BINNENLAND. Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. Maar nog eens, vergeten we niet, hier te lande zon de wet moeten tusschenbeide treden tegen den uitdrukkelijken wensch van vele werklieden in. Wat ginds uit kameraadschap onderling besloten is, met opoffering van de zijde van sommigen doch ten nutte van anderen, zonder dat een hoogere macht dan de verbondsbesturen er 't woord in had, zou hier met dwang moeten ingevoerd worden, want we gelooven niet dat de Nederlandsche werkman deze ver meende inbreuk op zijn onbeperkte vrijheid met genoegen zou toestaan. 't Een en ander in aanmerking nemende, doet ons zien hoe deze kwestie verre van gemakkelijk is. We hopen intusschen dat ze aan de orde moge blijven onder de naaste belanghebbenden, opdat, indien zij, door welke oorzaken dan ook, buiten staat zijn ze met eigen hand op te lossen, hetgeen verreweg de beste wijze zou zijn, de wet gever der toekomst een rijk materiaal ten dienste staan zal, wanneer eenmaal de „nor male werkdag" voor de groene tatel aan de orde komt. HEUSDEN, 23 Aug. t Eene ongewone en aangename drukte werd hier Zaterdagmorgen veroorzaakt door twee eska drons huzaren, die van uit hun garnizoen te 's Bosch een wandelrit naar deze gemeente maakten. Komende door de Oud-Heusdensche poort, maakten ze den tocht langs het stadhuis en de Botermarkt, om op de Vischinarkt een uur halt te houden, alwaar de grootste ruimte wel dra door die 180 paarden met hunne berijders was ingenomen, 't Was juist marktdag en boeren en boerinnetjes hadden een dubbel oog voor deze niet alledaagsche vertooning. Verschillende opmer kingen hoorden we daarbij. Een boerendeerntje zei tegen een barer bekenden vuou motte mee kijken of ge onzen Tienus nie ziet, want die staot bk bij lèèren g(wij zullen maar zeggen bij de leerenbroeken). Een andere, door een buiten man, die blijken gat van ook gediend te hebben, werd ongelukkig begrepen. Hij zei o.a.: vkijk daar is ook een infanterist bij" (een officier der infanterie die de rit mede maakte) waarop een boerinnetje, met een neepjesmuts op, antwoordde ywa ge zegt is er unneu Evangelist bij, mot die veur 't volk preken Dit zijn er een paar uit de velen. Dat het publiek hier zeer met militairen is ingenomen, bleek al spoedig. Nauwelijks waren de huzaren afgestegen of van verschillende zijden werden emmers geleend om de paarden te laten drinken en ieder knoopte met de ruiters een praatje aan. De terugtocht werd over Herpt aanvaard, waarheen ze een eindweegs door de schooljeugd gevolgd werden. We hopen voor de afwisseling dat de officie ren nog meermalen Heusden zullen aanwijzen als doel voor hun tochten. t WAALWIJK, 19 Aug. Dinsdag 1.1. hielden de onderwijzers uit het Arrond. Waalwijk hunne feestvergadering in het lokaal Musis Sacrum van den heer V. Gerris. Door den heer De Bree werd ingeleid: yDe beste methode voor 't zangonderwijs in de lagere school." De overige ingeschreven inleiders konden om geldige redenen niet op de vergadering zijn. Bij acclamatie werd de heer Both herkozen tot secretaris. Een voorstel van een der leden om met de overige onderwijzers-gezelschappen in 't district Tilburg in onderhandeling te treden ten einde een jaarlijksche vergadering te hebben van al de onder wijzers wit 't district, vond algemeen bijval. Na afloop der gewone zaken begon ten 4 are de tafel, waarvoor den heer Gerris alle lof toekomt. t ALMKERK, 21 Aug. De Raad heelt met algemeene stemmen besloten aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te verzoeken, deze gemeente, door raiddel van den telepboor», te verbinden met het telegraafkantoor te Wou- drichera. t UITWIJK, 21 Aug. Den 26en September a.s. bestaat het voornemen dat ds. Harthoorn, predikant bij de herv. gem van Uitwijk en Waardhuizen, zijne afscheidsrede