No. 508. Zaterdag 21 Augustus. 1886. DE WEEKDAG. Uitgever: L. J. VEERMAN neusden. BUITENLAND. VOO» Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.Franco per post zonder prijs- verbooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. i. „Zes dagen in de week zult gij arbeiden en al uw werk doen." Aldus de Mozaïsche wet in Ex. 20 9, en bij dezen maatschappelijken regel lieeft sinds niemand zich kwaad bevonden. Vooral zij die weten wat het zeggen wil zeven dagen te arbeiden, kunnen over de doelmatigheid van dit voorschrift oordeelen. Er is echter voor zoover we weten in Nederland geen fabriek of instelling, die de arbeiders daartoe doorgaande .noodzaakt. Zoo al niet op den Zondag, dan toch op andere dagen wordt de zoo noodige rustdag geschonken. //Zes dagen" eischt echter een nadere om schrijving. Terwijl we deze letteren schrijven op den Zaterdagavond 't is 10 uur klinkt ons nog het gehamer en geklop in de ooren van een achttal meubelmakersgezellen, die zich kunnen beroemen letterlijk het mozaïsch voorschrift op te volgen ze rusten steeds op den Zondag. Maar die werkdagen 's Morgens klokke zes staan ze voor de schaaf bank en blijven daar, met enkele korte rust- poozen tot 's avonds 11 uur, een werkdag dus van 1472 uur, den schafttijd er afge rekend. Zelfs wanneer we in dit geval buiten rekening laten dat de werkplaats dezer lieden 't mag vreemd klinken, maar 't is de waarheid op een vierde verdie ping gelegén en in den zomer blootgesteld is aan de verschroeiende zonnestralen, dan nog zal ieder toestemmen, dat een werkdag van 1473 uur veel te lang is. En dat is nog niet het meest sprekende voorbeeld van verkeerde opvatting der zes- daa^sche periode. Er zijn inrichtingen waar 16 a 18 uren per dag gearbeid wordt en w;aar de werklui eenige malen per week 24 uur en langer achtereen bezig gehouden worden. Vele wetenswaardige bijzonderheden daar omtrent vindt men in een rapport door den heer Heldt opgesteld, naar aanleiding van 't verhandelde in 19 afdeelingen van het Alg. Nederlandsch Werkliedenverbond, een rapport, dat zeer de belangstelling verdient van ieder, die 't wel meent met den werk man. Niet dat hierin de kwestie opgelost wordt, maar 'tis een steen tot den grond slag van 't antwoord op de vraaghoe denkt de Nederlandsche arbeider over de zes dagen arbeids per week? 't Mag overbodig heeten hier aan te teeke nen dat bedoeld verbond, als zoodanig, in geen relatie sta&t tot de sociaal-democratische partijhet is een vereeniging van nette werklui, die langs den vreedzamen weg trachten te komen tot verbetering hunner maatschappelijke positie. Die positie is ver van rooskleurig. Denkt u daar maar een oogenblik in en stelt u het huiselijk leven voor van een man die •s Maandags morgens vroeg de deur uitgaat, telkens enkele uren in den nacht zijn leger stede komt opzoeken en eerst op den Zondag .weder gelegenheid vindt, zich te vergewissen van den welstand zijner kinderen! Komt hem toch niet aan boord met een klacht over zijne geringe geestesontwikkeling en open voor hem geen volksbibliotheken, noch houdt volksvoorlezingen; hij heeft er geen tijd toe, en zoo al, dan eischt het lichaam dien geheel om weer op zijn verhaal te komen. Is dat niet altijd zoo geweest? Volstrekt niet, deze toestand is geboren uit de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Toen de volwassenen van onze dagen jong waren, kende men niet dat jagen en drijven van heden. Toen vertrouwde men ook meer op de patroons en laat ons er terstond bij zeggen, toen waren de patroons beter te vertrouwen. Wanneer iemand een woning wilde verbouwd hebben, dan sprak hij daar over met een hem bekenden timmermans baas, en deze zou 't gewis als een beleedi- ging opgevat hebben wanneer hem een contract ter teekening aangeboden ware, waarin hij verklaarde voor zóó of zóóveel de karwei te maken. Men bepaalde over en weer ongeveer de daarvoor benoodigde som, 't werk werd gegund en soliede gemaakt. De werkgever behoefde tot behartiging van zijn belangen geen halfwassen baasje als opzichter aan te stellen, hij vertrouwde den patroon en deze bezorgde de zaak alsof ze de zijne was. De werklieden konden nu op huu gemak de taak aanvangen. Op hun gemak, d. w. z. ze behoefden niet hun halve nachtrust op te