BUITENLAND. BINNENLAND. Wij gelooven niet, dat wij bepaald veel nieuws verteld hebben, maar over het al gemeen zijn de menschen hardleersch en geweldige indrukken brengen hem licht van zijn stuk, zoodat hij handelt als een kind, in plaats van als iemand die zijn verstand gekregen heeft om het te gebruiken. Daarom kunnen zulke dingen niet te dikwijls her haald worden, vooral als verwaarloozing zulke heillooze gevolgen kan na zich slepen. Het verbrandde Kurhaus en de enorme schade moge eene les te meer zijn. Volgens het »Berl. Tagebl.« is Vorst Alexan der vau Bulgarije in onderhandeling met den eige naar van het kasteel Charlottenfeld, over den aan koop van dit prachtig tnsschen Schaffhausen en Nenhausen op een hoogen berg gelegen verblijf, ten einde zich daar te vestigen. De koopprijs zou 250.000 bedragen. Do Vorst wordt weldra te Londen verwacht; men wil hem daar het eere burgerschap aanbieden. Volgens de »Munchener N. R.had wijlen koning Lodewijk van Beieren reeds vijf jaren lang monde ling en schriftelijk aan zijn moeder klachten geuit over zijn hoofdpijnen en daarbjj de vrees uitgespro ken, dat hij, evenals zijn broeder Otto, te eeniger tijd, zijns ondanks een einde aan zijn leven zou maken. Te Berlijn is dezer dagen een kerkelijk feest voor doofstommen gegeven dat door niet minder dan 800 doofstommen werd bijgewoond en waarbij in vingerspraak gepredikt werd. Het t Deutsche Tageblatt* bevatte Zaterdag een als hoofdartikel geplaatsten ernstigen brief uit Parijs, hot Vermakelijke gorucht behelzende, dat generaal Boulanger bij 't einde van de tegenwoordige Fransehe legermanoeuvres, in één nacht zonder voorafgaande oorlogsverklaring met 200.000 man Metz én Straatsburg zou innemenAlles zou daar toe te voren in 't geheim worden voorbereid. Fritz Köpernich, de bekende hardlooper, is zeer bedenkelijk ziek. Hij heeft de vliegende tering, welke ziekte hij vermoedelijk bij een zijner laatste rennen zich heeft berokkend. De ongewoon heete nazomer geeft te Parijs en omstreken aanleiding tot zonderlinge natuurver schijnselen. Rondom den >Arc de Triomphe« zjjn verscheidene kastanjeboomen, die tegelijk vruchten en bladeren van de leute en geheel nieuwe bloe sems en blad vertooncn. In een tuin te Nogent- snr-Marne worden voor de tweede maal van dit jaar heerlijk bloeiende seringen geplukt. Op de tentoonstelling te Bourges prijkte een klos pzerdraad, door de Tréfilet ie van Comtuentry- Fourchambault ingezonden, die wel zijns gelijke niet hebben z*l. Het is volkomen homogeen ijzer- draad van 0.4 inM. dik, en ontwikkeld is de lengte aan éen stuk 56,375, zegge zes en vijftig dnizend drie honderd vijf en zeventig Meter! De zelfde draad trekker ij maakt zich sterk een nog veel langeren draad te vervaardigen. In een Zwitsersch dorp aau de Fransehe grens woonde sinds eenige jaren een Fransch deserteur, die er het beroep vau blikslager uitoefende. Hij was daar gehuwd, maar zijn vrouw wilde gaarne weer van hem afkomen. Om daartoe to geraken, lokte zij hem op een wandeling verraderlijk mede over de Fransehe grens en gaf hem daar aan bij de politie. De man, die in dienst een meerdere zwaar misbau- deld heeft, zal misschien met den kogel gestraft worden. Te Erembodegem in België zijn twee kinderen, torwijl zij in hot veld bezig waren aardappelen te zoeken, door twee surveilleerende jachtopzieners getroffen. De een kreeg een kogel door het hoofd en was terstond dood, de andere, 15 jaren oud, word door groven hagel zoodanig gewond, dat ook hij vermoedelijk hot leven niet zal behonden. Succi heeft zijno 30 vastendagen voleindigd. Hij is ten 6 ure 's morgens met een kop bouillon te gebruiken begonnen en heeft toen gewacht met iets te nuttigen tot het middaguur, als wam.eer hij zich aan een stevig ontbijt gezet heeft. Een militaire opstand is in Madrid uitgebroken. De Spaansche reiziger kapt. Cervera, die een wetenschappelijken onderzoekingstocht in de Sahara ondernam, is nu te Madrid