zal houden. WERKENDAM. De arbeiders alhier hebben een goed vooruitzichtde beetwortel-suikerfabriek zal in den aanstaanden winter ruim tweemaal zooveel bieten verwerken als het vorig jaardien ten gevolge zullen de werkzaamheden er tot mins tens half Eebr. voortduren. t GORINCHEM, 23 Aug. De nieuwe paar denmarkt, 1.1. Zaterdag alhier voor de tweede maal gehouden, hoewel beter dan verleden jaar bezocht, schijnt nog niet genoeg ter algemeene kennis gekomen te zijn. Toch waren reeds meer dan honderd paarden aan de lijn en daaronder zelfs zeer schoone, die tegen goede prijzen spoe dig koopers vonden. Enkele Pransche kooplieden waren met het oog op de heden te houden Leks- mondsche-paardenmarkt aanwezig. t DALEM. De ziekte in de aardappelen is hier van weinig of geen beteekenis, dooreen ge nomen bedraagt het nauwlijks 1/s percent. IIoo- ger op en aan de overzijde der rivier schijnt het dien aangaande minder goed gesteld te zijn. t In de laatste dagen werd te Gorinchem en omstreken het. fruitgewas van verschillende boomgaarden publiek verpacht. De prijs der win terappelen was 5 a 6 per H.L. aan den boom, die der peren nog ruim f 1 meer. Bij Zr. Ms. besl. zijn Leendert Mens en Jacobus Mens, bewoners der Willemstraat te Amsterdam, benoemd lot broeders in de orde van den Neder- landschen Leeuw, en is aan de weduwe Buurman en P. Singels de bronzen medaille met loffelijk getuigschrift toegekend wegens hunne redding van een inspecteur van politie te Amsterdam op 25 Juli jl. Zooals bekend is hebben de gebroeders Mens, beiden mannen uit het volk, zich tijdens het op roer op de Lindengracht onderscheiden door de oproer vlaggen neer te halen. Aan de onderschei ding, hun thans door den Koning toegekend, is verbonden eene jaarlijksche toelage van f 200, die bij overlijden voor de helft op de weduwe overgaat. H. K. II. Prinses Wilhelmiua zal eene eigen aardige hulde worden gebracht. Een fabrikant van lucifers te Breda brengt lucifers in den handel, die rood, wit en blauw gekleurd en van oranje koppen zijn voorzien. Zij liggen in doosjes, die op het voorgedeelte het portret van ons Prinsesje dragen en op het achtergedeelte, tusschen twee vlaggen in, een schild vertoouen waarop de woor den yNationale Lucifers." Als een zeldzaamheid deelt men mede, dat in een huisgezin te Gouda twee zoons en een dochter hun verjaardag vieren te gelijk met drie verschil lende leden van het vorstelijk huis. De oudste zoon viert zijn geboortedag te gelijk met Z. M. den Koning; de tweede zoon met H. M. de Koningin, terwijl de dochter op denzelfden dag verjaart als de zuster van Z. M. De weg, die naar de celgevangenis te Arnhem leidt, heet Wilhelmina9traat. Als door een speling van het noodlot een moor denares Goedvolk heet of een paneel zager La Vertu, dan is daar niets aan te doen, merkt men nu in de „Arnh. Ct." op; maar in dit geval zou men het verband, tusschen zoo heterogene be grippen aangebracht, althans kunnen verwijderen, nu de gevangenis er eenmaal staat, door de straat te verdoopen. t Den 8 en 9 September e.k. zal te Wape ningen door de tegenwoordige en oud-leerlingen het 10-jarig bestaan van de landbouwschool al daar feestelijk worden herdacht eti wel door een gemeenschappelijken maaltijd, gymnastische uit voeringen, optocht, morgen- en avond concerten en bal. Van wege de gemeente zullen drie eere- bogen, door een dames-comité met bloemen en guirlandes versierd, op de Hoogstraat worden op gericht, terwijl het aan illuminatie enz. wel niet ontbreken zal. De beide Nederlanders, die zich bij gelegenheid van den sneeuwstorm op den Matterhorn eered hebben zijn, volgens het //Hbl.", de heeren P. G. Waller en H. Sillem, beiden van Amsterdam. Begeleid door den gids Tangwalder, hebben zij te vergeefs getracht den top van den