BUITENLAND. BINNENLAND. De Russische candidaat ter vervanging van prins Alexander zou prins Alexander van Oldenburg zyn. De «Times* ziet in de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen op het Balkan-schiereiland een gevaar voor den vrede van Europa. Ware de af zetting van den vorst vreedzaam in het werk ge gaan en had het Bulgaarsche volk getoond, dien maatregel goed te keuren, dan zou men op goede gronden hebben kunnen verwachten dat de goede verstandhouding tusschen Rusland, Duitschland en Oostenrijk zou kunnen bijdragen tot de handha ving van den vrede. Rusland schjjnt echter zoo te werk te zijn gegaan, als het nu deed, om een bur geroorlog in Bulgarije tegelijkertijd onvermijdelijk en vruchteloos te maken, en daai aan een voorwend sel te ontleenen, om zelf tnsschenbeiden te komen. Zulk eene tusschenkomst zou echter de belangen van meer dan ééne Europeesche mogendheid ern stig bedreigen. De «Morning Post* gelooft dat de mogendheden weldra zullen worden gesteld voor de keuze van eene interventie in Bulgarije door Rusland of door de Porte. Te Philippopel heerscht bij de troepen en het volk groote geestdrift voor vorst Alexander. In eene proclamatie doet Montkouroff een beroep op de vaderlandlievende burgers om de eer van den vorst en van Bulgarjje te verdedigen. Alle regimenten in Rumelië hebben zich voor den vorst verklaard. Er heerscht daar volmaakte orde. De Engelsche regeering heeft uit Sofia een be richt ontvangen, waarin bevestigd wordt dat de leden van het voorloopig bewind in hechtenis zpn genomen en een depêche is gezonden aan den com mandant van het yacht waarop vorst Alexander zich bevindt, om den vorst naar Sofia terug te brengen. De gebroeders Pichefet, te St.-Gillis, Brussel, hebben concessie gevraagd om te Brussel een «stadbaan* te mogen bouwen. De spoorweg zal in drie jaren voltooid zpn en 20,000,000 fr. kosten. Te Hamburg is een groote werkstaking onder de bakkersgezellen uitgebroken. Een duizendtal heeft reeds den arbeid laten varen. Vijftig jaren was het dezer dagen geleden, dat de keizer en de keizerin van Duitschland, toen nog kroonprins en kroonprinses van Pruisen, voor hot oerst per spoorweg reisden. Het was op de eerste Duitsche lijn, die van Niirnberg naar Fiirth. De architect Förster, te Bazel, heeft een nieuw model geweer uitgevonden. Het kan 2430 schoten per minuut doen, is zeer eenvoudig, soliode en ze ker; de proefneming is guustig uitgevallen. Te Tepl werd dezer dagen eene geheele familie, uit gi'oot moeder, moeder en vijf kinderen bestaande, ziek, terwijl alle keuteekenen van vergiftiging voor handen waren. Een 50jarige bloedverwant, die met do familie spijsde, was het eerste slachtoffer; hij kon niet meer gered worden. De grootmoeder is levensgevaarlijk ziek en ook de toestand der ove rigen is zeer bedenkelijk. Als de schuldige is de 81jarige grootvader in hechtenis genomen De negenjarige tweelingen van Locana, Jan cn Jakob Tocci, trekken thans te Weenen zeer de aan dacht. Evenals de Siameesche zijn Jan en Jacob aan elkaar gegroeidzij hebben éon gemeenschap pelijk onderlijf en éen paar beenen, waarvan Jan het linker, Jacob het rechtor in beweging brengt. Loopen kunnen zij niet en om zich in evenwicht te houden moeten zij do armen om eikaars hals slaan. Van de twee is Jakob hot gezondst. Eenige dagen geleden kibbelden zij om speelgoed. Jan wond zich vreeselijk op en is sedert dien in oen toestand van verdooving. Een jaar geleden te Berlijn leed hij eveneens daaraan en Virchow voorspelde toen, dat een herhaling doodelijk zou zijn En als Jan sterft is Jakob insgelijks gedoemd. De tweelingen waren juist door Barnum geëngageerd voor New-York voor 30,000 frs. jaarlpks. Hun ouders krijgen, in geval zij sterven, 8000 pd. st. voor