudende van wanorde, zoo goed als van jonever. Wel, wjj waren in Brussel ooggetuigen van de optocht van de libe ralen en clericaleu, waarbij hevige standjes voor vielen en wij moeten zeggen dat deze arbeiders hun beschaafde medeburgers een lesje hebben ge geven. Dat de demonstratie, vooral op zulk eene orde lijke wijze, in het land een diepen indruk zal ma ken, staat vast. Of de Belgische regeering daarom den moed zal hebbeu met het censusstelsel te breken en den werkman het stemrecht te verleenen, dat is iets dat moeielijk vait te zeggen. Als men nagaat dat dit Belgische bewind van plan is den algemeenen dienstplicht in te voeren, dan mag men ook op ander gebied verrassingen verwachten. (4 Jerome Napoleon is ongerust over zijn zoon Louis. Het schip waarmede deze van Japan te San Francisco wordt verwacht, moest daar reeds 9 dagen geleden zijn aangekomen en men hoort er niets van. Eene edele vrouw is dezer dagen te Saarbrticken overleden. Gedurende bijna oen menschenleeflijd was zij dienstmaagd bij een zelfde familie. Toen het gezin later tot armoede verviel, bewees zij hare dion3ten zonder vergoeding, ja als dagloonster ver diende zij er zelfs nog iets bjj voor de algemeene kas. Zij heeft zich beroemd gemaakt in den oorlog van 1870. Met een tonnetje water op het hoofd was de moedige vrouw overal op het slagveld te zien, de strijdenden en gewonden lavende. Niette genstaande alle waarschuwingen bleef zij op de plaatsen waar de kogels haar om de ooren floten, omdat zij wist, dat zij daar het moest noodig was. Door den Duitschen Keizer werd zij voor haar moed beloond met twee ridderorden. Katharina Weiszgerber overleed zittende in haar armstoel. De wakkere Wogan is met zijn »Qui Vivo« te Boulogne-sur-Mer behouden aangekomen. De storm en hagel van jl. Dinsdag hebben o. a. te Rheims a&n de beroemde kathedraal veel schade toegebracht. In de Ardennen heeft de jongste storm op buiten gewoon hevige wijze huisgehouden. De oogst werd geheel vernield en vele dieren kwamen om door het instorten van de stallen. To Pont-Maugis werd een door twee paardeu getrokken wagon in de Maas geslingerdde voerman on de paaiden ver dronken. Men berekent dat de schade door het departement geleden moer dan 6 mi' lioen frs. bedraagt. Aan de weduwe van dr. Gudden is uit de civiele lijst van Beieren 240.000 Mk. toegekend. Dr, Gudden liet 11 kinderen achter. De weduwe van Meyerbeer heeft een vormogen van 10 millioen mark (6 millioen guldens, nage laten. Groote Bommen heeft zij vermaakt aan liofdadige instellingen. Naar de »Magdeburgische Zeitung* mededeelt zijn te Magdeburg twee Amsterdamsche wielrijders, de hoeren Dudok de Wit en Boelk in den besten wel stand op hunne wielera aangekomen. Zij hadden Zaterdag 7 Augustus Amsterdam verlaten en had den t« Hanover een gedwongen oponthoud van D/j dag gehad, omdat de wieiers moesten gerepareerd worden. Na een oponthoud van 's morgens tien (ot '8 namiddags 5 uur, verlieten de heeren Magdeburg om zich over Brandenburg naar Berlijn te bege ven. De terugreis zouden zij over Frankfort nemen- Bij het groote feestmaal, ter gelegenheid van het Heidelberger Universiteit-jubilé, was de kok op het denkbeeld gekomen om aan het vruchten-ijs, dat den Duitschen Kroonprins en den Hertog van Ba den werd aangeboden, den vorm te geven van des Keizers borstbeeld. De man zag zich echter zeer bedrogen in zijn verwachting, den vorstelijken per sonen daarmede een genoegen te doen, die het na tuurlijk minder gepast vonden, neus en ooren van het borstbeeld huns vaders en schoonvaders af te snijden en op te eten. Beiden wezen den schotel met een afkeurenden blik van de hand, en het kunstwerk van den kok moest langzaam