BUITENLAND. BINNENLAND. Op het Kielkerkhof te Antwerpen is dezer dagen een praalgraf opgericht en onthuld ter eere van den popnlairen Vlaamschen schrijver Hendrik Con science. Een onafzienbare stoet van vereenigingen en muziekcorpsen luisterde de plechtigheid op; langs eene uitgestrektheid van drie kwartier gaans stond eene opeengepakte menigte om den optocht te zienhet kerkhof was te klein om allen bij het monument toe te laten; bij het opgerichte spreek gestoelte stond de eenige dochter van Conscience met haar echtgenoot, den heer Antheunis. Het acht meter hooge praalgraf bestaat uit eene blauw arduinsteeuen tombe, waarop het beeld van Cons cience rust onder de plooien der vaderlandsche vlag en waarop men de woorden leest: Gij zult uw Vaderland beminnen en zjjne taal en roem.® In de richting van die leus is een arm van het beold uitgestrekt. Vóór het graf ligt een leeuw, wakende over het stoffelijk omhulsel en achter dj tombe vei heft zich eene grafzuil, mede van blauw arduin, pyramide-vorm. Na de redevoeringen en de uitvoering eener cantate van Peter Henoit defi leerden de vereenigingen voor het gedenkteeken en salueerden het met hunne vaandels, terwijl er bloemkransen om het voetstuk werden gelegd, die zich weldra tot een heuvel ophoopten. Belgen en Nederlanders, allen die zijne taal verstonden, heb ben Conscience liefgehaddaarom vloeiden de bij dragen, waarvan het maximum opzettelijk zeer laag gestold was, zoo ruim dat de som groot genoeg was om er zulk een kostbaar gedenkteeken voor te laten maken. De tnillioenen-olifant met gouden pooten (anders gezegd Paleis van Justitie te Brussel) knakt, kraakt en scheurt: er zijn niet minder dan 40 plafonds, die dreigen af te vallen, alsof ze met stijfsel aan- eengeplakt waren. De brouwerij van Bal te Deurne is 's nacht af gebrand. De schade bedraagt 1 milhoen fr. Prof. Wiggins voorspelt in «the Morning News« tegen aanstaanden Woensdag eeno groote aardbe ving op de hoogte van 30° N.B. De schok zou zich van Europa naar Amerika doen gevoelen eu Mobile, New-Orleans en Atlanta totaal verwoesten. Andere steden in 't Zuiden zullen vreeselijk geteis terd worden. Do aardbeving zou door een verschrikkelijken storm op den Atlantischon Oceaan vergezeld worden. In een waggon van den spoorweg ondor den grond te Londen werd een heer gevonden, met een vreeselijke diepe wonde aan het voorhoofd. Men dacht eerst aan een misdrijf, maar van een wor steling was niets te merken en in deu tunnel werd ook niets gevonden dat daarop wees. Sommigen denken dat do ongelukkige, wiens toestand zeer bedenkelijk is en die nog niet spreken kan zijn naam is Moritz Fischer en hij is koopman in den waggon het hoofd uit het raam had gestoken en togen iets dat in den tunnel uitstak had ge- stooten. Hetzelfde gebeurde hem een jaar goleden, maar in veel lichter graad. In de steengroeven te Canrae (Schotland) liet men een groot blok graniet door kruit springen. Door do gasontwikkeliug stikten 7 personen50 vielen flauw eu van dezen zijn verscheidene in het hospitaal gestorven. Te Berlijn ziju drie kinderen, waarvan het oud ste zes jaren, verbrand. Hunne ouders hadden hen te bed gelegd en eene brandende lamp geplaatst op da tafel naast een der slaapplaatsen, waarna zij uitgingen om zich in eene brouwerij wat te verfrissen. Nadat zij eenigen tijd vertrokken waren zagen de buren een dikke rookkolom uit de kamer komen, zoodat «do brandweer® gewaarschuwd werd, die onmid dellijk aankwam en den brand bluschte. De kin deren bleken echter door den rook gestikt te zijn. Eerst tegen den morgen kwamen de ouders terug. Volgens bericht uit E^sen aan de