Vélocipède, WAARSCHUWING. verkoopen: Kelders o.|d. Boterhal. Bierhandel,, PUGKHAND. P.van Dc ornik, 's-Éosch. LAND- EN TUINBOUW. AANBESTEDINGEN. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws en Allerlei MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Te koop een Wederverkoopers rabat. stukken liggen op den bodem der zee. Hij an kerde en zocht de plek op. Met behulp van oesterklauwen wist hij veel vaj1 het geld, be staande uit ducatous, te bemachtigen. Naar men verhaalt schoot deze visscher later het geld voor, hetwelk noodig was tot het maken eener haven nabij Oosterend. Deze haven verzandde later en werd gedempt. De stoomtram van de Ned. Rijnsp.-maatsch. heeft op den dag van den brand in het Kurhaus 25,880 personen naar Scheveniugen en terug vervoerd. De agent van politie Doornewaard, die op den 25n Juli 11. te Amsterdam in het onbewoonde hui9 op de Lindengracht het touw afsneed, waar aan de paling hing, waarmede het middeleeuwsche spel werd gespeeld, is door den hoofdcommissaris van politie aldaar bevorderd tot rechercheur aan het hoofdbureau in de Spinhuissteeg. Naar men meldt, is de justitie gemengd in de klacht van een paar inzenders over de wijze, waarop twee voorloopig aangehouden personen, de ge broeders Th. uit Oedenrode, vervoerd werden. Dientengevolge is reeds voor den rechter-com- missaris te VBosch gedagvaard en verschenen de heer jhr. v. d. S., O.-I. ambtenaar, die betrek kelijk deze zaak in de N. Rott. Ct." van 11 Aug. 11. een ingezonden stuk schreef, tegelijk met dat van een ^ooggetuige" geplaatst, dezelfde zaak betreffende. Deze vervolging is ingesteld na een ampel en streng onderzoek door hoogere autoriteiten, dat tot de uitkomst heeft geleid, dat het verhaal allen grond mist en tot het volgend relaas is terug te brengen. De brigade-commandant van de maréchaussee te Vechel ging op onderzoek naar eene zware ver wonding. Bespeurende dat de verwondingen aan het hoofd ernstig waren, en de geneeskundige er niet voor kon instaan dat er geen levensgevaar zou intreden, hield hij, door genoegzame bewijzen gedekt, de gebroeders Th. voorloopig aan. Het transport der aangehoudenen geschiedde zeer regelmatig en lang niet op onmeedoogende wijze. Na ze geboeid te hebben (met de lijn aan den zadel) zooals dat altijd geschiedt, mar cheerden de aangehoudenen lachende St. Ooeden- rode uit. Voorbij de ouderlijke woning komende, vroeg de vader om hun nog eene boterham te raogeu geven. Het geleide stond dit toe en liet zelfs on derweg naar Vechel, omdat het warm weer was, de getransporteerden een glas bier nemen. Van medesleepen en wat dies meer zij is geen sprake geweest. Integendeel heeft het ingesteld onderzoek onomstootelijk gestaafd dat het escorte uithoofde van het warme weer, zelfs zoo lang zaam heeft gemarcheerd, dat de brigade comman dant, die het voorbij reed om onderweg nog een getuige te gaan halen, geruimen tijd voor het geleide op de brigade terug was, niettegenstaande hij nog al eèn grooten omweg had moeten maken. Te Maastricht heeft Zondagavond een agent van polite een persoon, die zich tegen zijne ar restatie verzette, een hand afgehouwen. Volgens de verklaring van den agent had hij uit tegen weer gehandeld, daar de verwonde zich van de sabel van een anderen agent had meester gemaakt. Donderdag 23 September a.s. zal voor het Hof te 's Hage behandeld worden de zaak van De O., beschuldigd van manslag te Gorinchem gepleegd. Te Rouveen is het lijkje van een pasgeboren kindje, gewikkeld in een manshemd, gevonden. Een opperman viel op den Dam te Amster dam van een in aanbouw zijnd perceel. Ernstig gekwetst werd hij naar het gasthuis vervoerd. Te Kesteren viel een werkman uit een hoogen noteboom. Men vreest voor zijn leven. Een vrouw welke met haar nog jonge kinderen veel tijds aan den openbaren weg bedelt, vond men Zondag aan de Piins Hendrikkade te Amsterdam smoordronken in een handkar liggen. De ledige jeneverflesch