teruggekeerd, maar onvoldaan over de uitkomsten van zijn reis. Hij is 435 kilometer in de woestijn doorgedrongen, maar hij vond het overal ontzettend dor en ont moette niets dan vijandig gezinde inboorlingen. Zweden gaat het voorbeeld van Duitschland en Frankrijk met betrekking tot ene drijvende ten toonstelling volgen. Evenals in het laatste land heeft de Regeering daartoe een Rijksvaartuig be schikbaar gesteld. Te Romo is een man, zekere Ranzani, oud 42 jarou, die in 18 dagon on nachten niet. heeft gesla- pon. Hij is heel wel oh kan zijn gewone bezighe den verrichten. Hij moet zich alleen het hoofd vaak met kond water wasschen en ammoniak opsnuiven. Behoefte aan slaap heeft hij al dien tijd niet gevoeld. Het eenige wat hom hindert is de zon. Uit Alexandrië wordt bericht Onder de veroordeeldeu, die in de potroleum- werken te Djebolzeit bezig zijn, brak een opstand uit. De troepen dempten dien weldra, maar 24 opstandelingen werden gedood, 14 vluchtten in de bergen. Omtrent het spoorwegongeluk bij Silvercreek (New-York) worden de volgende bijzonderheden modegedeeld. Een pl ei zier trein, die op weg was naar den Niagara-water val, kwam, bij een bocht van den weg, in botsing met eon veel sneller rijdenden goe derentrein. De schok was zeer hevig en er was een geluid als van een ontploffing. De goederenwagen van den pleiziertrein werd in den rook wagen gedreven, tot achteraan too. Veertien personen die daar in waren werden letterlijk verbrijzeld. Drie anderon zijn reeds aan de bekomen wonden gestorven en nog twintig zjjn zeer zwaar gewond. Cyclonen hebben in Indiana, Illinois en Michigan gewoed, veel schade aanrichtend, o. a. te Indiana polis en Detroit. Montezuma in Illinois en Holton in Michigan zijn gedeeltelijk verwoest. Volgens particuliere berichten uit St. Paul de Loanda zijn er moeielijkkeden gerezeu over den aanleg van den Trans-Afrikaanschen spoorweg, zoo dat er ernstig wordt getwijfeld aan het tot stand komen van deze lijn. In Mexico, waar men niet zoo licht industrie zoeken zou, bestaan heden ton dage 88 katoen en 70 wolspinnerijen en weverijen. De katoenen en wollen garens worden door de inwoners op hand weefgetouwen tot stoffen voor kleedingstnkken ver werkt. De grootste katoenspinnerij telt 20 duizend spillen en 782 getouwen, de daaropvolgende 8000 en 309 getouwen, de anderen hebben gemidddeld 5000 spillen. Hercules is de naam van de grootste spinnerij, die te Queretaro (bekend door de execu tie van Maximiliaan van Oostenrijk, 19 Juni 1867), aan 800 werklieden bezigheid verschaft en 9000 a 10000 balen katoen per jaar verwerkt. De lin nenweverijen zijn ongeveer 20 in getal, waarvan verschillende in den omtrek der hoofdstad Mexico. Depêches over San Francisco uit Japan ontvan gen, melden dat de cholera er schrikbarend heerscht. Tot Augustus werden 59.000 Japanners door de ziekte aangetast. Van dezeu zijn 37.000 bezweken. De cholera te Mandalay neemt af, ma.'.r onder de troepen zijn er nog vele gevallen. Op een plaats, waar 25 man staan, waren in 24 uren 8 aangetast 6 stierven. HEUSDEN, 20 Sept. t De jaarmarkt op heden was met een groot aantal paarden en beesten bezet; doch de handel was niet geanimeerd. Dit neemt echter niet weg, dat toch anderhalfjarige paarden werden verhan deld voor 285 en voor anderen te vergeefs 280 werd geboden. t OUD-HEUSDEN, 20 Sept. De vorige week vertoonde zich in het veld onder deze gemeente een groote snoekharigen hond, die onbekend en ongemuilband was. Door den brigadier der rijks- veldwacht gedood, is het cadaver door den lieer Michels, rijks-veearts, onderzocht en is gebleken dat de hond niet lijdende was aan hondsdolheid. t ELSHOUT, 20 Sept. Vrijdag namiddag om streeks half drie ure, sloeg alhier den brand uit een hop-eest, een gebouwtje dat dient ora hop te droogen, staande achter de woning van II. Van Huiten, met het gevolg dat het in weinig tijd geheel in de asch lag. Door spoedig aangebrachte hulp bleef de brand