BINNENLAND. De bisschop van Metz is overleden. Bij het onderzoek naar het jongste moordgeval te Parijs de ontdekking van het verminkte lijk eener jonge vronw in het arrondissement Mont- rouge is gebleken, dat aldaar in den laatsten tijd een aantal jonge vrouwen en meisjes spoorloos moeten verdwenen zijn. De politie heeft n.l. een buitengewoon groot getal brieven ontvangen van familiën, die in dat geval verkeerden en nu om inlichtingen kwamen vragen. De Figaro* meldt dat te Berljjn de baron B. H. van Osterhandt, gesproten uit een oud-Holland- sche familie, zich aan de kruk van zijn raam heeft opgehangen. De heer v. O. leefde te Berlijn zeer afgezonderd en was 80 jaar oud. Men zegt dat de Keizer van Oostenrijk voorden Aartshertog Otto de hand heeft gevraagd vau Prin ses Marie van Saksen. Het instorten van het huis in de Uhlandstrasse te Karlsruhe heeft meer offers geëischt dan men eerst meende. In plaats van 8 werklieden, geljjk eerst werd gemeld, waren er 30 aan het werk, van wie zich 22 in het gebouw bevonden. Twee van hen konden zich vasthouden aan de steigers, maar de overige 20 stortten met het puin naar beneden of werden er onder bedolven. Reeds zijn 14 lijken en eenige zwaar gekwetsten te voorschijn gebracht. Het ongelnk gebeurde 's middags om een uur, juist nadat de werklieden den arbeid hadden hervat. Een onderzoek is ingesteld naar de oorzaak der ramp. Deze wordt toegeschreven aan overhaast werken, waardoor de fondamenten van het nieuwe gebouw, dat 4 verdiepingen hoog was, niet stevig genoeg waren en onder den zwaren last bezweken. Te Leggiuno Monvalle (Italië) zjjn ongeveer 60 wijnbergen door de druifluis aangetast. Men heeft terstond maatregelen beraamd om de vreeselijke ziekte in haren voortgang te stuiten. Te Montevideo is door een persoon van zeer na bij een revolverschot gelost op den president der republiek Uruguay, op het oogenblik dat deze het schouwburglokaal binnentrad. De president werd lichtelijk aan de wang gewond. De dader werd on middellijk gevat en door het volk zoodanig mis handeld, dat hij weinig tijds daarna overleed. Ecne zonderlinge aanvaring greep onlangs in den Atlantischen Oceaan plaats. Het voor New-York bostemdo stoomschip »Waesland« stiet den 14en Juli, in de nabijheid van het Kanaal, op een sla- penden walvi8cb. De scherpe boeg sneed het dier doormidden. Het beest had eene lengte van 70 voet. Audermaal werden schokken van aardbeving op Malta waargenomen, maar niet zoo hevig als den eersten keer en zonder schade aan te richten. Het volk is echter zeer angstig. Den ln Juni j.l. overleed te Buenos-Aires, in Zuid-Amerika, in den ouderdom van 45 jaren, de heer I. P. Bredius, vroeger lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Goes, later professor in de Duitscho taal te Buenos-Aires. HEUSDBN, 19 Aug. De minister van waterstaat heeft bij beschik king van 9 Aug. ingetrokken de «onder dagtee- kening van 9 Febr. 1885 aan H. P. v. d. Ven te 's-IIertogenbosch verleende concessie voor den amleg van een stoomtramweg van 's-Bosch naar Waalwijk en van den Drunenschen Hoek naar Ileusden, en zulks wegens het nalatig blijven in de storting van het vereischte waarborgkapitaal. Door Gedep. Staten van Noord-Brabant is bepaald, dat de groote jacht zal worden geopend op Zaterdag 4 Sept. DRUNEN. Verleden Zaterdag en Zondag avond hadden alhier samenscholingen plaats, ten gevolge van het plaatsen van een draaihek op een openbaar voetpad door M. v. B., die daardoor niet den doortocht voor voetgangers, maar voor paarden en vee trachtte te beletten. Dit viel niet in den geest van hen, die over dat voetpad hun nen uitweg hebben. De samenscholingen waren echter van geen be- teekenis, althans men had geen kwade bedoelingen. Maandagavond nu onstond er weer een oploop