offeren en werden niet door drijven ge dwongen te knoeien. Ze werkten 10 a 11 uur daags, kwamen 's morgens verfrischt aan den arbeid en hielden nog een paar uren in den avond over om te wijden aan 't gezellig verkeer met vrouw en kinderen. Dat was een regeling van den arbeid, geboren uit de omstandigheden en die re geling alleen is een gezonde. Nu ze on gezond, ja door en door ziek is, Wanhoopt men aan verbetering en wil dat de wet hierin verandering brengt. Tegenwoordig laat niemand meer werken, tenzij bij publieke of ondershandche aan besteding. Voor kleine karweitjes, het in zetten van een nieuw raam, het plaatsen van een schuttinkje, het metselen van een schoorsteen, laat men inschrijven. Heele en halve bazen en baasjes doen mee, de concurrentie is ongeloofelijk sterk. Er zijn uitzonderingen ten platten lande, waar men hier en daar nog aan de oude goede wijze van doen gewoon is, doch in de steden vooral is 't zoo erg, dat elke baas, die op een behoorlijke tijd. rekent, op 't verschaffen van deugdelijk materiaal, op goed loon; het moet afleggen tegen de halfwassen col lega's, die er zich met den Franschen slag doorslaan en die men daarom wel degelijk voortdurend op de vingers moet kijken. Nu komt het aan om uit zoo'n uitbesteed werk nog iets te halen. Eilieve, wie moet hierbij 't loodje leggen De werkman en niemand anders. Op zijn beurt neemt hij de ouderdeelen van den patroon aan en nu gaat het er op los; is de dag te kort dan den avond er aan geknoopt. Toch komt het werk niet voor den bepaalden tijd klaar en ei genlijk zou dat dienen, daar alsdan voor eiken dag te vroeg door den chef een premie bin- nengestreken wordt. Daarom nog wat aan gezet. Neen, geen werklui er bij aange nomen, maar de voorhandene opgezweept en enkele nachten aan den dag geknoopt. Hoe er gewerkt wordt komt er minder op aan, 't is toch maar een woonhuis voor den kleinen burger, de zaak is dat het opgeleverd wordt vóór den bewusten datum, de patroon zijn geld beurt met een aanmer kelijke verhooging en het pand, vochtig en vuns, kan betrokken worden. Zoo, zegt de heer Heldt, is het „op stuk" werken geworden „zich stuk" werken en we gelooven hem gaarne op dit punt. Een der belangrijkste vragen tot de af deelingen gericht was wel deze: acht gij het vaststellen van een normalen arbeidsdag noodzakelijk We willen deze vraag in ons tweede artikel nader beschouwen. Hot hart van wijlen koning Lodewijk II van Beieren is Maandag in de daarvoor bestemde nrn met een extra-trein uit Münehen naar Altötting overgohrticht en in de Pelgrimskapel der Slotkerk aldaar bijgezet, naast dat van zijn vader, koning Max II. Ongeveer 200 geestelijken en offiicieren woonden 't requiom bij en een groote mensehon- massa was op de boen. De indruk, dien bet treurig uiteinde van den krankzinnigen, eenmaal zoo popu- lairen vorst, op allen gemaakt had, bleek ook nu weder uit de sombere stemming, die onder de me nigte heerschte, zoowol bij het vertrek als de aan komst van den trein, die de urn overbracht, als bij de processie, die het onder 't luiden van alle klokken naar de Pelgrimskapel begeleidde. Het verlies, dat dr. Spitzner lijdt door het af branden van zijn wassenbeeldenspel te Brussel, is tamelijk groot. Do verzameling was verzekerd voor 80,000 francs. In 1881 berekende men de waarde der verzameling reeds op 120,000 francs on sedert is zij veel verrijkt. Het verlies bedraagt in hot geheel 100,000 francs. Twee nieuwe ongelukken hebben dezer dagen op de Alpen plaats gehad. Dr. Migotti, hoogleeraar aan de Universiteit te Czeruowitz, viel Zondagmorgen van een duizeling wekkende hoogte in do Val di Genova (Tyrol) en bleef op de plaats dood. Herhaaldelijk had zijne moeder hem gesmeekt van die gevaarlijke soort uitspanning af te zien en hoowel door den dood zij ner vrienden, dr. Zigmandy on markgraaf Palla- vicini diep getrotfen, liet hij zich daartoe niet be wegen. Het tweede ongeluk viel Maandag in de Bovon- Oosteurijksche Alpen voor. Hot slachtoffer was eon Engolsche knaap, slechts 15 jaar oud, de zoon van den heer Mather, kassier der Engelsch-Oostenrijksche Bauk te Weenen. Bjj het beklimmen van den Sor- teinlop, bij Gmtideu, viel hij en bekwam ernstige verwondingen aan do borst. Echter had bjj nog kracht en tegenwoordigheid