BINNENLAND. Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. zinnige daden ongeacht hun gang gaan en de lust zal er spoedig af zijn. Wanneer van de hoogten te Scheveningen langs 't strand geen menschelijk oog de badenden bespiedde, zou niemand van hen 't in 't hoofd krijgen op gevaarlijke plaatsen te zwemmen, gelijk nu maar al te dikwijls gebeurt. Men wil er roem mee inoogsten, applaus der menigte, bewondering van 't publiek, en zet voor dergelijke denkbeeldige winst zijn leven op het spel Do geschiedenis der jongste tijden van het jeug dige vorstendom Bulgarije zou stof tot een klucht spel kunnen leverentwee omwentelingen en drie voorloopige gouvernementen in den tijd van drie dagen, nadat het hoofd van den staat is wegge voerd op eene wijze die aan eene schaking van eene jeugdige schoone gelijkt dit zou stof ge noeg zijn, maar de ernst der omstandigheden ver biedt in deze aan eene klucht te denken. De ernst van het oogenblik is hierin gelegen dat nu weder duidelijk aan het licht is getreden hoe de drie keizers van Europa voor geene mid delen terugdeinzen om hunne politieke begeorlijb- heden te voldoen. Velen meenen dat Rusland vijandig staat tegen over de vroegere bondgenooten Ooslenrpken Duitsch- land. Wij hebben alle reden om dit te betwijfelen. Integendeel, op dit oogenblik is dit reusachtige monsterverbond in volle kracht. Ten overvloede heeft de samenkomst van Bis marck en Von Giers, de leiders der buitenlandsche politiek van Duitschland en Oostenrijk dit opnieuw bevestigd. Die samenkomst heeft plaats gehad te Franzensbad, de kleine doch om hare baden, welke vooral door de dames gezocht zijn, beroemde stad. Hoewel het onderhoud van Bismarck en Giers sa menviel met de omwentelingen in Bulgarije, zou men zich vergissen door te gelooven dat het die gebeurtenissen waren, welke Bismarck bewogen, zijn Russischen collega te Franzensbad te gaan bezoeken. Dit bezoek was reeds vastgesteld lang voor de komplottenmakers te Sofia hun schandelijk plan volvoerden. Maar de Bnlgaarsche crisis heeft hot gewicht van dat bezoek natuurlijk zeer verhoogd, en dat Giers dit gewicht zeer hoog aansloeg, blijkt hieruit, dat hij zich had omringd van een staf van Rus sische diplomaten en dat er onophoudelijk naar Petersburg werd getelegrafeerd. Nooit had het kleine telegraafkantoor van het kleine Franzeusbad het zoo druk als in die twee dagen. Meer dau 1100 telegrammen, bevattende meer dan 20000 woorden, werden overgebracht. Zonder in de geheimen der politieke... samenzweer ders zouden wij haast zeggen, ingewijd te zijn, kan men uit de taal der officieuse Duitsche en Oosten- rijksehe bladen met vrij groote zekerheid opma ken dat Duitschland en Oostenrijk besloten hebben geen vingoi 1e verroeren voor den vorst van Bul garije, zoodat dit land feitelijk aan het welbehagen vau den Czaar is overgeleverd. De glimlachende en tevreden uitdrukking op het gelaat van Giers, toen hij zijn onderhond met, Bismarck had geëin digd, scbijut ook aan te duiden dat de Russische staatsman zijn zin heeft gekregen. Trouwens, het was alsof er te Franzensbad eene soort van mise-en-scène was opgesteld om toch vooral aan de wereld duidelijk te maken dat het verbond der drie keizers uooit hechter is geweest dan op dit oogenblik. Bismarck werd op den openbaren weg toegejuigd als eon vorst, de dames namen de bloemen van de borst en wierpen die in zijn rij tuig. Aan het diner dat Giers ter eere van zijn vriend Bismarck gaf, speelde het orkest het Duitsche en daarna het Russische volkslied. Bismarck liet den kapelmeester roepen en bedankte hem, tevens hem verzoekende hot Oostenrijksche volslied uit te voe ren. Zoodra de eerste tonen zich deden hooren be gaven Bismarck en Giers zich naar het balkou, ontblootten het hoofd en klapten in de handen toen het volkslied was geëindigd. Aan bet station bood eene deputatie studenten den vorst een prachtigen bloemruiker aan. Bis marck bepaalde zich er toe eene korenbloem (de geliefde bloem van keizer Wilhelm) er uit te ne men en in het knoopsgat te