BUITENLAND. BINNENLAND. zich niet roeren en om geen prijs laten merken dat ze hoorderes is. Daar beginnen de mondhoeken zacht te trekken, de oogen hebben de grootste moeite zich gesloten te houdenwordt de lust te groot, dan maakt de slaapster een schijnbaar onwillekeurige beweging naar den hoek der coupé en drukt het hoofd in de kussens. Zij amuseert zich kostelijk in haren hoek en neemt zich voor op haar beurt met het gehoorde hare vriendin nen te amuseeren, hetgeen onder begelei ding van een luid, vroolijk gelach der jonge dames geschiedt. Een ander is wederom het theatre-lachen. Men vindt dit bijna uitsluitend onder bui tenlui, die de hoofdplaats bezoeken om de nieuwste blijspelen en operettes te zien. Dit lachen is naïef en ongegeneerd vroolijk. Het wordt voortgebracht door lieden, die met het bepaalde oogmerk komen zich te amu seeren en die ook licht te amuseeren zijn, daar ze geen spoor van grootsteedsche over- voldaanheid in zich hebben. Het is, zoo te zeggen, een burgerlijk lachen, dat zich bij iedere humoristische uitdrukking verheft en van geen inbinden weten wil. Het wordt gedaan zonder eenige bijgedachte en onbe dwongen, daar men voor zijn geld hebben wil wat er voor te krijgen is. Een pendant met dit lachen vormt het schreien ook een bijzonderheid van een voudige lui, die buiten staat een blijspel te gaan zien een treurspel genieten. Ze schreien dan even oprecht en naïef voor hun geld, als ze in een blijspel zouden gelacheu hebben. Men kan dit lachen en dit huilen nog buiten in den tram zien voortzetten, wanneer men zich naar huis spoedt, want de indruk van het gehoorde duurt nog lang nadat 't scherm gevallen is. Elk tooneelspel oefent op hen den invloed uit eener werkelijke gebeurtenis en vervult nog dagen lang hunne gedachten. Het theatre-lachen is zeker wel de meest oprechte en vroolijke uiting van genoegen, wijl het wordt voortgebracht door indrukken van een wereld der verbeelding, die ook na de ontgoocheling al haar invloed behoudt. Tot slot nog een woordje over den wministriëelen lach'', het lachen der bureaux. De beambten op eenig bureau zijn als de knapen in school, zij hebben een buiten gewonen afschuw van hun werk en grijpen iedere gelegenheid aan ze te staken. Do groote kunst is dus een oogenblik pauze te maken daar men niets doen kan, wanneer men lacht, lacht men over alles en niets, over de flauwste anecdotes, over uien van jaren her, over den minister, over den chef, over de bedienden, doch 't liefst over do hoogergeplaatsten, natuurlijk wanneer hun lessenaar leeg staat. Men lacht bijzonder lang en luid over een of andere huiselijke verdrietelijkheid van den chef, niet echter over elkanders vooruitzichten en bevordering. Wanneer men daarover lacht maakt de bureaulach plaats voor den nijdigen lach, die in de kelk der vreugde een druppeltje gift en haat vallen laat. Er is iu België geld bijeen gebracht om in loco een onderzoek iu te stellen betreffende do uitvoer baarheid en het nut van eeu spoorweg in de Congo. De schat, door do Franscbe troepen in het pa leis vau Hué, na den aanval van den 9 Juli 1885, buitgemaakt, is met de mailboot van Indo-China, de »Irrawaddj,« te Marseille ontscheept. Hij be staat in 192 kisten zilveren staven en 14 kisten met gouden muntstukken, Dezê 206 kisten waren ónder in het rnim van de stoomboot gezet en met 500 ton koopwaren bedekt. Dag en nacht bewaak ten zes matrozen deze kostbare lading, die met de grootste .zorg ontscheept werd. De geheelo schat weegt ongeveer 35,000 kilo. In bijzondere waggons werd hij aan het adres van den Min. van Fin. naar Parijs verzonden. Er bevinden zich ook gouden staven tusschen, die niet minder dan 15,000 fr. waarde hebben. Men zegt, dat Succi te Parijs zijn