Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. Om het ernstige van don politieken toestand van Europa goed te begrijpen, een toestand waarin het verbond der drie keizers ons werelddeel gebracht heeft, stelle men zich voor, dat niet Bulgarije maar Nederland of België het tooneel der jongste Bul gaarsche gebeurtenissen waren. Het hoofd vau den Staat wordt door eonige zamenzweorders, om- gokocht door buitenlandsch goud, van den troon gestooton. Het volk eqhter, volkoixen onwetend van de satnenzweeriug, verjaagt de oproermakers en de wettige vorst wordt in triumf binnengehaald. De vorst geeft amuestie en door het geheele land heerscht rast. Alles is dus weer tot den gewonen toestand teruggekeerd Neen, drie groote mogeud- hedeu zeggen tegen den vorstmaak dat gij weg komt, en de grootste dier mogendheden dreigt het kleine land met eene bezetting. Dat zijn van die dingen die men met verbazing en schrik aanschouwde in het begin van deze eeuw, toen de geweldenaar Napoleon kronen uitdeelde en staten schiep of verminkte naar welgevallen, maar wie zou dit verwacht hebben in onzen tijd Toch gebeurt het alzoo. De Russische keizer hande.t juist als Napoleon I, en kan dit doen omdat Oostenrijk en Duitschland hom steunen. Laatstleden Zaterdag is de vorst van Bul ga r ge in zijne hoofdstad teruggekeerd en er ontvangen met het gejubel dat zulk een dapper en verstandig vorst verdient. Alle consuls ontvingen hem, be halve natuurlijk de drie consuls der saamgezworon mogendheden. To6u do vorst zijn intrek h'eld, w'st hij dat zijn uittocht eveneens na op handen was. Na het hondsche telegram van den Czar, in an woord op hot deemoedige aaubod van den vorst om zijne kroon neder te leggen (een aanbod hem door Duitschland en Oostemijk opgedrongen), zeide de voi-st tot zijne raadslieden en officieren dat hij de kroon van Bulgarije moest nederleggen, omda.. de Czar het wilde en omdat anders eene bezetting van Bulgarije door Russische troepen onvermijde lijk was. De' raadslieden en officieren van den vorst be zwoeren hem niet heen te gaan, doch de vorst zeide dat het niet anders kon. Gaarne zou hij, als vrijwilliger, aan een veldtocht in Macedon'a deel nemen, maar zijne taak als vorst is geëindigd. De Bulgaarsche ministers hebben daarop bij de mogendheden tegen de gedwongen aftreding van hun vorst geprotesteerd en hunne bescherming over Bulgarijo's onafhankelijkheid ingeroepen. Natuurlijk zal dit weinig baten. Later, toen de vorst bleek onherroepelijk zijn besluit genomen te hebben, ver zochten zij den Russischen consul naar Petersburg te seinen: lo. wie de canöidaat voor den Bul- gaarschen troon was2o. of Rusland wilde waar borgen dat het nooit Bulgarije zou bezetten3o. of voor de organisatie van het leger Bulgaarsche, geen Russische officieren zouden gebezigd worden 4o. of de Bulgaarsche staatregoling van kracht blijft. Hot is zekor nog al naïef aan het trouwelooze Russische bestuur dergelijke vragen te stellen. Maar wellicht dat het politiek doorzicht van vorst Alex ander in bet, stellen van deze vragen, begrijpt de Russische regeeriug in moeilijkheden te breugen, want a.s. Zaterdag komt de Sobrauje (het Bulgaarsche parlemont) bijeen. Het zal van zijne besluiten natuurlijk veel afhangen of Engeland moed zal grijpen om Rusland te beletten kleinere staten te bedi'eigeu. De rol van Rusland is ellendig. Maar het doet ten minste aan de wereld kennen wat het wil. Maar Engeland heeft op alle mogelijke wijzen den Bulgaarschon vorst aangemoedigd om de kroon aan te nemen en thans om naar Bulgarije terug te keeren. En nu het ziet dat Ruslaud onverzettelijk is, nu trekt het zich lafhartig terug, en laat den jongen vorst aan zijn lot over. Het is duidelijk dat in do plannen door Bismarck, Giers en Kalnoky gesmeed, een optreden van Enge land is besproken. Het is althans allerzonderlingst dat juist in dezen tijd door oproerige aanplakbil jetten in de inlandsche taal, do Ierlanders worden aangespoord het gehate Britsche juk af te schudden, nu de gelogenhoid zoo gunstig