BUITENLAND. "BINNENLAND"^ HEUSDEN, 14 Sepl. Dat tegenwoordigheid van geest, op een ang stig oogenblik, zeer aanbevelenswaardig is, werd hedenmiddag alhier duidelijk aangetuond. Des namiddags ten 2 ure passeerde de klee dermaker P. Belzer de woning van den zadel maker A. Mijs en werd opmerkzaam op een begin van brand in dat voorhuis. Direct de bewoners waarschuwen ging niet, want de deur was ge sloten en niemand tehuis. Terstond riep hij nu de hulp in van de naaste buren, de heeren gebr. de Moll, die nu gezamenlijk de deur verbrijzelden en zich een toegang baanden tot het bedreigde punt. Aldaar zagen zij een petroleuratoestel op den houten vloer staan, waaruit van alle zijden de vlammen sloegen, terwijl de grond reeds met olie gedrenkt was. Door daarover direct een dekeu te werpen, voorkwam men verdere gevolgen en kon de van alle zijden toeschietende hulp gerust gesteld zich verwijderen. Waren genoemde personen niet direct hande lend opgetreden, dan zou een brand het waar schijnlijk gevolg zijn geweest. t Op de landbouwtentoonstelling te Go- rinchera, is o. a. nog bekroond met le prijs: de zwarte merrie, paard van inlandsch ras, ge spannen voor een vierwielig rijtuig; eigenaar de heer H. A. J. Verhoeven alhier. t BRAKEL, 16 Sept. De Raad dezer gemeente heeft, in zijne vergadering van heden, aan den heer D. A. Kuijntjes, op zijn verzoek, wegens vertrek naar elders, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, en tegelijkertijd tot onder wijzeres aan dezelfde school benoemdmej. W. J. de Hart te Heusden, beide in te gaan 1 Oct. e. k. Met de benoemde waren op de voordracht geplaatst: mej. E. Th. Klaassen te Roermond, E. H. Groen man te Groningen en W. van Veen aldaar. t GENDEREN, 14 Sept. Gisteren avond is door stemgerechtigde leden der Ned. Herv. ge meente van Doeveren en Gendercn tot predikant beroepen de weleerw. heer Six Dijkstra, candi- daat te Kadzand. t MEEUWEN. Als Inzonderheid meldt men ons, dat in den boomgaard van den heer Burge meester alhier, zich een appelboom bevindt, die hoewel vruchten dragende, deze weck wederom op nieuw is beginnen te bloeien. t DUSSEN. De heer E. van de Weste- laken alhier, heeft met gunstig gevolg het tweede gedeelte van het rrotariëele staats examen afgelegd. DRUNEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn alhier op verschillende plaatsen ruiten ingegooid; de politie heeft een onderzoek ingesteld en is de daders p het spoor. BEZOOIJEN Zijn in de laatste jaren de lan derijen bijna overal aanmerkelijk in prijs gedaald, in het midden der Langstraat is dit geenszins het geval. Daér schijnen zij veeleer in prijs te stijgen. Bij eene openbare verknoping, hier dezer dagen gehouden, van bouwland (zandgrond) gold de hec tare niet minder dan 2000. In de andere stre ken kunnen de beste kleigronden over het alge meen die koopsom niet behalen. LANGSTRAAT. De landbouw en de daarmede in nauw verband staarde veehouderij in deze om streken, die de laatste tijden kwijnende waren, schijnen thans eene betere toekomst te gemoet te gaanniet alleen toch dat dit jaar de le snede of hooibouw redelijke uitkomsten gaf, en de in de schuren verzamelde granen bewezen hebben dat de oogst bevredigende resultaten heeft opgeleverd, zoomede dat de opbrengst van de 2e snede of toemaat niets te wenschen overlaat en het daar van droog gewonnen veevoeder, zoowel in qualiteit als quantiteit buitengewoon goed kan worden ge noemd, ook de handel in vee gaat met den dag vooruit, en worden de kalfkoeien thans voor steeds hoogere prijzen verkocht, waardoor dc veehouders zich in niet-onaanzienlijke winsten kunnen ver blijden. Alleen de prijzen van het hooi blijven in denzelfden toestand. t WOUDRICHÊM. Van 28 Aug. tot 4 Sept. werden 10 zalmen gevangen