(Ie li te om Pas Getrouwd, D. BOER, BURGERLIJKE STAND. kerknieuws. AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Voor slechts 375Ct. p. maand, Boompjes 53, Rotterdam. Verzending van VischFruit en Boter zal uitsteken om geiechtigd te zijn daarheen te 'worden gezonden. De verwarming der derde klasse-waggons in den winter zal waarschijnlijk met den aanvang van den winterdienst 188687 bij alle lijnen der groote spoorwegondernemingen worden ingevoerd. De directie der Exploitatie-maal schappij heeft in antwoord op het verzoek van de Nederl. Ver- eeniging tot bevordering van Zondagsrust, om voortaan op Zondagen geen goedkoope treinen te organiseeren, te kennen gegeven, dat zij niet aan het verzoek kan voldoen. Het totaal der bezoekers der bakkerij-tentoon stelling te Amsterdam is thans 63,897. De heer E. Kiderlen Jr., heeft bij den op 8 en 10 dezer gehouden wielerwedstrijd te Antwerpen weder drie prijzen behaald. De van ouds beroemde kaasmarkt te Edam mag zich in toenemenden bloei verheugen. Nadat in de laatste jaren het aantal ter markt aangevoerde stapels belangrijk was toegenomen, bedragen dit jaar de aanvoeren nog vrij wat meer dan in 1885. Bij eene opstijgiug van Julhes met zijn ballon *Etoile du Nord'', te Arnhem, maakte een jonge dame uit Zwolle, mej, Deutman, de reis mede. De ballon is bij De Steeg neergedaald. Mr. M. J. de Witt Hamer is van zijne bui- tenlandsche reis teruggekeerd. De behandeling der zaak van den heer Domela Nieuwenhuis mag nu waarschijnlijk spoedig worden verwacht. Het getal der naar aanleiding der jongste on geregeldheden te Amsterdam in hechtenis geno men persouen bedraagt 24. Aan mej. M. Schlingeman is, naar de *Arh. Ct.* verneemt, kwijtschelding verleend van de haar opgelegde 6 weken celstraf. Van Terschelling wordt d.d. 13 Aug. gemeld: Bij ongunstige zee werd heden eenmaal op het vermoedelijk gevonden wrak der ^Lutine7' gedoken. Door het ophalen van eenige kogels en klompjes verhard kruit is het vermoeden dat bovengenoemd wrak gevonden is, tot groote waarschijnlijkheid gekomen. Naar het //Bredasch Advertentiebladverneemt, is de eisch in zake het treurige geval in het cadettenkamp, voor drie daarin betrokkenen twee jaar celstraf en vervallenverklaring van den mili tairen stand. Donderdag is te Maarsen de 29 jarige vrouw van den landbouwer K., bij het verrichten van eenige werkzaamheden, in eene diepe sloot geraakt. Toen men haar eenige oogenblikken later boven water haalde, was zij reeds overleden. Te Vucht kwam een oude gepensioneerde te dicht bij een molen, met het ongelukkig gevolg, dat hij een klap van een der wieken kreeg. Met een ernstige wonde aan het achterhoofd werd hij opgenomen. Zijn toestand is zorgvol. Een werkman, die op het dak van de Ned. Herv. kerk te Kralingen werkzaam was, is daar af gevallen. Hij werd zwaar gekwetst per draagbaar naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is bedeukelijk. Toen de ^Scholten", die uit New-York te Rot terdam terugkeerde, zijn laatste reis naar Amerika deed en 4 dagen in zee was, sprong een koleu- tremmer over boord, na zijn beste kleederen aan getrokken en zijn geld bij zich gestoken te heb ben. Pogiugen om hem te redden waren vruchte loos. Hg laat een vrouw met 4 kinderen achter. Bij een kort onweder, hetwelk Dinsdag boven Kuilenburg woedde, werden twee jongelieden, de gebroeders Van 't L., even buiten de stad door den