Matterhorn langs de Noordzijde te bereiken. Zij kwamen ongedeerd te Zerrnatt terng. Zooals men zich mogelijk zal herinneren waren in Juli 1881 onze landgenooten de heeren A. W. van Eeghen Jr. en A. H. Beels uit Amsterdam de eerste Neder landers, die er in slaagden het hoogste punt van den berg langs de Noordzijde te bereiken. De tocht is bekend als gevaarlijk. In 1865 vonden op diezelfde plaats vier bergbeklimmers den dood en in 1880 kwam daar ook de Duitscher dr. Moseley om. Ir. het gebouw der internationale kunstver- eeniging te Amsterdam zal eene internationale tentoonstelling van kunstnaaldwerk worden ge houden. De tentoonstelling zal in de tweede helft van October worden geopend en in de eerste da gen van December eindigen, opdat met het St.- Nicolaasfeest de verkochte voorwerpen kunnen worden afgeleverd. De heer Kiderlen van Delft behaalde jl. Za terdag bij den wielerwedstrijd te 's Hage weder 3 eerste prijzen, gouden medailles. De graven der martelaren van Gorkum werden dit jaar bezocht door 11,846 personen, tegen 13,549 in het vorige jaar. Volgens een bericht van Terschelling is uit de Lutine opgehaald een geldstuk (Spaansche mat) en een vermoedelijk gouden ring. Op het beklag van den pastoor Van Asveld te Franeker, over den onderwijzer J, Holling al daar, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken beschikt. Vermits de dezen ten laste ge legde laakbare handelingen niet door het onder zoek zijn bewezen, is aan den adressant te kennen gegeven, dat ten deze voor tusschenkomst der Regeering geen termen zijn. De geheele uitslag van het onderzoek is in de beschikking opgenomen Tengevolge van de verzanding der Merwede voor Werkendam is thans de aanlegplaats der stoombooten voor de tweede maal verlegd. Bij lagen waterstand komt de zandplaat geheel bloot, en door haar groote uitgestrektheid ondervindt de scheepvaart veel ongemak en hinder. De gemeenteraad van Goes heeft besloten de gasfabriek aldaar vau de Alg. Ned. Gasverlichting en Verwarmingsmaatschappij te 's-Hage over te nemen, en aangezien de gemeente geene kapitalen of bezittingen heeft, uit welker opbrengst de te storten sommen kunnen gevonden worden, daar voor eene geldleening aan te gaan. De belangrijke toeneming van studenten in de medicijnen in Nederland houdt gelijken tred met die in Duitschland. Terwijl het aantal aanstaande artsen sinds 1870 hier te lande verdrievoudigd is, is het in Duitsch land gedurende de laatste acht jaren van 2000 tot 6500 gestegen. Dientengevolge is op den z g. Duitschen Art- seudag besloten, de jongelieden, komende van gymnasia, te waarschuwen, dat op den duur die toeneming voert tot overbevolking V3n Artsen, zoodat dit beroep in den regel geen voldoende bron van inkomsten meer zal opleveren, teirzij die toevoer wederom worde getemperd. Het pas opgetreden conservatieve Engelsche kabi- not wordt door den loop der omstandigheden in de gelegenheid gesteld zijne traditioneele anti-Rus sische staatknnde mot meer vertoon dan ooit to voeren, en daarin is wel het meest ernstige gevaar van den toestand van het oogenblik gelegen. Verleden week begon de verhouding tusschen Rusland en Engeland reeds te worden, wat men in de politieke wereld gespannen noemt. Ziehier waarom De brutale verklaring van Rusland, dat het, in strijd met het bepaalde bij het Berlijnsche traetaat, Batnm niet langer erkent als vrijhaven, heeft Enge land op eeue weerwraak doen bedacht zijn. Men begon met een >blanwboek« over deze zaak in het licht te geven. Dit boek maakte grooten indruk, omdat daaruit bleek, dat de Min. van buitenl. zaken in het kabinet Gladstone eene zeer krasse taal tegen het gouvernement van den Czar beeft gevoerd, en het in een zijner nota's zonder om wegen van kwade trouw beeft beschuldigd. De publieke opinio