NSTBOfl te HEUSDEN. Bekendmaking. WEDSTRIJD Dekhengsten, Zoog-Hengstveulens Springstieren, 01 EMU (ALS, SS D. BOER, aanbestedingen. burgerlijkestand. "rechtszaken. marktberichten. beiersch pilsener lager OPENBARE kerknieuws. Boekaankondiging. gedachten. Gemengd Nieuws en Allerlei. ADYERTENTIEN. m M. C. van der Yen. Uitsluitend MOUT en hop. Uil stekende kwaliteit. Zeer lage prijzen Boompjes 53, Rotterdam. Verzending van ViscA, Fruit en Boter. f Waterstaat, Handel en Nijverheid, ten einde aan hem te kunnen uitreiken eene ordonnontie van betaling, groot 129. Het indertijd geopperde denkbeeld om dit jaar hulde te brengen aan Willem Beukels, den uit vinder of verbeteraar van het haringkaken, heeft, waarschijnlijk onder de ernstige omstandigheden, tot geen anderen uitslag geleid dan vermoedelijk een stil gedenken aan den eenvoudigen Bier- vlieter, die vijf eeuwen geleden op zulk een' kostelijken iuval gekomen is. Anders evenwel heeft het bericht naar buiten gewerkt; daar kon men niet anders denken of zulk een herinnerings feest moest tot stand gekomen zijn. Volgens een der buitenlandsche bladen, „l'Independance Luxembourgeoise," zijn we dan ook sedert den 15en dezer druk aan het feestvieren. Het blad noemt de aanleiding tot het vreugdebetoon en phantaseert verder als volgt Het geheele land neemt er aan deel. Het minste gehuchtje viert het haringfeest. Van het eene einde der Nederlanden tot het ander ziet men enkel kermissen, feestmalen, slemperijen, optochten, zegewagens, bals, concerten, vermake lijkheden van allerlei aard, tooneelen, stof ople verende voor honderd schilderijen in den trant van Teniers en Ostade. Het deftige, stemmige Holland eert aldus de nagedachtenis van een eenvoudigen armen man, die een lichtstraal had van praktisch genie. Het is dankbaar jegens een zijner weldoeners en toont hem zulks eenstemmig; tien dagen lang is de nederige visscher Beukels een held des volks. Men moet er niet om lachen. Alles welbeschouwd is het verstandiger van de Hollanders, de weldaad van Beuckelz te vieren, dan dat andere volken jaardagen herdenken, die niets aanbevelenswaardigs in herinnering brengen. Te Nieuwvliet is bij Iz. Hoste een aardappel- struik gegroeid zóó groot, dat daarachter een per soon zich kon verschuilen. Aan dien reusachtigen struik zijn gegroeid 105 eetbare aardappelen, waarvan de grootste 4 kilogram woog. Van het eiland Texef werd dezer dagen een ram verscheept, welke het buitengewoon gewicht van 294 halve K.G. had. De zwaarste exemplaren wegen zelden meer dan 200 halve K.G. Als een behoedmiddel tegen de varkensziekte meldt men ons uit de Eriesche gemeente Srnal- lingerland, dat aldaar onderscheidene veehouders de rikken voor de kippen boven de varkenshokken plaatsen, zoodat de varkens de uitwerpselen der kippen nuttigen. Men heeft bemerkt 'dat deze varkens zijn bewaard gebleven voor de zoo ge vreesde varkensziekte. Bij het wegbreken van de consistorie-kamer der Bergkerk te Deventer, heeft men in een dicht gemetseld kastje een houten beeld gevonden. In de linkerhand houdt het een aardbol, met de an dere doet het den vorm van een eed. Men ver moedt dat het eene voorstelling is van keizer Hendrik IV voor Paus Gregorius Vit, teOanossa den eéd doende om de vernedering, welke hij on dergaan had, niet te zullen wreken. Te Akkerwoude is dezer dagen eene behoeftige familie aangenaam verrast, toen bij het overlijden eener hoogbejaarde grootmoeder een spaarpotje werd gevonden, inhoudende niet minder dan vijfenveer tig honderd gulden, bestaande hoofdzakelijk in gouden tientjes, zilveren dukatons en muntbiljet ten van verschillende waarden. De schade, geleden door den brand in het Kur- Haus te Scheveningen, is tusschen experts van beide partijen geregeld en vastgesteldde ge bouwen op f 522,863de inventaris op f 202,400. Nog een slachtoffer van de Amsterdamsche on geregeldheden is in het gasthuis