en verkocht voor 0,75 1,25 per Va KG. Van 4 tot 11 Sept. waren er 13 zalmen aan den afslag, tegen den prijs van 0,75 a 1,05 per Va KG. t DALEM. Alhier hebben zich in één gezin twee gevallen van roodvonk voorgedaan. t De aardappel-prijzen stijgen en er is veel vraag. De turken worden thans geleverd te gen ƒ1.90 h, ƒ2.per HL. tDe tweede snede hooigras in de Gorin- chemsche Avelingen is publiek gemiddeld tegen 35 per HA. verpacht. De kwaliteit van het hooi is door het schoone weder niet veel minder dan dat van de le snede. tHeden (Woensdag) middag, circa 4J/4 uur waren wij op het plein vóór de Willemska zerne te Gorinchem getuigen der opstijging van den beroemden luchtreiziger Mr. F. 1'Hoste, met den ballon „Le Météore.* Duizenden toeschou wers zagen het gevaarte pijlsnel omhoog gaan. Bijna een uur was het voor het ge wapend oog als een stip zichtbaar, tot het eindelijk aan den zuidelijken horizon verdween. t De toestand der vele visscherijen op de Waal en de Maas laat in de laatste weken veel te wenschen over. Naar de visschers beweren wordt er zelfs een karig dagloon verdiend, daar het tijdvak om met zegens te visschen tenge volge van het zalm-tractaat 14 dagen vervroegd is. Op de Boven-Waal met hare talrijke vis scherijen is b'jna geen plaats meer, waar in de laatste weken met eenig succes gevischt is, Ook beneden-uit werden in volle 8 dagen te Woudrichem slechts 10 en te Gorinchem 12 zal men, met een gewicht van 70 KG. gevangen. Zalm geldt nu van 0.75 tot 1.26 per 1/2 KG, Door een dame vergezeld, steeg 1'Hoste Don derdag weder met „Eclaireur" uit den Parktuin op; met flinken Zuid-Oosten wind dreef de ballon snel in de richting van Leiden weg. t Nu het Kon. besluit tot eindaanwijzing der perceelen die ten dienste der verlegging van den Maasmond onteigend moeten worden is verschenen, zal naar wij vernemen spoedig een aanvang worden gemaakt met de onderhandelingen tot minnelijken aankoop. De Regeering heeft de hand geslagen aan de voltooiing der werken te IJmuiden. Om de ha ven- en sluis werken te Umuiden meer aan de eischen der groote scheepvaart op het Noordzee kanaal te doen beantwoorden, heeft zij aan de Staten-Generaal onteigening aangevraagd van ei gendommen in Velzen, noodig voor den bouw eener schutsluis ten noordoosten van de Noordzee sluizen, met verbindingskanalen met de Noordzee en de buitenkanalen, en voor den aanleg eerier visschershaveii bezuiden het buif enkanaal met een steiger voor de lossing van visch en terrein voor spoorwegverbinding. De kosten worden geraamd op 4,247,000 als maximum. De Haagsche correspondent van de //N. Gr. Ct." bevat een paar mededcelingcn over de begrooting. De schrijver zegt: „Over de Staatsbegroting zal wel niet veel bijzonders te zeggen vallen. Er moet weinig nieuws zijn voorgedragen en alle moeite schijnt te zijn aangewend om het eindcijfer beneden dat van 1886 te houden. De Ministers van Marine en van Oorlog hebben zich zeer in hun eischen beperkt en die van Justitie en van Waterstaat hebben met opzet geen gewag gemaakt van de jongste ontdekkingen, aan hun departementen ge daan. Bij het Ministerie van Justitie is men nl. tot de overtuiging gekomen, dat het nieuwe Straf wetboek nog ontzachlijke uitgaven zal na zich sleepen voor gerechtsgebouwenmen heeft er aan vankelijk maar liever van gezwegen, maar o. a. de uitbreiding van de rechtbank te Amsterdam zal noodzakelijk door de aanwijzing van een nieuw gebouw voor dat college moeten worden gevolgd. Ook elders zullen de gebouwen der rechtbanken moeten worden uitgebreid of vervangenhet Haagsche gebouw zal zeer spoedig blijken veel te klein te zijn, om bij de berechting van be langrijke zaken werkelijk publiekezittingen te kunnen houden. Het schijnt als een paal boven