bliksem getroffen, met het treurige gevolg, dat de oudste onmiddellijk werd gedood, en de andere hevige brandwonden bekwam. Zater dagmorgen is te 's-Hertogenbosch de sigarenfabriek van den heer Th. Houtman uitgebrand. De schade wordt geschat op f 40.000. Ruim 100 man zijn door deze ramp buiten werk. Bij den brand te IJmuiden heeft een ambtenaar zijn zuurver diende spaarpenningen van circa f 1400 ver loren. De stoomboot van de Lemmer naar Groningen is op het Slotermeer omgeslagen. De pas sagiers en bemanning zijn gelukkig gered. Men schrijft uit Roermond: Sedert menschengehengen zag men hier zulk hevig onweder niet als Dinsdag namiddag ten ongeveer half één. De regen viel bij stroomen, als beken liep het water door de straten, in de huizen was het stikdonker en buiten volgde de eene bliksemschicht op de andere. De wind, die vrij kalm zuidoost was geweest, keerde plotseling naar het noordwesten en wel met zulke kracht, dat de wandelwegen met takken werden bezaaid en in het naburige Leerop 33 groote po pulieren in eene laan als grashalmen knakten, terwijl de haver en boekweit aldaar vernielde en van de suikerbieten als het ware het groen weg sneed. Aan deze zijde der Maas zijn de velden vrij wel gespaard gebleven. GEDACHTEN. Onderscheidene deelen van eenen gesloopten watermolen, bestaande in ijzeren scheprad, met houten as, ijzeren boyenas, twee green en roeden, onder- en bovenwiel met rondsels enz. Dit alles bevindt zich in den polder der gemeente Zaltbommel ter plaatse, waar de molen gestaan heeft en is aldaar dage lijks te bezichtigen. Te bevragen bij G. FUK- KING, mr. timmerman te Poederooijen. Connection in alle landen f Heusden, van 8—16 Aug. Geboren: Johannes Cornells, z. v. C. van Kuijk en C. vau Opijnen; Johannes Cornolis, z. v. G. L. van Laarhoven en J. A. van Oudheusden. Kantongerecht te Hensden. (Zitting van 23 Juli.) Uitspraak van Vonnissen in Strafzaken. DRANKWET. 6. K. te Woudrichem, boete 2, subs 2 dagenW. v. Z. te Dussen, b. 1, a. 1 d.; G. S. te Alrakerk, b. 1, s. 1 d.; A. de V. Az. te Heusden, b. 3, s. 1 d.; A. v. O. te Heusden, b. 3, s. 1 d. JACHT EN VISSCHERIJ. C. v. d. P. te Dussen, b. ƒ8, s. 2 d.A. K. te de Werken, b. 6, s. 2 d.C. Z. te Elshout, 2 maal 3 b., s. 1 maal 1 d.A. v. B. te Hedikhuizen, de rechtsvervolging geschorstJ. V. te Veen, 2 maal 3 b., s. 2 maal 2 d. VOERWEZEN. S. Z. te Andel, 10 b., s. 2 d. WET TER VOORKOMING VAN HONDSDOLHEID. H. v. d. L. te Bokhoven, b. 3, s. 1 d.; A. v. d. P. te Dussen, b. 3, s. 1 d. HET NIET VOEREN VAN EEN WIT LICHT OP EEN VAARTUIG (GEEN ZEESCHIP ZIJNDE) GE MEERD LIGGENDE IN EEN VAARWATER. S. D. te Andel, b. 10, s. 2 d. OPZETTELIJK SCHADE TOEBRENGEN AAN EEN AN DERS ROEREND EIGENDOM. D. W. te Dussen, b. 6, s. 3. d. HET GAAN OVER EEN ANDERS IN OOGST STAANDE GROND. J. V. te Woudrichem, b. 3, s. 1 d.; G. M. te Woudrichem, b. 3, f. 1 d. Al de veroordeelden tevens in de kosten. Chr. Geref. Gemeente. Beroepen naar Dassen (N.-B.), M. H. K. Mol te Dirkshoi-n. 