Ruhr heeft in de mijn Consolidation® bij Schalke eene ontplof fing door mijngas plaats gehad, waardoor 45 mijn werkers zijn gedood en 16 gekwetst. Van deze laat- sten hebben 8 zwaro verwondingen bekomen. Men graaft tegenwoordig te Pest een Artesische put, welke warm water moet leveren voor baden en fabrieken, en die een treffend voorbeeld is van het toenemen dor temperatuur van de oppervlakte naar het middelpunt. Men heeft reeds een diepte van 951 meter be reikt, en verkrijgt dagelijks 800 kub. meter water van 70° Celsius. Het gemeentebestuur heeft nu nog meerdere gel den toegestaan voor het voortzotten van de boringen, opdat men water van 80° en in nog^grooter hoe veelheid moge verkrijgen. Volgens de «Nord® bezat vorst Alexander in Bulgarije onroerende goederen ter waarde van 2l/2 millioen frs. In éen week hebben 4 vreeselijke branden in Galicië en Hongarije gewoed. Te Kalusz werden 400 huizen vernield3000 menschen zijn zonder dab. Te Torok Besse zijn 200 huizen afgebrand. Een aantal kinderen kwamen in do vlammen om. Het dorp Dzwinogrod in Gallicië is door brand zwaar geteisterd. 220 huizen werden vernield, Een vrouw kwam in de vlammen om. De Italiaausche driemaster Nicola®, geladen met benzine, geraakte in de buitenhaven van Fiume (Croiitie) aan de Adriatische zee, door het inslaan van den bliksem, in brand. Storm en hooge zee bemoeilijkten de werkzaamheden mot het bran dende schip dat in de open zee werd geboegseerd. 7 personen van de eqnipage zijn omgekomen 4, waarvan 1 met, levensgevaarlijke brandwonden, wer den door een Engolsche stoomboot gered. De ka- »Weet je heelen.aal niets van je vader?* «Bedoel je mijn papa, den officier?* vroeg het kind. «Dien heb ik sinds lang niet gezien.* Een weemoedig lachje speelde om de mondhoeken des ouden. «De moeder sloeg de tamboerijn,* prevelde hij tus- schen zijne tanden. «Ja, en papa, de officier, was een trouwelooze. Och, ik heb dat al zoo vaak gezien.Hij sloeg een' medelijdenden blik op het meisje en vroeg: «Hoe heet je?« Josa.« «Hoe nog meer?* Het kind zweeg. «Weet je het niet?* Zij schudde ontkennend met het hoofd. (Wordt vervolgt.) pitein van het schip bevond zich tjjdens het on geluk aan wal. Zekere Giovauna Fiore van Milaan woonde eene opvoering bij van «Lncie®, ten voordeele van de zangeres Elvira Brambilla gegeven. Na elk num mer dat zjj zong, applaudisseerde hij als een razen de en hg wierp drie kostbare bouquetten op het tooneel, aau elk waarvan een fraape ring was vast gemaakt. Toen de voorstelling was afgeloopen liet hp zich in de loge van Brambilla aan haar voor stellen en nadat hij eenige oogenblikken met haar had gepraat, riep hp: «Ik heb la Brambilla gezien en gehoord, het doel van mpn leven is bereikt®. Dit zeggende nam hp een revolver uit den zak, schoot zich daarmede door het hoofd en viel neêr voor de voeten der prima donna. Onder de oude «Via Flaminia®, bp Urbino, heeft men uitgestrekte ondergrondsche gewelven ontdekt, welke waarschpnlpk militaire magazpnen der oude Romeinen waren. Er zijn daarin nog zeer goed be waard gebleven granen gevonden. Uit Zweden wordt gemeld dat den 20 September eene aardverzakking bp Almwiksköping plaats had. Een stuk land, 800 voet lang en 50 a 100 voet breed, verzonk plotseling met al wat er op was. Eu dat was niet weinig, 300 vademen brandhout, twee pakhuizen, elk van 4 verdiepingen, het eene met tegelsteen, het andere met gedorsebt koren en eene aanzienlpko partij timmerhout. Twee menschen- levens gingen verloren. Een geluid als van kokend water ging met de aardstorting vergezeld en het dreunen werd ver in den omtrek gehoord. O ider de passagiers