water vast te staan, dat in de naaste toe komst eenige millioenen voor nieuwe rechtsge- bouwen zullen moeten worden besteed. „Met de misrekeningen bij het Departement van Waterstaat is het nog vrij wat erger. Het is niet langer te verbergen dat ft Merwedekanaal driemaal het bedrag der raming zal vorderen ft is ook een bij alle deskundigen in confesso zijnd feit, dat hel nieuwe centiaal-station te Am sterdam totaal onbruikbaar zal blijken, zoodat de goedkoopste weg, om de schade te beperken, zal zijn, op een andere plek een beter gefundeerd <*ebouw te stichten en ft verzakkende monument te bestemmen tot museüiu voor werken van Rijks- bouwkunde." Naar men verneemt bestaat het voornemen, half November een transport van ongeveer 180 onderofficieren en mindere schepelingen der zee macht per particuliere gelegenheid naar O.-Indië uit te zenden. Bij Z M. besluit van 13 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Breda, P. C. A. Kuijpers, thans notaris te Drunen. Op de Vergadering der Langstraatsche admi nistratieve vereeniging, op Maandag den 13 Sept. 1886, des namiddags ten 2 ure, te Waalwijk, op „Musis Sacrum* gehouden, zijn behandeld de volgende vraagpunten: lo. Een 24-jarige wil huwen, maar is in de onmogelijkheid om de toestemming des vaders te verzoeken, omdat diens woonplaats sedert 1883 en ook zijn overlijden niet bekend is, ter wijl de moederlijke toestemming kan verkregen worden. 2o. Kan iemand een kind erkennen dat tien jaar jonger is dan hij zelf? 3o. Kan een persoonlijke borgtocht ten be hoeve eener gemeente aangegaan, door een ander persoon worden overgenomen, of door een zake- lijken borgtocht worden verwisseld? Wat daarbij in acht té nemen 4o. Herziening der plaatselijke poli tie-veror dening in verband met het wetboek van straf recht en de invoeringswet. Voor de samenstelling van een ontwerp plaatsel. politie-verórdening, bedoeld b'j punt 4, is eene commissie benoemd van vijf leden, waarvan de burgemeester van Sprang eere-voorzitter is; leden zijn de burgemeester van Baardwijk en de secre tarissen van Besoijen, Capelle, Vrijhoeven-Capel en Waspik. In eene op het einde dezes jaars te houden vergadering zal zij met haren moeielijken arbeid gereed moeten zijn. De heer J. Leijds, lid van het koninklijk in stituut van ingenieurs, heeft Dinsdag in eene ver gadering dier vereeniging te Amsterdam hoogst belangrijke mededeelingen gedaan omtrent het nieuwe centraalstation. Hij sprak over dit onderwerp, omdat sommige dagbladen het hun roeping hebben geacht om onrust te verspreiden, wat betreft de verzakking van en bij het station. Volgens het oordeel van dezen bekwamen ingenieur, die alle gegevens tot een juiste beoordeeling bezit, bestaat er niet de minste redeu tot ongerustheid. t Het bureel-personeel van het met 1 Oct. a.s. opgeheven le Rivierdistrict, wordt gedeeltelijk naar andere bureelen van den Waterstaat ver plaatst. Jl. Maandagnamiddag té 4 uren is te Delft de laatste hand gelegd aan de plaatsing van het monument voor Hugo de Groot op het granieten voetstuk. Het standbeeld, ontworpen doorden heer Stracké Jansz. en vervaardigd in de fabriek van Merkelbach, Van Enkhuizen en Go. te Breda, was Zaterdag per stoomboot rarigekomen. Zoowel voet stuk als monument zijn ongeschonden aangebracht en gesteld door de goede leiding van den bouw kundige J. Den Braanker. De plechtige onthulling van bet standbeeld zal plaats hebben op Zaturdag 25 dezer, 'snam. ten 2 ure. Te Arasterdam is bij afslag geveild de Passage Central met annex hotel met 100 kamers, win kels enz. In veiling kon dit alles niet meer op brengen dan door den hypotheek-houder bij opbod was geboden, nl. 150 000. Als iets nieuws op het gebied van „Sport* wordt gemeld, dat te Gouda eerstdaags