Dijkgraaf en Heemraden van liet Waterschap „ie Hooge iaasiip van Stad en Lande tan Herin e, a.," aanbesteden: VERRÖÓPIN6 M1ADA-B00IEI Schaarhout, VEMKOOFEN: 6 ffllffi. 23 September, VERKOOPEN: MARKT B E RICHTEN. Op Zaterdag 2 October 1806, BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. Boekaankondiging. 322ste Staatsloterij. gedachten. Gemengd Nieuws en Allerlei. ADVERTENTIEN. a. Het niet bladriet en rij shout beslaan van vakken dijk, tot het Waterschap behooren- de, in 4 perceelen, met hij- Ie vering van alle materialen en arbeidsloonen. b. Het ter plaatse op schelft leveren van 19400bossen Hollandsehe rijs 400 Geldersehe 1400 f/ Bleeslatten. 360 Walchersche in 1 perceel. (palen, 80 stuks zware KANADA- BOOMEN, staande aan den Dijkte Bern, nabij Thomas Bitijs, en Een perceel SCHAARHOUT in de Beddekens onder Bern. Notaris DE GIER, 1 Anderhalf-jarig bruin Mer- riepaard, 4 Kuischpinken, BoerenwagenStortkar Hoogkar, Ploeg, Eegden, PaardentuigBoerenge reedschappen, Karn, Melk- gerief, Huismeubelen, als Kabinet, Spiegels, Schil derijen, Kasten, Kisten, Stoelen, Tafels, Koper, Tin, IJzer, Aardewerk en Klok. Rhijnspoorweg geworpen, inhoudende een waarde van circa f 4000, waaronder een aantal gouden voorwerpen. Alles is naar Zevenaar overgebracht. Of men hier aan diefstal of aan smokkelarij moet denken, maakt nog een punt van onderzoek uit. De inhoud was bestemd voor Amsterdam, Rotter dam enz. Door A. J. Belderok te Amsterdam is cassatie aangeteekend van het vonnis van het gerechtshof aldaar, waarbij hij tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Er bestaat veel kans dat Domela Nieuwenhuis, als verantwoordelijk redacteur van zijn blad Recht voor Allen/' eene nieuwe vervolging op zijne re kening krijgt. In het pas verschenen nummer van die courant wordt gelasterd, dat de politie te 's Hage als bezetenen de menigte afranselde, die D. N. na zijn proces huiswaarts wilde brengen en een harer beambten zelfs een revolver te voor schijn haalde. Daar dit van begin tot einde ge logen is, zal deswege vermoedelijk weer een ver volging worden ingesteld. Onder het nieuwe wetboek worden dergelijke lasteringen niet malsch gestraft. Wederom is te Oosterwwlderpolder (Gr.) eene groote boerenbehuizing van C. Dijkhuis afgebrand. Al het koren en het meeste boerenbeslag werd verteerd door de vlammen. Of broeiing van het koren als oorzaak moet worden opgegeven, weet men niet. Alles was verzekerd. Te Zuidbroek is de behuizing van L. Reinders tot den grond afgebraud. Van den inboedel werd bijna niets gered. Alles was verzekerd. De oor zaak is onbekend. In de buurtschap Westendorp (gem. Varseveld) is Donderdag de landbouwhoeve Klein-Huetink door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Alles was verzekerd, behalve de ingehaalde oogst. Te Amersfoort zijn Vrijdagmiddag aan den Am- hemschen straatweg twee arbeiderswoningen af gebrand, door het omvallen van een petroleum- toestel. Te Vries (Dr.) is de boerenbehuizinge van M. Enting, toebehoorende aan Jhr. Rengers Hora Siccama, eene prooi der vlammen geworden. Het vee was juist in de weide. Huis en inboedel wa ren verzekerd. Vermoedelijk is de brand door on voorzichtigheid met een petroleumlamp ontstaan. Donderdagmorgen is de behuizing van den smid Muntinga, te Onstwedde, afgebrand. De inboedel werd gered. Het perceel was zeer laag verzekerd. Öp het eiland Texel zijn de lijken der twee verongelukte visschers Eeleman en Tuinder, onder velerlei blijken van deelneming ter aarde besteld. Iu den winkel van den heer Timmermans te Zieriksee heeft eene ontploffing van buskruit plaats gehad. De schok,' die in de belendende huizen ontsteltenis teweegbracht, had