is, terwijl de Russen Indië naderen.» Het verheugt ons dat de verontwaardiging groot is in Duitschland, over hot lafhartig overleveren van Bulgarjje aan Rusland. Do opeubare meening, zoowel aan den kant dor liberalen als der katho lieken, is daardoor zóó fel bewogen, dat Bismarcks blad, do »Norddeutscho«, Bismarcks politiek heeft veidedigd. Bulgarije, zeide dit blad, gaat ons niot aan, en do verwikkelingen in het Oosten raken ons uiet.. Maar de ware onruststoker is Frankrijk. Het Frau- sche leger wordt onophoudelijk versterkt, en geeu geldelijke opofferingen zijn Frankrijk te groot als het zijn leger geldt. Hierin ligt voor ons eene bedreiging. Zoolang dit zóó is moeten wij de vriendschap met Rusland aan houden. Het is te hopen dat do Duitsehers zoo verstandig zullen zijn om te begrijpen dat, als dit waar is, dit dan een gevolg is van de heillooze politiek van Bismarck, welke tegen den zin der bevolking, El- zas en Lotharingen van Frankrijk afrukte. Het nieuwe Engelsche kabinet heeft, een heftigen aanval moeten wederstaan van de Ieren en vele li beralen. Lord Churchill werd zelfs in oen amende ment beschuldigd door zijne opruiende taal de op roeren te Belfast uitgelokt te hobben. Eu dit amen dement kreeg bij de 200 stemmen! Dat de lorscho krachtigen trap tot rede gebracht, wijd open vloog en een met verflenste zwierigheid gckleede man over den drempel waggelde. VrijvrijMet die kreet, half een diepe zucht, half een onderdrukte juichtoon, stormde het kind de straat op, die door het maanlicht zacht verlicht werd. Verbaasd keek de beschonkene haar na en sloeg toen het oog op den grond voor zijne voeten, waar een klein voorwerp lag. »Een kaboutertje,» stotterde de man, wiens opge zet gelaat door een dronkemanslachje ontsierd werd, »>en hier is het muiltje, dat het verloren heeft.* Met sidderende hand greep hij naar het pantoffeltje dat Josa had laten vallen, maar door het waggelen van zijne gestalte, stiet hij het uit den maneschijn ;n de schaduw. De lichtmis lachte met schorre stem. Verdwenen," mompelde hij. Gekheid, larifari liet is niets dan verbeelding geweest!" (Wordt vervolgd.) ledeu als naar gewooute allerheftigst, waren en dat het in het Engelsche parlement nu en dan een le ven was om hooren en zien te doeu vergaan, dit begrijpt men. Intusschen gaan, onder hot conservatief kabinet, de lersche landheeren met do grootste hardvochtig heid te werk en elke pachter, die in dezen kom mervollen tijd niet zijne pacht betaalt, wordt op straat gezet. Dit geeft natuurlijk weer aanleiding tot vechtpartijen en optreden der militaire macht. De lersche leiders hebben alsun besloten zeker aan tal dezer ongelukkige pachtboertjes door Engeland en Schotland te doen reizen om daar op volksver gaderingen te kunnen vertellen hoe het in Ierland eigenlijk toegaat. Het valt niet te ontkennen dat in dit middel iets melodramatisch is gelegen, maar wij denken toch dat de Engelschen en Schotten door deze levende bewijzen van lersche ellende grooter indruk zullen bekomen dau door een dozijn hoofdartikels. (7 Den 30 Aug. is het dorpje Befort, bg Echternach in Luxemburg, geheel door een brand vernield, die na het middagaar in de kom van het dorp uitbrak. Omstreeks 3 uur 's uamidda ;a stonden reeds 30 huizen in brand en weiuige uren later waren omstreeks 90 huizen door het vunr vernield. Van het dorpje, dat eene bevolking met 1200 zielen heeft, is ongeveer niets meer overgebleven. De ellende is groot en bijna de geheele bevolking is zonder dak, daar het onmogelijk is haar in de weinige overgebleven woningen onder dak te brengen. De oorzaak van den brand, die zich door de droogte snel verspreidde, is onbekend. Eene vreeselijke paniek maakte zich van de inwoners meester, waardoor ook het blusschen zeer belemmerd werd. Slechts enkele meer afgelegen woniugen ziju ge spaard gebleven. De eerste hulp werd door de militairen nit Luxemburg verleend. Den volgen den ochtend werd eene grooto hoeveelheid brood, dat te Luxemburg 's nachts voor de slachtoffers gebakken was, naar de