aldaar overleden. De man, Bakker genaamd, wonende hoek Nieuw- markt en Dijkstraat, was, door nieuwsgierigheid gedreven, gaan kijken naar het oproer en was bij die gelegenheid door een schot in den rug ge troffen. Ter griffie van het gerechtshof te 'sGraven- bage is door F. Domela Nieuwenhuis cassatie aan- geteekend tegen het arrest, door genoemd hof gewezen tot bevestiging van het vonnis dier rechtbank. De #Zwolsche Courant" deelt thans mede dat het meisje, dat te Baarn zes rozen geplukt heeft uit een andermans tuin, niet naar een rijksop voedingsgesticht zal gestuurd worden. Het O. M bij de Dtrechtsche rechtbank had dit wel geëischt, doch de rechtbank heeft het kind enkel ontslagen van alle rechtsvervolging, zonder de opzending te gelasten. Te Heerle, in 't Veen, is het huis van den landbouwer G. Marskamp, geheel door brand vernield; de oorzaak hiervan is het omvallen van een petroleumlamp. Twee stuks vee kwamen in de vlammen om. Te Boven-Smilde is een landbouwerswoning, bewoond door den eigenaar D. B. Vrieze, geheel afgebrand. Alles was ver zekerd. Oorzaak onbekend. Donderdagnamiddag zijn te Kessel (N.-Br.) vier woningen verbrand. Van het huisraad is weinig gered. Alles was slechts laag verzekerd. De arbeiderswoning van P. Belden te Nieuw-Borgvliet, onder Bergen- op-Zoom, is afgebrand. De inboedel is grootendeels gered en was evenals het huis verzekerd. Op de Dracht te Heerenveen is een schoenwinkel geheel verbrand. Oorzaak onbekend. Te Lage Zwaluwe is een drenkeling aangebracht en op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Het was vermoedelijk het lijk van den man, die voor eenigeti tijd bij de werken aan den Nieuwen Maasmond, onder de gemeente Made en Drim- melen, over boord viel en verdronk. De vracht wagen van Meppel op Steen wijk heeft nabij Ha- velterberg een knaapje overreden, dat onmiddellijk aan de gevolgen is overleden. Te Rotterdam is Zaterdagavond een man uit het venster zijner woning in de Jonkmansteeg gevallen. Gisteren- ochtend is hij reeds overleden. Te Hoorn viel de schoorsteenveger Wormsbecker uit een schoor steen op de vliering, waardoor hij ernstig gewond werd. De man was 82 jaar oud. Bij den bouw der R.-K. kerk te Sint Nicolaasga heeft een tweede ougeluk plaats gehad. Een jongen viel van den toren en brak zijn been. Uit het magazijn van den horloge-maker Worm te Rozendaal zijn 's nachts door inbraak 42 gou den en zilveren horloges ontvreemd. De politie doet onberzoek. Aan het eind van de Malie baan te Utrecht ging een paard, door een offi cier bereden, op hol. De berijder werd uit het zadel gelicht en aan het hoofd verwond. Te Voerde, bij Hagen, brak het tweejarig zoontje van een kruidenier een petroleumlamp, waardoor zijn kleederen in brand vlogen. Bij een poging om de vlammen uit te dooven, geraakten ook de kleeren van een 20-jarig meisje in brand, dat de straat op liep en in het huis van een buurman vluchtte. Daardoor werd natuurlijk het ongeluk nog grooter. Zoowel het kind als het meisje be zweken aan de bekomen brandwonden. Te Am sterdam zijn dezer dagen twee ongelukken voor komen. Een plantsoenwachter in het Vondelpark aldaar redde uit een der vijvers een heer, die zich, ten gevolge van mislukte beursspeculaties, wilde verdrinken, en een bewoner der Albert Cuypstraat ontnam op straat zijn buurman een revolver en een doos met 42 patronen, die moest dienen om zijn vrouw van kant te maken. De Noordbrabantsche Maatschappij van Land bouw, afdeeling Heusden, zal op gelijk met de Heusdensche Jaarmarkt, eene doen houden van Anderhalfjarige- en Twee- en een-halfjarige waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een Diploma en 50.en als 2e prijs een Diploma en 35 VAN waarvoor wordt uitgeloofd een Diploma en f 15, EN VAN waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een Diploma en ƒ25.