hield de ongelukkige in de hand vastgeklemd en om de kar speelden haar slechts met lompen gedekte kinderen. Door tusschenkomst van eenige voorbijgangers werd die treurige stoet naar het naastbijzynde politiebureau overgebracht. Het I l-jarig dochtertje van een schipper, lig gende met zijn vaartuig in de Koningshaven te Feijenoord, werd door den stuurstok getroffen en sloeg overboord. Het kind verdronk. Te Dokkum is in de algemeene zwemplaats in de Woudvaart een jong handwerksgezel plotseling gezonken en levenloos opgehaald. Een man, die uit Roermond naar het naburige Horn terug keerde, is op den weg doodgebleven door een zonnesteek. Dezer dagen gebeurde te Eelen bij Maaseick een zeer treurig ongeluk. Mevr. K. geb. S., aldaar bij haar zoon logeerende, wilde tich naar haar slaapkamer begeven, vergiste zich »n de pas betrokken woning met de deur en viel in den kelder met het noodlottig gevolg dat zij den hals brak en alzoo spoedig overleed. Algemeen is de déél neming met de treurende familie. Te Rotterdam is in de Houtlaan een werkman van een stelling gevallen. Hij werd zwaar gewoud. Te Maastricht is een jongen van 15 jaar bij het baden in de Maas verdron ken. Terzelfde plaatse verdronk een soldaat, bij het baden in een der grachten. Een dronken drenkeling is uit de haven te Arnhem opgehaald. De conducteur Jansen, van de Gooischestoom tram, is, terwijl hij te Laren van een nog in gang zijnden wagen wilde springen, gevallen met het gevolg dat hij een paar ribben brak. Vol gens nadere berichten zou de ongelukkige reeds overleden zijn. Een oppassend jonkman van 25 jaren, die het brood verdiende voor zijn ou ders en het verdere gezin, is, zich naar zijn werk begevende, aan de overzijde van den Rijn bij Arn hem in de haven gevallen en verdronken. Zijn lijk is opgevischt. Te De Wijk is levenloos gevonden in een put nabij haar woning, Grietje Werkhout, oud 66 jaar, echtgenoote van J. Vlot, landbouwer te Koekange ouder deze gemeente. De overledene was lijdende aan toevallen. De le September kan met een zwarte kool in de geschiedenis onzer brandweer worden opgetee- kend. Het fraaie Kurhaus te 's Hage, verleden jaar pas voltooid en door landgenoot en vreemde ling geroemd, is een prooi der vlammen go worden nog voor de brandweer met voldoend materieel en personeel ter plaatse was. De brand is te 9 uur ontstaan in een der lo geerkamers No. 88, op de eerste verdieping, boven den hoofdingang van het hotel aan de landzijde, waarschijnlijk door 't omvallen van een spirituslamp. De dienstbode, in 't vertrek aanwezig, liep verschrikt weg, in plaats van terstond alle pogingen tot blus- schen aan te wenden en de heer die de kamer bewoonde, bevoud zich toevallig in een aangren zende slaapkamer. In ongelooflijk korten tijd breidde de vlam zich uit, daar de kamer, waar de brand ontstond, naast de lift gelegen was en door die lift de vlammen onmiddellijk naar alle verdiepingen werden overgebracht. Aldra had de brand zulk een aanzien, dat aan blusschen met de middelen van het hotel niet te denken viel, en het personeel, slechts op het waar schuwen van de logeergasten en redden van eeni ge bagage bedacht moest zijn, een taak waarvan, volgens getuigenis van verscheidene logés, men zich over het algemeen goed kweet. Alle pogingen werden in het werk gesteld om het Z -Westelijk gedeelte van het oude badhuis te behouden en daarin slaagde men in zoover, dat slechts bet lage gobouw, dat de Club de Schéve- uingue met, het Kurhaus verboud, schade bekwam. De Club zelve kon bijna geheel ontruimd worden. Een zeldzaam verwarden aanblik gaf het terrein te aanschouwen, bier oen hoop geredde meubelen enz. daar een massa slangen, op de vreemdste wijze dooreengedraaid, zoodat, men herhaaldelijk in de war was. De politie, voor zoover niet met blusschen bezig, zette, geholpen door militairen «n mare chaussee het terrein af, daar vooral n'dat, de treur mare per bulletin in de s1 ad