plaats des onheils gezonden. Er is daar letterlijk aan alles gebrek. Te Brussel heeft zekere Laurent, een blikslager die aan den drank was verslaafd, zijn vrouw en kinderen herhaaldelijk mishandelde en gebrek liet lijden, zijn jongste kind, een meisje van D/g jaar, den hals afgesneden met een scheermes; daarna verwondde hg zichzelf. Hij werd naar het hospitaal overgebracht; zijn toestand is bedenkelijk. De 83-jarige barones James de Rothschild is overleden. Dochter van Salomon Rotschild van Wee- nen en kleindochter van Anselm Rothschild van Frankfort, huwde de barones haar oom, wijlen ba ron James. Zjj was zeer liefdadig en kunstlievend. Van de begrafenis van mevrouw Rothschild te- rugkeorend, kreeg de eerste kassier van de bank van Rothschild eene beroerte, die weldra den dood ten gevolge had. Een 75-jarige Franschmau, zekere Fournier, kwam te Weenen, waar hg zich uitgaf voor den zoon van Napoleon I en Maria Louisa. Hij vroeg geld van de Keizerlijke familie. Bg geneeskundig onderzoek bleek dat hij niet wel bij het hoofd was. De eerste dame, die de Jungfrau bostegen heeft., is mejuffrouw Anna Schoen uit, Dusseldorf. Zij voerde de opstijging dozen zomer uit met behulp van twee gidsen. Alweer een ongeluk in de Alpen. Men zegt dat de Engelschman Boyd bg het beklimmen van den Pilatnsberg is verongelukt. De berichten omtrent Succi blijven goed. Hij slaapt goed, baadt (onder toezicht van de commissie), maakte een wandeling van 26 kilometer on doet sterke toeren. Het eenige wat hij gebruikt is lauw water mot Vichy-water en Hynyadi Janos. De aardbevingen in Griekenland hebben aan 300 menschen het leven gekost. 1000 personen werden gewond. De schade bedraagt meer dan 10 mi'Hoen gulden. De stad Colombia in Zuid-Caroliua is door een aardbeving gedeeltelijk verwoest. Men tolt vele dooden eu gewonden. Het Eng. stoomschip >Ferntower», van Saigon naar Hongkong, is gezonken. Slechts 2 dor opva renden zijn gered. De sleepboot »Seagnll« is te Birkenhead door een ketelontploffing in de lncht gesprongendrie man zijn gedood. Bj Williamsport aan den Pennsylvauië-spoor- weg werd een door Hongaarsche werklieden be woonde hut iu brand gestoken. Allen, 9 iu getal, kwamen om. De spoorwegbrug over de Missouri bg Port Le avenworth is afgebranddo schade bedraagt 400,000 dollars. Aan een particulier schi jven uit deu Oranje- Vrjstaat, ontleent de »Zw. Ct.« het volgeude: »Goud, goud is thans weer hot algemeen geroep. Evon als 14 jaren geledon ieder naar do diamant velden snelde, zoo is thans weer op de goudvelden van Transvaal hot oog gericht door allen, die werkeloos ziju. »Ieder, dio er heen gaat, gaat mot de vasfe over tuiging, dat voor hem thans de gouden eeuw is aangebroken. In het verschiet lacht hom als het ware de weelde toe, die het bezit van een millioen kan verschaffen. Doch het zullen illusiën blijken te zijn. »Dat er goud is, staat vast, maar of ieder de middelen bezit om de mjnen te bewerken, is een andere vraag, dia natuurljk slechts do ondervin ding zal kunnen beantwoordeu. Ik voor mij houd het er voor, tenzj men alluviaal goud vindt, dat velen, die er thans hoen gaan, binnon korten tjd zullen terugkeereD, veel wjzer, maar ook veel armer. Een zwager van mg heeft een dag of wat geleden zgn aandeel iu een goudmijn voor ongeveer 25.000 p.st* of 300.000 verkocht. Een aardig sommetje. Het wordt ondersteld een rijke mijn te z jn doch ik geloof dat mju zwager verstaudig deed door zjn aandeel te verkoopen. >Ik heb ook eenige aandeelen in een mijn, doch wj weten nog niet of er goud in voldoende hoe- voelheid in is. Ik wil hopen dat het goed uitloopt. Alleen ben ik bevreesd dat door het geroep, 't welk thans overal opgaat, vele jonge menschen hunne betrekkingen zullen neerleggen om naar de goud velden te gaan en dear te ondervinden, dat, tenzj zj kapitaal bezitten, zj hoegenaamd niets doen kunnen en misschien in groote armoede gedompeld zullen worden. »Men heeft voor machines alleen zoowat een 5000 pd. st. of 60.000 noodig, behalve nog werk loon en andere nitgaven. Een