voor den heer T. het gevolg dat al de glasruiten van zijn winkel stuk geslagen werden en hij zelf'aan zijne handen belangrijk werd verwond. Het ongeluk had plaats toen T. met het maken van patronen bezig was. Het H/sjarig dochtertje van den heer V. L t-3 Bokhoven, werd door de kar van een land bouwer uit Udenhout overreden. Het kind was terstond een lijk. Een passagier op den tram, die Donderdagavond van Sneck naar Bolsward vertrok, had bij het dorp IJsbrechtum de onvoorzichtigheid, op het balkon staande, het hoofd buiten den waggon te houden, juist op een plek waar de trein rakelings langs de boomen gaat. Het gevolg was dat de man zoodanig met de boomen in aanraking kwam, dat hij onmiddellijk een lijk was. De heer E., lid van het tooneelgez. des heeren De la Mar, stond te Arasterdam op het dak zijner wo ning op de komst van den luchtballon te wach ten, toen hij door een ongelukkig toeval op straat viel en eenige oogenblikken daarna overleed. Men was te Tilburg bezig met het afnemen der pannen van het huis van den heer D. Acht personen stonden op een vrij hooge ladder, toen eensklaps de stutbalk, onder de ladder geplaatst, bezweek, en de ladder in zes stükken brak. Ver schillende personen bekwamen ernstige kneuzin gen. In de Duiten-Brouwerstraat te Amster dam ventte een bejaard man Zaterdag petroleum. Hij was in een huis gegaan om de gevulde kan af te leveren, toen een dronken kerel aan kwam en zijn kar omwierp. Verschrikt kwam de oude man buiten, en zeide: //Hoe kan je nu zoo mijn broodwinning bederven?" De dronkaard trok daarop zijn mes en bracht den oude drie steken toe, die dezen bewusteloos deden nederzinken. De politie bracht hem naar het gasthuis en de dader naar het bureau. t Heusden, van 6 tot 20 Sept. Getrouwd: L. Burghouts, wedr. v. W. E. Klamer, 47 j. en M. van de Mozen, wed. v. J. Richters, 49 j. Geboren: Huiberdina, d. v. C. van der Wens en M. van der Wiel; Karei Theodoor, z. v. J. A. Boeren en A. J. H. de Mol; Hendrikus Adrianns, z. v. A. Belzer en A. Merkx; Adriauus, z. v. M. van Beijnen en J. van der Pol. Overleden: A. v. Eggelen, echtg. v. W. Luij- ben, 57 j. t Woudrichem, van 131 Aug. Ondertrouwd: Arie van der Stelt, jm. 20 j. en Anneke van Andel, jd. 19 j. Getrouwd: Gerrit van Andel (van Gorinchem), jm. 39 j. en Adriaua Jonneke van de Wetering, jd. 25 j. Geboren: Maaike, d. v. C. v. d. Wiel en A. Pruijsseu; Janna Maria, d. v. A. Pellikaan Schriek en W. Vink; Antonie, z. v. L. Borgen en S. Kor- teweg; Adriauus, z. v. A. v. Vugt en J. Nieuwen- buizen. Overleden: Adrianus van der Wiel, 3 j.; Dingena Pieternella Vink, 54 j., echtg. v. Roelof Roomer; Grietje Kentie, 7 w.; Sophia Willemina Keutie, 4 w.; Johanna v. Stigt, 69 j. echtg. v. Jan Kant. De raad om vruchtboomen te planten overal waar zulks mogelijk is, werd reeds zóé dikwerf ge geven en op zóó dringende wijze herhaald, dat 't bijkans overbodig schijnt nog weer eens op dat inderdaad afgezaagde thema en afgejaagde terrein terug te komen. Toch wagen wij het in de hoop er één of meer zieltjes door te winnen en ont- leenen 't navolgende aan een opstel in Land w. Azn. Stel, dat een landman in zeker jaar 10 jonge vruchtboomen poot, die hem per stuk 1.20, dus te samen ƒ12 kosten. Bij goede behandeling groei en die boomen op. En wat nu na 20 jaren Dan kosten de 10 boomen aan kapitaal en interest 24. Maar na 20 jaren is elke boom ƒ12 waard, en geeft wel niemand een edelen 20-jarigen boom daarvoor weg, omdat de meesten dan in één jaar voor J 12 ooft kunnen dragen. Derhalve is een stuk grond, waarop 10 zulke boomen staan in 20 jaren ƒ120 meer waard, dan toen er geen boomen op stonden en heeft het deze waarde zeker bij elke