's-HAGE, 15 Sept. Het verrichten van bagger- werk langs den rechteroever van het Scheur, bene den Vlaardingen, tot opruiming van de plaat bij de Vergulde Hand. Aanw. 8 Sept. WERVING VOOR HET LEGER IN OOST-INDIË. Wie zich als soldaat bij het Indisch leger verbindt ontvangt bij het aangaan van eene ZESjarige verbindtenis EEN HANDGELD VAN DRIE HONDERD GULDEN. Wie zich verbinden wil, heeft zich aan te melden bij een der plaatselijke- of garnizoens-commandanten of bij den com mandant van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk. Miliciens met groot verlof of in werkelijken dienst kunnen tot eene verbindtenis bij het Indische legtr worden toegelaten. Zij kunnen ook voor twee jaren bij het Indisch leger gedetacheerd worden, ouder genot van 200 handgeld. Het bedrag van het gagement is, na twaalfjarigen dienst (al dan niet afgebroken door een verblijf van hoogstens een jaar buiten de gelederen) Voor den soldaat 200, korporaal f 220, sergeant f 260, sergeant-majoor f ƒ290, adjudant-onderofficier f 320'sjaars. Na twintig jarigen dienst: voor den soldaat ƒ320, kor poraal f 380, sergeant f 420, sergeant-majoor f 450, adjudant-onderofficier f 480 'sjaars. f (Mits twee jaren in dien rang gediend hebbende. Bij ge breke daarvan wordt liet gagement van den naast volgenden lageren graad genoten.) Werkelijke diensttijd, als milicien of als vrijwilliger bij het Nederlandsche leger doorgebracht, komt voor de helft in aan merking bij de berekening van den twaalf of twintig jarigen diensttijd boven bedoeld, mits men niet later bij het Indische leger dienst neemt dun een jaar nadat men uit den dienst bij het leger in Nederland is getreden. Aanbreng-premie in den regel tien gulden. Opgaven van de voor de indiensttreding benoodigde stukken en van verdere bijzonderheden zijn kosteloos te bekomen bij alle burgemeesters. In ouzo kiudsche jaren en ook op rijperen leef tijd maakt do kunst om ons zelvon in onze binnen kamer bezig te houden met iets nuttigs of aan genaams, de vrees voor eonzaamheid onmogelijk. Wanneer ons teleurstelling treft, moeten wij trach ten eenig bepaald en aangenaam vak van studie te volgen, opdat er geene onbeschrevene blad zijden van het boek onzes levens gevonden worden. Het lezen is voor ons nimmer nutteloos, wanneer wij de denkbeelden aanteekenen, die ons door huune nieuwheid treffen, of die, welke wij reeds keunen, juister uitdrukken. Zoo wij niet lezen tot eigen onderrichting of tot nnt van anderen, verveelt het lezen spoedigmaar die gewoonte om steeds met dat doel te lezen, verkrijgt men weldra door oefe- fening, en dan worden de boeken de beste troos ters in oogenblikken van zwaarmoedigheid. Sommige menschen maken van de boeken gebrnik, als van de groote heeren, zij kennen slechts bnnne titels en pochen op hen, alsof het hunne beste vrienden waren. Een bekrompen geest gelijkt een mikroskoop, die de kleine voorwerpen zeer groot doet schijnen, maar waarin geen plaats voor de groote is. Het geluk bestaat niet in veel te bezitten, maar in tevreden te zijn met hetgeen wij bezitten. Hij, wien weinig ontbreekt, beeft altijd genoeg. Vrijdag-namiddag zat een jonge vrouw, in hoogst zwangeren toestand, met een klein kind op den schoot, op de stoep voor een pakhuis op den Singel (appelen- markt) te Amsterdam. Een heer, die voorbijkwam en aan een der lieden, die zich om de vrouw ver zameld hadden, vroeg: «Wat scheelt dit mensck*, kreeg ten antwoerd: Zij is vermoeid en rast bier wat uit.