en keerde zich de geest tegen het openbaar gezag, men siste en floot op eene beleedigende wijze tegen het hoofd der gemeente-politie alsook tegen de daar tegenwoordige handhavers der orde. Her haalde waarschuwingen om uit een te gaan moch ten niet baten; men eischte dat eerst het hek zou weggenomen worden. Steenen werden gewor pen en vielen zoo dicht als een hagelbui. Zoo het politiehoofd niet met de meeste zachtheid ware te werk gegaan, zeker zouden er ernstige botsingen ontstaan zijn. Toen eindelijk op een onbewaakt oogenblik het hek was omvergehaald, ging men laat in den nacht zachtjes aan uiteen. t EETHEN, c. a. Gemeente-rekening 1885. Ontvangsten f 5469.655, uitgaven f 5174.94, voordeelig slot f 294.715. Begrooting 1886. Ink. en uitg. beide f 6160.80. t DRONGELEN.c. a. Gemeente-rekening 1885. Ontvangsten f 4931.765, uitgaven f 5005.695, een nadeelig saldo dus van f 73.93, voortsprui tende uit de afd. Doeveren c. a., terwijl de afd. Drongelen met een voordeelig saldo van f 19.01 sluit. Begrooting 1886. Ink. en uitg. beide f 4439.64. t GORINCHEM 19 Aug. De Unie collecte voor scholen met den bijbel, eergisteren alhier gehouden, heeft f 176, opgebracht, zijnde f 6 meer dan in 1885. In 1884 bedroeg de inzame ling echter ruim f 200. t WOUDRICHEM. Van 7 tot 14 Aug. wer den slechts 50 zalmen gevangen, welke aan den afslag verkocht werden tegen 60 st 80 ct. per h. K. G. De visscherij is thans gesloten. t WERKENDAM, 19 Aug. Gisteren morgen ten 9Y2 uur, begaf zich een 160-tal der school kinderen in versierde booten naar de ^Wouterina hoeve7' op Pauluszand, ten einde daar een school feest te vieren. Bij het vertrek trok vooral de voorste boot de algeraeene aandacht door het wap peren van een 60-tal vlaggen van verschillende landen en steden welke door den heer Struick, onderwijzer alhier, welwillend waren afgestaan. De jeugd was vroolijk gestemd en geen wonder, zij zouden heerlijk worden onthaald en aan ver makelijkheden ontbrak het geenzins als vlieger wedstrijden, werpoefeningen en verdere jongens- en meisjesspelen. Ieder deed zijn best om een prijs te winnen. Zij smaakten een recht genoeglijke dag welke werd besloten door illuminatie en vuur werk. Ongeveer 180 kinderen der laagste klassen der school wacht heden ook een schoolfeest. fOp de Waal leverde de zalm visscherij in de laatste week vrij gunstige uitkomsten. Op de Be neden-Waal, onder Woudrichem en Gorinchem, werden gevangen 326 zalmen, welke aan den af slag golden van 55 tot 75 ets. per J/2 KG. Hooger op, te Tiel, Heerewaarden, enz. was de vangst weder onbeduidend. Z. M. de Koning heeft den eersten luitenant W. M. Wijnaendts, van het 7e regiment infan terie, liggende in garnizoen te Amsterdam, bij wijze van onderscheiding wegens zijn koene en beleidvolle houding tijdens het oproer in de Jor- daan, in rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers te 'a Gravenhage. Men meldt aan het Rott. Nbl.", dat de Mi nister van Financiën een voorstel tot herziening der wet op de burgerlijke pensioenen aan de goedkeuring der Kamers zal onderwerpen. Onder het opschrifthet Bredasche boevenpaleis* bevat »de Tijd* het volgend artikel: Nu de Minister van Justitie het college van regenten over de nieuwe cellulaire gevangenis plechtig geïnstalleerd heeft, en dat gebouw weldra als strafgevangenis in dienst zal worden gesteld, meenen we met een enkel woord de vele gebre ken, die dit boevenpaleis van circa 500,000 gulden aankleven, in een helder daglicht te moeten stellen. Wij beginnen met het cellnlair systeem en con- stateeren al dadelijk dat de gevangenen door de verwarmingsbuizen met elkander kunnen spreken, zelfs op een afstand van 2 of 3 cellen, zoodat het veel heeft van een telefonisch net, waardoor al de cellen met elkaar