De nieuwe Drankwet Openbare Verkooping HOOITOEIAAT WEILAND Openbaar Verkoopen: B ÜRGERLIJKEST AND. 322ste Staatsloterij Gemengd Nieuws en Allerlei. MA RKTBERICHTEN. ADV ERTENTIEN. Plano uitgaaf 10 Cent. Hedikhuizen, Engelen, Vlij men en Baardwijk. DE HOOITOEMAAT van verschillende perceelen, in partijen. y Jeanne Lorette, die hare gevangenisstraf te Arnhem ondergaat, is sedert eenigen tijd onge steld en schijnt aan eene kwijnende ziekte te lijden. In het gasthuis te Amsterdam overleed Vrijdag Abraham Tjaden, 30 jaar oud, de broeder van den op 26 Juli gesneuvelden Ernst Hendrik Tja den, 21 jaar oud. De beide broeders, kostwinners van het gezin, wareu ongehuwd en woonden bij hunne ouders in. De overledene moet getroffen zijn bij het wegdragen vau lijken bij de Boom- dwarsstraat. Een zoogenaamd vetweider te Goes had in den poel onder 's Heer Arendskerke een weide gepacht, waarin hij zestien stuks runderen weidde. Aan gezien hij heel wat pacht schuldig is en de be taling daarvan achterwege bleef, werd dezer dagen beslag op de runderen gelegd. Daarbij bleek echter nu, dat niet hij de eigenaar is van het vee, maar onderscheiden andere personen, met wie hij een onderhandsch contract tot beweiding heeft aangegaan. Aangezien door den verpachter geen toestemming was gegeven tot het weiden van aan anderen behoorend vee, werd last gegeven, de beesten door den deurwaarder in veiling te brengen. Donderdag had deze veiling plaats. Op een na zijn de beesten door de eigenaars gekocht. De gezamenlijke opbrengst is 849.25, terwijl de reëele waarde der 14 stuks op 1700 a f 1800 wordt geschat. De hoogste prijs per stuk was f 126, de laagste 10. De achterstallige pacht- penningen bedragen ruim f 1100, buiten de onkestenzoodat de borgen nog lang niet gedekt zijn. In de rivier onder de gemeente s Gravendeel is door een aldaar wonenden visscher een lijkje drijvende gevonden en gevischt, hetwelk bij on derzoek is gebleken te zijn dat van het l^-jarig zoontje van schipper Tak, welk kind op den 25 December des vorigen jaars nabij de spoorweg brug over de Oude Maas onder Dordrecht over boord viel en verdronk. Jl. Dinsdagavond ging de 9 jarige A. v. d. W., van beroep metselaarsknecht, met een roei bootje op de rivier nabij Dordrecht visschen. Daar hij niet terugkeerde ontstond de vrees, dat hem een ongeluk was overkomen, en werkelijk bleek dit het gevalWoensdagochtend vond men den man levenloos in zijn bootje nabij het „Huis te Merwede.* Vermoedelijk was hij door een be roerte getroffen geworden. Meu schrijft uit Pernis: Een vader van zeven kinderen, nagenoeg allen buiten staat om slechts eenigermate mee den kost te helpen verdienen, wendde zich, door voort durende ongesteldheid daartoe genoodzaakt, hoe ongaarne hij zulks ook deed, tot de diaconie dur Herv. gem. tot onderstand. Voor „de school* was bij de diaconie wel geld te vinden, maar voor een ziek huisvader was ten behoeve zijner vrouw en kinderen niet meer dan 50 ets. per week en een roggebrood beschikbaar. Het was dan ook naar het zeggen van den predikant zijn eigen schuld, dat hij zoo arm was. Dit laatste was voor den man zelf en voor velen met hem een raad sel f Heusden, van 16—24 Aug. 2o klasse. Trekking van 23 Aug. Prjjs van 1500: no. 28051000nos. 12599 en 13137; 400: nos. 3843 en 18894: 100: nos. 