* Hij vroeg vervolgens aan een agent van politie, dien men ook onder do nieuwsgierigen telde, of deze aan de vrouw wilde vragen, of zij wellicht ook honger had. Toen haar die vraag gedaan werd, begon zij te weeneu. Men bracht haar en haar kind in hot pakhuis, waarna in een oogenblik zoo veel brood met vleosch, melk en koffie bijeen was, dat de vrouw en haar kind verzadigd zijnde, zij nog oenigen voorraad mede naar huis kon nemen. Intusschen was oen man, aan de markt werkzaam, met een kom de geheele markt rondgegaan, om giften voor deze ongelukkige, die in de Oostenhnr- gervoorstraat thuis behoorde, in te zamelen. De vrouw vertelde, dat zij nog twee kleine kinderen thuis had, haar man sedert Februari werkeloos was geweest en zij geleefd hadden door verkoop van hun inboedel, die geheel verdwenen was. Na de ontvangst van de collecte, die vrij aanzienlijk was, begaf de vrouw zich met haar kind huiswaarts. Te Gennep zal, volgens den «Limb. Koerier*, de avondschool voortaan, met het oog op de middag hitte, des morgens te half zes worden gehouden 1 Meermalen is er geklaagd over de onhebbelijk heid om bankbiljetten met stempels te overladen. Deze nare gewoonte brengt veel schade toe aan de bank. In het 5-jarig tijdperk 1879/84 moesten 622,000 biljetten meer buiten dienst gesteld worden, dan in het vorige 5-jarige 1874/79. De meesten hadden hnnne onbruikbaarheid aan het stempelen te danken. Eene bijzonderheid, die in de «mededeelingen betreffende de Nederlandsche bank* door rar. J. F. B. Baert aan 't licht gebracht wordt, verdient op zettelijke vermolding: »De namen, die men op de gestempelde biljetten vond, waren meestal die van gefailleerde of insolvente firma's.* Wij gelooven, dat niets beter zal werken, om het misbruik van bet bestempelen der bankbil jetten uit te rooien, dan do algemeene versprei ding van deze bijzonderheid. De beroemde karpers uit de vijvers van Fon- tainebleau, die honderden jaren ond zijn en ten bewijze daarvan, als gewone wilden, ringen door den neus dragen, nog uit den tijd dor Renaissance dagleokononde, ziju door een besmettelijke ziekte aangetast en sterven bij houderdon. «Le Rappel* vreest, dat die waterwonderen weldra geheel ver dwijnen zallen. Een zeer zeldzame visch werd onlangs door een kustwachter te Frederikshaveu gebracht, nl. een Tracbyptorus,die in dooden staat aan land ge spoeld was. Het band- of zwaardvormig lichaam is zilvergrijs met rozenroode kieuwen. Hij is on geveer 51/s voet lang, 1 voet breed en in het mid den 3 daim dik. Deze visch is zeer weinig bekend, omdat nauwelijks een dierkundige de gelegenheid gehad hoeft een levend, geheel onbeschadigd exem plaar te zien. In den herfst van 1827 werd op de Jut- landsche kust tusschen Frederikshaven en Skager een exemplaar aan land gespoeld, dat tot 1840 het eenig bekende was. Omtrent de levenswijze van den «Tracbyptorus* weet men zoo goed als niets. Het gevonden exemplaar werd aan het Zoö logisch Museum te Kopenhagen gezonden. In de kringen van den hoogen adel te Warschau baart, naar men in hot »Nene Wiener Aldbl.* leest, het volgend voorval een pijnlijk opzien: Een voorname jonge dame bood dezer dagen bij een juwelier een kostbaar brillauton-garnitunr te koop aan. Do juwelier herinnerde zich dit sieraad, dat wel 20000 fres. waard was, eens van de gra vin N. te repareeren te hebben gekregen en, schoon de smaakvol gekleede dame niet den miusten arg waan kon opwekkou, besloot hij toch zich zeker heid te verschaffen. Hij verzocht de verkoopster plaats te nemen en zond middelerwijl naar gravin N. Weinigo oogenblikken later trad graaf N. den juwelierswinkel binnen en nn kwam het aan den dag, dat de jonge dame, eene intieme vriendin der gravin N. en evenzeer van adel, bij