was daardoor voldoende in het harnas gejaagd, toen het, beslnit der Engelsche regoering bekend werd om de Engelsche commis sarissen uit Afghanistan, nog altijd met de Russische collega's bezig om do grenzen van Afghanistan af te bakenen, terng te roepen. Niettegenstaande de vredelievende verklaringen van lord Salisbury, verzekerde de »Cent,ral News Agency c verleden week, dat die terugroeping do voorbode is van eetio botsing tusschen Rnsland en Engeland in Centraal Azië, en dat de Engelsche gouverneur-generaal, lord Doffering, mot het oog daarop, reeds zijne maatregelen neemt. Zaterdagochtend verscheen daarop het Londensch blad, do »Sint-James Gazette,* met een artikel oyer den toestaud in de Balkanlanden. Het blad achtte het mogelijk dat daar weldra een storm zon losbreken. In dat geval moest Engeland zich ver- eenigeu met andere mogendhedou om den Czar tot den vrede te dwingen en daarna gezamenlijk den toestand te regelen. Op het oogenblik dat bet blad dit liet drukken, was in de Balkaiistat.cn reeds een storm los ge broken, en had hot Russische verraad zoowel als het Russische goud eene dier ellendige revoluties weten te bewerken, die slechts worden in het leven geroepen om de zoogenaamde groote politiek te dienen. In Bnlgarije spande het in den laatsten tijd. Den 10 Augustus had de vorst de onmiddellijke mobilisatie van twee legerkorpsen bevolen, on alle officieren hadden bevel ontvangen zich gereed to honden om op het eerste bevel op marsch te kun nen gaan. Tegen wien, dat wist niemand. Maar algemeen hield men bet er voor dat de Vorst bet oog had op eene bezetting van Bnlgarije door de Rassen. Turkije ontgingou die wapeuingen niet, en het vroeg opheldering. Do Vorst antwoordde dat hij zich niet verantwoord rekende om deze maatregolen na te laten, zinspelende daarbij op de dreigende samentrekking van Rnssische troepen. Do Czar schijnt begrepen te hebben dat het nu tijd werd aan do zaak een einde te maken en de handlangers van Rnsland slaagden er in don dap peren jongen vorst door zijn eigen soldaten te laton gevangen nemen en als staats misdadiger weg te voeren, de bijzonderhodon van welke omwenteling nit groote bladen onzer lezers ongetwijfeld bekend z;jn geworden. Wjj hebben thans alleen to vragen welke ge volgen zal dit feit. hebben In de eerste plaats herinneren wij dat de Vorst van Battenberg aan de Hohenzollerns is vorwant en officier bij de Pruisische garde was. Zou bet machtige Duitsch- land deze beleodiging verduren Het antwoord moet beslist bevestigend zijn. En hot, zij hier de plaats om te herinneren dat, het zelfde Dnitscbo rijk dat verleden jaar Angnstns moest, dulden, dat te Madrid de Duitsche vlag ufgurukt en vertrapt werd, thans moet toezien dat een Hohenzollern op deze gemoone manier wordt behandeld. Dit. is enkel oen gevolg van do onbeschaamde politiek van Bismarck, welke men tot devies kan gevenalle middelen zijn mij goed, als zij maar tot. het doel leiden, want dit is wol zeker, dat het overleg der drie keizers tot de goedkeuring vau deze gewelddaad heeft geleid. Onze Duitsche buren mogen nu hnu Bismarck vereeren als het grootste diplomatieke genie sinds de schepping, ons dankt dat ze dan toch nog al iets moeten verdnren. Tn de tweede plaats, is do vorst van Balgarije niet, al loon in familiebetrekking met de koningin van Engeland, maar zelfs Engelands bijzondere beschermeling. Zon Engelaud daarom naar bet, zwaard grijpen om don vorst te herstellen Ook dit, gelooven wij niet, om de eenvondisje reden dat Engeland togen de verbonden mogendheden niet opgowasseu is. Maar dat do gespannen verhouding met Ruslm d er niet op verbeteren zal, dit staat va ;t. En blijft het kabinet, Salisbury aan het bewind, dan zonden de zaken althans in Azië nog wel eens oen ernstigou koer knunen