proef zal her halen voor 100.000 frs., die hem door een impre sario zijn gewaarborgd. Hot plan om Parijs met Rouaan door een ka naal te verbinden zal in het Franscho parlement ter sprake komen. De ontwerpers ramen de kosten op 110 millioen frs. Er is tót hiertoe 21.437.000 frs. ingeschreven voor de wereldtentoonstelling te Parijs. Te Cousnet, in net Fransche deparfemeut Cha- rente, is een man, die in een wijngaard werkte, in een wijnpersbak gevallen, bedwelmd door de dampen, welke uit het gistende vocht daarin op stegen. Een ander, die hom wilde helpen, viel ook er in, en nog drie mannen, die te hnlpkwamen, eveneens. De laatste dier mannen werd nog levend er nit gehaald maar de vier andereu waren dood, en om geen verdere levens in de waagschaal te stellen, moest men, bij het zoeken naar hnnne li chamen, den wijupersbank vernielen. mij, was al ontelbare malen gebroken, doch zij had het telkens maar weer opgelapt en daar bevond ze zich wel bij. llad hare collega er ook maar zoo over gedacht!* (Wordt vervolgd.) Zaterdagmiddag werd aan het grenskantooi Lo- bit een houtvlot ingeklaard van buitengewone grootte. Het was samengesteld uit 1264 eiken en 1277 dennenstammen, alle van bijzondere grootte, en 7000 planken, gezamenlijk 3734 knbieken me ter, terwijl de bemanning bestond nit 108 koppen- Te Lannilis bij Brest is een Dnitsche officier gearresteerd, die van kaarten, plannen en een kom pas voorzien was. Te Weeuen zijn auarchisteu in hechtenis genomen, die revolutionaire biljetten op de muren wilden aanplakken. Het aantal landverhuizers uit Pruisen naar Ame- ka is in den laatsten tijd weder toegenomen. Inlusschen brengen Dnitschers die terngkeeren nit de »uieuwe wereld* treurige berichten mede. Te Frankfort kwamen dezer dagen dertig landver huizers terug. Zij verhalen, dat de meeste land verhuizers in Amerika tegenwoordig er nog slech ter aan toe zijn dan in hnn vaderland. Zij waren door een odelmoedigen landgenoot te New-York in staat gesteld, om weder naar Duitschland te gaan. De meeste der teleurgestelde landverhuizers zijn echter niet zoo gelukkig en loopen gioot gevaar langzamerhand niet veel meer dan landloopers en vagebonden te worden. Het uitblijven van het stoomschip »Ancboria«, van de Anchor-liju, met ruim 400 passagiers aan boord, wekt bezorgdheid. Het schip verliet Glas gow don 16n Sept. on is nog nergens gepraaid. Een luchtreiziger, Saks genaamd, die laatstleden Zondag te Helsingfors opsteeg met eeu ballon waaronder bij aan een trapees hing, is waarschijn lijk verongelukt. De ballon en hef trapees zijn, niet ver van Svoaborg, door een stoomschip in zee gevonden. De bemanning van dat schip had negen minuten te voren den ballon iu zee zien dalen, maar mon twijfolt, of de luchtreiziger zich toen nog op het trapees bevond. In eene kolenmijn bij Ashby-de-la-Zoncb, in En geland, kwamen de eigenaar van de miju en zijne beide zonen door verstikking in de mijn om het leven. Zij waren, toon zich teekenon van mijngas in de mijn openbaarden, afgedaald om een onder zoek in te stellen. Te Simbursk (aau de Wolga) verricht een acro baat in een circus eiken avond een loer, van over 30 soldaten met opgeheven bajonetten heen te te springen. Toen hij Zaterdag den toer wederom zon doen, nam hij den sprong te kort en kwam op de bajonetten terecht, die hem door hoofd en hals drongen. De dood volgde onmiddolljjk. Te Rome is dezer dagen een tweede Diogenes overleden. De woning van dezen zonderling bestond uit twee tonnen, waarvan do eene het huisraad bevatte en de audere tot slaapvertrek diende. De man, een oud-gediende, was gewoon met 't krieken van den dag op te staan, wanneer hij mei hoorn geschal do goheele buurt deod ontwaken. Dezor dagen wachtte men op