een bezoek dat zij deze bracht, de jnweelen gestolen had. Ondanks alle smeekbeden der jonge aristocrate heeft graaf N. haar aan het gerecht overgeleverd. Sncci, de nieuwe Tanner, is thans te Milaan, om 30 dagen te vasten. Een commissie zal hem onder toezicht honden. Na een glas van zijn drank te hebbon gebruikt zal hij te bed gaan, want in de eerste zes dagen, zegt hij, is hij lijdende. Dan staat hij op en verricht zijn gewone bezigheden. Op den 611 dag is hij 9 kilo lichter geworden. De volgende dagen wordt bij sterker: hij kan lange wandelingen maken en worstelen. Gedurende den vastentijd neemt hij nu en dan een pnrgeerend water, om de maag te zuiveren van stof, en als hij veel gespro ken heeft neemt hij wat kond water. Na de 30 dagen is hij zoo mager, dat de huid van zijn gelaat op perkament lijkt en hij moet dan zeer voorzich tig zijn in het gebrnik van voedsel: eerst wat ver- duude melk, dan melk, boter en ten slotte vleesch, Commissaris van Politie tot een ca. 40-jarigj schoone, die wegens beleediging en mishandelinj van een andere schoone wordt ondervraagd. Comm. Juffrouw Muller beklaagt zich dat op don openbaren weg door n met een paraplui is mishandeld en geslagen. Bekl. Ik heb baar eventjes opgefrischt meneei maar ik heb daar ook gegronde reden voor, wai die adder bad mij leelijk bel Comm. Ter zakeheeft u juffrouw Muller mi uw parapluie verscheiden slagen op het hoofd g< geven Bekl. Zooals ik u zei, ik heb haar een opfris sching gegeven, dat valsche kreatunr moest noo< zakelijk een opfr Comm. Wat bedoelt n daarmee? Bekl. Dat ze een vuilaardige schendtong is, dl ik met mijn natte paraplnie heb afgeveegd, had 't wel tienmaal verdiend, dus Comm. Druk u duidelijker uit; heeft ujuffrou' Muller met uw parapluie op haar gezicht geslagej of niet Bekl. Noemt u dat leelijke apenbakkes een g< zicht? Ha! ha! ha! Comm. Hondt je kalm Zij beweert dat de p: rapluie op haar hoofd gebroken is. Bekl. Gebroken is ie, dat 's waar, maar dat komt omdat tege <woordig de paraplnies zoo slecbl gemaakt worden. Mijn moeder had zoo'u groenl besteedster weet u Minstens vijftig jaar oud); als ik dat ding had gehad, zon ik dat dier vajj> een monsch wel anders geraakt hebben. Je zo§ er een os mee kunnen dollen; begrijpt u? Comm. Geen omwegen heeft n de parapluif op juffrouw Mullor's hoofd stukgeslagen of niet f Bekl. Do parapluie is stnk, dat is zoo, maar da| komt omdat de stok niet deugde. Toen ik zoo's maal of ze3 op haar leelijke kersenpit had getikt! brak die miserable stok doormidden, 't Was otfj een stuip te krijgen, want ik had pas 3.50 voc dat vod uitgegeven ziet u En Comm. 't Is wel; ik weet genoeg (tot denbii| gadier). Berg de juffrouw zoolang op Een jong man redt met levensgevaar een mei-ijjfe uit het water. Vader. «Edele levensredder! wat wenscht g|j tot loon? Honderd duizend gulden of de hand mij*- nor dochter?* Levensredder. »Uwe dochter!* Vader. «Goed gekozen, wakkere jongmanHorif derd duizend gulden had ik u niet kamn n gevehi want ik bezit geen cent. Maar mijne dochter is de uwe! Geeft elkander de hand, mijne kinderen!* f nissen hebt, die als fignrant willen optreden, breng ze dan maar gerust meé, want we hebben in het stuk heel wat schorriemorrie noodig.