soort van verandering van eigenaar. Maar nu nog 't ooft, dat die boomen in 20 jaren opleveren. Bren gen wij de gemiddelde opbrengst van eiken boom slechts op 60 ets., dan geeft dit in één jaar 6, in 20 jaren dus 120. Derhalve is de waarde der boomen na 20 jaren 120 en de waarde aan ooft 120, te sameu dus ƒ240. Kapitaal en rente zijn dus na verloop van 20 jaren tien maal grooter ge worden, van f 24 geklommen tot ƒ240! Dat is voorwaar als bijzaak in een landbouwbedrijf een hoogst aanzienlijk buitenkansje! En als men daar aan overal en altijd gedachtig was ging er nooit één landbouwer bankroet! En toch is de bereke ning laag, veel te laag; in werkelijkheid zal menig een 't dubbel bereiken vau wat hierboven is opge geven. Maar natuurlijk geldt 't opgemerkte slechts voor goede boomen van edele vruchtsoorten. De vijfde aflevering van het Tijdschrift voor Geschiedenis®, onder redactie van A. M. Kolle- wijrt Nz., bevat hot navolgende: Do i>eeningen van Willem van Oranje omtrent den Godsdienst, door Prof. Dr. P. J. Blok. De partijen in de nationale conventie, van den val der Girondijnen tot den val van Robespierre, door A. De Priester. De Christenvervolging onder Nero, door Dr. I). Burger. De gebeurtenissen in Bulgarije 1885, door L. Wichers. - Ierland onder Eugelands heerschappij, door A. M. Kolie- wij u Nz. Mededeeling. Gerrit Paape en zijn, tijd, door Dr. I. A. Kronenberg. j 5o klasse. Trekking van 20 Sept. Prijs van ÏOOO: uos. 1118, 3366, 3486, 3977 en 7271; 400: nos. 8181, 8515 on 20906; 200 nos. 2376 en 7453; 100 nos. 1826, 8357. 16685, 17101, 17832 en 18620. Aan verschillende schrijvers ontleend. Wie gij zijn moogt, belast nimmer een ander met de belangen van uw hart; het hart is zijn eigen en eenige pleitbezorger. Het is alleen in staat, zijn eigen wonden te peilen. Elke tusschenpersoon is een rechter; hij ontleedt, hij kiest en deelt, hij laat de de onverschilligheid golden, stelt haar als mogelijk, erkent haar als onvermijdelijk, verschoont, haar uit dien hoofde en het gevolg is, dat de onverschillig heid, tot hare eigen verbazing, zich met den rang van een wettig gevoel bekleed ziet. Is het waar dat de plicht aan alle karakters één en denzelfden regel voorschrijft? Verheven denkbeelden, edelaardige gevoelens, zijn zij niet eene schuld, waarvan hier beneden zij zich te kwijten hebben, die in staat zijn, zich er van to kwijten? Moet niet elke vrouw, even goed als elke man, zich een eigen weg banen, overeenkomstig haar karakter en gaven Of moet het instinct dor bijen ons tot voorbeeld zijn wier zwermen elkander opvolgen, zonder voor uitgang en zonder verscheidenheid? Een mensch is vrij als een vogel in zjjne kooi hij kan zich slechts binnen zekere bepaalde grenzeu bewegen. Hoe grooter de weg is, die men in het leven heeft afgelegd, des te voorzichtiger en langzamer wordt onze stapmen onderzoekt waar men den voet zet en vindt dan de voetstappen van allen die ons in bet leven zijn voorgegaan. De herinnering aan een welbesteed verleden is zelfs op het oogenblik dat men het leven verlaat, eene zoete vreugde en zoo zich in die vreugde eenige droppelen smart mengen is het niet om haar te verbitteren, maar eerder om de herinne ring er aan nog levendiger te maken. Do ouderdom is een reiziger in den nacht; de aarde is voor zijne oogen verborgen en hij ziet niets anders dan den schitterenden hemel boven zijn hoofd. Hoe moor bekenden men heeft, des te minder vrienden. Wie iedereen tot vriend heeft, heeft weinig of geen ware vrienden. Wanneer do deuren van het menschenhart zoo dikwijls open en dicht gaan, sluiten zij in den re gel slecht. Om in de wereld geprezen fe worden, moet men zelf veel prijzen