bekend was geworden, de menscbenmassa ontzettend was, die met, ont steltenis het diep led oevende, maar toch indruk wekkende schouwspel gadesloegen. Hoog sloegen de vlammen uit alle vensters, terwijl de gloeiende zo merzon de omhoog stijgende wolken tintte en kleurde. De windrichting was zuidelijk, zoodat ge lukkig de aangrenzende gebouwen en de Galeries geen gevaar liepen, terwijl de open ruimte aan voor- en achterzijde het brandende gebonw vol doende afsloten toch werd het hotel Garni met zeilen bedekt, die ovenals do Galerie, nat werden gehouden. Van bet nienwe gebonw is niets over, behalve de geboele gevel aan de landzijde en een gedeelte van de zijgevels en die aan de zeezijde. Het gebonw was met meubilair voor 1.200.000 verzekerd bij de Union Beige, die bij zeven andere maatschappijen herverzekeringen van verschillende bedragen sloot. De grootste dezer herverzekeringen bedraagt 150.000. Menscbenlevens zjjn niet to betreuren, terwijl ook geen gekwetsten voorkwamen. De laatsten die uit het brandende gebonw go- red werden waren de kinderen van prof. Manust&dt, den directeur der Knrhans-kapel. Van een Duitsch schrijver, in het Kurhaus ge logeerd, is de geheele inboedel verbrand. Daaronder behoorde een manuscript waaraan hij reeds onge veer 4 jaren arbeidde en dat hij ter voltooiing had medegenomen op zijne reis naar Scheveniugen. Erger is het verlies aan roerende goederen. In do eerste plaats bijna alle instrnmenten en de muziek van Mannst&dts kapel, een verlies dat op zich zelf een ramp genoemd kan wordengered zijn eenige bassen, bij welke redding zich o. a. de pas aange stelde adelborst v. Hekking Colenbrander en een oud heer zich verdienstelijk maakten. De kapel zal overleggen wat t.e doen. Ook de firma Spoor en Voorneveld alhier verloor 4 kostbare pianino's, aan de kapel en eenige badgasten verhuurd. Ook de badgasten en bet personeel verloren bijna alles; men zegt dat een dame haar geheele vermo gen, een paar ton, in een koffer bij zich had, en dat ondanks een hoogo belooning die zij uitloofde, alles verbrandde. Meer dan een on-dit is dit echter niet. Ook vernemen wij nog dat de mnziek enz. voor 33.000 was verzekerd. Den gebeelen middag stroomen duizenden van Den Haag naar Scheveningen ook van elders komen tallooze nieuwsgierigen aan, terwijl te half drie ook een prachtig van Amsterdam komend stoomjacht zich in zee voor de badplaats vertoonde. Dadelijk na bet uitbreken van den brand hield ook het baden op; eerst ua den middag zag men enkelen in de zee. KERKNIEUWS. Men deelt mede dat in zake bet kerkelijk con flict te Amsterdam de beslissing der synodus con tractu reeds is gevallen. Het, vonnis van bet prov. kerkbestuur van Noord-Holland, waarbij de ge schorste kerkeraadslcden (5 predikauten en onge veer 70 onderlingou en diakenen) van alle kerke lijke bediening of ambt vervallen zijn verklaard, wegens vergrijp tegen bestaande kerkelijke regle menten en verordeningen, is in alle opzichten be- kracht igd. Het blijkt dat tnrfstrooisel in hoenderhokken al zeer goed voldoet, ja zelfs nog meer dan in paar denstallen. Het tnrfstrooisel houdt warm en heofteen desinfecteerende werking, hetgeen voor hoenders vrij wat meer dan voor paarden beteekent, omdat pluimgedierte doorgaans veel van ongedierte te lijden heeft. Ook wentelen de boenders zich liever in tnrfstrooisel dan in zand. De hooioogst is dit jaar op bet Kamper-eiland zoo buitengewoon gunstig, dat er enkele landbou wers zijn, die van bun voorraad plas minas 150,000 ponden te missen hebben tegen ongeveer ƒ12 de 500 halve kilo's., levert dit een aardig sommetje op. f Geo. Staten van Zuid-Holland zullen 13 Sept. aanbesteden bet leveren en stellen van ijzeren op haalbruggen over de nieuwe schutsluis te Leid- schendam. t Van wege het geuiebeheer zal 2 Oct. worden aaubesteed bet bonwen van eene kazerne c. a. voor een regiment vesting artillerie te Utrecht. Raming ƒ466,000. t Naar wij vernemen