neineu. Overigens biedt do staatkundige toestaud van Enropa weinig belangrijk nieuws. In Spanje schput het te gisten. De republikeinen zoowel als de Carli9ten ontwikkelen eene bedrijvig heid welke doet vermoeden dat het tijdperk der burgeroorlogen in Spanje nog niet gesloten is. De Spaansche regeoring is in onophoudelijke briefwis seling met de Frausche, verzoekende toch te waken tegen schending der neutraliteit, hetgeen eigenlijk bedoelt alle Spaansche uitgewekenen uit Fraukrijk te verjagen. Hoewel de Fransche regeering strikt de plichten der onzijdigheid waarneemt, zal zij zeker nooit zoo ver gaan allo politieke uitgewekenen weer over de grenzen te jagen. Keizer Wilhelm is weder in de hoofdstad te ruggekeerd. Do 89jarige vorst ziet er nog kras uit en ontving verscheidene personen in gehoor. Do >Reicbs-Anzeiger« kondigt de wet af, waarbij de Prnissische Regeoring gemachtigd wordt een bedrag van 50 millioen marken beschikbaar te stellen voor de koston van aanleg van eon kanaal tnsschen de Noordzee en de Oostzee. In do metaalgieterij van de rijkswerf te Kiel is een ongeluk geschied. Eene gietkau, met vloeibaar ijzer gevuld, viel om. De gloeiende massa verwond de 6 arbeidors, 3 hunner zoo zwaar, dat mon voor hun leven vreest en 3 minder ernstig. Een huis te Carlsrnhe viel in op het oogenblik, dat 30 werklieden daarin werkten. 14 werden ge dood, 8 gewond. De ondernemer werd gearresteerd. Een grondeigenaar te Ferrand, in Auvergne, heeft op zijn grond eene aanzienlijke potrolonm- bron govonden. Eenige vaatjes der olie zijn naar de Parijsche »Ecole des mines* gezonden en daar onderzocht. Het rapport luidde dat de gevonden olie van de beste qnaliteit was. Dit is de eerste petroleum, welke in Frankrijk wordt gevonden. De Czaar heeft Pasteur 40.000 roebels doeu toe komen als bijdrage voor bet »Institnnt Pasteur* te Parijs. Bij het »Credit-Foncier« is daardoor het cijfer der inschrijvingen tot 1.600.000 frs. geklom men. Pastenr is naar zijn landgoed Arbois in hot dep. Jnra vertrokken, om wat rust te nomen. Door het slniten van 3 fabrieken zijn 1500 work- lieden te Saint-Andres bij Barcelona broodeloos. Uit Decazeville wordt bericht dat een ontplof fing van mijngas plaats had in de mjju van Bas- calie. Twee werklieden werden gewond; een hun ner verkeert in levensgevaar. De bookmakers worden in België bij de wed- ronnen niet meer geduld. Waar zij zich vertoonen, wordt in den laatsten tijd proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Een groote aantrekkelijkheid der wed rennen is hiermede weggenomen. In het Engolsche Lagerhuis werd op een der Ierscho banken gezien een vrij lijvig pak dat zeer zwaar bleek te zijn en waarin men hot getik van een klok meendo to hooren. De politie werd ge haald, het pak voorzichtig geopend en men vond steenen, zooals die te Belfast waren gebruikt bij de ongeregeldheden. Een der afgevaardigden had zo meegebracht om ze zijn collegas te vertoonen. De boringen ten behoeve van den tunnel, die Schotland met Ierland moet verbinden, zijn be ëindigd en hebben aan de verwachting beantwoord. De pnnten van uitgang van den tuunol zijn ont worpen te Douaghoded, kust van Ierland, en te Port-Patriek, kust van Schotland. Do kosten van den tunnel worden op 60 millioen galden geraamd door middel daarvan zal de reiziger, die aan de Iersche kust ontscheept, in elf uren te Londen knnnen zijn, terwijl de overtocht, alleen tnsschen Ierland en Engeland, thans een vaart van 56 mijlen noodig maakt. De koningin van Spanje is geheel hersteld. In de voornaamste straat van Vigo ontplofte Zaterdag een dynamiet-patroon. Verscheidene per sonen zijn ernstig gewond. Tn de Spaansche provincie Caen^a is in 58 dorpen de oogst vernield door de sprinkhanen. Op sommige plaatsen waien deze dioron een meter