wegsmelten. Eene ontmoeting, gelijk die zelden voorvalt, greep dezer dagen in het Duitsche dorpje Girdenten plaats. Ongeveer twintig jaren geleden was het plaatsje op een goeden dag in rep en roer. Het driejarig zoontje van den meester schoenmaker Schosell was plotseling verdwenen en alle nasporingen bleven vruchteloos. Men hield het er voor dat Zigeuners het jongske gestolen hadden. Voor eenige dagen nu zwierf weder een Zigéu- nerstroep in den omtrek. Niet ver van Girdenten had zij haar kamp opgeslagen. Zoo klopte eens op een morgen eon jonge Zigeuner bij baas Scborell aan en vroeg om wat werk. Toevallig was de 8choeumakorsvrouw in den winkel en herkende in den jongen man den verloren zoon. Een litteeken aan het voorhoofd bande allen twijfel en onv«.r- wjjld stelden de ouders de politie van het gebeurde in kennis. Dadelijk begaven zich eenige gerechtsdienaars naar de plek, waar de Zigeuners kamp. orden, maar in allerijl waren deze opgebroken, dat den argwaan natuurlijk nog versterkte. Men achterhaalde de bende en stelde een onderzoek in. De Zigeuners verklaarden eerst, dat hun het kind door zijne ou ders, die destijds in een Slavonisch dorpje woon den, maar nu sedert jaren waren overleden, was afgestaan, doch na de opmerking, dat de jonge man zonder eenigen twijfel het kind van Duitsche ouders moest zijn, hielden zij die bewering niet langer vol en ten slotte spraken zij elkander en zich zeiven zoo onophoudelijk tegen, dat hunne ar restatie en de inbeslagneming der reisbenoodigd- heden volgden. Het Hongaarsche markt.plaat.sje Si Hein is bjjna geheel door brand vernield. 400 huizen, o. a. de kerk, werden een prooi dor vlammen. Er was goen water en geen geregelde brandweer. De schade wordt op l/g millioen fl. geschat. Te Duiukerken zijn drie visschers teruggekeerd uit Groenland, na eene afwezigheid vau 17 jaren. Zij waren, zoo zeiden zij, door de inboorlingen ge vangen gehouden. Hun vrouwon waren inmiddels hertrouwd. In Engeland zijn hevige onweders losgebroken. Te Ilkeston werden drie personen door den bliksem getroffen. Het station en het telegraafbureel van Trent werden grootendeels vernield. Te Bolton had eon overstrooming plaats, verscheidene huizen staan onder water. In eene kolenmjjn nabij Leigh, in zuidwostelijk Lancashire, heeft Vrijdag eene ontploffing plaats ge had, door welke, naar men vreest, een 40 delvers het leven verloren hebben. In den avond van Zaterdag en don dasropvol- genden nacht hebben zich de ongeregeldheden te Belfast herhaald. Protestanten en Katholieken had den zich van vuurwapenen voorzien, en vuurden vier uren achtereen op elkander. Aan beide zijden vielen dooden en gewonden. Eerst in den vroegen morgen slaagden de militairen er in, de orde te herstellen, zonder dat van hunnen kant bloedver gieten noodzakelijk was. Voor eenige dagen ondernamen drie ledon der Keizerlijke Technische Vereeniging te St. Peters burg in een, door hen vervaardigden en voor de oorlogsplannen van het Russische leger bestemden reuzenluchtballon, een tocht van Petersburg naar Kroonstad. De ballon werd echter tengevolge eener plotselinge sterke luchtstrooming boven Kroonstad tot boven Oranienbaum voortgedreven en kon ook daar niet dalen, want een hevige storm was mid delerwijl opgestoken en joeg de ballon zeewaarts. In storm en regen viel de ballon eindelijk op 19 mijlen afstands van Kaap Karawaldal in volle zee en drie tochigenooten zouden zeker omgekomen zijn, indien niet een Engelsch schip, voor Londen bestemd, hen had opgenomeu. Do kapitein van het schip, de heer Coll, zag een ballon in zee storten, kwam er dadelijk op aan en kwam nogjuist bijtijds om de heeren te redden. Hij wendde den steven en bracht de