2624 en 20026. LANGE SESSIE. Naar 'k hoop, zich lempelwaarts gespoed En reed3 zijn plaatsen ingenomen. Al wie geen zilplaats had bleef staan: 't Was opgepropt in gang en pa&n, Geen enkel plokje bleef er open, Al had voor geld men 't willen knopen. Van waar zoo'n toeloop op deez' dag, Daar anders door zoo luttel leden Dit godshuis doorgaans werd betreden, En m' in de plaatse der geboden Voor stoel en bank den leeraar proekeu zag? Goedgonstig lezer hoor de reden De eerwaarde predikant Van Spaan Had jaren op deoz' plaats gestaan, En was zijn kudde ten exempel Door wandel, dit weerspreekt wel geen; «Maar wat is Wandel toch alleen, Wanneer de Leer, die Nommer Eén, Niet is vau d'echtou, ouden stempel!?* Zoo zuchtte menig snnggre kop, Die 'tin »de Waarheid* heel wat verder Gebracht had, dacht hem, dan de herder, En wond nog veel onnooz'len op. De kudde werd allengskens steger, En 't kerkgebouw ook telkens leéger. Des leeraars zoon, die pas den graad Van theologisch candidaat Met lof verworven had, dacht heden Voor de eerste maal in 's vaders steö, En tot diens blijdschap, op te trodon. üf nu nieuwsgierigheid het doé, Geljjk d« mannen van Athonen Zich eens op d'Arcopagus Uit nieuwszncht plachten te voreonen, Of welNeen, spreke ik niet aldus! Do grooto schare, hier verschenen, Was wis, door heilbegeerte ontgloeid, Naar deze plaats te zaam gevloeid. Het klokgeklep had reeds de vromen Naar 't stille bedehuis genood, En de gemeente, klein en groot, En arm eu rijk daar plaats genomen. De nieuw'liug ving zijn voordracht aan, Maar was een wijl pas voortgegaan, Of eensklaps blijft hij stokstijf staan Men ziet den spreker erg verbleoken Hij blijft in zijne rede steken, En mist de kracht tot verder spreken En zakt ineen Wat nare schrik Bevangt elk in dit oogenblik Men hoort de vrouwen gillen, zuchten, Het zacht gemoed zoo overkropt; Was nu de kerk niet volgepropt, Zij zonden graag 't gebouw ontvluchten, Om buiten 't volle hart te lnchteu. De jeugdigen doen dapper meö Met de oudoren, bij 't hartbeklemmon, En heffen met haar lieve stemmen Het treurlied aan, van ach en wee Een kerklijk vreemde wijs van zingen Het manlijk deel staat roerloos daar; Toch, na wat toevens, ziet m' een paar Dor kloeksten, met ondenkbaar wringen, Door de verslagen drommen dringen En wordt door hnn vereende kracht, De flauwgevallene afgebracht, Die buiten deze tempeldeuren Al spoedig weder op kan fleuren, Maar niet weör op den kansel komt. Nog staat het volk verblnft, verstomd, Toon de oude preékor, met de zaak verlegen, Is ten katheder opgestegen Niet om 't gehoor, maar mot eon' zegen Te ontslaan de rede, straks gestoord, Zot bij zoo goed het gaan wil, voort, En wordt met aandacht aangehoord. Met aandachtja, maar niet, door allen Kees Ving alleen ving zelfs geen woord Op; Kees is reeds lang in slaap gevallen: Hoe straks den jongen proponent Pas na het eerste atemvorheffou, Dat zoo diep schokkende incident, Die flaawwt' zoo onverwacht moest treffen, Daarvan is Kees geen zier bekend. Hoe onder scharrelen en stomlen, De spreker door vereende kracht Is buiten 'l kerkgebouw gebracht. Kees weet bet niet, hij zat te dom'len. Hoe de onde heer beeft kracht in zich gevoeld Tot, spreken, en op het vacante sproekgestoelt' Zijne onde plaats heeft, ingenomen, Het is bij Kees, door 't