verbonden zijn, want bij de vin dingrijkheid dor gevangenen zal men misschien maar al te dikwijls de ondervinding opdoen, dat iedere gevangene juist weet wat er in de gevange nis omgaat, zonder nog te spreken van het beden kelijke dat er in gelegen is, wanneer 2, 3 of 4 ge vangenen in één strafzaak in preventief arrest worden gesteld, want kan men dezen niet beletten met elkander, hoe dan ook, gemeenschap te heb ben, dan zal het allicht gebeuren dat do geheele instructie geen enkel resultaat oplovert. Na de cellen komt de vloer, welke zoo stuift alsof men op een muilen zandweg loopt, en wordt hij begoten, dan geeft hij zoo zwart af, dat het geheele gebouw er de sporen van draag! Mot de acousliek is het al even slecht gestold, want spreekt mou in de eigeulijke gevangenis een enkel woord, dan geeft de echo het dadelijk weer. Aan pastoor of predikant is hot dan ook onmoge lijk, in bet bedehuis den gevangenen een enkel verstaanbaar woord ter opwekking toe te spreken. Nu hoeft men wel beproefd met lakens en katoenen draden den galm te verminderen, doch nog altijd speelt de echo den baas. Voorloopig zullen wij hot hierbij laten, wijl wjj overtuigd zijn dat iedereen nu genoegzaam bekend zal zijn met de gobrekeu van een gebouw, waar voor de belastingschuldigen circa 5 ton hebben moeten opbrengen, en dat ondanks dat vele geld slechts gedeeltelijk voldoet. Vijf-en-zestig militairen, te 's Gravenhage in garnizoen liggende, hebben zich in den loop der laatste weken aangegeven om bij het leger in Nederl. Oost-Indië te worden overgeplaatst. De bekende tooneelspeler D. van Ollefen is hersteld naar zijne familie teruggekeerd. Bij den gemeenteraad van den Haag is een van ruim 15,000 handteekeningen voorzien adres in gekomen, waarbij verzocht wordt om terug te komen op 's raads besluit tot afschaffing van de kermis. De bekende wielrijder, de heer E. Kiderlen uit Delft, heeft in de internationale wedstrijden, te Berlijn gehouden, het kampioenschap van Eu ropa voor den driewieler behaald. De afstand van 5000 meter werd door hem in 10 minuten 15 seconden afgelegd. De tweede aankomende was de heer Voigt, de derde was de heer Hasse, bei den uit Berlijn. Nader wordt nog gemeld, dat de heer Kiderlen niet alleen het meesterschap op den driewieler heeft behaald, maar bovendien den eersten prijs behaalde op den tweewieler-vreemdelingen wedstrijd. I11 dezen wedstrijd werd de Engelschman, de heer Hale, //Champion Byciclist of Europe" door den heer Kiderlen met 30 meter op de 2000 meter geslagen. Naar men mededeelt, wordt het getal be schikbare plaatsen aan de militaire school te Haarlem verre overtroffen door dat der adspiranten. Onder dezen bevinden zich zelfs heeren, in het bezit van het diploma' als civiel-ingenieur, zoodat men mettertijd infanterie-officieren zal kunnen bekomen, geschikt om den dienst kunner collega's bij de genie waar te nemen. Tusschen de broodbakkers in de gemeenten Kaatsheuvel, Kapelle, Vrijhoeven-Kapel, Sprang enz. blijft een ongekende mededinging bestaan. Was het vroeger tot een spreekwoord gewor den: ^Afgepast geld even als bij den bakker het brood", thans laat men zich ook bij vele bakkers afdingen, en ook bij hen, die met paard en kar hun brood aan den man zoeken te brengen, is loven en bieden aan de orde van den dag. Na tuurlijk trekt de mindere man hiervan partij, zon der altijd te letten op de hoedanigheid of het ge wicht van het brood. Intusschen staat men alge meen verbaasd, hoe het mogelijk is, dat bij zulk een toestand de meeste bakkers, die vroeger met handkar of hondenwagen rondreden, er thans paard en kar op kunnen nahouden. Met October wordt de heer van der Toorn, thans hoofdingenieur in het le Rivierdistrict, be last met den dienst in de provinciën Friesland en Groningen, ter