gereddon naar Kroonstad. De >Imparcial« vermeldt, ten bewijze van de crisis, welke Madrid thans doorworstelt, het feit, dat in de bank van leening 70,000 panden staan, die jnweelen en andere kleinodiën zjjn. De arme klassen toch bezitten geene kostbare voorwerpen om ze te beleenen. Dat 60,000 menschen dezen zo mer de stad verlaten hebben wegens de groote hitte, is eerder als reden van die verpanding aan te nemen. De groote meerderheid der vertrokken inwoners uit Madrid zijn naar Gallicië en de knst van Cantabrië gegaan; het aantal pleizierreizigers naar Frankrijk is dit jaar veel minder dan in an dere jaren. Te Madrid is door een ontploffing van petroleum in het Noorder-station brand uitgebroken. Een bergplaats werd in de asch gelegd. Door een boschbrand in Cadix zijn o. a. 1000 oljjfboomen verbrand. Een herder, dien men voor den dader houdt, is in hechtenis genomen. Te Bologna heeft zich een commissie gevormd om het eeuwfeest van de ontdekking van het gal- vanisme (in het begin van Sept. 1786) te vieren. Te Casale (Piemont) heeft een acteur, die uit gefloten werd, zich op het tooneel doodgeschoten. Zijn vrouw, die in een loge zat, wilde naar beneden springen, maar werd tjjdig tegengehouden en be wusteloos weggebracht. De slachtoffers aan het dobbelspel, zoowel in de lagere als in de hoogste standen, zijn legio. De hartstochtelijke speler houdt aan de speeltafel geen rekening met vermogen, eer, vrouw en kinderen, hij ziet ten slotte niets meer dan het groene laken, de goudstukken en is de kans hem ongunstig, dan is veelal de laatste toevlucht, de revolver. Die clubs, beter gezegd speelholen, waar grof gedobbeld wordt vindt men in de groote steden van het buitenland veel. Ook te Napels bestaan zulke inrichtingen, zooals thans op trourige wijze gebleken is. De jeugdige echtgenoote van den markies Vincento Sporto aldaar verbeidde in den nacht van 27 Juli met angst de tehuiskomst van haren man, die naar de club was gegaan om te spelen. Eindelijk kwam de markies, om met de vortwijfeliug op het gelaat zijne vrouw mee te deelen dat hij zijn gehoele ver mogen, zijn huis, zijne paarden, kortom alles ver loren had, schreef daarna een brief aan zijnen vader te Rome, dezen de zorg voor zijne zes kin dertjes aanbevelende. Met het schrijven gereed, be trad de markies het balkou en wilde er afspringen, doch werd door zijne vrouw gegrepen, die hem hevig ontsteld omklemd hield. Geen kans ziende de handen zijner vrouw los te maken, slaagde de rampzalige or eindelijk in zjjn voornemen te volvoeren, de vrouw in don val me deslepende. Beiden kwamen met verbrjjzeldon schedel op hot plaveisel terecht en waren onmid- delljjk dood. Het gebeurde heeftte Napels veel sen satie verwektdaai de markiezin zoowel door hare schoonheid als hare liefdadigheid zeer bekend en bemind was. Men zegt dat generaal Loysel, chef van het leger corps in Algiers, plotseling krankzinnig is ge worden. IIEUSDEN, 17 Aug. De aan den gemeenteraad alhier .aangeboden gemeenterekening bedraagt in ontvangst ƒ30089,49 en in uitgaaf f 30.355,91, sluitende alzoo met een nadeelig saldo van f 316,42. t De heer C. Veltman, onderwijzer aan de bijz. Kath. school alhier, heeft Vrijdag 1.1. met gunstig gevolg examen afgelegd voor de fransche taal. t Aan den heer A. van Delft, oudernemer der gasfabriek alhier, is door den gemeenteraad voor onbepaalden tijd concessie verleend, onder bepaling dat deze concessie door elk der partijen steeds drie maanden bevorens kan worden opgezegd. WOUDRICHEM. Bij kon. besl. van 11 Aug. is benoemd bij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot kap.