steken, Giers handelde evenzoo. »Bon souvenir* waren de laatste woorden van Bismarck tot Giers, toen de trein met Bismarck wegstoomde. Is dit niet een allerliefste comedie-vertooning geweest? Europa kan het afwachten wie van de t wee de bedrieger of de bedrogene is, en al kan dit op zich zelf ons koel laten, vreeselijk is de ge dachte dat misschien de bloedigste oorlogen uit deze tooneelvoorstelling te Gastein eu te Franzens bad zullen voortkomen. Het bezoek van oen ander staatsman trekt ons meer aan. De heer Tseng, chineesch gezant te Lon den, zal na «en verblijf van 8 jaren in China eene hooge betrekking aanvaarden. Vooraf brengt hij bezoeken aan Petersburg, Berlijn, Brussel en Don Haag. De heer Tseng had een onderhond mot een Berlijnsch journalist en verklaarde natuurlijk, dat, hij Bismarck een groot man, een wijze, achtte te zijn. Hij was verrukt over Berlijn, maar hij was toch nog meer verrnkt, over Parijs. Maar vooral merkwaardig was wat de Chinee- sche diplomaat over zijn reusachtig vaderland me dedeelde. Do aanleg van spoorwegen en telegrafen, zeide hg, zal door geheel China met den grootsten ijver worden aangevangen en voortgezet. Maar dit tijdvak van stoom en electriciteit, zeide de mar kies Tseng, zal niets veranderen aan de aloude Chineesche beschaving. China zal in zijne zeden en gebruiken niets veranderen en zija regeeringsvorm op hare kleine hoornen fluit de verrukkelijke wijsjes, die de moeder haar geleerd had. De wind voer huilend over het dak. Josa ver schrikte. Bevend trok zij hare knieën op en verborg het gelaat in de handen. »De tamboerijn is goed af de tamboerijn is bij moe,« fluisterden hare bleeke lippen. Zonder dat vrouw Brandes er van wist had het kind het instru ment, waar hare moeder zoo zeer op gesteld was, naast de doode in de kist gelegd. (Wordt vervolgd zal ongewijzigd big ven. Het land zal in behou dende en vreedzame richting worden bestuurd, maar het zal nooit eene aanranding van zijn grond gebied dulden, door welke mogendheid dan ook. Om gereed te zijn hare rechten te doen gelden, zal de Chineesche regeering al hare krachten inspan nen om eene land- en zeemacht te vormen, geheel op Europeeschen voet, in overeenstemming met de grootheid van land en volk. De markies Tseng verzekerde dat, do kleine grensverschillen tusschen China en Rusland vriend schappelijk zullen worden opgelost. Ook de ver dragen met Frankrjjk omtrent Annam en Tongkin gesloten, zullen door China stipt worden geëerbie digd. De Chineesche regeering zou elke revolutio naire beweging daarentegen met geweld van wa penen onderdrukken. De gezant erkende dat de onderhandelingen met den Paus over het zenden van een pauselijk vertegenwoordiger te Peking zijn afgeloopen en geslaagd. Maar hij zag niet in dat daardoor in het minst het aanzien van Frankrijk zal worden gedeerd, daar de Chineesche regeering de christenen in China krachtig zal beschermen. Zou men niet zeggen dat de markies Tseng de kunst der diplomaten reeds afgezien heeft van Bismarck (6 Een Belgisch fabrikant van muziek-instrumenten heeft een »Tromba« gemaakt, juist zooals die in het Romeinsche leger onder Jalius Ceasar in ge bruik was. Rij zal ook een echten »Lit,uus« maken, zooals bij de ruiterij en een »tnba« of >bncciua,« zooals bij het voetvolk van hat oude Rome werd gebruikt. Bij het beklimmen van den Sehreckborn is de zoon van den directeur eeuer brouwerij te Stuttgart, Munz, met twee gidsen verongelukt. Munz en een der gidsen stierven aan de gevolgen hunner wondeu. Uit Barcelona wordt bericht, dat 8000 metse laars het werk hebben gestaakt. Uit Nizza wordt bericht, dat in de bergen te La Briga een door een wolf gebeten herdershond 13 personen beet. Deze zullen naar Pasteur wor den gezonden. Op de Donau, bij Melk, is een schip met onge veer 100 bedevaartgangers, op de steenen bij den oever gestooten en gezoukeu. Verscheidene men- schen zijn verdronken. Sidi-ben-Heschem, de geduchte tegenstauder van den Sultan van Marokko, is overleden. Hij moet door een zijner vrouwen vergiftigd zijn. Te