de lijben, die voor een anatomisch museum te Londen gekocht zpn. Een geweldig ouweder heeft te Parijs en omstreken gewoed, gepaard met een hevigen hagelval en stroo men regen. Te Parijs verdronken twoe mannen, die in een riool werkten. In de omstreken van Parijs moot de schade verscheidene millioenen be dragen; te Montreuil alleen 1 millioen. De hagel- steenen waren van 30 a 40 centimeter lengte. De tuinen en parken van Parijs hebben verschrikkelijk geleden. Tusschen Parijs en Vincennos kon in drie uren geen trein loopen. Te Reims storten drie huizen inde geheele oogst in den omtrek is vernield. Tusschen Gröbors en Schkeuditz richtte een wolkbreuk groote schade aan. De oogst is vernield. daarmede zeer consciëntieus te werk. Met het hout voor de doodkist was men zóó spaarzaam geweest, dat de planken bogen en zij der jonge doode ter nauwernood voldoende ruimte bood. De dragers wa ren zóó slecht betaald, dat zij over niets anders dach ten dan over de vraaghoe zij het zouden aanleggen om het vrachtje* zoo spoedig mogelijk kwijt te zijn. Ongeduldig en overijld nagelden zij de haastig geslo ten kist toe en droegen haar zoo vlug mogelijk naar den armen lijkwagen. Die reed zóó snel dat vrouw Brandes, die Josa op haren arm droeg en er op ge staan had, de ter aarde bestelling by te wonen, moeite had om hem te volgen. (Wordt vervolgd). Bp Lutzen sloeg de bliksem op verschillende plaatsen in. Ook bij Döbeln in Saxseu richtte een wolkbreuk groote verwoestingen aan. Het spoor wegverkeer is gestremd. De Engelschen, wier toestand in Birma door ziekte en de voortdurende aanvallen der benden Dacoits reeds hoogst onaangenaam werd gemaakt, zijn nn weer door eene nieuwe ramp getroffen. In den avond van 18 dezer had ten Noorden van Mandalay, hetzij door een ongeluk, betzp door booswillig opzet der Dacoits, een doorbraak plaats in den dijk, welke de hoofdstad tegen de Irawad- dy beschermt. Het water in de rivier was buiten gewoon hoog en zoo werd het deel der stad, dat de jongste branden spaarden, door eene overstroo ming vernield. Een groot aantal huizen werden weggespoeld of onbewoonbaar gemaakt, zoodat weer 50,000 menschen zonder huisvesting zpn. Het ergste is dat de militaire operatiën door de overstroo ming worden gestoord. De verbinding tnsschen de hoofdstad en de voorposten is verbroken en daar- bp veroorzaakte het water, dat op sommige plaat sen ter hoogte van 20 voeten staat, groote schade aan de levensmiddelen. Men verwacht daarom wel dra gebrek aan voedsel, want de toevoer van buiten is nu eveneens voorloopig gestremd. Men schat het aantal personen, dat bp de over stroomingen het leven verloor op 1000. De Engelsche ingenieurs hebben onmiddellijk den dijk ook ten zuiden van Mandalay doorgestoken, ten einde het water uit de stad te verwijderen, maar zonder eenig gevolg. Daarbij heeft de Ira- waddy haar hoogsten stand nog niet bereikt, zoo dat de Engelsche autoriteiten te Mandalay alles behalve gerust zijn. Alle pogingen bleven eerst vruchteloos. Den volgenden ochtend was het water in de stad weer 18 duim gerezen. De breuk in den dijk heeft eene wijdte van 250 voeten en zal vermoedelijk vóór November niet hersteld kunnen zpn. Het terrein dat onder water staat, beslaat eene uitgestrektheid van vijf mijlen. Daartoe behoort het belangrijkste deel der stad, maar een andor deel was schraal bevolkt. Eerst tegen den avond begon het water te vallen en werden de eerste lijken gevonden. In onderscheidene dorpen in den omtrek van Barcelona zijn, blijkens een telegram uit Madrid, belangrijke hoeveelheden wapenen ontdekt, Koningin Christina heeft bp den hofschoenmaker het eerste paar schoenen voor Alfonsus XII besteld. Deze schoentjes zullen van wit leder worden vervaardigd, met goud worden