een hoe pelwedstrijd zal worden gehouden. De jeugdige deelnemers mogen geen ijzeren hoepels met haken gebruiken, maar zijn verplicht met den ouder- wetschen, taaien houten hoepel in het strijdperk te treden. De wielerwedstrijden, die Zaterdag a.s., door de Amsterdamsche Vélocipède-club uitgeschreven, te Amsterdam zullen gehouden worden, beloven inderdaad schitterend te zullen lijn. Voor den uitgeloofden beker, die eerst het eigendom van den rijder wordt, wanneer hij drie maal is gewonnen, hebben zich 15 mededingers doen imchrijven. De wedstrijd voor nieuwelingen bevat 24 ingeschrevenen. De heer E. De Beukelaer, kampioen van België, zal aan den wedstrijd deelnemen, evenals de heer F. W. Allard, kampioen van Engeland op den driewieler. Onze eerste wielrijder, de heer Kider- len, zal slechts in één wedstrijd in het strijdperk treden, nl. in dien der tweepersoonswielers. De verschillende nationaliteiten zullen dus coucur- reeren. Mej. J. J. Van Schuppen, eigenares van de bekende Sajet- en Vijfschachtfabriek te Veeneodaal, De Belgische Minister van Oorlog heeft het ge- heele garnizoen van Gent naar elders verplaatst. De reden daarvan moet gezocht worden in den invloed, dien de socialistische denkbeelden daar ter strde reeds doen gelden en die, naar men meent, ook tot in de gelederen doordringen. lederen avond, dns vertelt een Belgisch blad, komen aan de nienwe kaden aan de rivier de Theems te Londen meer dan driehonderd ongelnkkigen bij een, die geen huisvesting hebben en daarom den nacht in de open lucht gaan doorbrengen. De bauken zijn zeer in trek en reeds zeer vroeg in den avond bezetzij die te laat komen gaan op de verhoogde voetpaden liggen, of op de stellingen van de in aanbonw zijnde huizen. De politie-agenten, die de ronde doen, zonden wel het recht hebben om de arme vagebonden in arrest te nemen, maar zjj vinden het verkieslijk om ze maar stilletjes te laten slapen. Men krijgt weinig vrouwen, maar daarentegeu zeer ve<d kinderen en grijsaards te ziende stumpers kruipen zoo dicht mogelijk bjj elkander om beschut te zijn tegen de vochtigheid, die een gevolg is van de uitdampingen der rivier. Een tweede middel dat zij hebben bedacht om zich tegen de koude te be schermen is: om zich met oude couranten toe te dekken. Zoodra de dag aanbreekt worden de slapers wak ker, die natuurlijk niet veel voor hunne kleeding hebben te zorgenzij verlaten de kade, niet om te trachten het dagelijksch brood te gaan verdienen, want daarvoor is het nog te vroeg, maar om het verstoorde slaapje te gaan voortzetten in de rij en wandelparken, waarvan de hekken in den ochtend stond worden geopeud. Volgens een Fransch vakblad heeft de Fransche minister van pesterij en telegraphic het plan, met verschillende staten eene overeenkomst aan te gaan, met betrekking tot het ruilen van ambtenaren. Dit zoude op zoodanige wijze geschieden dat beambten, die daartoe genogen zijn en die reeds eenige ken nis van vreemde talen bezitten, een tijdlang in dieust van eenen vreemden staat treden, om op deze wijze zoowel de taal van het land grondig te leeren, alsook met de inrichting van deze takken van dienst in het buitenland bekend to worden. Reeds moeten een twintigtal der best aangeschre ven beambten uitgezocht zijn om naar Engeland, Duitschland en Spanje te vertrekken. De Parijsche Akademie van wetenschappen heeft van een grondeigenaar te Rouaan een half milli- oon geërfd. Het paard, dat Bismarck in den Frnnsch-Dnit- schen oorlog bereed, de »Grete«, is eergisteren in den stal te Berlijn plotseling gestorven. Het at in de laatste jaren genadebrood. Op den Schladinger Alp is, naar hot »Linzer Volksbl.