— en als 2eprijs een Diploma en 15. Om de toegekende prijzen te kunnen genieten zullen de bekroonde Dieren gedurende een zoogenaamde dektijd, dat is van den dag dat de Wedstrijd plaats had tot den lu JULI daaraanvolgende, in een der ge meenten tot de afdeeling behoorende, tot dek king beschikbaar moeten zijn. Ook zal voor de Dekhengsten niet meer dan 10 en voor de Springstieren niet meer dan 1.voor dekloon mogen gevorderd worden. De prijs voor het bekroonde Zoog-IIengst veulen wordt alleen uitbetaald wanneer het op de Heusdensche September-Jaarmarkt van 1887 als Hengst kan worden getoond. De Wedstrijd zal plaats hebben op het BURGT- PLEIN, des voormiddags ten elf UT0. Heusden, 25 Juni 1886. Het Bestuur der afdeeling voornoemd L. J. V E E R M A N, M. A. BOLL, Secretaris. Voorzitter. Gefabriceerd uit de beste grondstoffen, zonder eenige bijmenging. Connection in alle landen. Bij den penningmeester der provinciale commis sie voor de algemeene collecte ten behoeve van noodlijdenden door den hagelslag op 1 Juni 1886 is ontvangen: 14e opgave Collecte gemeente Steenbergen 2e bijdrage 42.70 Bedrag der vorige opgave - 16.938.945 Hintham, 23 Sept. 1886. 16.981.645 M. A. SNOECK. 's HAGE, 20 Oct.. Hot wegrnimen van een in den Geld. IJssel nabij Dommerholt ouder de gemeente Gorssel gezonken wrak, tusschen de kilometer- raaien 60 en 61. Aanw. 13 Oct. f Heusden, van 19 tot 27 Sept. Overleden: Johanna Hendrika Hansen, 3 m. Vrijdag heeft de synodus contracta de behande ling in hooger beroep der tuchtzaak van de Amster damsche kerkeraadsleden geëindigd. De uitspraak zal eerst worden openbaar gemaakt wanneer zij aan de beklaagden is beteekend. Dit moet uiterlijk binnen acht dagen geschieden. In tegenwoordigheid van vele toehoorders en onder deze vele burgers van verschillenden stand uit de gemeente Leiderdorp en omstreken, kwam heden (Maandag) voor de arrondissements-reeht- bank in behandeling de vervolging, die uit de be kende kerkelijke onlusten te Leiderdorp, in de maand Juli j.l. was voortgevloeid. Als beklaagde in deze verscheen Gerrit Vlug, geb. te Loosdrecht, volgens zijn opgave predikant te Leiderdorp, wonende aldaar. Substituut-officier vaD justitie, mr. Pape, vor derde de schuldigverklaring van ds. Vlug aan het doen verwekken van beroeringen en' wanorde, be letten eener godsdienstoefening in de kerk en zijn veroordeeling te dier zake tot gevangenisstraf van 45 dagen en 8 boete. Als verdediger van beklaagde trad op mr. C. A. Vaillant. Do uitspraak is bepaald op Maandag 4 October. De Katholieke Illustratie geeft in haar tiende nummer, dat zooeven de pers verliet, een prachtige gravure van het stand beeld voor Hugo de Groot, dat dezer dagen te Delft werd opgericht. Uit den daarbij gevoegden tekst nemen wij het volgende over „De aarzeling der Delftsche regeering (om destijds aan den wensch van den raadpensionaris Johan de Witt gevolg te geven en een praalbeeld voor den beroemden man en burger op te richten) zal wel moeten toegeschreven worden aan den partij strijd dier dagen, waaraan Hugo de Groot het te danken had dat hij op Loevestein gevangen werd gezetdat hij, in een boekenkist uit zijn kerker ontsnapt, het overige van zijn leven in het land der ballingschap moest doorbrengen, en dat men zelfs Ha zijn dood zijn nagedachtenis niet met rust kon laten, zoodat Vondel zijn verontwaardiging lucht gaf in den uitroep O farizeeuwsche grijns met schijngeloof vernist, Die 'tGroote lijk vervolgt ook in zijn tweede kist, Gij, Helhond, past het u dien Herkies na te bassen, Te storen op 't altaar den Fenix in zijn asschen, Den mond van 't Hollandsch recht, door Themis zelf beweend Zoo knaag uw tanden stomp aan 't heilige gebeent Aan verschillende schrijvers ontleend. Er zijn harten die veel gelijken op elastieke ballen. Ze moeten met veel kracht wordon neerge worpen, om ze te doen opspringen. De veerkracht is er wel, maar blijft liefst slapen. Eerlijke armoede is geen schande. Wanneer een