geborduurd en van gespen voorzien zijn, waarmede ze aan het voetje kunnen worden bevestigd. Vóór de jonge koning ze aantrekt, besprenkelt men hen, naar oude gewoonte, met wijwater, opdat 's vorsten levensweg gezegend zij. Koningin Christina heeft bevolen, met dit eerste paar voor den Koning, nog 300 paar te vervaar digen, die, uit haar naam, onder arme kinderen zullen worden verdeeld. Op het transportschip »Orne,« dat van Toulon is uitgezeild met 400 veroordeolden, die ter depor tatie naar Guyana zouden worden gebracht, is een oproer ontstaan, zoodat het genoopt was naar Tou lon terug te keeren. Duidens een bericht uit Toulon is aldaar eene typhus-epidemie uitgebroken, ten gevolge waarvan de troepen onder den blooten hemel kamperen. Kendall van Boston is, in kurk gekleed, de Nia gara overgezwommen. Op de plek waar men ver moedt, dat kapitein Webb omkwam, werd hp be wusteloos, maar hij werd toch behouden aan wal gebracht. Hij zegt intusschen dat hij het nooit weer probeeren zal. In de Algerijnsche gemeente Dellys is een ge wezen pakjesdrager overleden, dia in 1760 geboren was en bjjgevolg den gezegenden ouderdom van 123 jaren bereikt moet hebben. Alexander Kropotkin, de oudere broeder van den welbekendien Vorst Kropotkin en banneling in Si berië, heeft zich te Temsk doodgeschoteu. Hij was bezig met een groot astronomisch werk, dat hij na zijn invrijheidstelling hoopte uit te geven. De stad Haric, in de Mexicaansche provincie >Sonora,« meldt een bericht uit New-York van den 20en dezer, is, bp een hevigen storm, door de zee verzwolgen. Geen enkel huis, dat staan bleef. De 7000 inwoners zijn nagenoeg allen indegolven omgekomen. HEUSDEN, 27 Aug. t Bij Kon. besl. zijn benoemd tot dijkgraaf van het waterschap ^Vervoorr.e polder* de heer J. A. Van Tienhoven; tot secretaris-penning meester van het waterschap „Nieuwland van Altena* de heer D. Pieck. t De heer Verheij, wachtmeester der Kon. maréchaussee alhier, die eerlang op zijn gedaan verzoek op pensioen zal worden gesteld, wordt met 1 Sept. a.s., tijdelijk vervangen door den heer Men9, brigadier bij het wapen, thans te Waalwijk gestationeerd. t 26 Aug. Zooeven werd onze redactie verrast door een vriendschappelijk schrijven van den heer J. A. De Bergh, een vroegeren stad genoot, thans medewerkend lid van de redactie der Amsterdamsche Courant, die als zoodanig een reis rondom de wereld maakt. Het schrijven kwam uit Canton, een stad en zeehaven in China, en werd verzonden op 19 Juli 1.1. De ondernemende reiziger, die tal vau moeilijk heden en gevaren trotseert om zijn kennis met de verre landen en volken te verrijken, geniet voortdurend eene volmaakte gezondheid. tLAGE ZWALUWE, 24 Aug. Omstreeks half negen ontlastte zich dezen morgen alhier een zwaar onweder. De bliksem sloeg in den mast van het schip van A. de Graaff, en daardoor ge leid, trof zij den bodem van het schip waarin een gat sloeg, zoodat hetzelve onmiddellijk zonk. Gelukkig was niemand aan boord. Ook is tege lijkertijd een beest, grazende in den polder ffhet Kwistgeld,* op dezelfde wijze gedood. t BRAKEL, 26 Aug. Wegens zijne benoe ming tot onderwijzer aan eene openbare school voor kosteloos lager onderwijs te Rotterdam, heeft de heer D. A. Kuijntjes bij den gemeenteraad dezer gemeente tegen 1 Oct. e.k. eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking van onder wijzer aan de openbare school alhier aangevraagd. t ZUIL1CHEM, 25 Aug. Heden werd alhier aanbesteedHet maken van een nieuwe kap en wat daartoe behoort, alsmede het inbrengen van nieuwe ramen aan de Kerk der Ned. Herv. Gem. Er waren 13 biljetten ingeleverd. Minste in schrijver de heer N. Van Rijswijk te Heusden, voor de som van f 1916. Het werk is nog niet gegund. KAATSHEUVEL, 19 Ang. Heden namiddag raakte