Cinninnati is, naar de »Progesso Italo Ame ricano* meldt, door een stratenmaker iu eene open gebroken straat een diamant van 100,000 dollars waarde gevonden. Naar men vermoedt is dit het kostbare kleinood dat in 1806 door Mr. Clark, op eene reis naar Blennerharsett, werd verloren. W. K. van der Bilt, zoon van den spoorwegko ning, zal een stoomjacht bouwen, dat 1,250,000 moet kosten, het prachtigste in de wereld. Op de laatste reis viu de »Caland« naar New- York, zijn drie personen krankzinnig geworden. Een er van is aan boord gestorven; de twee ande reu zijn in Amerika tijdelijk in een krankzinnigen gesticht geplaatst en weer op de »Calaud« gebracht, toen deze huiswaarts keerde. Op de terugreis is een der twee over boord gesprongen en niet gered kunnen worden. Charleston (Amerika) is door een aardbeving letterlijk iu een puinhoop verkeerd. Het is tot dusver onmogolijk de schade en het verlies met voldoende nauwkeurigheid na te gaan. De telegraphische gemeenschap is nog slechts gedeeltelijk hersteld. De stad zal voor drievierden moeten herbouwd worden. 60 personen zonden bij de ramp zijn omgekomen. De meesten der omgekomenen zjjn negers. Er heerscht een groote paniek onder de bevol king. Te Chicago sloeg de bliksem in een bergplaats van dynamiet. De ontploffing was geweldig. 8 maga zijnen in den omtrek werden met de bergplaats vernield. Men telt gelukkig slechts twee dooden, maar het aantal gewonden is aanzienlijk. Bij Modling kwamen twee treinen in botsing. 7 personen kwamen om, 22 werden gewond. Het stoomschip Daniel Drew* van de Albany- lijn is in het dok te New-York verbrand. De schade wordt op 150.000 dollars geschat. Te Houston (Texas) is de oliefabriek van Howard afgebrand. De schade bedraagt 275.000 dollars. Do fabriek gaf aan 180 man werk. De zwemmer Donovan heeft te New-York zjjn voorgenomen sprong van de Brooklyubrug geluk kig volbracht. Maar zijn toer wekte niet veel be langstelling. Men spreekt veel meer van hot voor nemen van een waaghals, die over den waterval van de Genesee wil springen een sprong, waarbij indertijd Sam Patch om het leven kwam. De vereeniging tot bescherming van dieren komt op tegen het plan, om een paard »Blondin Junior,* op een koord over de Niagara te laten laopen. HEÜSDEN 2 Sepl. t Het wrak van het fregatschip „the Lutine," nabij het eiland Terschelling gelegen, dat in den laatsten tijd zooveel van zich doet spreken, heeft ook in de jaren 1858 en 1859 niet minder agi tatie gewekt. De visscherij of berging van voorwerpen uit genoemd wrak, berust bij eene onderlinge onder neming, die zich in den jare 1857, onder leiding van den heer P. Eschauzier, opper-strandvonder, constitueerde en met een kapitaal van 57,250 de eerste werkzaamheden begon. Zij werkte niet zonder succes want in den jare 1858 werd reeds voor een kapitral van 400,000 aan gouden munten en gouden en zilveren staven te voorschijn gebracht; in 1859 bedroeg het 54,600. Een der aandeelhouders, alhier woonachtig, toonde ons een kaart, waarop de ligging van het wrak staat aangegeven. Wanneer men ten Westen van den zuidelijken punt van Terschelling en ten Noorden van de punt van Vlieland een lijn trekt zal men nageuoeg bij het aanrakingspunt der beide lijnen de plaats vinden waar het wrak ge legen is. Vdör het oogenblik worden verschillende Spaansche matten aangebracht, ter waarde van circa 2.50 elk. Beter is de vondst van zilveren staven ter waarde van 2500 of gouden van 8000, zooals er in 1858 velen te voorschijn kwamen en zooals er nog een groot aantal aan wezig moeten zijn. t 2 Sept. Hedenavond ontlastte zich boven de stad een onweder, waarbij de bliksem of een electrisch licht werd aangetrokken door den blik- sem-afleider op de R.