standplaats Leeuwarden. Door G. de Freraery en S. Steins te 's Hage, is concessie aangevraagd voor het aanleggen van een pier- of wandelhoofd aan het zeestrand te Scheveningen. De oud-weezen van Neerbosch, Kluvers en Scholten, zijn thans van de Transvaal terugge komen. De reden van hun wederkomst is ge legen in de bedroevende omstandigheden, waarin zij verkeerd hebben. Niettegenstaande zij alles aangewend hebben om in hun onderhoud te voor zien, zijn zij daarin niet geslaagd. Voor timmer- liedeu en metselaars is het daar, volgens hun zeggen, het land van belofte niet. In zijne vergadering van Woensdag jl. besloot de gemeeuteraad van Alkmaar met algem. stem men tot het komen in hooger beroep van het door de arr.-rechtbank tegen de gemeente gewezen von nis in zake het ongeluk bij het waaggebouw. Zooals men weet vond zekere Siebrands daar den dood door het vallen van een kesp of kolder van het waaggebouw, en werd de gemeente bij gemeld vonnis tot betaling eener schadevergoeding van f 6500 aan de wed. Siebrands veroordeeld. Niet door, maar voor mevrouw Bulkley is door verschillende hooggeplaatste en invloedrijke perso nen uit 's Gravenhage en Arnhem, alsmede door hare vroegere verdedigers, een adres ingediend, waarbij, met het oog op haren hoogen leeftijd en aangeduide gunstige antecedenten, //genade voor recht' wordt gevraagd. De autoriteit in wier handen dit stuk is ge steld om rapport, nam tot heden nog geene con clusie. De aloude, dikwijls zoo rumoerige avond van Hartjesdag is jl. Maandag te Amsterdam rustig voorbij gegaan. Wel was eene groote menigte in de Jordaan, voornamelijk in de Willemstraat en aangrenzende straten, op de been, en trokken troepen kinderen, waaronder enkele op de aloude wijze gecostuineerd, waarbij oranje de hoofdkleur, door de straten, er werd ook wel overvloedig klein vuurwerk in de straten afgestoken, doch de eigen lijke feestvierders trof men aan laugs den Zeedijk. Ofschoon deze straat overvol was, werd de orde niet verstoord en heerschte ook daar een vroolijke toon. De politie was niet talrijk op straat. Een matroos van het oorlogschip /Koningin Emma der Nederlanden," te Nieuwediep liggende, die Maandag te Amsterdam aankwam, nam zoo druk aan liet hartjes-jagen deel, dat zijn te goed, dat honderd vijftig gulden bedroeg, te loor ging. Ook raakte hij eenige kleedingstukken kwijt. De Fransche luchtreiziger Julhes, met zijn reuzenballon te Arnhem opgestegen, ontstak van uit de hoogte een prachtig vuurwerk dat door duizenden werd gadegeslagen. De koene schipper daalde weder in de nabijheid der stad. Aan boord van een tjalkschip te Amsterdam, liggende aan den binnenkant, met bestemming naar Vlaardingen, werden van wege de politie autoriteiten weggehaald en naar de kruitkamer in de kazerne overgebracht drie kisten met 4000 scherpe patronen, voor het vervoer van welke ammunitie de benoodigde vergunning niet aan wezig was. Tegen den persoon, die een ygarnisair" niets dan salade aanbood, is door den officier van jus titie te Heerenveen vrijspraak geëischt, op grond dat de man geen ander voedsel in huis had. Het twintig-jarige meisje, dat in de vorige week onder Alblasserdam door eeu vermoedelijk dolle kat werd gebeten, is volgens het </N. v. d. D." welvarend. Ook het jongetje aldaar, dat onder behandeling van prof. Pasteur is geweest, bevindt zich wel, ofschoon hij zich soms zeer angstig maakt, tengevolge van den treurigen afloop, dien de beet bij zijn lotgenoot heeft gehad. Dinsdagmiddag werd weder te Amsterdam, een 7 jarig meisje door een gemeen sujet in een gang van een perceel der Dapperstraat gelokt. Bij de nadering van een agent van politie, koos de lage aanrander het hazenpad. In het Vondelpark werd Dinsdagavond een man onder een boom liggende