van het stoomschip «Zaan dam®, dat Zaterdag van Amsterdam naar New- York vertrok, bevond zich eene Duitsche dame van ruim 90 jaar. Zp begeeft zich naar hare beide zoons in Californië. Gesteund door vier personen werd zij aan boord gebracht. Omtrent de overstrooming door overvloedig bron" water, te Belleplaine, in den Amerikaanschen Staafc Jowa, wordt het volgende bericht. Men was daar aan het boren van een Artesisi- schen put, en daarbij tot op een diepte van ruim 55 meter gekomen, toen plotseling een waterstraal omhoog spoot, tot een paar honderd voeten boven den grond. Die straal, welke steeds in kracht eu omvang toenam, deed weldra twee stroomen ont staan, die alles wat zp op bun weg ontmoeten weg spoelden en d<? gehoele streek dreigden ouder water te zotten. Men poogde mot groote boeveelhedon kiezelgruis en zand den put weer te dempen, maar te vergeefs; alles werd met kracht door het water omhoog geworpen. De pogingen van een aantal spoorweg-arbeiders van den Chicago-North Western,® die to hulp ge roepen werden, bleven ook vruchteloos. Het ge meentebestuur heeft nu ingenieurs uit Chicago ont boden, in do hoop, dat die een middel zullen vin den om het water te sluiten. In den berg Lyol op Van Diemensland (Australië) moet een rpke goudmpn ontdekt zpn. HEUS DEN, 28 Set>t. Op de landbouw-tentoonstelling te Eindhoven zijn o. m. de volgende bekroningen toegekend aan dieren uit deze streek afkomstig: Dekhengsten, geb. 1882 of vroeger, van in- landsch ras. Ie prijs, Gebrs. de Bruin, Baby- loniënbroek2e pr., Gebrs. Hagoort, Dussen Merriën, geb. in 1883 id. Ie pr., M. van Hoof, Haarsteeg; Dekhengsten, geb. in 1882, van vreemd of gekruist ras, le pr., niet toegekend 2e pr., Gebrs. Hagoort, DussenMerriën, geb. in 1882 of vroeger, inl. ras, le pr., A. J. Konings, RaarnsdonkEenspan voor een tweewielig rijtuig, 2e pr., H. Verhoeven, alhier. t 27 Sept. Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat bij H. van Diem, tuinier alhier, een pompoen op den kouden grond is gewassen, die in den tijd van 6 weken eene hoogte heeft bereikt van 55 centimeter met een omvang van 1.70 M. Belangstellenden kunnen zich hiervan dagelijks gaan overtuigen. t BAARDWIJK, 27 Sept. C. H. van Herpt, een veelbelovend jongeling, kweekeling aan de openbare school alhier en aan de Rijks-normaal school te Waalwijk, is Zate.rdag jl. in het Bin nengasthuis te Amsterdam, na eene amputitie te hebben ondergaan, overleden. t Ook voor het tweede gedeelte heeft de heer P. Loeft' alhier met gunstig gevolg examen voor notaris afgelegd. WAALWIJK. Verleden Woensdag is een jachthond van den heer H. W. alhier, als lijdende aan hondsdolheid, doodgeschoten. Een andere hond en eene kat van denzelfden eigenaar, die met den afgemaakte in aanraking waren geweest, ondergingen hetzelfde lot. Op de deze week alhier gehouden paarden markt liepen bij het draven twee paarden met zoo'n vaart tegen elkander, dat het eene, naar men vreest, onbruikbaar zal zijn geworden. De geleiders brachten het er gelukkig zonder letsel af. t BRAKEL, 25 Sept. De welbekende jaar- lijksche paardenmarkt alhier, werd heden weer gehouden. Er waren ongeveer 500 paarden en veulens aan de lijn. Vele, ook vreemde koop lieden, behalve Israëlitische, die wegens den sab- bathdag ontbraken, waren aanwezig. De handel was, misschien ook wel tengevolge daarvan, niet bijzonder levendig; ofschoon toch de vraag naar goede, vooral P/g-jarige paarden vrij groot was en hooge prijzen besleed werden. Veulens golden /"HO h 120. P/g jarige paarden - 200 h - 210. 2V2 - 300 a - 320. 