van geest genoeg om met een potlood op een stukje papier te schrijven: s Mijn naam is Mather. Ik kom van Weenen en logeer te Ebonsee. De arme jongen sleepte zich daarna naar een boerenhut, waar men hem stervende vond. Üp een dag der vorige week zag men boven de stad Salzburg oen zwerm vlinders, die uit milli- oenen stnks bestond en zich in de richting van het Noordoosten naar het Zuidoosten bewoog. De diertjes vlogen op groote hoogte en grooten- deels in groepen, die voortdurend om hun eigen as schenen te draaien. Twee uren achtereen duurde de zonderlinge optocht, die met het bloote oog zichtbaar was. Zaterdag zijn millioenen sprinkhanen op Madrid en te Ciudad Real neergekomen. In het Santa-Ma- ria-kwartier dezer laatste stad waren zij zoo tal rijk, dat men 's middags de zon niet kon zien en het in de straten duistor was. Deze werden letter lijk overstroomd door die onwelkome gasten en langs de kleinste openingen drongen zij bij dui zenden de huizen binnen. De burgemeoster der stad heeft de hulp van de ministers van biunenlandsche zaken en financiën tegen de »lagostas« ingeroepen. De dorpen Almagro, Taralba, Alcazar, Mazanares en een 10-tal anderen zijn in verslagenheid gedompeld. De oogst werd er door de sprinkhanen totaal verslonden en de anders zoo vruchtbare velden hebben nu het aan zien van woeste, schrale vlakten. De Russische Synode heeft bepaald, dat de soldaten in het vervolg stipt do vasten zullen moeten houden. Zij zullen niet alleen de 4 groote vastentijden moeten in acht nemen, maar ook eiken Woensdag en Vrijdag moeten vasten. In het geheel zouden zij dus 180 dagen geen vleesch (of visch), eieren, melk en suiker mogen gebruiken. De officieren zeggen, dat de physieke kracht der soldaten ouder zulk een régime zal lijden. De Engelsche luitenant Bythel en een Engelsch politieagent zijn door Kaffers vermoord, terwijl zij op de jacht waren, aldus wordt uit Durban bericht. Bij gelegenheid van haar bezoek aan Edinburg zal Koningin Victoria van do Clydesdale Silk Manufacturing Company* een witten zijden zakdoek ontvangen, ter waarde van 600 pd. st. Te Altona werden Zondag nacht drie veestallen eene prooi der vlammen. Al de beesten werden gered, doch onder het puin vond men de verkoolde lijken van twee naenschen. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Te Leuven heeft eene vrouw zich verdronken uit angst voor de rechtbank, waar zij als getuige moest verschijnen. Zeven jonge kinderen liet zjj achter. Een van de merkwaardigste gebouwen der we reld, de kathedraal van Sint Marcus, te Venetië, wordt met vernietiging bedreigd en zal in de mod der der lagunen moeten verzinken, als niet spoedig doortastende maatregelen daartegen genomen wor den. Reads doen eb en vloed hunne werking onder don koepel en ziet men dikwijls water op den vloer der krypt, of onderaardsche kapel, die pas eenige jaren geleden in de cement werd gezet en naar men hoopte waterdicht was. De grond, waarop de kerk staat, wordt van lieverledo door de werking dor getijden weggespoeld en do fundeering van het gebouw zakt onregelmatig weg, daar de grondves ten van het vroeger daar bestaande kerkgebouw, die thans niets dragen, minder daarin doelen. De vloer van het gebouw heeft daardoor iets van eene golvende zee. en is hier en daar niet zonder gevaar te bolooper, een gebrek dat merkbaar toeneemt. Niets anders zal het grootsche en merkwaardige gebouw voor wegzinken kunnen behoeden dan het d laromhoen aanleggen van een stevigen en ondoor- dnngbaren walmuur, die het zoute water voldoende k ert, waarna de fundeering daarbinnen zoo vast g maakt kan worden als de plaatselijke gesteldheid toelaat. Anderen willen de binnenzijden der grond vesten door ontgraving blootleggen en de gansche ruimte daarbinnen op gelijke wijze behandelen, waarna het niveau van den rijkversierden vloer kan worden hersteld. Van geen dezer groote plannen zal echter veel kunnen komen, wanneer de ïtali- aansche Regeering zich houdt aan hare jaarljjksche subsidie van 50,000 francs, wat nog veel minder is dan het voormalige gehate Oostenrijksche bestuur voor dit gebouw overhad, waaraan men sedert 1840 aan het herstellen is. NIEUWSBLAD Het Laid van flensden mi Alicia, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 1