* Een kantoorbediende werd verliefd op de dochter van zijn patroon, die echter een betere partij voor haar op het oog bad en niet alleen van een ver bindtenis tnsschen do gelieven niets wilde weten, doch ook elk onderhond ten strengste verbood. Het gevolg hiorvan was dat de jonge lieden, wie geen kans werd gegeven elkander te zien of te schrijven, den ouden heer zelf tot hun postillon-d'amour maakten. De jonge dame speldde eon briefje vast in do voering van haars vaders overjas en als hjj deze dan op het kantoor bad afgelegd, haalde zijn bediende den brief er nit, las dien en beantwoordde het schrijven op dezelfde wijze. «Liefde kent geen hinderpalen* blijft toch maar een waar woord. Do aanhouder wint. Als het waar is, moet het in Amerika gebeurdzijn Een muis viel in eeu schotel mot molk en zwom, zwom, maar 't gelakte haar niet tegen den gladden kant op te klimmen. Op den dnnr had zij door haar aan houdend spartelen de melk in boter doen veran deren en triomfantelijk sprong zij nu van den gelen klomp over den rand van den schotel weg. Een stnitendo reclame. Op een kerkhof in de bunrt van Parijs leest men: «Hier ligt Maria Kgeliefde echtgeuoote van K mr. smid. Het hekwerk rondom den steen is uit de fabriek van haar echtgenoot.* Grootmoeder. Dat is lief van jullie, kindertjes, dat je je zieke grootmoeder eens komt bezoeken. Zie ik er niet erg bleek nit Elize. O ja, grootmoeder, uw gezicht is net zoo wit als papier. Anton (aanvallend). Als gelinieerd papier. Een student verscheen op hot college met groote rijlaarzen. De professor vroeg boos: «Is het mode zulke laarzen te dragen?* Ja, professor. Maar men verschijnt er toch niet mede in ge zelschap van fatsoenlijke menschen Neen, professor. «Weet je nu wel waarom ik je hob geslagen vroeg een vader zijn zoon, dien hij een pak slaag bad toegediend en nog een zedepreek op den koop toe wilde geven. «Jawel*, antwoordde de onver schillige knaap, «omdat u de sterkste bent, anders le Student. «De hoeveelste is het van daag?* 2e Student. (In zijn portemonnaie kjjkend). «Zoo wat om en bij den twintigsten.* le S. «Vind je den datum in je portemonnaie?* 2o S. «Jadat is mijn almanak. Zie je, er zjjn twee zakjes in. Van den eersten tot den tienden is het goud rechts en het kleingeld links, van den tienden tot den twintigsten is het klein geld rechts en links niets en van den twintigsten tet den dortigsten zijn beide afdoelingen leêg. 's HERTOGENBOSCH, 16 Ang. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalvoren waren aangevoerd 157 stuks. De prijs was le kwal. van 0.44 tot 0.48; 2e kwal. van 0.40 tot f 0.443e kwal. van 0.36 tot, 0.40 per kilogram. Er bestoud veel handel, zoodat spoedig al het aangevoerde was opgeruimd. De prijs der boter was 1.00 1.34. In ecu Schouwburg zou een speetakelstuk wo|* den opgovoerd en de directeur voegde op do repe titie ziju figuranten toe: als je vrienden of ke|- komt men in het bezit van DeHuisvriend Een degeljjk Maandwerk voor het Huisgezin, bijeengebracht door Neder landsche Letterkundigen en Geleerden, op elk gebied van Wetenschap en Kunst, met twee honderd Illustratiën per jaar gang. Bij de Juli-Aflevering ontvangen alle Inteekenaren, ter versiering hunner huiskamers, de Oleographie ter grootte van 34 X 47 centimeter, naar een Schilderij van Wm. Steelink, die uitsluitend voor „De Huisvriend" geschilderd is. Alle Boekhandelaren nemen bestel lingen aan, evenals de Uitgever H. A. M. ROELANTS, te Schiedam. Expediteur en Agent. Speciaal ingericht voor -Pi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3