alhier het paard, toebehoorende aan een nieuwen stalhouder uit Tilburg, door het schrikken van een hondenkar op hol. De voerman Simon Vosters greep onmiddellijk de teugels, zoodat hij een eind weegs werd medegesleurd. In dolle en vliegende vaart rende het paard door, zoodat Vosters het niet meer kon houdenhet gevolg daarvan was dat hij met het hoofd op de keien terecht kwam en het rijtuig over zijne beenen reed, waarvan één boven de knie gebroken is. Naar wij vernemen moet Vosters aan de gevolgen reeds overleden zijn, nalatende eene vrouw met zeven jeugdige kinderen. t WOUDRICHEM. Bij gesloten visscherij werd alleen met drijfwant gevischt en van 14 tot 21 Aug. werden 8 zalmen gevangen en ver kocht tegen f 0.90 it f 1.00 de halve K.G. t 25 Aug. Door den Raad dezer ge meente is een kinderfeest georganiseerd, bij ge legenheid van den a.s. verjaardag van de kleine Kroon-Prinses te gevenhet zal door muziek worden opgeluisterd. Hiervoor is eene som van f 150 uitgetrokken. t Een koopman uit den polder wde Zalm," die gisteren aan den slager S. alhier drie vette varkens zou leveren, had het ongeluk dat een dezer, ter zwaarte van pl.in. 300 pond, door de warmte onder het rijden bezweek. Hij wist het spoedig uit te hallen tegen 15 ct. per pond zoodat zijn verlies nog gedeeltelijk vergoed werd. t Den 16 Sept. a.s. zal voor dit jaar de laatste onderwijzers-vergadering in het- arrondis sement Heusden alhier gehouden worden, na af loop van de vergadering der gew. vereeniging „Noord-Brabant* van het Ned. onderw.-genoot- schap. Behalve de huishoudelijke zaken komen de volgende vraagpunten op het programma voor a. Eerstelingen of nieuwe leerlingen op de school,, door den heer Kraaienbrink. b. Het volksgezang, door den heer Bos. c. De sociaal democratie teu onzent beschouwd in verband met voeding op school en het al of niet wenschelijke daarvan, door den heer Ridder- hof. d. Schriftelijk rekenen, door den heer Weeda. e. Roosters van werkzaamheden, door den heer van Docht. f Voordracht, door den heer van Driel. t DALEM. 25 Aug. Nog steeds worden de aardappelen hooger in prijs. Gisteren werden de zoogenaamde „blauwkes* aan den afslag te Vu ren geladen voor 2.02J/2 per HL. "t Te Herwijnen is een 14-jarige jongeling, die aan toevallen leed, in eene kuip met water gevallen en gestikt. t Niettegenstaande de hechte fondeering schijnt toch de watertoren van de waterleiding te Gorinchera eenige verzakking te ondergaan. Al thans men heeft een buis gesprongen gevonden, welk ongeval men alleen aan verzakking meent te kunnen toeschrijven. De „N. Rott. Ct.* betoogt dat door niets zóó overtuigend de wenschelijkheid is gebleken om de onderscheiding van Broeder van den Ned. Leeuw te behouden, als door de decoratie der gebroeders Mens. Ware het indertijd ingediende voorstel tot afschaffing van de Broeder-rang wet geworden, welke gelegenheid zou de regeering hebben ge had om aan deze mannen, die met gepaste fier heid eene geldelijke belooning afwezen, een waardig blijk te geven, dat hetgeen zij gedaan hadden ook in de hoogste kringen werd gewaardeerd? Onop gemerkt mocht dat niet blijven. Eene regeeriug, die bij dergelijke daden onver schillig toezag, zou niet waardig zijn aan het hoofd des volks te staan. Zij zou toonen natio- nalen zin te missen. En tevens zou zij blijk geven van gemis aan politiek inzicht. Er is een kwade geest gevaren in de volks klasse. Ten bewijze haalt de „N. R. Ct.