TE HUUR GEVRAAGD YISSr,l!IIII.IEV 23 September, VERKOOPEN: te HEUSDEN Zaterdag 2 October 1886, BURGERLIJKE STANI). RECHTSZAKEN."""™" Boekaankondiging. A ANBËSTE DIN GENU kerknieuws. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Tegen November gevraagd, VERPACHTING e Notaris DE GIER, 1 Anderhalf-jarig bruin Mer- riepaard, 4 Kuischpinken, BoerenwagenStortkar Hoogkar, Ploeg, Eegden, PaardentuigBoerenge reedschappen, Karn, Melk- gerief, Huismeubelen, als Kabinet, Spiegels, Schil derijen, Kasten, Kisten, Stoelen, Tafels, Koper, Tin, IJzer, Aardewerk en Klok. De aangekondigde Open bare Yerkooping der Onroe rende Goederen van Hendrik van Wijk, zal Not. VAN MEERTEN. onlangs overleden te Utrecht, heeft o. a. gele gateerd aan de vereeniging tot ondersteuning en zedelijke ontwikkeling van hulpbehoevende blinden te Utrecht f 10.000, aan de Diaconiescholen der Ned. Herv. gein. aldaar 5000 en aan het Diaconie-Weeshuis der Herv. gein. aldaar f 5000. Aan het personeel der brandspuit van het regt. gr. en j. is een premie van f 150 toege kend, voor verleende hulp bij den brand van het Kurhaus te Scheveningen. Men schrijft uit Arnhem //Dezer dagen deed in de couranten het gerucht de ronde, dat Jeanne Lorette aan een kwijnende ziekte leed. Dit is daarop weder tegengesproken en terecht. Uit zeer vertrouwbare bronnen weet ik dat J. L. zich zeer wel bevindt eu volkomen naar haar genoegen haar hotel schijnt te bewonen. Er is dan ook wel voor gezelschap gezorgd. Het ven ster van hare kamer, dat op de binnenplaats uit ziet, is versierd met talrijke bloempotjes (bloemen er in natuurlijk). Daar tusschen bevindt zich eene glazen stolpflesch, waarin een tamme muis dartelt. Verder heeft zij nog een jongen hond en somtijds krijgt zij bezoek van een klein kind, dat haar zeker wat op moet vroolijken. Mij dunkt zoo is het verblijf dan nogal uit te houden. Natuurlijk zijn er tallooze verhaaltjes bij gekomen. De een weet te vertellen dat zij somtijds des avonds langs de singels mag wandelen, een derde, dat zij dik wijls bezoek krijgt van allerlei heeren. Maar dit kan ik bepaald tegenspreken, als het noodig is." Bij een on weder, dat dezer dagen boven Gen nep woedde, heeft de bliksem op zonderlinge wijze huis gehouden. In eene bewoonde hut, waarvan het dak op den grond staat, werden twee honden doodgeslagen, werden een kind de klompen van de voeten gerukt en verbrijzeld, terwijl de vrouw de stoel onder het lijf werd weggenomen. Onbe grijpelijkerwijze bleef overigens het gansche gezin ongedeerd. Uit Tessel schrijft men, dat er een blazerschuit verongelukt is, waardoor weer velen in rouw ge dompeld zijn. De beide opvarenden zijn daarbij zeer stellig omgekomen. Een der opvarenden, Pie- ter Tuinder, laat eene weduwe met 5 kinderen in hoogst armoedigen toestand achter; de andere, Pieter Edelman, laat eene vrouw met drie kin deren, evenzeer iu armoede, na. Het ongeluk moet, naar meening der visschers, vóór of bij het Mars diep hébben plaats gehad. Pieter Tuinder bevot d zich voor het eerst aan boord van genoemden blazer. In de Kaapenmolen, een vaarwater nabij de Noorder-Haaks, is de schuit teruggevonden, on der water ,en zeer ontredderd. Men heeft den mast er uitgelicht, alsmede de zeilen en een groot gedeelte van den inventaris geborgen. Een en an der werd op Tessel aangebracht. De opvarenden zijn niet teruggevonden. Te Baambrugge is een jongen van 6 jaar ge stikt door het eten van een stuk biefstuk. Onder Ambt-Almejoo zijn 6 woningen door brand vernield. Door een knecht van den molen uDe Wildeman" te Zaandijk werd voor een aardig heid een schot met los kruit gelost op een daar werkzaam zijnden verver. De man werd in het gezicht getroffen en zal waarschijnlijk een oog kwijt zijn. Een inwoner van St. Oedenrode schoot te Schijndel iemand door het oor. De dader werd gearresteerd. Het i1^ jarig doch tertje van den heer v. L. te Bokhoven werd door een kar overreden en bleef op de plaats dood. Op