geliefd wezon gestorven is, voelt men hot verlies nog onduidelijk'; men kan nog niet weenen; maar wanneer men voor het eerst den blik laat rondgaan door het huis, wanneer men den stoel ontwaart, waarop bij gewoonlijk was gezeten cn die er nu zoo eenzaam, ledig en verlaten uitziet, eerst dan weet men dat men iemand heeft verloren, eerst dan wordt het eeuwige vaarwel uitgesproken. De geur vau duizend rozen geniet men slechts één oogenblik, doch de smart welke één harer doornen veroorzaakt, duurt langen tijd na de prik. Een ongeluk te midden der vermaken is voor de rijken een doorn tusschen de bloemen. Voor do armen daarentegen is een vermaak te midden dei- rampen een bloem tusschen de doornen. Een niet zeer braudsehoone man werd op het 8pui, in den Haag, op een zeldzaam voorkomende wijze bijua zoo goed als ontnuchterd. Een boorde volle waterwagen, die echter niet sproeide, ging rakelings langs den Bacchusvriend toen een der wielen in een kuil terecht kwam, waardoor het voertuig dusdanig schokte, dat een groote hoeveel heid water er nit vloog en joist op het hoofd plaste van den beschonkeue. Eerst niet wetende waar al die zegen van daan kwam, wendde hij zich einde lijk tot den voerman, die tronwens niets bespeurde, en zeide: kan je nou niet zien, stommeling, dat ik al gedronken heb? Op zekere plaats van ons land is een sociëteit opgericht, welker statuten bepalen dat eiken avond de leden kannen bijeenkomen, tenzij de kastelein mocht verlangen ze maar eenmaal per week toe te laten. De societeithouder wordt tevens wettelijk verplicht te zorgen voor 12 spellen kaarten per jaar; de overige moeten de leden zich zelf aan schaffen. Hot dienstjaar neemt een aanvang op den dag, vermeldende deu datum waarop het Konink lijk besluit is... goedgekeurd. Voorts moet »op- zage« van het lidmaatschap geschieden 2 maan den enz. Voor postzegelverzamelaars kan het van belang zijn te weten, dat er thans Oostenrijksche postze gels met een Turksch opschrift in gebruik komen. Het bestuur der Oostenrijksche po-terjjon in Turkije en Egypte zal nl. nieuwe postzegels van 3 Soldi uitgeven, welke het opschrift 10 Parazullen dra gen, boven het gewone »3 Soldi.« In België wordt van de telephoon weer op eene nieuwe wijze partij getrokken. Wanneer men in deu loop van den dag daarvan aan het boofdbureel ken nis geeft, kan meu zich in den nacht op een be paald uur doen wekken. De telephoonmaatschappjj houdt aauteekening van den tijd, waarop de geabonneerde wil gewekt wor den en op het bepaalde nur gaat het bekende schel letje, dat aanhoudt tot de geabonneerde heeft ge antwoord. Het spreekt van zelf dat wanneer de telephoon zich niet in het slaapvertrek bevindt, daarheen een geleiding wordt aangelegd. Politieagent. Kom vooruit, doorloopen er is bier niets aan de hand. Jongen (sarcastisch.) Neen, nat.narlijk niet anders zou jij er niet bij wezen. Dat de tooneelspelers in den ouden tijd goed geld verdienden, blijkt uit een pleitrede van Ci cero, waarin hij verklaart dat zijn vriond Quintus Roscius een schade heeft beloopen van 6 millioen sestertiën, die hij in 10 jaren op roemvolle wijze had kunnen verdienen. De som, welke Cicero zelf zoo groot noemt, zou in Nederlandseh geld 570,000 gulden bedragen. Qaintus Roscius schoen alzoo een jaarlijksch inkomen van 57,000 gulden te hebben. Dat dit geval niet alleen staat blijkt hieruit, dat Macrobius spreekt van den tooneelspeler Aesopas, die bij zijn dood aan zijn zoon een vermogen van 1,800,000 naliet, hetwelk hij met zijn kunst ver diend had. Te Asbury (Vereen. St.) heeft de stedelijke re geering het luide venten van dagbladen verboden de couranteDjongens loopen nu door de strateu met borden waarop met groote letters gedrukt staat Ik ben stom, op last van de overheid, hebt me delijden m6t een ongelukkige, koopt mijn couranten In Ober-Beuthen in Silezië is iets merkwaar digs op het punt vau