-Cath. Kerk. Enkele waar nemers zagen het licht zich plaatsen op de spits van den toren, waarna het als het ware in een drietal vuurbollen zich naar beneden bewoog. Iets later in den avond vertoonde zich nogmaals een blauwachtig licht in het luchtruim, geheel anders dan dat, door den bliksem veroorzaakt werd, om weder eveneens in vuurbollen uiteen te spatten. t WERKENDAM, 1 September. Naar men verneemt heeft de gemeente De Werken voorge steld de boomen, welke gemeenschappelijk bezit zijn, te verkoopen. Daar deze boomen in waarde niet meer verhoogen, zal er ongetwijfeld genoegen mede genomen worden. t ALMKERK, 2 September. Tot voorzitter van het waterschap „Honswijk" is benoemd de heer A. B. Snoek alhier. t BAARDWIJK, 1 Sept. Gisteren is de hond van den vleeschhouwer J. Kools als verdacht van hondsdolheid doodgeschoten, waarna de hond op last van den heer veearts naar den directeur der veeartsenijschool te Utrecht is opgezonden. t 2 Sept. Door stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „het oude Maasje" zijn op de voordracht geplaatst voor een lid van het bestuur de heeren Deckers, aftredend lid, A. de Jong, bur gemeester van Drunen en Jac. Klerks. t EETEIEN. Z. M. de koning heeft de heer M. A. Boll alhier herbenoemd tot burgemeester van Eethen c. a. en Drongelen c. a. WAALWIJK, 1 September. Verleden Zater dag slaagde voor het tweede gedeelte van het notariëel examen de heer Jos. Bir.k alhier. De heeren L. Bolk, alhier, en J. E. G. Lager- weij, te Sprang, legden deze week met gunstig gevolg het 1ste gedeelte af. t WAALWIJK, 1 Sept. Op de heden ge houden jaarmarkt was de aanvoer van het vee buitengewoon groot. De handel in kalfbeesten en vet. vee was tamelijk vlug. Ter botermijn werden aaugevoerd 191 kg. boter, welke werden verkocht van af 1.35 tot 1.59. t WOUDRICHEM.~De~~31 Aug 11., de ver jaardag van onzen kleinen Kroonprinses, was voor onze schooljeugd een ware feestdag. Reeds vroeg prijkten de vlaggen op de openbare gebouwen en ook bij verscheidene ingezetenen en al deed de wind de banen van de Ned. driekleur niet ontplooien, toch gaf hare aanwezigheid de ge hechtheid te kennen aan het Oranjehuis en de ingenomenheid, waarmede men het schoolfeest te gemoet zag. 's Namiddags ten 1 ure trok de schooljeugd in vollen feestdos, begeleid door de heeren onder wijzers, in tegenwoordigheid van het gemeente bestuur en voorafgegaan door de muziek naar den Oudendijk om de kinderen, tot die school behooreude, af te halen. In het schoollocaal wachtten hun allerlei versnaperingen en vonden ze een prettig en goed onthaal. Daarna deden ze eene wandeling door de meeste straten van ons stadje, en terugkeerende in het schoolgebouw, vonden ze opnieuw verscheidene zaken, die het kindergehemelte kunnen streelen, terwijl een tom bola de feestvreugde verhoogde. Op dezelfde wijze als de schooljeugd van den Oudendijk was afgehaald, werd deze ook weder teruggeleidhonderden waren op de been en namen deel in de genoegens der kleinen en voor zeker zal 't genot op dezen dag, door het toe doen van het gemeentebestuur gesmaakt nog lang in de harten der kinderen bewaard blijven. Als uitvloeisel uit deze feestvreugde vormden zich des avonds eenige jongelui tot eene depu tatie en brachten met de muzikanten aan het hoofd der gemeente, de raadsleden en andere no tabele ingezetenen, serenades, waarmede de fees telijkheid besloten werd. t GORINCHEM, 2 Sept. Een aantal bouw lieden te Noordeloos en Hoornaar hebben zich verbonden, gedurende de tentoonstelling dagelijks duizend liter melk, h 6^2 cent per liter, te le veren voor de zuivelbereiding, die daar in eene der gebouwen in werking zal zijn met een trifu- ges. De schipper G. Verspui te Hoornaar is met het afhalen en vervoer belast tegen eene be looning van 5 daags. Het nieuwe strafwetboek is in werking ge treden. Dit feit is hoogst merkwaardig, als men in aanmerking neemt dat reeds onder de regeering van Koning Willem I staatscommissiën werk zaam zijn geweest, otn het Fransch wetboek van strafrecht, dat -ons door Napoleon was gegeven, te vervangen. De voorbereiding van het nieuwe wetboek heeft 16 jaar gevorderd. De gezamenlijke waarde der in 1885 door de Nederlandsche postadministratie behandelde brie ven met aangegeven waarde, postwissels en qui- tantiën, bedroeg het aanzienlijk cijfer van ruim 150 millioeu gulden. Mert schrijft