den stoomtram, lijn SneekBolsward, heeft een botsing plaats gehad tusschen twee trammen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De schade aan materieel is belangrijk. Te Leiden is weer brand geweest. Het huis van den stroohoedenmaker v. d. H. in de Haarlemmer straat, hoek Kuiperssteeg, is toen uitgebrand. Te Zevenaar is het lijk van zekeren Van W. ge vonden. De man was in de jenever gestikt. Te Zuidbroek is een werkman in een fabriek van den heer W. A. Scholten tusschen de machines geraakt. Zijn toestand is hopeloos. Aan den Westerdoksdijk te Amsterdam is een ark, waarin een geheel huisgezin woonde, gezonken. De vrouw alleen wist zich te redden, haar man en 4 kinderen verdronken. Te Apeldoorn is een huis, bewoond door 2 gezinnen, afgebrand. Een 8-jarige knaap is Dinsdag te Haarlem onder het zwemmen verdronken. Drie brandjes heb ben te Leiden gewoed. De eerstejiu een bergplaats van brandstoffen van den broodbakker Segaar aan den Nieuwen Rijnde tweede, een schoorsteen brand, mede bij een bakker en de derde bij een schoenmaker. Al die brandjes werden spoedig ge- bluscht. Een 72 jarige grijsaard, J. G. De Vries, van Nijeberkoop, geraakte onder een wagen, met het noodlottig gevolg dat hij op de plaats dood .bleef. s-, f Eeten, van 1 Aug. tot 1 Sept.. Geboren: Johanna, d. v. A. van der Kolk en M. va^n Emden; Jenneke, d. v. P. de Jong en J. P. Aipoldns; Wonterina, d. v. J. Paans en M. Uijt- hovent; Cornelia, d. v. C. Vos en M. van Zee; Mariaj, d. v. J. A. van Enkhuizen en E. van Kuijk. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, na voorzien te zijn van de laatste H. Sa cramenten der stervenden, mijn geliefde Echtgenoot ADRIANUS VAN EG- GELEN, in den ouderdom van ruim 57 jaren. Wed. A. v. EGGELENLuijben. Heusden, 14- Sept.. 1886. De Ontvanger der registratie en domeinen te Werkendam zal op des vooriniddags ten 9 ure, ten herberge van C. A. Wieucx te W o u d r i c h e m in het openbaar bij opb >d en afslag VERPACHTEN, voor 6 jaar, ingaande 1 Januari 1887. De visscherij in de Doode Maas voor Heusden, Tijdverlies in de Maas, onder Herpt, die in het Oude Maasje in 5 perceelen als van ouds, en 6 perceelen visscherij in de grachten van de forten onder de Werken, Werkendam, Woudrichem, Drongelen en Oud-Heusden. Boekjes, bevattende voorwaarden en perceels- beschrijving, zijn h, 10 cent verkrijgbaar bij de ontvangers der registratie te Gorinchem, Waal wijk en Werkendam, welke laatste tevens nadere inlichtingen verstrekt. geen voortgang hebben Overleden: Blees Branderhorst, 68 j. wedr. van A. van Wijk; Gijsbortje vau den Heuvel, 59 j., echtg. van J. Branderhorst. f Drongelen, van 1 Aug. tot 1 Sept. Getrouwd: A. van Grondel, jm. met S. A. Naijen, jd. Overleden: Andries van Zauten, 63 j. ongek. Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde Woens dag de zaak tegen Johannes Herin. Geel, beschuldigd van poging tot moord op den commissaris van politie der 2e sectie, den heer J, D. Stork, die bjj een vergaderiug vau den sociaal-democratischen bond in het Volkspark met het handhaven der orde aldaar was belast. De poging tot moord met een zesloops scherp geladen pistool miste alleen haar doel, doordat do heer Stork nog jnist ter rechter tijd het hoofd afwendde, zoodat de kogel hem langs het oor floot. Het pistool, deor Geel na de misdaad weggeworpen, was ter terechtzitting gedeponeerd. Er waren acht getuigen gedagvaard, vau wie de getuige Egmoud niet was opgekomen. In hot requisitoir deed het O. M. vooral uit komen, dat de beschuldigde met voorbedachten rade deze daad volvoerde; hij heeft dit in de instructie en heden bekend, waarbij het opmerking verdient dat de beschuldigde Stork aan een der uitgangen opwachtte en hem niet in de zaal wilde dooden, om uoodeloozo slachtoffers te voorkomen. Uit tal van aanwijziugen spreekt premeditatie, waaruit wettig en overtuigend de poging tot moord blijkt, die door omstandigheden, onafhankelijk van den dader, haar