* aan, hetgeen gebeurde na het schot van Geel op den heer Stork, toen het volk zich met geweld tegeu de arrestatie van den dader verzette. De justitie moet door gestrenge toepassing der wet dien geest bestrijden, maar hem langs dien weg uitroeien kan men niet. In dat opzicht is veel te ver wachten van goede voorbeelden, door mannen uit het volk zelf gegeven. Zal nu de invloed van een voorbeeld als door de Mensen werd gegeven, blijvend zijn, dan moet blijken dat het gewaar deerd wordt. Daarom verdient deze onderschei ding toejuiching. Overigens wenscht de „N. R. Ct." dat van de instelling van den Broeder-rang wat ruimer werd gebruik gemaakt om ook iu de lagere volksklassen verdienstelijke daden te beloonen. Aan de beide personen die den 25n Juli een politie-ambtenaar het leven redden, hadden velen zeker eene betere belooning gegund dan eene bronzen medaille met een getuigschrift. ,tVooral in de dagen van beroering die wij beleven* zoo besluit de „N. R. Ct.* haar artikel „moet de regeering zorg dragen dat niet onder de volksklasse de meening versterkt worde, dat zij minder wordt geteld dan de meer aanzienlijken, en het goede onder haar minder wordt gewaardeerd. De onderscheiding, aan de beide eenvoudige vischkoopers uit de Willemstraat toegekend, is alleszins geschikt om die meening, waar zij bestaan mocht, weg te nemen. In deze richting ga de regeering voort!* De 31ste Augustus, de verjaardag van on9 Prinsesje, zal op vele plaatsen gevierd worden met kinderfeesten. De feestdag schijnt veel algemeener te zullen worden dan het vorige jaar, toen het aantal dorpen en steden, waar van harte feest gevierd werd, gering was. Thans heeft men hier en daar reeds lang van te voren toebereidselen gemaakt om den dag recht genoeglijk door te brengen. De Holl. IJ. Spoorweg-maatschappij heeft zich tot den Minister van Waterstaat gewend met verzoek, dat een commissie van deskundigen zal worden benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van het midden-stationseiland te Amsterdam. Men deelt mede dat jhr. rnr. Elout van Soeter- woude, zoon van het Eerste-Katnerlid, zich binnen eenige weken naar Java begeeft, met het doel om dat eiland te bereizen en zich door eigen aan schouwing op de hoogte te stellen van de toe- standeu aldaar. Hij stelt zich voor ongeveer anderhalf jaar aan dien tocht te besteden en over Amerika in het Vaderland terug te komen. Een plan voorzeker dat toejuiching en navol ging verdient. Is het niet geheel zonder voorbeeld (een paar jaar geleden bezocht ook mr. O. graaf Van Limburg Stirum onze kolonie met eenzelfde doel), een dergelijke onderzoekingslust is bij de vermogende jongelieden uit onze hoogere standen nog zeldzaamheid. De heer Elout, die de voet stappen drukt van zijn energieken, te vroeg ge storven broeder, weet de eer van zijn naam op te houden. Het kan niet anders dan goede vruchten opleveren voor Nederland en Indië beide, als het jonge Nederland zich er op toelegt Indië waarlijk te kennen. De lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en, na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Vrijdag 1 Oct. a.s. in werkalijken dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. Om in ons land de liefhebberij in het roeien te bevorderen, hebben eenige heeren een fraaie» prijs, ter waarde van f 1000, beschikbaar gesteld voor den besten roeier in de zoogenaamde scul- ling-outrigger. Dit vaartuig waarvoor geen Hol- landsche naam bestaaat, is zeer lang en smal. Het wordt geroeid door één persoon, die tevens zelf moet sturen. De kunst van roeien bereikt in deze booten haar hoogste volkomenheid. De winner zal den naam erlangen van den besten roeier in Ne derland. De prijs zal hij echter elk jaar opnieuw moeten verdedigen. Den 25sten September zal de wedstrijd plaats hebben op den Amstel, van den Omval tot de Hoogesluis. Is een dokter ten plattelande, die tevans apo theek houdt, bevoegd om te weigeren recepteu van andere geneesheeran gereed te maken? Deze inderdaad belangrijke vraag heeft zich te t t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2