4-6 - 500 it - 750. Werkpaarden - 40 a 150. t UITWIJK, 26 Sept. Eene zeer groote schare, die het kerkgebouw niet kon bevatten, was heden namiddag opgekomen, om de afscheidsrede van onzen vertrekkenden leeraar Ds. Harthooru, welke gehouden werd naar aanleiding van Matth. 28, het le ged. van het 20e vers, le hooren. Z.Eerw. mocht tevens het genoegen smaken al zijne ambtsbroeders uit den ring en ook nog andere bij zijn afscheid vereenigd te zien. Onder deze merkte men ook op den 80-jarigen Eerw. Heer Kerkhof, emr. predikant van Werkendam. Bij het verlaten van het kerkgebouw zong de ge meente den scheidenden leeraar de woorden toe uit Ps. 121 vers 4. t De collecte voor noodlijdende kerken en personen, tijdens de godsdienstoefening gehouden, bracht 4 80 op. "t WIJK. De Heer A. Schouten alhier, is benoemd tot onderwijzer te Rossum. HEDEL. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. alhier c. a., G. L. L. Motké, ontvanger derzelfde middelen te Goor c. a. GORINCHEM, 25 Sept. De sedert vijf jaren alhier opgerichte paardenmarkt vóór die teBrakel, begint belangrijk in omvang toe te nemen. Er waren gisteren aangevoerd ruim 1000 paarden, waarvan er enkele werden verkocht voor 1000 en 1050over het algemeen waren de prijzen als volgt Luxe paarden ƒ500 ƒ900; werkpaarden ƒ150 ƒ400 3 jarige paarden 200 350 U/g jarige paarden ƒ150 260 veulens ƒ70 ƒ130. De handel was zeer druk, zoodat vele paarden werden verkocht. Vele Eransche eu Duitsche koop lieden waren ter markt aanwezig. De andere helft van het bankbiljet van ƒ60, hetwelk den bureaulist van de Doelen al hier, bij gelegenheid der feesten voor een geheel in betaling was gegeven voor entréekaarten, is door den eigenaar van dat bankbiljet in diens portefeuille gevonden en is deze duistere zaak alzoo zonder eenige schade voor iemand opge helderd. Het biljet was door midden gescheurd, de eene helft in betaling gegeven en bij de drukte niet op gemerkt. t DALEM. De collecte voor de school met den bijbel heeft te Herwijnen ir. vereeniging met Vuren en Dalem opgebracht de som van 42.905. t Beginnen de suiker-fabrieken eiders meer en meer in werking te treden, aan die der h.h. Ravenswaaij Co. zijn de werkzaamheden, wegens het springen der ketel, nog 3 a 4 weken ver traagd. t WOUDRICHEM' Van 18 tot 25 Sept. werden er met drijfwant 10 zalmen gevangen en aan den afslag brachten deze 1.10 a 1.20 per half K.G. op. WERKENDAM. De beetwortelsuikerfabriek alhier, zal op Maandag 4 Oct. met de campagne een aanvang maken. Met de levering van beet wortelen zal men in de aanstaande week beginnen. Men ziet hier in het buitenveld thans ge- heeie vluchten wilde ganzeu aankomen, een voor teeken van den naderenden winter. In het kon. besluit, waarbij, met handhaving van een besluit van Gedep. Staten van Gelder land, onlangs goedkeuring onthouden is aan eene verlaging van de jaarwedden der onderwijzers te Heerewaarden, wordt o. a. het volgende aange voerd Al moge vermindering der jaarwedden van in betrekking zijnde onderwijzers niet in strijd zijn met eenige bepaling der onderwijswet, zoo zou zoodanige maatregel toch niet vrij zijn van on billijkheid, zoowel omdat die onderwijzers op het genot der hun toegekende jaarwedde hebben ge rekend en hunne leefwijze met recht daarnaar hebben mogen inrichten, als omdat die vermin dering zou kunnen ten gevolge hebben verminde ring van het eventueel door hen te ontvangen pensioenvoorts, verlaging van jaarwedden van in betrekking zijnde onderwijzers is ook niet ge schikt om den ijver in de waarneming hunner betrekking te bevorderen, daar zij bij voorkomende vacatures in de gemeente allicht een nadeeligen in vloed op het aantal en de hoedanigheid