doel miste. D# bewering omtrent de opgewondenheid, waarin de beschuldigde verkeerde, bleek niet bij het eerste verhoor, onmiddellijk na de misdaad, waarbij de spreker tegenwoordig was. De beschuldigde was toen verbazend kalm. Een party, die moord en doodslag aanwendt om haar doel te bereiken, veroordeelt zich zelf. Het O. M. eischte ten slotte 10 jaar gevangenisstraf. Do ambtshalve toegevoegde verdediger bestreed het requisitoir, wat het hoofdpunt, de premeditatie, aanging Deze bestaat noch volgens het Code Pénal art. 293, noch volgens het nieuwe strafwetboek. De jurisprndentie verklaarde zich veelal in derge- lijke gevallen tegen premeditatie; uit vele arresten las de pleiter dat van het hoogste hof in do zaak Jeanne Lorette voor, om daarna op den opgewonden toestand van den beschuldigde te wijzenvan kalm overleg kon geen sprake zijn, Geel kende Stork nauwelijks. Deze had den beschuldigde persoonlek nimmer iets in den weg gelegd, daarbij lijdfc Geel aan epilepsie, waardoor by daden kan begaan, waar voor hij niet geheel aansprakelijk mag gesteld worden. Pleiter eindigde met protest tegen de zware straf en vroeg een genadiger vonnis. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 21 September. Iu de correctioneele terechtzitting van het ge rechtshof te 'sGravenhage kwam Donderdag in behandeling het. appèl van het vonnis der recht bank aldaar, waarbij F. Domela Nieuwenhnis, we gens smaad van den persoon des konings en be- leediging van den commissaris van politie, Stork, te Arasterdam, veroordeeld werd tot 1 jaar cellu laire gevangenisstraf en ƒ50 boete. Ook nn waren de tribunes der gerechtszaal door eene groote menigte tóehoorders ingenomen en voor dat het Hof zitting nam, hoorde men den uitroep Recht voor allen doch by het verschyuen van den appellant heerschte er eene zelfs min of meer plechlige stilte. Nadat door den raadsheer, jhr. mr. de Jonge, verslag was uitgebracht houdende do reeds bekende feiten en de uitspraak van den eersten rechter en waarin voornamelijk werd gedoeld op bekl. ver zekering dat hij enkel critiek had willen uitoefenen op zoutelooze en zinnelooze berichten der dagbladen aangaande den koning, werd op verzoek van bekl éóa getuige gehoord, n.l. A. Boelens, zonder be- beroep, te Amsterdam woonachtig, die verklaarde dat de geïncrimineerde artikelen door hem waren geschreven, welke verklaring gelijk de voorzitter opmerkte geheel in strijd was met de volge houden opgave van den bekl. en van den letter zetter der drukkerij. Get. hield echter vol en zeide, naar aanleiding van een vraag van bekl. advocaat, dat hij het stuk had ingezonden onder den naam van Jansen. De bekl. door den president gevraagd waarom hij voor de rechtbank beeft gezegd dat by de schrijver was en waarom hy niet heeft opgegeven dat hy rftet wist wie de schrijver was, gelijk hy nn deed, antwoordde, dat by den drukker niet wenschte verantwoordelijk te stollen voor den in bond van het blad waarvan by redacteur is. De verdediger van bekl., mr. de Witt Hamer, advocaat te Middelburg, vestigde er vooral de aan dacht op dat bekl. aanvankelijk geen gebruik wilde maken van zyn recht om den schrijver aan te wij- zon, maar dat hy hem daartoe had gedwongen en daarvan ook zyn optreden als verdediger afhanke lijk heeft gemaakt. De adv.-gen. mr. Bjjleveld wyst in de eerste plaats op do afgelegde bevreemdende getuigenis en de her roeping eener vroeger afgelegde bekentenis. De vraag rijst echter, of die herroeping by den hove wel ingang zal vinden en of 't voldoende is dat iemand vorklaart dat hy en niet degeen die telkens bekend heeft de dad r is. Spr. achtte dit voldoende. De bekentenis toch was volstrekt niet los daarheen geworpen, maar zoo volledig mogelyk en door go- tuigen bevestigd. Hij meent dus dat de bekentenis als niet op zich zelf staande moet bljjven bestaan. Er is bekend, dat staat vast. Met het vonnis voor oogen had Z.E.G.A. over de ziak weinig te zeggen. De