zal ten gevolge van het ont slag van den hoofdingenieur Strootman eenige mutatie in het corps ingenieurs van den Water staat plaats bebbon. t 's HAGE, 6 Oct. Het aanloggen van een stroom- leidenden dam tusschen het onderplaatje en het Amerpoldertje met aan de kimmen aanslnitenden verbindingsberm aan den reebter-oever van den Amer en het opruimen van gronden uit het bed van de rivier onder Made en Drimmelen, tusschen de kilometerraaien 57 en 59, Raming j 203,000. Aanw. 9 Sept. Een man deed eenmaal de gelofe, Dat hij niets eten zou voor laan, Hetwelk, bij nauwgezette keuring, De proef niet glansrijk kon doorstaan. Hij onderwierp dus al zijn spijzen Aan een nauwlettend onderzoek, En stelde met de grootste stiptheid, Van alles de uitkomst ook te boek. Niet slechts het voedsel, ook de dranken, Zoowel likeuren, bier als wijn, Ging hij scheikundig onderzoeken; Hij moest eu wilde zeker zijn. Maar achwat waren de gevolgen De man zat dra droefgeestig neör, Na 't onderzoek der voedingsmidd'len; Hij ut en dronk weldra niet meer. Alleen gebruikte bij nog water; Zoo klom schier dagelijks de nood. En de arme, trouw aan zijn gelofte, Stierf in het eind den hongerdood. Bidel heeft zijn opvolger gevonden in den leet weuteramer Castanet. Vóór eenige dagen gaf dez in Pnry eene voorstelling. Hij was met verschc den wilde dieren in hetzelfde hok en had ree^ enkele hunne kunsten laten verrichten, toen éd der leenwen zich eensklaps op hem wierp en hei tegen den grond sloeg. De kreten van schrik en ontsteltenis, die ond| de toeschouwers opgingen, schenen het dier u< woedender te maken en hij zet.e zijn tauden den rechter arm van den temmer. Een worst ling op leven en dood volgde. Castanet tracht! weer op te komen en hield zijn oogen onafgebrokj op den leeuw gericht, die hom nn met de slagt den zocht te grijpen. Maar gelukkig, vóór hij in slaagde, was zijn meester weer op de beij diende hem met, zijn stalen zweep een dracht gen toe en verliet hot hok. Het was juistbijtij! want nauwelijks buiten viel Castanet bewnstelij neder. Hij is aan den arm en in de zij zwij verwond en heeft veel bloedverlies geleden, verwacht dat hij zijn gevaarlijk werk niet zal hij vatten, vóór de volgende maand. Een Dnitsch blad deelt mede dat een A m er ik i^fcu dezer dagen in oen vaartuigje het Engolsche kunéal overtrok, dat men in een reistasch kan bergen. Het schip is van waterdichte stof veivaar»i||d eu heeft vier zakken die men kan opblazen. De geheele uitrusting bestaat uit een kleinen mast, een zeiltje en twee riemen. Nadat men met het schip heeft gevaren, laat men de lucht nit do zakken ontsnappen, vouwt het dau bij wijze van een zak doek op en steekt het in zijn valies. 2 zeer zonderlinge patiënten bevinden zich sedert eenige dagen in een krankzinnigengesticht te Weenen. Het zijn een gewezen koopman en een grondbe zitter. Beiden hebben het »idée fixe,« dat ze ge storven zijn. Met do grootste consequentie spelen ze hun vreemdsoortige rolonbeweeglijk liggen ze, met gesloten oogen, neder, en moeten gedwongen worden voedsel tot zich te nemen. Twee oppassers richten hen daartoe, terwijl ze zich stokstijf honden, in hun bed op, openen hun met geweld den mond en brengen het voedsel, dat natuurlijk vloeibaar is achter op de tong, zoodat zij wel moeten slikken. De een heeft tot nu toe nog geen geluid gegeven, de andere antwoordt gewoonlijk op alle vragen die men hem doet: Verwijder n, mijnheer, van mijn graf Geleerdheid is een banknoot. Zjj kan slechts daar gebruikt worden, waar zij geldig is. Gezond verstand is klinkende munt. Zij komt bij iedere gelegenheid te pas. Uit een hoofdartikel Zoolang 't Iersche volk onder alle verdrukkingen het stilzwijgen bleef bewaren, was Engeland doof voor zijn kreten. Op het redactie-bureau De historie van dien hond, welke in veertien dagen niets gevreten heeft, is in dezen komkom mertijd een lekker hapje Karei en zijn jonge vrouw hebben voor de eerste maal twist gehad. »Ik won dat. ik dood was,« snikte zij. »Ik wou dat ik dood was,« bromde hij. »Nee dan won ik niet dat ik dood was,« en het begon weer van voren af aan. Een dikke dame die met moeite nit het portier van een omnibus gewrongen is, roept op de straat gekomen: »Hé, dat lacht op.