-magazijum. der art. alhier, de kapt. H. F. Hubner, adj. van het 3e reg. ves ting-artillerie. t DALEM, 15 Aug. De aardappelen worden weer iets duurder. Vrijdag en Zaterdag werden ze te Vuren geleverd ad f 1.50 en f 1.52s per HL. t Als een bijzonderheid wordt vermeld, dat dezer dagen in het hervormd diaconie-armhuis te Gorinchem een verpleegde is overleden in den ouderdom van 80 jaar, die gedurende 68 jaar in dat gesticht is verpleegd geworden. IIOOGE-ZWALUWE, 11 Aug. Heden is door den plaatsvervangenden district-veearts, den heer Montens te Zevenbergen, een geval van hondsdol heid geconstateerd, onder een der runderen, toe- behoorende aan H. van Beek te Klundert, welke zich bevinden in eene weide in den Roijalen Pol der, onder de gemeente Zwaluwe; ter voorkoming van verdere onheilen, is bedoeld rund onmiddel lijk onteigend, afgemaakt en begraven. GORINCHEM, 13 Aug. De toebereidselen voor de aanstaande landbouwtentoonstelling alhier zijn in vollen gang. Op het terrein ziet men reeds onderscheidene tenten, o. a. eene voor zuivelbereiding, verrijzen. De daartoe benoemde commissie, gesteund door aanzienlijke bijdragen zoo van de gemeente als van de afdeeling Vijf heerenlanden" der Holland- sche Maatschappij van Landbouw, eu rekenende op de offervaardigheid der ingezetenen, heeft be reids een uitlokkend feeslprogram ontworpen. Alles belooft eene recht gezellige feestweek, terwijl het zich laat verwachten, dat de voorgestelde concerten, roeiwedstrijd, kermis, harddraverijen, vuurwerk enz. aan de tentoonstelling een druk bezoek zullen verschaffen. De residentie-briefschrijver van het „Z. D." verhaalt, dat de collectie zilverwerk voor de tafel, welke de koning bezit, uit meer dan 7000 stuks bestaat. Zij bevat nog een groot aantal voorwer pen, die reeds aan koning Willem van Engeland (stadhouder Willem III) behoorden. Bij gelegenheid van het bezoek van den koning van Portugal te Soestdijk werd door Z. M. aan prinses Wilhelmina de koninklijke Portugeesche damesorde der Heilige Isabella vereerd. De heer mr. J. P. Smeele, het nieuwgekozen lid der Tweede Kamer voor Leiden, bevindt zich thans op de terugreis uit West-Iudië naar het vaderland en wordt, naar men aan het ,/Haagsche Dagblad* mededeelt, spoedig te 's-Hage verwacht. Door de gemeentebesturen van Vlijmen, He- dikhuizen, Herpt, Heusden, Ofld-Heusden c. a., Drunen en Nieuwkuik is een adres gericht tot den Minister Van waterstaat, waarin bezwaren worden ontwikkeld tegen het ontworpen plan tot verlegging van den weg van Vlijmen naar Den Bosch, in verband met de verplaatsing van het station aldaar en waarin dringend wordt verzocht, van dc zijde van de Langstraat den toegang tot de stad te maken door een tunnel. Vooral ook hebben die besturen gewezen op het bezwarende, dat van den overweg langs den spoorweg naar de stad moet worden gereden. Bij Opheusden zijn zes schapen van Gebr. Van de Poll op de spoorbaan door een trein uit Nijmegen overreden cn gedood. Volgens Mr. Goeman Borgesius worden de dronkaards aan de Ommerschans, in plaats van hen in afzondering te houden, met Jan en alle man aan het hooien gezet en sterke drank onder hun bereik gebracht. Waarom hen niet naar Hoorn overgebracht? En nu steekt de heer Van Dedem opnieuw zoodanig de loftrompet over de gestich ten te Hoorn, dat ieder bedelaar dag en nacht zal droomen van dat Dorado, en beide handen Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter open bare kennis, dat de aan den gemeenteraad aangeboden rekening over het dienstjaar 1885 van af heden gedHrende 14 dagen ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Heusden, den 16 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, iloncoop. De Secretaris, H. J. van Eggixen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2