en alleen hij heeft alle stemmen vóór zich, die elks ijdelheid vleit, opdat hij met gelijke munt betaald zal worden. Er is geen bitterder pijn als de pijn die nie mand vermoedt,. De grootste luchtballon, die ooit bestaan heeft, werd onlangs door Van Tassel te San Francisco vervaardigd. Hij bevat 150.000 kubiek voet gas en is geconstrueerd met het doel om er mede over het vasteland van Noord-Amerika van oceaan tot oceaan te reizen. De hoogte van den bodem der boot tot aan den top van het gasreservoir bedraagt 119 voet; de middellijn van den gevulden ballon 68 vo&t. Hij bestaat uit eene fijne, voor dit doel extra geweven stof, met het gebruikelijke vernis, om die stof luchtdicht te maken. In de boot, die een omtrek heeft van 21 voet en waarvan de zjj- wanden 34 Eng. duim hoog zijn, kunnen 15 per sonen opgonoiueu worden. Voor de vulling wordt waterstof gebruikt, Do kosten vau dozen ballon bedragen 6000 dollar. Mr. van Tassel heeft voel ondervinding als luchtschipper. Op eene hoogte van 15000 voet boven de oppervlakte der zee is reeds over hot Wichitagobergto gevaren. Hij beweert dat het nauwkeurig bestudeereu der luchtstroomiugen hem lot de overtuiging gebracht heeft dat mon in do juiste luchtlaag met groote snolheid wellicht van 100 mijlen in het uur naar het Oosten kan varen. Do grootste hin dernis voor de voorgenomen reis zullen de Rocky Mountains zijn, omdat daar eene verandering in de richting der luchtstroomiugen plaats heeft. Wilhelmj's kostbare violen bevinden zich op het oogenblik te Berlijn ter reparatie. Het zijn drie, waaronder van don eersten rang. Bovenaan staat een Stradivarius van 1723. Amonius Stradivarius Cremonnencis leest men op een perkamenten strook van binnen. Men heeft den gelukkigen bezitter reeds 18.000 mark voor dit instrument geboden het is een geschenk zjjns vaders, die de viool weer ten geschenke ontving van de weduwe van een vriend. Do instrumenten zijn alle afkomstig uit kloosters. Een 25-tal jaren geleden kostte oen Stradivarius nog slechts 3000—6000 mark, thans is de gewone prijs 20.000 mk. In California heeft Wilhehrij zijn lieveling met goud laten inleggen. Vier omhulsels omgeven haar. Vooreerst ligt het instrument in een met fluweel gevoerde ahornhouten kist. Deze is omsloten door een leder omkleedsel. Daarop volgt een juchtlederon foudraal en ton slotte een linnen omhulsel. Aan den bodem daar van is eindelijk nog een windkussen bevestigd, waardoor het instrument tegen eiken stoot beveiligd is. Zijn reservo viool is een Lupot (Parijs) en zijn derde is een Maggini, die nog onder is dan zijn Stradivarius. Bij een en ander behooren oen vier tal strijkstokken van met goud ingelegd pernam- bukhout van James Tub te Londen, den beroemden strijkstok specialiteit. Nu de honderdjarigen in de mode zijn, merkt.de Voltaire® op, willen wij aan mevrouw De Mont- golfier herinneren, die tea tijde van Lodowijk Philips leefde. Mevrouw De Montgolfier was lil jaar oud en nog in het volle genot van een paar goede oogen. Ook hoorde ze het geringste geluid, liep zonder eenigen steun en liet haar geheugen niets te wen- schen over. Kort voor haar dood schreef zij nog zeer duidelijk leesbare brieven. Eiken dag stond zij om 7 uur op en ging een luchtje scheppen in het naburig Luxembourg. Zij wilde, zooals vele oude lieden, nooit, dat men haar begeleidde. Eens op een dag zat zij in het park op een bank wat uit te rusten, toen zij plotseling bemerkte, dat hare gedachten verward werden. Zij stond dadelijk op, om naar huis te gaan; maar tevergeefs trachtte zij zich op den naam van de straaü waar zij woonde en op haar eigen naam te bezinnen. Ontsteld ver zocht zij een voorbijganger haar naar hare woniug te breugen. De wandelaar toonde zich dadelijk be reid eu vroeg haar waar zij woonde. »Ach!