zekoron morg^y zijno wek stem echter te vergeefs en vond men hem dood in zijne ton. Een cycloon heeft op Cuba gewoedte San Diego in Californië word een aardbeving waargenomen. t WAALWIJK, 9 Oct. Door den directeur- generaal van de maatschappij tot exploitatie der staatspoorwegen is aan den burgemeester van Waal wijk bericht dat de opening van de spoorlijn Zwa- luweWaalwijk bepaald blijft op 1 November a.s. Het schijnt in de bedoeling van den gemeen teraad te liggen, die opening feestelijk te doen plaats hebben althans er worden in dien geest be sprekingen gehouden. t 7 Oct. De ledermarkt is nog al geani meerd. Voor goed zoolleder was meer vraag ten behoeve van de schoenfabrieken in deze streek. In de fabrieken wordt druk gewerkt, de arbeids- loonen zijn op enkele fabrieken eenigszins ver hoogd. De handel in granen voor consumptie is ferm. t OISTëRWIJK, 6 Oct. De looiersheurs was weer bijzonder versierd met kooplieden om leder. Er werden hoogere prijzen bedongen en besteed voor alle ledersoorten. De botermijn was zoo druk mogelijk aangevoerd p. m. 2000 kilo. Er waren meer koopers dan ge woonlijkprijzen ƒ1.15 a ƒ1.30 per kilo. t EINDHOVEN, 8 Oct. Heden-middag, om streeks 12 uren, brak er een felle brand uit in de sigarenfabriek van den heer Van Schaik, te Woensel. Een groote massa sigaren zijn verbrand, doch de onverwerkte tabak is grootendeels gered. Naar men verneemt is de brand op de droogka- mer ontstaan. Fabriek en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. t ZUILICHEM. De kerk die 1.1. door den brand die hier woedde, vernield werd, is thans weder onder kap. Hoewel men eerst voornemens was de bedekking van pannen te maken, heeft men van dit plan afgezien, en prijkt er reeds eene zijde met nette leien. Het is te hopen dat het ameu blement nu ook spoedig aangebracht zal kunnen worden, en de godsdienstoefening op de gewone plaats hervat. t HAARSTEEG, 9 Oct. (Proeve van Neder- landsch). In het plakbord alhier prijkte dezer dagen de volgende aankondiging: Bekentmaaking vau C. Eekels en M. de Kort. als dat zij in Kompiejon verken, en dat er ook alen zoorten van ijzerwaren te verkrijgbaar is, en ook zulen de menschen een eerlijke en pronten bediening genieten. t T1ELERWAARD, 10 Oct. In den laatsten tijd wordt door de schipperij zeer geklaagd over den zeer lagen waterstand der rivier de Waal. Hier en daar kost het zelfs veel moeite en tijd door de nauwe vaargeul heen te komen. Tal van schepen moeten, o. a. te Leeuwen, uren lang queë maken, eer het hun beurt is om verder te varen. Op genoemde plaats is sinds eenige dagen rijkspolitie gestationeerd om eene betrek kelijk geregelde doorvaart aan de schippers te verzekeren. Als de val aanhoudt, zullen de groote stoombooten als de Nijmeegsche en andere haren dienst moeten staken. Ook op de Maas is het niet veel beter. De Bossche booten, varende tusschen den Bosch en Arnhem, hebben een goed deel van den zomer den omweg gemaakt langs Wou- drichem, daar ze do schutsluis bij St.-Andries niet konden passeeren. Dat de schippers door al dit oponthoud aanzienlijke schade lijden, is wel te begrijpen. t ALM KERK, 8 Oct. Op de markt waren aanwezig 800, meestal P/s jarige paarden, van 160 tot 250. Handel tamelijk leven dig. Vele buitenlandsche, vooral Duitsche koop lieden, bevonden zich alliier. t DALEM. Alles is hier in de weer om de suikerbieten aan kant te maken. Begunstigd door het prachtigste nnjaars-weder, gaat dit werk zoo voorspoedig mogelijk. Jammer, dat het beschot zoo tegenvalt. Dit is minstens één derde en meer beneden de ver wachting, voornamelijk doordien ze bijzonder klein van stuk zijn. t Het grauwe lot in de grienden wordt erg geplaagd door kleine insecten. Sinds een paar weken is het al