man met kapitaal kan dat thans in zeer korten tjd in Transvaal verdubbelen, mits hg nevens zijn kapitaal ook wat gezond verstand meebrenge.» HEUSDEN, 5 Sept. Heden had alhier de verkiezing plaats voor twee leden van den kerkeraad der Israël, gem. Herkozen werd de heer M. de Jongh tot voor zitter en gekozen den heer S. Oppenheitner tot penningmeester. t WIJK. De rekening dezer gemeente over 1885, bedraagt in ontvangst 11.004.625, in uitgaaf 10.525.88, sluit alzoo met een voor- deelig slot van ƒ478,745. tBxVARDWIJK, 3 Sept. "Volgens bij den bur gemeester dezer gemeente ontvangen bericht van den directeur der veeartsenijschool te Utrecht, is de doodgeschoten hond van den slager J. K. al hier, in den hoogsten graad lijdende aan hondsdol heid geweest. Diensvolgens is 't bevel uitgevaardigd dat de honden in deze gemeente voor den tijd van 4 maanden moeten gemuilband zijn. De honden, die met den gedooden hond in aanraking zijn ge weest, zijn doodgeschoten. t ALM KERK, 3 Sept. Gisteren namiddag is eene jonge dochter, die aan toevallen lijdende was, in het water geraakt en verdronken. t RIJSWIJK. De unie-collecte bedroeg inGiescn en Rijswijk de som van 3.14. RAAMSDONKSVEER, 4 Sept. Gisteren mor gen verspreidde zich groote ontsteltenis onder de bevolking; vier personen werden door eenen hond aangevallen, waarvan er twee in het been werden gebeten. De aanstonds ontboden veearts, de heer Hoebe, verklaarde, dat allerwaarschijnlijkst de hond, die intusschen was afgemaakt, aan razernij lijdende was geweest. Men weet zeker, dat een kalf en drie andere honden zijn gebeten en men vermoedt van nog meerdere. Bevel tot muilkorving der hon den is nog niet gegeven. Naar het gerucht loopt zullen de twee personen, die gebeten zijn, naar Parijs vertrekken, ten einde zich onder behande ling van Pasteur te stellen. t WOUDRICHEM, 6 Sept. Zondag 11. werd de sabbathdag zeer verontrust door een groot schandaal, dat plaats had bij de Herv. kerk even voor den aanvang der godsdienstoefening. Bij het plaats gehad hebbende kinderfeest had den eenige personen uit Woudrichem aan den Oudendijk een slecht onthaal gevonden, dat met een vechtpartij eindigdehiervoor wilde men nu met gelijke munt betalen en ontstond er een ferme kloppartij, toen de kampioenen elkander weder ontmoeten om hun godsdienstplichten(P) te vervullen. De politie had zeer veel werk de orde te her stellen en moest den geheelen dag een oog in 't zeil houden. De stortregens, die tegen den avond neervielen, schenen niet alleen de lichamen maar ook de ge moederen heilzaam af te koelen. De regelings-Commissie voor de landbouw-ten- toonstelling van de afdeeling Eindhoven, der N.- Brab. maatschappij van landbouw, deelt mede, dat door een lid der afdeeling „Eindhoven* een gouden medaille is beschikbaar gesteld voor de schoonste verzameling landbouw-werktuigen en ge reedschappen, genoemd onder de nommers7882 van het programma. Tevens wordt medegedeeld, dat, op aanvrage van verschillende afdeelingen der N.-B. maatschap pij van landbouw, is besloten den termijn, bedoeld bij art. 7 van het programma (opgave van in zendingen), te verlengen tot Zondag 12 Sept. Zooveel mogelijk zal voor de inzenders gele genheid worden gegeven de landbouw-werktuigen te beproeven. Als eene zeldzaamheid wordt aan het „Leidsche Dbld.* medegedeeld, dat bij den heer Kruik, aan den Stationsweg aldaar, een goudenregen voor de tweede maal in dit seizoen iu bloei staat. De laatste gevangenen uit de opgeheven gevan genis te Hoorn zijn te Leiden aangekomen. Het getal der overgebrnchten bedraagt 186, waaronder zich een 80-jarige grijsaard bevindt. De gevangenis is zoodanig ingericht, dat de militair-veroordeel den niet in aanraking kunnen komen met de an dere gedetineerden. De zaak van den heer Domela Nieuwenhuis zal 16 dezer voor het hot te 's Hage behandeld worden. Gedurende den brand van het badhuis te Sehe- veningen, werd den portier van het hotel „Con tinental* door eene dame, die het vlammend ge bouw was ontvlucht, eene som van vijfhonderd