hierbij bepaald. Omtrent de oorzaak verkeert men nog in het onzekere, daar het fornuis de laatste dagen niet gewerkt heeft. t DUSSEN. Ook alhier staat een appelboom in den boomgaard van C. A. v. D., die èn vruch ten draagt èn over een gedeelte bloesem vertoont. Naar gezegd wordt, zou deze bijzonderheid geen gunstig teeken voor den boom zijn en als een tee- ken moeten beschouwd worden, dat hij weldra zal sterven. t OOSTERHOUT, 20 Sept. Gisteren avond ten 10 uur brak hier brand uit in een arbeiders woning, bewoond door 2 gezinnen een er van wiens familie nog al talrijk is, zekere IC. moest bij het verlies van zijn inboedeltje ook het leven van een 4a/2-jarig kind betreuren. Nadere ge gevens ontbreken tot nog toe. t ORTHEN, 19 Sept. Een vreeselijke ramp trof heden ons dorp; dezen middag omstreeks een uur onststond er brand in een hooimijt van A. v. G. die, aangewakkerd door een feilen wind, zoo zeer in hevigheid toenam, dat binnen een paar uren 8 boerenhuizen benevens de R. C. Kerk en pastorie in de asch lagen. De brandspuit uit Orthen en twee brandspuiten uit 's Bosch, die eindelijk den brand wisten te stuiten, bleven den heelen nacht doorwerken om het felle vuur van 't brandende hooi te temperen. t ALMKERK, 18 Sept. De minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid heeft gunstig be schikt op het verzoekschrift van den raad dezer gemeente, om een telephoonkantoor in de kom van het dorp te vestigen. RAAMSDONKSVEER, 19 Sept. Gisteren werd voor de eerste maal een proefrit gehouden op de nieuw aangelegde lijn ZwaluweWaalwijk. Toen de trein, een locomotief met twee rijtuigen, den overweg op den „Keizersdijk" had bereikt, kwam de pijp der locomotief in aanraking met de tele graafdraden en rukte drie palen en alle draden af. De patiënten van Pasteur M. K. en F. S. van hier, schrijven, dat zij de volle drie weken onder de behandeling moeten blijvenin het be gin vond de inënting tweemaal plaats, thans ge schiedt die op hen maar eens daags. t GORINCHEM, 20 Sept. Twee kweekelingen van de normaalschool A alhier, zijn in het laatst der vorige week benoemd tot onderwijzeressen mej. A. M. Bakkes, te Ouderkerk a/d IJsel, en mej. A. E. Redeker, als zoodanig te Stellendam. WOUDRICHEM, 17 Sept. Gisteren had alhier, onder leiding van den heer A. Blok, arrondisse- ments-schoolopziener, de derde en laatste verga dering in dit jaar plaats van het onderwijzersge zelschap iu het arroudissement Heusdeu. Ruim een dertigtal hoofden van scholen en onderwijzers was aanwezig, terwijl als gasten tegenwoordig wa ren de burgemeester van Woudrichem en van De- werken en Sleeuwrjk. De verschillende punten van het programma gaven tot breedvoerige discussiën aanleiding, zoodat het reeds laat was eer de bij eenkomst kon worden gesloten. Als plaats voor de volgende vergadering, in het voorjaar 1887 te houden, werd met groote meerderheid Heusden aangewezen. tVan 11 tot 18 Sept. werden gevangen met drijtwant en aan den afslag gebracht 12 zalmen. De prijs was ƒ1.10 1.20 per h. K.G. t DALEM. Door den dijkstoel van het pol- derdistr. Tielerwaard is Donderdag, 16 dezer, te Tuil aanbesteed het opmaken en vernieuwen van eenige werken langs den rechter Waaloever. Aannemer werd de heer P. Pannekoek te Her wijnen, het le perceel voor ƒ3885, en het 2e voor 3555. Z M. heeft aan den burgemeester der gemeente de Werken en Sleeuwijk, A. Verschoor, verlof verleend om tot wederopzeggens toe te Goriuchem te wonen. Voor de geldleeuing groot 100,000, rentende 4 pet., ten laste der gemeente Tilburg, is in het geheel ingeschreven voor een bedr. van ƒ651,500. De toewijzingen geschiedden tegen koersen, wisselende tusschen 10243/loo en 10327/10o pet. De gezamenlijke beetwortelsuiker fabrikanten in Nederland hebben alle landbouwers, met wieu zij overeenkomsten hebben gesloten, bij circulaire aan de bepalingen der contracten omtrent het afleveren herinnerd. In dat schrijven deelen zij mede dat zij eenparig hebben