bladerloos en heeft het veel van zijne frische kleur verloren. t Blijkens de begrooting van Waterstaat zal het volgende jaar eene reorganisatie van de af- deeling posterijen plaats hebben. Volgens de inlichtingen, die de residentiebrief- schiijver van het ,/L. D." ontving, wordt tegen woordig aan de onderscheiden departementen van algemeen bestuur in de voorwaarden van aanbe steding veel meer dan vroeger, voor de belangen der vaderlandsche industrie gewaakt. De mede dinging van den vreemdeling wordt zelfs meer malen bepaald buitengesloten. Dezer dagen werd zelfs den minsten inschrijver een levering niet gegund, omdat men wist, dat hij zijne artikelen uit den vreemde betrekt. De tweede inschrijver, een fabrikant, die de bewuste artikelen zelf ver vaardigt, werd met de leverantie begunstigd. Lit Vlissingen wordt aan het ,/Rott. Nbl.* van goederhand gemeld dat de heer Tak van Poort vliet, lid der Eerste Kamer, zich naar Berlijn heeft begeven, om aldaar pogingen aan te wen den om de aansluiting te verkrijgen van de Duitsche treinen aan den dagdienst der lijn Vlis- singen-Queensboro. Natuurlijk zullen de resultaten van 's heeren Tak van Puortvliet's stappen in die richting welke veel kans van slagen hebben de lijn Vlissingen-Queensboro aanstaanden winter nog niet ten goede kunnen komen, wijl de winterdieust reeds is vastgesteld, doch voor den volgenden zo merdienst verwacht men met grond, dat die aan sluiting zal bestaan en tot den bloei van Vlissin gen en van de geheele streek krachtig zal me dewerken. Door het Centraal-Bestuur van het //Algemeen Nederlandsch Werkl.-Verbond*, is een circulaire uitgevaardigd over de Werkeloosheid. Het doet daarin een beroep op allen die kun nen medewerken om in het belang van volk en land, of de oorzaken er van te voorkomen, óf de treurige offers die zij vordert te verminderen en de gevolgen voor die ongelukkigen te lenigen en te verzachten. In tal van gemeenten heeft men de handen reeds ineengeslagen om de ongel ukkigen te hel pen maar in verreweg de meeste gemeenten ligt de grond nog braak en is de zoo vruchtbeloven- de akker nog onbearbeid. Tot een grootere en meer algemeene bearbei ding van dit veld der menschlievendheid op te wekken en tot deelname daartoe aan te moedigen, is het doel van het schrijven. Moge dit doel er ruimschoots door bereikt wor den, dan zal niet slechts het Bestuur, maar ook de jongste Alg. Verg. vau het //xAlgemeen Neder landsch Werklieden-Verbond*, die het met deze handeling belastte, zich voldaan rekenen en dank baar toonen. Het ziet er in ons Vaderland met den vee handel op dezen oogenblik treurig uit. De prijzen van alle veesoorten loopen gaandeweg terug. De Belgen besteden weinig geld, omdat de handel ook daar alles behalve rooskleurig is. Het is te betreuren dat onze Nederlandsche regeering geeu krachtige pogingen aanwendt bij het Duitsche gouvernement, om vrijen invoer van vee uit Ne derland te verkrijgen. Bij een uitstekend ge zonden toestand van onzen veestapel in dezen tijd, zou het vrije handelsverkeer met Duitschland eene belangrijke verbetering in den veehandel te weeg brengen. Naar gemeld wordt, zou de Engelsche regeering bereid zijn de Engelsche markten weder te ope nen voor het Nederlandsche vee, mits door onze regeering geen dispensatiën meer worden gegeven van het kon. besluit, waarbij invoer van vee uit besmette landen verboden wordt. Jl. Woensdag was te Dordrecht op het gebied der binnenscheepvaart iets nieuws te zien. Een gewoon tjalkschip, varende in de beurt van Goes op Amsterdam, heeft in zijne kajuit een staanden stoomketel en eene machine van vijf paardenkr. met cylinder geplaatst, om bij stilte of tegenwind en in de kanalen de gewone zeilkracht door stoom te