geïncrimineerde zinsne den vielen bepaaldelijk in de termen van de straf wet en geheel vereenigt hy zich dan ook met de beschouwingen van den eersten rechter teu aanzien van het smadelijke en lasterlijke van den inbond der stukken. Aannemende dat de heden afgelegde verklaring waarheid bevatte, meende spr. dat, de verdediger in dwaling is gebracht en voor waar aannam wat niet, waar was. Ook omtrent het tweede pnnt van aanklacht, acht hy 's rechters beslissing juist gewezen. Hij reqnireerde tot bevestiging van bet vonnis der Haagsche rechtbank. Uitspraak 23 Sep!. Met. het oog op den in den tegenwoordigen tijd steeds toenemenden leeslust en de daaruit voort vloeiende behoefte aan lectuur, waarin, helaas, vooral in onze dagen, zooveel wordt aangetroffen, dat voor het groot publiek minder geschikt is, is het voor zeker een verblijdend verschijnsel te kunnen lijzen op een tijdschrift als do K ATHOLIEKE ILLUS TRATIE. Deze toch biedt haren lezers die onschul dige eu toch zoo leerzame lectuur aan, welke te genwoordig al zeldzamer en zeldzamer wordt en toch zooveel nut stichten kan. De steeds klimmende belangstelling en toenemende bijval, waarin dit tijdschrift zich gedurende negen tien jaren mocht verbeugen, leveren dan ook het welsprekendst bewijs van zijn degelykon inhoud. De twintigste jaargang, waarvan reeds de eerste maandelykïte aflevering het licht heeft gezien, wordt geopend mot eouo boeiende novelle van den gevier- den schryver H. A. Banning, torwjjl eene interes sante geï lnstreerde reisbeschrijving van de bede vaart naar Rune, vooral do aandacht verdient. Dit reisverhaal is iu onderhoudende, boeienden trant ge schreven door J. R. van der Lans, die meesterlijk den lezer weet mee te riemen naar de op dien pel grimstocht bezochte en den katholiek zoo dierbare plaa'sen. Do premie vau don nieuwen jaargang bestaat iu een welgelykend portret van Dr. SCHAEPMAN, dat den inteekenaren gratis wordt aangeboden,ter wijl als prijs aan den eersten Rebus een fraai poi*- seieiuen eetservies met toebehooren en geschikt voor 12 personen, verbonden is. Wie zou zich nu om de geriugo opoffering van ƒ3.60 per jaar dien schat van degelijke lectuur, met honderden fraaie gravures opgeluisterd, willen ontzeggen? t MIDDELBURG, 15 Oct. Het uitvoeren van herstellingen aan sluisdeuren der kleine sluizen van hot kauaal door Znid-Beveland. Raming 10,500. Aanw. 7 en 9 Oct. f HAARLEM, 21 Oct. Het driejarig onderhond der zee- eu oeverwerken op Vlieland. Aanw. 14 October. Wel, wel; dat's een gezonde ziel? En haar aankijkend vroeg hy: Hoo heet gij, meisje? Ik, mynheer? Ik heet Kaatje, zoo als altjjd. Zij was reeds achttien maanden by den geleorde in dienst. Naar »de Standaard verneemt, is door vele der geschorste kerkeraadsleden te Amsterdam aan de Synode bericht, dat zij geen gebruik wenschen te maken van de knn aangeboden gelegenheid om door de Synode te worden gehoord. De öynodo toch schreef dat ze hen wonschte te hooren, niet over het appèl maar »over de lucbtzaak,* en hiertoe meenen de bovenbedoelde leden van den Amster- damschen kerkeraad zich niet te mogen leenen, tenzij de tnehtzaak zelve eerst op behoorlijke wijze door het classicaal bestuur van Amsterdam bij de hoogere bostureu aanhangig zij gemaakt. Dit is tot dusver niet geschied, overmits het classicaal bestuur èn tot de provisioneele schorsing, èn tot de voor dracht ter ontzetting besloot, zonder vooraf partij ge hoord te hebben. Als bewijs dat de eerlijkheid nog niet verdwenen is, kan het volgende dienen. Bij den brand te Til burg van de vorige week Vrijdag, waarbij de fami lie Boots nauwelijks tijd had zich met de eerste be- noodigdheden te redden, werd eveneens een inwonend heer door het snelle vuur veriast. Niet wetende wat bij deed, wierp hij al zijne contanten 900} uit het raam. De politie bemoeide zich direct hier mede en nog den zelfden dag was er 890 terug gevonden. Met tien gutden verlies zon ieder gaarne later zoo'n bedrag terng ontvangen, maar ook dié' schade was er niet, want reeds den volgenden mor gen werden de ontbrekende 10 terng gevonden en aan den eigenaar ter hand gesteld, die buiten genoemde waarde alles verloor. Do volgende anecdote wordt verteld uit het level van den veldmaarschalk Von Mantenfel. De veld maarschalk was eens aan een diner in een druk gesprek gewikkeld met een Franschen diplomaat.