besloten, dat de levering moet geschieden, met 15 September te beginnen, op aanzegging der koopers. Het tijdstip waarop de levering zal aanvangen zal hun door de controleurs en door de agenten der fabrieken, die vroeg be ginnen te rooien, nader worden medegedeeld. De beetwortelen moeten volgens het contract en een toegezonden teekening worden afgesneden en tot het afleveren vrij van aarde zijn. Ter voorkoming van moeielijkheden wordt aan geraden van den beginnen af het noodige toezicht uit te oefenen op het werkvolk, dat met het rooien en afleveren zal worden belast. Pogingen tot overtreding van de contracten zullen enkel dubbele moeite en kosten veroorzaken, want de door de fabrikanten aangestelde controleurs hebben allen bevel gekregen daartegen streng te waken. Daar de prijzen der suiker thans nog lager zijn dan te zelfder tijd in 1884, is het opvolgen van al de bepalingen van het contract, oqitrent tijdig en goed afleveren, strikt noodzakelijk. Thans, nu opstijgingen met luchtballons hier te lande aan de orde van den dag zijn, vermel den wij dat de eerste luchtvaart hier te lande plaats had 29 September 1804, te Rotterdam, door onzen landgenoot Abraham Hopman, een Haar lemmer. Over dezen eersten Nederlandschen luchtreiziger leest men het volgende in de „Algemeene Kunst en Letterbode" voor 1804, No. 43, bladz. 231 Haarlem, 30 September. Met genoegen verstaan wij, dat onze stadge noot Abraham Hopman, wien in de maand Juli 11. te Amsterdam door onderscheidene oorzaken zijne onderneming, om eene lugtreize te doen, mislukt was, gisteren namiddag even na vier uren, beter in dat zijn oogmerk te Rotterdam geslaagd is, en dus de eerste onzer landgenooten, die een luchtreis met goed gevolg ondernomen heeft. De ballon na het noordwesten koers genomen hebbende, steeg door de wolken, tot zoodanige hoogte, dat hij weldra geheel onzichtbaar werd. Na eenigen tijd kwam dezelve met den eersten Bataafschen luchtreiziger in de nabijheid van Schie dam op aarde terug, rakende de gondel toevallig den kant eener sloot. De luchtreiziger, met den gondel in het water geraakt, zag zich genoodzaakt den luchtbol de verdere reis zonder hem te laten volbrengen, en kwam 's avonds om acht tiren behouden terug op de plaats van zijne afreize, terwijl de luchtbol, weder opgestegen, ten half zes ure op de buiten plaats Bakkerhagen onder Wassenaar in een bosch is nedergedaald. Over het mislukken der vorige pogingen ter opstijging, vindt men in de *Algetn. Yaderl. Let teroefeningen" van 1804, Mengelwerk, bl. 422 428, en 620621, een uitvoerig verslag. De luchtbol werd destijds gevuld door middel van ijzer- en zwavelzuur. Eene afbeelding dezer eerste luchtvaart vindt men in het archief der gemeente Rotterdam. Tegenover den aandrang op de wederinvoering van octrooien van uitvinding, die in ons land begint op te komen, is het niet onaardig, zegt de „Arnh. Ct.," te vermelden, dat dezer dagen in België de 102de officiëele lijst werd openbaar gemaakt van wegens wanbetaling der kosten ver vallen octrooien Op die lijst kwamen er niet minder dan 1523 (zegge: één duizend vijf hon derd drie en-twintig) voor, waarvan het jongste het volgnommer 65638 had. Wanneer de andere 101 lijsten, sedert de werking der Belgische octrooiwet van 1854 uitgegeven, maar 40 pCt. van dit getal bevat hebben, dan kan men aan nemen dat de over-groote meerderheid van alle in België verleende octrooien wegens wanbetaling, dat isgebleken inproductiviteit, vervallen zijn. Indien dit de toestand is in het aan fabrieks nijverheid zoo rijke België, welk besluit moet men dan daaruit trekken over het nut der octrooien van uitvinding, welke vooral verdedigd worden met het argument dat men den uitvinder de vruchten zijner uitvindings-industrie niet mag ontrooven? Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van deu Raad der gemeente Beek en Donk, waarbij, met het oog op den ongunstigen toesland der gemeente-financiën, de jaarwedden van twee in functie zijnde onderwijzers voor ieder met 100 werden verminderd. Ged. Staten overwogen dat de billijkheid vordert, dat de eenmaal aan de onderwijzers toegekende jaarwedde, zoolang zij in functie blijven en de plichten, aan hun betrekking verbonden, naar behooren vervullen, niet worde verminderddat daarenboven zoodanige vermin dering niet anders kan strek keu dan ten nadeele van het onderwijs; dat toch de lust en ijver voor de waarneming der betrekking daardoor lichtelijk kunnen verloren gaan, terwijl bij ontstaan van vacatures, geschikte candidaten worden weerhouden naar een betrekking te dingen, die hun weinig zekerheid voor het behoud der uitgeloofde jaar wedde oplevert. Gaarne voldoen wij aan de uitnoodiging, om onze lezers opmerkzaam te maken, dat slechts tot en met 30 November van dit jaar de effecten te gen het op lJs verminderd recht kunnen worden gezegeld, welke zegeling geschiedt aan alle kan toren der registratie. Alle effecten, die niet gezegeld zijn, of van ze gelrecht zijn vrijgesteld, moeten van zegel voor zien wordenook aandeelen in of schuldbrieven ten laste van ondernemingen binnen het Rijk gevestigd, kunnen nog zonder boete gezegeld wor den. De straf op niet naleving der wet is, dat de niet behoorlijk gezegelde effecten niet leverbaar zijn, alzoo niet kunnen worden verkocht of over gedragen, zonder hooge boete te betalen. De landbouw-tentoonstelling te Gorinchem is, behalve door de leden der Maatschappij van Land bouw, bezocht door ruim 10.000 persouen. Bij de op het Raadhuis te Gorinchem gehouden trekking der loterij van de aangekochte goederen op de landbouwtentoonstelling aldaar, is op no. 3678 de hoofdprijs gevallen, zijnde een Marshall's stoom-dorschwerktuig met locomobile van zes paar denkracht. De leden van het Burgerlijk Armbestuur te Go rinchem, hadden onderling eenige loten genomen in de verloting, gehouden door het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en werden verrast met een prachtig tilburrytuig. De bureaulist van het Doelengebouw tè Goriu chem is een paar dagen geleden misleid. Bij een hem gedane betaling heeft men hem een bank biljet van 60, Z No. 989, in de hand gestopt, zoo gevouwen, dat het ontbreken van de andere helft niet werd opgemerkt. Wellicht tracht de dader de ontbrekende helft op dezelfde wijze uit te geven. Sedert 19 Aug. 11. heeft men onafgebroken eene temperatuur gehad, hooger dan gemiddeld op gelijke datums van vorige jaren. Telt men de warmtegraden, die de thermometer sedert den 19 Aug. dagelijks meer aanwees, bij elkander, dan vindt men eene som van 318 graden als overmaat van warmte boven de normale tempe ratuur, die gemiddeld met ruim 5 graden werd overschreden. Door een Belgisch professor, den heer Gens te Verviers, werd dezer dagen een tocht gemaakt door Drente, ul. in de omstreken van Assen, Eext, Gieten en Rolde, waarbij hij eene soort van paddestoelen /Puber album" of witte truffel vond, die in de provincie Luik en België door Panjsche opkoopers wordt gekocht tegen 6 frank per kilo. Daar hij eene eetbare champignon is, zou hij misschien met voordeel kunnen worden uitgevoerd naar Frankrijk. Bij publieke veiling te Schuilenburg is voor een ten vorige jare belangrijk verbeterde stoom- oliefabriek met woonhuis, knechtswoningen, berg plaats, stalling, erf en tuingrond, berging voor 1800 HL. zaad en 4 oliebakken voor 50,000 liter, gelegen aan den straatweg en het Kolo- nelsdiep, geboden de som van403. Op sommige plaatsen zijn te Leiden aan de muren biljetten aangeplakt, waarbij de commissie tot viering van Leiden's ontzet bekend maakt, dat alle ingezetenen, zoowel vrouwen als mannen, die gebruik wenschen te maken van de uitdeeling, bestaande in haring en wittebrood, bier en bons voor sigaren, welke 4 Oct. zal plaats hebben, zich daartoe moeten aanmelden bij de leden der commissie., Bij Elten is een pakket uit een trein van den

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2