« Dat zeggen me paardjes ook, jnffrouw, merkte de koetsier op. DORDRECHT, 3 Sept. 0.45. Kunstboter 0.30 Weiboter 0.55 k a 0.25. Grasboter ƒ0.75 a ƒ0.65. Tonnen, 12.a, 11.Eieren 4.a ƒ3.per 100. oud model, hoog 1 Meter, 60 Centimeter; als mede een Te bevragen aan het bureau dezer Courant. De ondergoteekende verzoekt bij deze alle win keliers om geene goederen af te geven aan zijne minderjarige dochter, zonder zijne schriftelijko opdracht, zn1 lende dezelve onder andere voorwaarden niet worden voldaan. M. J. VAN HANSWIJCK. Heusdeu, 2 Sept. 1886. Notaris VAN MEER- TEN te A n d e 1zal ten I" huize van J. Bouman te W ij k ten verzoeke van Hendrik van Wijk Az. aldaar, op Woensdagen 15 en 22 September 1886, telkens des voor middags elf ure, in het openbaar *de Poortkamp," in de Hoeven te Wijk, Sectie B, Nummer 575, groot 96 Aren, 40 Cen tiaren. in het Pompveld te Veen, Sectie P, Nummer 112, groot 1.04 50 Hectare. Nadere inlichtingen g» eft genoemde Notari». Bass Co's Palo Ale 15 ct, p. i/f Extra Stout 15 id. Vollenhoven Co's Extra Stout 12Vs id. Id. Princesse Bier 12 ct. Vi» Vs Pilsener, Nürnberger Bier 17 id. 9 id. Beiersch Bier 16 id. 85/3 id. Dortmnnder Lagerbier 13 id. 7 id. Uollandsch I 10 id. 6 id. II 9 id. 5 id. Nienwlicht, le kwaliteit 12 id. öt/j id. Prijscourant op aanvrage. Verzendingen door geheel Zuid-Ned. per 50 stuks franco. Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Meermalen heeft men hier te Veen gezien, dat het bij het afleveren der aardappelen aan schippers somtijds alles behalve flink toegaat; doch de handelwijze daar ik 1.1. Zaterdag 28 Aug. getuige van was, is misschien wel „eenig in zijn soort" te noemen. Een landbouwer, groot of klein doet hier niets ter zake, verkocht een partij aardappelen aan schipper A. v. E., bijge staan door twee commissionairs van beroep. Deze partij aard appelen naar wederzijdsch genoegen geleverd zijnde, kochten genoemde heeren nog een ander partijtje van denzelfden boer, op voorwaarde, dat dezelve vóór of omtrent vijf uur in den j avond binnen scheepsboord moesten zijn. De niets kwaads vermoedende verkooper deed zijn best de laatste partij aard appelen op tijd gerooid te hebben om alzoo zijn verplichting na te komen. De aardappelen alzoo op genoemden tijd binnen i boord gebracht hebbende werd hem door den schipper A. v. E. bijgestaan door zijne commissionairs bekend gemaakt: dat de' aardappelen niet leverbaar waren, aangezien het voor de helft poters waren, en dat zij van oordeel waren dat die aardappelen^ slechts de helft van den prijs waard konden zijn waar zij voor gekocht waren en zij er ook niet meer voor wilden betalen,j en als de boer daar niet mede tevreden was, zij dan den rechter zonden doen uitwijzen wie in 't gelijk was en dat het den boer dan meer geld zou kosten als zijn eerste partij aard appelen bedroeg, welk geld zij insgelijks weigerde te betalen als de boer geen genoegen met hsn accoord wilde nemen. De landbouwer, niet gewoon met zulk slag van lieden om te gauD, en erger onaangenaamheden willende vermijden, bood den schipper billijke voorwaarden, doch al te vergeefsch. A. v. E. bijgestaan door zijne commissionairs hebben dezen boer zijn» partij aardappelen voor de helft van den eigenlijken kooppriji gewelddadig doen leveren. Ik was verontwaardigd bij het zien dezer willekeurige handel wijs, en besloot langs dezen weg de houders van aardappelelf te waarschuwen voor dergelijke kooplieden en commissionairs! Door aan het bovenstaande een plaatsje te verleenen zult iff zeer verplichten Uwen getrouwen lezer, A. Z. perceel WEILAND,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3