- Het onderwerp was de kunstzin der volken en do- Frauschman beweerde dat zijn volk ten dien op zichte hot hoogste stond. »Er bestaat niets zoo leelijk, of men weet erbij ons nog wel iets fraais van te maken.zeide hij- onder meer, en hierop trok de oude krijgsman eeii haar uit zyn grijzen, stoppeligen suorrebaard, daf; hij den snoever gaf met de woorden: »Laat hier uit iets fraais maken,staaf uw beweren door een feit,.* Een week later werd Von Mantenfel uit Parijs! een klein doosje toegezonden. De inhoud bleek een schoone doekspeld te Tiiju, voorstellendo een Pruisi4 sche adelaar, die in zijn klauwen een stijf, grijs! haar hield, aan welks uiteinde een paar gouden® balletj->s hingen. Op het eene stond >Elzas« en o de andere Lotharingen* en op de zitplaats var den adelaar las men in het Fransch de woorden »Ge houdt hen slechts bij een haar*. De Engelsche bladen bevatten het volgende staal tje van een merkwaardig goed geheugen. Acht of tien jaar geledon kwam een reizend circus te Hy- the, wiar een olifant bijzonder in den smaak viel van een groentenhandelaar iu Marketstreet, die hem dagelijks een ferme portie eten gaf. De dikhuid-: kwam een paar 'dagen op hetzelfde uur weder en - werd telkens goed getracteerd. He zelfde circus met donzelfden olifaut kwara; verleden week weder te Hythe en Maandag-ochtend, zoodra men daar geïnstalleerd was, wist het dier uit zijn stal te ontsnappen en sloeg hij den wog| naar Marketstreet weder in. Hij vond den winkel! terug en daar er nog niemand bij de hand was wist hij de deur open te werken en deed hij zie te goed aan kool, salade, aardappolen, vruchten er alles wat hij er vond. Toen alles op wa*, ging d olifant weder bedaard naar zijn stal terug, waar! men jnist ontdekt had dat hij verdwenen was. De groentenhandelaar had niets gemerkt en wa hoogst verbaasd, toen bij zijn geheelen voorma uage-oeg verdwenen vond. Bij een dorpsbarbier kwam iemand binnen onjt zich een kies te laten trekken. »Ik moet je waar-j schuwen,* zeide hij, dat de kies erg vast zit; kan je wel goed kiezen trekken »Dat, zou ik iueeuen,« sprak de barbier, »de re kel zal er uit, al zou de geheele kaak méégaan.* sIeder keer dat ik levertraan inueem,* vertelde; een klein meisje, »geeft moeder mij een cent.* »En wat doe je dan met al dat gold?* vroeg iemand. »D.at bewaart moeder in mijn spaarpot en zij koopt er levertraan voor.* Abstract. Een geleerde op leeftijd, die reeds jaren op een wetenschappelijke ontdekking had zit ten broeien, welke hij eindelijk dezer dagen had ge daan, zeide, toen de dienstmeid zijn ontbijt in de kamer bracht, bij zich-zelven: j- DUS8EN, 16 Sept. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 148 kilo boter Zij gold van 1.18 tot 1.38. f WAALWIJK, 17 Sept. Op de heden gehouden markt was de aanvoer vee veel, haudel veel vlugger, aangevoerd werden 618 KG. boter, die 1.24 a f 1.39 per kilogram gold. f DORDRECHT, 17 Sept. Weiboter 0.55 k 0.48. Kuustboter 0 34 a 0.28. Grasboter 0.75 a ƒ0.48. Tonnen, 1*2.a II.Eieren 4.50 a ƒ3.50 per 100. EENE BEKWAME, ZINDELIJKE Keukenmeid, niet beneden de 25 jaar, met goede get uigschi if ten Adres VAN HOUTEN, Wijk B 216, Gorcum. eene KAMER, op een goeden stand, voor den tijd van 8 dagen, geschikt om een nette étalage uit te stallen, tegen begin Oct. Franco brieven worden ingewacht met opgaaf van prijs, onder letter B L, bureau dezer courant. ERF te H e n s d e n zal 's morgens ten 9 uur, voor de Erven CORNELIS BRANDERHORST, in de Kerkstraat, om contant j»*elel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3