zoete drooruen, Niet tot bewustheid kannen komen. Kees dut en droomt en snorkt Maar zie, Zijne onverstoorbre lethargie Neemt nu een eind: Bereidt uw gaven,* Zoo spreekt opeens de heer Van Spaan, Met christelijk welgemeend vermaan Zijn hoorders aan «Om de armen in hun' druk te laven, Geeft met een dankbaar blij gemoed, »Van 't u geschonken wereldsch goed. ,Gg ziet eenmaal met woeker 't n betalen, «En moge op 't geen gij d'armen broeder doot, «Gods zegen rijk'lijk nederdalen. »Zoo zij'tl* En de armeu-collectant Neemt 't klingelzakje x) fluks ter hand, En tjjgt aan 't hengelen eu visschen. Hij is bij Kees straks aangeland, En wil bij hem zich vergewissen, üf dooz' voor de armen wat kan missen Maar Kees verroert geen enkel lid, Alsof hij vol devotie bidt, Of wol diep in gepeinzen zit. De bengelaar is een man vau zaken, En geeft den peinzer fiks een' stoot, Om aan 't gezeur een eind te maken. Kees voelt den por ternauwernood, Of hij schrikt op, wordt benrt'lings wit en rood, Voldoet aan 't vragende begeeren. Maar met eeu' blik daar naar omhoog, Krijgt hij den ouden man in 't oog, Die daar zoo ijvrig staat te oreren. Kees wrijft zich de oogen, of 't, wellicht, (Wie weet!) hem hapert aan 'tgezicht Neen, de oude is 't toch, 't was goed gekeken Daar moest wat wonders achter steken. Hij stoot daarom zijn' buurman aan, En fluistert: >Waar komt die vandaan? 'k Dacht, dat de jonge heer moest preeken »Welnn, dat heeft, hij ook gedaan,* Is 't antwoord, >hedeu vóór acht dagen, «Hoe kant gij, Kees, zoo iets nog vragen? «Gij waart toen immers zelf tor kerk, »Of zijt ge dat reeds nu vergeteu, >Dat ware toch, dunkt mij, wat sterk!* «Wol heb 'k dan hier zoo lang gezeten? »Op dezo plaats zoo lang al? hoe?... «Was 'k al die dagen zonder eten?.., Dan geef m'u hoed eens effen, toe «En laat me door, ik wil me spoeijen, «Hoe ongerust is vast in'u wijf! »Och erm m'n zeuven erme blooijen, »Die hebben wel de koorts op 't lijf, «Vau angst, waar ik zoolang toch blijf!* Hij rijst, komt door 't gedrang naar buiten, Niets is in staat zijn vaart te stuiten, Betreedt zijn woning, maar, boe vreemd 1 Hij kan bij vrouw of kroost van treuren, Om 't achtdaagscb afzijn niets bespeuren, Noch iets, dat naar verrassing zweemt. Hij laat, de lenkertook niets dijken Van zijn verrassing, maar neemt voor: «Moge ooit een stoel zoo zacht een rustplaats lijken, «Neon, in de kerk slaap 'k nimmer weder, hoor D. V. D. B. GEDACHTEN. Het, boste dat wij in zwaarmoedige en treurige oogenblikken doen kunnen, is ons teu plicht te stellen andoren het leven te veraangenamen. Het zij ons dan niet genoeg niet onvriendelijk te zijn, wjj moeten ook Irachtcn jegens oen ieder vriendelijk te wezen. Men is nooit gelukkig, maar men gelooft altijd het te zullen worden. Slechts van zoer weinigen kan men zeggen, dat zij thans levende moesten schijnen zich tot oen ander leven voor te bereiden. Zij zijn bijna altijd vervuld met hetgeen zij wenscheu, en niet met het geen zij zijn. Het eenige wat zij niet bereiken is tevredenheid met hun lot. Blijmoedigheid is de schoonste lofzang aan do Godheid; hij, die een on schuldig vermaak beneden zich acht,, doet slechts eene schrede nader tot het onvorschillige en lijde lijke van den ouderdom. God lief te hebben is tovreden te zijn met het geen Hij op aardo doet. Hij die anderen niet kan vergeven, breekt de brng af, waar bij zelf over moet, want ieder heeft vergiffenis noodig. waarop de predikant hem vroeg: «Gelooft gij aa den Mont-Blauc?