dik neergestreken. Een kind dat door de ouders in het veld was achtergelaten, is ouder oen zwerm van die insecten gestikt. Te Cagliari is een gedenkteeken opgericht ter eere van de gesuenvelde Sardiniërs in de oorlogen van 184870. Het onderzoek in zake den moordaanslag op den Tnrkschen grootvizier is geëindigd en heeft aan het licht gebracht dat de aanslag alleen nit per soonlijke wraak is bedreven en geene politieke bo- teekenis hoeft. Do dader is aau de justitie overge leverd en zal vermoedelijk tot eenige jaren dwangarbeid veroordeeld worden. Hoewel de cholera te Barletla, de zeehaven van Napels, in hevigheid afneemt, moet de toestand daar zeer treurig zijn. Er bestaat geen Lazareth, zoodat de zieken niet afgezonderd kannen worden, terwijl het drinkwater in de putten bedorven is en men slechts met zeer veel moeite de overheid heeft kunnen bewegen goed driukwater uit Ofautino te doen aanbrengen. Bovendien weigeren de plaat selijke geneosheoren do zieken bij te staan, zoodat de doctoren nit Napels hnnne plaats vervangen. Van de 35,000 zielen, die de bevolking uitmaken, zijn 8 a 10,000 gevlncht en onder deze verschei dene apothekers en geneeskundigen en alle uota- rissen, zoodat de stervenden zelfs geene laatste be schikkingen knunen maken. De houding van het dagelijksch bestnnr wordt algemeen gelaakt, want terwijl de cholera zich reeds eeno maand laug in de nabijheid der stad had vertoond, heeft het be stnnr eerst roekoloos alle voorzorgsmaatregelen vorznimd en later uit misplaatsten trots de van elders aangeboden hnlp geweigerd. Volgens een bericht uit Saratoff is het Wolga- stoomschip »Vera« bij Rowuoc verbrand. 200 per sonen kwamen om, 196 in hot water, 4 in de vlam men. Een toerist, dr. Biesadiky, kwam om op een tocht door do Karpalheu, door een val van een hoogte. Gray's passief was 800.000 dollars; verscheiden fabrieken lijden door het faillissement zware ver liezen. De South-Eastern spoorwegmaatschappij heeft, bij wijze van proef, persononwagons in dienst ge steld, waarvan de buitenwanden met een blad ver zilverd staal zijn overdekt; door de talrijke tnunels had namelijk het verfwerk te veel te lijden. De Ingenieur (Jniversel* bericht dat een defi nitief ontwerp is opgemaakt voor de benuttiging van de kracht der Niagara-watervallen. Eene ver- eeniging van indnstrieeleu in den staat New-York stelt zich namelijk ten doel, door middel vau een zijkanaal de 15 tnijleu verwijderde stad Lockwood van de noodige beweegkracht te voorzien. De stad Harie in de Vereenigde Stateu is door overstroomiugen geheel vernield. Men telt vele dooden. Ook in Texas woedden hevige stormon en overstroomingen. Op Jamaica heeft een or kaan gewoed en groote schade aangericht. Een hevige schok van aardbeving werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag waargenomen in het Schot- sche dorp Kilsyth. Het was jnist toen geweldig heet. Ongelukken hadden niet plaats, maar de schok veroorzaakte eenige schade. Nu de expedities naar de Noordpool gelukkig van de baan zijn, tracht men de belangstelling leveudig te maken voor oen tocht naar de Zuid pool. De onderneming is intusschen van meer prac- tischen aard. Behalve voor wetenschappelijke oog merken, wordt zij ook ondernomon ten behoeve van de walvischvangst. De Burgemeester van TIcusden brengt tor kennis van de ingezetenen, dat liet besluit van den heer Commissaris des Ko- nings dezer provincie vun 22 April A. no. 16, betreffende het gemuilkorfd houden van honden, voor zooveel deze gemeente betreft, ophoudt van kracht te zijn Woensdag den 25 Aug. a.s., zoodat van af dien dag de honduu uiet meer behoeven voor zien te zijn van een muilkorf. Ilcusdeu, den 25 Augustus 1886. De Burgemeester van Heusden, HONCOOP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2