der can- didaten zou uitoefenen, en meer algemeen in ge bruik komende, vele geschikte jongelieden zou afschrikken van de toewijding aan het onderwijs. De minister van marine brengt ter kennis van artsen, beneden den leeftijd vari 36 jaren, dat de gelegenheid bestaat om als officier van gez. der 2e kl. bij de zeemacht in dienst te treden, voor den tijd van 8 jaren, onder genot eener premie van 8000 ot wel voor 4 jaren, tegen de pre mie van ƒ4000. De bezoldiging aan die betrekking verbonden, bedraagt binnenslands van 2000 tot 2300, in de koloniën ƒ3500 's jaars. Het tafelgeld aan boord is binnengaats 25, buitengaats 50 's maands. Volgens eene beschikking van den minister van Financiën moet voortaan in de derde kolom van het register, voorgeschreven bij artikel 37 der wet van 18 September 1852, omtrent den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, behalve de omschrijving der voorwerpen, de koop prijs der ingekochte gouden en zilveren worden werken vermeld. Aan het sinds zeven jaren bestaande Teehni- cnm Lingen (Directeur W. Daltrop, te Lingen, Hannover) ontvingen tot dusverre een groot ge tal jongelieden hunne opleiding, waarvan de mees ten als bouw- en werktuigkundigen een goede be trokking vervullen. Ook de aanmerkelijke vlucht, welke de electrotechniek in den jongsten tijd ge nomen heeft, in aanmerking nemende, vond de directie aanleiding de electrotechniek als leervak op te nemen. Behalve aan polytechnische scholen had dit nog niet aan dusdanige inrichtingen plaats. Deze technische school, in de nabijheid der Hol- landsche grenzen, biedt jongelieden, wien het niet vergund is eene polytechnische school te bezoeken, gelegenheid aan om zich wetenschappelijk en technisch in het machinen- en bouwvak te be kwamen. Op 1 Oct. wordt op onze spoorwegen de win- terdienstregeling ingevoerd. Er wordt voor 1887 gerekend op de uitzending van 2000 militairen naar Oost-Indië. In dit jaar is het 25 jaar geleden, dat de petroleum voor het eerst in Europa werd inge voerd. De hoofdprijs der verloting landbouwtentoon stelling te Gorinchem, een Marshall stoomdorsch- werktuig met locomobile van zes paardenkrachten, is ten deel gevallen aan den heer J. Waghto, te Tolen. Omtrent de uitspraak der Jury van de tentoon stelling van pluimgedierte te Utrecht, gehouden van wege „Avicultura* te Arnhem, verneemt men, dat o. a. de volgende bekrooningen zijn toegekend Hoenders. Brahma Poutra, le prijs de heer F. A. Onderwater te Dordrecht voor qjatrijskleurige. Spaausche. Tweede prijzen aau de heeren H. Coert te Molenaarsgraaf voor witte Langshan en F. A. Onderwater te Dordrecht voor zwarte. Pellen, le prijs aan den heer H. Coert voor goud-pellen. Faisanten. le prijs aan den heer F. A. Onder water voor zilver fasanten. Zwanen, le prijs aan den heer F. A. Ouder water voor zwarte. Aan de ,/Leidsche Ct." wordt geschreven Men vraagt elkander af waar al dat kalme,weer op moet uitloopen en de weerku idige waarnemer antwoordtop storm vroeg of laat, want in maan den heeft het niet gestormd, laat staan van belang gewaaid. Van tijd tot tijd enkele uren harde wind kunnen niet voor storm doorgaan. De wind, die nu in het Noordoosten zit en reeds koele nachten bezorgt, kan er nog wel een poos blijven, maar als hij eenmaal uit het Zuidwesten begint te blazen, sta dan vast. Een vroege winter is niet aannemelijk, in weerwil dat de zwaluw bij troepen begint af te reizen, welke vogel den zomer heet mede te nemen en den herfst met vroege koude te voorspellen. Die altijd nog deze meening zijn toegedaan, mogen er wel bij varen: een mensch zijn lust, een mensch zijn leven. De verwachting