« «Ja. want hoewel ik dien berg zelf niet heb gezien, zijn er verscheidene anderen die bom hebben bestegen en boitendien zijn er be wijzen genoeg voorhanden dat zulk een berg be staat,* «Dus gij gelooft aan niets of het moot door u of anderen gezien kunnen worden?* «Neon, natuurlijk niet!* «Hebt ge ooit nw eigen her senen gezien «Neen.* »Hebbou anderen die wel eens gezien?* «Ook niet!* «En gelooft u dan nog dat u hersenen hebt?* De jonge man ver viel in uou diep nadenken. Een hoefsmid komt uit zijn smederij met een gloeiend hoefijzer. Een nieuwsgierig soldaat komt voorbij en bekijkt het ijzer van allo kanten. De baas wordt boos en houdt hom hot hoefijzer vlak onder den neus. «Als je me een kwartje geeft, dan lik ik er aan,* zegt de oljjke landsvordediger. Wacht eens, denkt de baas bij zichzelf, ik zal je je praatjes wel afloeren. Fluks haalt hij een kwartje uit zijn zak en geeft het den soldaat. Deze pakt gretig toe, likt er aan (nl. aan het kwartje) en stapt vroolijk weg. Bnurman's aardig dochtertje. Hoeveel kost dit de elZoon van den ellenridder, die «smoorlijk* van haar is: «Eén enkelo kus maar.* B. a. d. «Goed, geeft u drie el grootmoeder zal betalen*. Vijftig jaar geledon bevond zich onder de koristen vau den schouwburg te Bergamc in Boven Italië een jongmensch, die, om zijn moeder te kunnen ondersteunen, te gelijk korist en kleermaker was. Op zekeron dag kwam de zanger Nazari bij hem om een jas te laten aanmeten. Nazari herkende den kleermaker als één van de koristen en vroeg: «Helft gij een goede stem?* «Niet bijzonder, ik breng met moeite de G uit.* «Laat eens hooren* De korist zong inot moeite do G. «Nu de A.« «Dat kan ik niet, mijnheer.* «Zing A, zeg ik je!« Dc korist bracht de A uit. «Nu de H.« «Onmogelijk!* «Do H of ik zalMaak u niet driftig, ik zal het probooron.* En het gelukto. «Ziet, ge wel, dat ge het kuut. En ik zeg je, als ge vlijtig studeeren wilt, zult ge eon beroemd zanger wordou.* Nazari had zich niet vergistde arme korist liet bij zijn overlijden een vermogen van oen millioen lire na; het was de beroemde Rubini. Een gozolschap buitenlui stond Dinsdagmiddag te Rotterdam bomelwaarts te staren, ten einde den ballon van Latteman waar te nemen. Een van hen, die voor het eerst de tolephoon- dradeu bemerkte, zei: «Bij ons buiten zijn ze toch vrij wat zindelijker dan in de stad, kijk die spin rag hindert en daar hebben de stadslui geen ge dachte van dat zulks niet helder is.« Nog geen maand is sedert het bloedig drama iu den Jordaan te Amsterdam voorbijgaan, of men hoorde op den «Hartjesdag* aldaar langs de straten galmen Bokkebekken, Palingtrekken, Ha, ha, ha Het is inderdaad treurig, zoo bitter weinig men- schelijk gevoel somiv.ige lieden bezitten. Onder de «gedachten* neemt de »W. Ct.« deze op: «Alle hazardspelen zijn bij de wet verboden met uitzondering vau hot huwelijk.* In de Boschlaau te Rotterdam bestond eenige jaren geleden eeu koffiehuis, dat den naam had «Spring der es in«; dat hnis werd later ingericht tot kerk eeuer strenge orthodoxe gemeentethans ia hot weer een bierhuis goworden. Een zeer zonderling millitair transport kon men Donderdag tnsscbeu 1 eu 2 ure de Groote Markt in den Haag zien overtrekken. Drie soldalen van het «keurkorps* namelijk,' waarvan twee elk beladen met, een vuurmand (toe stel tol het drogen van kindergoed) eu een met oen pot-de-chambre ouder den arm. 