galden geboden, als hij een koffertje dat zij in haar kamer had achtergelaten, poogde te redden. De man weigerde want hij had wel iets beters te doende echtgenoote van den orkestdirecteur Mannstiidt miste nog een van haar kinderen en de wakkere portier ging het kind zoeken, dat hij ook werkelijk met levensgevaar aan de moeder te ruggaf. Op de uitreis in den nacht van den 2n op den 3n dezer schijnt op mailboot „Prinses Marie* van Vlissingen naar Londen een passagier over boord gesprongen te zijn. Volgens verklaring van zijnen vriend, die hem begeleidde, is zijn naam Black, was hij in het „Kurhaus* te Scheveningen gelo geerd geweest, en waren bij den brand al zijne goederen en waarden verbrand, waardoor hij wan- hopig geworden is. Dat de betrokken persoon aan boord was, is zekerachtergelaten bagage werd door zijn vriend medegenomen. Het aantal personen, dat Zondag de puinhoopen van het afgebrande Kurhaus te Scheveningen kwam bezien, is minstens op 60,000 te schatten. Een zaakwaarnemer, woonachtig op den Haar lemmerdijk te Amsterdam, heeft zich eene flauwe, misplaatste aardigheid veroorloofd. Eene adverten tie in het „Vliegend Blad,* waarvan hij de stel ler is gebleken, noemde een adres waar de arme kinderen, daar ter stede, Donderdagmorgen te 8 uur zouden worden onthaald. Uren verliepen eer allen begrepen hadden dat zij bedrogen waren. In de infanterie-kazerne aan de Nieuwe Gracht te Haarlem heeft eene hevige gasontploffing plaats gehad bij het zoeken met een brandende lantaarn naar een lek. De adjudant-onderofficier Noordijk en de sergeant Gabriels, die deze werkzaamheden verrichtten, hebben daarbij belangrijke en ernstige brandwonden bekomen, vooral eerstgenoemde in het aangezicht, hals en aan beide handen. Ook was een begin van brand ontstaan, die echter spoe dig gebluscht werd. Zondag is nabij Wageningen in den Rijn ver dronken een twintigjarig jongeling, Kok genaamd. Zijn lijk is kort daarna opgehaald. Men heeft nog getracht hem in het leven terug te roepen, doch het was te laat. Hij was in den stroom van den Rijn zwem mende, terwijl een paar vrienden hem aan een lang touw vasthielden, doch toen die door de sterke trekking van den stroom dreigden mede- gesleept te worden, lieten zij hem op eigen lijfs behoud bedacht los. Dit i9 de derde drenkeling in acht dagen tijds in een vak van den Rijn van één uur gaans. Nabij Renen is zekere J. t. H. in den Rijn te water geraakt en verdronken. Iu de Waal onder Ophemert is een jongmensch bij het zwemmen verdronken. Te Reuver (Lim burg; is het huis van den landbouwer J. Messe- raakers door een onbekende oorzaak afgebrand. Het vee alleen is met moeite gered; alles was verzekerd Ook te Herpen is een boerderij to taal afgebrand. Oorzaak onbekend. Uit den Builen-Amstel te Amsterdam is opgehaald het lijk van een fatsoenlijk gekleeden man, vermoe delijk een handelsreiziger uit Zaandam. Een dronken vrouw, die in het water gevallen was, werd te Amsterdam door een politieagent met zijn dregge gered. Te Rotterdam moet een vrouw het kind eener ongehuwde vrouw, die met haar in hetzelfde huis woonde, met spiritus begoten en daarna in brand gesloken hebben. Het kind be zweek. Het lijkje is gerechtelijk geschouwd en de vrouw iu hechtenis gesteld. Te Enschedé is een kinderwagen, waarin zich twee kinderen be vonden en welke door eene vrouw geduwd werd, door een passeerenden trein overreden. Een der kinderen was onmiddellijk dood; het andere stierf kort na het ongeval. In den polder Groet, onder de gemeente Winkel had een treurig ongeluk plaats. De 16-jarige zoon van de wed. K. geraakte met zijn been in eene stoomdorschraachine. Het been werd tot boven de knie verbrijzeld en de ongeluk kige is nog denzelfden dag overleden. De hoofd conducteur Boomsma werd door een passerenden trein te Meppel overreden. De linkerarm en lin kervoet werden verbrijzeld en inwendig werd hij zoodanig gekneusd, dat hij eenige uren daarna overleed. Woensdag is onder de gemeente Scher-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2