uit Gorinchem Ter gelegenheid der landbouwfeesten en der tentoonstelling alhier, zullen op 11, 12,13 en 14 September e.k. speciale avondtreinen loopen van Gorinchem naar Dordrecht, Rotterdam, Tiel en tusschen gelegen stations, welke te ongeveer half twaalf van hier zullen vertrekken en dus aan velen de gelegenheid bieden de festiviteiten bij te wonen. Aan verschillende stations der Staatsspoorwegen, o. a. te VBosch, Bokstel, Rosendaal, Groningen, Leeuwarden, Nijmegen, Rotterdam, Venloo, Zut- fen, Zwolle en nog een aantal kleinere stations, zullen weegtoestellen ten dienste van het publiek worden geplaatst, zooals er een staat aan het Rijnspoorstation te Utrecht. Alleen werkt de toestel als men twee 2lJs stuk ken door een daarvoor bestemde opening werpt. Het volgende jaar zal het zangersfeest van „Het Nederlandsch Zangersverbond'' te Nijmegen worden gehouden. Namens Z. M. den Koning is afwijzend be schikt op het verzoek der Vereeniging tot Werk verschaffing te Bols ward, om aan die Vereeniging den naam „Prinses Wilhelmina" te geven. Voor de Weesinrichting te Neerbosch is over het afgeloopen boekjaar, tot 31 Mei 1886, ont vangen 112.931,226, waaronder ƒ20.396,425 uit Amsterdam en 5.155,715 uit Den Haag. De uitgaven hebben bedragen 133.000.436, waaronder ƒ30.677,305 voor den bouw van het nieuwe weeshuis. Het ncdeelig saldo over het af geloopen jaar bedraagt 7.243,57s. Van 1 April tot 30 Juni jl. werd ontvangen /"19.891,405. Voor druk- en bindwerk werd gedurende dien tijd ont vangen ƒ10.987,50, terwijl het voordeelig saldo voor de drukkerij en binderij over het geheele boekjaar beliep 12.825,635. Binnen enkele dagen zal de „Zuiderzee-Ver- eeniging' eene circulaire rondzenden, waarin wordt opgewekt tot het toetreden tot het lidmaatschap der vereeniging, tegen eene contributie van 5 jaar s. Hoofddoel der vereeniging is, zooals het in deze circulaire wordt omschreven, het onderzoek naar eene betere beveiliging van Nederland tegen zee gevaar door opheffing der vrije gemeenschap tusschen de Noord- en Zuiderzee. Daarnaast staat het scheppen der gelegenheid tot gehèele of ge deeltelijke drooglegging. De gelden, uit de con- tributiën verkregen, zullen in de eerste plaats worden aangewend om aan eene commissie van deskundigen op te dragen het maken eener nauw keurige raming der kosten van onderzoek, als grondslag voor de aan te vragen subèidiën. De commissie telt thans 36 ledeu. De vroegere Khedive van Egypte, Ismail-pacha, is met zeer talrijk gevolg aan het Bath-hotel" te Rotterdam afgestapt. De „N. Rott. Ct." brengt goede tjjding. Zij verneemt dat Multatuli bezig is met het tweede deel zijner „Minnebrieven," en dat hij zich gereed maakt ook de Woutergeschiedenis en de Ideën voort te zetten. Een register op zijn Ideën zou, bezorgd door de Maatschappij „Elsevier," ter perse zijn. Bij den uitgever F. B. Van Ditraar, te Utrecht, is een aardig boekje verschenen, getiteld; „Ons Prinsesje, wetenswaardigheden omtrent hare ge boorte, opvoeding, omgeving en karakter door v. H." Met belangstelling zal zeker dit boekje worden gelezen. De heer A. Wanders te Arnhem is bekroond met de gouden medaille voor $ijne Arnherasche jongens en meisjes. Men zal begrijpen wat hier door jongens en meisjes wordt verstaan, als men weet dat de be kroning geschiedde op de Bakkerij-tentoonstelling. Eindelijk, na jarenlange besprekingen zal, naar men uit Breda meldt, het door zijn prachtig geboomte bekende doch verwaarloosde Valkenberg in een sierlijk park herschapen worden, met rotswater werken enz., volgens de goedgekeurde plannen van den heer Rosseels te Leuven. Volgens mededeelingen van zeer oude personen, zou in het laatst der vorige eeuw ook achter Tessel eeu schip met geld en kostbaarheden zijn te gronde gegaan. Sommige bejaarde menschen op het eiland weten nog te verhalen, hoe op een tnooien zomerdag een visscher langs het strand voer en door het heldere, kalme water naar den grond tuurde. Plotseling zag hij duidelijk geld-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2