gevonden, met een bloedende wonde aan den hals. Na zijne vervoering naar hel buitengasthuis, deelde hij mede, dat hij in het Vondelpark wan delende, door twee onbekende personen is aange vallen. Zij wierpen hem plotseling een doek over het hoofd en ontstolen hem zijn portemonnaie, na hem met een mes een snede in den hals te hebben toegebracht, en daarna zich verwijderden. In een boschje nabij het hek van het park is bij onderzoek een bebloed scheermes gevonden. Later heeft hij bekend dat het verhaal verdicht was, en bleek het een geval van poging tot zelf moord te zijn. Te Zeist is het zevenjarig dochtertje van Joost Bouwman in een diepe sloot, op ongeveer 100 meter afstand achter de woning, verdronken. Het kind was alleen naar den moestuin gegaan en had aan den slootkant vermoedelijk bloemen willen plukken. Een kwartier later kwam de vader aan de sloot, waar hij een kind zag liggen. Hij haalde het er terstond uit en ontwaarde met onzatting dat het zijn eigen kind was. Door een tot dus verre onbekend gebleven kerel werd eergisteren avond op den Dam te Amsterdam een schot ge lost op een niets kwaads vermoedenden voorbij ganger. Hij bleef ongedeerd. De dader door hem vastgegrepen, rukte zich los en verdween onder het volk. Ook in de derde politie-sectie is een pistoolschot gelost, waardoor een negentien jarige jongeling licht werd gekwetst. Te Eind hoven is een herberg met drie daarachter gelegen woningen een prooi der vlammen geworden. Te Leeuwarden heeft zich een geval van vergif tiging voorgedaan, tengevolge waarvan man, vrouw en 4 kinderen hevig hebben geleden. De vermoedelijke oorzaak is, volgens de *Zw. Ct.", het nuttigen van worst. Gelukkig zijn alle patiënten buiten gevaar. Een sterk onderzoek wordt ingesteld. Een vrouw te Goes, die be- behalve in petroleum nok aan spiritisme doet, kwam dezer dagen aan een juffrouw aldaar de groeten overbrengen van hare reeds lang overleden dochter. Dit maakte op die dame zoodanigen in druk, dat zij een zenuwtoeval kreeg, geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen en de dame nu nog lijdende is. Te Arnhem viel een werk man van de nok van een huis in den kelder. Korte oogenblikken daarna stierf hij aan de be komen wonden. Door den Gooischen stoom tram is in de Linnaeusstraat te Amsterdam een man overreden. Hij werd in deerniswaardigen toe stand in het gebouw der nieuwe gasfabriek bin nengebracht. De remmer P. Eich te Venloo, wien de beide beenen afgereden zijn, is aan de gevolgen over leden. Hij laat een weduwe met 2 zeer jeugdige kinderen achter. Aan de Oostkous, in het voormalige Delfshaven, zijn twee jongens van 9 en van 12 jaar, die op een houtvlot speelden in het water gevallen en verdronken. Twee uren was men bezig met pogingen om de levensgeesten op te wekken, maar te vergeefs. De herberg van B. aan den Heul te Hilligersberg is afgebrand. Onder Kralingen is een 3-jarig meisje terwijl de moeder even afwezig was in een kuip met heet waschwater gevallen. Het kind verkeert in zor- gelijken toestand. Het 3-jarig zoontje van den molenaar v. S., is te Krimpen a/d. IJsel uit het luik van den zolder gevallen en op de plaats dood gebleven. Uit het Zijkanaal nabij Maastricht is opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, waaraan verschillende ledematen ontbraken. Bij een heden gehouden gerechtelijke lijkschouwing is gebleken, dat die verminking was veroorzaakt door een schroef van een stoomboot en niet aan een misdaad is toe te schrijven. Te Cillaarshoek ia De Belgische Minister van Oorlog heeft bevel gegeven tot het naar hnis zenden der manschap pen van de lichting 1883, die opgeroepen waren ten tijde der jongste onlusten te Lnik en in het steenkolenbekken van Henegonwen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2