« ant woordde de arme vrouw, »dat is het juist: ik had het ongeluk het te vergoten en ook, hoe ik heet; maar,® vervolgde zij, »dat is niet vreemd: ik ben 111 jaar oud.® >111 jaar® riep nu haar begeleider, >dan zijt ge dus mevrouw De Montgol fier!® »Ja, zoo is hot, zoo is het!® sprak de oude dame verheugd. Dank zij het toeval, dat deze heer wel van haar had hooren spreken, kon hij haar naar hare woning terug brengen, waar zij, daags daarop, zacht en kalm ontsliep. Een goedhartige Duitschor laat zich in een dorps herberg aardappelsoep voorzetten. Hij maakt echter bezwaar, omdat hij uit zijn bord opvischt een kinderkousje. »Nou«, zegt de waardin, »daar hoof je toch niet vies van te zijn!® »Neen dat niet®, antwoordt haar gast, »maar het neemt zooveel plaats weg.® Om houten vaatwerk van schimmel en andere onreiuheden te zuiveren, bestaat een eonvoudig on goed middel. Men vult hot vat met water, doet er eene, aan de grootte beantwoordende hoeveelheid zemelen in en laat beide daarin tot gisting komen. De zemelen dienen alsdan nog tot een goed, vol komen onschadelijk voeder voor de varkens, zoodat men bij dit geheele reinigings-proces niet het minste verlies heeft. De »Stoompost« verneemt dat een Engelschman, de heer Henry Crookes, eene verfstof heeft uitge vonden, die bestemd schijnt om iu de machine wereld eene groote rol te spelen. Deze verfstof heeft eene schitterend roode kleur en bezit de eigenschap om bij verwarming donkerder van tint te worden. Bij 160° F. is zij donkerbruin en wan neer men ze laat afkoelen, krijgt ze in weinig minuten hare oorspronkelijke kleur terug. Door ouderdom of gebruik verliest de kleurstof deze eigenschappen niet en zij is derhalve voor don in genieur van groole waarde, daar zij bij toepassing op macbineu kan dienen als verklikker van de temperatuur. Om te kunnen onderscheiden, in welke male de roode kleur door de warmte gewijzigd is, verdient hot aanbeveling de voorworpon, welke met de nieuwe verfstof bostrekon worden, tevens te voor zien van een of meer strepen van eene verfstof van dezelfde kleur, doch die door warmte niet vari tiert. 's HERTOGENBOSCH, 20 Sept. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 149 stuks. De prijs was le kwal. van 0.48 tot 0.52 2e kwal. van 0.44 tot 0.483e kwal. van 0.40 tot 0.44 per kilogram. Er bestoud veel handel, zoodat spoedig al bet aangevoerde was opgeruimd. De prijs der boter was 1.10 k 1.40. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, Ba voorzien te zijn van de laatste H. Sa cramenten der stervenden, mijn geliefde Echtgenoot ADRIANUS VAN EG- GELEN, in den ouderdom van ruim 57 jaren. Wed. A. v. EGGELENLuijben. H e u s d e n 14 Sept. 1886. zullen op ZATERDAG den 2don OCTOBER 1886, des middags ten 12 ure, in hunDe gewone Verga derzaal, nabij de Waterpoort te Heusden, bij en kele inschrijving, publiek Inlichtingen geven Dijkgraaf en Heemraden voor noemd, zoomede de Opzichter J. VAN TUIJL Gzn. te Heusdenbij wien van af 26 September 1886 bestekken verkrijgbaar zijn ad 50 cent per exem plaar. De Dijkgraaf, HONCOOP. De Secretaris, DU USER. VAN EN onder HERPT en BERN. des namiddags ten 3 uur precies, is de Notaris DE GIER voornemens, ten verzoeke van den Heer Arie Straver Johz. publiek te Die van ouds schuldig zijn worden niet aan genomen. ZEGT 'HET VOORT! te Heusden, zal XB morgens Ion 9 uur, voor de Erven CORNELIS i'K AN DERHORST, in de Kerkstraat, om contant grelei Rentabiliteit van den Ooftbouw. Prijzen van 100 en daarboven. Heusden, 18 September 1886.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3