* uit Goisern vei neemt, een zeldzaam voor komend ongeluk gebeurd. Men vond er namelijk in de zeer eenzaam gelegen Almhut het lijk eenor herderin en daarbij de geheele kudde (ongeveer 20 stuks) eveneens dood. Het onderzoek deed zien dat de vrouw ongeveer 14 dagen geleden aan een beroerte overleden was en daar er niemand naar de hut kwam, was ook al het in de stallen opge sloten vee den hougerdood gestorven. Een Hamburgsche bankier Jakobsobn, die te Baden veel geld met het spel had verloren, heeft zich doodgeschoten. Hij was 38 jaar oud. De kettingbrug over de rivier bij Ostrau (Mo- ravië) zakte in toen een eaeadron ulauen er over zou gaan. Een aantal personen viel in de Ostravitza. Reeds zijn 7 dooden en 8 gewonden uit het water gehaald. 1 nlaan verdronk. Alexander von Battenberg, de jonge held die thans weder zijn familienaam draagt, word overal met uitbundige vreugde begroet, maar het aange naamste oogenblik was wel, toen hij zijne familie ontmoette. Hij omhelsde eerst zijne moeder, die hem met tranen in de oogen zag naderen. Zij had steeds verklaard geen gerust oogenblik te zullen hebben, voor haar kind levend uit Bulgarije was teruggekeerd. Thans is hij weder in den schoot zijner familie, maar voor hoelang is een vraag, die de naaste toekomst wellicht zal openbaren. Hij heeft plan eenigen tijd naar Engeland te gaan, waar zijn broeder gehnwd is met de jongste dochter van Koningin Victoria. Naar al betgeen men verneemt is het. echter niet onwaarschijnlijk dat het Bnlgaarsche volk, tegen den uitdrukkolijken wensch van Rusland, don vorst op den troon zal herstellen. In dat geval kan Alexan der gerust terugkeeren, want dan wordt hij gesteund door bet geheele volk, dat dan blijkbaar afkeerig is van Russische inmenging. 8 fabrikanteu te Barcelona en 14 in de andere steden van Catalonië, hebben bnn fabrieken ge sloten 33 andere fabrieken werken slechts 3 of 4 dagen per week. Meer dan 16,000 werklieden zijn zonder werk. Te Radna (Hongarije) brak brand nit in een al taar van de kerk, bij eene druk bezochte vroegmis. Er ontstoud een paniek, tengevolge waarvan een paar honderd personen zwaar gewond werden. Vrijdag te middernacht eindigt de periode van 30 dagen vasten voor Succi. Te Quebec heerscht longziekte onder bet vee. Een aantal beesten, ter waarde van 300,000 dol lars, werden afgemaakt. De hertog van Sevilla is ontvlncht van Mahon, waarheen bij was verbannen. Hij is naar Cette gegaan. De vuurtoren te Sapienza, de uiterste punt van Griekenland, is weder door aardbeving vernield. Een der grootste boom-aanplanters der gebeele wereld is de hertog van Atholl, in Schotland, welke landeigenaar elk jaar op zijne goederen tu3- schen zes maal 100,000 en 1 millioen boomen aan plant, vooral eiken, dennen, sparren, larixen, beu keu, elzen. De vorige hertog van Atholl dns de vader was eveneens een onvermoeid aanplanter. Toon hij nl. in 1854 daarmede op groote schaal begon, waren al de heuvels om Dunkeld en Atholl nog bijna geheel kaal en men berekent dat hij in zijn leven niet minder dan 27 millioen boomeu op zijne gronden heeft doen poten, welke thans gausche wouden en aanzienlijke rijkdommen aan hout vor men. Een pleizertrein naar Niagara kwam bjj Silvor- creek iu botsing met een goederentrein 16 reizi gers werden gedood eu velen gewond. Bjj de paniek in de kerk te Kadua stikten 15 personen 30 worden zwaar, 100 licht gewond. De groote jaarmarkt te Tantah (Egypte) wa3 ditmaal buitengewoon druk bezocht. Er namen daaraan niet minder dan 600,000 menschen deel, die in moskeeën, particuliere huizen en opzettelijk daartoe opgerichte tenten ouderdak werden gebracht. Door doeltreffende maatregelen, luchtverver- sching, reiniging enz., heeft men geen bjjzonder nadeelige gevolgen ondervonden van deze opeen- hooping van menschen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2