van een strengen winter behoort alleen thuis bij de gelukkigen, die veel okker noten geplukt en veel eendenkroos gezien hebben. Sterker gevolgtrekkingen zijn voorshands niet te maken. In eene vergadering der Asser werklieden-ver- eeniging is een voorstel aangenomen, om door het heele land eene adresbeweging op touw te zetten, ten einde de regeering te bewegen in alle hoofdsteden des rijks goed ingerichte ambachts scholen te stichten. Omtrent de steen-industrie schrijft men Hoewel het weder in den laatsten tijd aller gunstigst was voor het vormen, toch zijn er in deze streken in de maand September weinig stee- nen vervaardigd. Evenals het vorige jaar is onge- ver 20% minder gemaakt dan in 1884. Meer en meer ondervindt de fabrikant dat overproductie zijn grootste concurrent is en dat alleen door ver mindering van productie stijging van prijzen is te wachten. De resultaten van de mindere iproductie blijven niet uit; het aantal steenen van vorig jaar nog aan de fabrieken aanwezig, is zeer gering, terwijl de prijzen van sommige soorten reeds een weinig zijn gestegen. Het werkvolk op de steen ovens heeft zich de laatste jaren met eeu aan merkelijk lager loon moeten tevreden stellen. Uit Amsterdam wordt gemeld dat door 42 autoriteiten op landbouwgebied, aan belangheb benden bij en belangstellenden in den Nederlaud- schen landbouw is verzonden eene circulaire, waarin, naar aanleiding der gehouden enquête betreffende het landbouwcrediet in Nederland, medewerking wordt gevraagd voor het plan tot oprichting eener Nederlandsche landbouwbank, met filialen in de provinciën. Het kapitaal, zes millioen, wenschen de oprichters in kleine aan- deelen van 200 te splitsen, om voor zeer velen deelneming gemakkelijk te maken. Het doel is, om door geldelijke hulp en steun de opbrengst van den landbouw te vermeerderen en de uit gaven te verminderen. Door den heer J. M., stremselfabrikant te Vlaardinger-Ambacht, is in navolging van den heer Albert Va*arhely te Budapest een karn ver vaardigd, waarmede de proefneming in tegen woordigheid van eenige belangstellenden ten zij nen huize plaats had. De uitslag was als volgt 272 liter zure room gekarnd in 4 min., gaven 8 hectogram boter, hetgeen gelijk staat met 4 kilo boter van 100 liter zoete melk, hetgeen als een zeer hooge opbrengst beschouwd mag worden. De karn van den heer Albert Vósarhely te Bu dapest, waarmee gepasseerden Dinsdag te Rotter dam een proef genomen werd, gaf in 10 min. tijd van 21/2 liter zoete room, 6 hectogram boter; het getal gerekend naar het aantal liter zoete melk is ons niet bekend. Wij hopen dat de heer J. M. met zijn proeven moge doorgaan om zoodoende het systeem te ver beteren. Op den Amstel te Amsterdam is Zaterdag ge kampt om het Championnaat van Nederland voor liefhebbers in Single Sculling Outriggers, om een beker ter waarde van 1000 en een sjerp met de nationale kleuren, welken beker de winner telken jare moet verdedigen en alzoo nooit zijn eigendom blijft. Bij overgang op 'n anderen winner in den wedstrijd, telken jare eenmaal te houden, ontvangt de vorige winner een gouden herinne ringsmedaille en wordt zijn naam op den beker gegraveerd. Voor dezen wedstrijd hadden zich aan geboden A. P. v. Olst, van de Amstel te Amster dam dr. P. H. Damsté van Njord te Leiden F. Schilling van Fortuna Amsterdam en A. L. Couvee van Laga te Delft. De prijs is behaald door den heer Schilling van Fortuna te Amsterdam. Hendrik Schut, eigenaar van het zeilvaartuig genaamd vDe Weldaad/ wordt uitgenoodigd zijn woonplaats op te geven aau het Departement van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2