't Bespottelijk gezicht, drie jagers, met chakot. op en koppel en sabel om, op hot drukste unr van don dag zóó belast door de stad te zien loopen,; wekte aller lachlust. De beer A. was 30 jaar goworden, had ruim-; schoots genoten van alles wat de wereld eon jong- - mensch kan aanbieden, en dacht er nu ernstig aan -( om wat rnstigor, meer huiselijk te worden. Een f rijk huwelijk stond daartoe op den voorgrond,] en de schoone, talentvolle, tevens eenige dochter van den met geld en goed zoo rnim gezegendon grondbezitter Z. voldeed alleszins aan de bepalingen en eischen, die hij had gemeend hiervoor vasf te moeten stellen. Met allen ernst begon hij haa het hof te maken, en het viel den uitgeleerdenf woreldling, als kenner van vrouwenharten, metg Op de heden (Maandag) gebonden markt vau vette kalveren waren aangevoerd 157 stuks. De prijs was le kwal. van 0.44 tot 0.48; 2e kwal. van f 0.40 tot f 0.443e kwal. van f 0.38 tot, 0.40 per kilogram. Er bestond veel handel, zoodat spoedig al het aangevoerde was opgeruimd. De prijs der boter wa3 0.90 1.30. welke hij tot heden steeds gespeeld had, niet moeilijk: een gnnstigeu indruk to maken op het zoo vatbaar ii, gemoed van de jonge maagd. Zich weldra over-| tuigd houdende dat, het proces gewonnen was, ging, hij uaar den heer Z. om haar te vragen. De meid liet hem in do zijkamer, liep ijlings naar hare meesteres om zich van bare boodschap te kwijten, en ziende welk een hoogen blos, op het hooren van dien naam, de wangen kleurde, voegde zij or" nog bij: «O, mejuffrouw! 'tis toch zoo'n vriendelijk, knap eu aardig heer, verleden jaar op de bniteu- kermis te B. heb ik den ganschen nacht met hem gedanst* Belet werd gegeven, en de kans wai onherroepoljjk verkeken. Prettig! Als men tnsscbeu twee lieftalligi jouge dames gezet.cn, met don hoed tusschen d knieën, eeu kopje thee voor buurvrouw rechts iu de eene en het glas limonade voor juffrouw links) in de andere hand heol beleefd vasthoudt en dan plotseling het gevoel krijgt dat men moet niezen GedachteloosEen predikant, veertien dagen go- leden in eon dor gevangenissen prekend, begon) onder gewoonte zijn toespraak aldus «Het doet mij genoegen, geliefden, zoovelen uwei heden morgen hier vereonigd te zien.* At,tont. Een dienstmaagd, die baar mevrou den heer des huizes hoorde verzoeken, om als hij thuis kwam om te eten, Dombey en Zoon med te brengen, zette tegen etenstijd twee extra borde voor do te verwachten gasten op tafel. Eeu ongeloovig jong student zeide eens legi oen predikant, dat hij uiet, iu den Bijbel geloofde^ heeft voorradig zooals die op 1 SEPTEMBER e.k. iu alle lo kalen met vergunning moet ophangen. De vroegere uitgave is alsdan van onwaarde. liet College van H-egenteri over de Godshuizen te Heusden, zal op DINSDAG den 31 Augustus 1886, des voormiddags ten 11 ure, bij den Heer H. Mourik aan de Wijksche poort te Hensden, in het Breeder bij biljetten omschreven. Notaris DE GIER te Heusden bericht de INZET van het op de „V e r r e w e i d e* onder Veen, groot 1,7010 Ilect. Staande op f 