vervangen, waardoor de schipper niet gebon den is aan, noch afhankelijk van sleepbooten of paardeboeren, in sommige streken ook wel jagers genoemd. Het tjalkschip heeft dien dag zijne eerste reis met deze machine aanvaard. t Het bestuur van den polder Burgh en West- Nieuwland zal eerstdaags aanbesteden het maken van buitengewone oeververdedigingen aan de zeewering. Men schrijft uit Zwaluwe dd. 6 dezer: De verpachting der staats-doraeinen (vroeger dotatie van wijlen Z. K. FI. prins Frederik), hier sedert een paar dagen begonnen, werd heden plotseling gestaakt, doordien de boeren ééuparig verklaarden niet meer te willen bieden. De reden van deze strike was, dat elk perceel dat onder den hamer kwam door of van wege den rent meester, met de verpachting belast, verre boven de getaxeerde waarde werd ingezet. Hoewel het tumult een oogenblik zeer hevig was, vond men het toch ormoodig dat de rentmeester en de op ziener der domeinen zich bij het verlaten van het lokaal, waar de verpachting gehouden werd, door de maréchaussees lieten escorteeren. Er heeft zich nu uit de boeren een commissie gevormd, die zich naar den Minister vaN Financiën zal begeven om Z. Exc. te verzoeken, dat de ver pachting op de hier gebruikelijke wijze, d. i. zonder dwang, worde gehouden en onder voor waarden, die voor den pachter minder bezwa rend zijn. Met het stoomschip /yEdam*, kapitein J. II. Taat, zijn van Amsterdam naar New-York 241 landverhuizers (volwassenen) met 131 kinderen van 110 jaar en 32 zuigelingen vertrokken. Er waren verder 52 passagiers le klasse en 60 2e klasse aan boord. De zucht tot landver huizing schijnt in het Noorden des lands en in Elakkee niet te verminderen. Uit een paar ge meenten gaan in de volgende week weder eenige personen naar Amerika. Alleen uit de gemeente Ouddorp, vanwaar de meeste landverhuizers af komstig zijn, vertrokken er dit jaar reeds 90. t Men schrijft ons uit de Tielerwaard dd. 8 Oct. Voor de talrijke visschersplaatsen aan de Waal is er wel geen zomer geweest, zoo onguustig als deze van '86. In 't bijzonder voor die plaatsen welke tusschen Goriuchem en Tiel liggen. Er zijn visscherijen waar in de laatste weken geen enkele zalm ge vangen is, ofschoon er in vroeger jaren goed geld en brood verdiend werd. Tal van visschers hebben dan ook een ander bedrijf bij de hand gevat, ter wijl velen, die bij hun beroep gebleven zijn, buiten staat zijn om de hun verleende voorschotten terug te betalen. Ook naar beneden was de vangst in den laatsten tijd niet overvloedig. In de laatste 2 weken werden te Gorinchera slechts 32 zalmen en te Woudri- chem 30 stuks gevangen. De prijzen liepen wat hooger. Aan den afslag te Gorinchem werd tot 1.47 per half K.G. betaald. In Tietjerksteradeel hebben vele arbeiders, als proef, dezen zomer tabak verbouwd, met zulk een uitstekend gevolg dat het zeker aanleiding zal geven om deze cultuur het volgend jaar uit te breiden. De voortvluchtige kantoorbediende D. van der Steen, uit Nijmegen, die zich onlangs met een bedrag van 15,8ü0 ten nadeele van de firma A. Noorduijn Zoon aldaar uit de voeten maakte en te Parijs werd gevat, is thans door de Fransche regering uitgeleverd en naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. Eene belooning van 10,000 mark is uitgeloofd voor het wedervinden van gravin Hermann von Arnim, die zich in een aanval van zwaarmoedig heid verwijderd heeft uit Schwartzwald-knrort Platte, nabij Baden-Baden, en tot dusver niet is terug gevonden. Deze dame is 34 jaar, vrij gezet en sterk, vol aangezicht, groote blauwe oogen, gewelfd voor hoofd, bruin haar. Zij was gekleed in een grijs zomerkostuum met kleine, zwarte bloempjes, had noch hoed noch

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2