belastingzaken voorgekomen. Het stedelijk bestuur heeft daar plotseling de ge meentelijke inkomsten-belasting aanmerkeljjk kun nen verlagen. Er was namelijk een post als col lecteur der loterij vacant, waartoe een vermogen van 60,000 mark vereischt wordt en in massa kwamen de verborgen kapitalisten op, zoodat al lerlei menschen, die vroeger slechts weinig betaal den, in de hoogste klasse overgingen. Het getal roofdieren dat in Noorwegen het vo rige jaar gedood werd en waarvoor jachtpremiën uitbetaald werden, was buitengewoon groot. Daar onder bevonden zich 126 boeren, 18 wolven, 92 veelvraten, 11,718 vossen en 1017 arenden. Deze cijfers bekrachtigen de woorden van Ibson in het album van Ole Buil: Wilde dieren heeft Noor wegen genoeg.» Van een zeer toevallige ontmoeting weet de Berlijnsche Volks Zt,g.« te vertellen. Men was bezig de Triststrasse te kanaliseeren en het uitge- pornpte water stroomde langs do straat. Het paard van een officier, die de straat door wilde rijden, werd schichtig, waarop een der arbeiders het bij den teugel nam en het veilig door de plassen leidde. De officier begon met den man een gesprek. »Heb je gediend?» »Ik heb den veldtocht van '70 mee gemaakt. Ik wa3 ingedeeld bij het zoo- veelste regiment.» »En bij welke compagnie?» vroeg de officier. De arbeider beantwoordde de vraag. »Hebt ge den len luitenant X. ge kend?» »Wis en zeker; ik heb hom zelf ge wond van het slagveld weggedragen.» >Dan zijt, gij de redder van mijn broeder!» liep nu de officier verheugd. »Een been is hem afgezet ge worden. Te vergeefs hebben we getracht zjjn red der op te sporen. Als je wat ontbreekt, hier is mijn adres», en de officier reikte den verbaasden stadswerker zjjn visite-kaartje in een banknoot gewikkeld over. Men schrijft uit Tyrol aan eeu der Duitsche bladen het volgende pikante verhaaltje De dochter van den landraad te D., de lieftallige Ida en de heer referendaris Ferdinand hebben elkander leeren kennen, leeren liefhebben en het huwelijk volgt de verloving op den voet. Bij het bruiloftsmaal over kwam de bruid iets zeer onaangenaams. De tanden vallen haar nit den mond en Molly komt kwispe lend aangeloopen, neemt het kostbare gebit tusschen de tanden en loopt er meë weg. De arme bruid weet niet beter te doen dan in onmacht te vallen. Haar bruidegom vangt haar in zijn armeD op en bevochtigt haar de slapen en lippen met Eau de Cologne. Daar lispelt Ida: »Waar bon ik?» En Ferdinand: »In de armen van uw echtvriend!» »God, wat is er met mij gebeurd!» Met het grootste verstand staat Molly in de deur, met het gebit in den bek, deze couiedie aan te kijken. Daar bemerken de gasten het dier on eene pijnlijke stilte ontstaat. Stom en bleek als een doodo zinkt de bruidegom neer, op zijn stoel. »0, welk oen ramp,» gilt zijn uitverkorene en begint te schreien. »Het is verschrikkelijk, hot is om de haren uit het hoofd te rukken» en de bruidegom springt op, vaart woedend met de handen door het haar en rnkt zijn pruik af. Men begint te lachen. De bruid lacht. De bruidegom lacht.. Het geheele gezelschap lacht en geen verdere inciden ea verminderen de feestelijke stemming. De jonggehuwden, die geheel op de hoogte waren van elkanders gebreken, leven sedert richt, gelukkig. 's HERTOGENBOSCH, 27 Sept. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 146 stuks. De prijs was le kwal. van f 0.40 tot 0.44; 2e kwal. van 0.38 t,ot 0.403e kwal. van 0.36 tot 0.38 per kilogram. Er bestond veel handel, zoodat spoedig al het aangevoerde was opgeruimd. De prijs der boter was 1.10 1.36. Gevraagd om in een groote huishouding zinde lijk en netjes te willen werken. Adres: Ang. Bierens, bleekerjj de Lelie,» Krom hout, Dordrecht. M OPENING van den cursus 1886/87 op MAAN DAG 2 OCTOBER a.s. Aanmelding bij den Directeur Yoileniras BIER. Expediteur en Agent. Speciaal ingericht voor

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3