3200. Gehoogd niet f 300. Op „H anew aard* aldaar, groot 1,4820 Ilect. Staande op ƒ2250. Gehoogd met f 100. TOESLAG op 31 Augustus, voormiddag 11 uur, ten huize van den heer Jan Vos Gz. le Veen. De diensten DINSDAGZATERDAG 's mor gens 4 ure van Heusden en 's namiddags 3 ure Vin Botterdam, worden ingetrokkon. De dienst op Maandag blijft onveranderd. (t e b o r e n :Josephus, z. v. J. Waiijcrs en E. Dakino; Willem, z. v. E. A. do Bruijn en D. van Oversteeg,; Levenl. aangegeven m. kind van J. de Itoude en J. van Diem. Prijzen van f 100 en datu boven. ^UIT AMERIKA. Edgertou, 1 Augustus 1886. Konden wij u in Juni schrijven dat het graan hier best stond, zoodat er zonder buitengewoontjes een goede oogst ver wacht mocht worden, - nn zijn de toestanden alles behalve verblijdend. Het graan dat in Mei en in 't begin van Juni zoo prachtig stond is door de hitte en droogte zeer benadeeld, en zal een halve oogst ons deel zijn. Toch zijn wij nog niet van de slechsten af, en zullen er wel door rollen doch moeten vele diagen in de lijn van ver beteringen achterwege blijven. Gelukkig voor ons dat de geheele Noordkuat aan de droogte lijdt, zoodat het eene alge- meene malaise is. Minnesota vooral is ellendig, en - Jowa, Nebraska, Wiscon sin en zelfs Illinois zijn in hetzelfde schuitje. Hosvelen hier er door zullen scharrelen begrijp ik niet, want koopers laten zich niet kijken. Wij hebben sedert de laatste maand regelmatig van 100° tot 109" F. warmte in de schaduw gehad; dus behoeft men nitt te vragen, hoe heet het hier was. Dit werd veroorzaakt door Syphoona (warme winden), die van de zandvlakten van Kansas, Colorado en Nebraska tot ons overwaaien, en ons het leven zeer onaangenaam maakten, tot op 135° F. in de zon. In Washington begint men te zien, dat het vrije handel- stelsel het best voor Amerika zal wezen nu, indien dat er door gaat dan zal het hier veel beter worden, en den boer eerst goed gaan, als hij maar een verbouw heeftdat zal de gelukkigste wetgeviug voor ons zijn, die zij maken kunnen. Over Spoorwegen wordt heel veel gesproken, doch voor het andere jaar zal er hier wel niets van komen. Lasst mich ruhen, lasst mieh trimmen Lange, lange Hoffmann v. Fali.khslf.ben. 't Was Zondag, eu bij hwele atroomeu Had 't volk, mot vroomgeziud gemoed, Vroeger hiug aan de collecte-zakjes een schelletje sedert in de kerk onder de preek niemand meer slaapt, is bijna overal dit schelletje verdwenen. TERECHTWIJZING. Een arme jood bood langs de straat Zijn valletjes van ijzerdrnad Aan burgers en aau beeren; Het weêr was, o zoo nat en koud Zijn kleed verschoten, dun en oud-, Zijn leven vol ontberen. Een jongen, niet eeu steenen hart En blir.d voor zooveel leed en smart, Vond nog een wreed behagen Om niet dat hoofd gebukt door leed, Dat. kaal en afgesleten kleed Te spotten en te plagen. De man wiseht uit zijn oog een traan En sprak aldus den bengel aan wllebt gij nog nooit gelezen «Hoe men den Heer, die 't al gebiedt, «Die op elk schepsel ncderziet, «Moet eeven en moet vreezen? «En weet gij niet, dat ieders lot «Geregeld wordt door aller God «Door aller Heer te samen? «Die voor elk lid van 't groot gezin «Eiscbt broederhart en broedermin «Ga been! en leer u schamen." •e HERTOGENBOSCH, 23 Aug. VAN ONDEll

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3